Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako napraviti čizme sa grejanjem ?

[es] :: Elektronika :: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 20721 | Odgovora: 55 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

7oran

Član broj: 96753
Poruke: 86
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Kako napraviti čizme sa grejanjem ?18.12.2014. u 02:07 - pre 112 meseci
Kad neko kao ja (mrsav i visok) radi zimi na otvorenom i po 9 sati noge moraju da se smrznu i nema tih cizmi koje mogu da pomognu, zato i postavljam ovu temu. Ja sam zapoceo rad sa parom ulozaka za cizme od filca koje su me kostale 50 dinara i kroz njih sam provukao zicu iz kineskog telefonskog kabla, imam ceo kotur tog kabla koji je jako jeftin, kotur sam davno kupio mislim da je bio 200 dinara. Zica je super jer ima puno necega u sebi sto nije bakar (najverovatnije gvozdje) pa je otpor dovoljno velik da moze da posluzi umesto grejaca, pogledajte sliku ispod poruke. Uz svaki par ulozaka bih stavio po 4 punjive baterije (AA), opet sam isao na sto jeftinije i to su neke kineske koje su me kostale 300 dinara za 4 komada od 1.2 volta. Ulosci imaju otpor od 2.4 oma, probao sam na voltazi od 3.6 volta i lepo greje stopalo, mislim da je toliko dovoljno, struja iznosi tacno 1.5 ampera, tako da je potrosnja 3.6 vati. E sad treba mi neki regulator voltaze da bi grejanje bilo ujednaceno na duze staze, idealno bi bilo 3.6 volti ali razmisljam ako bas zahladi mozda nije dovoljno ? Zato bi mozda bilo dobro da ima dve jacine ili mozda potenciometar ? Efikasnost regulatora mora biti preko 90% za snagu vecu od jednog ili jedan i po amper. Dajte neke ideje, neko mozda ima neke sheme ili zna kako da potrazi. Pozeljno je da delovi za regulator budu najjeftiniji moguci i da se lako mogu nabaviti kod nas.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3055

Član broj: 326663
Poruke: 75
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?18.12.2014. u 04:55 - pre 112 meseci
Citat:
7oran: Kad neko..radi zimi na otvorenom i po 9 sati noge moraju da se smrznu i nema tih cizmi koje mogu da pomognu,


Ovo Te u potpunosti razumem,jer imam veoma slićnu situaciju (još ako je -10C° i duva vetar )
Samo da te pitam:

-Jel mogu neke tople,kvalitetne radne cipele da "odrade posao" ? ..ili moraju baš čizme?
(pretpostavljam da je radno mesto takvo da ti sve ovo treba zbog uticaja vlage i vode zajedno sa niskom spoljnom temperaturom)

Pre nego što odustaneš od načina grejanja čizama pomoću 4 kom. AA Baterije (akumulatora)
moram da napomenem:

-U 4kom. AA-Akumulatora NEMA DOVOLJNO uskladištene ENERGIJE za "bežično" grejanje obuće,cipela ili čizama i to 9 sati/dnevno.

AA-Akumulatori/Baterije nisu sposobni da duži period daju struju od 1-1,5 Ampera. (Ima da riknu "pre roka")

Citat:
7oran: treba mi neki regulator ... bilo dobro da ima dve jacine ili mozda potenciometar


Regulator može da ima "broj jačina" koliko god ti poželiš.

Ugradnja samo Potenciometra ( kao regulatora struje ) nije dobro rešenje zbog velikih gubitaka na istom.
(problem grejanja potenciometra)

Može potenciometar da ide u kombinaciji sa PWM regulatorom da reguliše snagu grejača od 0-100%

Nije mi jasno ili te nisam razumeo u ovom delu računice:

Pominješ 4kom AA baterije od 1,2V (što je 4,8V) po jednom ulošku
a posle ideš sa računicom od 3,6V na 2,4Ω grejača ? ---Odakle ti 3,6V? ---iz koje kombinacije baterija ?

a) 4kom AA je 4,8V što na 2,4Ω daje disipaciju od =9,6W
b) tvojih ........3,6V ......na 2,4Ω daje disipaciju od =6,4W

-Kako si Ti dobio 3,6W ?

Ili ja nešto ne razumem (propustio neki podatak) ili si Ti nešto iz-ukrštao na digitronu ?

Kaži mi...

pOz
 
Odgovor na temu

tahuti

Član broj: 53920
Poruke: 83
*.bchsia.telus.net.



+41 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?18.12.2014. u 05:16 - pre 112 meseci
http://frozentime.se/cam_trig/toesties.html
http://www.epicski.com/t/100607/diy-boot-heater

Pre nego sto pocnes da stavljas baterije, jesi li probao nesto slicno sa https://www.youtube.com/watch?v=r8ApH6T9e18
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 374



+118 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?18.12.2014. u 06:47 - pre 112 meseci
A pogledaj i kod kineza sta ima.
Krecu od 4 evra ovi sto se sa usb-a napajaju, a sa ugradjenim baterijama su od 12 pa nadalje u zavisnosti od tipa baterije. Ima i sa daljinskim upravljacima :).
http://www.aliexpress.com/whol...mp;SearchText=electric+insoles
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?18.12.2014. u 11:41 - pre 112 meseci
Koristiti celulozu za obuvanje. Dobre carape, namenski za planinare, ce svakako kvalitetnije resiti problem hladnih nogu od mikro "grejaca".

Noga vec ima prirodno grejanje, dobro ili lose, stvar cirkulacije, problem je u prevelikom odvodjenju toplote.
 
Odgovor na temu

7oran

Član broj: 96753
Poruke: 86
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?19.12.2014. u 09:54 - pre 112 meseci
Hvala za linkove i predloge, drago mi je da vidim da tema ima posetu. Kad sednem na stolicu (slicnu sankerskoj na rasklapanje) i malo podignem noge od betona ugrejem se, ali temperature nisu sad niske. Nije isto kad se kreces i stojis u jednom mestu satima. Ja idem tom logikom da kao sto grejem kucu da mi bude toplo tako isto imam nameru da grejem i noge kad sam napolju dugo vremena, buvljak je u pitanju. Eh da mislio sam na potenciometar sa PWM, 3.6 volti sam probao spajanjem tri baterije, nisam pogresio za otpor, otpor je 2.4 oma ali onda je disipacija 5.4 W. Baterije mogu da budu i od vecih baterija nije to problem sad su dosta jeftine. Nije toliko stvar hladno toplo, problem je i u kondenzaciji, noge tople, i jos ko ima povecano znojenje, dolazi do kondenzacije toplog vlaznog vazduha i noge budu mokre sto znacajno smanjuje efekat izolacije, zato sluze grejaci uglavnom i da suse noge. Namera mi je da probam da idem na samogradnju jer ovde kod nas carape za grejacima idu uglavnom preko 40 evra u prodavnicama za pecanje ili lov (mada nisam licno proverio mozda su negde jeftinije ?) inace volim da pravim stvari sam, pa kad vidim kako radi i koliko kosta onda cu moci da kazem valja/nevalja.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?19.12.2014. u 10:29 - pre 112 meseci
Nekad davno mi keva kupila neke termo carape, i to je neverovatno kako greje. Ne znam sada kakva je situacija, ali verovatno se moze naci neke kvalitetne. Dosta bitno je ida je obuca sa sto debljim djonom i po mogucnosti da ima `krampone` da sto manjom povrsinom dodiruje tlo i nema zime. Druga prica je ako je podloga mekane strukture....Ovo je odlicno za asfalt, beton i sl.

Ovo za grejac sto si poceo da radis je jako zanimljivo, samo je pitanje koliko ce to da guta baterije. Jedino neki akumulatorcic od par kg da vezes za pojas.:) Ali kada je zdravlje u pitanju, nije ni to problem da se nosi.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?19.12.2014. u 10:55 - pre 112 meseci
Da probas sa po jedno dvije ljute dnevno?
One ce potzitivno uticat na cirkulaciju.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

3055

Član broj: 326663
Poruke: 75
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?19.12.2014. u 12:14 - pre 112 meseci
Citat:
zica49: Da probas sa po jedno dvije ljute dnevno?


i onda mu više ne treba Hiting u Čizming :) ni AA ni amperi ni Ohmi, ni gvožđana žica,......ma ništa.

, a i ekološki je,
 
Odgovor na temu

3055

Član broj: 326663
Poruke: 75
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?19.12.2014. u 12:17 - pre 112 meseci
Citat:
gilopile: neki akumulatorcic od par kg da vezes za pojas.:)


12V - 72Ah trebalo bi da može da izgura radno vreme od 9 sati,

,još ako mu se nakači PWM Regulacija može i svetlo da okači--zgodno za nočnu smenu,
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?19.12.2014. u 12:18 - pre 112 meseci
kupis 100% vunene carape one sto bockaju i nema zime zagarantovano!
 
Odgovor na temu

3055

Član broj: 326663
Poruke: 75
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?19.12.2014. u 12:19 - pre 112 meseci
-Fusekle:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

7oran

Član broj: 96753
Poruke: 86
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?19.12.2014. u 16:48 - pre 112 meseci
Ne, samo ne rakija opet.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?19.12.2014. u 17:40 - pre 112 meseci
Ako ne volis rakiju, udri po vinjaku. Mada, grejana rakija bi te ugrejala, pa sve obrazi ima da ti porumene :D
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.stcable.net.



+323 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?19.12.2014. u 17:52 - pre 112 meseci
Ne znam da li spadaju u pecaroške priče ali kažu da su fenomenalne
Najbolje idu uz kuvano vino



http://www.sportskiribolov.co.rs/carape

Citat:
Obične čarape , preko njih neoprenske a preko njih vunene . Gumene čizme s postavom Borovo veće bar 3 broja da ne stegnu nogu radi bolje cirkulacije i to je to


http://vukovisadunava.com/odec...arape-od-neoprena-ili-od-vune/
Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?19.12.2014. u 19:44 - pre 112 meseci
Imao sam priliku da vidim uloske napravljene u Svedskoj.
U njima je nekakva zelatina ali nesto gusca slicno silikonu. Nekakav mix hemikalija ili sta ja znam i dok se hoda odnosno mehanicki djeluje na to zagrijava se.
Koliko dugo se moze koristiti to ne znam,koliko grije nisam probao ali ovaj rece da je okej.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?19.12.2014. u 19:45 - pre 112 meseci
Imao sam priliku da vidim uloske napravljene u Svedskoj.
U njima je nekakva zelatina ali nesto gusca slicno silikonu. Nekakav mix hemikalija ili sta ja znam i dok se hoda odnosno mehanicki djeluje na to zagrijava se.
Koliko dugo se moze koristiti to ne znam,koliko grije nisam probao ali ovaj rece da je okej.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

RoRa
Ranko Rodić
Sremčica

Član broj: 60631
Poruke: 354
*.dynamic.sbb.rs.



+117 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?20.12.2014. u 08:00 - pre 112 meseci
Da se vratimo elektrotehnici. U mojoj kući za sušenje obuće koristimo električne sušače, za 220V, snage 2X5W. Sa akumulatorom od 12V, struja kroz grejače, izvedene za 12V, manja je od 1A. Prema tome, za jednu smenu dovoljan je akumulator od 7,2Ah. Mislim da težina ovoga akumulatora ne preopterećuje onoga ko voli tople noge.
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3923



+9455 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?20.12.2014. u 08:26 - pre 112 meseci
Veži na red grejače i onda će ti raditi na većem naponu. Odlična varijanta je
akumulator 12v , 6-7,2a/h, grejaće te ceo dan. Jeftin je , a sa obzirom da si
stacionaran , njegova težina ti nije važna. Regulator ostvari sa elektronikom
i to ppm regulaciom da bi imao što bolje iskorišćenje. Žice od grejača do
regulatora izvedi sa bakarnim kablom 2x0,75 iz istog razloga. Evo ti dva jeftina
predloga za regulaciju. Umesto motora idu čizme :


Na ovaj drugi dodaj isto fet kao na prvoj šemi. Tražiće malo eksperimenata
da nemaš pečene prstiće :D
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?20.12.2014. u 09:00 - pre 112 meseci
Citat:
branko tod:Umesto motora idu čizme


-Gde smo mi dogurali ?! :)

Na šemi umesto motora idu čizme.....

(oduševio me opis )

pOz
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Kako napraviti čizme sa grejanjem ?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 20721 | Odgovora: 55 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.