Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Remontovanje železničkih vagona

[es] :: Access :: Remontovanje železničkih vagona

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 39038 | Odgovora: 192 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

marija.ana
Anabela Marijanovic
Umka, Srbija

Član broj: 324047
Poruke: 82
65.49.14.*



Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona20.08.2014. u 10:39 - pre 117 meseci
Citat:
nenadmarkoni:
Uhvatih malo vremena pa da se malo pozabavimo onim što nismo rješili - Otpis osovine i prelazi koje nismo rješili.
Što se tiče otpisa osovina. Naveli ste da pored starosti od 45 godina mogu biti još 2 razloga za otpis: Kriv trupac i Oštećen rukavac. Sva tri razloga su ustvari tipovi neispravnosti. Kada se osovina evidentira kao neispravna sa ovom vrstom neispravnosti automatski ide u Škart. Znači da tako treba i aplikacija da radi. Isto kao što smo izveli da kada se kao razlog izgradnje odn. neispravnosti navede Uklapanje osovina pređe u status Zaliha, sada ćemo izvesti da ako se izabere neki od navedenih razloga osovina automatski pređe u Škart ,vodeći računa da ako je razlog starost od 45 godina sistem najprije provjeri da li je izabrana osovina zaista te starosti( da se ne desi da za osovinu staru 10 godina izaberemo ovu neispravnost). Samim tim nije nam potreban RazlogOtpisa u posebnoj tabeli, odnosno nije nam potrebna ta tabela. RazlogOtpisaID nam je zapravo NeispravnostID pa ćemo tako i spojiti relacije a relaciju sa tabelom RazlogOtpisa ćemo raskinuti i tu tabelu izbrisati. Znači za odlazak osovine u Škart najprije se mora evidentirati u Neispravne pa odabirom pomenutih neispravnosti osovinu Otpisati. Slažete li se sa ovim?
Što se tiče navedenih prelaza svi pomenuti prelazi mogu se rješiti prelazom Zaliha-Neispravna.
Remont-Škart - osovina se vraća sa remonta sa utvđenim kvarom koji vodi otpisu, ali se vraća takođe kroz Otpremnicu pa ćemo je evidentirati u Zaliha i odatle prebaciti u neispravne gdje ćemo joj odrediti neispravnost koja vodi otpisu.
Ako se desi neispravnost na Zalihama takođe ide u Neispravne
Ako istekne rok od 45 godina na Zalihama takođe ide u Neispravne-> izvor neispravnosti 45 godina starosti-> Škart
Ostaje pitanje revizije vagona kada sa njim odlaze sve četiri osovine na remont-reviziju. To treba malo bolje da pojasnimo i ako treba da ovo ubacimo u bazu moraćemo da dodamo još tabela i relacija.
Mislim da ćemo uspjeti i da ubacimo kontrolu da pri ugradnji u vagon budu sve osovine istog tipa.
Maći ćemo i atribut BrojStanja iz tabele Stanje.
Za sada model izgleda kao na slici.
Uvek ste nekoliko koraka ispred mene. Slažem se sa gore napisanim uz malu izmenu: Kontrola da na vagonu budu samo osovine istog tipa nije potrebna. To majstor sam pri ugradnji radi (a kad nema drugog rešenja nakada i odstupi od tog pravila). Pravilo je da ispod iste ćelije (deo vagona) budu istog tipa osovine: 1/2 i 3/4 (te dve moraju istog tipa) ili 5-6 i 7/8, ali to nije toliko bitno.
Kada Osovine idu sa sve Vagonom to je "Investiciona opravka". Na investicionu opravku se šalje nekoliko vagona i tu se može desiti da im izmenjaju mesta ispod vagona ili pozicije osovine. Znači može da ode Vagon A sa osovinama 1,2,3 i 4 i Vagon B sa osovinama 5,6,7 i 8 a da se vrate: Vagon A sa osovinama 1,2 5 i 6 i Vagon B sa osovinama 3,4,7 i 8.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
212.200.246.*



+3 Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona20.08.2014. u 11:09 - pre 117 meseci
Mozete li detaljno opisati ovaj proces revizije vagona sa osovinama. Sta se popunjava kad ih saljete i koji dokument prati vracanje? Da li i u ovom procesu moze biti nepredvidjenih situacija npr. jedna id osovina je za otpis i ne moze se ugraditi, sta tada?
ps. Pri modeliranju nema nebitnih stavki. Ono sto se Vama sada cini nebitno bitno mijenja sam model. I pojam Celije je trebalo ubaciti u model. Aplikacija mora da garantuje unos pravilnih podataka da bi vrsila svoju funkciju.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
212.200.246.*



+3 Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona20.08.2014. u 11:57 - pre 117 meseci
Nekako imam osjecaj da je jos nesta ostalo nedoreceno! Pomenuli ste Broj na celu i Broj na plocici. Je li to kao kod auta plocica sa brojem sasije i Broj sasije ukucan na samoj sasiji? Kod Vas je to serijski broj koji moze da se ne poklapa dok remonter to ne utvrdi, je li tako?
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

marija.ana
Anabela Marijanovic
Umka, Srbija

Član broj: 324047
Poruke: 82
65.49.14.*



Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona20.08.2014. u 15:49 - pre 117 meseci
Citat:
nenadmarkoni:Mozete li detaljno opisati ovaj proces revizije vagona sa osovinama. Sta se popunjava kad ih saljete i koji dokument prati vracanje? Da li i u ovom procesu moze biti nepredvidjenih situacija npr. jedna id osovina je za otpis i ne moze se ugraditi, sta tada?
Ovo jos nisam imala prilike da radim, moram se malo raspitati.
Citat:
nenadmarkoni:ps. Pri modeliranju nema nebitnih stavki. Ono sto se Vama sada cini nebitno bitno mijenja sam model. I pojam Celije je trebalo ubaciti u model. Aplikacija mora da garantuje unos pravilnih podataka da bi vrsila svoju funkciju. :-)
Ćelija je žargon, u stvari je to teretni vagon sa dve pregrade. Nema potrebe za uslovima i pravilima (osovine istog tipa na vagonu) pošto se to pravilo ponekad i ne poštuje (nekad nema odgovarajuci precnik, nekad je nesto drugo u pitanju).
Citat:
nenadmarkoni: Nekako imam osjecaj da je jos nesta ostalo nedoreceno! Pomenuli ste Broj na celu i Broj na plocici. Je li to kao kod auta plocica sa brojem sasije i Broj sasije ukucan na samoj sasiji? Kod Vas je to serijski broj koji moze da se ne poklapa dok remonter to ne utvrdi, je li tako?
Pločica je "napolju" zavrnuta na osovini, može se desiti da otpadne, da se ošteti ili da se prefarba nečim. Sem pločice postoji i serijski broj na samoj osovini, ali je do njega teško doći, moraju se skidati plombe i razni delovi. Kada majstori nešto kontrolišu i skidaju "poklopce", može se desiti da pomešaju pločice pa to posle otkrije remonter.
 
Odgovor na temu

marija.ana
Anabela Marijanovic
Umka, Srbija

Član broj: 324047
Poruke: 82
65.49.14.*



Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona20.08.2014. u 15:51 - pre 117 meseci
Citat:
nenadmarkoni:Mozete li detaljno opisati ovaj proces revizije vagona sa osovinama. Sta se popunjava kad ih saljete i koji dokument prati vracanje? Da li i u ovom procesu moze biti nepredvidjenih situacija npr. jedna id osovina je za otpis i ne moze se ugraditi, sta tada?
Ovo jos nisam imala prilike da radim, moram se malo raspitati.
Citat:
nenadmarkoni:ps. Pri modeliranju nema nebitnih stavki. Ono sto se Vama sada cini nebitno bitno mijenja sam model. I pojam Celije je trebalo ubaciti u model. Aplikacija mora da garantuje unos pravilnih podataka da bi vrsila svoju funkciju. :-)
Ćelija je žargon, u stvari je to teretni vagon sa dve pregrade. Nema potrebe za uslovima i pravilima (osovine istog tipa na vagonu) pošto se to pravilo ponekad i ne poštuje (nekad nema odgovarajuci precnik, nekad je nesto drugo u pitanju).
Citat:
nenadmarkoni: Nekako imam osjecaj da je jos nesta ostalo nedoreceno! Pomenuli ste Broj na celu i Broj na plocici. Je li to kao kod auta plocica sa brojem sasije i Broj sasije ukucan na samoj sasiji? Kod Vas je to serijski broj koji moze da se ne poklapa dok remonter to ne utvrdi, je li tako?
Pločica je "napolju" zavrnuta na osovini, može se desiti da otpadne, da se ošteti ili da se prefarba nečim. Sem pločice postoji i serijski broj na samoj osovini, ali je do njega teško doći, moraju se skidati plombe i razni delovi. Kada majstori nešto kontrolišu i skidaju "poklopce", može se desiti da pomešaju pločice pa to posle otkrije remonter.
 
Odgovor na temu

marija.ana
Anabela Marijanovic
Umka, Srbija

Član broj: 324047
Poruke: 82
*.adsl-a-10.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona20.08.2014. u 19:11 - pre 117 meseci
Citat:
marija.ana: Pločica je "napolju" zavrnuta na osovini, može se desiti da otpadne, da se ošteti ili da se prefarba nečim. Sem pločice postoji i serijski broj na samoj osovini, ali je do njega teško doći, moraju se skidati plombe i razni delovi. Kada majstori nešto kontrolišu i skidaju "poklopce", može se desiti da pomešaju pločice pa to posle otkrije remonter.

Strašno, koliko ne umem da objasnim... Pločica sa brojem se nalazi ispod šrafa koji drži poklopac, serijski broj je upisan ispod poklopca na "čelu" osovine (pčelu što bi rekle plavuše). Poklopac sme da se skida samo kod remontera. Nekad mi zamenimo pločicu greškom (spadne, ošteti se, zameni se), nekad je remonter zameni.
Investiciona opravka je kada se pošalje nekoliko vagona na remont, ja treba da pošaljem "defektažnu listu" (broj vagona i brojevi osovina) a remonter mi vrati istu listu ako nije menjao raspored ili listu sa novim rasporedom.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona20.08.2014. u 20:58 - pre 117 meseci
Ukoliko je moguće bilo bi dobro imati primjer Defektažne liste
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

marija.ana
Anabela Marijanovic
Umka, Srbija

Član broj: 324047
Poruke: 82
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona21.08.2014. u 08:52 - pre 117 meseci
Evo, pronađena. "Moja" je samo stavka "1" osovinskim sklopovi. Popunjavam samo fabrički broj i godinu (upisem u isto polje) ostala polja ne popunjavam. Vracaju mi istu listu samo sa novim rasporedom (ako ima promena).
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.cpe.m-kabl.net.



+3 Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona21.08.2014. u 09:11 - pre 117 meseci
Za svaki vagon se popunjava po jedan Defektazni list? Ako odu 2,3 vagona na reviziju tad mogu da kombinuju osovine sa tih vagona medjusobno. Ne odgovoriste sta ako utvrde da jedna, ili ne daj Boze vise njih, nije za dalju upotrebu odn. da su za otpis? Sta se tad desava? Da li traze da im dostavite neke osovine iz zalihe ili ugrade neku svoju, koju Vi ne duzite? Ako vrse promjene u redosledu ili u osovinama koje su ugradjene napisu novi Defektazni list sa novim brojevima ako sam dobro shatio. Po dokumentu bih rekao da i vagon ima svoj tip?
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

marija.ana
Anabela Marijanovic
Umka, Srbija

Član broj: 324047
Poruke: 82
65.49.14.*



Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona21.08.2014. u 10:35 - pre 117 meseci
Citat:
nenadmarkoni: Za svaki vagon se popunjava po jedan Defektazni list? Ako odu 2,3 vagona na reviziju tad mogu da kombinuju osovine sa tih vagona medjusobno.

Citat:
nenadmarkoni:Ne odgovoriste sta ako utvrde da jedna, ili ne daj Boze vise njih, nije za dalju upotrebu odn. da su za otpis? Sta se tad desava? Da li traze da im dostavite neke osovine iz zalihe ili ugrade neku svoju, koju Vi ne duzite?
Da, traže da im dostavim odgovarajuću.
Citat:
nenadmarkoni:Ako vrse promjene u redosledu ili u osovinama koje su ugradjene napisu novi Defektazni list sa novim brojevima ako sam dobro shatio. Po dokumentu bih rekao da i vagon ima svoj tip?
Da pošalju novi list sa novim rasporedom. Vagoni sigurno imaju svoj tip, ali se ni to ne popunjava pošto mi imamo samo taj jedan tip.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
212.200.246.*



+3 Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona21.08.2014. u 11:54 - pre 117 meseci
Citat:
marija.ana: Da, traže da im dostavim odgovarajuću

Kao sto sam i mislio. :-(
Pretpostavljam da sam jako dosadan sa svim ovim pitanjima, ali svi ovi dodatni zahtjevi drasticno mijenjaju prvobitni model baze, a Vama je potrebna baza koja ce ispratiti sve procese koji se javljaju. Ovde imamo jos jedan dodatni proces koji ce zahtjevati i novu tabelu. Da bi je pravilno postavili i ovaj proces moramo razjasniti. Osovinu koju im saljete mogli bi opisati promjenom Zaliha-Vagon, ali ova promjena se vrsi kroz Radni list koji se ovom prilikom ne popunjava. Realniji opis je da i ova osovina odlazi na remont, jer ce je oni svakako pregledati prije ugradnje. Niko ne garantuje da se ne moze desiti da i ova osovina koju im posaljete nije za ugradnju. Pitanje je kako Vam traze novu osovinu? Dokumentom ili telefonom? Kada im saljete ovu osovinu koji dokument je prati. Da li Vam osovinu koja nije za ugradnju salju pri zahtjevu za zamjenu ili kad vrate vagon? Salju li uz nju Otpremnicu na kojoj je konstatovan kvar za otpis, jer se ona ne vraca kroz Defektazni list. I jos jednom, da li na istoj "Celiji" (koliko sam mogao zakljuciti po slikama teretnih vagona to je sklop od dvije povezane osovine) moraju biti osovine istog tipa?
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

marija.ana
Anabela Marijanovic
Umka, Srbija

Član broj: 324047
Poruke: 82
65.49.14.*



Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona21.08.2014. u 13:40 - pre 117 meseci
Citat:
nenadmarkoni:Realniji opis je da i ova osovina odlazi na remont, jer ce je oni svakako pregledati prije ugradnje. Niko ne garantuje da se ne moze desiti da i ova osovina koju im posaljete nije za ugradnju. Pitanje je kako Vam traze novu osovinu? Dokumentom ili telefonom? Kada im saljete ovu osovinu koji dokument je prati. Da li Vam osovinu koja nije za ugradnju salju pri zahtjevu za zamjenu ili kad vrate vagon? Salju li uz nju Otpremnicu na kojoj je konstatovan kvar za otpis, jer se ona ne vraca kroz Defektazni list.
Da, osovina tako odlazi na remont, svejedno sto je sa vagonom, tamo se skida proverava i obrađuje ako je to potrebno (usled obrade se menja prečnik pa zato menjaju mesta da bi se bolje uklopilo). Novu osovinu mi traže ili email-om ili telefonom i ne može se desiti da i ta ne odgovara. Kada je pošaljem, ne šaljem poseban papir (samo pišem izlaznicu vozaču kamiona). Isti kamion vrati onu koja je škart i uz nju mi pošalju otpremnicu. (Ovo još nisam radila, tako mi je objasnio kolega koji je pre radio taj posao. Pretpostavljam da se to može opisati Vagon-Remont Remont-Vagon, i za zamenu škart osovine fiktivni radni list? Jesam li lupila sad??
Citat:
nenadmarkoni:I jos jednom, da li na istoj "Celiji" (koliko sam mogao zakljuciti po slikama teretnih vagona to je sklop od dvije povezane osovine) moraju biti osovine istog tipa?

Evo zvala sam majstora upravo. Kaže "to je naše nepisano pravilo ali ne piše tako u pravilniku". Nekada je nemoguće da se to pravilo ispoštuje (recimo nema odgovarajuće osovine).
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona21.08.2014. u 17:25 - pre 117 meseci
Citat:
marija.ana: Da, osovina tako odlazi na remont, svejedno sto je sa vagonom, tamo se skida proverava i obrađuje ako je to potrebno (usled obrade se menja prečnik pa zato menjaju mesta da bi se bolje uklopilo).

Da li upisuju negdje šta je urađeno na osovinama, kao što to pišu na otpremnici?
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

marija.ana
Anabela Marijanovic
Umka, Srbija

Član broj: 324047
Poruke: 82
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona21.08.2014. u 20:06 - pre 117 meseci
Citat:
nenadmarkoni: Da li upisuju negdje šta je urađeno na osovinama, kao što to pišu na otpremnici?
To se zove "Investiciona opravka". Na tu opravku idu vagoni, (mislim svake 4 godine). Na osovinama se veoma retko nešto menja, skoro nikad. Pošto su te osovine ispravne, samo provere vizuelno i ubaci se nova mast (i obavezno pomešaju pločice). Premeštanje osovina ispod vagona retko dešava ali se desi ponekad. Nikada se do sada nije desilo da je osovina bila neupotrebljiva, to je moja pretpostavka. Ako je nešto menjano dodje snimni list (sve isto kao i otpremnica).

[Ovu poruku je menjao marija.ana dana 21.08.2014. u 21:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona21.08.2014. u 20:49 - pre 117 meseci
Citiraću @Zorana.Eremiju u dva navrata:"Ako ima ijedan pojavni oblik, smatra se kao da je to opšta pojava" i "Jedino rješenje je potpuni reinženjering" :-)
Shodno prethodnim zahtjevima novi model baze bi izgledao otprilike kao na slici, ali vidjećemo još.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

marija.ana
Anabela Marijanovic
Umka, Srbija

Član broj: 324047
Poruke: 82
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona21.08.2014. u 22:25 - pre 117 meseci
Ja cu da placem, unela sam 800 osovina u bazu.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.cpe.m-kabl.net.



+3 Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona22.08.2014. u 07:06 - pre 117 meseci
:-) To je najmanji problem, to ide na copy-paste. Sta kad Vam kazem da cete novu verziju raditi uglavnom Vi? :-O Tako to obicno bude kad se ne sagledaju svi procesi i ne uzme se sve, ali bas sve u obzir na samom pocetku. Ja sam svoju prvu pravu bazu radio preko 2 godine i nisam je zavrsio - tema "Odrzavanje zgrade", ali sam puno naucio. Vjerovatno Vam je jasno da i pojam "Snimni list" treba ubaciti u model.

[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 22.08.2014. u 08:37 GMT+1]
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona22.08.2014. u 21:25 - pre 117 meseci
Tu je novi BE fajl i nepotpuni Erwin fajl(nisam uspio da u njemu napravim sve što je u BE fajlu pa sam BE fajl dorađivao). Tu su i slike pojedinih procesa izvučene iz Erwin fajla. Nisam siguran da li sam dobro modelirao sve procese prema dobijenim zahtjevima ( pomalo su zbunjujući).
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

marija.ana
Anabela Marijanovic
Umka, Srbija

Član broj: 324047
Poruke: 82
65.49.14.*



Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona23.08.2014. u 11:01 - pre 117 meseci
Citat:
nenadmarkoni: Tu je novi BE fajl i nepotpuni Erwin fajl(nisam uspio da u njemu napravim sve što je u BE fajlu pa sam BE fajl dorađivao). Tu su i slike pojedinih procesa izvučene iz Erwin fajla. Nisam siguran da li sam dobro modelirao sve procese prema dobijenim zahtjevima ( pomalo su zbunjujući). :-)
Ako je Vama zbunjujuće zamislite mene jadnu. I još zamislite koliko sam tužna što ni da objansim ne umem. Većinu problema do sada sam ja napravila lošim i nepotpunim objašnjavanjem.

p.s. evo još jedne greške nije "SnimniList" nego "MerniList". Videla sam to još juče ali mi je loše radio internet poslu pa nikako nisam mogla da prepravim poruku.

[Ovu poruku je menjao marija.ana dana 23.08.2014. u 12:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Remontovanje železničkih vagona24.08.2014. u 09:44 - pre 117 meseci
@marija.ana Radi li se na FE baze? Evo otprilike nivo na koji smo bili stigli prije prepravke. Ako bude još nešta što niste pomenuli odustajemo . Vjerovatno postoji i dosta grešaka na ovome što je prepravljeno. Ako zelite da ubacite osovine koje ste prethodno unosili otvorite tabelu Osovina u prethodnoj verziji, obilježite sve zapise i prekopirajte ih u prazan Excel fajl. Dodajte jedan red ispred svega. U njega unesite redom brojeve 1,2,3 , postavite pokazivač na ivicu tog polja i kada se pojavi krstić povucite do kraja zapisa. Time ste dobili OsovinaID u svim zapisima. Obiljezite ih i kopirajte u tabelu Osovina nove verzije BE.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Remontovanje železničkih vagona

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 39038 | Odgovora: 192 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.