Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci

[es] :: Iphone :: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 53061 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
95.180.121.*



+6455 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci06.10.2014. u 08:10 - pre 116 meseci
Citat:
plague: Jos jedino da ubace smart dial. Prosto mi je neverovatno da toga jos nema.

Ne znam na šta misliš pod smart dial kada nema fizičke tastature, ali favorites u kontaktima su totalno ok opcija za to.
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci06.10.2014. u 13:51 - pre 116 meseci
Smart dial je da počneš da tipkaš broj, ili ime (kao stare tastature na kojima su po 3 slova na broj (2-abc)) i da ti ponudi moguće kontakte, bilo brojčano, bilo slovnično da se poklapaju. I vrlo dobra stvar je. Mada je sada meni ok na IOS8 na dvoklik ima gore kontakti zadnjih korespodencija, pa je ok.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci06.10.2014. u 13:57 - pre 116 meseci
Pa zar Spotlight search upravo to ne radi?
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci06.10.2014. u 14:05 - pre 116 meseci
Preteče me, htedoh isto da pitam. B) Ja ni ne ulazim u aplikaciju za kontakte, zovem isključivo preko spotlighta.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci06.10.2014. u 14:22 - pre 116 meseci
Spotlight radi slično, ne isto. Razlika je recimo ako nemaš broj u imeniku, a imao si poziv, ili si zvao taj broj, dovoljno je da ukucaš prve dve cifre npr, da ti ponudi ceo broj. Meni je to super kada zovem nekoga iz firme, jer nemam ni jedan broj sačuvan, znam sve napamet, 20+ brojeva, i ukucam npr 81, smart dial ponudi brojeve do kraja. U principu ti skrati postupak neku sekundu. Ništa epohalno, ali zgodna stvarčica.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci06.10.2014. u 14:28 - pre 116 meseci
Koliko znam Spotlight search radi identicno, trazi da se poklapaju slova ili brojevi. Doduse ne radi za brojeve koji nisu sacuvani, ali iskreno ne vidim to kao neku extra prednost.
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci06.10.2014. u 14:30 - pre 116 meseci
To nisam ni rekao.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci06.10.2014. u 14:36 - pre 116 meseci
Ma znam, nego je ispalo da ne postoji speed dial na IOS-u, a ustvari razlika je jako mala.

Mada ni Spotlight nije savrsen. Nisam jos instalirao IOS8 pa ne znam da li je i dalje prisutan, ali znam da postoji bug da Spotlight izbacuje rezultate u pretrazi koji su vec obrisani...nacin na koji indexira mailove ima neki bug sa kesiranjem.
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci06.10.2014. u 14:43 - pre 116 meseci
Da, pokazuje mejlove u trash folderu u spotlightu, istina. Iskreno, IOS8 niti ne zaslužuje da bude novi celi broj IOS-a, koliko god Apple želeo da pokaže kao major upgrade. Možda kada konačno dođe OSX11, iskaže prednost u povezanosti sa Mac-om. Mislim, sami prave softver, sami prave hardver, (sklapaju) a nešto korisno kao air drop ne radi sa IOS na OSX
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci06.10.2014. u 14:47 - pre 116 meseci
Ne samo iz trash foldera, vec mailove koji uopste ne postoje na serveru niti u telefonu.
Koliko vidim, fixed: http://whenwillapple.com/blog/...light-search-bug-fixed-in-3-1/



Slazem se za IOS8, razlike su minimalne iskreno. Zato nesto nisam pozurio sa instalacijom. Prethodni update na IOS7 je bio dosta znacajniji.
 
Odgovor na temu

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
*.136.4.181.host.layer2.co.nz.



+373 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci06.10.2014. u 21:31 - pre 116 meseci
Citat:
DaliborP:
Ma znam, nego je ispalo da ne postoji speed dial na IOS-u, a ustvari razlika je jako mala.

Mada ni Spotlight nije savrsen. Nisam jos instalirao IOS8 pa ne znam da li je i dalje prisutan, ali znam da postoji bug da Spotlight izbacuje rezultate u pretrazi koji su vec obrisani...nacin na koji indexira mailove ima neki bug sa kesiranjem.

Spotlight je mnogo nezgodnije koristiti u pokretu jer imas celu tastaturu, kao sto neko rece ne radi na brojeve koje nemas u imeniku i zahteva dodatno kliktanje.
Postize slicno sto i smart dial ali u principu je skroz drugaciji feature koji moze da se koristi i za pozivanje.
 
Odgovor na temu

tachinni
PR&Marketing asistent

Član broj: 323324
Poruke: 10
95.180.59.*



+4 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci06.10.2014. u 23:35 - pre 116 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
mozda ima neki niche market gde aplikacije zaista mogu da se "pruze" na 4 ili 8 jezgara koja ce opteretiti. Medjutim, ako se to zaista desi, baterija ce biti bukvalno pojedena za sat-dva.

OK, neko ce reci, pa sta - ako je CPU dobro izveden, sve i da tih 4/8 jezgra 99% vremena provode idle, nije lose da se nadju za onaj promil upotreba gde ce biti sva 4 / 8 jezgra iskoriscena.

E to je pitanje. 4 / 8 procesora zahtevaju dodatne interapt kontrolere i gomilu supporting komponenti. Takodje, thread scheduling mora biti daleko napredniji ako se zeli minimizovati potrosnja i koji ce sve vreme pokusavati da pogasi sto vise jezgara (tzv. "parkiranje") i "buditi" ih samo ako postoji neki intenzivan thread gde se isplati "upaliti" dodatno jezgro.

Sve to deluje prilicno dubiozno za smartphone. Za razliku od laptopova koji imaju ogromnu bateriju i termalni kapacitet koji moze da se izbori sa par desetina vati, mobilni telefoni ne mogu, zbog zakona fizike, da izigravaju nekakve radne stanice sa 8 jezgara gde se na tim jezgrima mogu raditi neki compute taskovi duze, zato sto bi baterija bila urnisana a termalni throttling skucao CPU na najnize frekvencije.




Niche market su benchmark testovi :) Ali mislim da je logika iza octa-core procesora drugacija. Vecina postojecih octa-core, a medju njima i Exynos koji si naveo ima big.LITTLE arhitekturu (4x cortex a15 + 4x cortex a7 jezgara) i nikad ne koriste svih 8 jezgara. Za jednostavnije zadatke i u ~80% vremena se koriste a7 jezgra koja trose manje struje, a a15 jezgra se koriste za zahtevnije aplikacije - uglavnom za igranje igara i za postizanje sto boljih rezultata na benchmark testovima.

Izuzetak je MediaTek sa svoja dva octa-core SoC-a:
-mt6592, ciji procesor oni nazivaju true octa-core i koji ima 8x cortex a7 jezgara koje moze da koristi simultano (mada, koliko sam upucen, samo je Modern Combat 5 optimizovan za taj proc. i izvlaci pun potencijal iz njega) ali za osnovne operacije se koristi samo jedno jezgro i u vecini slucajeva tolika jezgra sluze upravo za odrzavanje nize temperature i ujednacenijeg rada cpu-a upotrebom razlicitih jezgara.

-mt6595, ciji cpu ima klasicnu big.LITTLE arhitekturu, ali po tvrdnjama iz MediaTek-a u slucaju potrebe i "manja" jezgra mogu da priskoce u pomoc "vecim" i da rade simultano. Mada mi je tesko da zamislim takvu situaciju osim benchmark testova, a opet u svrhe prodavanja magle i da bi neko mogao da se hvali kako mu telefon dobacuje 50000 na antutu-u.

Optimizacija sw-a svakako ima mnogo vecu ulogu u radu telefona od proste gomile jezgara ciji br. uglavnom sluzi u marketinske svrhe...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7174 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci11.10.2014. u 18:20 - pre 116 meseci
Posle 10-tak dana koriscena, na zalost, nasao sam dosta bugova :(

Istini za volju, ne znam koliko su isti specificni za 6+, koliko za 6/6+ a koliko za iOS 8:

- Kada se vratim na Safari browser proces, nekad se na ~0.5 sec vidi neka stranica koju sam ranije zatvorio. Izgleda kao da je neki video surface ostao sa starim sadrzajem i nije prebrisan, mada to je cisto nagadjanje sa moje strane. U svakom slucaju, ovo moze imati i sigurnosne implikacije

- Do sada sam imao dvocifren broj krahova. Najcesce u browseru, pa onda u mail aplikaciji i, konacno, u podesavanjima.

- Detekcija WiFi mreza je vise puta bila izuzetno spora i jedino sto je pomagalo je reboot telefona

- Naopako renderovanje informacionih dijaloga (ne znam kako se to zove u iOS terminologiji, u Windows-landu se to zvalo/zove MessageBox)

- Odbijanje Safari browsera da prihvati rotaciju telefona i renderuje u landscape modu (istini za volju, ovaj bug sam vidjao i na starijim telefonima / iOS verzijama)

- Ukljucivanje "EU Internet" opcije (ispod Data Roaming) dok sam u Holandiji ubija Personal Hotspot (deljenje iPhone Internet veze sa drugima). Naime, ako aktivirate "EU Internet" opciju, iOS8 ce promeniti APN (koji je na Vodafone uredjajima web.vodafone.de) u "euinternet". Koliko kapiram, ova nova opcija je vezana za EU propise koji su drasticno smanjili roaming troskove unutar EU i koji ce, od sledece godine, potpuno eliminisati iste.

Medjutim, aktivacija "EU Internet" opcije onesposobljava "Personal Hotspot", bar na mom telefonu koji je Vodafone.DE uredjaj. Naime, ako sam u Vodafone.NL, i aktiviram "EU Internet", pokusaj deljenja konekcije se zavrsava sa greskom i porukom da kontaktiram Vodafone. Vracanje podesavanja na standardne (gasenje "EU Internet" opcije sto za posledicu ima resetovanje APN-a na "web.vodafone.de") ponovo vraca funkciju "tetheringa".

Zaista nemam pojma sta "EU Internet" opcija treba da radi. Koliko sam procitao, aktivacija ove opcije bi trebalo da limitira data roaming na EU zemlje kako ne bi doslo do eskalacije troskova. Medjutim, meni i ovako i onako Vodafone odbija da pusti data protok van EU Vodafone partnera (gde je data roaming "bepslatan" tj. nema dodatnih troskova) pre nego sto ne kupim odredjenu kolicinu MB. Dok to ne uradim, svaki pokusaj koriscenja data veze se zavrsava sa porukom "PDP Authentication Failure", tako da meni licno ta "EU Internet" opcija ama bas nista ne znaci, a ocigledno ima bagove.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
*.dyn.nltelcom.com.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci12.10.2014. u 00:22 - pre 116 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic:
I naravno da je poređenje fotografija jedan od najbitnijih kriterijuma za ocenu kvaliteta telefona.


Svašta.
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4618
*.dynamic.sbb.rs.



+312 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci12.10.2014. u 08:11 - pre 116 meseci
@Dimkovic

- Kada se vratim na Safari browser proces, nekad se na ~0.5 sec vidi neka stranica koju sam ranije zatvorio. Izgleda kao da je neki video surface ostao sa starim sadrzajem i nije prebrisan, mada to je cisto nagadjanje sa moje strane. U svakom slucaju, ovo moze imati i sigurnosne implikacije


Ovo se i meni desava na ipad 2
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci12.10.2014. u 08:21 - pre 116 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Posle 10-tak dana koriscena, na zalost, nasao sam dosta bugova :(

Ja ne koristim toliko safari pa nisam primetio te bugove... Jedino što sam primetio da se ceo telefon zaglupi i zamrzne na par sekundi, ali to mi se desilo možda par puta do sada... Mada kad izvažem sve pozitivne stvari u odnosu na peticu (baterija, bolji wifi domet, bolje se čuje...), ti bugovi mi ne kvare mnogo user expirience...
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci12.10.2014. u 09:37 - pre 116 meseci
Citat:
test1234:
@Dimkovic

- Kada se vratim na Safari browser proces, nekad se na ~0.5 sec vidi neka stranica koju sam ranije zatvorio. Izgleda kao da je neki video surface ostao sa starim sadrzajem i nije prebrisan, mada to je cisto nagadjanje sa moje strane. U svakom slucaju, ovo moze imati i sigurnosne implikacije


Ovo se i meni desava na ipad 2

Takodjer i na Ipad Air i Iphone5(s).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7174 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci12.10.2014. u 10:17 - pre 116 meseci
@DaliborP, @test1234,

Da li problem imate samo na iOS 8 ili ste ga imali i ranije? Posto ja ranije nisam imao taj problem na iPhone 5-tici, ali na njoj nisam koristio iOS 8.

@Ventura,

I meni iPhone 6 deluje hardverski kao dobar improvement, ali mislim da im je QA softvera poceo da opada vidno - kada je izasao iOS 7, bar je postojao izgovor (IMHO, samo izgovor, nikako opravdanje) da su promenili GUI dosta, a taj izgovor nemaju sa iOS 8:( Takodje, za razliku od Androida koji trci na bezbroj razlicitih uredjaja (opet, to IMHO ne opravdava probleme), Apple ima smesno mali (u odnosu na industriju) broj uredjaja koji prodaju i svaki od njih je pod 100% kontrolom Apple-a, ukljucujuci i sam CPU. Tako da, od Apple-a ne ocekujem nista manje od perfekcije kada se radi o ugradjenom softveru. Na zalost, izgleda da stvari pocinju da skripe i to je, IMHO, steta posto je iOS platforma, meni licno, #1 mobilna platforma - ako ovako nastave, ljudi ce poceti istu da asociraju sa bagovima.

Nesto razmisljam, mozda nisu trebali da otpuste Forstall-a (koji je ocigledno imao personality koji se ne dopada Tim Cook-u, koji je zeleo "harmoniju", IMHO mislim da ako ciljas na #1 proizvod na svetu, u timu moras imati ljude koji su spremni da pogledaju nekog u oci i kazu mu da je napravio go*no i da se ne pojavljuje dok ga ne popravi + iste glasine su tvrdile da je kap koja je prelila casu odbijanje Forstall-a da potpise izvinjenje za map-fijasko, IMHO sumnjam da je Forstall, kao tehnicki kadar, taj koji je odlucio da se guraju Apple mape vec je to sigurno doslo od biznis ekipe).
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci12.10.2014. u 10:23 - pre 116 meseci
Citat:
Da li problem imate samo na iOS 8 ili ste ga imali i ranije? Posto ja ranije nisam imao taj problem na iPhone 5-tici, ali na njoj nisam koristio iOS 8.

Da, na IOS7. Ipad mi je i dalje na IOS7 i redovno primecujem iste stvari, pogotovo crash kod Safarija. Mada mislim da se ranije to nije tako cesto desavalo. Imam osecaj da kad cash neke aplikacije naraste(mail aplikacija recimo) da se crashevi cesce desavaju, mada mozda gresim.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci12.10.2014. u 10:46 - pre 116 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
I meni iPhone 6 deluje hardverski kao dobar improvement, ali mislim da im je QA softvera poceo da opada vidno...

Vidi, počeli su sa blunderima tipa jeftine 5C serije, pa sad ovo sa kamerom... Mora da im se Steva okreće u grobu kao vodenica...

Ali je definitivno da izgleda u Appleu nema nekog autoriteta koji će da preseče dok se ne napravi stvar kako treba. Izmeđuostalog, pustili su šesticu bez safirnog stakla, a Steva je za prvi iPhone napravio haos mesec dna pre launcha jer je hteo stakleni ekran koji se ne grebe.. i na kraju ga je i dobio.

 
Odgovor na temu

[es] :: Iphone :: iPhone 6 i 6 Plus, prvi utisci
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 53061 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.