Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux Serbian2015.2

[es] :: Linux :: Linux Serbian2015.2

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8892 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sjaker

Član broj: 329164
Poruke: 173
87.116.155.*



+58 Profil

icon Linux Serbian2015.231.07.2015. u 18:40 - pre 105 meseci
Jako dobra linux distribucija. Nasa. Ima cirilica, latinica. Prilagodjene aplikacije, apdejt. Nastala je od debiana. Cak sta vise, potpuno je kompatibilna sa debianom jessie. Apdejt zavrsava vecinu podesavanja. Za non-free drajvere postoji link

http://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/firmware/jessie/

serbian

i to je to. Moja iskustva su vrlo naglasena :)
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.231.07.2015. u 22:58 - pre 105 meseci
Mogao si i ovde da pročitaš o njemu. ;)
 
Odgovor na temu

sjaker

Član broj: 329164
Poruke: 173
87.116.155.*



+58 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.201.08.2015. u 08:45 - pre 105 meseci
U svakom slucaju, ne moze se reci da je neki spektakularni rad obavljen ali je dobra stvar sto je debianoid vrlo stabilan i jednostavan. A zamerka i ono sto prvo treba unaprediti je instalacija. I ako je graficka opet je pomalo neprijateljska pogotovu particionisanje. Pocetnik ce verovatno morati da koristi ceo disk jer je rucno particionisanje totalno zamuljeno..
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.201.08.2015. u 16:43 - pre 105 meseci
Nisam siguran da sam ga probao ali mislim da je particionisanje (ručno) relativno jednostavan posao, pod uslovom da se onaj ko to radi razume u particije i uopšte taj pojam. Ko to ne zna, velike su šanse da zabrlja kako god lako bilo.
 
Odgovor na temu

sjaker

Član broj: 329164
Poruke: 173
87.116.155.*



+58 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.201.08.2015. u 16:53 - pre 105 meseci
Ma calexx brate, instaliranje je isto kao i kod debiana, cak sam se lakse snasao kod slackwera gde se koristi program cfdisk za particionisanje, bas sirovo. A kod debiana imas neke gomile particija i opcije, dodas LVR, editujes LVR (licno ne znam ni sta je to) i tako... vidjao sam mnogo lakse particionisanje, evo u poslednjih mesec dana sam probao desetak linuxa i ovde se nisam snasao. Tako da sam uzeo ceo disk, onda je lako, sve ide automatski.

Mada, moram da priznam i da sam sam kriv za to, jer sam na disku imao nekoliko particija i to pravljenih sto linux sto windows, pa se sve izmesalo, ne znam... ja nisam uspeo. Ali ne mari dovoljan mi je linux. ccc ;)
 
Odgovor na temu

IT_DooX
19º 51' | 45º 20'

Član broj: 66890
Poruke: 434

Jabber: IT_DooX@elitesecurity.org
ICQ: 274101221


+32 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.201.08.2015. u 17:00 - pre 105 meseci
Licno,ne verujem da bih se ikad snasao na sistemu koji je na latinici ili cirilici, ali podrzavam, za nekoga ko prvi put krece sa racunarima recimo ovo nije lose uopste
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic.
Computers also eliminate spare time.
There were computers in Biblical times. Eve had an Apple.
Koristite Jabber
 
Odgovor na temu

sjaker

Član broj: 329164
Poruke: 173
87.116.155.*



+58 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.201.08.2015. u 17:37 - pre 105 meseci
Linux je sam po sebi malo tezi za ucenje od windowsa, tako da pocetnik se nikako nece snaci, pa i da kompjuter ima glas koji mu sapuce sta da radi. :) Ali dobro je prebaciti se na linux na srpskom pa onda sistem kao takav zapamtiti. Mnogo je lakse nego engleski. opet komande u terminalu su na engleskom...

Meni se jednostavno svidela ideja da neki projekat moze dalje da se razvija i usavrsava. Tako da i licno mogu u tome da ucestvujem. Da li minimalno ili malo vise, videcemo..
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.201.08.2015. u 17:42 - pre 105 meseci
Taman posla da čitam prevedene menije i programe, sve to sam naučio dok nije bilo prevođeno a kasnije mi se prevod nije sviđao i tako, nikad ne prevodim OS.

Što se particija tiče, koristim samo ručno podešavanje, nikakavi predlozi me ne zanimaju pa ne mogu da pogrešim.
 
Odgovor na temu

jolemisa

Član broj: 242013
Poruke: 888
178.79.17.*



+29 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.204.08.2015. u 19:08 - pre 105 meseci
Ja sam nov na Linuxu i probao sam i posle ditanja i posle gledanja na you tube-u nisam uspeo da napravim dve particije za linux,t.j. jesam jer ona druga valjda Swap,ako se tako zove ona se sama pravi i to je nesto povezano sa kolicinom ram memorije.Inace mi je dobar OS,koristim Ubuntu 14.04 i ulazim u stos polako.Sto mi se najvise svidja,a to je da sve priklucke prihvata bez problema.Printer,skener koji je Mustek za XP,prihvatio ga je bez imalo trzavica,Web kameru,telefon,koji je isto stariji Samsung 30-50,ali sve mogu da prebacujem sa telefona na komp i obrnuto.Jos samo da naucim da napravim dve particije kao na Winu,da ipak odvojim OS od dokumenata koje cu da skidam i da ubacujem na tu drugu particiju.Nisam neki velikitantuz,ali to ne mogu nikako.Po sajtovima neki kazu da to moze i posle podizanja OS-a,a opet drugi da ne moze.Nije mi bitno,podicicu ponovo OS jer sam ukapirao sta sve treba za dodatak aplikacija.Ipak bi voleo i to da uradim jednodtavno da saznam kako to ide iako mi i ovako ne smeta na jednoj particiji,ali covek treba da nauci uvek vise.Ja se raspisao,a hteo sam da pitam,ako moze ko da mi da link sa You Tube-a ili da mi objasni koji program je potreban za particionisanje Ubuntu-a.Hvala puno.Valjda nisam mnogo izgresio u kucanju.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.204.08.2015. u 19:29 - pre 105 meseci
Misliš da napraviš posebnu /home particiju pa da tamo idu dokumenti i ostalo? Trebalo bi da može i sada ali je potrebno da se promene putanje pa će to neko drugi da napiše. Ipak, ja bih odradio instalaciju još jednom, taman prilika da obnoviš gradivo. ;) U tom slučaju već kod instalacije možeš da definišeš kakve god hoćeš particije.

Ja ipak ne radim tako, nekoliko puta sam promašio veličine pa recimo / postane premali dok /home ima još prostora a i obrnuto, /home se prepuni a / ima koliko hoću mesta. Zato i ne pravim posebnu particiju a kao što ni za windows nisam imao naviku da dokumente i ostalo čuvam u spremljenim folderima, tako i za linux koristim treću particiju koja je ntfs i zajednička je i za windows i za razne linuxe.

Naravno, ne zaboravljaš da možeš da imaš do 4 primarne particije.
 
Odgovor na temu

jolemisa

Član broj: 242013
Poruke: 888
185.34.93.*



+29 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.204.08.2015. u 19:47 - pre 105 meseci
Hvala ti na brzom odgovoru.I rekao sam da mi to nije problem i sa jednom particijom,jer meni se sa Ubunta vide Win.ove particije pa tamo mogu cuvati sve sa Ubuntu-a sto mi treba,a na njima imam dosta mesta,ali nije na odmet nauciti nesto.I ja sam tako prolazio da mi bude veca particija za OS nego Home.Nema veze imam jos jedan slobodan HDD pa cu na njemu vezbati dok ne naucim,a tebi jos jednom puno hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

sjaker

Član broj: 329164
Poruke: 173
87.116.155.*



+58 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.204.08.2015. u 19:54 - pre 105 meseci
Ne znam kakve ovo ima veze sa Serbianom. Iskreno , za početnike je i bolji Ubuntu nego Serbian. I ako i jedan i drugi potiču od Debiana. Otvori program gparted i kreiraj particiju koju zelis. I onda je montiras, recimo /media/data/ i to je to.
 
Odgovor na temu

jolemisa

Član broj: 242013
Poruke: 888
178.79.17.*



+29 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.204.08.2015. u 22:38 - pre 105 meseci
Neko je gore pre mene pisao o particionisanju na linuxu i tako sam ja upao.pa sam posle video da je tema Serbian Linux.U svakom slucaju hvala ti na odgovoru,zabelezicu ovu stranicu pa cu probati to sto si napisao.
 
Odgovor na temu

vrag81

Član broj: 328757
Poruke: 16



+2 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.208.08.2015. u 08:24 - pre 105 meseci
Citat:
IT_DooX:
Licno,ne verujem da bih se ikad snasao na sistemu koji je na latinici ili cirilici, ali podrzavam, za nekoga ko prvi put krece sa racunarima recimo ovo nije lose uopste


Da pogađam ti koristiš sistem na arpskom pismu?
A citirana poruka je otkucana kineskim pismom?

a i maternji jezik ti je neki aboridžinski dijalekt?

Uvek me oduševljavaju izjave gde se korisnici računara prosipaju ....
 
Odgovor na temu

vrag81

Član broj: 328757
Poruke: 16



+2 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.208.08.2015. u 08:27 - pre 105 meseci
Citat:
calexx:
Taman posla da čitam prevedene menije i programe, sve to sam naučio dok nije bilo prevođeno a kasnije mi se prevod nije sviđao i tako, nikad ne prevodim OS.

Što se particija tiče, koristim samo ručno podešavanje, nikakavi predlozi me ne zanimaju pa ne mogu da pogrešim.


Imaš pravo, zamisli da saznaš koliko ima debilnih naziva što programa što opcija koji ipak mnogo bolje zvuče kad se ne razumeju...


Po pitanju particionisanja slažem se sa tobom, uvek više volim sam da odredim veličine i raspored nego da se posle nerviram zašto je ova particija veća ili manja...
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.208.08.2015. u 10:21 - pre 105 meseci
Citat:
vrag81:
Citat:
IT_DooX:
Licno,ne verujem da bih se ikad snasao na sistemu koji je na latinici ili cirilici, ali podrzavam, za nekoga ko prvi put krece sa racunarima recimo ovo nije lose uopste


Da pogađam ti koristiš sistem na arpskom pismu?
A citirana poruka je otkucana kineskim pismom?

a i maternji jezik ti je neki aboridžinski dijalekt?

Uvek me oduševljavaju izjave gde se korisnici računara prosipaju ....


Vraže vragova, mojne ti da se prosipaš u ovom slučaju, molim te. Oduševio si ne samo njega, nego skoro sve nas ovde.
Svako normalan ko nije bulča i ko ume da sastavi 5 različitih prosto-proširenih rečenica na engleskom jeziku neće da prihvati lokalizovanu varijantu operativnog sistema. I biće mu teško/neprirodno da gleda i da se privikava na nazive.
Napredniji korisnici, pogotovo. On se ne bi snašao zato što prihvata da je engleski jezik (sintaksa i kontrolna struktura svih jezika za programiranje, inače) prirodna jezička platforma za računare, uopšte.
If, else, foreach, while, do, extends, abstract, use, parent,... samo jedan mali promil ključnih reči koje koriste čak i arapi - dok kodiraju, ako kodiraju.

A ovi veliki srBi što veze nemaju sa palatalizacijom, pa iz inata neće da pišu engleski ili koji god drugi jezik a da nema ćiriličnu varijantu, treba da znaju, da se podsete, da čovek vredi onoliko koliko jezika zna.
Nije kraljica baba-reptiljanka izmislila engleski, niti ga koriste samo naši istorijski neprijatelji...
about:networking
 
Odgovor na temu

sjaker

Član broj: 329164
Poruke: 173
*.mediaworksit.net.



+58 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.208.08.2015. u 10:56 - pre 105 meseci
Slazem se do nekle za engleski, normalno je da treba da se zna, ali svidela mi se recenica da ima toliko debilnih naziva na engleskom pa ih opet koristimo. Tako isto je i sa srpskim jezikom ili bilo kojim drugim.

Ja podrzavam prevodjenje svega i svacega, jer je to IN izmedju ostalog, a i ne postoje nikakve barijere za to, danas je prevod aplikacija jako jednostavan.
Postoje ljudi koji koriste engleske reci samo ako se isto pisu kao i na srpskom, medju njima sam i ja. To su reci internet, viber, menu npr. Naravno da treba da postoji spisak utvrdjenih reci koje bi bile neprevedene. Ali zasto, ZASTO? ne bi vecinu reci preveli, menu ili meni nije meni nego izbornik, username, nije username, nego nadimak.

Pricamo ne samo o linuxu, nego uopste. Kad mogu hrvati da izmisljaju SVOJE NOVE reci, zasto mi ne bi koristili NASE stare zaboravljene reci. I to ne samo po pitanju kompjutera, nego uopste.

Pogledajte ove danasnje klince. Uce engleski jos od zabavista, slusaju stranu muziku, pisu i pricaju na engleskom. Samo se pitam, da li to znaci da jezici MALIH zemalja izumiru?
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.208.08.2015. u 11:16 - pre 105 meseci
Da ne dođemo do okolotrbušnogpantalodržača, meni se recimo ne sviđa ovako nešto:





Već sam pisao, računarima sam počeo da se bavim mnogo pre nego što su krenuli nazovi prevodi i recimo da mi je bar pola njih bilo smešno. Ako smo prihvatili onolike turske izraze, ako nam telefon, televizor, laptop ili monitor nisu strane reči, ni automobil ne smeta, zašto bi prevodili nešto kao što je fajl i to čisto srpskim izrazom datoteka, valjda od srpske reči data? Čak i da se koristi lokalizovana varijanta nekog OS, opet se sve završava na osnovi pa bi trebalo da isti prevodilac nastavi i prevede sve ali sve programe, da se ne mešaju prevodi.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.208.08.2015. u 11:42 - pre 105 meseci
Meni samo nije jasno ko normalan moze da razume ove prevode, brziglasnicki kontakti, carobnjak za uvoz, postanski klijent... Zbog cega ne jednostavno mail, kontakti, sta vec, ne mora sve bukvalno da se prevodi.
Citat:
username, nije username, nego nadimak

Ja bi to pre preveo kao kao korisnicko ime, a i ovaj menu kao meni, nekako mi je logicnije, al sto kazu, sto ljudi...
 
Odgovor na temu

sjaker

Član broj: 329164
Poruke: 173
*.mediaworksit.net.



+58 Profil

icon Re: Linux Serbian2015.208.08.2015. u 11:45 - pre 105 meseci
Treba uzeti u obzir dve stvari: Prevod i prepis. Tako na primer download moze da se preveda: preuzimanje. Dok na primer rec menu treba izvrsiti prepis: pa onda sledi meni. Mnogo je tu stelovanja i prilagodjavanja. Mene licno vise nervira mesanje cirilice i engleskog jezika. To je uzas. Ako nismo sposobni da prevedemo onda slazem se ne treba to ni raditi, bolje nego da dobijamo, bas takve sumanute prevode, da se vise ne zna ni koje pismo se koristi ni koji je to jezik. Ne govorim ovde o srpskom ili samo srpskom. I nisam zagovornik srBski, nego srpski. A to je velika razlika. Ja mozda nisam doktor srpskog jezika ali bih mnogo bolje preveo vecinu reci.

Iskakuće beleške - skok beleške
Bludevil (necuveno) - blutut

i tako dalje. Samo treba ukljuciti mastu i srpski jezik.
Email ce uvek biti email,imejl,imeil, meil, mail... a ne elektronska pošta...username ce uvek biti jusernejm, usernejm, userneim, nadimak, a ne korisničko ime...
te stare bolesne prevode su radili doktori za srpski jezik i knjizevnost a ne IT strucnjaci. Mislim da prevod treba da rade programeri, jer oni tacno znaju kako sta zovu i kako se sta zove. A ne da se koriste bolesni bukvalni prevodi od trista sesnaest reci.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux Serbian2015.2

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8892 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.