Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Novi nameti na plate veće od 100k RSD

[es] :: Ekonomija :: Novi nameti na plate veće od 100k RSD

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 126672 | Odgovora: 181 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Novi nameti na plate veće od 100k RSD18.02.2014. u 20:57 - pre 123 meseci
Citat:
S A J A:
Progresivno oporezivanje je normalna stvar u svetu i sasvim je u redu da se i kod nas uvede. Ideja je upravo u ravnomernijem rasporedu nameta jer 10% nije isto nekome ko je siromašan i nekome ko je bogat.

Plan je da se nameti na plate generalno (znači svima) smanje i da se uvede progresivno oporezivanje.
Sad se još uvek ne znaju tačni procenti ali trebalo bi da svima ispod 100k bude manje nameta.
Onima koji imaju 100k možda će sve ostati kao i po starom (malo umanjenje, malo povećanje).
A oni koji imaju preko 200k možda će biti malo "teže".

Zašto se uvodi progresivni porez? Pa upravo zato da bi se moglo smanjiti siromašnima pa mora negde da se nadoknadi. Povećanje poreza na imovinu je isto u planu ali takođe neće biti preterano. Na drugom frontu će se raditi na smanjenju sive ekonomije i racionalizaciji državne uprave.

Ideja cele promene nije da se namaknu pare za budžet kako se to u javnosti tumači. Ideja je da se podstakne zapošljavanje i da se digne privreda na noge. Svi znate da je privreda u Srbiji na vrlo lošem nivou i ovo je jedan od načina da se ona oživi. U nekoj budućnosti, privreda će biti jedini način finansiranja države, neće biti više kredita niti čega da se proda. Prema tome, na oživljavanju privrede treba raditi i ovo je samo jedan potez u tom pravcu. Zapravo, to oživljavanje je trebalo da se desi još pre 10-15 godina, ali sad šta da radimo, šta je tu je, bolje i sad nego još odugovlačiti. E sad, većina ljudi u samom startu ne prihvata ovo objašnjenje, čak se ni u novinama ne spominje, jer je svima nama već godinama u mozak ugrađivano da se porez prikuplja isključivo zbog pljačke i sad to nije lako promeniti. Znajući ljude koji na tome rade i prateći njihov rad (Vučić, Radulović, Krstić, Simič...), verujem da imaju iskrene namere da nešto promene i ja ih veoma podržavam iako vidimo da su na svakom koraku okruženi otporom, pesimizmom i zlonamernim komentarima.

Znači kako god da okrenete, neke reforme su potrebne jer očigledno da ovako više ne može dalje.

I još nešto, ako neko želi da sebi smanji platu da ne bi plaćao više poreza, to je njegovo pravo koje mu se ne može oduzeti. Optimizacija plaćanja poreza je normalna stvar. Samo treba imati u vidu, da će se uporedo raditi i na suzbijanju sive i crne ekonomije pa će firme sve teže dolaziti do keš novca za "koverte".


A jesi li ti prijatelju razmislio o degresivnom oporezivanju?

Ovakvo glupiranje postoji još u Francuskoj, a šta je epilog se moglo videti...
Nekako si mogao do sada da shvatiš da ovde niko nema cilj da bilo šta oporavlja jer mu ovako više odgovara.
Ako hoćeš pravo rešenje, evo ti ga, a ti ga prosledi Vučiću i kompaniji, "pa ako me se ete na Dan bezbednosti sete, a ako ne..."
Prvo prepoloviš bukvalno plate u državnom sektoru, znači surovo, onaj ko je primao 70 somića, sad će da prima 35... zašto? Zato što inženjer u Zastavi iliti Fiatu ima oko 30 somića... jer to je realno. Šta ću dobiti sa ovim, socijalne nemire, ljude na ulici? Jok... ne smeju da izađu, čeka ih narod. Jer to su oni koji su otimali, šakom i kapom, na ovaj ili onaj način, e sad će da se otvoreno prikažu narodu ukoliko izađu na ulicu, pa ako prave nerede narod će ih dovesti u red, a policija je narodna ne zaboravi... Međutim neće oni na ulice jer sindikati ne postoje praktično, kao što i neme normalnog udruženja poslodavaca, funkcioniše još po neka komora, kao što je advokatska koja svojim štićenicima stvarno nešto i obezbedi. Uglavnom ko hoće može da radi za duplo nižu platu, ko neće može da napusti posao i pređe u privatnike, pa nek uloži to što je do sada krao i nek zaposli i gradi svoju imperiju. E ali ako on zaposli... pa čime će političari na sledećim izborima kupovati glasove, kojim obećanjima kad posla ima? Uglavnom, oko 80% njih će otići iz državnog zaposlenja. Taman lepo sad treba da zaposliš one koji su gladni, pošteni i kojima je novac neophodan za goli život i opstanak. Oni će čuvati svoje zaposlenje. Prvenstveno treba zapošljavati žene, žene i samo žene pa nek muškarci tuže za diskriminaciju to bih voleo da vidim. Mogu i mene da tuže kao ideologa ako hoće.
Uglavnom time smo smanjili taj trošak na plate u državnoj službi za oko 70%. Penzije ne diramo, nema rasta, nema pada, isplata redovna inače nas neće biti... koliko god treba za njih mora da se obezbedi.
E sad dođosmo do privatnog sektora i oporezivanja. Treba nam oporezivanje kojim ćemo mi stimulisati ljude da nam prijavljuju što više prihoda. kako ćemo to postići? Baš tako što ćemo visoko oporezovati one koji malo zarađuju. Znam da me sad svi mrze koji ovo čitaju, ali eto malo se zarađuje u državnom sektoru, pa neka pređu naravno ukoliko su ženskog pola. Ili neka plaćaju namet i trude se iz petnih žila da im posao postane što unosniji kako bi im opao porez.
Ilustracija na primer na porezu na dobit: Na godišnjem nivou na zaradu do 500000 dinara porez 30%, do milion 25%, do 2 miliona 20%, do 5 miliona 15%, preko 5 miliona 10%... itd ili slično.
Međutim Novak Đoković porez plaća prema dogovoru. Ima opciju da prvo sam ponudi šta bi on to voleo. Ako želi može da kaže i ništa, da bude oslobođen, ali to će reći javno. U biti država pristaje na 1% njegovog ukupnog profita i na njegovo veliko srce i patriotizam. Znači nema više Monte Carla. Dalje Rafael Nadal mora da kupi vilu u Srbiji prema svom ugledu, dobija opciju da plati 1% ili da mu mi odredimo cifru ako mu više odgovara sve ostalo je njegovo ako smo fiksirali cifru i ne zanima nas koliko zarađuje, a on čovek nije patriota kad je Srbija u pitanju. E sad Novaka nema puno, ali takvih kao Nadal ima, posebno u Francuskoj i sličnim sistemima. Razletiš se, moliš ih, preklinješ, nudiš i ne tražiš političke poene, već skupljaš kintu.
Kintu koju sakupiš ne smeš da trošiš već koristiš za investicije i krećeš u sistem u kome je u svakoj grani država konkurent ali skromni kako bi održao kontrolu nad tržištem. Ono što je bitno jeste da obuzdaš megalomanizam, znači one kao što je Mišković, prosto rečeno on može da ima šta hoće i koliko hoće, ali ne može baš da posluje kako je on zamislio, već kako narodu najviše odgovara. To se svede na antiglobalizam. U biti ne može on da ima na primer Maksi koji će da poguši sve male u toj grani, već taj Maksi mora da se razbije na manje delove, odnosno tim razbijanjem ti mu povećavaš troškove i potrebe za osobljem. Logično ti je da ćeš za vođenje knigovodstva više naplatiti dvema manjim firmama, nego jednoj pri pretpostavci da te dve imaju jednak obim poslovanja, kao ova jedna. Tako je i sa porezom.
Eto to ti je jedan mali deo zdravog plana ili zdrave ideje. Samo ona nije potrebna političarima jer će rešiti žarište na kome oni sakupljaju političke poene. A što se politačara tiče, pa plata poslanika mora da bude jednaka prosečnoj plati u Srbiji (to je znači više nego prepolovljavanje). Znači ako želi povećanje automatski ga dobija kada podigne prosečnu platu u Srbiji. Zar to nije pošteno i plaćen je da bi doneo bolji život.


E sad na drugi deo takođe želim da ti odgovorim. Nije fora da mi preduzetnici i mali privrednici smanjujemo sebi platu da bi platili manje poreza, već da bi bili manje kradeni. Vidiš ja plaćam nezaposlenost. Kada sma došao u sukob sa PU i blokadu i to totalnu ja nisma mogao da se prijavim na biro i nisam mogao da dobijem naknadu za slučaj nezaposlenosti, a kada se sve razrešilo izgubio sam pravo na nju... dakle pokraden sam. To pravo ne bi smelo nikada da se izgubi ako je već pravo, a ne da ti neko traži da se ti njemu javiš u prvih 30 dana i slično. Druga stavka je zdravstvo- Šta ja dobijam? To niko ne može da odgovori. Šta plaćam? Za minimalac plaćaš oko 30e mesečno. Šta mogu da dobijem za 30e mesečno? Jedan plombiran kutnjak na primer. Da li ću ga dobiti od zdravstvenog? Neću jer ta usluga ne ulazi u taj doprinos... Ko tu može da profitira? Onaj ko ima dosta njih na izdržavanju, pa svi overe knjižicu preko njega. Šta je onda to? Komunizam. E pa mi smo bežali od tog komunizma jer ne mogu oni mene tako malo da plate, koliko ja malo mogu da radim.
Sve to je krađa. PIO fond nije ta vrsta krađe ali jeste velika neizvestnost, jer ukoliko nema kredita neće biti ni isplata penzija, a ti uplaćuješ i uplaćuješ. Pri tome nemaš mogućnost da dobiješ nazad ono što si uplatio kao što je moglo u Kraljevini Jugoslaviji na primer. I to je krađa, kao i činjenica da nema penzije bez 15 godina staža.
Niko ne kuka na porez, već na doprinose, a iskreno u Srbiji porez je nizak, realan porez je 20%, međutim eto i u bibliji piše desetak, pa se i ovi toga uhvatiše.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Novi nameti na plate veće od 100k RSD18.02.2014. u 21:35 - pre 123 meseci
Ako ima neka mesecna nagrada za ukupan broj objavljenih karaktera ovde na ES, zamolio bih upravu foruma...
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Novi nameti na plate veće od 100k RSD

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 126672 | Odgovora: 181 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.