Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Maximalno dozvoljeno grejanje kolektora busilice

[es] :: Elektrotehnika :: Maximalno dozvoljeno grejanje kolektora busilice

[ Pregleda: 3346 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slave82
Novi Sad

Član broj: 143289
Poruke: 256
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Maximalno dozvoljeno grejanje kolektora busilice15.08.2015. u 13:17 - pre 104 meseci
Trazio sam ovaj podatak ali nigde nisam nasao,pa se ovde obracam.
Imam busilicu koja malo varnici tacnije oko 5mm izlazi varnica izvan cetkica,predpostavljam da je zbog kolektora jer je malo pojeden napravilo se udubljenje na kolektoru oko 1mm.
Merio sam temperaturu kolektora posle neka 3-4 minuta rada dolazi do 135 stepeni,dok namotaju na rotoru su 85 stepeni celzijusa.
Pa me zanima temperatura izdrzljivosti kolektora do koliko moze maximalno da izdrzi a da se neraspadne od toplote ?
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Maximalno dozvoljeno grejanje kolektora busilice15.08.2015. u 14:23 - pre 104 meseci
"Kolektor" je žargonsko ime koje je pogrešno i širom rasprostranjeno za tu stvar.
Naprava se ispravno zove komutator.
Kolektor je inače od prstenova kod na primer klizno kolutnih motora ili rotora alternatora...

Do pojačanog varničenja komutatora može doći iz nekoliko razloga:

1) oštećenje nekog od namotaja, (lek je premotavanje motora)

2) napunjenost između lamela komutatora, grafitno-metalnim prahom od bakra komutatora i grafita samih četkica,
(lek je precizno čišćenje svakog pojedinačnog kanala nekim oštrim predmetom koji je širok koliko i prostor između lamela, treba očistiti dok se ispod ne pojavi "zdrav" materijal izolatora, a najbolje je da to pošten profesionalac uradi)

3) pomerenost ugla četkica ili celog statora, tj. pomerenost komutacionog ugla četkica u odnosu na statorsko polje (lek je ponovo podesiti taj ugao na najmanje varničenje pri rasterećenom motoru i pri punom broju obrtaja, podešavanje se započinje sa sniženim naponom pomoću varijaka, potom se napon povećava ka maksimalnom i uz put dodatno fino koriguje ugao)

4) preveliki broj obrtaja motora u praznom hodu što može nastati iz takođe nekoliko razloga:

- oslabelo polje permanentnih magneta, obično od pregrevanja ili mehančkog udara, kada motor ima permanentne magnete i radi sa DC ispravljenom strujom, (tu već nema leka osim naći isti stator sa magnetima kojima jačina polja nije opala)

- iz nekog drugog razloga oslabljeno statorsko polje zbog parcijalnog oštećenja statorskog namotaja. (lek je premotati stator, a inače pojava se prepoznaje po bitno većem broju obrtaja u praznom hodu i znatno oslabljenim obrtnim momentom mašine)

-preveliki ili neodgovarajuće veliki napon napajanja mašine, onda polomljenost lokalnog ventilatora čim opadne opterećenje mašine u praznom hodu, i koje kakve stvari slične tome koje se tiču sniženog opterećenja u praznom hodu, jer ako je serijski univerzalni motor u pitanju (a kod bušilica i brusilica uglavnom jeste), pri teoretski nultom opterećenju, teoretski broj obrtaja teži beskonačnom.
U stvari, kod tih manjih serijskih univerzalnim motora osnovno ograničenje konačne brzine obrtanja su uglavnom mehanički otpori ležajeva i aerodinamički otpori lokalnih ventilatora, ma koliko oni maleno izgledali na oko i naizgled bili nepotrebni.
Kod velikih serijskih mašina takve stvari ne pomažu ni malo i ako se ne upotrebe specijalne mere za ograničenje broja obrtaja, mašina se jednostavno razleti u komade.
Zato treba kad tad zameniti rotor kada se polome ona malena perca koja liče na neki na oko beskoristan ventilatorčić pored komutatora.
U svakom slučaju bez tih perca biće mu bitno kraći konačni vek.

5) i možda poslednji razlozi, mada ih sigurno ima još mogućih ali nisu već toliko bitni za ovde, a to su neravnine ili ekscentričnost komutatora gde dolazi do odskakanja četkica ili njihovog nepravilnog naleganja, onda pogrešan materijal četkica za taj tip motora, kao i pregrejanost opruga četkica i njihovo omekšavanje zbog toga, gde opadne sila pritiska četkica. Onda zaglavljivanje četkica u ležištu što opet dovodi do opadanja njihovog pritiska, ili možda i njihovo zakošenje u razlokanom ležištu, gde se sve to opet svodi na smanjenje pritiska i još pride povećavanje površine naleganja van dozvoljene širine zahvata, kao i pomeranje kritičnog ugla "arbis", tj. ugla komutacije.

-----------------------
Što se tiče granične temperature komutatora, o tome ti niko dovoljno pouzdano ne može reći jer to isključivo zavisi od kvaliteta proizvođača i primenjenih materijala.

Zasigurno ne mogu isto podneti neki jevtini kineski motor ili možda skupi "Maxon.ch" motor.
Razlika je kao između du**ta i oka!

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Slave82
Novi Sad

Član broj: 143289
Poruke: 256
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Maximalno dozvoljeno grejanje kolektora busilice15.08.2015. u 15:14 - pre 104 meseci
Hvala na ovako lepom i obilnom objasnjenju.
U pitanju je Iskrina busilica ona stime radi busi ko zmaj izbusio sam bar 50 rupa ,ocistio sam prostor izmedju lamela jos ranije ali isto se desava,ugao cetkica se nije mogao pomeriti jer nosac cetkica je fiksiran na plastici,a cetkice dobro nalezu jer ih gura opruga fiksirana od busilica,ne opruga od cetkica.
Cetkice jesam manjao stavio sam ne znam ni sam odakle mi te ali pasu u knap sto se tice dimenzije.
Ja verujem da je zbog istrosenog komutatora,al koce ga znati,nemislim da ju opravljam.
Pitam zbot toga sto bi da ju prodam hoce komsija da ju kupi :) njemu treba za povremene radove,pa ne znam dal da mu uzmem 40 eu a da mu necrkne posle par dana zbog tog grejanja,da se neraspadne brzo jer nisam nerio nikad potpuno ispravnu koliku temperaturu stvara.
Mad ja kontam ako lak na zici moze da izdrzi do 180-200 C komutator bi trebao isto toliko zar ne ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Maximalno dozvoljeno grejanje kolektora busilice

[ Pregleda: 3346 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.