Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a

[es] :: E-Poslovanje :: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 91702 | Odgovora: 111 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pava025
Sasa Pavicevic
programer, "ProSoftware"
Sombor

Član broj: 234144
Poruke: 48
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a27.01.2014. u 22:26 - pre 123 meseci
Pozdrav,

pokusavam, pazljivo prateci uputstva sa sajta ovog sertifikacionog tela da ga instaliram ali mi bas i ne ide... :-(

Dakle, odradio sve po uputstvu, pokusao i na Win XP i na Win7 OS-u, ali nece. U sertifikatima na oba OS imam MUP CA root sertifikat, MUP CA gradjani, ali u delu licnih sertifikata nemam moja dva koja bih trebao da imam. Celik mi sve podatke sa LK uredno procita i javi da je i digitalni potpis kartice verifikovan.

Pri pokusaju prijave na, recimo sajt euprave ([url=http://www.euprava.gov.rs/prijava][/url])javi da ne postoji sertifikat, dok se na sajtu poreske uprave, nakon unosa lozinke tj. pin-a, ne desava ama bas nista. Na Win7 cak ne dodjem ni do mogucnosti da unesem PIN....

Pri pokusaju da sa programom E-doc signer potpisem neki dokument, opet se nista ne desava iako bi, po uputstvu, ukoliko sertifikat ne postoji, trebalo da me o tome obavesti porukom...

Pomagajte...

Unapred hvala!

Pozz,

Sasa

[Ovu poruku je menjao pava025 dana 27.01.2014. u 23:39 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao pava025 dana 27.01.2014. u 23:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

abitbp6_

Član broj: 282358
Poruke: 137
*.ptt.rs.



+81 Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a28.01.2014. u 00:48 - pre 123 meseci
Glupo pitanje - jesi li uzeo sertifikat u MUPu? Sertifikat se ne dobija ako ga ne tražiš posebno, traba da se potpiše ugovor, itd...
Ja ga imam i sve radi savršeno.
 
Odgovor na temu

pava025
Sasa Pavicevic
programer, "ProSoftware"
Sombor

Član broj: 234144
Poruke: 48
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a28.01.2014. u 09:47 - pre 123 meseci
Citat:
abitbp6_:
Glupo pitanje - jesi li uzeo sertifikat u MUPu? Sertifikat se ne dobija ako ga ne tražiš posebno, traba da se potpiše ugovor, itd...
Ja ga imam i sve radi savršeno.


Kao sto neko pametan davno rece: Nema glupih pitanja, samo glupih odgovora...

Da si pazljivije citao, video bi da sam napisao da Celik sve ok procita, ukljucujuci i digitalni potpis. Dakle, naravno da sam bio u MUP-u, potpisao Ugovor, generisali mi sertifikat na licnoj karti... Problem se javlja kada prateci uputstva pokusam to da primenim u praksi.

Tacnije, javljajo se, jer sam na Win7 uspeo da se prijavim i sada sve radi kako treba. Kako, ne pitajte... Ostaje jos XP da savladam...

U svakom slucaju, hvala ti!

Ovde covek iz svakog, ali iz SVAKOG posta nesto novo nauci! :-)
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a28.01.2014. u 10:18 - pre 123 meseci
Ja sam primetio da izgleda kada pokuaš da se na sajtu euprave priajviš pa ti ne uspe, veb čitač to nešto zapamtii posle ti ne uspeva nikako dok da l ne restatuješ čitač ili ceo računar, ne sećam se.

Jesi li primetio da sertifikat https konekicje na sajtu eUprave nije kvalifikovan?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a28.01.2014. u 19:30 - pre 123 meseci
Kao što si instalirao Root i Građani sertifikat, tako moraš i svoj lični da instaliraš u windows. Idi u Čelik, pa Prikaz sertifikata i tamo ćeš naći dva sertifikata koja treba da instaliraš.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a30.01.2014. u 00:14 - pre 123 meseci
Lični sertifikat ne treba da se instalira. Čak štaviše, ne preporučuje se.

Kad ubodeš karticu u čitač, sertifikati će da se vide.
 
Odgovor na temu

pava025
Sasa Pavicevic
programer, "ProSoftware"
Sombor

Član broj: 234144
Poruke: 48
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a30.01.2014. u 01:58 - pre 123 meseci
Proradilo i na XP-u i bez ikakvih dodatnih aktivnosti sa moje strane!

Da, i bez instaliranja licnih sertifikata...

Nisam pametan ste se dogodilo. Gremlini! :-)

U svakom slucaju, hvala svima na komentarima i pomoci.

Pozz,

Sasa
 
Odgovor na temu

misantropic
Beograd, Srbija

Član broj: 321525
Poruke: 5
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a20.02.2014. u 23:57 - pre 122 meseci
Ja sam pokusavala na XP, ali nije islo, onda sam presla na drugi kompjuter (W7) ali i dalje ne ide.
Isto sam sve lepo radila po uputstvu, ali jednostavno ne radi.
Ne znam vise sta da ucinim...
Da li je moguce da postoji nesto sto su izostavili u onim uputstvima? :/
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a01.07.2014. u 12:01 - pre 118 meseci
Uzeo sam novu LK sa el. potpisom i uzeo Đemajlo smart card reader, instalirao drajvere sa zvaničnog sajta, sve lepo radi, ali mi, kada ubacim LK u čitač, u device manageru pod unknown device stoji smart card i nema drajvera za to.

To mi samo traži kada ubacim ličnu kartu u čitač i radi bez tog drajvera i autorizacija na sajtu euprave i poreske uprave, i ČELIK kao i edoc signer.

Ali mene kopka šta je to? :D


[Ovu poruku je menjao bachi dana 01.07.2014. u 13:13 GMT+1]
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a02.07.2014. u 16:08 - pre 118 meseci
To se i kod mene dešava. Sve lepo radi ali uvek izlazi unknown device. Posle me je to nerviralo pa sam mu stavio drajver. Ima tamo u windowsu Microsoft Generic Smart Card driver (tako nekako se zove), prihvatio ga je vrlo lepo i sad sve lepo izgleda i radi :)
 
Odgovor na temu

dolic
NEĐO DOLIĆ
INĐIJA

Član broj: 112551
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.3dcrystal3d.com


Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a04.03.2015. u 18:24 - pre 110 meseci
Jel može pomoć. Dali ovi zeleni kružići znače da imam "kvalifikovani elektronski sertifikat" na ličnoj karti?



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cvelee
Aleksandar Cvetkovic
Beograd

Član broj: 21845
Poruke: 16
*.roma.rs.



Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a24.03.2015. u 08:52 - pre 109 meseci
Resenje za unknown card problem u Token MAnageru je bilo:
U Token Manageru desni klik na <Unknown Card> pa opcija Register Card...
U polje Card Type upisati bilo sta, npr prezime vlasnika (s tim sto mora da se razlikuje za svaku licnu kartu). Klik na dugme Register.
Meni je ovako proradilo.

Naravno, ispostujte uputstvo sa sajta MUP-a. Instalirajte ispravan driver za citac kartica. Samo ova sitnica nije napisana u uputstvu do sada.
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+156 Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a27.03.2015. u 12:34 - pre 109 meseci
Da li još nekom čitač blokira LK kada se ubaci u card reader?
Bio već dva puta u MUP-u i kažu da nemaju rešenje, jednostavno zablokira sertifikat, rekli su da im se dosta ljudi javilo sa istim problemom,
kraj je meseca i treba elektronski projaviti obrasce za obračun plata i sada niko nema rešenje, i nemam kome da se obratim, pošto ne sajtu MUP-a nema nigde telefon za pomoć, samo email adresa na koju sam naravno poslao problem, i na koji naravno mi niko nije odgovorio.
U poreskoj kažu da ih zabole za MUP i njihove sertifikate, ako ne podnesem elektronski do kraja meseca obrasce platiću kamatu,
I kome ja sada da se žalim?
 
Odgovor na temu

dejan.saop
Saop doo

Član broj: 322058
Poruke: 4
*.static.sbb.rs.



Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a27.03.2015. u 13:00 - pre 109 meseci
Pozdrav.

Ovih dana svi imaju problema sa MUP sertifikatima posebno zbog potpisivanja završnih računa u novoj APR aplikaciji.

Mi smo za svoje korisnike pripremili uputstvo koje najčešće rešava ovaj problem pa ga pogledajte na: http://www.saop.rs/poslovne-in...njem-uz-pomoc-mup-sertifikata/

Ako to ne pomogne... ne znam šta će. :)

pozdrav.
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
212.178.228.*



+156 Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a27.03.2015. u 16:20 - pre 109 meseci
Mogu ja da kupim novi računar i da ponovo instaliram sve programe, ali je meni blokiran sertifikat u čipu lične karte, i ja čim ubacim ličnu kartu u čitač meni javi da je sertifikat blokiran.
Može ga odblokirati samo onaj ko mi je i dao sertifikat a to je MUP, a tete na šalteru kažu da da to one ne mogu da urade, do sada su mogle ali eto sada više ne mogu, i mogu da idem kući.
Kome ja da se žalim što MUP ne može da mi odblokira sertifikat u čipu lične karte?
 
Odgovor na temu

Nikola_BGD
Beograd

Član broj: 25863
Poruke: 340
212.178.246.*



+1 Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a09.04.2015. u 17:21 - pre 109 meseci
@kamicak -

Ja sam imao ovih dana problema u MUP da mi izdaju dig. Sertifikat na LK izradjenu pre 18.08.2014. Imaju nekih "tehnickih problema" i nisu u stanju da to urade (Palilula).

Uspeo sam u Ljermontovoj, na jednom salteru, posle kukanja i moljenja da probaju na nekom drugom racunaru, jer ni tamo nije moglo da se instalira na onom na kome to standardno rade.

Gledajuci uputstva sa MUP sajta, mislim da ima neke veze sa middleware-ima, koji se razlikuju za starije i novije LK.

Mozda je i "odblokada" u problemu zbog istih razloga.
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
212.178.234.*



+156 Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a10.04.2015. u 12:52 - pre 109 meseci
Ma, uspela je jedna teta da je odblokira, ali dokle će to sad traje, ko zna, naravno kad mi bude zatrebalo zablokiraće sama od sebe.
Rekla su u MUP-u da imaju problema i sa starim i sa novim LK, a niko ne zna kakav problem, samo jednostavno zablokira, a u MUP-u nemožeš ni sa kim stručnim pričati osim teta na šalteru, koje naravno veze nemaju.
 
Odgovor na temu

sbin

Član broj: 329531
Poruke: 4
77.46.134.*



Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a17.06.2015. u 23:37 - pre 106 meseci
Ovih dana sam spoznao značenje fraze "roditi mečku"!

Radi digitalnog potpisivanja dokumenata koja se prilažu APR-u kao završni račun uzet je digitalni sertifikat MUP-a (čipovana lk, izdata 2012.god, dok je sertifikat za elektronsko potpisivanje dodat pre nekih tri meseca).

Uradio sam sve prema uputstvima koje je dao MUP za instalaciju potrebnih sertifikata i pratećih programa:

1. instalirao sam Criptographic Service Provider (CSP) na Windows XP Prof. SP3, a potom i Middleware (RSIDCardMW).
2. skinuo i instalirao potrebne sertifikate "Root" i "Građani" prema uputstvu, kao i TrustEdgeCardMW (i uradio u Token manager sve što je trebalo).
3. instalirao aplikaciju Celik+ i program za elektonsko potpisivanje eDocSigner (cisto da bih testirao potpisivanje, prema njihovoj preporuci). Pre svega toga nabavio card reader i instalirao potrebne drajvere.

Kada sam prvi put ubacio licnu kartu, Celik+ je ocitao i verifikovao podatke, a među Personal sertifikatima (Control Panel/Internet Options/ Content/ Certificates...) su se automatski pojavila dva sertifikata sa vidljivim imenom i prezimenom. Tada nisam probao elektronsko potpisivanje ali jesam prijavljivanje na sajt e-porezi i radilo je ok. Sve ovo je bilo pre nekih 3 meseca.

Medjutim, kada sam pre par dana trebao da potpisem neke odluke (u PDF formatu), Acrobat reader me obaveštava da nema sertifikata za dig.potpisivanje. Pogledam u Personal Certificate - ne postoji ni jedan. Otvorim Celik+, ucitam sertifikate i krenem da ih instaliram rucno, birajući Personal odeljak u Certificate store. Za svaki mi prijavi uspešnu instalaciju ali ih nikako ne vidim u Internet Options/Content/Certificate.. u kartici Personal. Proverio sam da li još uvek stoje sertifikati Root i Građani - tu su, na pravom mestu. Krenem da instaliram ponovo sertifikate sa LK, birajuci automatski izbor skladistenja i on ih smesti u deo Other people, ali tada sa njima ne mogu da potpisujem jer ih ni jedan program ne uzima u obzir (probao Office, eDocSigner, Adobe).

Obrisem sve, pa krenem od 0, ali sada skinem program sa MUP-ovog sajta koji automatski instalira sve neophodne sertifikate, instaliram prateće programe i "registrujem" LK (šta god to značilo) u Token manager pomoću nekog programčeta koje su oni izradili. I opet ništa...

Prebacim se na drugi racunar sa XP-om, neuspešno. Na treći sa Win 7 - takođe. Isprobam sve moguće varijante koje sam našao na raznim blogovima - ništa. Probam sa drugim citacem kartica - opet ništa. Uvek ista priča: nema instaliranih sertifikata, u Token manageru se vidi registrovana LK (u kartici Object) ali pored nje stoji uzvičnik (šta to može da znači?).

Ima li neko rešenje? Ili bar ideju šta mogu još da probam ili gde sam mogao da napravim grešku, ako jesam, u celom postupku?
 
Odgovor na temu

radegeddon

Član broj: 58736
Poruke: 4
*.52.static.tippnet.co.rs.



Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a19.06.2015. u 11:21 - pre 106 meseci
Citat:
...u Token manageru se vidi registrovana LK (u kartici Object) ali pored nje stoji uzvičnik (šta to može da znači?).

Imao sam isti problem u Win7 64-bit. Uzvičnik znači da kartica nije pravilno registrovana.

Otvoriti Registry, otići na:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Cryptography\Calais\SmartCards

a za 64-bitni takođe na:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Cryptography\Calais\SmartCards

Treba da izgleda ovako (ATR se razlikuje od kartice do kartice):


Kartica se prilikom prvog ubacivanja sama registruje pod nazivom "Republic of Serbia ID Card". Kod mene je automatska registracija kartice unela nepotpun ATR i ATRMask.
Potrebno je uneti ispravan ATR (http://smartcard-atr.appspot.com ili http://pannetrat.com/Cardpeek/News ili http://www.codeproject.com/Art...rtCards-simply-and-effectively ili https://cardboss.cometway.com/content.agent?page_name=Download).



"ATRMask" treba da je: FF FF FF FF FF FF FF FF FF FF FF FF FF FF FF FF FF FF FF FF FF FF FF FF FF

"80000001" string postaviti da bude nstcm.dll (u C:\Windows\System32 se vidi da je to NetSet's CardEdge Card Modul - postoji i rsidcm.dll - Republic of Serbia ID Card Module, ali s njim ne radi, kao ni sa sistemskim msclmd.dll)

Takođe proveriti da li je PKCS#11 pravilno inicijalizovan (Start Menu / All Programs / NetSeT / TrustEdgeID / CardEdge PKCS#11 Initialization Tool)


U Device Manager / Smart Card Readers, proveriti sledeće (opcija postoji/ne postoji u zavisnosti od proizvođača/modela čitača tj. drivera):


Tek kada sam sve to ispravio, sertifikati su mi prvi put bili dostupni za instaliranje.
Napomena: nakon izmena nije potrebno raditi restart Windowsa, samo zatvoriti Token Manager, izvaditi karticu, pa ponovo pokrenuti Token Manager i ubaciti karticu.

U Command Prompt-u ukucati: certutil -v -store -user "My"
Ako je sa registracijom kartice sve u redu, tražiće PIN kartice, izlistati sve sertifikate i ispisati na kraju: Signature test passed
U zavisnosti od toga koliko sertifikata ima instalirano u Personal store-u (2, 3 ili više), ukucati sledeću komandu (počevši od 0 za prvi instalirani sertifikat):
certutil -user -v -verifystore "MY" 0
Na kraju treba da ispiše:
Certificate is valid
CertUtil: -verifystore command completed successfully.

Za sledeći sertifikat ukucati certutil -user -v -verifystore "MY" 1 , pa zatim: certutil -user -v -verifystore "MY" 2 , itd.

Vezano za problem sa drajverom za Smart kartice:
http://tech.springcard.com/201...ard-driver-missing-workaround/
https://support.microsoft.com/en-us/kb/976832/en-us

Ostali korisni linkovi:
https://technet.microsoft.com/...brary/dd979536%28WS.10%29.aspx
https://www.cryptas.com/en/cry...owledge-support/downloads.html
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
212.178.242.*



+156 Profil

icon Re: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a19.06.2015. u 12:33 - pre 106 meseci
Ako je ovo gore rešenje, onda svaka čast.......
Mislim ipak da je rešenje naizgled malo jednostavnije,
MUP ima problem sa starim ličnim kartama sa čipom,
meni su ustanovili grešku i izdali mi novu, o njihovom trošku, za divno čudo, pitao sam ih hoće li i moje vreme da mi nadoknade, pošto u NS se mora uzeti slobodan dan i imati dosta sreće da bi se predao zahtev za LK, ali su mi rekli da ne preterujem i da se nosim.
Instalirao sam ponovo sve nove programe po uputstvu ,koji su namenjeni za LK izdate posle, zaboravio sam kog datuma, i za sada radi.
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Kvalifikovani elektronski sertifikat MUP-a

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 91702 | Odgovora: 111 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.