Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?

[es] :: Wireless :: Wireless oprema :: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 29125 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anthylon
anthylon
Bosna i Hercegovina

Član broj: 83876
Poruke: 48
92.36.217.*



Profil

icon Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?26.07.2013. u 18:37 - pre 130 meseci
Prije svega, hvala sto ste otvorili ovaj post

Imam ADSL router ZXV10 W300 (BH Telecom). Moja sestra je nedavno kupila kucu nekih 70-100 metara dalje od mene. Naselje nema veliki gradjevina; dakle kuce. Ipak, izmedju nas je jedna kuca pa nemamo direktnu vidljivost, ali od jedne druge vjerske gradjevine mogla bi se odraditi kvalitetna refleksija signala.

Eh, znam stvari o mrezama tu i tamo, ali o antenama i tom dijelu: oko nule.

Sta u stvari da uradim da dijelim internet i obezbijedim signal u sestrinoj kuci? Vidio sam na http://www.pik.ba/?trazilica=wi-fi+antena brdo nekakvih antena. Koju da kupim? Neku usmjerenu; u redu ali trebam li jos neki uredjaj ili samo antenu ukljucim umjesto te male koja vec ima na routeru i to je to?

Hvala! Hvala! Hvala!
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?26.07.2013. u 18:48 - pre 130 meseci
Sve zavisi....Ali po meni imas par mogucih resenja. Privi, da kupis jos jedan wIfI ruter i postavis ga u repeater mode i smestis negde na tavan sto vislje.. Drugi je da dokupis neku antenu za spoljnu montazu, tipa omni i sl i montiras na krov. Svaka ce u principu dobaciti za toliko bez problema, bila usmerena ili da zraci pod odredjenim uglom. I treci, najbolji je ako imas uslova da dovuces, lepo kupis tih 70-100m UTP kabla do njene kuce:)

Pozdrav!
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

anthylon
anthylon
Bosna i Hercegovina

Član broj: 83876
Poruke: 48
92.36.217.*



Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?26.07.2013. u 18:55 - pre 130 meseci
@gilopile
Hvala na brzom odgovoru; kabal ne dolazi u obzir jer bih morao preko parkinga; komsijinog dvorista... razvuci kaba, a to mi ne bi dopustili. Ali, moj router ima Wi-Fi zar ne bi mogla ta antena da se prikopca direktno umjesto postojece? Mozda smijesno pitanje, ali, fakat, ne znam pa pitam Na tom linku koji sam postavio u inicijalnom postu ima nekakvih antena. Da li bi neka odgovarala? Tu su neke dB vrijednosti koje ja ne kuzim....

Hvala -
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?26.07.2013. u 19:03 - pre 130 meseci
Zaboravih jos jednu opciju...Posto, pretpostavljam, da se ti kacis na taj ruter LAN-om, onda mozes i probati ceo WiFi ruter da popnes na tavan, i smestis negde gde je najbolja vidljivost prema sestri, a ti sebi dokupis UTP od rutera do kompa dole. Preko cega se sestra kaci? Da li PC sa Wireless karticom ili laptop? Ako je prvo, mozes kupiti za nju i neki biquad i montirati da gleda prema tvom ruteru u tavanu i mora da sljaka.

Recimo za tvoj ruter usrafis umesto postojece ako je ta preslaba: http://www.limundo.com/kupovin...mni-antena-2-4G-15dBi/15223377

Za sestru da hvata ruter: http://www.kupindo.com/Antene/...ena-11-dBl-varijanta-bez-kabla

Ili uzmes dve i za ruter i za sestru http://www.kupindo.com/Antene/...ena-11-dBl-varijanta-bez-kabla i mora da sljaka. Ti samo lepo postavis svoju na krov da gleda prema sestrinoj kuci i medjusobno ih usmeris koliko god je moguce da gledaju jedna prema drugoj i resio si problem.





[Ovu poruku je menjao gilopile dana 26.07.2013. u 20:16 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

anthylon
anthylon
Bosna i Hercegovina

Član broj: 83876
Poruke: 48
92.36.217.*



Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?26.07.2013. u 19:16 - pre 130 meseci
Dragane, nije zalud da imas takvo ime: Dragan

Hvala ti puno. Cijenim tvoju pomoc.

Dakle, ja se kacim na router wirelessom na router (laptopom, telefonom i sl.), ali na routeru su dostupna 3 konekciju UDP kablom. Sestra takodjer treba wireless.

Procitat cu o uredjajima koje si naveo u linkovima pa da vidim mogu li sta "skuckati"...

Hvala!!!!
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?26.07.2013. u 19:26 - pre 130 meseci
Pre svega, nema na cemu!

Hehe, DRAGan :D

Aha, to malo sada menja stvar. Dakle i ti se kacis bezicno? Onda mislim da je najbolje da kupis jos jedan WiFi ruter koji ces povezati na taj postojeci putem LANa, a novi postaviti na tavan sto blize sestri i postaviti ga u AP mod. Ako joj signal nije dovoljan, onda dokupi jednu od onih antena sa gornjih linkova, prikopcaj i usmeri prema sestri. Mozda da nacrtas otprilike vase kuce i da li je ikako moguca opticka vidljivost. Ako ne, onda ces morati jednu od onih gorepomenutih antena skopcati na novi ruter i podici na krov i usmeriti premqa sestrinoj kuci kako god znas i umes.

Ako se setim jos necega preslozicu, a verujem i da ce se jos neko prikljuciti i izneti svoje misljenje, pa cemo videti.

Pozdrav i svako dobro!
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

anthylon
anthylon
Bosna i Hercegovina

Član broj: 83876
Poruke: 48
92.36.217.*



Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?26.07.2013. u 20:53 - pre 130 meseci
Mislim da sad shatam cijelu pricu... Hmm, vjerujem da cu onda kupiti neki wireless AP i povezati sa ovim postojecim routerom. Moguce da cu imati opticku vidljivost sa krova; u svakom slucaju nije to daleko pa mozda neku omni antenicu postavim i onda sam rijesio signal cak i dok sam u komsiluku

Hvala puno i cujemo se
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?26.07.2013. u 22:34 - pre 130 meseci
VAzi, javni kako si resio problem.

P.S. Ne zaboravi da postavis zastitu WPA2 na WiFi ;)
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Marko Maljkovic

Član broj: 310150
Poruke: 20



+10 Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?27.07.2013. u 00:19 - pre 130 meseci
Imam ja jedno pitanje koje ima veze sa temom. Kad sam nedavno bio u CG, imao sam užasne probleme sa WiFi-om. Na kraju sam morao da zamolim čoveka kod koga sam bio iznajmio stan da mi posudi svoj laptop. Kad sam koristio njegov laptop (koji je star, ali ima Windows) nije bilo problema sa WiFi-om. Moj notebook je nov, ali ima Android. Da li to možda ima neke veze? Kad sam u Beogradu, sve radi bez problema na mom notebook-u što se tiče WiFi-a, a kad sam bio dole moj notebook nije mogao da registruje WiFi ili ga je jedva registrovao, a laptop sa Windows-om je radio savršeno. To mi nije jasno. Imao sam još jedno slično iskustvo nedavno u inostranstvu. Zna li neko objašnjenje za ovo, jer me baš iritira, a inače volim Android koji koristim.
 
Odgovor na temu

anthylon
anthylon
Bosna i Hercegovina

Član broj: 83876
Poruke: 48
92.36.217.*



Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?27.07.2013. u 00:29 - pre 130 meseci
Marko,

Ja nemam iskustva sa androidom ali cudno da se nisi mogao konektovati. Vrlo je moguce da je vlasnik koristio neku vrstu filtriranja - po MAC adresi i sl. U tom slucaju uredjaj ne bi dopustio tvoju konekciju. Ali, to je samo mogucnost. Moguce, takodjer, da imas fiksnu IP adresu postavljenu na laptopu... Trenutno to je sve sto licno meni pada na pamet :S
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
188.124.216.*



+122 Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?27.07.2013. u 01:33 - pre 130 meseci
Postoji jos i mogucnost da covek nije imao klasican wifi ruter nego je serovao konekciju preko wireless kartice u racunaru a koju je postavio u Ad-hoc mod a taj mod Android ne podrzava.
Ako nisi uopste mogao da vidis njegovu mrezu onda je verovatno to razlog.
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?27.07.2013. u 07:26 - pre 130 meseci
Ili je jednostavno isključio opciju emitovanja ssid.

Citat:
gilopile: I treci, najbolji je ako imas uslova da dovuces, lepo kupis tih 70-100m UTP kabla do njene kuce:)



Svašta sam čuo i pročitao al ovo je pobeda...
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?27.07.2013. u 13:22 - pre 130 meseci
Svakako sam to rekao u maloj sali (ali stoji kao jedna od opcija), ali ipak, bio ti zacudjen ili ne, bolje ne postoji od zice. Ne vidim razlog ako je kuca do kuce i ako postoje uslovi da se lepo dovuce kabel. Mislite da je to neko cimanje? Recimo, od moje kuce do komsijine postoji sajla na kojoj je razvucen telefonski kabel i tako ide od krova do krova u celom kvartu. Sta bi bilo tesko da se na par mesta vezicama pricvrsti i UTP i ona lepo u svojoj kuci nakaci WiFi ruter? Gubitaka na toj duzini nema, kao ni cimanja oko ubogog WiFi signala koji iz milion razloga zna da baguje, pocevsi od jeftinih rutera do krs kartica i antena koje se ugradjuju u laptopove. Da ne pricam za neke modele smart telefona...Cela ivesticija oko kabla iznosi 2-3crvene...Drugo je da je duzina veca od 150m gde UTP ne bi mogao iz komada, no to je vec druga prica...

Razvukao sam kilometre kabla i postavio rutera mali milion. I sta mislis koji kljenti su u 99% zvali uz obrazlozenje da nemaju signal/net? Ili da je isti spor?


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 27.07.2013. u 14:33 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?27.07.2013. u 17:39 - pre 130 meseci
Biti spojen laptopom na 70 metara udaljen router u urbanoj sredini malo sutra....to nece da radi kako treba..
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?27.07.2013. u 18:11 - pre 130 meseci
O tome i pricam, jer sve zavisi od laptopa do laptopa, kartice i antene u njemu. Imam neki matori Dell, hvata signal cak oko 300m AP od provajdera (doduse, ima ok sektor antene), dok sa novijim laptopovima nema teorije. Zato sam i predlozio da stavi spoljnu usmerenu antenu i usmeri ka kuci i hvatace - kako tako. Ili, dovuci kabel do njene kuce i ona skopca neki WiFi router i pokrije sebi prostorije signalom. Nije to neka duzina i to se vrlo lako resava. Ali opet, sve zavisi od lokacije i gde se moze okaciti kabel, u stvari i da li moze. Ako je slucaj kao kod mene, onda ja ne bih razmisljao i odradio bih za UTP-om. Ili bezicna varijanta sa repeater mode sa dve usmerene antene.

@gigamg1 ``Svašta sam čuo i pročitao al ovo je pobeda...``
To neko razmisljanje i da doticni misli da zivim u proslom veku kad spomenuh kabel, sta reci...



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 27.07.2013. u 19:28 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?28.07.2013. u 00:00 - pre 130 meseci
Jeste budalaština. Možes ti i da staviš zlatne žice što se mene tiče ali ipak nemoj da preporučuješ drugima isto. Začudićeš se u današnje vreme koliko finansijski faktor određuje uslove izvedbe. Nikakav problem...
Problem nije u varijanti i izvedbi nego u ekonomskoj isplativosti.
Uzmimo za primer da je prosečna cena metra utp kabla cat5e 50din, pomnožimo to sa 100m i dobićemo krajnji cenu koštanja - 5000.
Uzmimo za drugi primer da je prosečna cena samonosećeg utp kabla oko 80din po metru, pomnožimo to sa 100m i dobićemo cenu koštanja - 8000.
E sad, dva najobičnija AP-a ili rutera sa AP modom(u najkomplikovanijoj izvedbi sa sve antenama) ne prelazi cenu koštanja od 5000din a jos manje onu od 8000din.

Citat:
gilopile

Razvukao sam kilometre kabla i postavio rutera mali milion.

Verujem da je i cena koštanja izvedbi bila približna.

Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

anthylon
anthylon
Bosna i Hercegovina

Član broj: 83876
Poruke: 48
92.36.217.*



Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?28.07.2013. u 00:18 - pre 130 meseci
Znate, mi u ex-you smo otprilike svi isti; manje vise. Aludiram na nas mentalitet. Eh sad, zasto zelim izbjeci stabilniju varijantu (kabal)? Razmisljam, iako komsija, taj preko cije kuce trebam "prebaciti" kabal, trenutno u Svicarskoj, sta bi se desilo kad iz nekog razloga X skonta da mu u stvari smeta moja kabal. Mozda zbog nekog poslovnog uspjeha bude ljubomoran pa mi presjece kabal; mozda ovo - ono, ali to je Bosanac!!! Nema sanse da mu nece zasmetati: kad-tad. Siguran sam da je isto (pitanje komsije; susjeda) i u drugim ex-you drzavam. Mentalitet nam je takav...

Nego, hvala svima za pomoc; ideje; misljenje ... Josa nisam stigao implementirati rjesenje, ali sigurno hocu u skorije vrijeme...
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?28.07.2013. u 11:08 - pre 130 meseci
@gigamg1 Ok, jasno. Ne vredi da se raspravljamo, ionako je to za pokretaca teme nemoguca misija - mislim sto se njegovog komsije tice.:)

@anthylon, ako ti nije tesko, javi nam kako si resio i koliko si zadovoljan.

Pozdarv svima!
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?28.07.2013. u 14:05 - pre 130 meseci

@anthylon

Mozes postaviti i podzemni kabal...(treba kopat skupa dozvola i izvodjenje radova)
Mozes postaviti i samonosivi kabal...(treba dozvola i suglasnost od komsija,ako pukne grom i komsiji sta strada obro si bostan)
Mozes postaviti i Radijski PTP link...(rjesenje koje radi ali rjesenje koje je skupo)
Mozes postaiviti sta ti dusa zeli ali sve to je u svakom slucaju dugorocnije skuplje od nesto novca sto ce se usicariti u djeljenju te konekcije.
Ako volis sestru kao sto bi se sestra trebala voljeti,ono neces da se nervira,svadja sa komsijama,pukla konekcija i slicno,nek spoji svoj prikljucak od nekog od provajdera i gotova stvar..ti otputovao nisi kuci,ruter zablokao a ona dobila cir na zelucu,dzaba ako ima kljuc od tvoje kuce na kraju ce reci ma je*es ove moderne tehnologije treba puno hodat.
Internet je nekad bio skup,danas nije....
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?02.08.2013. u 17:30 - pre 130 meseci
Ma dajte kakve kablove spominjete? Neka proba sa spoljnom usmerenom antenom nikako sa omni! Zasto bi rasipao signal kada mu je potreban? Kabal se koristi u ekstremnim situacijama ko ce razvlaciti 80 metara kabla po meni to je velika glupost.2 rutera ili pak jedan ap ruter i jedna usb kartica sa spoljnom antenom garant ce postici nesto.Ali neka ide postepeno znaci prvo ruter i usmerena antena kod njega pa onda ako kod sestre nema signala neka i ona stavlja spoljnu antenu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Wireless oprema :: Apsolutni pocetnik: kako pojacati WiFi signal sa ADSL routera; antena? Logika?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 29125 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.