Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

C ispred Jave po popularnosti?

[es] :: Advocacy :: C ispred Jave po popularnosti?

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 85243 | Odgovora: 443 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 12:43 - pre 121 meseci
jos 90tih godina se pricalo kako studije informatike nisu adekvatne i ne prate trendove. Mene je ta prica ispratila u Srbiji i docekala u Italiji. Tipa: zasto ucimo paskal ili modulu kad ima C++, java se tek nezirala. A php recimo nije postojao.

I tada je usvojena strategija i u Srbiji i svugde gde se studira CS (informatika i sl) da se ide na teoriju, da dakle spreme akademca za naucnu karijeru, a ako nece to onda neka ide sto bolje teorijski potkovan i izostrenih vijuga pa ce mu trebati manje vremena da bilo sta savlada u industriji, a bice i garant poslodavcu da ima potencijal za to.

Danas faksovi i dalje furaju taj fazon, a u medjuvremenu je jos doslo trista stvari - sto znaci da je bila odabrana dobra strategija....

A naravno, fax mora da se bavi teorijom jer nekako se moraju stvoriti kadrovi koji ce sutra raditi u hard sciencu i otkrivati nove stvari.
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
212.178.232.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 13:28 - pre 121 meseci
Moram da odem po kokice
 
Odgovor na temu

pexxi92

Član broj: 291395
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 13:28 - pre 121 meseci
Ajde sad da odgovorim i ozbiljnim ucesnicima foruma.

Tehnologije se stalno menjaju i ima ih puno. Takodje u IT sektoru postoji mnogo poslova kojim jedan softverski inzenjer moze da se bavi. Nemoguce je tokom fakulteta uciti ono "sto ce nam trebati za posao" iz prostog razloga sto neznamo kojim cemo se poslom baviti i zato sto neke stvari kojima cemo se baviti mozda jos cak i ne postoje u trenutku kada studiramo. Iz tog razloga najbolja strategija je obrazovati se teorijski (teorijsko obrazovanje ne podrazumeva bubanje teorema, definicija, algoritama i sl. vec poznavanje i razumevanje stvari na KONCEPTUALNOM nivou bezobzira na primenu, tehnologiju itd.) pa samim tim i vodeci svetski univerziteti insistiraju na tome. Sada postoji mnogo online platformi za obrazovanje (Coursera, Udacity, Edx) gde vodeci univerziteti nude svoje kurseve. Bacite pogleda na neki pa vidite kako se to radi na ozbiljnim mestima.
Algoritmi se ne uce da bi napamet znao neki sort koji ces posle pisati umesto da pozoves biblioteku vec da bi steko OSECAJ o njima. Kad tad ce doci trenutak kad neces moci da pozoves biblioteku vec da da napises deo koda (ne obimnu grafovsku optimizaciju za Gedelovu nagradu vec neki mini kod, recimo citanje nekog stream i neka operacija sa tiim (nalazenje 3 najveca elementa itd)), gde ce ti dobar osecaj itekako pomoci. Taj osecaj se ne moze steci obicnim iskustvom bez dobre teorijske podloge i argument "pa hej to je prosta logika smislicu ja to pametan sam" prosto nije dobar jer je logika takodje nesto sto se UCI i STICE a ne nesto sa cime se radjaju posebni umovi poput Andreja.
Znam mnogo (stvarno mnoogo) ljudi koji se bave IT poslovima (ne bih da upotrebim bas softverski inzenjeri). Za manji procenat bih reko da su dobri. Za nekolicinu koji dobro znaju algoritme ne bih reko da su dobri. Ali ne znam nikog ko je dobar a ne zna algoritme. Neko ko nije izucavao kurs o algoritmima i dobro razumeo kocice se oko osnovnih stvari, jos jednom nije poenta znati napamet 256 varijanti sortiranja, vec steci dobar osecaj i razumevanje a to se uci jedino na tom kursu.

To ne moze biti neki tamo opcioni kurs jer sta bi neko ucio bez toga? Buduci softverski inzenjer moze u buducnosti da se specijalizira u mnogo oblasti. Cak moze da radi i vise njih ili da menja oblast. Recimo baze, grafika, mreze, vestacka inteligencija i sve sto ide uz to. Nijednu od tih oblasti ne mozes ni da pocnes da pratis, ucis i razumes ako nemas dobro znanje iz algoritama.

Razumem nerazumevanje mnogih ljudi ovde jer se u Srbiji kurs o algoritmima izucava na pogresan nacin (uglavnom, retko ko ovde to lepo zna), tj manje vise uce se neki algoritmi kao recept, pobroje se neke prednosti i mane par primena itd. Nema sustine pa samim tim ni razumevanja.

Pogledajte kurs sa MIT,Stanforda ili Princetona pa cete videti za odredjeno vreme koliko se vas kvalitet znanja iz svih oblasti povecao. Videcete i sustinsku razliku izmedju onogo sto vi mislite da ovaj kurs predstavlja i sta zaista predstavlja. Ne zelim nikog da ubedjujem sta treba da zna i sta je potrebno i nepotrebno. Jednostavno pogledajte par kurseva, vidite sta vodeci strucnjaci iz cs-a imaju da kazu o tome, pogledajte intro video pa odlucite sami.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
88.128.80.*



+7173 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 15:04 - pre 121 meseci
Citat:
Odin D.
Skole sam spomenuo u kontekstu mog prvog javljanja, a sto se odnosilo na 'promjenjivost' uslova na trzistu programiranja, i primjere koje sam navodio sam navodio kao ilustraciju da se stvari mijenjaju i jedino u tom kontekstu ima smisla to sto sam rekao, a ne kako ovo danas nevalja.


Jasno je da se stvari menjaju kako svuda tako i u softverskom inzenjeringu i informatici.

Medjutim, ima jedna interesantna stvar: za sada, informatika iz nekih razloga i dan danas ima slicne probleme kao pre 20-30-40 godina.

Jedina razlika je u kolicini racunarske snage dostupne za neki posao i dostupnim okruzenjima. Problemi su manje-vise isti. Samo ih ima vise u obimu zato sto je moguce resiti ih vise zbog razvijenosti tehnike i sw. okruzenja.

Recimo, jedan primer: u proteklih 2-3 godine je hit paralelno programiranje, pogotovu preko GPGPU-ova koji se koriste za ubrzanje podesnih stvari u grafici, masinstvu, hemiji, bioinzenjeringu, molekularnoj biologiji, nuklearnoj fizici, medicini itd... Ako je neki problem podesan za GPU (citaj: mozes da ga razbijes na vise stotina paralelnih pod-procesa), mozes dobiti ubrzanja koja su trocifrena u odnosu na CPU, sto je do skoro bilo necuveno za jednu generaciju tehnologije. Trocifrena ubrzanja nisu maciji kasalj zato sto ih je nemoguce nadomestiti prostim oslanjanjem na Murov zakon, osim ako nisi spreman da cekas 7-8 godina sto je u industriji neprihvatljivo.

E vidi sad, problemi koji su ispred inzenjera koji treba da raspise nesto za GPGPU su isti problemi koji su morili nekog PhD-a pre 30-40 godina na univerzitetskom superracunaru.

Jedino sto danas svako u kuci i ma GPU koji je jaci od tog superracunara i sto danas taj problem resavaju gomile softverskih inzenjera na poslu u svakodnevnim problemima dok je to pre 30-40 godina bilo rezervisano za istrazivace nekolicine vodecih instituta na svetu.

E sad ide najbitniji deo: problematika je ista. I danas, bas kao i pre 30-40 godina, ne postoji kompajler koji ce tvoj serijski algoritam paralelizovati i ustedeti ti posao. Svake bogovetne godine vec vise decenija u nazad se ispuca boga pitaj koliko doktorskih disertacija o automatskoj paralelizaciji, ali svi ti PhD-ovi rade sa ogranicenim "lab" primerima. Cim im das nesto komplikovanije, zaboravi. Kompajler ti nece pomoci - zbuni ga malo drugacija petlja, a kamo li spagetti-kod pisan godinama/decenijama.

ZATO su danas dobri sw. inzenjeri i dalje placeni ogromne pare, zato sto ni dan danas ne mozemo da ih zamenimo robotima ili kompajlerima.

I zato su kursevi sw. inzenjerstva i informatike sa istim osnovama danas kao i pre 30 godina. Zato sto su te osnove i dalje neophodne.

Slazem se da ce mozda jednog dana biti moguce dati high-level problem nekoj vestackoj inteligenciji koja ce ocas posla da razbije taj problem i implementira ga na konkretnoj arhitekturi i da buduci inzenjeri nece morati da znaju vise nacina da implementiraju f*ckin spinlock.

Veruj mi ja bih bio svakako vrlo zadovoljan da tako nesto postoji i da lepo samo kupim licence za taj magicni kompajler umesto da placam skupe sw. inzenjere.

Ali taj dan, bar danas, je u neizvesnoj buducnosti i, u najmanju ruku, daleko od nas.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
88.128.80.*



+7173 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 15:24 - pre 121 meseci
Citat:
Braksi:
jos 90tih godina se pricalo kako studije informatike nisu adekvatne i ne prate trendove. Mene je ta prica ispratila u Srbiji i docekala u Italiji. Tipa: zasto ucimo paskal ili modulu kad ima C++, java se tek nezirala. A php recimo nije postojao.

I tada je usvojena strategija i u Srbiji i svugde gde se studira CS (informatika i sl) da se ide na teoriju, da dakle spreme akademca za naucnu karijeru, a ako nece to onda neka ide sto bolje teorijski potkovan i izostrenih vijuga pa ce mu trebati manje vremena da bilo sta savlada u industriji, a bice i garant poslodavcu da ima potencijal za to.

Danas faksovi i dalje furaju taj fazon, a u medjuvremenu je jos doslo trista stvari - sto znaci da je bila odabrana dobra strategija....

A naravno, fax mora da se bavi teorijom jer nekako se moraju stvoriti kadrovi koji ce sutra raditi u hard sciencu i otkrivati nove stvari.


Danas postoji dosta trogodisnjih kurseva (nekada se to zvalo "visa skola" valjda) koji ne spremaju za naucnu karijeru vec za industriju.

Tako da ljudi koji zele industriju a ne naucnu karijeru (vecina ljudi, dakle) mogu da izaberu ili da studiraju 3-4 godine, ili da krenu sami da se obrazuju i uce kuci to sta vec misle da ce im trebati. U principu kada je softver u pitanju, radi i jedno i drugo.

Kao i u svemu u zivotu tako i tu vazi pravilo: ako je nesto cime se bavis moguce nauciti za 21 dan, sasvim sigurno je da ce i konkurencija biti izuzetno visoka.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pexxi92

Član broj: 291395
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 15:41 - pre 121 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Slazem se da ce mozda jednog dana biti moguce dati high-level problem nekoj vestackoj inteligenciji koja ce ocas posla da razbije taj problem i implementira ga na konkretnoj arhitekturi i da buduci inzenjeri nece morati da znaju vise nacina da implementiraju f*ckin spinlock.

Veruj mi ja bih bio svakako vrlo zadovoljan da tako nesto postoji i da lepo samo kupim licence za taj magicni kompajler umesto da placam skupe sw. inzenjere.

Ali taj dan, bar danas, je u neizvesnoj buducnosti i, u najmanju ruku, daleko od nas.



Da ali i kad taj dan dodje trebace neki novi inzenjeri koji ce da projektuju i realizuju takve sisteme. A to za to ce biti potrebno itekako vise znanja nego sad a pogotovu algoritmi :).
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 17:23 - pre 121 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Braksi:
jos 90tih godina se pricalo kako studije informatike nisu adekvatne i ne prate trendove. Mene je ta prica ispratila u Srbiji i docekala u Italiji. Tipa: zasto ucimo paskal ili modulu kad ima C++, java se tek nezirala. A php recimo nije postojao.

I tada je usvojena strategija i u Srbiji i svugde gde se studira CS (informatika i sl) da se ide na teoriju, da dakle spreme akademca za naucnu karijeru, a ako nece to onda neka ide sto bolje teorijski potkovan i izostrenih vijuga pa ce mu trebati manje vremena da bilo sta savlada u industriji, a bice i garant poslodavcu da ima potencijal za to.

Danas faksovi i dalje furaju taj fazon, a u medjuvremenu je jos doslo trista stvari - sto znaci da je bila odabrana dobra strategija....

A naravno, fax mora da se bavi teorijom jer nekako se moraju stvoriti kadrovi koji ce sutra raditi u hard sciencu i otkrivati nove stvari.


Danas postoji dosta trogodisnjih kurseva (nekada se to zvalo "visa skola" valjda) koji ne spremaju za naucnu karijeru vec za industriju.

Tako da ljudi koji zele industriju a ne naucnu karijeru (vecina ljudi, dakle) mogu da izaberu ili da studiraju 3-4 godine, ili da krenu sami da se obrazuju i uce kuci to sta vec misle da ce im trebati. U principu kada je softver u pitanju, radi i jedno i drugo.

Kao i u svemu u zivotu tako i tu vazi pravilo: ako je nesto cime se bavis moguce nauciti za 21 dan, sasvim sigurno je da ce i konkurencija biti izuzetno visoka.


Ima, da.

Mislim sve se komercijalizovalao pa i to. Dobra stvar u smislu da se eto ima neki papir, sto se tice efektivnog znanja veliko bespotrebno cimanje polaganja ispita, a sve se moze nauciti preko interneta. Bilo i ostalo... Cak i tradicionalni faksovi sada posle Bologne nude coveku vec posle 3 godine papir, ako mu se smucio CS...

Zaista, programiranje je strava karijera. Mislim, jedna od retkih karijera gde mozes postici mnogo a da ne ostavish muda na faksu i raznim ispitima posle kao sto to rade (doktori, pravnici, razni inzinjeri projektanti).





 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 17:29 - pre 121 meseci
Braksi, koje se to preko potrebne stvari privredi ne uče na studijama? Koliko znam, uče se od nabrojanih stvari i konkurentno programiranje i baze i veb. Koja se oblast ne radi?

ventura, kako si došao do tog fenomenalnog zaključa? Na osnovu toga što tvrdi da je nabiflao sto algoritama od kojih ne zna da primeni nijedan, pa je stekao utisak da su nepromenljivi?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 18:16 - pre 121 meseci
upadamo u spiralu vecitog pitanja: studirati ili ne ?

sve je ok. Neka radi ko kako misli. Kao sto rekoh programiranje jos nije zakonski ustrojeno od drzave pa covek ima izbora i da bude fantastican, a samouk !

U medicini ili pravu to nije moguce.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7173 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 18:20 - pre 121 meseci
Citat:
Braksi:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Braksi:
jos 90tih godina se pricalo kako studije informatike nisu adekvatne i ne prate trendove. Mene je ta prica ispratila u Srbiji i docekala u Italiji. Tipa: zasto ucimo paskal ili modulu kad ima C++, java se tek nezirala. A php recimo nije postojao.

I tada je usvojena strategija i u Srbiji i svugde gde se studira CS (informatika i sl) da se ide na teoriju, da dakle spreme akademca za naucnu karijeru, a ako nece to onda neka ide sto bolje teorijski potkovan i izostrenih vijuga pa ce mu trebati manje vremena da bilo sta savlada u industriji, a bice i garant poslodavcu da ima potencijal za to.

Danas faksovi i dalje furaju taj fazon, a u medjuvremenu je jos doslo trista stvari - sto znaci da je bila odabrana dobra strategija....

A naravno, fax mora da se bavi teorijom jer nekako se moraju stvoriti kadrovi koji ce sutra raditi u hard sciencu i otkrivati nove stvari.


Danas postoji dosta trogodisnjih kurseva (nekada se to zvalo "visa skola" valjda) koji ne spremaju za naucnu karijeru vec za industriju.

Tako da ljudi koji zele industriju a ne naucnu karijeru (vecina ljudi, dakle) mogu da izaberu ili da studiraju 3-4 godine, ili da krenu sami da se obrazuju i uce kuci to sta vec misle da ce im trebati. U principu kada je softver u pitanju, radi i jedno i drugo.

Kao i u svemu u zivotu tako i tu vazi pravilo: ako je nesto cime se bavis moguce nauciti za 21 dan, sasvim sigurno je da ce i konkurencija biti izuzetno visoka.


Ima, da.

Mislim sve se komercijalizovalao pa i to. Dobra stvar u smislu da se eto ima neki papir, sto se tice efektivnog znanja veliko bespotrebno cimanje polaganja ispita, a sve se moze nauciti preko interneta. Bilo i ostalo... Cak i tradicionalni faksovi sada posle Bologne nude coveku vec posle 3 godine papir, ako mu se smucio CS...

Zaista, programiranje je strava karijera. Mislim, jedna od retkih karijera gde mozes postici mnogo a da ne ostavish muda na faksu i raznim ispitima posle kao sto to rade (doktori, pravnici, razni inzinjeri projektanti).


Okreni-obrni, to sto se uci na trogodisnjem kursu informatike ces nauciti ili tamo, ili ces morati da naucis sam.

Mozda ako ucis sam stavis vise akcenta na jednu stvar i smanjis neku drugu, ali to sto se uci je vec sazeto.

Ideja tih trogodisnjih kurseva fokusiranih na produkciju radne snage za industriju (a ne naucno napredovanje) je upravo da im se pruzi solidna selekcija stvari za koje postoji dobra sansa da ce im trebati kasnije u profesionalnom zivotu.

Prednost tih "upakovanih" kurseva je sto ne moras da razmisljas sta da ucis i, takodje, ako se radi o iole ozbiljnoj ustanovi imas objektivan nacin da proveris svoje znanje (ispit). Mana je sto moraju biti napravljeni tako da budu dovoljno siroki, sto znaci da nikom ponaosob nece trebati 100% gradiva vec mozda pola ili trecina, ali za svakog je u pitanju razlicita trecina.

Ako osoba od 18 godina dobro zna sta hoce moze sam/sama sebe da skoluje ako je sposoban/na za to, ali to zahteva jos neke dodatne sposobnosti koje nije potrebno posedovati ako se ide na "prepakovane" kurseve.

Tacno je da svega ima na Internetu danas, ukljucujuci i najkvalitetniju literaturu ali:

a) Moras znati sta da ucis - gradivo koje spada u informatiku i sw. inzenjering je ogromno
b) Moras biti sposoban da objektivno i nepristrasno ocenjujes svoje znanje kako bi mogao da znas kada si nesto naucio
c) Moras znati gde/koga da pitas kada ti nesto ne ide, kako bi mogao da naucis to sto jos nisi savladao

Prva stavka nije toliko teska, odes na neki dobar uni pa skines program ili pitas nekoga ko je etabliran (ali: biti strucnjak u necemu nije isto sto i biti u stanju da druge edukujes, sto ukljucuje i razmisljanje o tome sta nekom tacno treba).

Treca stavka je isto resiva lako danas sa forumima. Ima puno strucnih foruma (ukljucujuci i ES, naravno) gde ima strucnih ljudi koji ce vrlo rado pomoci nekome ko pokusava nesto novo da nauci.

Medjutim druga stavka je nesto o cemu treba dobro razmisliti pre nego sto se odluci da covek sam sebi bude tutor. IMHO, ta stavka je po meni najveci razlog zasto bi nekome savetovao da upise skolu: nisu svi sposobni da sebe ocenjuju nepristrasno, a u ovom slucaju je to vrlo bitno.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 18:27 - pre 121 meseci
Ma, to je OK, samo što taj pristup učenja od kuće ima mane:

1. Mnogo je teže jer si prepušten samom sebi, a u obrazovnom sistemu imaš pomoć nastavnog osoblja,

2. Moraš biti dovoljno samo kritičan prilikom samoocenjivanja. Tamo imaš povratnu informaciju u vidu ocene od kompetentnih ljudi.

Naravno, ako nemaš ambicije koje zahtevaju akademsko znanje, onda može da bude i lakše.

Takođe, ima i onih koji kroz samoobrazovanje postignu mnogo više od velike većine akademaca, samo je takvih malo.

Sve je to super, samo to ne znači da se na univerzitetu radi nešto levo.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 18:34 - pre 121 meseci
imate danas Kahn academy, npr. U principu ja vec zadnjih 5 godina koristim youtube za sve sto sam uvek htedo da znam a nisam ima koga da pitam... Jerbo, dok se neko smiluje na forumu da ti nesto dogovori, prodje voz...

Da, slazem se i ne sporim da je lakse razvijati se pod necijom akademskom palicom, jedino sto sam rekao da to nije nesto sto ne kosta. Ne samo para, nego i vremena i zivaca. Npr ako sam ucis PHP radices i ici napred neprikedno, a na faksu oni posto moraju da te nekako ocene reci ce. Ne, sad stani i evo ti tipski zadaci kakakvi idu na pismenom i to strebaj da bi prosao. I tako ti tapkas na tom novou dok onaj samouki pici napred...

Uostalom i samouki danas mogu da skinu komplet nastavni plan i program bilo kog smera...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7173 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 18:46 - pre 121 meseci
@Braksi, pazi, ako ti je plan da, recimo, implementiras web aplikacije u PhP-u, prilicno sam siguran da ti danas nikakav fakultet nije potreban za to (ni 3 a ni 4-5 godina).

Znanje da pocnes da radis u tom segmentu IT industrije i da budes u stanju da servisiras potrebe vecine klijenata (posto vecina stvari spadaju u jednostavne biznis logike bez potrebe da znas neke napredne computer-science koncepte) mozes steci za nekoliko meseci, pa bi 4 godine studiranja bile bacanje vremena zato sto za 4 godine mozes da nabacis 3.5 godine prakse i da za te 4 godine ukupno budes mnogo dalje u tom poslu od kolege koji je za te 4 godine studirao.

Naravno, to ima i svoju losu stranu: pisanje relativno jednostavnih biznis logika za sajtove u PHP-u je posao sa jako velikom konkurencijom koja spusta cenu, iz prostog razloga zato sto je za taj posao moguce savladati neophodne koncepte za nekoliko meseci pa imas puno ljudi koji isto tako razmisljaju.

Takodje, kojekakvi CMS sistemi su u prosloj deceniji eliminisali potrebu za citavim segmentom koji je nekada davno bio radjen "peske". Tako sad neka mala firma sa 10-tak PHP kodera specijalizovanim za neki CMS moze da opsluzuje boga pitaj koliko klijenata zato sto vecini tih klijenata malo customizovani CMS radi posao.

Citat:

Uostalom i samouki danas mogu da skinu komplet nastavni plan i program bilo kog smera...


Tacno. Danas (hvala bogu) to nije problem, samouki moze da se obrazuje po planu i programu MIT-a ako hoce. Nikada ranije nije bilo toliko jednostavno doci do toliko kvalitetne literature.

Daleko zahtevnija stvar je sposobnost da objektivno ocenis svoje znanje kako bi znao sta si usvojio a sta jos moras da ucis.

Problem sa tim zahtevom je sto nije samo u pitanju tehnicka stvar (mozes da skines i testove), vec tu igra ulogu i karakter.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 18:56 - pre 121 meseci
naravno. Da bi danas mogao da se naplatis moras imati distinction ili edge u necemu.

Pitanje je kako do toga ?

Kad neko ima 18 godina ja mislim da vredi investirati 4 godine nekog krvavog akademskog strebanja po mogucstvu na sto prestiznijoj instutuciji (ako se ima $) jer posle toga sve ide lakse. Puno lakse...

Ne samo sto imas prestiznu diplomu, vec si radio i bio mentorison od strucnjaka koji znaju sta je u trendu pa ces lako skliznuti u industriju, plus stekao si networking sa kolegama za sutra...

Ja sam samo hteo da kazem, da postoje svakako i ljudi koji mogu brze i bolje pogotovo danas i pogotovo u programiranju...
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 22:54 - pre 121 meseci
Citat:
Nedeljko

u obrazovnom sistemu imaš pomoć nastavnog osoblja

Za to prvi put čujem. Gde to ima?
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
212.178.232.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 22:57 - pre 121 meseci
Na ETFu uglavnom imaš, samo je potrebno da se interesuješ, a ne da završavaš fakultet zbog diplome.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 23:04 - pre 121 meseci
@hotchimney

Imaš to manje-više svuda. Druga je stvar što neko to što mu se traži na ispitu doživljava kao postavljanje prepreka i samim tim nastavno osoblje kao neka smetala na putu do diplome. Ti ljudi te prvo nečemu uče, pa onda to pitaju. Jedini smisao ocenjivanja koji vidim je da student dobije povratnu informaciju o tome kako je savladao kurs, a neki to doživljavaju kao nešto što treba neko da im plati.


@Braksi

Ima i onih koji nisu studirali, ali su rano skupljali iskustvo i skupljali znanje i za neki broj godina se nabildovali da su daleko ispred većine akademaca. No, takvih je malo i svako ko o tome razmišlja treba da zna da to uopšte nije lako. Kad čujem kako univerziteti cepy kvake za svoje potrebe bez da to odgovara potrebama društva, naravno da ne mogu da e složim sa tim.

Znam vrlo dobro da je 90-tih program na studijama računarstva na MATF BG bio jako zaostao. To nema ama baš nikakv veze sa "jakom teorijom". Taj izraz bi neki neupućeni koristili kao eufemizam. Međutim, "jaka teorija" bi značila da je taj fakultet izbacio nekog novog Dijsktru, što se nije desilo. Izgleda da je bilo profesora koji su kočili osavremenjivanje i to je sve. Taj problem je postojao na tom jednom fakultetu i uopštavanje tog stanja na globalno u svetu je neosnovano. Međutim, i tamo su se stvari kasnije promenile. Danas se uči sve što je glavno u savremenoj softverskoj industriji. Na ETF-u je postojao sasvim drugi problem, o kome neću ponovo da pišem. No, u svakom slučaju se ne mogu izvlačiti opšti zaključci na osnovu uzorka obima jedan.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 23:13 - pre 121 meseci
^Burgos

Izvini, da li imaš nekih interesa na ETF-u?
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?13.04.2014. u 23:19 - pre 121 meseci
^Nedeljo

Ako neko plaća studiranje red je i da nešto dobije za taj novac a ne samo naslove knjiga ili prepisivanje na tablu iz tih knjiga na predavanjima.

Smešno je videti profesora sa posivelom kosom koji za studenta po pravilu nema vremena (osim možda par sekundi) ali zato kad se pojavi neka "masna" studentkinja onda je stolica na "izvolte koleginice" a vremena je za nju na pretek.
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
212.178.232.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: C ispred Jave po popularnosti?14.04.2014. u 00:50 - pre 121 meseci
Nemam, osim što sam diplomirao tamo, i koristio pomoć nastavnog osoblja kada god mi je bila potrebna. Da se neko ne uhvati za prvu rečenicu, postoje i oni koje baš zabole što si ti tu, zato sam i napisao "uglavnom". Pisao sam mejlove o bilo čemu, dobijao odgovore na sva pitanja, išao na konsultacije o bilo čemu, bavio se vannastavnim aktivnostima, itd., itd. - čak su mi i oko administracije pomagali.



[Ovu poruku je menjao Burgos dana 14.04.2014. u 02:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: C ispred Jave po popularnosti?

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 85243 | Odgovora: 443 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.