Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Access baza radnici,vozila,mašine

[es] :: Access :: Access baza radnici,vozila,mašine

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 21946 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mario.po
Pozarevac

Član broj: 191947
Poruke: 27
82.117.197.*



Profil

icon Access baza radnici,vozila,mašine26.02.2015. u 08:37 - pre 111 meseci
Počeo sam sa izradom baze podataka u kojoj bi se nalazili podaci o vozilima, mašinama i zaposlenima. Međutim, imam baš velikih problema da sve ideje sprovedem u delo ali ne odustajem i zato mi treba vaša pomoć

Baza bi trebalo da sadrži sledeće informacije:

Vozila ( Invetarni broj vozila, Marka i tip, vrsta (teretno,putničko,putarsko...), reg oznaka, datum proizvodnje, broj motora, broj šasije, datum isteka registracije, datum isteka ispravnosti tahografa, broj polise osiguranja sa datumom početka i završetka važenja, datum isteka kasko osiguranja)

Građevinske mašine (invetarni broj, Vrsta mašine, Marka, tip, godište,reg oznaka, broj motora, broj šasije, serijski broj, datum isteka registracije,broj polise osiguranja sa datumom početka i završetka važenja, datum isteka kasko osiguranja)

Zaposleni ( Ime i prezime, Opis ugovora (vozač, rukovaoc,referent, privremeno povremeni poslovi), datum isteka ugovora ako je na privremenim poslovima, telefon, datum rođenja, brlk, Adresa i mesto stanovanja, datum isteka lekarskog uverenja, broj vozačke dozvole ako je vozač)

Prikolice ( invetarni broj, Marka i tip, godina proizvodnje, reg oznaka, nosivost, datum proizvodnje, datum isteka registracije )

Informacije odnosno izveštaje koje bi trebalo da dobijam od ove baze su sledeće:

- Kojim radnicima ističe ugovor u narednom mesecu
- Kojim radnicima ističe lekarsko u narednom mesecu
- Kojim vozilima i mašinama ističe registracija, ispravnost tahografa, polisa...

Problemi sa kojima se susrećem su sledeći:

- Nemaju sve mašine registarkske oznake ali sve imaju polise osiguranja ( neke samo od autoodgovornosti a neke i kasko)
- Nemaju sva vozila kasko osiguranje
- Mislim da relacije između tabela nisu dobre ali nemam ideju kako ih drugačije uraditi

U suštini, najbitnije mi je da mi pomognete da deklarišem tabele i relaciju između njih.

U prilogu se nalazi baza sa tabelama.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
185.12.41.*



+3 Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine26.02.2015. u 12:20 - pre 111 meseci
Niste se baš potrudili da proučite ono što su Vam iskusni forumaši preporučili prije godinu dana na forumu Baze podataka. Inače sad Vam ne bi bio naročiti problem da postavite osnove baze. Ono što je tipična početnička greška je kretanje od aplikativnog modelovanja, odnosno odmah se krene na izradu aplikacije, što je čini mi se i kod Vas slučaj. Međutim nije to tolko strašno, svi su u početku tako pokušali, pa i ja. Veća je greška ne poslušati one koji su to već prošli.
Osnove se postavljaju najprije Funkcionalnim modelovanjem, a kao njegov osnov je opis samog poslovnog procesa u nekoliko rečenica. Znaci ne:" Treba da vodim podatke o ...,i da dobijem to i to... ", već poslovnih procesa. Pokušajte to da nam opišete, pa ćemo se potruditi da Vas uvedemo u način razmišljanja pri modelovanju baze a dalje ćete sami uz korišćenje dostupne literature i primjera.
Ps. Ako mozete konvertujte bazu u Access 2003, odnosno .mdb
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
185.12.41.*



+3 Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine26.02.2015. u 13:24 - pre 111 meseci
Da Vam malo olakšam.
Očigledno je da radite u nekoj građevinskoj firmi i želite da osmislite neku bazu koja bi Vam olakšala posao, međutim iz navoda nije jasno kom sektoru radite. Da li ste neki referent u tehničkoj podršci gdje vodite računa o vozilima ili u kadrovskoj službi gdje vodite podatke o zaposlenima ili nešto treće....
Najprije se određuju granice posmatranog sistema. U tom ograničenom sistemu neke informacije, odnosno dokumenti dolaze spolja (van tog sistema,iz neke druge službe, od nekih lica van posmatranog sistema)-ulazne informacije, u nemu se ti podaci pod dejstvom nekih zakona i propisa-kontrola,u procesima koji se u njemu dešavaju i koje izvršava neko ili nešto -mehanizmi transformišu i obrađuju da bi na izlazu iz tog sistema proizvelo neke nove informacije i dokumente koji iz tog sistema izlaze- izlazne informacije. Znači kao takav (izolovan)posmatrajte realni sistem za koji želite napraviti bazu i opišite nam ga.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

mario.po
Pozarevac

Član broj: 191947
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine26.02.2015. u 17:59 - pre 111 meseci
Citat:
nenadmarkoni
Očigledno je da radite u nekoj građevinskoj firmi i želite da osmislite neku bazu koja bi Vam olakšala posao, međutim iz navoda nije jasno kom sektoru radite. Da li ste neki referent u tehničkoj podršci gdje vodite računa o vozilima ili u kadrovskoj službi gdje vodite podatke o zaposlenima ili nešto treće....


Radim u građevinskoj firmi kao tehničar transporta i građevinskih mašina. Moj posao se ogleda u tome da trebam da vodim računa o tehničkoj ispravnosti vozila, registraciji vozila, isteku raznih atesta za vozila, ispravnosti tahografskih uređaja odnosno i tome kada se vozilo treba uputiti na baždarenje taho uređaja, zatim vođenje evidencije o polisama osiguranja i isteku istih, vođenje evidencije kasko osiguranja za ona vozila koja isto poseduju... Sve ovo poseduju i građevinske mašine, osim taho uređaja.
Takođe je moja obaveza i da vodim evidenciju kada i kom vozaču ističe lekarsko uverenje, vozačka dozvola... Među vozačima ima i onih koji nemaju stalno zaposlenje već ugovor o obavljanju privremeno povremenih poslova sa važenjem od mesec dana koji se po potrebi produžuje ili ne.

Vodim evidenciju o karakteristikama vozila i osnovnim podacima zaposlenih u mom sektoru.

Citat:
nenadmarkoni
Najprije se određuju granice posmatranog sistema. U tom ograničenom sistemu neke informacije, odnosno dokumenti dolaze spolja (van tog sistema,iz neke druge službe, od nekih lica van posmatranog sistema)-ulazne informacije, u nemu se ti podaci pod dejstvom nekih zakona i propisa-kontrola,u procesima koji se u njemu dešavaju i koje izvršava neko ili nešto -mehanizmi transformišu i obrađuju da bi na izlazu iz tog sistema proizvelo neke nove informacije i dokumente koji iz tog sistema izlaze- izlazne informacije. Znači kao takav (izolovan)posmatrajte realni sistem za koji želite napraviti bazu i opišite nam ga.

Polise osiguranja, ateste, uverenja o baždarenju tahografa dobijam od III lica, odnosno to su ulazne informacije. Ugovore o radu i produženje istih dobijam iz kadrovske službe.
Citat:
nenadmarkoni
Ps. Ako mozete konvertujte bazu u Access 2003, odnosno .mdb

Izbacuje mi grešku kada hocu da konvertujem u Access 2003.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine26.02.2015. u 21:24 - pre 111 meseci
Ono što smo saznali u prvom objašnjenju grafički možemo predstaviti kao na slikama u prilogu. Ako sam pogrješio u terminima ispravite me. Saznali smo osnovne ulazne informacije i ko je odgovoran za prikazane procese. Nemamo za sada još podatak o izlaznim informacijama ali smo krenuli da kopamo temelje. Sjutra ću Vam postaviti dodatna pitanja da bi smo išli dalje u modelovanju.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
185.12.41.*



+3 Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine27.02.2015. u 10:25 - pre 111 meseci
Da krenemo dalje. Namjerno sam proces imenovao "Tehničkim sredstvima" jer se radi o više vrsta. Da li u svom sektoru pored vozila,građevinskih mašina i prikolica imate još nekih sredstava koje bi se mogle svrstati u ovu grupu?
Sam proces "Vođenje podataka o tehničkim sredstvima", po mom viđenju stvari mogao bi se podjeliti u više podprocesa a to su:
-Evidentiranje tehničkog sredstva
-Kontrola tehničke ispravnosti
-Osiguranje i registracija
-Vođenje evidencije upotrebe
-Evidentiranje oštećenja i otpis
Pa da postavimo dodatna pitanja o svakom podprocesu.
Evidentiranje tehničkog sredstva:
- Iz kog dokumenta se unose podaci o tehničkom sredstvu( servisna knjižica i sl.)
-Da li sva sredstva imaju neko jedinstveno i nepromjenjivo obilježje(broj šasije i sl.)
-O kom broju sredstava se radi?
Kontrola tehničke ispravnosti:
-Ko kontroliše tehničku ispravnost? Postoji li posebna služba- Radionica,tehnička podrška?
Da li se vrše dnevni(prije upotrebe),nedeljni,periodični pregledi ispravnosti? Šta se kontroliše, ko ga vrši i da li to negdje evidentira?
-Za koja sredstva je potreban atest i kako se odvija proces dobijanja atesta?
- Pretpostavljam da se koriste i analigni i digitalni tahografi?
-Ako tehničku ispravnost kontrolišu i utvrđuju spoljni partneri da li se tačno zna ko su i da li se evidentiraju?
Ko upućuje sredstvo na tehnički pregled?
Osiguranje i registracija:
-Da li imate ugovire sa tačno određenim osiguravajućim kućama?
-Kako se vrši registracija i osiguranje za građevinske mašine i prikolice?
Evidencija upotrebe:
-Da li jedno sredstvo duži,vozi,održava i za njega odgovara 1 ili više zaposlenih i da li jedan zaposleni duži više sredstava.
-Može li se angažovati na sredstvu zaposleni koji ga ne duži?
-Šta prethodi angažovanju sredstava, odnosno na osnovu čega se angažuju?
-Da li se koristi putni-radni nalog i ko ga izdaje? Gdje se evidentira?
-Da li se evidentiraju i čuvaju podaci sa tahografa i na koji način.
-Da li vodite evidenciju o potrošnji goriva i maziva? Kako se njime zadužuju sredstva?
-Gdje se čiste sredstva nakon upotrebe i ko ga vrši?
-Da li za upotrebu sredstava trebaju odgovarajuće dozvole. Pretpostavljam da ne može svak biti angažovan na svakom sredstvu.
- Da li se i na koji način razdužuje sredstvo nakon upotrebe? Kako teče ovaj proces?
Oštećenje i otpis:
-Šta se dešava pri udesu-oštećenju sredstva? Kako teče ovaj proces.
-Na koji način se vrši otpis sredstva, šta mu prethodi, koji dokumenti prate i kako se odvija ovaj proces?
-Postoji li starosno ograničenje za upotrebu sredstava?
Vođenje podataka o zaposlenima
I ovaj proces će imati svoje podprocese ali za sad samo da postavimo nekoliko pitanja:
- Da li su u Vašem sektoru zaposleni o kojima vodite evidenciju samo vozači ili ima i drugih struka( mehaničari, vulkanizeri...)
-Da li Vi potražujete radnike ili Vam ih šalju bez Vašeg zahtjeva. Kako teče ovaj proces.
-Za šta je bitno ljekarsko uvjerenje i koja je periodičnost obnavljanja. Pretpostavljam da je to propisano zakonom. Kojim? Postoji li starosno ograničenje za upravljanje sredstvima?
-Koje dozvole,sertifikati su potrebne za upravljanje kojim sredstvima?
-Šta se dešava u slučaju gubitka prava upravljanja, vozačke dozvole?
-Kako se planira angažovanje radnika?
- Šta se dešava kada su na odmoru, bolovanju?

Potrudite se da precizno odgovorite na data pitanja. Ako se neki dokument pojavljuje ,a vezan je za neko od pitanja naglasite nam koji. Nemojte žuriti, odgovori trebaju biti što precizniji.

[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 27.02.2015. u 11:39 GMT+1]
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

mario.po
Pozarevac

Član broj: 191947
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine27.02.2015. u 19:21 - pre 111 meseci
Citat:
nenadmarkoni:Da li u svom sektoru pored vozila,građevinskih mašina i prikolica imate još nekih sredstava koje bi se mogle svrstati u ovu grupu?

Za sada nemam, to su mi za sada jedina sredstva.

Citat:
Evidentiranje tehničkog sredstva:
- Iz kog dokumenta se unose podaci o tehničkom sredstvu( servisna knjižica i sl.)
-Da li sva sredstva imaju neko jedinstveno i nepromjenjivo obilježje(broj šasije i sl.)
-O kom broju sredstava se radi?

- Podaci o tehnickim sredstvima se unose iz servisne knjizice i to osnovni podaci o vozilima i masinama.
- Imaju invetarni broj, broj šasije i broj motora koji su jedinstveni.
- Imam 40 terenih vozila, 20 prikolica, 20 putarskih vozila, 21 putničko vozilo ( broj ovih vozila je pomenljiv jer se kupuju nova ili se stara rashododaju)
Citat:
Ko kontroliše tehničku ispravnost? Postoji li posebna služba- Radionica,tehnička podrška?
- Da li se vrše dnevni(prije upotrebe),nedeljni,periodični pregledi ispravnosti? Šta se kontroliše, ko ga vrši i da li to negdje evidentira?
-Za koja sredstva je potreban atest i kako se odvija proces dobijanja atesta?
- Pretpostavljam da se koriste i analigni i digitalni tahografi?
-Ako tehničku ispravnost kontrolišu i utvrđuju spoljni partneri da li se tačno zna ko su i da li se evidentiraju?


- Tehnicku ispravnost kontroliše referent tehničke ispravnosti a popravke na vozilima i otklanjanje eventualnih kvarova otklanja servisna radionia.
- Radi se periodični pregled vozila na svakih tri meseca ( provera signalizacije, upravljačkog sistema...) i pravi neki kao izveštaj za svako vozilo.
- Atest je potreban za vozila na koja se vrši neka nadogradnja, na primer prilikom ugrađivanja plina u vozilo, ili primer koji sam skoro imao je taj što smo na jedno vozilo ugradili dizalicu nosivosti 1t. Prilikom svakog od tih nadograđivanja atest dodeljuje ili auto moto savez ili neka druga ovlašćenja kuća.
- Da, neka vozila imaju analogni tahograf a neka digitalni tahograf. Baždarenje tahografa radi ovlašćeni servis, i za analogni tahograf uverenje važi godinu dana i za digitalni 3 godine. Svako uverenje ima svoj broj, podatke vozila, datum kada je izvršeno i do kada važi.
- Teretna i putarska vozila se na svakih 6 meseci voze na vanredni tehnički pregled i to u 99,99% radi jedan isti servis.

Citat:
Ko upućuje sredstvo na tehnički pregled?

- Sredstvo upućuje referent tehničke ispravnosti a ponekad i ja.

Citat:
Osiguranje i registracija:
-Da li imate ugovire sa tačno određenim osiguravajućim kućama?
-Kako se vrši registracija i osiguranje za građevinske mašine i prikolice?


- Imamo ugovor sa tačno određenom kućom, Dunav osiguranje.
- Registracija i osiguranje mašina se vrši isto kao i za vozila, samo što se mašine ne voze na tehnički pregled.

Citat:
Evidencija upotrebe:
-Da li jedno sredstvo duži,vozi,održava i za njega odgovara 1 ili više zaposlenih i da li jedan zaposleni duži više sredstava.
-Može li se angažovati na sredstvu zaposleni koji ga ne duži?
-Šta prethodi angažovanju sredstava, odnosno na osnovu čega se angažuju?
-Da li se koristi putni-radni nalog i ko ga izdaje? Gdje se evidentira?
-Da li se evidentiraju i čuvaju podaci sa tahografa i na koji način.
-Da li vodite evidenciju o potrošnji goriva i maziva? Kako se njime zadužuju sredstva?
-Gdje se čiste sredstva nakon upotrebe i ko ga vrši?
-Da li za upotrebu sredstava trebaju odgovarajuće dozvole. Pretpostavljam da ne može svak biti angažovan na svakom sredstvu.
- Da li se i na koji način razdužuje sredstvo nakon upotrebe? Kako teče ovaj proces?


- Na žalost, zbog vrste posla, jedan zaposleni duži vozilo ali ga ne koristi isključivo samo on, već više njih koristi to jedno sredstvo.
- Može.
- Svakodnevno se izadaju putni nalozi i isti evidentiraju sa sledećim podacima: broj putnog naloga, Ime i prezime vozača, relacija.
- Sredstva se angažuju na osnovu trebovanja koje šalju rukovodioci službe održavanja i gradnje. Za svaki posao se trebuje određena vrsta i broj vozila i mašina.
- Evidenciju potrošnje goriva vodi koleginica.
- Podaci sa tahografa evidentira koleginica koja za to koristi specijalizovani softver koji pomocu skenera očitava parametre sa taholistića ili pomoću uređaja za očitavanje digitalnih tahografa.
- Sredstva čiste, odnosno samo operu vozači odnosno rukovaoci građevinskih masina, na puromatu u sklopu firme.
- Za upravljanje vozilima potrebno je posedovanje C, D ili E kategorije.
- Sredstvo se razdužuje samo kada zaposleni napušta posao ili menja radno mesto.

Citat:
Oštećenje i otpis:
-Šta se dešava pri udesu-oštećenju sredstva? Kako teče ovaj proces.
-Na koji način se vrši otpis sredstva, šta mu prethodi, koji dokumenti prate i kako se odvija ovaj proces?
-Postoji li starosno ograničenje za upotrebu sredstava?

- Pri udesu sačinjava se zapisnik, slikaju se oštećenja i uzima izjava zaposlenog.
- Otpis sredstva ili rashod je proces sa kojim nemam dodirnih tačaka ali raspitaću se kako funkcioniše taj proces.
- Starosno ograničenje za sredstvo ne postoji.

Citat:
Vođenje podataka o zaposlenima
I ovaj proces će imati svoje podprocese ali za sad samo da postavimo nekoliko pitanja:
- Da li su u Vašem sektoru zaposleni o kojima vodite evidenciju samo vozači ili ima i drugih struka( mehaničari, vulkanizeri...)
-Da li Vi potražujete radnike ili Vam ih šalju bez Vašeg zahtjeva. Kako teče ovaj proces.
-Za šta je bitno ljekarsko uvjerenje i koja je periodičnost obnavljanja. Pretpostavljam da je to propisano zakonom. Kojim? Postoji li starosno ograničenje za upravljanje sredstvima?
-Koje dozvole,sertifikati su potrebne za upravljanje kojim sredstvima?
-Šta se dešava u slučaju gubitka prava upravljanja, vozačke dozvole?
-Kako se planira angažovanje radnika?
- Šta se dešava kada su na odmoru, bolovanju?


- Od zaposlenih imam: vozače, rukovaoce građevinske mašine, vozače i rukovaoce na privremenim poslovima, referente...
- U suštini ja pošaljem zahtev za produženje ugovora kada zaposlenom istekne a direktor daje odobrenje da li će se istom produžiti.
- Bez važećeg lekarskog vozač ne može da vozi kamion jer je to tako definisamo zakonom o saobraćaju. Lekarsko može da važi maks 3 godine a lekar može da ga izda i na rok važenja od godinu dana ako proceni da zaposleni treba ranije na kontrolu iz bezbednosti. Lekarsko za rukovaoce važi godinu dana. Starosno ograničenje ne postoji.
- Za upravljanje kamionima potrebne su C,D i E kategorije vozačke dozvole ( na primer vozač bez E kategorije ne sme da vozi kamion sa prikolicom).
- U slučaju gubitka dozvole vozač se preraspodeljuje na druge poslove ili se šalje na odmor.
- Angažovanje radnika se planira na osnovu trebovanja koje sam spomenuo.
- Nakon povratka sa odmora, bolovanja ili vikenda kada nisu radili, vozaču se izdaje potvrda od kada do kada nije upravljao vozilom, jer je vozač po zakonu osaobraćaju dužan da kod sebe u svakom trenutku ima putne naloge ili potvrde za poslednja 6 dana.

Nadam se da sam sve napisao, ako primetim da sam nesto izostavio dodacu.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine27.02.2015. u 21:56 - pre 111 meseci
Kvadrat sa slike iz mog predzadnjeg posta predstavlja cjelokupan realni sistem za koji se projektuje baza podataka, a to je posao ( koji ćemo u narednom periodu analizirati i razložiti na radne procese) koji je vezan za Vaše radno mjesto. Strogo je ograničen samo Vašim poslom. Svi poslovi, informacije i dokumenti van njega, pa makar to bile informacije i dokumenti od ili ka koleginici sa druge strane istog radnog stola su van njega i predstavljaju ulazne odnosno izlazne informacije. Ja nemam pojma o Vašem poslu i sve informacije vezane za njega možete dati samo Vi. Sam razlog ove teme je da Vas uvedemo u način razmišljanja pri projektovanju baze podataka pa je zbog toga bitno da Vi shvatite poentu ovih strelica i kvadratića odnosno analize realnog sistema kroz Funkcionalno modelovanje primjenom IDEF0 standarda. Znači, svaki dokument, svaka informacija, sve osobe, oruđa i radna mjesta koja ne pripadaju realnom sistemu koji se preslikava, moraju biti van projektovanog modela i od njih ili ka njima mogu voditi samo ulazne odnosno izlazne strelice. Nasuprot tome, svi dokumenti, informacije, osobe, oruđa, zakoni,propisi i pravila, radna mjesta itd. koji su u tom sistemu moraju se uzeti u obzir i ne smiju se previdjeti jer kasnije ubacivanje je prilično komplikovano. Kao što ste vidjeli kreće se od jednog kvadratića koji predstavlja cjelokupan realni sistem za koji se projektuje baza i određuje njegovu širinu. Kasnije se taj generalizovani proces dekompozicijom razlaže na podprocese koji se u njemu javljaju, pa se svaki taj proces dalje razlaže sve dok se ne dođe do primitivnih procesa koji prema definiciji daju samo jedan izlaz. Tada se prelazi na Informaciono modelovanje. Da li Vam je jasna poenta? Za pojedine stavke će trebati dodatna objašnjenja da bi smo ih pravilno unijeli u model a to ćemo sjutra. Za sada je bitno da dobro pročitate ovo što sam napisao i da to razumijete. Ako nešto nije jasno pitajte.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

mario.po
Pozarevac

Član broj: 191947
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine28.02.2015. u 16:37 - pre 111 meseci
Sada mi je sve mnogo jasnije i još bolje shvatam onu vašu sugestiju gde ste mi rekli da je greška što sam odmah počeo sa izradom aplikacije.
Značiće mi mnogo to što ću sa nekim iskusnijim da razvijam bazu jer ću brže savladati te neke osnove i načine razmišljanja prilikom izrade baza.
Izvini što odgovaram malo kasno na pitanja jer zbog posla ne stižem.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine28.02.2015. u 17:48 - pre 111 meseci
Prema informacijama koje ste dali, a i prema onome što sam ja iz toga saznao napravljen je Funkcionalni model primjenom CASE alata BPWin i prikazan na slikama u prilogu. Kvadratići predstavljaju procese koji se javljaju u sistemu koji modeliramo. Strelice sa lijeve strane su ulazne informacije koje se u tom procesu koriste. Strelice sa desne strane su izlazne informacije-dokumenti koji iz tog procesa proizilaze. Sam proces ima vremensku dimenziju, tj. potrebno je neko vrijeme da se proces izvrši. Strelice sa gornje strane su kontrole ili uslovi koji taj proces kontrolišu( Npr. Mora se najprije evidentirati vozilo da bi se evidentirao tehnički pregled koji je nad njim izvršen). Strelice sa donje strane su mehanizmi koji u tom procesu učestvuju-izvršavaju ga a sami se u njemu ne troše.
U prilogu je i BPWin fajl pa iskusniji mogu da ga koriguju i daju svoje viđenje.
Ako razumijete predstavljeni model molio bih Vas da ga verifikujete ako je ispravan ili da date primjedbe za korekciju, pa da pređemo na Informaciono modelovanje.
Za informaciono modelovanje dokumenti koje bi trebalo skenirati a Vi ste ih u objašnjenju pomenuli su :

Servisna knjižica sa podacima koji se evidentiraju (prvi list)
Izveštaj referenta tehničke ispravnosti o periodičnom pregledu
Atest
Uverenje o baždarenju tahografa
Ako postoji neki dokument kojim vozač duži vozilo i prema kome ga razdužuje
Putni nalog
Trebovanje službe održavanja i gradnje
Zahtjev za produženje ugovora
Potvrda o neupravljanju vozilom

ps. Šta je posao referenta?

[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 28.02.2015. u 19:20 GMT+1]
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mario.po
Pozarevac

Član broj: 191947
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine28.02.2015. u 21:29 - pre 111 meseci
Malo ću detaljnije da pogledam funkcionalni model koji ste postavili pa ću reći da li ima potrebe nešto ispraviti.
Što se tiče skeniranja dokumenata, to ću uraditi u ponedeljak na poslu i postaviti.
Posao referenta tehničke ispravnosti je:

- kontrola tehničke ispravnosti vozila i sačinjavanje izveštaj o periodičnom pregledu
- vođenje evidencije o registraciji vozila
- registracija vozila i mašina (kad smo kod registracije, referent mora da dobije ovlašćenje da u ime firme može da registruje vozilo i tom ovlašćenju se nalazi marka i tip vozila kao i broj motora i šasije. U suštini, referent ili ponekad ja, otkucamo to ovlašćenje i direktor ga samo potpiše. Postaviću i taj dokument u ponedeljak.
- organizovanje obavljanja 6-mesečnog tehničkog pregleda za sva teretna vozila
Ovo nisam spomenuo... politika firme a i nas u sektoru transporta je da sva vozila na svakih 6 meseci vozimo na vanredni tehnički pregled iz bezbednosti i dodatne kontrole ispravnosti.
- potpisivanje tehničke ispravnosti na putnom nalogu
- izdavanje putnih naloga
( pogledaću u ugovoru šta je još u opisu posle referenta teh.ispravnosti pa ću dopuniti odgovor)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine28.02.2015. u 22:07 - pre 111 meseci
Citat:
mario.po
Značiće mi mnogo to što ću sa nekim iskusnijim da razvijam bazu jer ću brže savladati te neke osnove i načine razmišljanja prilikom izrade baza.

Tek sam kasnije vidio ovu Vašu poruku. Ne znam koliko će Vam moje iskustvo značiti jer ga i ja nemam baš puno. Ni ovaj model koji je urađen sigurno nije najtačniji ali važno je da shvatite poentu modelovanja prije izrade same aplikacije. Volio bih ako @Zoran.Eremija ima vremena da da svoje viđenje modela čisto da vidite šta znači razlika u iskustvu što se tiče ovoga. A ukoliko želite da više naučite o projektovanju informacionog sistema preporučio bih Vam knjigu prof. Alempija Veljkovića u prilogu. Unijećemo izmjene prema onome što ste dodali. Idemo dalje...

Ne dozvoljava upload. Imate knjigu na http://tutoriali.org/Razvoj_in...h_sistema_i_baze_podataka.html


[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 28.02.2015. u 23:44 GMT+1]
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

mario.po
Pozarevac

Član broj: 191947
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine01.03.2015. u 12:21 - pre 111 meseci
Bilo bi baš super ako bi se pomenuti @Zoran.Eremija uključio, i da nam svojim iskustvom još više pomogne.
A dok se on ne uključi mi ćemo raditi onoliko koliko znamo. :)

Hvala na preporučenoj literaturi.




[Ovu poruku je menjao mario.po dana 02.03.2015. u 13:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mario.po
Pozarevac

Član broj: 191947
Poruke: 27
82.117.197.*



Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine02.03.2015. u 12:43 - pre 111 meseci
U prilogu su skenirani dokumenti kao po dogovoru.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
185.12.41.*



+3 Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine03.03.2015. u 09:59 - pre 111 meseci
Juče sam bio zauzet pa nisam stigao da se javim.
Kad malo pogledam ova dokumenta čini mi se da je osnovni cilj Vašeg posla ustvari planiranje angažovanja sredstava i ljudstva za buduće poslove, planirane trebovanjem službi održavanja i gradnje, a ne evidentiranje njihovog angažovanja. Jesam li u pravu? Ako jesam onda je moguće da funkcionalni model treba postaviti drugačije.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

mario.po
Pozarevac

Član broj: 191947
Poruke: 27
82.117.197.*



Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine03.03.2015. u 10:23 - pre 111 meseci
U pravu ste. Meni je baza podataka prvohodno potrebna kako bi u svakom trenutku mogao za određena vozila na primer da odštampam brojeve šasije i motora, da vidim kom vozilu i mašini u kom mesecu ističe registracija, važenje tahografa, osiguranja, koje vozilo poseduje atest i za šta, da mogu za vozilo iz baze da odštampam zahtev za kontrolu tehničke ipravnosti, da evidentiram eventualnu saobraćajnu nezgodu, odšampam zapisnik,zatim da vidim kada radnicima na ugovoru isti ističe, kada zaposleni mora na lekarski pregled... U tom slučaju mislim da je onaj funkcionalni model u redu.
A ako uz sve to uspemo i da odradimo planiranje angažovanja ljudstva i sredstava bilo bi fantastično.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
185.12.41.*



+3 Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine03.03.2015. u 11:26 - pre 111 meseci
Već sam pomenuo da se pri preslikavanju realnog sistema, tj. Funkcionalnom modelovanju preslikava kompletan sistem koji je ograničen onim prvim kvadratićem(Konteksnim diagramom), i da se njegovom dekompozicijom trebaju spomenuti svi procesi koji su u njega uključeni. Kasnije se analizom dokumenata i detaljnih zahtjeva, analizom slucajeva upotrebe i toka podataka ovaj proces upotpunjuje i kroz informaciono modelovanje dobija se model baze koji bi trebao da isprati sve poslovne procese. Aplikativnim modelovanjem i programiranjem neke funkcije sistema je moguce automatizovati, a neke ne. Dobro osmisljena i organizovana baza podataka i aplikacija trebalo bi pored toga da omoguci unos samo realnih podataka i kontrolu unosa kroz razna ogranicenja. Ono sto je osnovna funkcija funkcionalnog modelovanja je da omoguci da buduca baza i aplikacija prati realni sistem.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
185.12.41.*



+3 Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine03.03.2015. u 11:41 - pre 111 meseci
Na ovu sugestiju u vezi planiranja su me naveli datumi na trebovanju. Vidim da je izdato 27.2 a trebuje se za 02.3 sto znaci da bi i Vi trebali prema njemu da planirate sredstva i ljudstvo. E sad planovi ko planovi znaju da funkcionisu poMarfijevom zakonu :"Ako ista ima sanse da krene naopako, krenuce naopako i to u najgorem trenutku", pa se i mi moramo tako postaviti prema tome i uvjek imati alternativu, tj vozila i ljudstvo u pripravnosti.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

mario.po
Pozarevac

Član broj: 191947
Poruke: 27
82.117.197.*



Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine03.03.2015. u 13:25 - pre 111 meseci
Upravo tako. Trebovanje se uvek daje danas za sutra, ili ako se ne radi vikendom onda u petak za ponedeljak. Najveći problem je taj što izvršenje planiranog danas za sutra zavisi od mnogo faktora, i često se ne ispoštuje u celosti, odnosno u 80-90% se vrše promene ujutru ili u toku dana, što je jako frustrirajuće, ali takva je priroda posla.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza radnici,vozila,mašine03.03.2015. u 22:11 - pre 111 meseci
Malo sam prekomponovao Funkcionalni model.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Access baza radnici,vozila,mašine

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 21946 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.