Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pritisak u vodovodu

elitemadzone.org :: TechZone :: Pritisak u vodovodu

[ Pregleda: 12045 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

micoboj
Čačak

Član broj: 28311
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Pritisak u vodovodu18.01.2014. u 14:07 - pre 124 meseci
Svaki put kada je uključen bojler u kupatilu proradi sigurnosni ventil. Mislio sam da je ventil loš, mada je korišćen samo povremeno u toku 3-4 mjeseca, pa sam ugradio novi. Voda i dalje izlazi. Ventil je podešen na 9 bara, ali proradi na 9,5. Pritisak hladne vode je oko 5 bara, a ide i do 5,5. Termostat bojlera je podešen na II (maksimum je III). Ispravan je jer se uvijek isključi na istom položaju termometra. Bojler je od 50 litara.
Logično je da se pritisak u bojleru grijanjem sa neke polazne temperature povećava srazmjerno porastu temperature, ali nije u redu da taj pritisak ide preko pritiska na koji je podešen sigurnosni ventil.
"Stručnjaci" u JP Vodovod su mi rekli da je vodovod gravitacioni i da nije normalno da ventil proradi, a nisu mogli da mi objasne zašto se to dešava. Kažu "da je do nas to bi se dešavalo i kod komšija". Pitanje je da li su kod komšija ventili ispravni (sve kuće su starije).
Koliko znam, vodovodne cijevi se projektuju na pritisak od šest bara, što znači da bi pritisak hladne vode morao da bude toliki da se grijanjem vode u bojleru ne poveća iznad tih šest bara.
Šta je uzrok ovoj pojavi? Da li je pritisak u vodovodu od 5,5 bara iznad dozvoljenog?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Pritisak u vodovodu18.01.2014. u 15:22 - pre 124 meseci
Taj sigurnosti je tesko smece, imam isti takav i isto curi.
Dobar sigurnosni kosta 500-600din. i ne curi.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.opera-mini.net.



+334 Profil

icon Re: Pritisak u vodovodu18.01.2014. u 15:35 - pre 124 meseci
Uzmi onaj sto nema tu polugicu nego ono kao kapica.
 
Odgovor na temu

micoboj
Čačak

Član broj: 28311
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Pritisak u vodovodu18.01.2014. u 19:08 - pre 124 meseci
Nije problem do sigurnosnog ventila jer on odradi svoj posao kako je i podešen. Problem je u tome što pritisak dostiže tu vrijednost.
@bakara
On ne curi već se otvori da bi rasteretio bojler kada pritisak pređe 9 bara. Plaćen je oko 1100 dinara, a proizveden u Sloveniji.
 
Odgovor na temu

deki111
Beograd, Srbija

Član broj: 305965
Poruke: 617
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



+613 Profil

icon Re: Pritisak u vodovodu18.01.2014. u 19:52 - pre 124 meseci
1) Da li si siguran da se voda u voda u bojleru ne pregreva?
2) Ako si za ovo gore siguran da nije u pitanju, možeš da probaš da smanjiš pritisak u sistemu ugradnjom reducir ventila za smanjenje pritiska.
 
Odgovor na temu

micoboj
Čačak

Član broj: 28311
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Pritisak u vodovodu18.01.2014. u 20:07 - pre 124 meseci
Siguran sam da se ne pregrijava jer kazaljka termometra ne ide na maksimum, a termostat, kao što sam rekao, isključuje grijač.
Ugradnja ventila bi riješila moj problem, ali ostaje pitanje zašto JP Vodovod "pušta" toliki pritisak ako on prelazi dozvoljenu granicu. Svako u gradu na mojoj nadmorskoj visini bi trebalo da ugradi taj ventil jer je kod svakoga isti pritisak.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Pritisak u vodovodu18.01.2014. u 20:55 - pre 124 meseci
Vodovod pusta veci pritisak da bi i oni na kraju mreze imali pristojan pritisak.

Najbolje resenje ti je ovo:

Citat:
gti2: Uzmi onaj sto nema tu polugicu nego ono kao kapica.

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

micoboj
Čačak

Član broj: 28311
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Pritisak u vodovodu18.01.2014. u 21:50 - pre 124 meseci
Sigurnosni ventil i treba da pušta. Ako uzmem taj bez polugice kako ne bi puštao, pritisak će preći 10 bara.
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.opera-mini.net.



+334 Profil

icon Re: Pritisak u vodovodu18.01.2014. u 22:14 - pre 124 meseci
Ja nisam nikad merio pritisak u mrezi jer to nije deo mog posla.Za te ventile sa polugicom stoji da cesto cure bez razloga mada to kod tebe izgleda ipak nije slucaj posto imas uvid u stanje pritiska.Koliko vidim po netu,kazu da je normalan pritisak oko 3.5Bar-a.Ostaje ti jedino ugradnja ventila za regulaciju pritiska.
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
212.178.231.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Pritisak u vodovodu19.01.2014. u 00:19 - pre 124 meseci
Imao sam isti slučaj u prethodnom stanu, čak sam imao i manometar i vagres-crevo kao i ti :). Mogu ti samo reći da ventil za regulaciju pritiska meni nije pomogao, a verovatno zato što je bio preblizu (na nekih 70 cm od sigurnosnog ventila). Ono što sam tada načuo (a ne mora biti tačno, nisam se puno upuštao, navikao sam se) je da se postavi reducir na celu vertikalu. Da napomenem, bar tri ventila su promenjena, a prvi bojler nije puštao na ventilu, ali je zato popustio negde, pa je jedno jutro počeo da kaplje sa svih strana :).
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Pritisak u vodovodu

[ Pregleda: 12045 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.