Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Li-ION baterije i punjenje...

[es] :: Elektronika :: Li-ION baterije i punjenje...

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 51050 | Odgovora: 177 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...03.10.2013. u 19:18 - pre 127 meseci
Imao sam prilike da probam. Zice planu al baterija izdrzi.

 
Odgovor na temu

majstor_mensur
Mensur Lemic
odrzavanje pogona
Privatnik
Tuzla Bih

Član broj: 317621
Poruke: 79



+14 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...03.10.2013. u 19:42 - pre 127 meseci
Citat:
newtesla:
NiCd su mogle da podnesu ogromnu struju na trenutke: Li-Ion ne može; a buška/šrafka potegne i preko 20A na trenutke

Imam aku makita Li-ion sa kojom radim svakodnevno i nema nikakvih problema.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...03.10.2013. u 21:58 - pre 127 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Imao sam prilike da probam. Zice planu al baterija izdrzi.


Zavisi verovatno i od debljine zice, i od same baterije, njenih karakteristika... i da li ima elektronike u sebi i slicno...

Li-po je vise marketinski trik, da se "forsira" da je novija tehnologija itd, u sustini je pun naziv baterije "Lithium Ion Polymer", pa je i ona Li-ion baterija. Razlika je vrlo mala i vise je tu zbog smanjenja troskova i eventualno raznolikih oblika nego bilo cega drugog. Svaka baterija se pravi prema svojoj nameni, recimo za mobilne telefone je bitno trajanje baterije jer je to uredjaj koji se svakodnevno puni, pa se onda napravi baterija koja se puni sa C/3 radi duzeg zivotnog veka, baterije poput ovih sto sam navodio su uglavnom za auto/avio modele, koje se ne koriste tako cesto, ali je potreban dobar discharge rate, kao i brzina punjenja, zato se smanjuje vek trajanja baterije, imao sam neke manje kvalitetne li-po koje su vec posle 40ak punjenja spale na 50% kapaciteta bas iz tog razloga... svaka je drugacije napravljena, prema svojoj nameni...
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...04.10.2013. u 10:32 - pre 127 meseci
Pa recimo da sam imao prilike da vidim kako je ožičenje u AirSfot pušci izgorelo od kratkog spoja a bateriji ništa. To ožičenje je dizajnirano za velike struje.

Iako slične nisu sve Litijum bazirane baterije baš iste.

LiIon sadrži gel, a LiPo sadrži polimer koji je čvrst (zato ih i ima raznih veličina i oblika). Lipo ima niži unutrašnji otpor i može da trpi znatno veće struje pražnjenja.

A, recimo, LiFePo imaju značajnu razliku u tome što im je napon ćelije niži nego kod LiPo i LiIon pa se lakše uklapaju kao zamena za druge vrste baterija. A to nije jedina razlika. Bez problema trpe 10C do 15C struju punjenja, dugotrajnije su od LiPo, lak i nemaju problem sa prepražnjenjem a nisu ni toliko sklone samozapaljenju. Šteta je samo što ih još uvek ima malo u ponudi i cena im je visoka.



 
Odgovor na temu

ludidzora28
Milan Najerica
Mladenovac

Član broj: 159215
Poruke: 556
*.mts.telekom.rs.

Sajt: www.ludidzora.co.nr


+20 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...04.10.2013. u 14:53 - pre 127 meseci
Ja sam isto stekao utisak da ove Li-ION nemaju dovoljno snage, mozda su veceg kapaciteta, ali je busilica jaca sa starom Ni-CD baterijom... Mozda zbog neadekvatnog punjenja? Da li uopste Li-ION moze da se napuni kako treba po sistemu + na + a - na -, naravno ako ne pukne... :D pitam cisto informativno, posto sam ih tako punio jednom a zanima da li su se napunile kako treba? Napon po celiji je bio 4.2 V, mozda mrc preko, 0.02-0.03 V...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...04.10.2013. u 15:14 - pre 127 meseci
Za LiIon ne znam, jer nisam video baterije jace od ovih za mobilne telefone.

Poredio sam NiCd i LiPo. Lipo je mnogo življa, trenutno daje punu struju i motori se ponašaju drčnije nego sa NiCd, čak i ako NiCd ima veći napon.

 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...31.01.2016. u 08:40 - pre 99 meseci
Ajde da oživim staru temu jer mi je potrebna pomoć oko punjača i ispravnog punjenja baterije.
Imam uređaj (Gibson G-Force elektronske čivije za gitaru, prozvođač Tronical, Germany) uz koje nisam dobio punjač. Proizvođač navodi sledeće podatke:

Battery Pack
3.7V 340mAh 1258mWh Li-Polymer

Li-Polymer Charger
Input 100-240V AC 50/60HZ
Output 4.2V – 300mA

Oznaka baterije je Polymer Li-Ion Battery GBP 452050.

Originalni punjač je pametni i ima crvenu i zelenu diodu koja se upali kada je punjenje završeno.

Nabavio sam neki punjač za mobilne telefone, ali on daje viši napon i veću struju od deklarisane. Nisam se usudio da punim time pa sam bateriju prključio na stabilisani izvor sa preciznim podešavanjem napona i struje. Napon sam ograničio na 4,2 V, a struju na 200 mA (iako za kinesku verziju piše da može da se puni sa 1C, maksimalno 3C). Struja punjenja naravno opada sa napunjenošću baterije. Sada me zanima da li mogu i ubuduće da punim bateriju na taj način ili moram da nabavljam originalni punjač (iz USA)? Pišete da kod nas ima gotovih pametnih punjača za jednoćelijske LI-Ion baterije, ali ja to nešto nisam našao. Uputite me gde to da nađem kod nas.

Baterija je specifična i zbog toga mi je cilj da potraje što duže. Doduše našao sam je na Alibabi, ali prodaju samo bulk 2-3.000 komada !
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.166.*



+356 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...31.01.2016. u 09:03 - pre 99 meseci
Na nekoliko mjesta ZAS011 kacio semu punjaca za jednu celiju. Evo je:
Ako uspijem iskopati, negdje sam imao isto baziranu semu sa indikacijom punjenja.
U batery shopovima ponekad se nadje univerzalni punjac koji sam odredjuje polaritet . Postoje dvije vrste-sa strujom punjenja od 200 i od 600 mA i oba imaju indikaciju punjenja. Tebi bi dobrodosao ovaj sa 200 mA.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...31.01.2016. u 10:01 - pre 99 meseci
Da, video sam tu šemu, ali ja bih rađe nešto gotovo jer to ne bi trebalo da je nešto skupo.
Više bih voleo da mi neko odgovori da li je ispravno punjenje kako sam sada uradio, znači sa konstantnim naponom i ograničenom strujom koja se smanjuje do nule kako se baterija puni. Lično bih rekao da je tio ispravno, ali nemam iskustva sa ovim tipom baterije. U suštini i taj punjač sa šeme puni konstantnim vrednostima i samo isključi kada dostigne naponski prag.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.166.*



+356 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...31.01.2016. u 10:18 - pre 99 meseci
Upravo kako si opisao. Max 4,2 V/po celiji i struja napisana na punjacu je inicijalna struja kojom pocinje puniti. Kako je napon konstantan,
struja se punjenjem neminovno smanjuje. Ako ti nije smor, nastavi tako puniti, CC CV i bit ce u redu.
Inace cijena ovih univerzalaca kod distributera nije visa od 2-3€, nasviraju preprodavaci. Onaj od 200mA imam negdje, koristio dok
na mobilnim nisu napravili mini USB-bili razliciti dzekovi-za pregled i popravku-baterija obicno stigne prazna.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...31.01.2016. u 11:05 - pre 99 meseci
Originalni ispravljač je 38 dolara plus pdv i još ne znam da li šalju za Srbiju. U nemačkoj je 25 e plus oko 20 e za donošenje. Tražio sam na Alibabi, ali do sada nisam pronašao, pogledaću još jednom dtaljnije.

P.S. Pogledaću malo narednih dana po bateri šopovima da vidim kakvu ponudu imaju. Ovi za mobilne nisu dobri jer nisu pametni. Možda ima neki za kamere ili fotoaparate.

[Ovu poruku je menjao Sava dana 31.01.2016. u 12:22 GMT+1]
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...03.02.2016. u 07:40 - pre 99 meseci
P.S. Koliko da dodam kako originalni punjač (izgleda kao punjač za telefone) košta u USA 20 dolara, a najjeftiniji transport 38 dolara plus pdv kada stigne! Nije baš malo. Našao sam čoveka koji će mi doneti iz Nemačke, a tamo je 25 eura. Kako se radi o elektronskim čivijama za gitaru moram imati original inače vidim da na Aliju ima pametnih punjača za sve vrste baterije za cca 30 e.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

ludidzora28
Milan Najerica
Mladenovac

Član broj: 159215
Poruke: 556
212.200.247.*

Sajt: www.ludidzora.co.nr


+20 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...03.02.2016. u 14:21 - pre 99 meseci
Regulator punjenja kosta celih 150 din na ebay-u. Ja sam bas pazario jedan, do duse za moju busilicu sa dve celije.
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...22.02.2016. u 11:02 - pre 98 meseci
Evo ovako, kupio sam originalni punjač nemačkog proizvođača Tronical koji je napravio i spravu u kojoj je baterija i koji postoji na njihovom sajtu . Na njemu piše output 4.2V 300mA. Merenje pokazuje da u startu izbaci više od 4.4V koji jako brzo rastu do nekih 5.8V i sa toliko puni. Struja u kratkom spoju je oko 300 mA. On isključi punjač i upali zelenu diodu kada završi punjenje, ali napon napunjene bateriji bude 5,7 V. Voleo bih da mi baterija potraje što duže, a ove vrednosti mi se ne čine najboljima. Ima li komentara?
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...22.02.2016. u 11:51 - pre 98 meseci
A gde si merio napon?
Na punjaču ili na bateriji?
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...22.02.2016. u 16:41 - pre 98 meseci
Prvo sam merio na konektoru u praznom hodu i kako rekoh startuje sa nekih 4.4V i brzo raste na nekih 5.8V. Zatim sam merio struju kratkog spoja. Posle toga sam uključio punjač u bateriju i merio napon na pipcima baterije i tu je isti napon kao i u praznom ghodu, znači 5.8V. Najzad, kada se baterija napunila (po signalizaciji punjača) otkačio sam punjač i merio napon na bateriji koji je takođe približno 5.8V!
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...22.02.2016. u 17:22 - pre 98 meseci
Citat:
ludidzora28: Regulator punjenja kosta celih 150 din na ebay-u. Ja sam bas pazario jedan,

Mogu da mislim kakav se dobija je za te pare !

Dobro je da se Zoki (ZAS011) ukljucio,

inace to cudo moze da zapali pola stana samo tako, zbog NE-Adekvatnog punjenja.

Zoki ce to da razresi, "Iz Fundamenta" ! .......... Znam !

pOz


Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...22.02.2016. u 17:51 - pre 98 meseci
Citat:
Sava:
Prvo sam merio na konektoru u praznom hodu i kako rekoh startuje sa nekih 4.4V i brzo raste na nekih 5.8V. Zatim sam merio struju kratkog spoja. Posle toga sam uključio punjač u bateriju i merio napon na pipcima baterije i tu je isti napon kao i u praznom ghodu, znači 5.8V. Najzad, kada se baterija napunila (po signalizaciji punjača) otkačio sam punjač i merio napon na bateriji koji je takođe približno 5.8V!

Nemoguce je napuniti li-ion bateriju na 5,8 V da li je mjerni instrument okej?
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...22.02.2016. u 18:11 - pre 98 meseci
Citat:
zica49: Nemoguce je napuniti li-ion bateriju na 5,8 V da li je mjerni instrument okej?


Od kud covek Zna ???

Nema ON Baždarnu opremu u spajzu pa da proveri DMM !

To, dal je negde 5,7V iLi 5,8V je vrlo ispravno "FLUKE" pitanje


Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...22.02.2016. u 18:14 - pre 98 meseci
@zica49
E s`oproštenjem !
I to mi je naravno palo na pamet pa sam merio sa tri voltmetra: digitalni 3 1/2 i 4 1/2 cifre i analogni i svi pokazuju isto u granicama tolerancija. Palo mi je na pamet još da premerim bateriju nakon nekog vremena posle punjenja. To sam upravo uradio, ali baterija je trošena u međuvremenu, ali ne mnogo. Znači dopunjena juče, malo korišćena i sada premerena i napon je 4.21V! Naravno da sam pipao bateriju i za vreme punjenja i nije pokazivala znake povišene temperature. Pazi, baterija nije skupa (20 dolara odnosno 20 e u evropi), ali je teško dobavljiva pa mi je zato jako bitno ispravno punjenje. Šta znam, možda proizvođača baš briga i cilj mu je da kupiš što više barterija.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Li-ION baterije i punjenje...

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 51050 | Odgovora: 177 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.