Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom

[es] :: Access :: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11079 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fahre72
Zenica

Član broj: 303817
Poruke: 32
109.175.33.*



Profil

icon spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom30.03.2015. u 14:13 - pre 110 meseci
imam ovakvu situaciju:

tabela partneri sa podacima za partnere
tabela poslovnice
tabela pacijenti
tabela pregledi

Cilj je evidentirati i pratiti preglede pojedinih pacijenata u pravilnim vremenskim razmacima. Npr. Laza Lazarević je obavio pregled 30.03. Sljedeći pregled je za 6 mjeseci i sistem treba da upozori 10 dana prije za navedeni pregled.
Sve svatam kako povezati ali problem je sljedeci: Vecina partnera nema poslovnice, ali oni koji imaju poslovnice, pacijente treba da vežem za poslovnice, a ako nema poslovnicu onda za partnere.

Znači: neki partneri imaju poslovnice koje imaju pacijente, a partneri koji nemaju poslovnice, pacijente vezem direktno za njih.

Da li je rješenje da za partnere koji nemaju poslovnice definisem jednu poslovnicu i iskopiram naziv partnera ili na neki drugi način.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
185.12.41.*



+3 Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom30.03.2015. u 14:35 - pre 110 meseci
Mozete u tabeli Partner napraviti rekurzivnu vezu(samu na sebe) i postaviti atribut NadredjeniPartner.Ne treba Vam tada tabela Poslovnica. Rijeseno ;-)
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom30.03.2015. u 15:16 - pre 110 meseci
Citat:
fahre72:
imam ovakvu situaciju:

tabela partneri sa podacima za partnere
tabela poslovnice
tabela pacijenti
tabela pregledi

Cilj je evidentirati i pratiti preglede pojedinih pacijenata u pravilnim vremenskim razmacima. Npr. Laza Lazarević je obavio pregled 30.03. Sljedeći pregled je za 6 mjeseci i sistem treba da upozori 10 dana prije za navedeni pregled.
Sve svatam kako povezati ali problem je sljedeci: Vecina partnera nema poslovnice, ali oni koji imaju poslovnice, pacijente treba da vežem za poslovnice, a ako nema poslovnicu onda za partnere.

Znači: neki partneri imaju poslovnice koje imaju pacijente, a partneri koji nemaju poslovnice, pacijente vezem direktno za njih.

Da li je rješenje da za partnere koji nemaju poslovnice definisem jednu poslovnicu i iskopiram naziv partnera ili na neki drugi način.


Pokušavam da shvatim zateve. Ispravi me ako grešim.
- Partner ima jednu ili ni jednu poslovnicu ili možda čak i više?
- Jedna poslovnica pripada samo jednom partneru
- partner ima jednog ili više pacijenata
- Pacijent pripada samo jednom partneru
- pacijent ima jedan il više pregleda
Ako je ovo tačno onda tako i poveži tabele:
- partner ima nula,jednu ili više poslovnica
- partner ima jednog ili više pacijenata i
- pacijent ima jedan ili više pregleda
Pa ćeš preko veze pacijenta sa pregledom imati i vezu pregleda sa partnerom i poslovnicom.

 
Odgovor na temu

fahre72
Zenica

Član broj: 303817
Poruke: 32
109.175.33.*



Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom30.03.2015. u 15:17 - pre 110 meseci
Mislite da u tabeli Partneri unosim npr:

Microsoft d.o.o bez unesenog nadredjenog partnera

Microsoft d.o.o - PJ 1
Microsoft d.o.o - PJ 2
.
.
.
Microsoft d.o.o - PJ 58

i Microsoft d.o.o kao nadredjeni partner za svaku poslovnu jedinicu.

 
Odgovor na temu

fahre72
Zenica

Član broj: 303817
Poruke: 32
109.175.33.*



Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom30.03.2015. u 15:24 - pre 110 meseci
Citat:
mkaras:
Citat:
fahre72:
imam ovakvu situaciju:

tabela partneri sa podacima za partnere
tabela poslovnice
tabela pacijenti
tabela pregledi

Cilj je evidentirati i pratiti preglede pojedinih pacijenata u pravilnim vremenskim razmacima. Npr. Laza Lazarević je obavio pregled 30.03. Sljedeći pregled je za 6 mjeseci i sistem treba da upozori 10 dana prije za navedeni pregled.
Sve svatam kako povezati ali problem je sljedeci: Vecina partnera nema poslovnice, ali oni koji imaju poslovnice, pacijente treba da vežem za poslovnice, a ako nema poslovnicu onda za partnere.

Znači: neki partneri imaju poslovnice koje imaju pacijente, a partneri koji nemaju poslovnice, pacijente vezem direktno za njih.

Da li je rješenje da za partnere koji nemaju poslovnice definisem jednu poslovnicu i iskopiram naziv partnera ili na neki drugi način.


Pokušavam da shvatim zateve. Ispravi me ako grešim.
- Partner ima jednu ili ni jednu poslovnicu ili možda čak i više?
- Jedna poslovnica pripada samo jednom partneru
- partner ima jednog ili više pacijenata
- Pacijent pripada samo jednom partneru
- pacijent ima jedan il više pregleda
Ako je ovo tačno onda tako i poveži tabele:
- partner ima nula,jednu ili više poslovnica
- partner ima jednog ili više pacijenata i
- pacijent ima jedan ili više pregleda
Pa ćeš preko veze pacijenta sa pregledom imati i vezu pregleda sa partnerom i poslovnicom.



Ako partner ima poslovnice pacijente vezem na poslovnicu jer su one u potpuno razlicitim gradovima i tako mi odgovara, a ako nema poslovnicu onda pacijente moram vezati za partnera. U tome i jest problem.

Ako povezem kako si predlozio, ne mogu znati koji pacijent pripada kojoj poslovnici.
 
Odgovor na temu

fahre72
Zenica

Član broj: 303817
Poruke: 32
109.175.33.*



Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom30.03.2015. u 15:36 - pre 110 meseci
Citat:
fahre72:
Mislite da u tabeli Partneri unosim npr:

Microsoft d.o.o bez unesenog nadredjenog partnera

Microsoft d.o.o - PJ 1
Microsoft d.o.o - PJ 2
.
.
.
Microsoft d.o.o - PJ 58

i Microsoft d.o.o kao nadredjeni partner za svaku poslovnu jedinicu.




Ovo bi mogla da bude dobra ideja, jer većina podataka za osnovni objekat i poslovnice su isti: grad, adresa, odgovorna osoba, tel

A takodje se moze desiti da i u osnovnom objektu i u njegovim poslovnicama istovremeno imam pacijente koje treba da pratim.

Ako zatrebam samo partnere ili samo poslovnice lako je isfiltrirati
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom30.03.2015. u 15:40 - pre 110 meseci
Ako Pacijent moze pripadati samo jednom Partneru, tada u tabeli Pacijent treba da imate preneseni kljuc iz tabele Partner koji nam govori kom Partneru pripada pacijent. Ako moze pripadati vise partnera tada Vam treba medjutabela PartnerPacijent. Partner koji ima nadredjenog je Poslovnica.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

fahre72
Zenica

Član broj: 303817
Poruke: 32
109.175.33.*



Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom30.03.2015. u 15:51 - pre 110 meseci
Citat:
nenadmarkoni: Ako Pacijent moze pripadati samo jednom Partneru, tada u tabeli Pacijent treba da imate preneseni kljuc iz tabele Partner koji nam govori kom Partneru pripada pacijent. Ako moze pripadati vise partnera tada Vam treba medjutabela PartnerPacijent. Partner koji ima nadredjenog je Poslovnica.


Pacijent pripada jednom partneru odnosno jednoj poslovnici, ali moze se desiti da pacijent predje iz jedne poslovnice u drugu ili cak da promijeni partnera. Sta mislite da u tabeli pregledi dodam i polje u koje bi se kopirao ID partnera u trenutku kada se izvrsi pregled, tako da u slucaju da promijeni partnera mogu pratiti gdje su sve obavljeni pregledi za odredjenog pacijenta.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom30.03.2015. u 16:16 - pre 110 meseci
Znaci da je tada odnos relacije izmedju tabela Pacijent i Partner vise prema vise i tada Vam treba medju tabela. Tabela Pregled treba da se veze za tu tabelu.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom30.03.2015. u 16:22 - pre 110 meseci
Mada cini mi se da se ovde radi o promjeni stanja pa propratite teme koje su se bavile tom tematikom. U prilogu jedan tekst iz takve teme
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom30.03.2015. u 17:21 - pre 110 meseci
Citat:
fahre72:

Ako partner ima poslovnice pacijente vezem na poslovnicu jer su one u potpuno razlicitim gradovima i tako mi odgovara, a ako nema poslovnicu onda pacijente moram vezati za partnera. U tome i jest problem.

Ako povezem kako si predlozio, ne mogu znati koji pacijent pripada kojoj poslovnici.

Probaj da nacrtaš dijagram i videćeš da ćeš vrlo lako saznati. Sa tvojim pristupom brzo ćeš napraviti veliku zbrku ako partner u nekom momentu nabavi poslovnicu. Šta onda?
Uvek možeš da utvrdiš upitom koji partner pripada kojoj poslovnici a samim tim i koji pacijenti pripadaju kom partneru. To povlači da znaš i koji pacijenti pripadaju kojoj poslovnici.
Nemoj raditi bez crtanja. Ako nemaš neki od alata (ja volim Erwin) onda barem nacrtaj rukom. Na osnovu toga napravi tabele, samo primarni ključ i jedan atribut kao i preneseni ključ ispovezuj i pokušaj da upitom nađeš informacije koje te interesuje. Posle pravi prave tabele sa svim bitnim podacim
 
Odgovor na temu

fahre72
Zenica

Član broj: 303817
Poruke: 32
109.175.34.*



Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom01.04.2015. u 10:08 - pre 110 meseci
Opis procesa:
Propisima je odredjeno koje usluge, koliko često trebaju da se obavljaju:
a) Sanitarni minimum – svake 4 godine
b) Sanitarni pregled
• Za klijente koji se bave prometom hrane – svakih 6 mjeseci
• Za ostale partnere – svakih 12 mjeseci
c) Deratizacija – svakih 6 mjeseci
d) Dezinfekcija
• Za klijente koji se bave prometom hrane – svakih 1 mjesec
• Za ostale partnere – svaka 3 mjeseca
e) Dezinsekcija
• Za klijente koji se bave prometom hrane – svaka 3 mjeseca
• Za ostale klijente – svakih 6 mjeseci
f) Analiza hrane – svakih 1 mjesec
g) Analiza vode – po zahtjevu
h) Analiza briseva – po zahtjevu
Sanitarni minimum i pregled se obavlja na radnicima, a deratizacija, dezinfekcija i dezinsekcija se obavlja u prostorima partnera ili poslovnica.
Baza bi trebala za sve usluge gdje su definisani rokovi da nakon unosa prvog datuma uradjene usluge, odmah kreira novi rekord u koji bi se generisao novi datum uvećan za gore navedene periode.
Tehničarima koji će obavljati ove poslove, planirano je da im se dodijele partneri za koje će obavljati navedene usluge. Ta opcija će biti u 90% slučajeva. Naravno treba predvidjeti da, ukoliko je neki tehničar nedostupan, da ga zamijeni neki drugi, a to bi obavljao njihov rukovodilac. Postoji situacija da će uz dodijeljenog tehničara za nekog partnera biti dodijeljen još jedan kao ispomoć u slučajevima ako se radi o većem partneru. (Znači jedan ili dva, ne više).
Sve gore navedene usluge se mogu raditi i po zahtjevu (to je u slučaju da partner ne želi da potpiše ugovor, nego on želi da odredjuje kad će mu se doći i odraditi koja usluga). Tada rukovodilac po tom zahtjevu odredjuje kad se treba izaći na teren.



Tok procesa:
1. Rukovodilac unosi usluge za partnere sa kojima je sklopljen ugovor gdje definiše koja usluga je dogovorena. Samim unosom usluge, i prethodnim određenjem kojom djelatnosti se partner bavi (prometom hrane, ostalo ili eventualno, ako se propiše neka nova djelatnost) treba da se odrede i koji su rokovi za navedenu uslugu, odnosno propiše se vrijeme koje se treba dodati na datum izvršenja usluge da bi znao tačan sljedeći datum izvršenja te usluge.
2. Usluge sanitarni minimum i sanitarni pregled se obavljaju na radnicima. Često u zahtjevu koji se dobije od partnera piše: „8 radnika za sanitarni pregled“, znači ne znaju se imena nego se ista saznaju tek pri izvršenju usluge, ali navedeni nalog za tih 8 radnika bi trebao da se unese, a kasnije po saznanju, unijela bi se imena i prezimena radnika.
3. Kada se prvi put unese izvršenje neke od usluga za partnera, a kako za tog partnera imamo već unešeno koje usluge se rade kod njega, kojoj grupi djelatnosti pripada, odnosno koji su rokovi za tu uslugu i koji tehničar je zadužen da prati tog partnera, tako može baza automatski planirati sljedeće izvršenje te iste usluge. Rukovodilac će reagovati jedino ako dodje do izmjene tehničara ili datuma izvršenja usluge ili do otkazivanja izvršenja usluge jer i taj slučaj je moguć.
4. Praćenje pacijenta u slučaju promjene partnera ili poslovnice nije neophodno, tako da ako se izvrše premještanje nekog pacijenta kod drugog partnera registrovaću ga kao novog pacijenta.

Malo mi je problem oko definisanja rokova. Kada izvršim uslugu za nekog pacijenta, baza treba automatski (na osnovu toga da li je u pitanju sanitarni minimum ili pregled i prema grupi djelatnosti partnera kod kojeg radi pacijent) da odredi rok i da sljedeći datum izvršenja usluge poveća za odgovarajuci broj mjeseci.

Postavicu bazu pa pogledajte da li je struktura ok.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
185.12.41.*



+3 Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom01.04.2015. u 11:13 - pre 110 meseci
Citat:
fahre72
4.Praćenje pacijenta u slučaju promjene partnera ili poslovnice nije neophodno, tako da ako se izvrše premještanje nekog pacijenta kod drugog partnera registrovaću ga kao novog pacijenta

Ovo bi Vam bila velika greska. Jedno od pravila relacionih baza je eliminisanje ponavljanja(redudantnosti). Pracenje ovog slucaja je lako rjesivo. Sve sto je potrebno je da se u onoj medjutabeli PartnerPacijent dodaju dva datumska polja od-do. Aktivni Partner je onaj u kojem ne postoji datum "do", odnosno gdje je to polje prazno.
Ovde pricam o amaterskom nacinu rjesavanja koje dozvoljava pojavu greske. Profesionalniji pristup je opisao @ Zidar u prilogu koji sam prikacio u prethodnim postovima.

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

fahre72
Zenica

Član broj: 303817
Poruke: 32
109.175.34.*



Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom01.04.2015. u 11:22 - pre 110 meseci
Citat:
nenadmarkoni: Ovo bi Vam bila velika greska. Jedno od pravila relacionih baza je eliminisanje ponavljanja(redudantnosti). Pracenje ovog slucaja je lako rjesivo. Sve sto je potrebno je da se u onoj medjutabeli PartnerPacijent dodaju dva datumska polja od-do. Aktivni Partner je onaj u kojem ne postoji datum "do", odnosno gdje je to polje prazno.
Ovde pricam o amaterskom nacinu rjesavanja koje dozvoljava pojavu greske. Profesionalniji pristup je opisao @ Zidar u prilogu koji sam prikacio u prethodnim postovima.


OK probacu tako. Sta mi predlazete za tabelu tblRealizacija. Ovako kako je postavljeno ova tabela se moze koristiti samo za usluge sanitarni minimum i sanitarni pregled jer se jedino te dvije usluge obavljaju nad pacijentima. Sve ostale usluge se obavljaju nad partnerima. Da li da za ostale usluge definisem drugu tabelu ili postoji neki drugi nacin.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
62.4.57.*



+3 Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom01.04.2015. u 11:36 - pre 110 meseci
Trenutno nisam uz racunar pa nisam ni pogledao bazu. Mogu Vam odgovoriti tek veceras.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

Dexxxl
Dejan Stojanovic
Blagi uzas
Knjazevac

Član broj: 252836
Poruke: 212
109-92-119-201.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom01.04.2015. u 19:54 - pre 110 meseci
Citat:
fahre72
Pacijent pripada jednom partneru odnosno jednoj poslovnici, ali moze se desiti da pacijent predje iz jedne poslovnice u drugu ili cak da promijeni partnera. Sta mislite da u tabeli pregledi dodam i polje u koje bi se kopirao ID partnera u trenutku kada se izvrsi pregled, tako da u slucaju da promijeni partnera mogu pratiti gdje su sve obavljeni pregledi za odredjenog pacijenta.


Dobra ideja, jeste da narusava pravila normalizacije, ali se dobija na funkcionalnosti.
Cilj ove aplikacije nije pracenje kretanja pacijenta po poslovnicama, tako da je u ovom slucaju suvisno primenjivati sve one (inace izvanredne) Zidareve fazone.

Ovaj fazon sa prenosom polja inace se cesto koristi u slucaju artikl-cena, tako da kada dodje do promene cene u svim dokumentima (fakture itd...) ostaju cene koje su vazile na dan kad je dokument kreiran.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom01.04.2015. u 20:47 - pre 110 meseci
Pogledao sam i mislim da treba "malo" drugačije organizovati. To malo u prilogu...
Izbjegavajte Autonumber, nisu dobro odabrani pojedini tipovi polja.Polja koja mogu da se izracunaju : Datum prethodne realizacije, Datum isteka,datum plana , se ne unose u bazu vec se izracunavaju u upitu...
ps. Bio sam malo vise iskomplikovao, a to Vam je pretesko pa sam promjenio


[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 01.04.2015. u 22:06 GMT+1]
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom01.04.2015. u 21:42 - pre 110 meseci
Evo model i na fizickom nivou(malcice opet izmjenjen) i generisana baza. Nacin realizacije PartnerID i RealizacijaID imate primjer u trenutno aktivnoj temi ...radnici,vozila,masine.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

fahre72
Zenica

Član broj: 303817
Poruke: 32
109.163.159.*



Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom02.04.2015. u 09:01 - pre 110 meseci
Citat:
nenadmarkoni:
Pogledao sam i mislim da treba "malo" drugačije organizovati. To malo u prilogu... :-)
Izbjegavajte Autonumber, nisu dobro odabrani pojedini tipovi polja.Polja koja mogu da se izracunaju : Datum prethodne realizacije, Datum isteka,datum plana , se ne unose u bazu vec se izracunavaju u upitu...
ps. Bio sam malo vise iskomplikovao, a to Vam je pretesko pa sam promjenio


[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 01.04.2015. u 22:06 GMT+1]


Vezano za Autonumber polje, npr. u tabeli Grad ostavljeno je polje IDGrad, kako nema šanse da mi se NazivGrada ponovi, mogu li za PK uzeti NazivGrada a ukinuti polje IDGrada.

Datum prethodne realizacije se ne bi unosio, nego bi se kopirao pri završetku sa unosom prethodnog rekorda, a u svrhu otvaranja novog rekorda, odnosno pokretanja novog naloga. Polje Datum plana se unosi jer on se odredjuje u skladu sa slobodnim radnicima i u dogovoru sa partnerom, taj datum može biti prije ili poslije datuma isteka.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
185.12.41.*



+3 Profil

icon Re: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom02.04.2015. u 09:40 - pre 110 meseci
Naravno da moze. Vazno je samo da PK jednoznacno identifikuje zapis. Ako se informacija-podatak ( kao sto je datum prethidne realizacije) moze dobiti upitom nad podacima odnosno moze se izracunati tada se, uglavnom, taj podatak ne prepisuje. Ako je datum plana ustvari datum kada opet treba izvrsiti tu uslugu onda se i taj podatak moze izracunati tako sto se datum realizacije uveca za odredjeni broj mjeseci u zavisnosti od djelatnosti klijenta.
Sto se tice ID polja, umjesto Autonumber polja moze se dobiti programerski Autonumber koji se bolje pokazao od ugradjenog.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: spajanje dvije vezane tabele (obe) s trecom

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11079 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.