Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Treba mi pojasnjenje oko jednog realnog primera

[es] :: Fizika :: Treba mi pojasnjenje oko jednog realnog primera

[ Pregleda: 2357 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Rusi
Novi Sad

Član broj: 64282
Poruke: 292



+5 Profil

icon Treba mi pojasnjenje oko jednog realnog primera11.10.2013. u 22:41 - pre 128 meseci
Zanima me, ako se neko telo koje se brze krece da li je neophodna ista, manja ili veca sila da bi se to telo pomerilo iz svoje putanje? Npr. uzmimo auto od 1200kg, ako se krece 30km/h ili 100km/h da li ce neka sila na njega delovati da se lakse pomeri tj. izbaci iz svoje pravolinijske putanje pri vecoj brizini? Ili bolje reci da li brzina menja stabilnost nekog tela?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Treba mi pojasnjenje oko jednog realnog primera12.10.2013. u 09:00 - pre 128 meseci
Dovoljno je da ga gurne komarac da bi ga skrenuo sa putanje.

Dobro, komarac ne može da savlada trenje između točkova i podloge, ali to je odgovor. Da bi Zemlju skrenuo sa njene putanje, dovoljno je da je pljuneš iz svemira. No, ta putanja će biti vrlo bliska pretjodnoj i neće se usled toga Zemlja sistematski udaljavati od Sunca ili približavati Suncu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nymeria

Član broj: 317502
Poruke: 75



+84 Profil

icon Re: Treba mi pojasnjenje oko jednog realnog primera12.10.2013. u 10:35 - pre 128 meseci
U idealizovanom slucaju, ista sila ce imati isti uticaj, samo zavisno kako posmatras celu stvar moze da izgleda drugacije.
Recimo, ako neka sila deluje izvesno vreme na taj auto u istom smeru u kojem se krece neko vreme i promeni mu briznu sa 30 na 50 km/h isto ce mu promeniti i sa 100 na 120.
Ili, ako bi umesto auta bila kugla a sila deluje bocno. Ona bi zadrzala svojih 30km/h u smeru u kojem se kretala i dobila 20km/h u smeru delovanja sile. Isto bi bilo i ako je prvobitno bilo 100km/h -> zadrzalo bi tih 100 u tom smeru + 20km/h u smeru sile.
Rezultujuci smer bi bio pod nekim uglom u odnosu na prvobitni smer kretanja i taj ugao bi bio razlicit za razlicite pocetne brzine pa bi izgledalo da je manji ucinak sile. Medjutim, kugla bi se u oba slucaja udaljavala istom brzinom od pravca kojim se prvobitno kretala.


Naravno, ima tu zackoljica kao sto je trenje koje je promenljivo i sl. stvari, zato sam rekla "u idealizovanom slucaju"
 
Odgovor na temu

number42

Član broj: 313623
Poruke: 426



+52 Profil

icon Re: Treba mi pojasnjenje oko jednog realnog primera12.10.2013. u 15:05 - pre 128 meseci
Citat:
Rusi:
da li ce neka sila na njega delovati da se lakse pomeri tj. izbaci iz svoje pravolinijske putanje pri vecoj brizini?


da, ako je u pitanju bilijar. ako je bela loptica npr u centru stola, a trebas da ubacis plavu koja je na pravcu putanje bela loptica-rupa, i ako se na putanji nadje zelena koju treba minimalno okrznuti da bi bela u nastavku udarila u plavu i ubacila je u rupu- ovo mozes da izvedes pri manjim brzinama, tj plava ulazi. a ako belu jako udaris onda ce joj zelena promeniti putanju tako da neces uspeti da ubacis plavu.

ne znam da li se na ovo odnosilo pitanje, ali ako bi plava u odnosu na belu bila neka sila koja deluje na telo- tacnost ovoga je lako proveriti igrajuci bilijar i menjajuci pocetnu brzinu bele.
 
Odgovor na temu

Rusi
Novi Sad

Član broj: 64282
Poruke: 292



+5 Profil

icon Re: Treba mi pojasnjenje oko jednog realnog primera18.10.2013. u 12:22 - pre 127 meseci
Malo su mi nejasni odgovori. Interesovalo me je bio trenutni kontakt. Ali kolko sam shvatio iz vasih objasnjenja, isto mu dodje da li se kretao 30km/h ili 100km/h pri bocnom kontaktu tj. nece se povecati mogucnost vozila da ga izbaci iz putanje zbog svoje vece brzine.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Treba mi pojasnjenje oko jednog realnog primera

[ Pregleda: 2357 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.