Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

TA pecka 4.5 kW mono?

[es] :: Elektrotehnika :: TA pecka 4.5 kW mono?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 20189 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stefff
Stefan V
Srbija

Član broj: 325661
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?15.11.2014. u 18:54 - pre 114 meseci
Citat:
Davorika:
ovo remontovanje je jako pametno jer dobije se nesto kao novo sto kosta upola manje nego novo, ali ako se uradi sve kako treba. ja sam skoro isto tako remontovao pec, isto sam sve kupio novo, njeni su bili limovi i cigle sve ostalo novo ali sam se strasno zeznuo oko vune, stavio sam gradjevinsku i pocela je agonija, otrovan smrad po celoj zgradi, para i rosa unutra, nesto procurelo ispod plehova dole, ma katastrofa. a kad sam pre nedelju dve otvorio pec vuna nije bila u istoj formi, nije vise cvrsta kao kad je bila, jednostavno nakon isparenja vezivnog sredstva ona se raspada kao da je koriscena dugo godina, tako je bilo sa gornjim slojem a stranicne nisam dirao nisam vadio cigle... samo zbog toga sad se ta pec nazalost ne koristi, nisam je ostavio da smrdi jos jednostavno ne zelim da se trujem. i zato bolje ostaviti staru kakva god da je bila nego staviti gradjevinsku. nego kako je sad tvoja pec dali se nesto oseca sa HTB 700?? a mislim da tvoja nema dva nego jedan desni ventilator, dva imaju samo petice i sestice, bar ja nisam video 4.5-ku sa dva, ali ako gresim ispravite me..bolje stavi i njega mozes i polovnog, nekog ne znas mozda ti zatreba i ne moras stavljati sobni termostat ja kod sebe imam prekidac za stonu lampu pa ukljucim kad mi treba.


Ja na svoju nisam stavio ventilator jer mi ni ne treba , HTB se oseti nesto malo cudno ali nista strasno , ja sam ostavio pecku prva 2-3 punjenja u radionici da izvetri smrad pa da nista ne smrdi kad je unesem u kucu i ukljucim tako da isto savetujem i tebi .


Citat:
stavio si radni termostat od 110*C ??? pa to je termostat za Elind peci, gde si stavio sondu?? za ovu pec ide radni od 230*C a sonda se uvlaci u cevcicu koja ide ispod podne obloge koja je ispod cigle... proveri glinericom dali dolazi faza do svakog grejaca mozda je negde prekinuta do krajnjeg grejaca i probaj okreni vunu za 180 stepeni, levi kraj da bude desno desni kraj da bude levo pa vidi kako ce se ponasati i svuda gde sam ove peci otvarao, pa tako i moju, gornji sloj vune ide skroz do kraja do poklopca, uvek je deblji od stranicne tako da mozda bi trebalo da stavis jos jednu tablu gore


I skontao sam da nije za nju ali sta da radim, kad sam ga vec kupio i stavio! Znam da sonda ide u cevcicu al posto ne moze da stane ja sam je ugurao pored cevcice. A na peci je bio fabricki termicki osigurac od 110 *c , kako onda da stavim termostat od 230 * c , zar nece izbacivati termicki osigurac kad predje 110 a termostat gura do 230? Kod mene je gornji izolacije isti kao i oni sa strane, mislim sto se tice debljine, s obzirom da sam izolaciju kupio bas namensku i isecenu za tu pec, nisam siguran da bih trebao jos jedan sloj da stavim na to jer sve pasuje tacno kako treba. Ne znam, jedino da probam da okrenem za 180 stepeni kao sto si rekao mada mi to iskreno ne deluje kao resenje. :/

Toliko je vrela pec na tom mestu da je pocela da se topi boja , a farbao sam uljanom farbom za radijatore koja bi trebala da izdrzi malo jace temeprature nego klasicna nitro farba
:)
 
Odgovor na temu

stefff
Stefan V
Srbija

Član broj: 325661
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?15.11.2014. u 18:57 - pre 114 meseci
Citat:
gilopile:
Hmm, a jesi li 100% siguran da si dobro povezao grejace, tj. da nisu 2 serijski...Mada, opet ne bi trebalo da greje jednu stranu jace. Treba proveriti da li su cigle ravnomerno svugde legle na grejac...Ne znam sta bih vise naveo...bas cusan problem.

Grejaci su povezani kako treba i cigle savrseno nalegle 100 % . 5 puta sam proverio sve i ne mogu da skontam gde je problem.

:)
 
Odgovor na temu

Davorika

Član broj: 318471
Poruke: 45



+1 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?15.11.2014. u 19:19 - pre 114 meseci
Citat:
stefff:
ja sam ostavio pecku prva 2-3 punjenja u radionici da izvetri smrad pa da nista ne smrdi kad je unesem u kucu i ukljucim tako da isto savetujem i tebi .


ma punila je ova dve nedelje na dva ipo ali nista opet smrdi, ma kazem da je gradjevinska vuna prava tortura sto se smrada tice, a da ne pricam o toksicnosti, ne bi to ni dusmanu savetovao
a sto se tice sigurnosnog taj stari originalni je isto sa sondom i on meri temperaturu ispod peci tako reci unutri, a ovaj sto ga zovu pecurka on meri na stranicnom limu pa otud razlika u temperaturnom opsegu, evo moja magnohrom samo novijeg tipa sa stranicnim grejacima isto ima pecurkasti sigurnjak a radni i kod mene nije originalni vec od 180*C jer temperatura ispod cigli je daleko veca nego na stranici. ali veruj da je taj od 110*C za TA pec elind, ali vidi ako ti odgovara onda ga koristi, sve je stvar oseta. mozda ytong koji si stavio dole je slabiji provodnik nego originalnu podlogu silikal, pa zato i greje lepo i sa ovim, nego skini poklopac sto pre dok ti se nije boja sprzila i nek radi tako i veruj mi gornji sloj je uvek deblji od ostalih, pravilo kod peci je da gornji sloj ide do samog vrha, do poklopca, uostalom i sam vidis da se pregreva i da treba jos vune, od viska glava ne boli to ti je korisno, ovako i kad bi zanemario to pregrevanje preko dana bi se pec brze hladila odozgo a kad stavis jos jedan sloj pec ce polako zraciti toplotu spreda ceo dan, umereno. eto nek otvori neko kod sebe magnohrom i videce da je gorni sloj dosta deblji, kome nije tako vuna mu je istrosena

EDIT: cekaj sad sam video sliku pre remonta, zapravo tebi je i prethodni sigurnosni bio pecurka, kao ovaj novi, bez brige razliciti proizvodjac razlicito vreme proizvodnje pa i razlicita gornja granica, nije to strasno, nije neka razlika u uporedbi razlike kod radnog sa originalom. ali rekoh ako si zadovoljan ostavi kako jeste.

[Ovu poruku je menjao Davorika dana 15.11.2014. u 21:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

stefff
Stefan V
Srbija

Član broj: 325661
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?19.11.2014. u 21:33 - pre 114 meseci
Davorika, pec je unutra, puni , radi, ne smrdi tako da sto se toga tice super je. Termostat je okej, bezobzira sto nije za tu pec funkcionise, bar za sada. Cuo sam se sa covekom od kojeg sam kupio izolaciju i kaze mi da nema sanse da treba jos jedna tabla, on radi sa tim pecima i objasnio mi je kako on to postavlja, medjutim shvatio sam i ja da nije problem u izolaciji nego u klemni gde se spajaju faza i nula sa izvodima iz prvog grejaca, naime sam kontakt koji je keramicki se pregreva, toliko je vreo da mu ne smes ni prici a kamoli pipnuti i ne mogu da shvatim zbog cega. Ako neko zna, pomagajte ! :/
Prilazem sliku da vam bude jasnije o kom kontaktu se tacno radi, nadam se da shvatate sta sam hteo da kazem


Inace siporex ili ti Ytong dosta pusta toplotu na dnu pecke, kad pridjes rukom ka resetci gde inace izduvava bas se oseti isijavanje toplote ali po mojoj proceni pec i dalje dobro drzi toplotu , tj vrelinu bukvalno , oko 20 h dok se ne smlaci na onako srednje.
:)
 
Odgovor na temu

Davorika

Član broj: 318471
Poruke: 45



+1 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?19.11.2014. u 22:41 - pre 114 meseci
e,pa pogresno smo se razumeli, ja sam shvatio da ti se pregreva deo ispod koga je vuna a ne gde je klema, ako je tako vunu ne diraj, a sto se tice kleme to je zapravo boljka peci koje imaju grejace sa spiralom jer zapravo provodnik od grejaca do kleme je istog materijala kao i sama grejna spirala pa se on greje li greje, naravno provodnik se sastoji od 2-3 zice pa se manje greje ali ako se jedna prekine onda se snaga oslanja na ostale i time mu se otpor smanjuje i greje vise nego sto je predvidjeno, tako i moja pec ima grejace sa spiralom i deo kod klema na poklopcu se zagrevao odmah nakon sto se pec ukljuci na termostatu ali podnosljivo, stipi za ruku ali se trpi... stvarno ne znam sta da ti kazem, jedino da skratis vrhove grejaca i ponovo stegnes klemom ili da ih dobro upredis - savijes, pogledaj mozda srafic kleme ne obuhvata sve zice provodnika grejaca pa tu nastaje grejanje, u svakom slucaju pokusaj da ponovo prevezes tu klemu, ili u krajnijem slucaju udvoji provodnike presavijanjem na duplo, da ojacas presek, sad mi jedino to pada na pamet, mozda se jos neko javi sa nekom idejom kao resenje... ostale kleme pretpostavljam greju se ali slabije, mislim podnosi se toplota??? a sto se tice termostata napisao sam ako si zadovoljan ostavi kako jeste, iako nije pravi i nije postavljena sonda na pravom mestu okolnosti su se pogodile da on obavlja svoju funkciju bas onako kako treba i kako tebi odgovara. posto si vec poceo da koristis pec koja je maltene nova, zelim ti da te dugi niz godina sluzi i da se lepo grejes na nju :)
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1909 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?20.11.2014. u 12:46 - pre 114 meseci
Citat:
Davorika: provodnik se sastoji od 2-3 zice,,,,ali ako se jedna prekine ,, time mu se otpor smanjuje i greje vise


Ako se jedna prekine podužni otpor se poveća pa se uz postoječu struju taj deo više greje. P=R x I2

Citat:
Davorika: pokusaj da ponovo prevezes tu klemu,,, da ojacas presek,

To bi trebalo da spreči prekomerno zagrevanje kleme.

Zgodno je na kraj upredenog dela grejača (koji ulazi u klemu i ide "pod šraf" ) da se stavi neizolovana hilzna
koja će da skupi sve provodnike pod isti zavrtanj a ujedno i obezbedi skoro " nula Oma" otpora
na početku grejača i time svede grejanje kleme na minimum.

Hilzna za kraj upredenog dela grejača:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Davorika

Član broj: 318471
Poruke: 45



+1 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?21.11.2014. u 08:55 - pre 114 meseci
Cekaj Trick, pa zar vise oma ne nose manje vati?? mislim tako je to kod najobicnijih grejaca i to dokazano i provereno bezbroj puta, sto je vise oma t.j. veci otpor to je snaga manja i obratno, mislim tako se utvrdjuje snaga grejaca ommetrom. nisam fizicar i ne bavim se formulama ali voleo bih da ovo razjasnimo, mada saznanje sta se povecava ili smanjuje u konkretnom slucaju ne koristi pokretacu teme u resavanju problema... inace slazem se za hilzne
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?21.11.2014. u 11:30 - pre 114 meseci
Citat:
Davorika: pa zar vise oma ne nose manje vati??


Ovako rečeno je TO TAČNO !

ali,,,uvek ima ono ali

Pogledaj ovu šemu kako to izgleda u praxi:


Ako je grejač od 1000W onda ima oko 53 Oma i kroz njega šiba struja od ~4,34 Amp.

Deo otpora koji je u klemi je " R ".

Ako je taj otpor ~1 Ohm onda je disipacija na njemu ~18,8W

Ako provodnik (deo grejača koji je u klemi ) podebljamo ili ga iskrimpujemo hilznom
njegov će otpor da padne na 0,1 Ohm, a disipacija na njemi će da bude 1,88W i klema će znatno manje da se greje.

eto,
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Davorika

Član broj: 318471
Poruke: 45



+1 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?21.11.2014. u 19:08 - pre 114 meseci
shvatio sam, hvala na objasnjenju, nije lose znati nesto plus, biti bogatiji za jos neku informaciju.
 
Odgovor na temu

stefff
Stefan V
Srbija

Član broj: 325661
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?21.11.2014. u 20:22 - pre 114 meseci
E ovako, krajeve zica sam zalemio kalajem, jer nigde u gradu nisam uspeo da nadjem te hilzne, taj neki misteriozni majstor koji to mozda ima nikad ne radi, kad god dodjem radnja mu zatvorena. Videcemo da li ce to resiti problem pregrevanja ili nece. Ako ni to ne upali, stvarno ne znam sta cu :/
:)
 
Odgovor na temu

stefff
Stefan V
Srbija

Član broj: 325661
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?21.11.2014. u 20:32 - pre 114 meseci
Citat:
Trick Fix:
Citat:
Davorika: provodnik se sastoji od 2-3 zice,,,,ali ako se jedna prekine ,, time mu se otpor smanjuje i greje vise


Ako se jedna prekine podužni otpor se poveća pa se uz postoječu struju taj deo više greje. P=R x I2

Citat:
Davorika: pokusaj da ponovo prevezes tu klemu,,, da ojacas presek,

To bi trebalo da spreči prekomerno zagrevanje kleme.

Zgodno je na kraj upredenog dela grejača (koji ulazi u klemu i ide "pod šraf" ) da se stavi neizolovana hilzna
koja će da skupi sve provodnike pod isti zavrtanj a ujedno i obezbedi skoro " nula Oma" otpora
na početku grejača i time svede grejanje kleme na minimum.

Hilzna za kraj upredenog dela grejača:


Kao sto sam naveo, nisam uspeo da nadjem te hilzne ali mislim , gledajuci po tvojoj slici tih hilzni mislim da imam klesta za krimpovanje njih. Evo pogledaj sliku i reci da li sam upravu ?


:)
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?21.11.2014. u 22:14 - pre 114 meseci
To NISU pogodna klešta,
za ovo moje pomeuto treba :


Tvoja klješta su za izolovane stvari kao što su ove na slici da se presuje/krimpuje metalna cevka preko plastičnog dela :


pOz

[Ovu poruku je menjao Trick Fix dana 22.11.2014. u 09:50 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

stefff
Stefan V
Srbija

Član broj: 325661
Poruke: 29
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?22.11.2014. u 12:32 - pre 114 meseci
Onda bih morao uzeti i ta klesta sto si ti naveo. Ne znam sta da radim. Citav grad sam obisao uzduz i popreko i nigde nemaju hilzni , imaju samo izolovane i nikakve drugacije. Ubija me u pojam sto sam toliki posao uradio i neka sitnica poput ove me sprecava da stavim pec konacno u upotrebu.
:)
 
Odgovor na temu

Davorika

Član broj: 318471
Poruke: 45



+1 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?22.11.2014. u 15:43 - pre 114 meseci
pa uzmi izolovane i skini izolaciju sa njih nozem gledaj da uzmes hilzne koje su taman za zice i stegni obicnim kljestima nezno, te ce se svakako stegnuti sa srafom od kleme, mada je bolje krimp kljestom. kalaj ne stavljaj na tim mestima, velika je temperatura moze da se istopi i prespoji nesto, npr. sa sasijom
 
Odgovor na temu

stefff
Stefan V
Srbija

Član broj: 325661
Poruke: 29
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?28.11.2014. u 10:00 - pre 114 meseci
Ljudo bio sam na terenu pa nisam pisao jedno vreme. Mislio sam da sam resio problem , zamenio sam grejac ciji su izvodi isli do klemne i grejali se, istina je sad se ne pregreva prva klemna, sve se ravnomeeni greju, medjutim sad se SVE TRI KLEMNE PREGREVAJU. Sta to moze biti? Ja sam vec stvarno potrosio sve ideje i nemam pojma sta to moze biti.. Da li je u pitanju mozda zato sto nije radni termostat sa magnohrom vec sa elind peci? Mada mu to nema logike ali sam ocajan i vise ne znam sta moze biti.
:)
 
Odgovor na temu

Davorika

Član broj: 318471
Poruke: 45



+1 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?28.11.2014. u 11:26 - pre 114 meseci
a jesi li metnuo hilzne ili bar uvrteo krajeve provodnika grejaca? to mora da se oseti zagrevanje kleme rekao sam da je to nuspojava svake peci koja ima otvoren sistem grejaca, grejna spirala namotana oko samota. sad jedino kao krajnije resenje je da metnes saku vune iznad svaku klemu i to je to. tako jedan sloj koji ce da obuhvati celu klemu pa cak i vise sa svih strana, koliko dozvoljava prostor, naguraj tako malo i to je to. ako si zadrzao od one stare mozes iskoristiti ako ne potrazi od onog gde si kupio ovu novu vunu da ti da valjda ima komadice viska od rezanja vune po dimenzijama. termostat nema blage veze sa zagrevanjem kleme njega ne diraj sluzice te on vise nego originalnog kad si mu pogodio mesto sonde. nego mi nije jasno jel to bilo problema na novokupljenom grejacu pa njega si zamenio ili je to bio neki stari polovan, sto je i logicno da se prekine neka zica u provodnicima???
 
Odgovor na temu

stefff
Stefan V
Srbija

Član broj: 325661
Poruke: 29
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?28.11.2014. u 20:58 - pre 114 meseci
Jesam uvrteo krajeve radi boljeg kontakta. Grejac je bio nov ali verovatno sa fabrickom greskom. Nisam pokusavao sa hilzom jer nisam nasao nigde u gradu. Jedino te izolovane pa da skidam ali nisam pokusavao to. Nije losa ta ideja sa otpatcima od izolacije, pokusacu to ali opet to nije resenje sto ce mi izbaciti sklopka kad se klemna pregreje do te mere.
:)
 
Odgovor na temu

Davorika

Član broj: 318471
Poruke: 45



+1 Profil

icon Re: TA pecka 4.5 kW mono?28.11.2014. u 21:21 - pre 114 meseci
nista, to je to "normalno" grejanje zbog same prirode grejaca. sklopka ti nece izbaciti zbog pregrevanja, bar ja do sad nisam cuo takav slucaj, kontakti su dobro stegnuti i to izbacivanje nece biti. pritisni malo kleme nadole prema vuni i stavi odozgo sloj vune, ovo maskiranje je da zastitis boju, da ti ne propadne inace je logicno da to nece resiti "problem" koji se inace ne moze resiti kao sto rekoh zbog prirode grejaca.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: TA pecka 4.5 kW mono?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 20189 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.