Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

KEPO - Kotao na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: KEPO - Kotao na pelet
(HARDTOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 730977 | Odgovora: 2084 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stgax86
Dejan Gakovi
bravar
samba kafa
kucura

Član broj: 339221
Poruke: 16
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet27.11.2018. u 20:42 - pre 65 meseci
iskreno nisam nista znao o tome a mislim da nisam ni procitao to video sam tek kada mi je stigao kotao ali opet kontam to je isto... sad znam da nije..
@boree oprosti moja je greska pomesao sam nesto ...
 
Odgovor na temu

VojinP
eps
Priboj

Član broj: 339212
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet27.11.2018. u 21:13 - pre 65 meseci
Ne moze cetvorokraki ventil umesto trokrakog nikako biti greska. Plus dodatna pumpa u radijatorskom krugu. Javice.se Zeljko nadam se da potvrdi. Meni je serviser dosao i overio 5 god garanciju sa takvom postavkom.
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet28.11.2018. u 11:00 - pre 65 meseci
Postovanje svima, malo cu se raspisati nebi li sto bolje objasnio upotrebu trokrakog mesnog ventila sa sondom i termo glavom.

Kada se razvijao Kepo kotao, pored truda da se napravi sto kvalitetniji proizvod doslo se i do toga kako ga sto bolje i cenovno sto prihvatljiviije zastititi od kondezacije. U tom momentu se na trzistu jedino mogao naci ugradni trokraki mesni ventil koji reaguje na 60 stepni. Problem je bio spakovati ga u kotao, mada bi to mozda i uspeli da resimo, ali njegova pouzdanost u radu nam nije ulivala poverenje.
U razmisljanju sta bi mogli da preduzmemo dolazimo na ideju za trokraki mesni sa sondom i termo glavom, kome fabricki nije bila namena za zastitu kotla. Pozvali smo u Herz, i oni su nam odgovorili da taj ventil nije za to. Uz nase konkretno objasnjenje kako bih ga koristili, oni su nam odgovorili da je to ipak moguce. Od tada Kepo preporucuje korisniciima da se ugradjuje taj ventil, a kasnije i ostali proizvodjaci koriste istu ideju. Mislim da im je prodaja tih ventila skocila za min. 10 puta.
Sa takvim nasim postupkom nasli smo se u neprijatnoj situaciji od strane min 50% majstora koji se prvi put susrecu sa takvim proizvodom. Bilo je jako ruznih reci upucenih na nas racun, do toga da to djubre od proizvoda nece vise nikome preporuciti, itd ...
Paraleno u to vreme konkurencija ne zahteva nikakvu mehanicku zastitu, i kondezaciju resavaju time da se pumpa pali na 60 stepeni. Nama je to bilo apsurdno i nismo hteli da pristanemo na to.

Da bi pogresno povezivanje ventila sveli na minimum (to je bio jedan od glavnih problema majstorima), na prednjoj strani kotla kada se skine kutija smo nalepili dva A4 formata za dve vrste ventila Herz i Heimeier i njihovu semu za povezivanje. Ko je gledao u to, nije imao problema, a ko nije grdno nas je ispljuvao. Cak smo i u uputstvu za montazu kotla ubacili seme za povezivanje. Medjutim, ko jos cita uputstvo u Srbiji?

Konkretna uloga ventila je sledeca. Nesto slicno kao na automobilu. Kotao se pali i temparatura vode u kotlu je recimo 20 stepeni. Kotao u gornjoj zoni polako pocinje da greje vodu a u donjoj zoni voda ostaje hladnija. Pumpa se pali na 40 stepeni nebi li sto pre izjednacila temparaturu u celom kotlu i time neutralisala zonu izmedju tople i hladne vode i mogucnost kondezacije u tom delu.
Voda u kotlu se greje do 55 stepeni i tek tada pocenje da pusta vodu u sistem, ali bez opadanja temparature u kotlu. I dalje je voda 55 stepeni, a sav visak energije ide u sistem. Nakon nekog vremena kada se izjednaci temparatura vode u radijatorima i kotlu onda temparatura ide do zadatih 60, 65, ili kako je ko vec nastelovao. Znaci imamo samo jedan momenat kada se desava kondezacija, a to je kada kotao pocinje da greje vodu, vec na 45-50 stepeni kondezacija staje.

U svakom drugom slucaju bez takvog ventila, ili neke druge slicne zamene, a ima ih, kotao bi doziveo 5-10 temparaturnih šokova dok se ceo sistem ne ujednaci sa temparaturom i daleeko vecu kondezaciju.

Kondezacija od peleta i vlaznog drveta je neuporediva. Pelet je sam po sebi osusen na 6-8% vlage i nema tih kiselina kao vlazno drvo, ali ima vode u kotlu usled temparaturnih šokova. Ta voda koja se nakuplja u zadnjoj komori pravi blato od pepela koje se tesko skida sa lima, pravi rdju na limu, pravi lepljive naslage na tubulatorima i oprugama za ciscenje, pravi naslage na turbini i kucistu turbine, itd ... Generalno to nije dobro za rad i vek trajanja kotla.

Ono sto sigurno mogu da tvrdim je, da ce kotao i sa i bez preporucenog mesnog ventila trajati 5 godiina, cak i 10 godina, ali je pitanje da li ce trajati 15 - 20 god. Da ne pricam o tome koliko ce korisnike muciti naslage u kotlu kod godisnjeg ciscenje i redovnog orzavanja. Neke naslage nece nikada uspeti da skinu sa lima.
Jednostavno, suv kotao - dugovecan kotao.

E sad, odgovor za Klasican cetvorokraki mesni ventil. To je ventil koji ne stiti kotao od kondezacije (osim ako nije sa motornim pogonom i sondom), vec redukuje temparaturu vode koje ide u sistem grejanja. Pumpa iz kotla gura vodu do njega, a pumpa posle ventila gura vodu u sistem radijatora. Ti temparaturni šokovi kada se tek upali kotao ce i dalje ostati i taj ventil ih nece nutralisati. Taj ventil je osmisljen da korisnike natera da ne obaraju temparaturu na kotlu (jer se automatski stvara uslov za kondezaciju tokom celog vremena dok kotao radi) ako im je u kuci prevruce, vec da odgovarajucu temparaturu (na pr. 40 stepeni) koju salju u radijatore steluju na mesnom ventilu dok u kotlu ostaje mini 60 stepeni.

Znamo da je taj ventil dodatni trosak, znamo i da radnik naplati ugradnju tog ventila, ali isto tako smo resili da nam nije cilj da kupimo poene i povecavamo prodaju sa minimalnim troskovima ugradnje kotla, na uštrb njegovog radnog veka i muke korisnika da ga odrzavaju. Ta garancija od 5 god na ugradjen ventil je vise detalj koji treba da animira korisnika da ga ipak ugradi, i sam ne znajuci koliko sa njim pomaze svom kotlu da lepo radi i dugo traje.
Racionalno nam je bilo razmisljanje da kad se kupuje proizvod od 1500 eur, da svakom razumnom korisniku nije problem da odvoji jos 100 eur (ili ti pola tone peleta) da sacuva prizvod sto je moguce duze. To smo ocekivali i od majstora, ali nismo ocikivali toliko njihovo neznanje i nerazumevanje kada smo im objasnjavali cemu sluzi. Uglavnom smo nailazili na osude, dok je naravno bilo i majstora koji razmisljaju, i hoce da prihvate i nauce nesto novo, i nisu najbolji masjotori u regionu i sire.

 
Odgovor na temu

stgax86
Dejan Gakovi
bravar
samba kafa
kucura

Član broj: 339221
Poruke: 16
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet28.11.2018. u 19:38 - pre 65 meseci
Znaci nema mi druge nego da kupim trokraki i prepravim sistem...?
 
Odgovor na temu

Aco88
Cacak

Član broj: 296797
Poruke: 59
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet28.11.2018. u 21:42 - pre 65 meseci
Bolje ti je da unapredis sistem i kupim automatiku na taj 4-kraki. Izaci ce te malo vise nego da pukujes 3-kraki i prepravljas sistem, ali ces dobiti mnogo bolji sistem sa automatikom mesnog ventila.
Motor za mes. ventil (npr. Selton) oko 70e i elektronika (npr. Heat on) 125e.
I jos jedna pumpa posle mesnog ventila, zaboravih...

Ja nisam ekspert, sve sto znam naucio sam citajuci ovaj forum.
Neka neko od strucnjaka potvrdi, ali mislim da sam dobar ucenik :)

[Ovu poruku je menjao Aco88 dana 29.11.2018. u 09:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet29.11.2018. u 09:32 - pre 65 meseci
Citat:
stgax86:
Znaci nema mi druge nego da kupim trokraki i prepravim sistem...?


Nema potrebe za bilo kakom zurbom, samo lagano. Kotlu nece nista strasno biti ako jednu, dve, sezonu bude radio na taj nacin. Informisite se i posavetujte se sta je najadekvatnije za vas sistem, pa na prolece bez zurbe doradite sistem.

Jedna opcija je da se dogradi ventil koji Kepo preporucuje.

Isto tako odlicna opcija je i ovo sto Aco kaze, pod uslovom da vas ventil podrzava tu doradu. Dobra elektronika, motor, par sondi, i taj ventil moze da vam sve regulise. Od zastite kotla, do potrebne temparature vode koja ide u radijatore.

Najbolje postavite pitanje u ovoj temi http://www.elitemadzone.org/t497768-80 i sigurno ce te dobiti adekvatan odgovor za doradu vaseg ventila.



 
Odgovor na temu

milos1802
milos jovanovic

Član broj: 338227
Poruke: 31
*.kbcnet.rs.



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet29.11.2018. u 22:01 - pre 65 meseci
Kotao radi bez greske ali me buni razlika u radijatorima gornji deo bas bude topao a donji dosta hladniji...

 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet30.11.2018. u 09:33 - pre 65 meseci
Citat:
milos1802: Kotao radi bez greske ali me buni razlika u radijatorima gornji deo bas bude topao a donji dosta hladniji...


Standardni uzroci:

- Pumpa nema dovoljno snage ako je predimanzionisana mreza sa cevima ili radijatorima u odnosu na kotao, i to je neki medju zadnjim radijatorima na mrezi
- Ako ima termo glava na radijatoru koja je zartvorila dotok kada se u prostoriji postigne zadata temparatura
 
Odgovor na temu

milos1802
milos jovanovic

Član broj: 338227
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet30.11.2018. u 11:01 - pre 65 meseci
Na radijatorima nemam termo glave, da li postoji neko resenje da se resi ova situacija, rebard secem se da je islo rebro na 1m2 , ovo mi se nije desavalo na kotlu sa cvrstim gorivom. I cinimi se da je na 2 spratu dosta toplije nego na 1
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet30.11.2018. u 11:53 - pre 65 meseci
Izbalansiraj radijatore na prigusnicama. Prvi radijatori do kotla, pogotovo oni na spratu moraju da se priguse da bi vodu bolje raspodelio u one do kojih teze dolazi.
U tom kotlu je pumpa Wilo 25-60 ako je kotao proizveden posle 05.2017 god. Pre toga je bila 25-40. Napisite mi serijski broj .....

Da li je taj radijator uvek, dokle god radi grejanje takav, ili ste to u prolazu primetili?

Kada je na kotao ugradjen trokraki zastitni ventil po preporuci proizvodjaca, onda se radijatori ne zagrevaju podjednako celom pvovrsinom, vec ima ta velika razlika u temparaturi vode koja postepeno dolazi iz kotla, i temnparaturi vode koja je vec bila u radijatorima. Mozda ste to primetili kada topla voda jos nije napravila kompletan krug? Za 20 min kasnije mozda je kompletan radijator bio topao?
 
Odgovor na temu

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet30.11.2018. u 14:46 - pre 65 meseci
Citat:
VojinP:
Ne moze cetvorokraki ventil umesto trokrakog nikako biti greska. Plus dodatna pumpa u radijatorskom krugu. Javice.se Zeljko nadam se da potvrdi. Meni je serviser dosao i overio 5 god garanciju sa takvom postavkom.

Potpisujem! A uz upgrade sa automatikom biće više nego odlično!


@stgax86

Poslao sam Vam PP.
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

milos1802
milos jovanovic

Član broj: 338227
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet18.12.2018. u 14:05 - pre 64 meseci
Kotao radi extra lepo greje pratim ga radi na 5 oj brzini i cim dostigne zadatu temp ide na opciju ceka hladjenje nema onog da sa 5 idf na 4 ,3 brzinu dakle ide odma kada dostigne temp na ceka hladjenje , da li je to ok
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet20.12.2018. u 14:11 - pre 64 meseci
Sve ok
 
Odgovor na temu

dejanmilic
Dejan Milić
Servisni tehničar
Termo servis d.o.o.
Pula

Član broj: 169379
Poruke: 2
*.cust.tele2.hr.



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet20.12.2018. u 16:52 - pre 64 meseci
Pozdrav svima,
imam mali problem sa kotlom Kepo AC/MC 20, (kod nas u Hrvatskoj je to Biostark 20), naime ne znam pravi postupak za spajanje na internet radi daljinske kontole kotla.
Imam modul FCU-Wi Fi, kao i ruter u kući, ali ne znam sve to postaviti da radi.
Da li mi neko od poznavaoca može to objasniti.
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet20.12.2018. u 17:18 - pre 64 meseci
Zdravo Dejane,
slobodno se javite u firmu Kepo +38131783927 i objasnite situaciju. Dobicete odgovor kako tacno da povezete WiFi modul. Pozdrav
 
Odgovor na temu

dejanmilic
Dejan Milić
Servisni tehničar
Termo servis d.o.o.
Pula

Član broj: 169379
Poruke: 2
*.cust.tele2.hr.



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet20.12.2018. u 17:22 - pre 64 meseci
Hvala na brzom odgovoru, tako ću i učiniti.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

kalin62

Član broj: 334137
Poruke: 83
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet20.12.2018. u 23:09 - pre 64 meseci
Citat:
milos1802:
Kotao radi extra lepo greje pratim ga radi na 5 oj brzini i cim dostigne zadatu temp ide na opciju ceka hladjenje nema onog da sa 5 idf na 4 ,3 brzinu dakle ide odma kada dostigne temp na ceka hladjenje , da li je to ok

to ceka hladjenje ,nije valjda dase gasi nema logike valjda 5.4,3,2,1 obara snagu
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet21.12.2018. u 09:00 - pre 64 meseci
- Ako je reagovao termostat, bez obzira u kojoj je brzini kotao ide u "ceka hladjenje".
- Ako se priblizio zadatoj temparaturi a termostat ne reaguje, onda spusta snagu i odrzava zadatu temparaturu.

Sto znaci, sobni temostat ima prioritet bez obzira kolika je temparatura vode i u kojoj je brzini, on gasi kotao.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet21.12.2018. u 20:31 - pre 64 meseci
Citat:
kepo01:
Konkretna uloga ventila je sledeca. Nesto slicno kao na automobilu. Kotao se pali i temparatura vode u kotlu je recimo 20 stepeni. Kotao u gornjoj zoni polako pocinje da greje vodu a u donjoj zoni voda ostaje hladnija. Pumpa se pali na 40 stepeni nebi li sto pre izjednacila temparaturu u celom kotlu i time neutralisala zonu izmedju tople i hladne vode i mogucnost kondezacije u tom delu.
Voda u kotlu se greje do 55 stepeni i tek tada pocenje da pusta vodu u sistem, ali bez opadanja temparature u kotlu. I dalje je voda 55 stepeni, a sav visak energije ide u sistem. Nakon nekog vremena kada se izjednaci temparatura vode u radijatorima i kotlu onda temparatura ide do zadatih 60, 65, ili kako je ko vec nastelovao. Znaci imamo samo jedan momenat kada se desava kondezacija, a to je kada kotao pocinje da greje vodu, vec na 45-50 stepeni kondezacija staje.



Ventil za zaštitu kotla u krugu povratnog voda kotla je u direktnoj zavisnosti od sadržaja vlage goriva. Pošto je pelet vlažnosti od 8-12% ventil bi trebao biti za manju temperaturu.
Svakako je bolja kombinacija 3K ventil određen za vrstu goriva ili podešavajući. Regulacija prema radijatorima se može posebno izvesti, ventilom i pumpom kruga.















[Ovu poruku je menjao pzec dana 21.12.2018. u 22:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet21.12.2018. u 21:52 - pre 64 meseci
Može se koristiti i 4K ventil za regulaciju povratnog voda i neka druga regulacija za radijatore.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: KEPO - Kotao na pelet
(HARDTOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 730977 | Odgovora: 2084 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.