Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa uzemljenjem u jednom delu kuce

[es] :: Elektrotehnika :: Problem sa uzemljenjem u jednom delu kuce

[ Pregleda: 12164 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

RammsteinKV
Vstss
Kraljevo

Član broj: 279265
Poruke: 31
212.200.167.*



+1 Profil

icon Problem sa uzemljenjem u jednom delu kuce21.12.2014. u 18:25 - pre 113 meseci
Zivim u kuci (prizemlje+sprat). U prizemlju kuce javlja mi se napon u uzemljenju od 105V, ali samo u 2 sobe koja su jedna do druge dok, u sobama preko puta isto na prizemlju nemam struje u uzemljenju (bojler, 2 TA peci, elektricni sporet). Problem su monofazne uticnice, trofazne ne. Kako god proverio sam ulaz EPS kasete, nule sve je ok, tabla sa osiguracima je ispravno povezana. Na spratu nema struje u uzemljenju (nigde). Jedna traka je dovodna za uzemljenje cele kuce i ona je ispravno vezana za tablu jer su sva uzemljenja skupljena idu u nju i sve je ok. U prve dve sobe gde se javlja struja u uzemljenju kablovi su tipa PPR i jednobojni su (crni). Pomislio sam da su zice pomesane pa sam zamenio mesta nule i zemlje. Kada sam menjao mesta nule i zemlje u obe zice na jednom od problamaticnih sukoa nije bilo struje ni u zemlji ni u nuli dok je u drugim sukoima i dalje bilo struje u uzemljenjima. Kako god zidna lampa nije htela da se ukljuci posle pokusaja zamene mesta (nule i zemlje). Po vracanju zica na predjasnje stanje lampa je radila, ali se opet pojavila struja u uzemljenju. Dovodio sam elektricara i on kaze da je indukcija mada iskreno ni on nije dao konkretan odgovor. U sukoima konstantno ima struje u uzemljenju. Znaci jedna strana kuce leva strana ima struju u uzemljenju, dok desna strana i sprat nemaju. Zbog tog primoran sam da vodim kablove iz hodnika za kompjuter i ostale uredjaje, ili da koristim razvodnik (iz trofazne u monofaznu uticnicu). Naime imam i predloge da odradim dodatno uzemljenje tako sto bih ove 4 problematicne uticnice uzemljio tako sto bih izbusio spoljni zid i postavio uzemljenje za samo ova 4 sukoa, ali kako cela kuca osim 4 sukoa da bude dobro uzemljena. Molim Vas za pomoc.

Unapred zahvalan
Djole.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3874
31.223.159.164



+334 Profil

icon Re: Problem sa uzemljenjem u jednom delu kuce21.12.2014. u 21:20 - pre 113 meseci
Djole,
nije problem do uzemljenja nego u kablovima do tih problematicnih uticnica.
Negdje u razvodnim kutijama nije spojena zuto-zelena zica.
Mozda je problem i u tabli sa osiguracima.
Kreni od table sa osiguracima i vidi jesu li sve zuto-zelene spojene na PE sinu.
Prebroj plave i zuto-zelene ( tereba ih biti isti broj).
Ako je tu sve OK kreni po kutijama.
Zamorno, ali sta da se radi.
Prije bilo kakvog rada iskljuci struju-rad pod naponom je izuzetno opasan te stoga i zabranjen.
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4618
*.adsl.eunet.rs.



+312 Profil

icon Re: Problem sa uzemljenjem u jednom delu kuce21.12.2014. u 21:29 - pre 113 meseci
Uzemljenje u te dve sobe ti je u prekidu , negde je izgubilo spoj .
 
Odgovor na temu

RammsteinKV
Vstss
Kraljevo

Član broj: 279265
Poruke: 31
212.200.167.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa uzemljenjem u jednom delu kuce22.12.2014. u 17:26 - pre 113 meseci
Hvala na savetima. Sada ne mogu da stignem da ispitam instalaciju posto radim, ali definitivno cu proveriti razvodne kutije iznad problematicnih sukoa kao i instalaciju uzemljenja u istim. U svakom slucaju javljam sta sam odradio.

Puno pozdrava.
 
Odgovor na temu

ŽIKI

Član broj: 57957
Poruke: 145



+41 Profil

icon Re: Problem sa uzemljenjem u jednom delu kuce29.12.2014. u 23:38 - pre 113 meseci
Dok kolega ne proveri da se ubacim sa sličnim pitanjem

U kupatilu imam bojler, veš mašinu, grejač i sijalicu.
Kako je moguće da me je mala struja pecnula kada sam se tuširao - bojler isključen, veš mašina izvađena iz utučnice, grejač isključen, jedino je svetlo radilo?
Otvorio sam prekidače za kupatilo i isproveravao da li stvarno isključuju struju, i to je ok.
Otvorio sam i kutiju iznad, sve žice izgledaju povezane.
Ćale je otvorio utičnicu u kupatilu i kaže da je bilo peska unutra i da je to očistio, kao možda je do toga.

Posle toga sam slučajno i primetio da postoji napon u uzemljenju.
Proverio sam neke utičnice i dobijam vrednosti između 1-5V
E sad nisam isproveravao sve uticnice, ali one koje najčešće koristim su otprilike pola-pola.

Šta bi ja još mogao da proverim dok ne dođe neko stručniji?
I odakle struja u tušu?

Hvala!
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4618
*.dynamic.sbb.rs.



+312 Profil

icon Re: Problem sa uzemljenjem u jednom delu kuce30.12.2014. u 00:12 - pre 113 meseci
Iskljuci šporet pa izmeri.
 
Odgovor na temu

RammsteinKV
Vstss
Kraljevo

Član broj: 279265
Poruke: 31
212.200.167.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa uzemljenjem u jednom delu kuce15.02.2015. u 13:15 - pre 111 meseci
Resio sam problem.
Kvar je zapravo bio u tabli. Naime pored celokupne instalacije sa osiguracima u razlicitim dijapazonima (amperazama), postoje 2 osiguraca od 16A koji se nalaze red ispod ostalih osiguraca, jedan se nalazi levo jedan desno, i kada se oni odviju nestaje struja u jednom delu prizemlja. U tabli sa ova 2 osiguraca problem je bio taj sto je na jednom osiguracu bila povezana GRESKOM i zica od faze i zica od zemlje direktno na osigurac t.j. i faza i zemlja su imali struju. Pre popravke sam sam otvorio kutiju i vidim dve faze u kutiji. Shodno tome dalje u instalaciji (kutiji koja se snabdeva strujom iz ovog osiguraca) ostavljene su 2 zice nepovezane jedna dolzana iz table i druga koja vodi struju dalje. Ostavljena je slobodna upravo ta problematicna zemlja koja je faza u stvari. Posto majstor MIKI nije mogao da dodje pozovem jednog komsiju koji radi u elektrodistribuciji. Dodje on vidi i kaze ovde ti je petozilni kabl t.j. trofazna struja s' tim sto ti fazli jedna zica. On se zbunio zato sto se u kutiji razvodila struja za 1 plafonjeru i 1 suko i gde se struja razvodila dalje za ostale prostorije pa je bilo dosta zica. Odmah sam rekao sebi ovaj nema pojma. Dodje majstor profesionalac starosti 60 godina posle nedelju dana, nije stigao pre zbog obaveza razdvoji sve zice iz kutije proveri svaku zicu gde ide poveze kako treba i iz table ovu zicu sto je bila povezana kao faza otkaci poveze na uzemljenje i gotova stvar. Kutija je inace MONOFAZNA. Proverimo sukoe i vidimo razlika izmedju faze i nule 208 a izmedju nule i zemlje 210 volti i gotova prica. Nema struje u uzemljenju prikacim uredjaje sve OK zakacim i komp na nekada problematicnu uticnicu nema struje u kucistu nista ne pecka ukljucim sve uredjaje i trofazne i monofazne u kuci i sve OK. Pored svih ukljucenih uredjaja nema u uzemljenjima gde je nekada bilo struje sada nema nista. Zemlja jaca od nule. Inace majstor mi je rekao da kada je nula jaca od zemlje ili ista onda treba raditi novo uzemljenje. Dok god je obrnuto nema potrebe dirati traku sa uzemljenjem, mada on ima uredjaje za ispitivanje tako da zna.
Moje naravoucenije ovim iskustvom. Ako negde ima peckanja struje a negde ne proveriti i tablu i kutije za svaku slucaj instrumentima. ZLU NE TREBALO.
Hvala na savetima svim clanovima foruma, i nadam se da ce ovaj problem nekada nekom pomoci da resi identican problem. Takodje bih se zahvalio i majstor Mikiju koga izuzetno cenim koji je nasao i resio kvar. Sigurno nece procitati poruku jel ne koristi komp, ali svakako veliko mu hvala kao i elitesecurity-u.
Puno pozdrava.
Djole.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3874
31.223.159.217



+334 Profil

icon Re: Problem sa uzemljenjem u jednom delu kuce15.02.2015. u 13:40 - pre 111 meseci
Citat:
RammsteinKV:  Proverimo sukoe i vidimo razlika izmedju faze i nule 208 a izmedju nule i zemlje 210 volti i gotova prica.


Nadam se da je ovo greska u kucanju i da je izmedju FAZE i zemlje 210 V.
 
Odgovor na temu

RammsteinKV
Vstss
Kraljevo

Član broj: 279265
Poruke: 31
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Problem sa uzemljenjem u jednom delu kuce15.02.2015. u 13:47 - pre 111 meseci
>
 
Odgovor na temu

RammsteinKV
Vstss
Kraljevo

Član broj: 279265
Poruke: 31
212.200.167.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa uzemljenjem u jednom delu kuce15.02.2015. u 13:50 - pre 111 meseci
Jeste u pravu ste.
Nenamerno moja greska.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Problem sa uzemljenjem u jednom delu kuce

[ Pregleda: 12164 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.