Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije

[es] :: Ekonomija :: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 265878 | Odgovora: 721 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije03.12.2018. u 15:48 - pre 64 meseci
@ pctel

Ne bih se slozio, iako, naravno, ne znam pouzdano. Da je ta studija uredjena posle 2012. god. bio bih siguran da je tako kako si napisao. Ovako, meni se cini da su autori te studije zaista smatrali da rade ispravno. To je moj utisak.
 
0

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije03.12.2018. u 15:56 - pre 64 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Upravo imas takvu situaciju sad u GSP-u....


Opste je poznato da su taksisti najbezobrazniji vozaci... mada kad vidim u zadnje vreme, cini mi se da
vise tako nije... posto su ovi "obicni" daleko bezobrazniji.

edit:
inace moj teca Irac, kaze "oh, they gonna get me", uzasavajuci se kako voze na nasim ulicama
i kako paze na pesake...
 
0

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije03.12.2018. u 18:13 - pre 64 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Inace, sto se tice poreza, taksisti ne izdaju fiskalni racun...


Vlada Republike Srbije donela je 2010. godine Uredbu o određivanju delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase („Službeni glasnik RS“, br. 61/10, 101/10, 94/11, 83/12,59/13, 100/14).

U ovoj Uredbi definiše se spisak subjekata, prema delatnostima koje obavljaju, koji nisu u obavezi da evidentiraju promet preko fiskalne kase iako robu i usluge prodaju fizičkim licima.

Neke od takvih delatnosti su:

47.91 Trgovina na malo posredstvom pošte ili interneta;
49.32 Taksi prevoz;
49.41 Drumski prevoz tereta;
49.42 Usluge preseljenja;
53 Poštanske aktivnosti;
61 Telekomunikacije;
69.10 Pravni poslovi izuzev aktivnosti javnih beležnika i izvršitelja;
85 Obrazovanje;

https://www.mojafirma.rs/baza-...ra-promet-preko-fiskalne-kase/
 
0

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije04.12.2018. u 06:30 - pre 64 meseci
Super je onda biti taksista. Radis kad hoces ne moras da placas porez, izvosis nekoliko voznji dnevno i zaradis iznad prosecne sprske plate, lep zivot...
 
0

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije04.12.2018. u 07:29 - pre 64 meseci
Gde piše da ne moraš da plaćaš porez?
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije04.12.2018. u 21:04 - pre 64 meseci
<sarkazam>
Ti nisi znao da to sto ne izdaju fiskalni znaci da ne placaju nikakav porez?
Pa kakav si ti ekonomista </>
 
0

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije04.12.2018. u 22:05 - pre 64 meseci
Citat:
IUOP_1: Vidi genije, tu studiju je kod nas uradio Masinski fakultet. Jel tebi to, genije, ne govori nista?


Citat:
IUOP_1: Jbg, obrati se Masinskom fakultetu, oni su "izracunali" da ima dovoljno taksista :)


Oba puta htedoh da pogledam od koga prepisuješ ovakve (i ostale) gluposti, pa me zamrzi, zaboravim...

I sad upišem u Google - "taksi prevoz beograd nevidljiva ruka", kad ono tvoji gurui neki bubuljičari sa FPN-a koji su objavili svoj seminarski rad na nekim blogovima :)

https://stojanovicboban.files....taksi-prevoza-grad-beograd.pdf

Ti pročitaš ovako nekakav tekst u kome se nebrojeno puta pomene "slobodno tržište", "deregulacija", "nevidljiva ruka"... i odmah upadneš u trans? I krećeš u širenje istine po internetu?

Upišavanje od smeha, bubuljičari koji nikad nisu seli u taksi objašnjavaju kako bi bilo najbolje i najefikasnije reformisati taksi u Njujorku...

Citat:
Njujork se često navodi kao primer „uređenog“ taksi prevoza, no to ipak ne znači da je takvo uređenje i ono koje je najbolje, odnosno najefikasnije. Sve reformske mere koje smo predložili u ovom radu jednako važe za sve gradove, jer podrazumevaju primenu tržišnih principa, koji imaju univerzalno važenje.


Taksi u Njujorku je "uređen" (pod znacima navoda, tj. neuređen), jer gradske vlasti u Njujorku neće da usvoje njihove predloge. :)

Da ih kontaktirate ti i pctel, pa zajedno odete u Njujork da deregulišete taksi... i Bog da vas vidi?

Mašinski fakultet?!?! Pa jel znaš šta je mašinstvo?
Mašinski faks može da se bavi npr. minimalnim međuosovinskim rastojanjem taksi vozila i sličnim stvarima koje se tiču njihove struke, ali kakve bre veze oni imaju sa studijama o saobraćaju? Valjda znaš da u Beogradu postoji saobraćajni fakultet?
Pročitaš nešto... I gotovo? Tako piše na tržišnom blogu, znači to je istina? Što bre malo ne uključiš mozak kad prepisuješ?
 
+1

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije04.12.2018. u 22:39 - pre 64 meseci
http://www.dusanpavlovic.in.rs...u_taksi_usluga_u_Beogradu.html

Ma da bre, profesori i doktori nauka pojma nemaju, kartel je dobar po drustvo, drzava ima pravo da zabrani ljudima da se bave nekom aktivnoscu (iako ispunjavaju sve uslove!), pritom koci napredak naustrb uske drustvene grupe, a ti i Bradzorf klicete da tako treba. Pa jel vas nije sramota? Jbm mu mater, ja kad pogresim, ja kazem, evo malopre na temi o nerviranju, pogresi covek, prizna, teraj dalje, sta ga drvis. Ali ne, to mora da se setima lupeta, ja sam ranije mislio da je to trolovanje, ali nije, ljudi stvarno veruju u gluposti koje su jednom naucili i promena misljenja usled navale suprotnih cinjenica nikad ne dolazi u obzir. Znam dosta takvih ljudi i uzivo, to je takva bandoglavost, da to nije normalno.

Evo jednog primera. Raspravljam se sa jednim covekom oko ove teme ma koliko ovo bilo glupo, znas kad ce priznati da nije u pravu? Nikad. Rasprave o ekonomiji i politici da ne spominjem. Davio me jednom o Ivanu Pernaru kao strucnjaku za ekonomiju, ja mu pokazem da ne zna da racuna PDV (screenshot sa Pernarevog profila na Tviteru), pa tesko da je onda strucnjak u nekim drugim, teskim oblastima. Efekat? Nista, Pernar je strucnjak i gotovo.

Ja to stvarno ne mogu da shvatim. Da li zbog rasirenosti interneta ili neceg drugog, masa ljudi je umislilio da se razumeju u sve zivo i ne mozes da razuveris u neke najosnovnije stvari, sanse nema. Ali pazi - najosnovnije.

 
0

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije04.12.2018. u 23:09 - pre 64 meseci
Auh, sad videh sta je @ Steve Lonmo pricao na temi o vakcinama i sletanju na Mesec... Ajoj, nigde veze nema. Ipak je trol, nego ja to zaboravio.
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije05.12.2018. u 06:15 - pre 64 meseci
Sto se Bradzorfa tice, ja sam dugo smatrao da je u pitanju trol, ali u poslednje vreme sam vise sklon misljenju da je u pitanju jedna toliko dobra dusa, da ne moze ni da pomisli da na svetu postoji neko ko bi radi novca i licnog interesa uradio nesto na stetu sirokih narodnih masa. Dobrica, istoimeni film je po njemu snimljen. Znaci, ako u zakonu nesto pise kako pise, neki dobronamerni ljudi su doneli takav zakon jer je on najbolji za ljude i sigurno nema boljeg resenja od toga, jer da ima, te dobricine u skupstini bi ih davno usvojile.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije05.12.2018. u 06:27 - pre 64 meseci
Njujork i Beograd se ne mogu porediti, jer Njujork ima metro. Na svetu ne postoji primer grada sa oko 2 miliona stanovnika koji nema metro, a da je broj taksi vozila ogranicio i omogucio samo privilegovanima. U prvi mah sam pomislio da mozda ima u Severnoj Koreji jer takve umotvorine lice na njih, ali cvrc, Pjongjang ima metro. Po mojim saznanjima Beograd je unikat na svetu po takvoj pameti, to nigde vise nema.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije05.12.2018. u 12:44 - pre 64 meseci
Citat:
IUOP_1: Ma da bre, profesori i doktori nauka pojma nemaju...
... pasta za zube... Pernar... čuda...


Očigledno je da ovaj "naučnik" Boban Stojanović, čije "mišljenje" ti konzumiraš i prepisuješ ovde "genijalnosti" o mašinskom fakultetu, pojma nema, isto kao i ti, šta su mašinstvo i mehanički sistemi, a šta saobraćaj i transport ljudi, roba itd.

I što se ljutiš kada ti neko nešto lepo objasni? Odmah se zašamutiš i počinješ svoje priče o ravnim pločama, Mesecu isl?!

Pasta za zube, Pernar...
Citat:
IUOP_1: Sto sa kartelom taksista ima veze... kakve!?

 
+1

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije05.12.2018. u 12:56 - pre 64 meseci
Citat:
IUOP_1: Ne genije, ti si mogao da narucis taksi kad pada kisa, kad je koncert ili praznik. Ali pretpostavljam da je lakse kenjuati po forumu, nego ponekad ukljuciti mozak.


Genije, ako u Beogradu pada kiša u novogodišnjoj noći, onda ni 100.000 taksija nije dovoljno. Jer i mnogi taksisti neće tad da rade, već hoće da slave Novu godinu, budu sa svojim porodicama, velika većina neće uopšte da radi noću itd.

Ako pustiš u Beogradu 100.000 taksija, da bi ti i Maksimović uvek imali taksi u roku od odmah kad ga pozovete (a zovete ga samo kada pada kiša, duva košava preko 50 km/h ili je temperatura ispod -20°C), šta onda ti taksisti treba da rade u preostalih 330 dana u godini? Je li, genije? Od čega da plaćaju poreze, doprinose i sve ostale troškove?
Kada tebi i Maksimoviću pada kiša i kad vam je hladno, onda pada i ostalima, i njima je hladno kao i vama dvojici. Kapiraš?

Da sede i da se suše, dok ne počne kiša i vi tržišni ne naručite taksi?

I šta bi se, genije, desilo da ti izađeš u sred noći sa koncerta na ledenu kišu, zaustaviš taksi, a u taksiju cena zasnovana na tržišnim principima? Nije kilometar 60 dinara, nego 600? Zakon ponude i potražnje? Ledena kiša - potražnja upedesetostručena? Ništa država da se meša u cene, već nevidljiva ruka vrti taksimetar?

Je li? Jel bi platio vožnju ili bi pešaka išao kući da kmečiš po forumima kako je taksista hteo da te opljačka jer je cenu zasnovao po zakonima slobodnog tržišta? Ajde da čujemo, a da nije o ravnim pločama i kosmonautima?

Pada ledena kiša, tržišni genije ustao, gleda kroz prozor, češe se po glavi - Aha, danas će u Beogradu da bude ludnica i 500 polupanih automobila. Neka ga moj auto u garaži, a ja se danas vozam taksijem. Sigurica. Kako sam ovo dobro smislio. Taksi mi zapravo u ovakvim situacijama nije uopšte skup. Otvorim se za jednu crvenu, u proseku jednom mesečno, i ne razmišljam da li će neko da mi razvali auto, da li ću da sletim s puta, da li će ona slivena kiša da mi smrdi mesecima po sedištu... Neka o tome danas razmišlja taksista.

Krene genije prema telefonu, tapše se po ramenu i razmišlja kako je zaslužio Nobelovu nagradu za tržišnu ekonomiju - Zvrrr... Kako bre nemate slobodnih vozila?! Šta mene briga što danas pada kiša?! Kartel! Mafija! Potplaćujete državu da ne pusti konkurenciju od 100.000 taksija, koliko je realna potreba! Ja sam bre danas u Pirotu mogao da se vozam za 300 dinara, a vama hoću da ostavim 1.000 i vi nemate slobodnih vozila za mene?! Pu, da znate da ću večeras sve da objavim na forumu!
 
+3

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije05.12.2018. u 13:09 - pre 64 meseci
Ne radi se o tome da ih nema po losem vremenu, nego ih nema ni po lepom vremenu....
Po losem vremenu ni ne zoves taksi, jer se nece ni javiti na telefon....
Znaci ne mogu da pokriju podrucje Beograda sa dovoljnim brojem vozila. Drugo, kao sto rekoh stoje
po sat i po na stanici jer da citiram taksistu: "Narod nema para".
Ne moze on da se teleportuje sa kraj grada na kraj grada kad god neko pozove...
Tako da je to loose - loose situacija...
 
0

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije05.12.2018. u 13:32 - pre 64 meseci
Citat:
Steve Lonmo: I što se ljutiš kada ti neko nešto lepo objasni? Odmah se zašamutiš i počinješ svoje priče

Pa ne mogu da shvatim kako to ljudi funkcionisu. Objasnis logicno, prezentujes dokaze, ali jok ne mozes da ga ubedis da je 2+2=4, ma nema teorije. I kapiram kad ljudi poput tebe i Brazdorfa troluju na internetu (mozda ste nezreli, mozda ste mnogo puta banovani pa se svetite moderaciji srozavanjem diskusije), to mi je jasno. Na razumem kad sa takvim ljudima pricam uzivo. Otkud tolika bandoglavost? Kako bre ne mozete da prihvatite nesto sto je istinito, sto je toliko problem promeniti misljenje, gde se izgubilo ono aha, ok, to nisam znao? Ja mislim da je to zbog interneta, jer su ljudi pomesali informisanost (koja je sad na jedan klik misem) i obrazovanje, jer to nisu sinonimi, ali mozda je to i neki drugi poremecaj, sta ga znam.

Citat:
Steve Lonmo: Genije

Na sva ti je pitanja odgovoreno. I pazi, nista nisi u pravu. Bas me zanimaju ti misaoni procesi koji ne mogu da obrade ovu cinjenicu. Zato cesto odgovram na vase besmislene postove, stvarno me zanima.
 
0

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije05.12.2018. u 13:48 - pre 64 meseci
^

Pa što ne "prezentuješ dokaze" da je mašinski fakultet radio studiju o broju taksija u Beogradu? Ajde da vidimo te dokaze?

Gde si uopšte tako nešto glupo mogao da čuješ ili pročitaš, osim kod ovog bubuljičara na blogu (i kod ostalih, koji to tako prepisuju isključenog mozga kao i ti)?

Ili možda smatraš da je dovoljan dokaz to što je on, pored mašinskog fakulteta, u svom seminarskom radu i 50 puta napisao "deregulacija", "slobodno tržište", "nevidljiva ruka" isl?
 
+1

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije05.12.2018. u 14:35 - pre 64 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: Nesto mora da se preduzme jer zaista ih nema dovoljno. Evo zvao sam taxi bell u petak po ne znam koji put nemaju vozilo.
Zvao i pink, nemaju ni oni.


Ne voziš se inače taksijem, ali si ga zvao u petak jer je padala kiša, duvala košava i bio minus? I nisi dobio taksi?

- Pa da si stalna Bell-ova, ili Pink-ova, mušterija - 99% su šanse da bi ga dobio. Čak i ako ne naglasiš, dispečeri pamte ko slonovi i čitali bi tvoju (za stalnu mušteriju) adresu u nedogled, dok neko ne bi prihvatio vožnju. Stalne mušterije se ne ispuštaju.

- Da si naglasio da vožnju plaćaš duplo od taksimetra, garantujem ti 101% da bi dobio taksi.

I šta je sad to? - Pa to je tržište!

Dok taksi dođe sa svoje pozicije do tvog kraja, pa dok pronađe tačnu adresu, pa gužva usput, pa dok te sačeka pet minuta da ti izađeš, pa može da mu se desi i da ti ne izađeš, ili da si već izašao pre nego je on stigao, jer si zvao i Bell i Pink istovremeno i otišao onim koji je prvi naišao, pa ovo, pa ono... - on je za to vreme već uhvatio kvaku, jednu od deset koje mu mašu sa svih strana, i već je odvezao na odredište i naplatio vožnju - dok bi samo započeo tvoju vožnju.

Vi to tržište zamišljate samo da vi birate - da li hoćete ovaj ili onaj taksi, da li hoćete internet kod ovog ili onog provajdera, ovaj ili onaj mobilni... - a kad taksista bira među vama, onda to nije tržište, nego kartel i mafija.

E pa dječarci, ne ide to tako. I taksista hoće da bira, ako može... eto npr. kada pada kiša i kad je hladno.
 
+1

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije05.12.2018. u 14:45 - pre 64 meseci
Procitaj sta sam napisao u prethodnom postu pa onda komentarisi. Ne zovem taksi kad je lose vreme.
Taxi bell sam zvao pet puta u toku proteklog meseca i nije ih bilo pa sam morao da idem drugim.
Pink uglavnom ima, ali tu gde jesam nemaju stanicu u blizini. Da sam zvao beogradski verovatno bi bilo
jer imaju stanicu ali se nisam setio. Ali ovaj tvoj spin je potpuno irelevantan sa obzirom na to
da nema dovoljno vozila na ulicama. Fakat je da je taksi luksuz i da se tesko moze nazvati servisom...
sa obzirom na to da ih nema kada ti je najpotrebniji, a to je upravo kad je lose vreme.
 
0

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije05.12.2018. u 15:01 - pre 64 meseci
Pročitaj ti šta sam ja napisao u prethodnom postu - ponudi da platiš 150 ili 200% od otkucanog na taksimetru, pa ćeš da vidiš da slobodnih taksija "na tržištu" uvek ima.
 
+1

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije05.12.2018. u 15:09 - pre 64 meseci
A cuj mogu da odem do taksi stanice, nije u tome poenta...
 
0

[es] :: Ekonomija :: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 265878 | Odgovora: 721 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.