Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 29835 | Odgovora: 126 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 08:18 - pre 114 meseci
Citat:
žutokljunac: Upravo to što si napisao. Država hoće da se što više ljudi odjavi sa socijalne pomoći.

Da i ne znam zasto iko u tome vidi ikakav problem - ako se dosadasnjem korisniku isplati da se od nekog trenutka odjavi a to isto odgovara i drzavi, onda ne vidim zasto bi to smetalo tebi ili meni.

Ja sam za to da se skroz pojednostavi procedura prijavljivanja za socijalnu pomoc, da se ne desi da neko ostane gladan jer mu fali jedan papir, ali sa druge strane svakom ko zeli svojevoljno da se odjavi to pravo treba da bude zagarantovano i ostvarivo u roku od odmah :-)

Cak i da zakon nije takav kakav godinama i decenijama jeste, Srbija ima obavezu da zakone uskladjuje sa zakonima zemalja EU, a ovde mozete procitati kakav je zakon u jednoj od clanica evropske unije:
index.hr - tko-se-ne-odazove-na-javne-radove-gubi-socijalnu pomoc

U Hrvatskoj je ovaj zakon isto doziveo kozmeticke promene pocetkom 2014 godine, a javni radove je medjunarodna uprava redovno praktikovala u Bosni. Sve u svemu, mogu ljudi sa sklonoscu ka hladovini da se bune koliko hoce, ali sto bi rekao Dimkovic "u danasnjoj civilizaciji, elementarno ljudsko pravo je da ne umres od gladi ili zedji ili da se smrznes na ulici" ali nigde se ne pominje pravo na hladovinu/nerad. To pravo su ljudi skloni hladovini samo mislili da imaju, zato sto se slabo primenjiavo zakon, ali to je isto kao kao bi neko trazio da mu se dopusti da se dozivotno neometano bavi lopovlukom, zato sto prethodnih godina/decenija policija nije mnogo hvatala lopove, pa se on navikao na takav nacin zivota.

Na kraju krajeva, mozemo mi da filozofiramo o tome da li su u danasnjoj civilizaciji elementarna ljudska prava dobro definisana, ili bi trebalo da svaki covek ima ne samo hranu + pice + zimi grejanje, vec i pravo na hladovinu i meditiranje 24 sata 365 dana u godini. Ali ono sto je nedopustivo je da postavljamo ovde slike ulaza u koncentracione logore i pominjemo Srbiju u kontekstu fasizma, jer Srbija u ovom slucaju postupa upravo onako kako je normalno i pozeljno da postupa jedna moderna civilizovana drzava. A narocito je nekorektno da se od pola planete izdvoji jedan covek - Vulin, ma koliko on nama bio omrazen lik iz proslih vremena, a on apsolutno nista novo nije smislio.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 08:32 - pre 114 meseci
Nije normalno da socijalna pomoć bude prisilan rad.

Dakle, osoba ili radi, ili prima socijalnu pomoć. Ne može i jedno i drugo.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
194.247.212.*



+690 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 08:36 - pre 114 meseci
Nije normalno da socijalnu pomoć za nezaposlenost prima osoba koja već radi ili osoba koja odbija da radi. Te osobe nisu nezaposlene.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 08:46 - pre 114 meseci
Dule, slažem se, ali čemu biro za nezaposlene? Čemu služi ta institucija? Osobi koja radi na crno, a prima socijalnu pomoć ne možeš ama baš ništa, osim da se poveća nadzor, pa ako prima socijalnu pomoć od 10000 mesečno, a vozi novog Punta, onda tu svakako nešto smrdi.

Treba ponuditi ljudima posao u svojoj struci i to je ono što biro treba da radi. I ako odbije posao iz svoje struke, e onda treba da slede neke sankcije. Ali posla nema, osim tih javnih radova. A terati ljude na javne radove zarad socijalne pomoći od 2k - 10k je jedna strašna stvar i to ne sme da se radi. Neko spominje kroasane, otkada se mi to ugledamo na njih? Javni radovi treba dodatno da se plate, nevezano za socijalnu pomoć, jer je to nešto što je povremeno, jer u ovoj raspaloj državi se ništa ne gradi, osim krpljenja rupa na asfaltu.

Daleko veći problem su prekomeran broj zaposlenih po državnoj administraciji, nenormanal broj agencija, nenormalne plate po EPSu, Telekomu i ostalima, nenormalan broj poslanika u skupštini, nenormalna paralelna "vlada Vojvodine" i ostali sisači para, a ne crkavica od socijalne pomoći najsiromašnijim ljudima.

Crkvi, advokatima, zubarima da udare porez, a ne da pišaju po sirotinji.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 08:49 - pre 114 meseci
Citat:
bachi:Nije normalno da socijalna pomoć bude prisilan rad.
Dakle, osoba ili radi, ili prima socijalnu pomoć. Ne može i jedno i drugo.

Nije normalno da zdrav i prav, radno sposoban prima socijalnu pomoć. A ako je već tako, i ako mu država traži posao (jer on sam neće da traži posao) onda je normalno da taj: zdrav i prav, radno sposoban, ponekad nešto malkice uradi za državu od koje dobija socijalnu pomoć.

Neće to biti svaki dan po 16 sati, nego svega par puta godišnje, po osam sati dnevno, onda kad državi zatreba pomoć. Po meni ovo je sasvim fer sporazum !

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 09:03 - pre 114 meseci
Citat:
bachi:
Nije normalno da socijalna pomoć bude prisilan rad.

Dakle, osoba ili radi, ili prima socijalnu pomoć. Ne može i jedno i drugo.

Pre nego sto zapocnem bilo kakvu diskusiju sa tobom treba da se izjasnis - ako govoris o svojoj viziji buducnosti moderne civilizacije, onda mozemo da diskutujemo o tome da li bi bilo dobro ili lose da se to tako uredi do pocetka 22. veka. Ako pricamo o prethodnim i trenutnoj deceniji, onda moram da te ispravim i da kazem da je to sasvim normalno i u skladu sa trenutnim civilizacijskim dostignucima, s ispravkom da taj rad nije prisilan, vec sam biras da li ti rad odgovara ili ne, sa kvakom da je rad u paketu sa socijalnom pomoci. Hoces-neces, tvoj izbor. Svodi se na to da ako krce creva onda hoces, a ako imas mogucnost da se dobro najedes sa druge strane, onda neces, odgovarace ti da nastavis da lezis u hladovini. Da je tako kako ti pricas, onda je i moj rad prisilan, jer je uslov za dobijanje plate. Pravo na rad je zagarantovano ustavom srbije, pa je dosadasnja praksa da ljudima samo dajes novac da sede u hladovini a ne dajes im nista da rade protivustavna. U Srbiji, a i u svetu ima mnogo onih koji se rode, zive nekoliko decenija radno sposobni i umru a da nikada u zivotu nemaju ni jedan sat proveden na radu. Zar to nije nehumano i protivustavno? Primetio si sigurno koliko zakon poslednjih godina forsira preduzeca da moraju da zaposljavaju invalide? Na svakih ne znam koliko zaposlenih mora da dodje po jedan invalid. Sigurno se pitas zasto neki invalid da radi, a 800.000 potpuno radno sposobnih nema posao? Zasto nikada nisi digao svoj glas za pravo invalida, jer ako ikome onda njemu sleduje pravo da nista ne radi? Pa upravo zato sto je rad osnovna ljudska potreba, odrzava tkiva i organe u dobroj zdravstvenoj kondiciji, a sprecava i psihicke tegobe koje se javljaju zbog nemanja posla. Sticu se i nove vestine koje mozda sledece godine dovedu do mogucnosti pronalazenja bolje placenog posla. Drzava ima pravo da prisilno odrzava zdravlje stanovnistva u dobrom stanju, to ti je isto ono kad vozis auto a ne vezes pojas, drzava ima pravo da te tera da to radis, kako bi izbegla potrebu za tvojim eventualnim skupim lecenjem kad se zakucas u nesto. I tako dalje, nego prvo definisi da li ti govoris o viziji civilizacije u buducnosti ili tvrdis da se u Srbiji desava nesto sto je neuobicajeno i nenormalno?
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
194.247.212.*



+690 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 09:15 - pre 114 meseci
Citat:
bachi:
Dule, slažem se, ali čemu biro za nezaposlene? Čemu služi ta institucija? Osobi koja radi na crno, a prima socijalnu pomoć ne možeš ama baš ništa, osim da se poveća nadzor, pa ako prima socijalnu pomoć od 10000 mesečno, a vozi novog Punta, onda tu svakako nešto smrdi.

Treba ponuditi ljudima posao u svojoj struci i to je ono što biro treba da radi. I ako odbije posao iz svoje struke, e onda treba da slede neke sankcije. Ali posla nema, osim tih javnih radova. A terati ljude na javne radove zarad socijalne pomoći od 2k - 10k je jedna strašna stvar i to ne sme da se radi. Neko spominje kroasane, otkada se mi to ugledamo na njih? Javni radovi treba dodatno da se plate, nevezano za socijalnu pomoć, jer je to nešto što je povremeno, jer u ovoj raspaloj državi se ništa ne gradi, osim krpljenja rupa na asfaltu.

Daleko veći problem su prekomeran broj zaposlenih po državnoj administraciji, nenormanal broj agencija, nenormalne plate po EPSu, Telekomu i ostalima, nenormalan broj poslanika u skupštini, nenormalna paralelna "vlada Vojvodine" i ostali sisači para, a ne crkavica od socijalne pomoći najsiromašnijim ljudima.

Crkvi, advokatima, zubarima da udare porez, a ne da pišaju po sirotinji.


Bachi u pravu si da postoje i drugi problemi, koji su možda i veći, ali ja zaista ne vidim nikakav problem moralne prirode u ovom predlogu. Tehnička izvedba može biti katastrofalna, ili nikakva (ovo drugo mi se čini verovatnije jer kontam da je ovo samo najnoviji mediski spin kojim naša trenutna vlast naduvava svoj balon vlasti) ali to ne znači da je predlog da ljudi sposobni za rad rade za novac koji već dobijaju loš.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 09:15 - pre 114 meseci
Darko, ovo je forumu, dakle, iznose se mišljenja, dakle, lična mišljenja, dakle - moja vizija. :D

U Srbiji NEMA posla, jer da ga ima, ne bi bilo toliko nezaposlenih i još manje na socijalnoj pomoći. Slažem se, zloupotreba ima i to treba sankcionisati, ali nemoguće da su svih 800.000 ljudi najobičniji crvi koji neće da rade.

Kakav posao Srbija može da im obezbedi osim javnih radova koji ne postoje?

Pa čoveče, kada su bile poplave, Srbija nije imala dovoljno LOPATA, aman bre, o čemu pričamo, kakvi javni radovi.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 09:18 - pre 114 meseci
Citat:
Neko spominje kroasane, otkada se mi to ugledamo na njih?

Ja pominjem, od kad su usli u EU. Oni su ono sto mi treba da postanemo za 20 godina.

Citat:
Javni radovi treba dodatno da se plate, nevezano za socijalnu pomoć...

Socijalna pomos se isplacuje kao razlika izmedju prihodovanih i zagarantoavnih sredstava, znaci ako je zagarantovano naprimer 7.600 dinara mesecno, a ti si odradio samo 1 sat od 115 dinara, bice ti isplaceno nedostajucih 7.485 dinara.
Ako si radio 100 sati, vec si inkasirao 11,500 i nema sta vise da ti se dodaje. To je tako definisano zakonom vec godinama/decenijama, a tebi ako se ne svidja ostaje samo da nadjes/osnujes stranku koja to menja, napravis stranku ciji je program da se dupliarju plate u drzavnoj sluzbi i da se dupliraju socijalna davanja i vec imas milion i po potencijalnih glasaca koji ti mogu doneti apsolutnu vecinu u parlamentu. Ako jos obecas i drzavni posao svakom kome ne odgovaraju uslovi rada kod privatnika, mozes da osvojis sva poslanicka mesta u skupstini :-)

Ovako, da nama na forumu pricas "znaet, zakon je poceo da se primenjuje pre 20 godina, a meni je danas poceo da ne odgovara, insistiram da ga hitno promene", to je prica trla-baba-lan-da-joj-prodje-dan.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 09:21 - pre 114 meseci
Citat:
bachi: Pa čoveče, kada su bile poplave, Srbija nije imala dovoljno LOPATA, aman bre, o čemu pričamo, kakvi javni radovi.

Za pocetak, da prave lopate.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.sbb.rs.



+266 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 09:48 - pre 114 meseci
Citat:
da se ne desi da neko ostane gladan ...

Iznosi socijalne pomoci su takvi da ce sigurno ostati gladan! Ako hoce da jede mora da vara, krade, svercuje, laze ... Ako ne vidis realnost na ulici dzabe ti sto filozofiras na foromu(nista licno ili uvredljivo!). Drustveno korisne akcije ne placa drzava nego opstine. A konkretno , u mojoj, opstina placa milione dinara javnom preduzecu da cisti, cupa, sadi, posumljava... To je stvarno socijalna pomoc u formi neke male plate. Od toga moze da se zivi, da nisi gladan. Za mene je ok traziti od takvog radnika da radi. Takodje je ok reci policajcu, lekaru, nastavniku ... da je ta njihova mala plata zapravo socijalna pomoc, ali da za nju moraju da rade a ne da strajkuju kad im se prohte. Ako nece - ima 800K ljudi na zavodu sto bi radili za tu socijalu.

Sto se realnosti i ulice tice - svakodnevno vidjate na stotine roma koji bez ikakve obaveze i nadoknade rade drustveno koristan rad sakupljanja sekundarnih sirovina. Tako da ako imate nesto visak para kao Darko, ne zamajavajte se sa formalnim zahtevima i papirologijom. Dovoljno je da pustite vest da placate rucak svakome ko koce da pomogne i docice previse dobrovoljaca. Cak i ako nemate te pare - kupite im ponekad kroasan, zasluzili su.

Uzgred privatno pitanje: jeste li vi svi ovde nezaposleni pa mozete u ovo vreme da divanite na internetu? Ili ste ipak placeni za svaki minut ovog vremena ...

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 10:21 - pre 114 meseci
Citat:
bachi:
Pa čoveče, kada su bile poplave, Srbija nije imala dovoljno LOPATA, aman bre, o čemu pričamo, kakvi javni radovi.

Ne treba drzava da ima lopate, objasnicu ti ukratko kako funkcionisu javni radovi...
drzava raspise konkurs, na koji se javljaju drustvene i privatne firme, kao i fizicka lica sa projektima sta treba da se uredjuje, zasto, gde, koliko sati. Drzava u zavisnosti od broja primljenih projekata, raspolozivog novca i broja korisnika socijalne pomoci po opstinama bira koje ce javne radove da podrzi, a koje nece. Organizator javnih radova nabavlja svu potreban alat + sendvice za radnike. Drzava placa dnevnice, prevoz i po potrebi instruktora za obuku.

E, sad kako je to funkcionisalo i kako se zloupotrebljavalo...
Svi naprave projekte takve da javni rad traje 6 meseci u kontinuitetu, npr. 180 sati po radniku mesecno, za sta radnik inkasira 20.700 dinara mesecno. Drzava izabere stranacki podobne podnosioce, koji onda izaberu stranacki podobne stvarno besposlene socijalne slucajeve koji zele da rade i niko i ne bude pozvan ko ne zeli i na kraju svi srecnii svi zadovoljni, a drzava po socijalnom slucaju za tih 6 meseci ima trosak veci za 90.000 dinara, pa nije ni motivisana da nesto mnogo podrzava javne radove, nego eto po malo, na kasicicu.

A kako bi trebalo da se regulise...
Osmisle se projekti ne za 180 sati mesecno po osobi, vec za 30 sati mesecno. Umesto jednog sa istim parama finansira se 6 projekata. Socijalni slucajevi se vise ne otimaju preko stranke za radno mesto, vec se uzimaju po redu sa liste. naprimer, radi se samo sredom, 7 sati dnevno. Ko evc ima posao na crno, ne moze da dobije sve srede slobodne, pa se odjavljuje sa socijalne pomoci. Takodje, onima koji imaju hektar povrtnjaka gube mnogo vise ako se ne bave time svake srede, pa se i oni dobrovoljno odjavljuju. Na kraju kad vidis efekat, sa paraam koje je drzava do sad izdvajala za jednog socijalnog slucaja na javnom radu, ti sada regulises vec naprimer 12 njih sa liste, od kojih 6 dodju da rade, a 6 se odjave. Od tih 6 kojih su se odjavili, drzava godisnje ustedi 400-500 hiljada dinara, sto je dovoljno da se plati mesec dana javnog rada za jos 100 ljudi, cime resavas pitanje njih 200 sa liste od kojih 100 prihvati da radi a 100 se odajvi cime stedis preko 7 miliona dinara i tako dalje prakticno bez ikakvog dodatnog troska dodjemo do naprimer podatka da 150.000 ljudi svake srede ide na javne radove, a drugih 150.000 se dobrovoljno odjavilo sa socijalne pomoci cime drzava ustedi neverovatnih 10 milijardi dinara, a trava oko puteva bude uredno podsisana, zbunje uklonjeno, cvece zasadjeno, nigde jednog pikavca da vidis.

Ja sam vise puta razmisljao, ali cu svakako naredne godine da probam da napisem projekat javnih radova za 50 ljudi za 30 sati u toku meseca. Sad racunam, vec u dvoristu imam alata za 11 ljudi - grabulje, lopatu, dve motike vecu i manju, dvoje makaze za grane, male jednorucne i velike etleskopske, dve metle, motornu testeru, trimer, asov, sekiru. Hocu da kupim razni alat za jos 39 ljudi, i da finansiram sendvice za njih - 25 hlebova i jedno 10-15 kg kojekakvog mesista/salama/kobasica/virsli, moze i rostilj da se potpali... to kosta jedno 7.000 dinara dnevno tj. nedeljno jer se radi samo sredom, ma ima da resim taj mesec da slupam 30.000 dinara na to, ali je to vredno zadovoljstva da podstaknem 50 ljudi da se dobrovoljno odjave sa socijalne pomoci i tako drzavi ustedim 4 miliona dinara godisnje. Cak mozda postoji mogucnost da ja budem instruktor za obuku pa dobijem platu za to i da cak i mene to zadovoljstvo ne kosta nista, ali to sad nije bitno, nek kosta kolko kosta.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
..115.120.megaline.telecom.kz.



+6455 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 10:25 - pre 114 meseci
Citat:
bachi
Treba ponuditi ljudima posao u svojoj struci i to je ono što biro treba da radi. I ako odbije posao iz svoje struke, e onda treba da slede neke sankcije. Ali posla nema, osim tih javnih radova.

Druže bachi, KPJ je mrtva odavno, a danas nije 1964 već 2014 godina. Posao u struci, šta ti to tačno znači? Da nađemo posao za sve istoričare umetnosti, diplomirane arheologe, lingviste arapskog, dipl. marksiste, turizmologe, profesore muzičkog... Na koju foru to zamišljaš?

Na stranu to što je na birou hiljade nezaposlenih lekara (negde sam pročitao cifru od 8 hiljada), a svake godine diplomira hiljadu novih... Pa gde je tu logika... Jel ne može fakultet da kaže, ok, ove godine nećemo upisati 1500 studenata, upisaćemo samo njih 30 najboljih genijalaca i to je to.. Profesori neće ostati bez posla, tih 30 genijalaca će dobiti najbolje moguće obrazovanje, i posle neće imati problem da nađu posao jer su najbolji.. A kad se situacija na birou raščisti, fakultet opet poveća kvote i to je to.

Ovako, biro prepun nezaposlenih, a fakulteti svake godine izbacuju na hiljade diplomaca koji mogu samo da se prijave na taj isti biro jer posla za njih nema.

Citat:
bachi
A terati ljude na javne radove zarad socijalne pomoći od 2k - 10k je jedna strašna stvar i to ne sme da se radi.

Ne, to je odlična stvar. Cilj toga nije da se ti ljudi teraju da rade za par hiljada dinara mesečno (mada, šta ima loše i u tome), nego da se oni koji rade na crno spreče da sede na dve stolice. Tako će se opterećenje socijalnog fonda smanjiti, pa će biti više novca za one kojima je pomoć zaista potrebna.

[Ovu poruku je menjao ventura dana 23.10.2014. u 11:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 10:42 - pre 114 meseci
Nisam znao da postoji struka "taksista", pa eto, hiljade i hiljade ljudi u Srbiji to radi, zarađuje i hrani porodice. I doprinosi budžetu, a ne tražei socijalnu pomoć.
Nisam znao da postoje struke "kontrolor u GSP", "agent za prodaju nekretnina", "raznosač pice", "berač malina", "noćni čuvar" i td. i td. Pa, eto ljudi rade i te poslove, zarađuju i hrane porodice.

Nemoćnima pomoći, vucibatine i lenštine naterati da rade ! Prevarante kazniti.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 10:44 - pre 114 meseci
Problem rada na crno ne rešava se uslovljavanjem socijalne pomoći, jer je socijalna pomoć po definiciji bezuslovna (naravno pod uslovom da osoba nije zaposlena). Rad na crno rešava se adekvatnim zakonima i sprovođenjem istih.

Ako socijalnu pomoć usloviš radom, onda više nije u pitanju socijalna pomoć, već plata za prinudni rad.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
..115.120.megaline.telecom.kz.



+6455 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 10:48 - pre 114 meseci
Citat:
jablan
Ako socijalnu pomoć usloviš radom, onda više nije u pitanju socijalna pomoć, već plata za prinudni rad.

Kakav sad pa prinudni rad? Jel neko nekoga puškom tera na taj prinudni rad? Ako nećeš da radiš, nema problema, sedi kući i uživaj...
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 11:00 - pre 114 meseci
Pa ako nećeš da radiš, nema problema, nema ni socijalne pomoći. Dakle, imaš 50 - 60 godina, zdravstveno se ono - klackaš, a ti sad lepo lopatu koju će da ti obezbedi oni iz Darkovog kilometarskog posta i udri.

Drugo, pošto siromašni ljudi vole da se kote, sada će lepo otac i majka da idu da rade sa lopatama, a njihovo osmoro dece će ići gde? U vrtić? Aaaa, pa vrtić košta. Pa onda mora i vrtić onda da bude besplatan za tu decu (ili deca isto treba da rade?), a onda dok država poplaća vrtić toj deci (jer takva deca zauzimaju mesta onoj deci čiji bi roditelji plaćali vrtić) i onda dođe skuplja dara nego mera.

Ne možete sve da posmatrate crno na belo gospodo, uvek tu ima i nijansi.

Socijalna pomoć treba da bude bezuslovna i tu nema diskusije. KRITERIJUMI prema kojima neko postaje korisnik socijalne pomoći treba da budu pooštreni i strogo kontrolisani.

@Ventura i ostali, ovo oko struke ste u pravu, ali ne možete da očekujete od fakulteta da ne prima nove učenike, jer učenik=novac. A to što bi svako da bude pr menaĐer, marketing mag, ekonomski guru i ostali lezilebovići, a niko neće da bude hebeni majstor, to je druga priča.

Ko normalan u zemlji Srbiji može da upiše istoriju umetnosti, arheologiju, fon, ekonomski fakultet, to mi nikad neće biti jasno.

Koje god da ste struke (osim IT, ali mahom programiranje), u ovoj zemlji NEMA posla. Država je pukla, para nema, kasa je prazna, sad smišljaju na koje sve načine da ogule i ovo mizerno malo para što narod ima. Ogulili su srednju klasu, ona više ne postoji, sad ostaju siromašni i evo kako da ogule njih, jer ako uvedu uredbu da moraš da radiš da bi primao socijalnu pomoć, a posla nema, onda ne možeš da radiš, tako da nema ni pomoći.

Sve je osmišljeno da se u potpunosi uništi ovaj narod.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 11:18 - pre 114 meseci
Citat:
Sto se realnosti i ulice tice - svakodnevno vidjate na stotine roma koji bez ikakve obaveze i nadoknade rade drustveno koristan rad sakupljanja sekundarnih sirovina. Tako da ako imate nesto visak para kao Darko, ne zamajavajte se sa formalnim zahtevima i papirologijom. Dovoljno je da pustite vest da placate rucak svakome ko koce da pomogne i docice previse dobrovoljaca. Cak i ako nemate te pare - kupite im ponekad kroasan, zasluzili su.

Nije bas da je bez ikakve nadoknade, sve se to kupuje, a cene su od nekoliko dinara po kilogramu za papir, do nekoliko stotina dinara za bakar i aluminijum. Sve u svemu, oni dnevno sakupe toga za barem hiljadarku ako ne vise i slazem se da oni nemaju nikakav problem sa tim da ih neko pozove na placeni javni rad 3-4 puta mesecno. Oni koji sa tim imaju problem su ili zakleti protivnici bilo kakvog rada, ili sitni lopovi koji za 10 minuta zarade takvu dnevnicu, ili oni koji rade na crno. Evo, pre godinu dana odem kod komsija, kaze komsinica hoce da napusti posao na kom radi vec godinu dana legalno na celu platu idu doprinosi, kaze nasla isti takav posao, ista tolika plata, samo na crno. Pitam je ko je ovde lud i kako njoj odgovara da joj ne tece staz, a ona mi potanko objasni kako ako radi na crno onda ima prvo pare od biroa 3 meseca, pa potom socijalnu pomoc 9 meseci godisnje, pa neke pakete hrane, pa jeftiniju struju, pa za decu jeftiniji vrtic... sracuna ona meni da je to nesto tipa 150 evra mesecnih povoljnosti ako se radi na crno. Muz gradjevinac, u zivotu nema ni jednog dinara zvanicnih prihoda, zna se kako oni rade, koliko dnevnica, toliko na ruke i nikakve suvisne papirologije. U kucu kad udjes, ono granitne ploce metar sa metar, plazna televizor 40 inca, nova kuhinja 1.000 evra + uredjaji, sve neuporedivo bolje nego kod mene. Pitam sta ako neko dodje pa im to proveri, a ona mi pokaze malu oronulu kucicu od 30 kvadrata na ulazu u dvoriste u kojoj zivi muz njenog oca, kaze jedino je ta kuca uknjizena, formalno ona, muz i dvoje dece zive sa njegovim ocem invalidom u tih 30 kvadrata, gde formalno zivi i njegov brat sa zenom i detetom, brat takodje gradjevinac, bratova zena takodje radi na crno. Gledam oko sebe, osmoro ljudi na ledjima poreskih obveznika na jednom mestu, a samo taj deda penzioner-invalid, mada se bez problema krece i brine o sebi, vozi bicikl sa 3 tocka, a pored invalidske penzije ima i taj dodatak za tudju pomoc... I sta sad, da odem i prijavim to, verovatno je sve "muljanje u skladu sa propisi" a ja cu samo da se posvadjam i napravim sebi problem. E, ali zato kad vam stigne poziv za javne radove na leto, u jeku gradjevinske sezone dok obe zene moraju na posao, ima da gledam dobrovoljno odjavljivanje 4 osobe sa socijalne pomoci sa velikim zadovoljstvom. Da me pogresno ne razumete, nije u fazonu "nek komsiji crkne krava" vec samo iz razloga da umanjim sebi osecaj magarca zbog cinjenice da sam od pocetka godine uplatio na ime poreza i doprinosa par stotina hiljada dinara i da me bude manje sramota da kazem nekom strancu u kojoj drzavi zivim.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 11:43 - pre 114 meseci
Citat:
ventura: Na stranu to što je na birou hiljade nezaposlenih lekara (negde sam pročitao cifru od 8 hiljada), a svake godine diplomira hiljadu novih... Pa gde je tu logika... Jel ne može fakultet da kaže, ok, ove godine nećemo upisati 1500 studenata, upisaćemo samo njih 30 najboljih genijalaca i to je to.. Profesori neće ostati bez posla, tih 30 genijalaca će dobiti najbolje moguće obrazovanje, i posle neće imati problem da nađu posao jer su najbolji.. A kad se situacija na birou raščisti, fakultet opet poveća kvote i to je to.

Da, slazem se potpuno sa venturom, s tim da bih rekao da je situacija jos crnja - recimo sveze diplomranog nezaposlenog nastavnog kadra imamo tacno onoliko koliko i zaposlenih ucitelja/nastavnika/profesora. I sta imamo - sa jedne strane postojeci strajkuju, traze da im se ne smanjuje plata, a sa druge mozemo sve da ih smenimo bez da nam ijedan fali. Pa sta koji moj strajkujete - ako vam ne odgovara plata kakvu nudi drzava, slobodno se oprobajte u privatnom biznisu. A vi tek diplomirani neceet na javne radove, vase znanje vredi mnogo vise? E, pa gospodo, onda izvolite naci sebi posao ili otvoriti privatne firme pa zaraditi milione ako ste za to sposobni. Tesko je priznati - vase znanje vredi 0 dinara dok ne dobijete bolju ponudu. Zato - ili lopatu u sake, ili se odjavite sa socijalne pomoci pa zaradite sebi onoliko koliko vredite. Otici cete u inostranstvo gde vas cene? Slobodno. Meni se povraca kad cujem kojekakve kenjarije tipa "odliv mozgova" - jasno je da nam toliko mozgoav ne treba ni u ovom trenutku ni u blizoj buducnosti, pa putuj igumane, ne brini za manastir. Ili tako, ili se pomiri sa cinjenicnim stanjem i postuj drzavu koja ti omogucuje da jedes to malo hleba sto se moze kupiti za 7600 dinara mesecno.

Citat:
Problem rada na crno ne rešava se uslovljavanjem socijalne pomoći, jer je socijalna pomoć po definiciji bezuslovna (naravno pod uslovom da osoba nije zaposlena).

Naprotiv, postoji citava lista uslova koju moras ispuniti da bi dobio socijalnu pomoc. Evo skracene liste uslova za radno sposobne osobe:
Uslovi za radno sposobne osobe

Pravo na novčanu socijalnu pomoć može ostvariti i radno sposobna osoba:

ako se nalazi na školovanju ili osposobljavanju za rad;
ako se vodi na evidenciji nezaposlenih, a nije odbila ponuđeno zaposlenje ili stručno osposobljavanje;
ako joj je prestao radni odnos, ali ne njenom voljom, saglasnošću ili krivicom (zbog disciplinske ili krivične odgovornosti), osim ako je od prestanka rada proteklo godinu dana ili je po prestanku radnog odnosa nastupila nesposobnost za rad;
ako se sama stara o svom detetu sa smetnjama u razvoju, tako da ne može da bude radno angažovana.

Ukoliko neki radno sposobni član porodice ne ispunjava ove uslove, pravo na pomoć neće se priznati ni drugim radno sposobnim članovima te porodice, već samo onima koji su nesposobni za rad.


Citat:
Socijalna pomoć treba da bude bezuslovna i tu nema diskusije. KRITERIJUMI prema kojima neko postaje korisnik socijalne pomoći treba da budu pooštreni i strogo kontrolisani.

Slobodno osnuj stranku, imaces mnogo istomisljenika. Ma sta koji moj kriterijumi - svakom od onog ko se juce rodio do najstarijeg drzavljanina po jedna prosecna plata mesecno i svi ima da glasaju samo za tebe. Sistem vec isproban ovde i radi, ti ga sad jos samo dovedes do savrsenstva

Citat:
Sve je osmišljeno da se u potpunosi uništi ovaj narod.

To! Ta retorika! Registruj stranku, evo ja cu simbolicno da ti budem clan broj 1
 
Odgovor na temu

axone
Beograd

Član broj: 25713
Poruke: 193
*.mediaworksit.net.



+47 Profil

icon Re: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"23.10.2014. u 12:03 - pre 114 meseci
Slažem se da treba uvesti red u domenu socijalne pomoći, ali kako?
Na papiru lepo izgleda: ovi što stvarno ne mogu da rade neka ostanu na socijali a ovi što su sposobni neka idu da rade.
Ali to nije baš tako jednostavno, ima tu dosta nijansi i povezanih stvari o kojima najpre treba promisliti.

Kao onomad kad su uveli radno vreme 7:30 pa su kasnije uvideli da moraju i vrtiće da vremenski tewakuju spram toga.

A drastični slučajevi kao ovaj o kom je pisao Darko su samo to - drastični slučajevi, ekstremi.
Statistički su nebitni, ali zato na običnog čoveka(bez obzira na intelektualni razvoj/obrazovanje) izuzetno jako utiču i negde
u pozadini se stvara slika da su u stvari svi korisnici socijalne pomoći isti takvi, sa plazmama i granitom i da to treba saseći po kratkom postupku.

Stvarnost je, mislim, dosta drugačija, a o motivima zašto se to sada radi, da li je skretanje pažnje ili nešto drugo/treće...
Ako je verovati ovom članku ove godine će stranke dobiti 5 miliona evra više nego prošle, nije loše na ovu krizu:
Citat:
Upravo sada, kada se građanima smanjuje i ono malo crkavice, a i socijalna pomoć koja treba da se „odradi“, strankama će se rebalansom budžeta isplatiti 5 miliona evra! U ovoj godini strankama je trebalo da pripadne 1.293.600.000 dinara, a rebalansom će dobiti 1.941.428.000 dinara, što je za 647,8 miliona dinara više.

Stranačka kasica prasica

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Njuz.net: "Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 29835 | Odgovora: 126 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.