Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

hal senzor, 1mA DC, precizan

[es] :: Elektronika :: hal senzor, 1mA DC, precizan

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 12929 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bogdan.kecman
Bogdan Kecman
"specialist"
Oracle
srbistan

Član broj: 201406
Poruke: 15887
*.home.otenet.gr.

Sajt: mysql.rs


+2377 Profil

icon Re: hal senzor, 1mA DC, precizan02.08.2015. u 11:08 - pre 106 meseci
pa pazi, uz pomoc ovog foruma i jos par drugara koji ne trose forume polako prestajem da budem analognoretardiran, ali osnovni problem tu je "zelja", meni se par problema u anologiji javi na deceniju, i to je uvek oko nekog merenja, tako da osim merenja, analogija me inace ic ne zanima ... nekako jos kad sam bio osnovac drugari su svi zeleli da prave pojacala, ja sam teo palim/gasim ledice, pravim sabirace... kacim svasta na lpt port kompa... lagano prihvatam neke analogne stvari potrebne za merenje ..

ovde sad ima cudo korisne date, moracu da sazvacem to na tenane pa se vracam u pricu, a za preterivanje, posebno u slucajevima merenja, posebno kada se pravi one-off pa je cena relativno abitna, ja sam skroooooz za preterivanje max :D

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: hal senzor, 1mA DC, precizan02.08.2015. u 16:07 - pre 106 meseci
Nemoj da si toliko pragmatican, , retko kome svakodnevno iskrsavaju potrebe za ultrapreciznim merenjima, ili aplikacijama.

Ono sto treba da bude zelja, ne zelja iz potrebe, vec zelja o spoznaji doticnih finih, sitnih a bitnih detalja, samo metodologija i informacije, konkretizacija resenja je stvar okruzenja i resursa.

P.S.

Evo ti moj primer,30 god u labu, merenja neprekidna, za doticnim slicnim aplikacijama, poslednja potreba je bila pre vise od 10(ili 15) godina.
I dalje su razna merenja aktuelna, metode su sve specificnije, ponajmanje je problem i potreba za dc naponima, sada je problematika u sirokom frekventnom rasponu, metode specificne za merenja u plazmi, retko se ukaze potreba za malim signalima ili "pojedinacnim dogadjajima", gde su metode jos specificnije, gde se koriste posebne sprave...tipa CFD..

ALi, poznavanje i davno radjenih spravica nikako ne smeta, naprotiv samo koristi, ima slicnosti, smetnje i driftovanja su neprekidni problem...
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: hal senzor, 1mA DC, precizan03.08.2015. u 08:49 - pre 105 meseci
Bogdane,

Kao što je kolega Vladd napomenuo, metrologija je "nezgodna" oblast gde se mora mnogo računa voditi o masi sporednih efekata koji mogu uticati na validnost merenja.

Neretko su se događali slučajevi u labs na svetskom nivou da se tek posle koju godinu otkrije da je neko merenje bilo pogrešno jer je zaboravljeno da se neki sporedan efekat uzme u obzir, ili se čak nije ni znalo za postojanje tog efekta.


Danas se, kako unutar modernih MCU, tako i diskretno, nalaze veoma sposobni i moderni ADC. Već se unutar MCU klase boljih ARM nalaze na primer po tri bazična 12-16bit ADC sa 2-5Gs/s.

Sve je to sjajno i lepo, ali na žalost je potreba da se meri 0-5V ili 0-3V3 samo jedan mali deo ukupnih mernih potreba gde se može iskoristiti pun opseg ADC gde on jedino i daje najbolje rezultate.
Ista priča sasvim važi i za eksterne ADC koji imaju više rezolucije od tih internih.

Jednostavno, čim se samo malo "mrdne" van tih 3V3, na gore ili na dole, sve jedno, postaje neophodan analogni front end ispred ADC, ma koliko ADC bio moćan, da bi se ta veličina prilagodila ulaznom opsegu ADC.

E tu počinju ponovo problemi istog tipa koje je i proizvođač visokorezolutivnog i brzog ADC imao unutar samog čipa tokom njegovog konstruisanja:
-borba sa šumom,
-borba sa termičkim klizanjima,
-brzina vs rezolucija,
-borba sa inicijalnim greškama, ofseta, referenata,
-borba sa termonaponima, i td i td...

Najlakše se obrađuju neki srednji opsezi, npr. naponi reda 1V do 100V i struje reda 100uA do 1A.
To su malo zahtevni opsezi zato što nisu mnogo redova veličine daleko od punog ulaznog opsega boljih ADC i sami sporedni efekti nisu bitan deo signala.

Proširenjem opsega koji je potrebno meriti, na gore ili na dole, sporedni efekti postaju značajan deo signala i počinje i borba protiv njih.
-kod malenih napona ili struja, sporedni efekti od šuma i termonapona, kao i vatnog opterećenja pasivnih i aktivnih elemenata postaju veoma značajan deo merenog signala.
-kod visokih napona ili struja, efekti parazitnih curenja i korona efekti, kao i masivna discipacija, naravno i izrada samih komponenti, postaju problematične stvari.

Ponekad se koriste vrlo indirektna merenja električnih veličina, putem optike ili akustičnih efekata i slično tome, samo zato što se na taj način mogu izbeći neki teško rešivi problemi merenja...

Ne moraš biti analogni guru, ali biće ti ipak neophodno da proučiš te front end sklopove jer se kao programer prilično često moraš pozabaviti nekim merenjem koje je van normalnog opsega tvog ADC.

Odgovore oko te oblasti možeš najlakše naći u veoma bogato pravljenim datasheets starijih i valjanih firmi od kojih već dugo neke ne postoje ali se literatura i dalje može naći.
To su na primer datasheets boljih op amps (jer se uglavnom oni i koriste za front end nekog ADC) od firmi poput: Burr Brown, National, Motorola, Analog Devices, LT...
Generalno praktična primena op-amps sa masom aplikacija. Već u datasheet od National, za nešto tipa običnog LM324 možeš naći brdo rešenja za dosta tih načina merenja.

Dublji nivo proučavanja istih stvari se postiže vrlo pažljivim proučavanjem service manuals od nekih moćnijih mernih instrumenata svetskog kalibra, i traženjem razloga zašto je neko baš tu komponentu baš tu stavio, kao i sagledavanje fizičke građe i razjašnjavanjem samom sebi zašto baš tako.

Naravno, poslednja i konačna faza proučavanja se dostiže kada se baviš baš metrologijom i srećeš sa problemima koje rešavaš.

---------------------------------

Digitalni svet nije i ne može biti izolovan od analognog sveta, niti će ikad potpuno i biti.

Trend je poslednjih deceniju ili više da se sve što je moguće digitalizovati, odmah digitalizuje.
Prve "žrtve" su bile audio i video signali, a sad je to već u području radio signala reda GHz.

Samo ne treba zaboraviti nikada da ma kojom rezolucijom i ma kojom brzinom semplovan neki analogni signal, nikad neće biti u potpunosti slika originala, već samo upotrebno dovoljna kopija te veličine.

Analogna (promenljiva) veličina jednostavno ima bezbroj mogućih tačaka i to je tačka na tu temu.

Porastom tehnološkog nivoa digitalizacije, svaki čas se utvrđuje da prethodna generacija istih stvari ipak nije bila potpuno "upotrebno dovoljna" i stalno se juri ka bržem semplovanju i većoj rezoluciji, kao i tehnikama interpolacije na osnovu predviđanja trenda signala.
To je trka bez kraja jer je broj koji opisuje beskonačnost nemoguće ikad dostići, jedino če to "upotrebno dovoljno" biti vremenom sve bolje i bliže originalnoj vrednosti...

Na kraju krajeva, današnji superbrzi procesori imaju signale koji su sve drugo samo ne potpuno digitalni.
Talasni oblik digitalne informacije je nalik analognim signalima iz RF oblasti, tj. nešto što bi trebalo da "glumi" pravougaoni signal, a ima vrlo vidljive eksponencijalne tranzijenta koji okupiraju po 1/3 ukupnog perioda talasnog oblika.

Dakle, ponovo se vraćaju svojoj analognoj pramajci :-)

Čitave dve-tri decenije se jurila brzina rada digitalnih stvari i to je već sasvim blizu moguće ostvarive brzine.
Radi toga su žrtvovani nivoi napajanja i pojavila se potreba za gomilom translatora nivoa jer moderna jezgra rade na primer na 0.6V i 100A struje, odakle bi kao trebalo da zaključimo da je to normalan trend.
Da li je baš to nalik dobrom trendu?
Još malo pa će se jezgra napajati pomoću termonaponskih izvora koji proizvode koju stotinu mV i koju stotinu ampera struje.
Naložiš lepo vatricu da bi napajao besno brzo jezgro :-)

Moja predviđanja su da sada već sledi maksimalna težnja ka paralelovanju sistema radi dovoljnog, odnosno tehnologija će se umesto dosadašnjeg trenda "vertikalnog" širenja, "horizontalno" širiti radi performansi. "Vertikalno" širenje je blizu svog konačnog limita.

He he, a u prirodi je to još mnogo pre nas sasvim uspešno rešeno brzinama rada koje se mere stotinama herca svega.
A ne može se reći da biološki mozgovi loše rade i da ne funkcionišu neprestano tako složeni automatski sistemi gde smo sa svom silom od nauke samo malo zagrebali po površini onog što sačinjava živi svet.
Sve smo do sada pokrali iz sveta koji nas okružuje i malo uobličili na svoj nakaradni način.
Kao ljudska vrsta ne umemo lepo ni da ukrademo od tih briljantnih sistema koji nas okružuju, a koji su u jedan isti mah tako neverovatno složeni i tako neverovatno jednostavni...

Pozz
 
Odgovor na temu

bogdan.kecman
Bogdan Kecman
"specialist"
Oracle
srbistan

Član broj: 201406
Poruke: 15887
*.home.otenet.gr.

Sajt: mysql.rs


+2377 Profil

icon Re: hal senzor, 1mA DC, precizan03.08.2015. u 09:43 - pre 105 meseci
sve se ja slazem sa vama i gledam kako tek izvodi front end na svojim skopovima .. samo tu ima par problema, "sema" deluje ultra jednostavno, napravim to isto i ne radi :D, tj radi ali sakato, zasto, zato sto nije fora samo u semi vec i u pcb-u, neke na izgled abitne sitnice uticu puno na kako te sprave rade na tim visim frekvencijama, kako se svadjaju sa naponima kontakata, setanjem temperature etc ... videh tek-a koji dolazi sa par metara srebrnog kalaja u sebi, ako nesto menjas da lemis "tom zicom" a nekim tamo bez veze kalajem, da bi sve ostalo kako treba .. e sad "generalno gledano" na siroko, to je posebna nauka... ja volim da kad nesto "uvatim" uvatim to do kraja a to zahteva vreme, vrlo cesto novac, i svakako prostor u glavi da se to smesti ... sve tri stvari su vrlo limitirane tako da ja gledam da se "vatam" onih stvari koje mi najcesce trebaju ili koje mi cesto trebaju, a ove ostale "koliko moram" ... naravno da uvek treba neki analogni deo ispred cele digitalne price inace digitalno-digitalna prica nije preterano zanimljiva, obicno i pred i posle digitalne price ide nekakva anlogija .. a do sad ste obojica provalili kako ja to resavam, ono jednostavnije resim sam (sa, sto kaze macola, tipicnim opampovima koje koriste digitalci, rail2rail, single ended supply, mcp6xxxx) ono malo kompleksnije od toga cimnem vas ovde na forumu, a vec nesto ozbiljnije dam drugarima koji rade samo analogiju da "rese" :D... mogu sebi to da dozvolim zato sto od elektronike ne zivim (i nadam se da nikad necu morati), za razliku od vas dvoice kojima je to leba .. i onda ja mogu da se igram samo sa onim sto me zanima :D... da treba da zivim od elektronike svakako bih vrlo drugacije organizovao i sta i kako radim .. ali sam srecan sto za sada mogu da istu trosim samo kao hobi posto meni pare potpuno upropaste pricu :( ... i programiranje mi je nekad bilo hobi, opustalo me, mogao sam nedeljama bez spavanja da radim ... sad mi muka i hello world kad treba da napisem... cim cujem rec deadline vise mi se ne radi :( ..

da se vratimo na temu .. ceo ovaj sklop radi sumanuto dobro i zastrasucujuce jednostavno :D ... plus ceo trip sa current mirroring je vrlo zanimljiv, kontam da je za neke stvari (npr audio) zgodan mega jer bi lakse bilo strujno pustiti sve od pocetka do kraja (recimo DAC -> pretpojacalo) i onda samo finalno prebaciti struju u napon. deluje mi mnogo manje suma tako, ovako dok cukam ovaj post (nisam bas previse razmisljao o tome), i ne samo za audio... tako da sam sad ovde video par stvari koje su mi dosta zanimljive koje cu morati malo da isprobam sto u spicetu sto na bb-u .. pa da vidim kako sta utice na to ... a inicijalni problem sam resio iz odma, sto rece miki, zasto za mA i uA range bilo koji dmm ima shunt :D, ok, jasno, taj mA moze da bude vise stotina volti i onda stvar postaje komplikovana .. al cim zavrsim ovu pricu sto sad siljim pravim sebi jedan "elektronicarski" nA/uA/mA +- 15V pa taman da vidim kako sve razne za1234 na ploci i u dizajnu uticu na izlaz :D


 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: hal senzor, 1mA DC, precizan03.08.2015. u 16:14 - pre 105 meseci
Eto, dobio si tutorijale, savete i motivacione govore...pusti sada audio

Tu je elektronika skrenula u zescu prevaru, marketinskog tipa, sa raznim apostolima i magovima hifi-ja koji dramaticno do vristanja cuju razliku izmedju obicnog i bezkiseonicnog bakra...

Sva ta mikro desavanja na kraju stizu u najcesce kalemcinu koja duva vazduh, i dopire do vrlo specificnog slusnog aparata...prirodno savrsenog, ali signalno ogranicenog..


Ili prosto pogledaj neke metodologije rada...u linearnim pojacavacima bas i nije dobro da su prelinearni, obozavaju se nakaradne lampe, gitaristi degenerisu signal da bi dobili neke "boje" i dimenzije, ali ta zabava nije dozvoljena poluprovodnickom pojacavacu...on mora do sedme decimale ispod nule da ima distorziju, mora da seproteze do frekvencija sa 5 nula....

Gitarsti obozavaju da motaju(ili da im motaju) kalemove magneta "ofrlje" metodom, sto vrljavije to bolje...a neki tamo "bogdan kecman" ce da se isizava sa linearnostima da bi tu kaljugu "sto vernije" preneo..

Njihovo zagadjenje signala je "umetnost", a u pojacavacu greska

Ma daj
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: hal senzor, 1mA DC, precizan03.08.2015. u 18:21 - pre 105 meseci
He he,

Meni je najsimpatičnije kod nadriaudiofila što neki imaju zvučnički kabl na kome je obeležen SMER !!!??? :-)

A kroz njega ide čista naizmenična struja, jer bi zlo bilo da se pojavi DC bias koji bi popržio zvučnike :-)

Dakle, pouka koja bi se iz tog mogla izvući je da struja bolje ide nizbrdo nego uzbrdo :-)

Carevi su neki od njih :-)
 
Odgovor na temu

bogdan.kecman
Bogdan Kecman
"specialist"
Oracle
srbistan

Član broj: 201406
Poruke: 15887
*.home.otenet.gr.

Sajt: mysql.rs


+2377 Profil

icon Re: hal senzor, 1mA DC, precizan03.08.2015. u 22:28 - pre 105 meseci
a drvene kupice!!! to mi je najjace sto sam video do sada, 3 parceta trske vezana kanapom cine "kupicu" prodaje se jedna ta "kupica" za vise desetina evra, poredjas kupice po podu i onda kabl vuces preko tih kupica do zvucnika i onda nemas "ground noise" ....

a pricao sam vec, ja imam neko sony es ili ex ili tako nesto bitno i vazno pojacalo koje ima donji deo od hebenog BETONA zato sto su se volovi przili da onda pojacalo ima "tvrdji zvuk" .. nekad mislim da sam ja u stvari vo sto se bavim IT-om kad sam mogao da farbam eternet kablove u zeleno, markiram ih strelicama kao "jednosmerne" i valjam volovima za 5ooeur komad .. nego je tu izgleda fora da mora budes duduk za elektroniku, ako ista razumes kako radi prosto ne mozes da budes dovoljno ubedljv tim ... tim ... uh ...
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3930



+9456 Profil

icon Re: hal senzor, 1mA DC, precizan03.08.2015. u 23:17 - pre 105 meseci
Mene pre 25 godina bilo sramota da pravim i prodajem
raserivače miševa i da varam narod.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: hal senzor, 1mA DC, precizan03.08.2015. u 23:34 - pre 105 meseci
Ako im prodas macku na koji nacin si ih prevario?
Ili si kakvim tetkama besplatno dijelio macora?

[Ovu poruku je menjao zica49 dana 04.08.2015. u 00:44 GMT+1]
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: hal senzor, 1mA DC, precizan04.08.2015. u 11:13 - pre 105 meseci
Citat:
branko tod:
Mene pre 25 godina bilo sramota da pravim i prodajem
raserivače miševa i da varam narod.



Da mada i kod takvog uredjaja postoje neki elementi uredjaja i logike rada, potpuno legitiman uredjaj nedefinisane, ili nepouzdane efikasnosti.
Recimo u americi pokazuju odredjenu uspesnost kod ocuvanja vozila da im glodari ne izjedu kablove. Istina tu nema bazicne hrane kao u kuci, kada je izgladnelom misu ocito pitanje zivota i smrti razjasnjeno

Nije prodaja apsolutne magle, i nebuloze.
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3930



+9456 Profil

icon Re: hal senzor, 1mA DC, precizan04.08.2015. u 21:10 - pre 105 meseci
Apsolutno je prodaja magle i nebuloze. Pročitaj malo radove
o testiranju takvih uređaja.


Žica
Macana se rado sećam, ali samo sećam. Ali on nije radio na mišovima,
već na mačkicama.
Sada samo ponekad malko maukne

[Ovu poruku je menjao branko tod dana 04.08.2015. u 22:23 GMT+1]
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: hal senzor, 1mA DC, precizan

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 12929 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.