Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?

[es] :: Advocacy :: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 36439 | Odgovora: 176 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?15.03.2014. u 19:46 - pre 122 meseci
Nokia je krajem 2012 godine ukinula sadržaje za symbian sa svog foruma, a početkom ove godine je i ukinula davanje sertifikata za nove simbian aplikacije, odnosno na ovi-prodavnici više neće moći da se postave nove aplikacije. Verovatno će u nekom bliskom vremenu slediti i ukidanje svih symbian sadržaja

Simbian telefona ima i dalje prilično, čak i novih (valjda neprodatih zaliha) u prodaji, ali ih se Nokia u potpunosti odrekla i čak štaviše direktno hoće da ih ubije odnosno aktivno radi na tome da spreči razvoj softvera za njih.

Zašto?

Nije samo simbian u pitanju... pre par godina sam na Nokijinom sajtu mogao da nađem detaljne informacije o svim bivišim prastarim telefonima: sliku, specifikacije, kataloške brojeve dodatne opreme, softver. Sada, po Nokia sajtu možete zaključiti da su se pre par godina stvorili, da imaju nekolicinu ovih "aša" i "vinduz" telefona i da nemaju baš nikakvu prošlost iza sebe.

Meni to ne izgleda normalno.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?15.03.2014. u 19:52 - pre 122 meseci
Jel ih bese kupio M$?
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?15.03.2014. u 21:14 - pre 122 meseci
Ni meni nije jasna logika. Pustili su niz vodu još uvek upotrebljivu tehnologiju, i uklonili sve tragove sa svojih sajtova, još pre dogovora sa MS. Igrom slučaja primoran sam da ponovo koristim staru Nokiu n73, mogu da se slikam sa instalacijom programa, ni jedan ne prolazi proveru sertifikata. A svi koje želim da instaliram radili su sasvim dobro pre nekoliko godina. Isti programi, ista verzija Symbiana, isti telefon, ali sad ne može. Dok, recimo, još starije Java aplikacije rade sasvim normalno.

Edit: typo

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 16.03.2014. u 01:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?15.03.2014. u 23:28 - pre 122 meseci
Citat:
pisac: Meni to ne izgleda normalno.

U skorije vreme citav svijet je mogao da gleda kako Nokia od svjetskog proizvodjaca telefona br. 1 postaje marginalna kompanija kojoj preti propast, a vijesti u kojoj ta kompanija "sledeceg mjeseca otpusta toliko stotina ili toliko hiljada ljudi" su se mogle citati svakih par mjeseci.

Meni ne bi izgledalo normalno da su nastavili tim putem.
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?16.03.2014. u 05:56 - pre 122 meseci
Kupili su su pre par godina uslugu odrzavanja simbian telefona od neke softwerske firmi (accenture) za dosta novca - posto su u zakonskoj obavezi da vrse podrsku odredjeni vremenski period a nisu hteli da se backu sa simbianom i u delu kalendara desavanja je sve ovo, verovatno vise nisu u zakonskoj obavezi.

Meni su svi telefoni hakovani (rompatcher) i ne insistiraju na sertifikatima 0:-), na ovi store nije bilo nista novo pametno godinaam i niko odavno ne pravi aplikacije za simbian (ne racunajuci whatsup), a jos manje ih kupuje, tako da nije strasno :)
Lako se moze skinuti programi sa ovi store na pc (iza broja aplikacije dodas /download) i ima program da ih otpakujes u sis/sisx format i sacuvas za ubuduce.

Meni nije jasno zasto i dalje moraju da imaju xxx modela gde svakom nesto fali, umesto da se skoncentrisu i naprave par komada ali da ubijaju. Kao apple kad je poceo, ili kad je bio izbor oces 3210 ili 3310.
Recimo da hocu da kupim lumiu 520 nema blic, 620 ima blic i sklj kameru, mogli su da im pocetni model bude 720 po ceni od 520 (meni bi odgovarala velicina ekrana od 520). Ne nego segmentiraju telefone (koje niko ne kupuje) do besvesti i sad jos u istom novcanom rangu nude NokiaX.



[Ovu poruku je menjao joojant200 dana 16.03.2014. u 07:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9499
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10254 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?16.03.2014. u 07:41 - pre 122 meseci
Symbian je u odnosu na Android i iOS kao onomad DOS u odnosu na Win 98. Znamo da je bilo DOS proizvoda i za vreme Win 98, ali takođe znamo koliko su trajali.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?16.03.2014. u 08:41 - pre 122 meseci
Nije ti dobro poredjenje:
dos-win3.1.-win95-win98 je (r)evolucija prozivoda istog proizvodjaca.
Tacnije bi bilo da si uporedio recimo os/2 i win98.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?16.03.2014. u 08:52 - pre 122 meseci
Meni se čini da je os/2 kao mnogo bolji propao zbog konkurencije, ovde je android ipak preuzeo tržište kao kompletniji os.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?16.03.2014. u 12:17 - pre 122 meseci
Symbian je bio odlican, ali u ono vreme...sada ga je jednostavno pregazilo vreme, cak i da imas svu podrsku to je neupotrebljivo u odnosu na moderne telefone.

Pre 10tak dana sam na jedan dan koristio nokiu E71, i covece...to je bilo toliko neprijatno iskustvo da ne mogu da opisem.
Telefon je uzasno spor, dugmici su presitni, ekran mali, pa su i slova sitna, rezolucija ocajna, da ne pominjem kameru koja jednostavno nije ni blizu danasnjih losih kamera.
Pa dok nabodem broj iz imenika traje vecnost... i to me najvise nerviralo.
Jedini benefit je baterija.

Ja sam godinama koristio nokie i symbian, ali mi sa danasnje pozicije to deluje jako zastarelo, i jedva upotrebljivo, prosto je neobicno da je to do skoro bio "smart" phone.

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?16.03.2014. u 13:46 - pre 122 meseci
Ja koji god ADroid da uzmem u ruke, a da nije dual core sa 1GB RAMa je spor i bagovit...
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?16.03.2014. u 14:09 - pre 122 meseci
@bachi, kako su povezani dual core i 1GB RAMa sa bagovanjem? Mislim ok za brzinu. Ali sta kao, baguje na 1x 1200MHz ali na 4x 1400MHz radi toliko brzo da ne stigne da "baguje"? Ili?
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?16.03.2014. u 14:12 - pre 122 meseci
Citat:
bakara:
Symbian je bio odlican, ali u ono vreme...sada ga je jednostavno pregazilo vreme, cak i da imas svu podrsku to je neupotrebljivo u odnosu na moderne telefone.

Pre 10tak dana sam na jedan dan koristio nokiu E71, i covece...to je bilo toliko neprijatno iskustvo da ne mogu da opisem.
Telefon je uzasno spor, dugmici su presitni, ekran mali, pa su i slova sitna, rezolucija ocajna, da ne pominjem kameru koja jednostavno nije ni blizu danasnjih losih kamera.
Pa dok nabodem broj iz imenika traje vecnost... i to me najvise nerviralo.
Jedini benefit je baterija.

Ja sam godinama koristio nokie i symbian, ali mi sa danasnje pozicije to deluje jako zastarelo, i jedva upotrebljivo, prosto je neobicno da je to do skoro bio "smart" phone.


Pricas o 3-4 generacije starijem simbianu od poslednjeg, tad jos i nije postojao android i uporedjues isto toliko star telefon sa pretpostavljam nekim ovogodisnjim telefonom i os-om? ;P
Ako vec uporedjujemo trebali bi da uporedjujemo simban belle sa android v2 - to je bilo otpirilike stanje kada ukinut simbian.

A i da je losiji mogli su simbian da ostave na Ashe umesto jave.

Ja bi kupio jednu 808icu za kolekciju propalih os-ova, samo da nije tako skupa ;)
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?16.03.2014. u 14:58 - pre 122 meseci
Nokija je propala bas kao i Compaq, Digital, SCO.... kljucna rec: prilagodjavanje i dinamika.

Prosto, android kao platforma ih je zgazio. Otvorenost sta to bese - Nokija je pokusala da nauci sa najgorim od svih - M$
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?16.03.2014. u 14:58 - pre 122 meseci
Citat:
Zoran Milovanovic:
@bachi, kako su povezani dual core i 1GB RAMa sa bagovanjem? Mislim ok za brzinu. Ali sta kao, baguje na 1x 1200MHz ali na 4x 1400MHz radi toliko brzo da ne stigne da "baguje"? Ili?

Zato što je ADroid toliko retardiran da jednostavno ne ume da rukuje sa memorijom, u većini slučajeva dolazi sa preinstaliranim bloatwareom i pokretanje par aplikacija u pozadini je noćna mora za korisnika, jer iskusno ubija jednu po jednu čim mu zafali memorije i onda aplikacije koje nisu agresive (agresivne poput Vibera) umiru, zakucaju i ne mogu da se pokrenu same od sebe.

Imam ADroid 2.3.6 koji je prodisao tek kada sam ga rootovao i pobrisao bloatware, ali bilo koji 4.x da sam uzeo u ruke (a da nije neka ultra mega giga nafurana mašina tipa Galaxy S4) se jednostavno raspada kako loše radi. Prosto mi je neverovatno da Windows XP radi 6 puta bolje sa 512MB RAMa, dok ADroidu treba 1GB minimum.

Ističe mi za par meseci ugovor i prosto me jeza vata kada pomislim na još jedan ADroid i iskreno se nadam da će Windows da uvede hebeni VPN servis do tada.

Što se Symbiana tiče, glupo je brisati sve aplikacije sa sajta i pljuvati po sopstvenoj prošlosti, samim tim i po svojim korisnicima, jer šta garantuje da ubuduće ako se Windows pokaže fail to isto neće desiti Windows korisnicima?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?16.03.2014. u 20:43 - pre 122 meseci
Ma trebali su nastaviti sa linux baziranim MeeGo OS (Nokia N9), to bi bilo nešto. Android i meni ide na živce, iako ga koristim trenutno.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?16.03.2014. u 22:54 - pre 122 meseci
Koliko sam ja ukapirao trziste telefona,najveci broj kupaca android telefona su klinci i slicna ekipa
Ne znam za sta vecina vas na forumu koristi mobilni,ali ja ga uglavnom koristim za razgovor,i poneki sms i po potrebi skype,i slicno vezano za koriscenje interneta.
Imam android LG,i staru dobru n70,koju koristim vise od 5 gofina i bar toliko cu jos sigurno

Slazem se da simbian ne moze po funkcionalnosti da pridje androidu,ali isto tako smatram da je android jedno djubre koje baguje,i sluzi za gomilu bloat aplikacija da se klinci i zaludjenici poigravaju. (marketing je cudo )

Stvarno me zanima i molio bih nekog da mi napise kakav se to posao zavrsava preko mobilnog telefona sa android sistemom? Za bilo sta ozbiljnije se koristi kompjuter a ne mobilni jel tako?

 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?16.03.2014. u 23:06 - pre 122 meseci
Tako je, pod uslovom da u datom trenutku imaš kompjuter pri sebi.

Ali ako ga nemaš, što je vrlo često (tačnije van kuće ga nemaš nikada osim ako ga ne poneseš, ako uopšte imaš prenosivi kompjuter...) - u svim tim situacijama android telefon može da obavi veliki deo posla.

Ni ja isprva nisam pretpostavljao koliko je to, ali od kada sam se uverio i počeo sve masovnije da ga koristim, sasvim sam siguran da se neću vraćati nazad.

Btw, upravo merkam jedan S4 za koji smatram da je sasvim fin kompromis veličine/cene/mogućnosti, itd..
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?16.03.2014. u 23:20 - pre 122 meseci
Npr sta je to konkretno sto moze da se uradi poslovno na telefonu? A da nije slanje e-maila?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?16.03.2014. u 23:39 - pre 122 meseci
Teško je to nabrojati, a i to su potpuno individualne potrebe i ocene, koje za nekog drugog ne moraju da važe.

Meni je recimo sasvim dovoljno što sa dobrim telefonom pojam čekanje napolju na nešto više ne postoji, jer u nekom intermecu uvek mogu da završim neki poslić (u krajnjem slučaju i prosurfam netom...), što dovodi do toga da imam više vremena kada dođem kući...

Već samo to je neprocenjivo
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?17.03.2014. u 01:22 - pre 122 meseci
Hmmm, ja recimo mogu da surfujem i na symbian Nokiji, koristim VoIP (tj. imam kućni broj preko wifija dok sam u Grčkoj na plaži recimo), čitam i šaljem mailove, spajam se na kućni ili poslovni kompjuter/server i obavljam hitne posliće, igram igrice, spajam blutut tastaturu ako hoću brže da kucam, itd...

Šta mi to nedostaje a da nisam primetio?

Nego, mogu ja da razumem da oni hoće da prave nešto novo i "bolje" sa većim profitom, ali me živo zanima koja logika opravdava da se symbian forsirano ubija a svi svoji bivši proizvodi (uključujući i glupe ali odlične telefone kao npr. legendarni 6310i) kriju? Da li misle da će prevremenim ubijanjem symbian Nokie naterati korisnike da kupe neki novi baš Nokia telefon? Zato bi uzeli baš Nokiju, kada upravo ona sama prekida svaku vezu sa sopstvenom prošlošću?
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 36439 | Odgovora: 176 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.