Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

KEPO - Kotao na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: KEPO - Kotao na pelet
(HARDTOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 732086 | Odgovora: 2084 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet27.01.2018. u 09:45 - pre 75 meseci
Nije nebitno, samo malo strpljenja ....

To sto nema sljake prvenstveno je zasluzan kvalitet peleta. Naravno da ima veze i sa stelovanjem kotla, ali pelet je presudan.
Ako je pelet sagoreo kako treba, bez obzira na brzinu turbine, vi ste dobili odredjenu energiju koja je preneta na vodu. Koliko je peleta sagorelo, toliko ste dobili energije.
Da li je turbina na -3 ili +3, to je jako individualno od situacije (kolicina dimnih cevi i kolena od kotla do dimnjaka, visina dimnjaka, izolacija dimnjaka, konstrukcija dimnjaka, dovoljna kolicina kiseonika u prostoriji gde je kotao, zaprljanosti i odrzavanje kotla, itd ... Bitno je da pelet dobro sagoreva.

Potrosnja? Potrosnju diktira objekat koji se greje. Koliko mu bude potrebno, toliko ce traziti od kotla. Ako kotao sporije zagreva vodu zbog odredjenog stelovanja, trebace mu samo duze vremena da dostigne zadatak, a isto ce potrositi.

Ako imas kvalitetno sagorevanje, ne steluj nista da bi dobio manju potrosnju.

Temparatura izduvnih gasova je promenljiva u zavisnosti od peleta, stelovanja kotla, brzine u kojoj se kotao najvise zadrzao, čistoće unutar kotla, da li je u fazi dostizanja temparature ili samo odrzava, itd .... Tu ti ne mogu dati precizan odgovor. Krece se od 80 do 120 stepeni.

Jos jednom, ako imas dobro sagorevanje, nista ne diraj, vec uzivaj u toplini.

Pozdrav

 
Odgovor na temu

UsernameKljun
moje
moja

Član broj: 337319
Poruke: 46
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet27.01.2018. u 18:02 - pre 75 meseci
Nacekah se odgovora, ali hvala.
Ovako, mnoge stvari sam primetio u toku ovih par meseci, ali sam u postovima dobio odgovore na dosta toga. Recimo ono oko odrzavanja temperature vode. Kod mene kotao dostize lako zadatu temperaturu, ali kad dodje do nje on odrzavav1 ili 2 stepena ispod zadate brzinom 2 i 3. Pa sam ja zakljucio da je mozda softverski moglo da se podesi fabricki da u svakoj brzini ostane malo duze da bi uspeo da dodje na zadatu temperaturu i ode u modulaciju. Realno na 2-ci ne moze da podigne za 1 stepen i da udje u modulaciju.
U sustini ja sam zadovoljan, u proseku trosi malo jace od 2kg po satu, sto je po fabrickoj normi.
Za kraj, ja kucni termostat koristim samo za merenje temperature prostorije, podesio sam da kotao radi sam na zadatu temperaturu vode. Tako imam ravnomerno toplu kucu konstantno, termostat smanji potrosnju ali Temperatura oscilira pogotovo u prostorijama gde sam termoglavama podesio malo nizu temperaturu.
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet27.01.2018. u 20:19 - pre 75 meseci
Ne moze da udje u modulaciju jer ona nema dovoljno snage da odrzava zadatu temparaturu vode. Modulacija je sto i prva brzina, tj. cetvrtina snage kotla. Kada napolju bude 10 stepeni, onda ce modulacija verovatno biti dovoljna da odrzava temparaturu.
Kada je na displeju ispisano modulacija, znaci da kotao radi minimalnom snagom.
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet27.01.2018. u 23:38 - pre 75 meseci
Probaj da ponovo pokrenes sobni termostat, a na kotlu da iskljucis stand by. Mozda budu manje oscilacije u temparaturi prostorija.
 
Odgovor na temu

UsernameKljun
moje
moja

Član broj: 337319
Poruke: 46
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet28.01.2018. u 10:17 - pre 75 meseci
Ne radi mi u stand by modu, on je iskljucen. Kad termostat prebaci kotao u modulaciju, recimo na 22,5 stepeni u sobi (odnosno na 22,7) u narednih pola sata temperatura u prostoriji raste do 23, 23,2, sve zavisi od spoljne temperature.
Onda se voda u kotlu relativno brzo ohladi na nekih 57 stepeni, prostoriji treba bar 2 sata da se ohladi na 22,3 da bi termostat ukljucio ponovo. Za to vreme voda koja se vraca iz kuce se ohladi na manje od 40 stepeni, posto je mesni ventil podesen na 50 stepeni on mesa onu vodu iz kotla da dogreje povratnu tako da mnogo manji kapacitet te tople vode ide prema kuci i meni se radijatori ohlade. Oni koji su odvrnuti skroz samo su mlakusni, oni koji su podeseni termoglavama hladni.
Ovo se desava u principu isto bez obzira da li stavim temperaturu kotla na 60 ili 70 stepeni. Visom temperaturom samo brze zagreje prostor, a hladjenje vode opet ide na 55-57 stepeni u modulaciji a povratna se ohladi na ispod 40.
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet28.01.2018. u 23:25 - pre 75 meseci
I kada se ukljuci termostat ponovo na 22,3 sta se desi?
 
Odgovor na temu

UsernameKljun
moje
moja

Član broj: 337319
Poruke: 46
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet29.01.2018. u 08:45 - pre 75 meseci
Kotao izlazi iz modulacije, dodje do zadate temperature vode i tako radi dok ga termostat opet ne prebaci u modulaciju na 22,7 stepeni. Medjutim, termostat ukljuci, dok se voda zagreje i dok stigne do kuce opet se ceka, pa odatle ono vruce hladno jer je oscilacija duga.
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet29.01.2018. u 10:47 - pre 75 meseci
Trebalo bi brzo da reaguje ( jer je kotao tada u modulaciji) i temparaturu sa 22.3 do 22.7 relativno brzo da postigne.
 
Odgovor na temu

UsernameKljun
moje
moja

Član broj: 337319
Poruke: 46
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet29.01.2018. u 11:16 - pre 75 meseci
Kotao kao kotao super reaguje, vrlo brzo dostize zadatu temperaturu vode koliko god da je postavim. Probao sam i na 70, kao od sale to postigne.
Mislim da je problem pogotovo kad je napolju minus sto se voda u sistemu ohladi do cak 37 stepeni a u kotlu dok je u modulaciji padne na 55-57 i to uspeva da odrzavavu mofulaciji. On onda zagreje vodu na zadatih recimo 68 ali posto mu dolazi iz kuce 37 mesni ventil daje manji protok prema kuci pa se sporije zagrevaju radijatori, tako da je potrebno vreme da se iz kuce pocne vracati temperatura preko 40.
Mozda je problem sto je kod mene od kotla do poslednjeg radijatora velika duzina, kuca je duzna.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet29.01.2018. u 14:29 - pre 75 meseci
Problem je što pokušavaš da spojiš dva sistema upravljanja koji rade po drugačijim pravilima.
1. termostatski ventili su namenjeni za upravljanje grejanjem u prostorijama i zahtevaju STALNI dotok energije. Samo tada dobro rade. Kad im se ukine dotok tople vode i padne temperatura u sobi oni se skroz otvore ali radijator ne može da ugreje jer nema dotoka tople vode jer je cirkulaciona ugašena zato što je u sobi gde nema temostatskog ventila još uvek toplo. Termostatski ne mogu da pregreju sobu za razliku od radijatora koji imaju običan ventil.
2. radijatori sa običnim ventilom rade tako da se termostatom gasi i pali cirkulaciona pumpa na osnovu temperature u jednoj (referentnoj) sobi.
3. mešni ventil uvek daje 50*C. Brže grejanje bi bilo kada bi se stavio na 60*C ali bi tada i soba sa običnim ventilom verovatno bila toplija za više od 23.2*C. Ta inercija može da potiče i od gravitacionog grejanja (ako je radijator topao iako je isključena cirkulaciona pumpa-uobičajeno kod spratnih kuća).

Ostaje samo eksperiment. Recimo da se grejanje gasi na 22.5 a pali na 22.4 ako je to moguće (ja sam namestio kod mene na mojoj elektronici da se održava temperatura 22.37+-0.11*C)
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

UsernameKljun
moje
moja

Član broj: 337319
Poruke: 46
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet29.01.2018. u 16:27 - pre 75 meseci
Tihi 2, mislim da me nisi razumeo u nekim stvarima.
Kod mene se ne gasi cirkulaciona pumpa kad termostat javi da je u sobi postignutq zadata temperatura. Kotao ide u modulaciju, radi na najmanjoj snazi pa temperatura vode u njemu bude oko 55 stepeni. Pumpa je softverski podesena da se iskljuci na 53 stepena a ukljucuje se kad je u kotlu 55.
Termostatski trokraki ventil je podesen na 50 stepeni i on sluzi da stiti kotao od pothladjivanja. Znaci kod mene se voda u sistemu ohladi na ispod 40 stepeni i on je otvoren i mesa vodu iz kotla sa vodom koja stize iz kuce da bi u kotao ulazila toplija voda. Samim tim kapacitet vode koja iz kotla ide prema kuci je smanjen, pogotovo u modulaciji kad je i voda u kotlu nize temperature. Zato se radijatori ohlade, pogotovo ovi sa termoglavama.
U uputstvu za termostat ima ta opcija koju pominjes i ona je predvidjena za podno grejanje ali mogu da probam.
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet29.01.2018. u 17:13 - pre 75 meseci
Pumpa moze da se iskljucuje kada i kotao.
Preporuka da pumpu palis na 40 stepeni.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet29.01.2018. u 18:02 - pre 75 meseci
Ako je termostatski trokraki na grani kotla onda on štiti kotao i to ne može bolje ni da radi. Samo višak energije ide prema kući i to je ono što se čeka dugo. nema nikakve šeme ni slike pa to nisam mogao pretpostaviti.
Obično se stavi da je termostatski na grani prema kući da se tamo prvo greje.
Pravo rešenje za to je 2 termostatska trokraka. Rešenje je i jedan četvorokraki, malo lošije ali bolje radi od ovog što sad imaš.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Bojan_kg84
Kragujevac

Član broj: 207237
Poruke: 16
77.243.25.*



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet29.01.2018. u 18:13 - pre 75 meseci
Kako moze da se proveri na koliko pocinje pumpa da radi?
Sem da stojim pored i da slusam kad ce da ukljuci
 
Odgovor na temu

UsernameKljun
moje
moja

Član broj: 337319
Poruke: 46
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet29.01.2018. u 18:22 - pre 75 meseci
kepo01 pumpu je serviser podesio da se ukljucuje na 55 stepeni, ja nemam sifru za opciju servisne informacije na kotlu pa ne mogu to da menjam. A znacilo bi mi jer se dva puta desilo da padne T kotla na 53 pa se pumpa iskljuci pa ukljuci posle par minuta i tako u krug dok termostat nije ukljucio kotao. Predugo je bio u modulaciji.
Tihi2 trokraki mesni stoji na toplom vodu a senzor je nakacen na povratnu cev, tako je kako je najbolje za kotao.
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet30.01.2018. u 11:44 - pre 75 meseci
Pozovi svog servisera da ti da instrukcije kako da udjes u meni i nastelujes da se pumpa pali na 40 stepeni. Ako bude neki problem, javi se direktno u firmu na 031 783 927 i trazi tehnicku sluzbu za kotlove.
 
Odgovor na temu

UsernameKljun
moje
moja

Član broj: 337319
Poruke: 46
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet30.01.2018. u 13:52 - pre 75 meseci
Kaze serviser da cu izgubiti garanciju ako spusti temperaturu ukljucenja pumpe, da mora da bude 55. I da bi on morao doci da to uradi jer je jako tesko objasniti telefonom.

[Ovu poruku je menjao UsernameKljun dana 30.01.2018. u 15:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
185.118.171.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet31.01.2018. u 07:49 - pre 75 meseci
Posalji mi kontakt servisera. Neka je zabuna. Ako imas trokraki mesni sa sondom, onda nije problem da se pumpa pali na nizoj temparaturi. Ako nemas ventil, onda je obaveza da se pumpa pali na 55 stepeni.
 
Odgovor na temu

UsernameKljun
moje
moja

Član broj: 337319
Poruke: 46
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet31.01.2018. u 09:04 - pre 75 meseci
Kontakt poslat na PP.
 
Odgovor na temu

UsernameKljun
moje
moja

Član broj: 337319
Poruke: 46
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet01.02.2018. u 13:24 - pre 75 meseci
Bio je jutros serviser, podesio da se pumpa ukljucuje na 40 stepeni. Hvala kepo01
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: KEPO - Kotao na pelet
(HARDTOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 732086 | Odgovora: 2084 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.