Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Front-End Developer neophodne veštine

[es] :: Ostali programski jezici :: Front-End Developer neophodne veštine

[ Pregleda: 5250 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

real_madrid

Član broj: 329993
Poruke: 13
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+6 Profil

icon Front-End Developer neophodne veštine26.07.2015. u 20:13 - pre 105 meseci
Radeci iz hobija sajtove za prijatelje naucio sam solidno HTML i CSS. Hteo bih da se okusam kao front-end developer.

Na sajtu jedne veće programerske firme piše da su potrebne kvalifikacije za navedenu poziciju sledeće:
Odlično poznavanje Web tehnologija HTML/CSS; 90%
Odlično poznavanje JavaScript-a i jQuery-a; 80%
Iskustvo u radu sa AJAX Web tehnologijama; 60%

Zanima me da li su ovo minimalne kompetencije za nekog ko bi želeo da radi kao front-end developer ?

Na najpoznatijem sajtu za zapošljavanje u Srbiji (Inf..... da ne reklamiram,znate na koji sajt mislim) za poziciju front-end developer traži se uglavnom znanje još pregršt JS biblioteka i alata. Šta se sve traži za Java programera na ovom sajtu, pa to je previše i po mišljenju mog ujaka koji godinama radi u kompaniji Oracle u Kaliforniji.

Da rezimiram, da li je dovoljno naučiti HTML/CSS,JS,jQuery i AJAX da bi se mogao naći posao za poziciju front-end developera?

Hvala svima unapred.Pozzzzzzzz
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Front-End Developer neophodne veštine26.07.2015. u 20:54 - pre 105 meseci
jQuery je biblioteka, lib. Pisana u javaskripti. U vreme kada je među aktivnim pretraživačima bilo i onih pretraživača koji nisu razumeli "vanillaJS" ili PLAIN JS, dakle native javascript naredbe, tipa document.querySelectorAll() metodu ili Object API, npr. jQuery je tada bio fantastičan. Takvih pretraživača više nema.. ili ih ima u tolikoj meri da je u potpunosti zanemarljivo. Onoga trenutka kada Windows XP umre doslovce, ostadoše samo html5 i css3 full support browseri. Vreme jQuery biblioteke polako odlazi u stečaj, jer pisanje istovetnih funkcija i metoda po potrebi bez bilo kakve biblioteke tipa jQuery, jeste umnogome brže. Izvršava se brže. Performanse. I ne treba da se uključuje ništa dodatno u html dokument osim skripte koja ima ručno napisane funkcije i metode. Dakle, kreni da pišeš JavaSkriptu. Nemoj da se učiš odmah na nekom frameworku/biblioteci. Nauči kako radi javaskripta. Bez bilo kakvog fw. Dakle, plainJS. Kada dođe dan da ti gro stvari budu bile jasne i da ti aplikacije/programi u javaskripti ne pune konzolu u "strict" modu ama baš ničim ukoliko ti sam nisi upisao console.log(object) .. E, onda kreni da se zezečiš sa nekim od poznatijih JS frameworka. Poenta je u tome da onaj ko zna da radi u Angular.js i sa Node.js, taj uveliko i dobro zna da radi i bez toga. Sve što mu treba. To je dakle pravi JS/front-end developer. Učenje i adaptiranje i prisvajanje novog ili već uveliko poznatog framework-a sa odličnim poznavanjem native JavaSkript koda, a ne isključivo - jQuery - metoda i sintaksi, biće maltene pa bezbolno. Brzo. Stvar je vrlo prosta. Nikada nemoj sebe da zamišljaš kako ćeš jednoga dana moći da smelo napišeš u nekom portfoliu da si jquery, Angular.js developer, već JavaScript developer. Napravi sam svoj lib/framework. Napravi ga da bude dobar. Da ima svrhu i da bude nezavistan. Taman kad to završiš, bilo koji fw. da potreba kao obavezan za neki posao, trebaće ti mesec dana uz rad naravno, da gledaš u API stranice tog određenog fw. Sve ostalo će ići samo po sebi. Istom brzinom kao kad pišeš html i css.

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/JavaScript


about:networking
 
Odgovor na temu

principal

Član broj: 329860
Poruke: 7



+8 Profil

icon Re: Front-End Developer neophodne veštine26.07.2015. u 22:33 - pre 105 meseci
Citat:
real_madrid:

Da rezimiram, da li je dovoljno naučiti HTML/CSS,JS,jQuery i AJAX da bi se mogao naći posao za poziciju front-end developera?

Hvala svima unapred.Pozzzzzzzz


Nauciti javascript je vise nego dovoljno, ali to je veoma rastegljiv pojam. Kada upoznas javascript i alate ne bi trebalo da ti predstavlja problem da za par nedelja pokupis novi framework (npr. AngularJS) i postanes produktivan.

Ne znam kakva je ponuda poslova, obicno se trazi vise (da si napravio bar nekoliko SPA, makar i iz hobija).

 
Odgovor na temu

real_madrid

Član broj: 329993
Poruke: 13
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Front-End Developer neophodne veštine26.07.2015. u 22:37 - pre 105 meseci
plus_minus hvala najlepse na iscrpnom odgovoru. Još mi preostaje da nađem adekvatnu literaturu za JS što neće biti lako jer tražim na srpskom. Nešto slabo ima i kvalitetnih kurseva za JS. Našao sam neki solidan od 90h u Novom Sadu za 500e,ali jbg ne odgovara mi NS. Da je BG i online upisao bih. Šta mi preporučuješ od literature na srpskom? Mrzi me da učim na engleskom iako znam da će doći vreme kada ću morati. Hvala još jednom na odgovoru. Valjda ću se dobro informisati do oktobra pa da se krene na fax i programiranje.

http://mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7555-397-7 Šta mislite da li je ovo ok knjiga za početak? Znate li neku bolju?

[Ovu poruku je menjao real_madrid dana 26.07.2015. u 23:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Front-End Developer neophodne veštine27.07.2015. u 05:11 - pre 105 meseci
Teško da ćeš ti naći sve što ti treba na domaćem jeziku. Koji god jezik kreneš da učiš, trebaće ti engleski. Uči engleski ako ga ne znaš. Ako znaš nešto, produbljuj znanje istog.
Kako misliš da ti kažemo jel' ta knjiga dobra kad su samo poglavlja izlistana? Šta se krije iza tih poglavlja? Ja u životu niti jednu jedinu knjigu (na srpskom) povodom bilo kojeg programskog jezika nisam pročitao.
Možda ova ekipa povodom dobrih knjiga, može više da ti pomogne.. http://nodejs.rs/

Kad smo kod "knjiga" ..

Upališ omiljeni tekstualni (code) editor, upališ browser, čitaš šta piše u "knjigama", primejuješ, testiraš.
Firebug, element inspector, šta god.. konzola.

Jednu "knjigu" sam ti već likovao gore. MDN (developer.mozilla.org) javascript.

Evo ti još jedna "knjiga" -> http://xahlee.info/js/js.html

Tako se uči.
about:networking
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Front-End Developer neophodne veštine27.07.2015. u 06:02 - pre 105 meseci
Knjiga ti može pomoći da pokupiš neke osnove, sintaksu itd, ali to je tek možda 10% posla. Sve ostalo se uči onlajn, stackoverflow, github - čitanje tuđeg koda (još 30%) i naravno puno puno sopstvenog rada (60%). Posebno je to slučaj kod front-end developmenta gde ne postoji neka mnogo velika teorija iza svega toga (mislim, OOP i patterni su primenljivi i u frontu, ali je mnogo dugačak put do te tačke), a stackovi se menjaju jako brzo.

Drugim rečima, batali knjige, posebno na srpskom i uzmi radi. Poslodavcu će mnogo više značiti jedna tvoja samostalno urađena aplikacija nego deset kurseva i pročitanih knjiga.
 
Odgovor na temu

real_madrid

Član broj: 329993
Poruke: 13
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Front-End Developer neophodne veštine27.07.2015. u 12:52 - pre 105 meseci
Hvala puno svima. Polako sam poceo sa JS. Citajuci o sintaksi,upravljackim strukturama,tipovima podataka i funcijama. Zakljucio sam da je to dosta slicno sa C++ jezikom koji sam ucio u srednjoj.
Mislio sam da iz srednje ama bas nista nisam naucio,ali nije tako. Bar znam sta je for petlja i cemu sluzi. U JS posle 2-3 sata citanja naucio sam da napisem funkciju koja izracunava neki izraz,povrsinu neceg i slicno. Mozda je glupo sto ovo spominjem,ali od necega se mora poceti.
Kod samostalnog informalnog ucenja orgoman problem za mene su "prolazna vremena" . Upravo zato nisam ranije poceo sa samostalnim ucenjem. Kad si u skoli naucis za test,dobijes dobru ocenu i znas da si na dobrom putu.Posle toga naravno proslavis.

Kako da merim brzinu samostalnog ucenja u JS,kako da znam da li ucim normalnom brzinom ili sam glup za programiranje pa ce mi trebati 3 godine za nesto sto neko drugi nauci za 6 meseci. Kako ste vi merili brzinu svog napredovanja?

Programiranje me zanima,ali ne preterano. Zbog toga nisam ni upisao ETF ili Fon vec Dzon Nezbit i menadzment.
Ucio bih i programiranje kada bih znao da nisam glup za to.Uciti 3 godine nesto sto neko drugi nauci za 6 meseci bilo bi debilno. Da skratim.
Sta bi trebalo da naucim iz JS za 15 dana, 3 meseca , 6meseci kontinuiranog ucenja od po 3-4 sata?
Da jos pojednostavim. Molim vas da mi neko ako mu nije tesko privatnom porukom posalje ili ovde zalepi zadatak koji bi trebao da znam da resim posle npr. 15 dana ucenja ili bar link ka istom cisto da proverim kako mi ide.

Hvala unapred.





 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
145.221.52.*

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Front-End Developer neophodne veštine27.07.2015. u 15:15 - pre 105 meseci
Mozda ti neki sajt za online ucenje tipa ovog: https://www.codecademy.com/tracks/javascript moze pomoci da se drzis neke strukture u ucenju.
 
Odgovor na temu

real_madrid

Član broj: 329993
Poruke: 13
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Front-End Developer neophodne veštine27.07.2015. u 18:38 - pre 105 meseci
Vec znam za codecacademy . Svejedno,hvala na predlogu.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Front-End Developer neophodne veštine27.07.2015. u 18:45 - pre 105 meseci
Citat:
Ucio bih i programiranje kada bih znao da nisam glup za to.Uciti 3 godine nesto sto neko drugi nauci za 6 meseci bilo bi debilno.


Ako je u pitanju css, da. Možeš ti savladati i dobar deo komplet C familije za jako kratko vreme. Al' trebaće ti još isto toliko i tri puta više vremena da naučiš i da primenjuješ to što si savladao na jako kvalitetan način. Jablan ti lepo napisao. Napravi jedan `SPA`, pa onda ga provuci kroz sve uređaje koji mogu da renderuju tvoj rad i vidi koje se razlike prave i zašto. Sam sebi ćeš onda da daš odgovor, da li jesi ili nisi ok i kako ti ide. Imaj na umu da se ponekad i prosti sajtići od po 4 stranice mogu razvijati punih mesec dana. Bez obzira što se čini da je to preterano i da ne treba toliko. Konkretno Javaskripta, ima mnogo objekata/metoda. Za 6 meseci, moguće je popamtiti sve i umemorisati ih u glavu, ali, pored toga ne treba zaboraviti i ostale aspekte života. Isto tako, imaj na umu i to da jedan senior guru, senior uopšte, pravi, za bilo koji jezik, ima iza sebe bar 10 godina iskustva u programiranju. Možda je i to malo... za titulu seniora koji buklavno na bacanje pogleda preko koda, `skrolovanja` mišem, primeti šta ne valja i precizno ukaže na greške koje se nadziru ili će ih tek biti - `if`. Takvu sposobnost dobiti za 6 meseci, teško. A jednom kad kreneš da učiš, učiš dok ne staneš sa disanjem. Tako svi.
about:networking
 
Odgovor na temu

real_madrid

Član broj: 329993
Poruke: 13
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Front-End Developer neophodne veštine27.07.2015. u 21:45 - pre 105 meseci
Na sajtu etf-a sam nasao po mom misljenju veoma korisnu bazu za ucenje .
Mislim da ce mi ovo i sto se tice JS biti dovoljno za pocetak da vidim kako mi ide.

Ako vam nije problem bacite pogled i ocenite kvalitet i kvantitet materijala. Valjda je ono sto student etf-a nauci iz javascripta više od 70% onoga što treba da zna jedan junior js programer.

Na kraju želim da se zahvalim svima na forumu. Skoro uopste ne koristim forume pa sam pozitivno iznenadjen. Pozzzzzzzz
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Front-End Developer neophodne veštine28.07.2015. u 01:03 - pre 105 meseci
Citat:
Valjda je ono sto student etf-a nauci iz javascripta više od 70% onoga što treba da zna jedan junior js programer.


- Junior javascript "programer" jeste onaj koji poznaje pravila i sintaksu, neko ko je tek krenuo da piše sam svoje skripte, neko ko ne ume da živi bez jquery/bootstrap fw, neko ko je ozvaničio dvadesetak html stranica i ne dalje od toga, itd.

- Junior (U name it) "programer" možda da postane svako ko nije retard, ima net, zna da čita i razume se u tablicu množenja, zna i kako se vršlja po fajl sistemu, ima volju, uporan je.

- Nalaziti neku vrstu utehe u poređenju sa junior programerima, nije dobro. Nije nikako dobro.

- Diploma, jeste samo "lozinka" za ulazak u dobru firmu (možda) + fina osnova (ako je student zaista našao sebe tu odakle je i izašao), za čitaj - dalje usavršavanje kroz MNOGO sati rada. Do kraja.

- Svaki mid-senior, poodmakli junior - freelancer, sa dovoljno grama mozga i organizacionim sposobnostima, vredi više nego bilo koji, novopečeni student.

- Pozivati se na zvanje i diplomu, samoinicijativno i bez potrebe, jeste nešto što niko ne želi da čuje.

- Obrazovanje kao stavka uz listu od 10+ završenih, samostalnih + par većih i finih projekata, to je nešto sasvim drugo..
about:networking
 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali programski jezici :: Front-End Developer neophodne veštine

[ Pregleda: 5250 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.