Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

BGP i izbegavanje redistribucije na elegantan nacin :)

[es] :: Enterprise Networking :: BGP i izbegavanje redistribucije na elegantan nacin :)

[ Pregleda: 3202 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zeenmc
Nedeljko Scepanovic
Beograd City

Član broj: 54186
Poruke: 419
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon BGP i izbegavanje redistribucije na elegantan nacin :)18.10.2013. u 22:43 - pre 127 meseci
Danas smo na ETF-u radili Routing protokole u okviru Troubleshooting kursa, prosli smo skoro sve, finale je bila redistribucija, normalno multipoint, redistribucija sa jednom tackom spajanja dva posebna AS, nije zanimljiva :P, nebitno, znamo kako se resava problema loopova u redistribuciji, obicno se route taguju kroz route map, e sad ono sto mi je profesor rekao, bas me iznenadilo, al nigde nisam to resenje cuo (INE, CBT Nugget), mozda su spomenuli ali..., kaze on, ja nikad ne bih koristio redistribuciju, ma kakvi, jedan routing protokol i zdravo djaci, ja na to kazem, ali negde prosto mora, tipa kooperacija 2 kompanija, ili jedna drugu kupuje, ovo ono, i on kaze, hm pa sto bih koristio redistribuciju, i maltretirao se s njom, kada mogu da koristim BGP za to, lepo stavim 2 privatna BGP AS, jedan na drugi gadja, i zdravo djaci, to ce super funkcionisati dok se npr nesredi situacija, i neodluci s kom ce se protokolom nastaviti, koristiti kapiram da nije neka frka koristiti RIP npr u redistribuciji, zasto, pa RIP obicno koriste mali ruteri, koji nisu sposobni za velike mreze (dobro ajd, stavis RIP sa EIGRP, sam ce EIGRP jedan deo problema reseti jer ce te route na povratku imati AD 170, mozda bude 5,6 mreza, to se lako da zavrsiti, OSPF je opet ozbiljnija stvar, velika mreza, EIGRP opet ima resenja za jedan deo problema, znaci treba obratiti paznju sto se tice ip prefix-listi da sve match-uje sta treba pa kasnije da se taguje). Da li je neko nesto slicno radio kako je bilo, da li je zadovoljan ucinkom. Bas zanimljiva tema, jer me je duze vreme redistribucija zanimala ali nisam imao znanja da je vezbam kuci...
CCNP Security, CCNA R&S, CCNA Security, CCNA Voice
LinuxIsFree
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 803



+634 Profil

icon Re: BGP i izbegavanje redistribucije na elegantan nacin :)21.10.2013. u 20:21 - pre 127 meseci
Redistribucija je svakako mocna stvar, ali treba biti oprezan sa njenom primenom, jer njena nepravilna primena moze da napravi jezivu stetu. Teorijski, mozes da redistribuiras rute iz bilo kog routing protokola u bilo koji drugi. Ali kao sto sam jednom ovde napisao - teorijske mogucnosti su jedno, knjige su drugo, a operativna praksa nesto sasvim deseto. U produkcionim mrezama se najcesce koriste ovakva pravila redistribucije:

1. Interfejs rute (directly connected routes): adrese loopback interfejsa se redistribuiraju u IGP (OSPF, IS-IS, EIGRP ...), dok se adrese drugih interfejsa redistribuiraju u (i)BGP.
2. Staticke rute - po pravilu se redistribuiraju u BGP. Ponekad se staticke rute redistribuiraju u IGP umesto u BGP.

Naravno, sve redistribucije obavezno moraju da budu ogranicene prefix listama, kako bi se izbeglo nekontrolisano oglasavanje ruta.

Redistribucija iz jednog IGP u drugi se koristi srazmerno retko. Ja sam jednom koristio EIGRP <=> OSPF redistribuciju i to je bilo za potrebe jedne interne mreze za out-of-band management. U produkcionoj mrezi takve stvari nisam nikada radio.

Redistribucija iz BGP u IGP i obrnuto se ne koristi gotovo nikada. Prvo, zato sto ako ti takva stvar zatreba verovatno ti je dizajn negde los. Drugo, u takvoj konfiguraciji te od totalne katastrofe deli samo jedna zaboravljena access lista ili neki bug u sotveru, sto se pre nekih 15 godina i dogodilo (detalje mozes da procitas ovde). Istina, od tih davnih dana dosta se stvari poboljsalo u pogledu filtriranja BGP ruta. Ali takav scenario je jos uvek itekako moguc, jer su ljudi lenji ...
 
Odgovor na temu

zeenmc
Nedeljko Scepanovic
Beograd City

Član broj: 54186
Poruke: 419
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: BGP i izbegavanje redistribucije na elegantan nacin :)21.10.2013. u 21:34 - pre 127 meseci
Hvala na odgovoru, brutalan kao i uvek....Beri,ali sta se desava sa rutama koje su dinamicki naucene, kako bi njih redistribuirao ? Iz njegove price (profesor inace 2x CCIE R&S, Security) radi po PS, i znam da cesto kuka zbog problema na poslu jer cesto mora da sredjuje tudje projekte koji su sklepani cisto da rade. Od redistribucije se bezi to razumem, neverujem da bi neko tek tako namerno u kompaniju stavio 2 EIGRP AS, ako postoje 2 procesa, onda sigurno mora postojati neka logika, e sad drugo je ako nesto naleti pa mora da se uradi neko resenje (ja sam naveo primer kupovina kompanije od strane druge kompanije, npr jedna koristi ospf a druga eigrp, sta onda...). Inace polazim od pretpostavke da su prefix-liste dobro napisane, jedino ako se neki subnet potkrade pa prodje kroz redistribuciju bez tagovanja, i eto muke :P
CCNP Security, CCNA R&S, CCNA Security, CCNA Voice
LinuxIsFree
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 803



+634 Profil

icon Re: BGP i izbegavanje redistribucije na elegantan nacin :)22.10.2013. u 08:49 - pre 127 meseci
Opasnost je upravo u recenici: "sta se desava sa rutama koje su dinamicki naucene".
Rute koje su dinamicki naucene se uvek mogu da opisu prefix listom. Npr. ako se u mrezi #1 koriste: 10.0.2.0/30, 10.0.2.4/30 i 10.0.2.12/30, to moze da se opise rutom 10.0.2.0/28. Ako se u mrezi #2 koriste 10.2.0.0/24, 10.2.1.0/24 i 10.2.2.0/24 to moze da se priblizno opise sa 10.0.0.0/22 (ili 10.0.0.0/23 + 10.0.2.0/24). Onda lepo postavis staticke rute na interkonekciji dve mreze - u mrezi #1 postavis rutu ka 10.2.0.0/22 da vodi ka mrezi #2 i obrnuto: na ruteru u mrezi #2 postavis rutu 10.0.2.0./28 ka mrezi #1. Ovo vazi, naravno, za zatvorene mreze. Ako su te mreze deo Interneta onda ide redistribucija static => BGP + oglasavanje blokova ka drugoj mrezi. Ima jos resenja ...

Sto se tice primera sa dva AS-a koji si cuo na kursu: bez detalja ne mogu da kazem nista o tome. Kada je rutiranje u pitanju za svaki problem uvek postoji mnogo resenja i sva su najcesce podjednako dobra. Jedini princip koga sam se ja uvek pridrzavao je da konfiguracija bude jednostavna za odrzavanje, u smislu da cak i ljudi poput bivseg montera ili radnice u call centru, koji prodju osnovnu obuku za rutere i sviceve, mogu da rese najveci deo rutinskih problema sami.

A kad je rec o kupovini jedne firme od strane druge, odnosno fuziji, to je tek posebna tema. Takvu stvar sam radio sigurno 3-4 puta u proslosti i svaki put se radilo totalno drugacije. Naravno, ako su obe firme ISP, najveci problem nastane kada jedan ISP koristi OSPF, a drugi IS-IS (EIGRP se skoro nikad ne koristi u ISP okruzenju). To onda dovede do visemesecnih besmislenih prepucavanja i mlacenja prazne slame na ubitacno dosadnim sastancima, na kojima su po pravilu svi u pravu i niko nije u pravu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: BGP i izbegavanje redistribucije na elegantan nacin :)

[ Pregleda: 3202 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.