Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?

[es] :: GSM - upotreba :: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 30432 | Odgovora: 145 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

agasoft
Aleksandar Đurić
Tražim posao...
Beograd

Član broj: 43804
Poruke: 2249
*.InfoSky.net.

Jabber: agasoft


+126 Profil

icon Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?13.09.2013. u 11:59 - pre 129 meseci
Zdravo,

Unapred se izvinjavam celum forumu ako se o ovome nekad diskutovalo, premda nisam uspeo da pronađem sličnih tema.
Takođe, izvinjenje moderatorima ukoliko je tema suviše opšta.
Kako rekoh u naslovu, svedoci smo da telefoni sa ekranima na dodir proždiru i uništavaju fizičke tastature.
Danas gotovo nema da se kupi smartfon sa qwerty ili numeričkom tastaturom, iz čega se vidi da su svi proizvođači nametnuli svojevrstan vid autokratije, nemogućnost da korisnik za sopstveni novac izabere vrstu unosa kakav mu odgovara.
Pokušao sam da nađem neko logično objašnjenje ovakvog, prilično nepovoljnog razvoja događaja.
1. Proizvođači koriste manje elektronskih delova ukidanjem tastature.
Ovo jeste istina, ali, s druge strane, ekran preko celog telefona je sigurno tehnički skuplji od mehaničkih tastera koji su bili izrađivani od plastike.
2. Možda su neke vrste ekrana jeftinije od tastera.
Bilo mi je totalno nelogično, ali, možda i jesu.
Mada, sada je trend da se skuplji modeli hvale gorilla glass ekranima i sličnim.
Možete me slobodno ispraviti ili kritikovati zbog mog mišljenja koje je možda subjektivno, ali, mislim da ukidanje mehaničke tastature pravi više problema nego koristi.
Do sada sam video mnogo korisnika svih generacija običnih i pametnih telefona koji imaju ekrane na dodir.
Ono što sam video, razočaralo me je, a to je, da niko, čak ni oni najprofesionalniji, ne mogu da kucaju istom brzinom kao ja na numeričkoj tastaturi.
Ako neko od vas može da mi priđe brzinom kucanja, ekran na dodir protiv mene sa numeričkom tastaturom koristeći t9, biće mi zadovoljstvo da vas vidim.
Dalje, ja na numeričkoj tastaturi mmogu da držim telefon u jednoj ruci, i da istom rukom kucam poruku, a da drugom rukom radim nešto drugo, npr da se držim za šipku gradskog autobusa dokžstojim u gomili naroda.
Korisnik telefona sa touch ekranom, to ne može.
Korisnici telefona sa tastaturom, oni veštiji, nisu morali da gledaju, bulje u ekran prilikom kucanja, jer su znali slova napamet i samo bi ponekad bacali pogled na ekran da vide jesu li sve ukucali.
Korisnik touch screena, to jednostavno ne može, jer da bi kucao mora da gleda u svako slovo koje će prstićima nabosti-
Ovo govorim jer tako mislim poučen iskustvima drugih ljudi.
Ja, kao što neki znaju ne vidim, potpuno sam slep.
Međutim, u kucanju sa ekranom na dodir, još me niko nije pobedio.
Sledeći nedostatak je oštećenje ekrana na dodir. POdložniji su čestim kvarovima, oštećenjima, grebanjima.
Svaka numerička ili qwerty tastatura je reagovala isto, jedan pritisak, slovo je otkucano.
Dok sa ekranima na dodir nikad ne znate kako će se ponašati.
Kod nekih proizvođača oni su osetljiviji, kod nekih manje osetljivi. Kod nekih, umesto slova s kucaju a, potrebno je vršiti neke kalibracije ekrana...
Tastaturu je na svim modelima moguće zameniti za najviše 1000 dinara, a ekran?
Ovaj trend govori da iz ovoga profitiraju proizvođači i servisi.
A mi?
Korisnici?
Kakvo je vaše mišljenje?
Zbog čega se ovakav, navodni tehnološki progres događa*
Jedan moj prijatelj kaže, naravno, iz šale, da mi prestanemo da unosimo informacije već samo da ih dobijamo.
Zamišljam nekog biznismena koji ima trista otkucaja u minutu bode po touchu...
Za kraj, moja situacija slepog korisnika.
Kao što rekoh, blagoslovljena tastatura, nema zamene.
Pišem, čitam.
Držim telefon u jednoj ruci i pišem, a drugom rukom mogu da držim osobu koja me vodi ili bilo šta drugo.
Što se tiče ekrana na dodir, Ifon je govorno podržan, kao i svi androidi od 4.1.
Međutim, da bi ja kucao na ekranu na dodir, moram da držim telefon u jednoj ruci a da pišem drugom.
Takođe, dok to radim, ne mogu da hodam, što me čini jedno 50% manje produktivnim.
Pokrivenost govorom je fantastična, ali, šta to vredi.

 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?13.09.2013. u 12:34 - pre 129 meseci
Citat:
agasoft
Ono što sam video, razočaralo me je, a to je, da niko, čak ni oni najprofesionalniji, ne mogu da kucaju istom brzinom kao ja na numeričkoj tastaturi.
Ako neko od vas može da mi priđe brzinom kucanja, ekran na dodir protiv mene sa numeričkom tastaturom koristeći t9, biće mi zadovoljstvo da vas vidim.
Dalje, ja na numeričkoj tastaturi mmogu da držim telefon u jednoj ruci, i da istom rukom kucam poruku, a da drugom rukom radim nešto drugo, npr da se držim za šipku gradskog autobusa dokžstojim u gomili naroda.
Korisnik telefona sa touch ekranom, to ne može.
Korisnici telefona sa tastaturom, oni veštiji, nisu morali da gledaju, bulje u ekran prilikom kucanja, jer su znali slova napamet i samo bi ponekad bacali pogled na ekran da vide jesu li sve ukucali.
Korisnik touch screena, to jednostavno ne može, jer da bi kucao mora da gleda u svako slovo koje će prstićima nabosti-
Ovo govorim jer tako mislim poučen iskustvima drugih ljudi.
Ja, kao što neki znaju ne vidim, potpuno sam slep.
Međutim, u kucanju sa ekranom na dodir, još me niko nije pobedio.
Sledeći nedostatak je oštećenje ekrana na dodir. POdložniji su čestim kvarovima, oštećenjima, grebanjima.

Nisu touch tastature nista inferiorinije od stare dobre numericke tastature (bas sam pre nekoliko meseci isto pitanje postavljao, zasto vise ne postoje smart telefoni sa alfa numerickim tastaturama?)

Brzina kucanja vestog kucaca na touch ekranima je vrlo velika i siguran sam da je brze nego dok ti tri puta natipkas jedan taster a to o cemu govoris (pogresno otkucano ili neotkucano iz prvog puta) su karakteristike najlosijih modela.

Osetljivost ekrana na grebanje je vrlo mala, narocito ako se koriste i folije i silikonske futrole.

Prednost telefona sa alfa numerickom tastaturom je u vrlo lakom koriscenju jednom rukom, kucanju bez gledanja, dobro vidljiv ekran na suncu i duzem trajanju baterije.
Androidi idu sada na unos glasom tako da kada to uznapreduje unos ce biti vrlo jednostovan.


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?13.09.2013. u 12:46 - pre 129 meseci
Citat:
agasoft:
Ovo jeste istina, ali, s druge strane, ekran preko celog telefona je sigurno tehnički skuplji od mehaničkih tastera koji su bili izrađivani od plastike.


Nije tastatura samo plastika, ima tu i elektronike, prekidaca, gumica i ostalog podloznog prljanju i otkazivanju posle nekog vremena.

Citat:
agasoft:
2. Možda su neke vrste ekrana jeftinije od tastera.


Ovi ekrani se sastoje od dva dela. Jedan deo je sam ekran, na kom se vidi sadrzaj, a drugi je "digitizer", to jest ono sto locira tacku pritiska.
Ekran ko ekran, isti je i kod svih telefona.
Digizer u radnji kosta par dolara...znaci da mu je cena u proizvodnji smesna.


Citat:
agasoft:
Ono što sam video, razočaralo me je, a to je, da niko, čak ni oni najprofesionalniji, ne mogu da kucaju istom brzinom kao ja na numeričkoj tastaturi.
Ako neko od vas može da mi priđe brzinom kucanja, ekran na dodir protiv mene sa numeričkom tastaturom koristeći t9, biće mi zadovoljstvo da vas vidim.


Ovo je cisto subjektivno i svako moze da se nauci da kuca brzo i na jednom i na drugom uredjaju...

Citat:
agasoft:
Sledeći nedostatak je oštećenje ekrana na dodir. POdložniji su čestim kvarovima, oštećenjima, grebanjima.


Ovo uopste nije tacno. Ti ekrani mogu da istrpe poprilicno zlostavljanja....


Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

agasoft
Aleksandar Đurić
Tražim posao...
Beograd

Član broj: 43804
Poruke: 2249
*.com
Via: [es] mailing liste

Jabber: agasoft


+126 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?13.09.2013. u 13:10 - pre 129 meseci
O tome govorim.
Ne, ja napisah, ne pritiskam ja nijedno slovo tri puta.
Koristim T9, tako da nema šanse da bude brži od mene.
A tek ako koristim qwerty suludo je o tome i govoriti.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?13.09.2013. u 13:48 - pre 129 meseci
Tržište određuje šta će se proizvoditi. Tebi možda više odgovara fizička tastatura a 99 drugih korisnika će želeti veliki ekran bez fizičke tastature. Zato ćeš i moći da nađeš 1% uređaja koji tebi odgovaraju. Sve dok proizvođač ne reši da se više ne zeza za 1% korisnika i umesto toga se fokusira na ono što većina želi. Meni fizička tastatura zaista ne treba. Retko kad kucam nešto na telefonu. Ako je nešto duže - nazovem. Juče sam morao da pišem mail sa smartfona i pošto imam instaliranu tastaturu sa prepoznavanjem srpskog jezika nije bilo nimalo komplikovano a ni dugo. Ne sećam se kada sam ranije morao da pišem nešto duže. Uglavnom par reči, adresa u GPS, pretraga na internetu itd. A za to nema šanse da bi menjao veličinu ekrana da dobijem tastaturu.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?13.09.2013. u 14:23 - pre 129 meseci
Citat:
agasoft:
Ne, ja napisah, ne pritiskam ja nijedno slovo tri puta.
Koristim T9, tako da nema šanse da bude brži od mene.

Slucajno si zaboravio da T9 nema veze sa tastaturom i da ga takodje ima i na touch screen telefonima?

Jesu fizicki tasteri bolji, ali ja na touch telefonu kucam otprilike istom brzinom kao i na racunaru, i ne bih rekao da sam brze kucao na alfanumerickoj.
Jedini problem kod duzeg teksta je ako treba nesto da ubacis ili izbacis, to je lose reseno i gubi se vreme ali tu i fizicka tastatura isti problem ima.


Prednost fizicke tastature je sto mozes kucati bez gledanja i sto je dovoljan i fizicki manji telefon, na nekom manjem touch telefonu nije bas ugodno kucati.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

agasoft
Aleksandar Đurić
Tražim posao...
Beograd

Član broj: 43804
Poruke: 2249
*.com
Via: [es] mailing liste

Jabber: agasoft


+126 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?13.09.2013. u 16:22 - pre 129 meseci
@bakara,


Ne, nisam zaboravio da tamo ima t9, nego prosto nisam ni znao. Ne razumem kakva je primena t9 na touch gde je jedan dodir jedno slovo?
I opet moje osnovno pitanje.
Neko reče, tržište određuje šta će se proizvoditi.
Tržište nije izmislilo touch.
Nadalje, kad bi se sad provela anketa o tome tastatura ili touch, ubeđen sam da bi bbila tesna borba, 55 45% za jednu od opcija.
Tako da to tržište nešto ne pije vodu.
Tržište niko niti je pitao niti može da pita.
Prosto se bojim da za godinu dve neće postojati telefon sa bilo kakvom tastaturom, i pitam se šta će da radi stotine miliona ljudi sličnih meni, malo stariji ljudi, pa i oni kojima je neki motorički problem da bockaju po ekranu.
Znam da sam ja milioniti deo procenta i da nemam šanse da pomerim kamen, samo i dalje ne znam u kom se pravcu razmišlja.
Prvo je bilo bitno da telefon bude što manji.
Sad je bitno da ekran bude što veći.
Ako se ne varam, već postoje ekrani od 5 inča.
Još malo će da bude ekran od deset inča, sa posebnom telefonskom slušalicom.
Šta je tu lakoća korišćenja, ako moraju da se koriste obe ruke.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?13.09.2013. u 16:40 - pre 129 meseci
Citat:
Još malo će da bude ekran od deset inča, sa posebnom telefonskom slušalicom.

Još gore, sada postoji i telefon za tablet! :)
Citat:
HTC je još prošle godine u Kini krenuo da prodaje HTC Mini kao prateći telefon, a sada izgleda da će nova verzija biti dostupna na svetskom nivou. U skladu sa skorašnjim updejtom za Evropsku verziju HTC One-a koja dodaje podršku za Mini+, izgleda da će druga generacija telefona za vaš telefon početi da se prodaje i kod nas. HTC Mini+ se povezuje sa vašim HTC telefonom, a opremljen je malim OLED ekranom dijagonale 1.5 inča u 4 nijanse sive. Kada se upari sa telefonom, Mini+ se može koristiti za pozivanje, kontrolu TV-a (ima ugrađenu IC diodu), proveru SMS-ova i za daljinsko fotografisanje. Od dodatnih funkcija ima ugrađen i laserski pokazivač i može se koristiti za listanje slajdova u PowerPoint prezentacijama. Ugrađena baterija je kapaciteta 320 mAh i sposobna je za 9h razgovora ili 95 satai mirovanja na jednom punjenju.

http://www.digitalonline.rs/info/87-htc-mini-plus
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?13.09.2013. u 17:51 - pre 129 meseci
Jedini realan nedostatak ekrana na dodir je osecaj pod pristima, odnosno nedostatak osecaja pod pristima koji bi vam rekao gde su granice tastera. Zbog cega je gotovo nemoguce nauciti slepo kucati na ekranu.
Al' ne sumnjam da ce se i to resiti pre ili kasnije.
Realno...
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?13.09.2013. u 18:22 - pre 129 meseci
Citat:
agasoft:
@bakara,

Ne, nisam zaboravio da tamo ima t9, nego prosto nisam ni znao. Ne razumem kakva je primena t9 na touch gde je jedan dodir jedno slovo?


Prednost virtuelne tastature je i u tome sto je promenjiva i prilagodljiva, pa tako mozes koristiti drugaciji raspored tipki, debljinu, swype, T9, unos glasom ili nesto sto ce tek sutra da izmisle.
Inace ako nisi znao to radi slicno kao i na alfanumerickim, kako kucas rec sistem prepoznaje reci i nudi da zavrsi umesto tebe.
Swype je prevlacenje prstom po ekranu bez podizanja, znaci vuces prst od slova do slova i pises.

A uz sve to mozes da uparis i neku mini ili skroz pravu tastaturu i kucas do mile volje.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?13.09.2013. u 18:23 - pre 129 meseci
Citat:
agasoft:
Prvo je bilo bitno da telefon bude što manji.
Sad je bitno da ekran bude što veći.
Ako se ne varam, već postoje ekrani od 5 inča.
Još malo će da bude ekran od deset inča, sa posebnom telefonskom slušalicom.
Šta je tu lakoća korišćenja, ako moraju da se koriste obe ruke.


Apsolutno se slazem sa tobom, a mislim i da su proizvodjaci dosli do istih zakljucaka pa sve redje nude modele preko 5"

Sve preko 4.8" je preveliko za koriscenje jednom rukom, i to nije cigla vec lopata.

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

agasoft
Aleksandar Đurić
Tražim posao...
Beograd

Član broj: 43804
Poruke: 2249
*.com
Via: [es] mailing liste

Jabber: agasoft


+126 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?13.09.2013. u 20:38 - pre 129 meseci
@boyan3001, kad izmisle novu tastaturu 2020. godine, biće to za ove klince nova revolucija, numerička ili qwerty tastatura, po prvi put među tinejdžerima. :)
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?15.09.2013. u 12:23 - pre 128 meseci
Citat:
boyan3001:
Jedini realan nedostatak ekrana na dodir je osecaj pod pristima, odnosno nedostatak osecaja pod pristima koji bi vam rekao gde su granice tastera. Zbog cega je gotovo nemoguce nauciti slepo kucati na ekranu.
Al' ne sumnjam da ce se i to resiti pre ili kasnije.


Pre ce biti pre nego kasnije:



Ovo je ujedno ima ogromne prednosti u odnosu na sve zive tastature koje danas postoje, pogotovo za slabovide.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

agasoft
Aleksandar Đurić
Tražim posao...
Beograd

Član broj: 43804
Poruke: 2249
*.com
Via: [es] mailing liste

Jabber: agasoft


+126 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?15.09.2013. u 12:44 - pre 128 meseci
@3way, bez namere da bilo koga uvredim, ako se i tu radi o nekim vibracijama ekrana, odmah mogu da kažem da je to glupost.
Nismo mi uskraćeni za povratnu informaciju, pogledaj Apple Ihpoen voiceover, ili google talkback.
Talkback je na androidu urađen jako pristojno, sve govori, čak se telefon prebacuje u naš mod, što znači da se jednim pritiskom na ikonicu ista ne otvara, da nebi ušli bilo gde, nego se jednom izgovori, a ako hoćemo da uđemo, tapn emo dvaput.
I sve je to super, svako slovo je izgovoreno regularno, nema greške... Samo, i tu mi slepi, a ne slabovidi, jer je razlika i među nama ogromna, osuđeni smo da po nekom ekstremnom osećaju zapamtimo položaj svakog slova. Da hvatamo qwerty osnovni red iz vazduha, da zapamtimo da je pola centimetra od centra ekrana ikonica za poruke, da je u donjem desnom uglu ekrana, ali ne baš u donjem desnom, nego za 3,4 milimetra ulevo, ok dugme, da je negde blizu donjeg levog ugla ekrana back...
Tako da, apsurdno je pričati o tome.
Dalje, ne može niko da bude u našoj koži. Slabovidi će videti da bockaju na malo većim slovima i ekranima, ali mi nikad pa ni tad.
Prosta je stvar.
Ja uzmem moj telefon, stisnem meni, broj 4 i u podešavanjima sam, stisnem još jednom 4 ija sam na primeru podešavanju melodija.
Ovde, nakon što ga otključam, moram prvo da se setim na kom ekranu su mi podešavanja, pa kad ih otvorim, dobiću samo pet stavki, a meni recimo treba dvadeset šesta. Moram da skrolujem po kolonama, dok ne dobijem dvadeset i šestu stavku...
Tako da, svaka čast i Google-u i Apple-u na trudu u kreiranju pristupačnosti, ali, taster je taster, slovo je slovo.
Istina je da stotine slepih širom sveta koriste ove tehnologije alli niko neće da prizna da su one teže nego nekadašnji symbian koji nam je prvi doneo preporod u korišćenju telefona sa govorom uopšte.
 
Odgovor na temu

Iksi
ivan Kostov
koordinator informatickog centra za
slepe, Medicinska skola
Beograd

Član broj: 44520
Poruke: 1558
*.com
Via: [es] mailing liste

ICQ: 2147483647


+12 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?15.09.2013. u 13:28 - pre 128 meseci
Citam ovu diskusiju, i prosto ne mogu a da se ne oglasim ovim povodom.
Kao i Agasoft imam isti problem, ali ni najmanje ne mislim da smo
zakinuti ukidanjem fizicke tastature, a narocito numericke. Razumeo bih
da jos kazes da je ukidanje querty tastature problem, ali zaliti za
numerickom tastaturom nema smisla. Koristim iphone od 2011 godine i mogu
reci da je pod 1, navigacija po samom telefonu daleko brza i laksa, nego
sto je to slucaj sa starijim telefonima sa numerickom / querty
tastaturom. 2. kucanje poruka. Tvrdim da je moguce podjednako brzo
kucati sms na iphone-u kao i na svakom drugom telefonu, ok kucanje
jednom rukom je malo sporije ali je moguce.. 3. t9 me je od uvek samo
zbunjivao i nikad ga nisam koristio ni na jednom telefonu.
4. Poznato je da je symbian mrtav sistem od nedavno, a ni jedna druga
platforma se vise ne pravi za telefone sa numerickom tastaturom, tako da
upravu si, oni ce polako ali sigurno nestati za godinu ili dve.
5. Sta ce raditi osobe slicne tebi, tj nama?
Pa prilagoditi se na touch. Od uvek su me iritirali slepi koji su samo
kukali na nasim mailing listama. Jao nema vise symbian telefona sta cemo
sad?? Uvek se treba prilagodjavati novim trendovima i ne bezati od
istih. U ostalom ako ti je fizicka tastatura toliki problem postoji
resenje, bluetooth tastatura.
6. Korisnici iphone-a imaju jos 2 sjajna resenja.
a, taktilnu foliju, folija koja na sebi ima oznake na brajevom pismu za
svako slovo, pa kucanje ide znatno brze
b. Program koji se zove m braille, a omogucuje kucanje na toch screen-u
ali tako da sam ekran predstavlja brajevu pisacu masinu i podeljen je u
2 dela na levoj strani su tackice 1 2 3, na desnoj 4 5 6. Kucanje ovom
metodom je jednako brzo kao na brajevoj pisacoj masini, bar to tvrde
ljudi koji aktivno koriste ovu aplikaciju
 
Odgovor na temu

agasoft
Aleksandar Đurić
Tražim posao...
Beograd

Član broj: 43804
Poruke: 2249
*.com
Via: [es] mailing liste

Jabber: agasoft


+126 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?15.09.2013. u 13:49 - pre 128 meseci
Iksi brate prijatelju, većina što si rekao jeste istina, ali ovako.
3. T9 je jedna plemenita stvar, ako hoćeš da stanemo na crtu, ti sa iphone a ja sa t9, pa da vidimo ko će da bude brži, što kažu, jednaki smo.
5. Naravno da će se prilagođavati, kao što bi se prilagođavali ne znam čemu na ovom svetu.
To je istina.
Nema razloga za kukanjem, mene to svakako čeka. Samo, koliko god šta ko govorio, nikad ali nikad neće biti isto da li sa nečim imaš fizički kontakt ili ne...
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?15.09.2013. u 13:58 - pre 128 meseci
Citat:
Iksi: 1, navigacija po samom telefonu daleko brza i laksa, nego sto je to slucaj sa starijim telefonima sa numerickom / querty tastaturom.

Ovo je naravno netačno. Uzmi nokiu 6310i (ili već neki od starih dobrih nokia telefona, uz minimalne izmene navedenih kodova), i samo otkucaj:
"meni 3 1 1" -> i prebacićeš režim zvona na "opšti".
"meni 3 2 3" -> i utišaćeš telefon do nekog vremena koje ćeš uneti
"meni 4 1" -> i podesićeš alarm
"meni 4 7 1" -> menja APN preko koga se telefon kači na internet"
"meni 4 4 4 2" -> menja mrežu na koju je telefon zakačen (korisno u roamingu)
itd... prečica ima za svaku moguću operaciju na telefonu, jer svaka stavka menija ima svoj broj koji se prikazuje dok skroluješ. Najčešće korištene operacije naravno zapamtiš vrlo brzo, i sretno ih koristiš dok god telefon traje i dok si u stanju da nabavljaš bateriju za taj telefon. Meni je nažalost 6310i počeo da ispušta dušu, posle 10 godina korišćenja, pa razmišljam da li mogu negde da nabavim novi ali nekorišten, da mi traje bar još 5-6 godina.

To naravno ne radi na symbianu, bar onome koji ja imam (E51) jer su već tu počeli da upropaštavaju šta su stigli. Ali i na tom skrnavom simbianu (skrnavom u odnosu na 6310i), opet je mnogo bolje recimo skrolovati i gledati i uveličavati slike tako što klikćem palcem na odgovaraući taster, nego povlačiti prste po ekranu kao što treba da radim na ovim telefonima bez tastature. Pritiskanje jednog tastera je mnogo brže i lakše nego povlačenje prstiju po celom ekranu da bi se obavila ista operacija koja je nekada mogla jednim pritiskom.

Ove nove telefone bez tastature mrzim iz dva razloga. Prvi je da su enormno široki, i uopšte mi se ne uklapaju u ideju o mobilnom telefonu, već mi više deluju kao igračkica za šetanje i igranje po kući i gledanje video snimaka, i slične zezancije. Drugi razlog je naravno taj što nemaju tastaturu, odnosno moram da buljim u telefon da bih nešto odradio, što je glupost neopisiva. Sa onim gore navedenim kodovima recimo, ne moram ni u jednom trenutku da pogledam uopšte u telefon.

 
Odgovor na temu

Mali_Milojica

Član broj: 317284
Poruke: 157
*.adsl-3.sezampro.rs.



+445 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?15.09.2013. u 13:59 - pre 128 meseci
Tržište i profit određuju sve.
Izrada mehaničke tastaure postala je skupa a potražnja sve manja i to definiše ponudu.
Na svetskim jezicima, glasovno pisanje poruka funkcioniše ok. Čak i na srpskom funkcioniše prihvatljivo i očekujem da će pisanje kuckanjem brzo otići u zaborav. Sve komande i operacije na telefonu izvršavaće se glasovno.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?15.09.2013. u 14:06 - pre 128 meseci
Kaži mojoj ženi da je to prednost kada noću pre ili tokom spavanja podešavam telefon, ili čitam poruke, ili radim bilo šta sa telefonom.

By the way, i 6310i i e51 imaju glasnovno navođenje u (nekim) menijima , i glasovno biranje brojeva iz imenika (koje na 6310i radi bolje nego na e51)

Tako da to glasovno komandovanje nije niti novost niti prednost . A "kuckanje" poruka glasom... čisto sumnjam da može ikada biti bolje nego kucanje sa T9 na numeričkoj opipljivoj tastaturi.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?15.09.2013. u 14:09 - pre 128 meseci
Citat:
agasoft:
@3way, bez namere da bilo koga uvredim, ako se i tu radi o nekim vibracijama ekrana, odmah mogu da kažem da je to glupost.


Nikakve vibracije nisu u pitanju. Ekran se ispupci i "stvara" dugmice koje mozes da osetis pod prstima.

Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

[es] :: GSM - upotreba :: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 30432 | Odgovora: 145 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.