Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?

[es] :: E-Kupovina :: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 42045 | Odgovora: 160 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 00:07 - pre 130 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Jagnjeca brigada
Nisam cuo da u okruzenju to rade a ni u Evropi, sto samo Srbija izmislja placanje duplog poreze? Porez na robu se samo placa ako je kupljena u zemlji zivljenja!


To je tebe neko lagao.

Za EU vazi identicno pravilo kao i u Srbiji:

- Za robu uvezenu iz zemlje van EU na koju ide cearina se placa i carina
- Za robu uvezenu iz zemlje van EU se uvek placa PDV

Identican sistem je u Srbiji.

Ako bi, hipoteticki, kupio robu u Srbiji i na nju platio PDV od koga se nisi oslobodio, i tu robu uvezao u EU, isto bi platio 2 puta PDV.

Briga EU, (bas kao sto je briga i Srbiju u obrnutom slucaju), da li si ti ili nisi platio PDV u stranoj zemlji - njih zanima samo porez koji ces da platis njima.

Zbog toga procedura ide ovako:

1. Kupis robu u stranoj zemlji
2. Oslobodis se PDV-a u stranoj zemlji (ako PDV postoji) zato sto roba ide iz zemlje
3. Uvezes robu u svoju zemlju i platis carinu ako se carina placa, i PDV na sve to

Ako nisi uradio #2 - placas PDV u momentu uvoza i to ce ti biti dupli porez onda. Ali to je TVOJ problem a ne problem drzave u koju uvozis robu. Nemoj kriviti Srbiju sto naplacuje PDV u momentu uvoza robe od strane fizickih lica kao i svaka druga zemlja koja ima PDV sistem.

Citat:

Jedino jadni srbi placaju PDV i CARINU!


Prosto je neverovatno koliko ljudi iz Srbije vrte ovu plocu, cak i kada je totalno netacna, kao u ovom slucaju.

Carina i PDV nemaju veze jedno sa drugim, i pravila u Srbiji su identicna sa pravilima EU.

Tako da "jedino Srbi" ne moze ni u ludilu da bude tacno posto imas dvocifren broj zemalja na istom kontinentu koje imaju identican nacin naplate.



Ovo sto si napisao jednostavno nije istina . Da li si ti nesto narucivao u vidu paketa, tu gde zivis po adresi bi se reklo da je Nemacka ??? Ako jesi ajde napisi da Nemacka drzava naplacuje PDV na svu robu koju uvezu fizicka lica - gradjani , cak i na onu koja kosta 1 $ !!!!!

To ne naplacuje ni jedna zemlja sveta pa ni Nemacka, ma sta ti tvrdio. Svaka drzava sveta je uvela neki svoj limit ispod koga ne Naplacuje PDV . U Nemackoj taj iznos je 22 Eura. Znaci kada dobijes , kupis paket koji kosta 25 $ jer 22 Eura je oko 28 $ Nemacka drzava ti nece naplatiti ni centa. U tome je sustina.

Osim raspale Srbije ne postoji ni jedna drzava na svetu gde je limit 0. Sto fakticki znaci da placas PDV i na 1 $ ili 0,5 $ili na 0.1 $ Ako je nekome to sve normalno u Srbiji , onda svaka cast na rezonu.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 07:50 - pre 130 meseci
Citat:
ademare
To ne naplacuje ni jedna zemlja sveta pa ni Nemacka, ma sta ti tvrdio. Svaka drzava sveta je uvela neki svoj limit ispod koga ne Naplacuje PDV . U Nemackoj taj iznos je 22 Eura. Znaci kada dobijes , kupis paket koji kosta 25 $ jer 22 Eura je oko 28 $ Nemacka drzava ti nece naplatiti ni centa. U tome je sustina.

To obično nije 'limit' onako kako ga ti zamišljaš, već diskreciono pravo. A to je velika razlika.

Citat:
ademare
Osim raspale Srbije ne postoji ni jedna drzava na svetu gde je limit 0. Sto fakticki znaci da placas PDV i na 1 $ ili 0,5 $ili na 0.1 $ Ako je nekome to sve normalno u Srbiji , onda svaka cast na rezonu.

Zato ja podržavam one dečije ekskurzije po evropi... Nije loše da deca bar jednom u životu izađu van svoje opštine, inače imamo ovakav slučaj poput tebe.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 08:42 - pre 130 meseci
Idemo dalje beli papiru... SportsDirect, iskljucivo DHL-om salje za Srbiju:
http://forum.benchmark.rs/show...portsdirect-pitanja-i-odgovori
Nadji mi JEDAN posto gde je nekome trazen izvod iz banke, izvod kartice, PP invoice, bilo sta tog tipa...
iHerb, salju samo DHL i UPS za Srbiju - UPS je preskup pa je jedina opcija DHL (international mail je takodje DHL-om slanje!). Nisam naisao da je ikome trazen izvod.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 08:49 - pre 130 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
ademare
To ne naplacuje ni jedna zemlja sveta pa ni Nemacka, ma sta ti tvrdio. Svaka drzava sveta je uvela neki svoj limit ispod koga ne Naplacuje PDV . U Nemackoj taj iznos je 22 Eura. Znaci kada dobijes , kupis paket koji kosta 25 $ jer 22 Eura je oko 28 $ Nemacka drzava ti nece naplatiti ni centa. U tome je sustina.

To obično nije 'limit' onako kako ga ti zamišljaš, već diskreciono pravo. A to je velika razlika.

A poceo si da ne citas papire ;)
http://www1.zoll.de/english_ve...opics/index.html#other_topics4
Donji limit jeste 22EUR, ispod koga se nista ne placa. To ne znaci da se placa za vise od toga, ali znaci da se ne placa ispod. Imate izlistane konkretne cifre kada jos ne placa i za vece vrednosti.

Citat:

Zato ja podržavam one dečije ekskurzije po evropi... Nije loše da deca bar jednom u životu izađu van svoje opštine, inače imamo ovakav slučaj poput tebe.

Evo, jako koristan komentar :) Umesto da pokazes coveku kako nije u pravu, nabacas jos gomilu stvari koje jesu tacne na papiru ali nicemu ne sluze :)
 
Odgovor na temu

Jagnjeca brigada

Član broj: 52969
Poruke: 311



+298 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 09:55 - pre 130 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Za EU vazi identicno pravilo kao i u Srbiji:

- Za robu uvezenu iz zemlje van EU na koju ide cearina se placa i carina
- Za robu uvezenu iz zemlje van EU se uvek placa PDV

Identican sistem je u Srbiji.

Ako bi, hipoteticki, kupio robu u Srbiji i na nju platio PDV od koga se nisi oslobodio, i tu robu uvezao u EU, isto bi platio 2 puta PDV.

Prosto je neverovatno koliko ljudi iz Srbije vrte ovu plocu, cak i kada je totalno netacna, kao u ovom slucaju.

Carina i PDV nemaju veze jedno sa drugim, i pravila u Srbiji su identicna sa pravilima EU.

Tako da "jedino Srbi" ne moze ni u ludilu da bude tacno posto imas dvocifren broj zemalja na istom kontinentu koje imaju identican nacin naplate.




Mene ne zanima masovni i veliki uvoz, to u Srbiji rade povlascene firme (MAFIJA), ovde mi raspravljamo i o klasičnom uvozu kupljene robe koji vrši fizičko lice za iznose do 20ak evra i to za online kupovinu?

Ajde ti nama reci, posto ne zivis u Srbiji. Da li si nekada nesto narucivao preko ebay-a za npr. 10$ i da li su ti to kao u Srbiji procenili na 20$ i da li su ti kao u Srbiji naplatili carinu na 20$? Jeli li imao iskustva sa nekim stručnjakom u nemačkoj kao mi sa strucnjakom u Savskoj ulici, koji izgleda zna sve prilike i cene na tržištu, je našpanovan da odere onog koji je kupio? Bas me zanima kako se to radi u zemlji gde trenutno zivis? Jel tebe tamo ta drzava gde zivis, koci i saplice na svakom koraku ovde osim ako nisi tajkun, mafijas, robovlasnik(privatnik) imas sapltitanje!? Jel ima imaginarnih procena posiljke?

Meni smeta što oni mogu da odrede vrednost nečega. Ja naručim ranac koja košta 9,90 dolara. Poštarina je besplatna, ali oni otvore paket i pored računa gde se vidi da nešto košta 9,90 dolara oni ocene da to košta 100 dolara. Šta ja sad tu mogu da uradim? Nemam ništa protiv toga da platim pdv i poštarinu i šta već treba ali ne želim da se neprijatno iznenadim kada skontam da nemam dovoljno para da platim jer oni misle da to vredi 100 dolara. Klinci ciji roditelji nemaju da plate da vide sveta, pokusavaju bar na ovaj nacin da dodju do nekih gedzeta, ali u Srbiji ti ne daju ni to - kako ova drzava ponizava ljude koji u njoj zive!

U srbiji su ljudi inertni i nepreduzimljivi. Neki drugi narodi, eto npr Grci, bi na svaki ovakav potez izasao na ulicu, pravio proteste, učinio nešto... kao da smo se pomirili sa sudbinom da ko dođe na vlast, može da radi šta hoće. Sad je ispalo sa PayPalom da je jos gore nego ranije jer je ranije bilo oporezovano i carinjeno samo preko 100eura, a sad ispalo sve!


Zasto carina sme da mi lupi cifru koju hoce, ako misli da je vrednost nerealna? Cime je to opravdano? Sta ja to plaćam u stvari? Znaci li ovo da ja to dodatno placam nesposobnost ove države da privuce i zadrži prodavce i proizvodjace cije proizvode moram da naručim iz inostranstva jer ih ovde nema? Naravno da carinik ne moze da prepozna da li je roba nizeg ili viseg kvaliteta, ali ono sto mogu da urade je da nam omoguce da u elektronskoj (ili klasicnoj) formi za odredjeni carinski zapisnik posaljemo dokaz o ceni te robe (fakturu, potvrdu iz banke, izvestaj sa Paypala, ebaya ili drugog servisa), pa nek procene da li je dokumentacija validna ili ne. Nego ja moram da pisem zalbu koja kosta 400 dinara!


Kineska roba ima znacajne razlike izmedju cena razlicitih proizvoda koji fiziciki isto ili slicno izgledaju, a po kvalitetu spadaju u razlicite kategorije! Carinik nema sanse da proceni koliko to kosta ako nema fakturu.


PS Koliko je meni poznato, poreski sistem u srbiji zasniva se na oporezivanju dodate vrednosti (PDV - porez na DODATNU vrednost). Tako recimo proizvodjaci imaju odbitak poreza na vrednost sirovina i placaju porez samo na vrednost robe koji su sami dodali.

Pitanje za tebe je, ko je i kako dodao i koju vrednost uvoznoj robi da bi se na nju placao PDV - Porez na DODATNU vrednost? ,




"Nikad ne raspravljaj sa budalom: Prvo ce da te spusti na svoj nivo, a onda ce da te
dobije na iskustvo!"
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 10:22 - pre 130 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
ademare
To ne naplacuje ni jedna zemlja sveta pa ni Nemacka, ma sta ti tvrdio. Svaka drzava sveta je uvela neki svoj limit ispod koga ne Naplacuje PDV . U Nemackoj taj iznos je 22 Eura. Znaci kada dobijes , kupis paket koji kosta 25 $ jer 22 Eura je oko 28 $ Nemacka drzava ti nece naplatiti ni centa. U tome je sustina.

To obično nije 'limit' onako kako ga ti zamišljaš, već diskreciono pravo. A to je velika razlika.

Citat:
ademare
Osim raspale Srbije ne postoji ni jedna drzava na svetu gde je limit 0. Sto fakticki znaci da placas PDV i na 1 $ ili 0,5 $ili na 0.1 $ Ako je nekome to sve normalno u Srbiji , onda svaka cast na rezonu.

Zato ja podržavam one dečije ekskurzije po evropi... Nije loše da deca bar jednom u životu izađu van svoje opštine, inače imamo ovakav slučaj poput tebe.



U pitanju je limit zakonski utvrdjen. Tek sad stvarno vidim da su u pravu ovi sto prate tvoj Lik i Delo, da pises proizvoljne budalastine, mislio sam da poreteruju ali su ocigledno u pravu.

Celu temu si promasio jer se baziras na DHL-u koji vrsi speditersko - posrednicko carinjenje u redovnom postupku. 99 % posto ljudi koristi usluge, a na to se i odnosi tema , na carinjenje u skracenom postupku koje se obavlja u Beogradskoj , NS, i Niskoj carinarnici u postanskim centrima. Tako da ovo tvoje pisanije je cist promasaj teme.

Ovo za decu i eksurzije, ne mislis valjda da bi to trebalo da se odnosi na mena ??? Tu si tek podbacio , jer u Nemackoj sam svojevremeno bio preko 10 puta , i to u ono vreme kad je granica EU bila i Nemacka granica , tek kasnije se Austrija prikljucila , na ovu ostalu boraniju tada nisu ni racunali, pa sam izracunaj kad je to bilo.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 10:44 - pre 130 meseci
Citat:
Jagnjeca brigada: Mene ne zanima masovni i veliki uvoz, to u Srbiji rade povlascene firme (MAFIJA), ovde mi raspravljamo i o klasičnom uvozu kupljene robe koji vrši fizičko lice za iznose do 20ak evra i to za online kupovinu?

Nas zakon jeste takav da je diskreciono pravo carinika da te oslobodi placanja carine, uglavnom jer nemaju kada da rade te sitne posiljke. Nazalost, PDV se na sve placa, tu se samo malkice razlikujemo od zemalja EU, negde smo bolji negde gori, ali nije velika razlika - razlikujemo se samo pomalo u cifri do koje se ne placa carina i do koje se ne placa PDV, ali nije to razlika 0.1EUR naspram 100EUR, vec 5 naspram 10 naspram 22EUR.

Citat:
Ajde ti nama reci, posto ne zivis u Srbiji. Da li si nekada nesto narucivao preko ebay-a za npr. 10$ i da li su ti to kao u Srbiji procenili na 20$ i da li su ti kao u Srbiji naplatili carinu na 20$?

Ivane, ovo i mene zanima. Kupio si nesto na eBay-u, zasto bi trebalo da platis cenu koju carinik proceni a ne cenu koju su platio na aukciji, za sta postoji konkretan dokaz?
(cisto da se ogradim da su meni priznavali cene sa aukcija na eBay-u, i to za stvari za koje znaju da vise vrede u maloprodaji! Ali bilo je reci nekolicine kojima nisu ni priblizno)

Citat:
Bas me zanima kako se to radi u zemlji gde trenutno zivis?

Sa jednom verovatnom razlikom da Ivan i laptop ne svercuje iz USA, jer sve to moze da opravda kao poslovni trosak pa mu se cak isplati da ga prijavi.
I da retko sta Nemac ima potroebu i van Nemacke da poruci i sa eBay-a, a kamoli van EU.


Citat:
PS Koliko je meni poznato, poreski sistem u srbiji zasniva se na oporezivanju dodate vrednosti (PDV - porez na DODATNU vrednost). Tako recimo proizvodjaci imaju odbitak poreza na vrednost sirovina i placaju porez samo na vrednost robe koji su sami dodali.

Pitanje za tebe je, ko je i kako dodao i koju vrednost uvoznoj robi da bi se na nju placao PDV - Porez na DODATNU vrednost? ,

Ovde se pravis ventura #2, jer pise da je "na dodatnu vrednost". Ni ja necu dalje da komentarisem ;)
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 10:46 - pre 130 meseci
Citat:
ademare:
U pitanju je limit zakonski utvrdjen. Tek sad stvarno vidim da su u pravu ovi sto prate tvoj Lik i Delo, da pises proizvoljne budalastine, mislio sam da poreteruju ali su ocigledno u pravu.

Ventura je u jednoj temi jako uvereno rekao, otprilike: "E, da ja sad vas edukujem. Kuhinjska so je nitrat/nitrit" :) Da, rekao je da ne so Hlorovodonicne kiseline, so i nitratne i nitritne kiseline u isto vreme ;) I to je prilicno pokusao da brani, znaci nije ni pokusao da uradi obican Google search do sledece poruke :D
Verovatno je dobio dopis iz DHL-a i to je njemu bilo dovoljno :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7169 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 13:05 - pre 130 meseci
Citat:
Dexic
Ivane, ovo i mene zanima. Kupio si nesto na eBay-u, zasto bi trebalo da platis cenu koju carinik proceni a ne cenu koju su platio na aukciji, za sta postoji konkretan dokaz?
(cisto da se ogradim da su meni priznavali cene sa aukcija na eBay-u, i to za stvari za koje znaju da vise vrede u maloprodaji! Ali bilo je reci nekolicine kojima nisu ni priblizno)


Nemam pojma, meni su uvek priznavali cene sa ebay racuna.

Mozda ako racun izgleda nerealno mali cariniku - ja ne kupujem robu tako vec su mi racuni pravi pa nisam imao prilike da mi carina obracunava vrednost po svojoj proceni.

Ako si dosao u situaciju da carinik sam procenjuje robu onda ocigledno nesto nije u redu. Ako mislis da jeste, moraces da podneses zalbu i da udjes u spor sa njima.

@Jagnjeca brigada

Citat:

Pitanje za tebe je, ko je i kako dodao i koju vrednost uvoznoj robi da bi se na nju placao PDV - Porez na DODATNU vrednost? ,


Vrlo jednostavno, za uvoz fizickog lica se naplacuje PDV na ukupnu vrednost robe koja se uvozi u zemlju posto za drzavu je to momenat u kojem vrednost te robe ulazi u zemlju i njen sistem PDV-a.

Dakle, nisi uvezao sirovinu vec kompletan proizvod vrednosti X - i drzava trazi PDV na celu vrednost X, posto je tek tu ta vrednost usla u PDV sistem te drzave.

Tako ti je u EU, tako ti je u Srbiji i tako ti je u svakoj zemlji koja ima PDV.

Sto se carine tice, svaka zemlja ima limit ispod koga se ne naplacuju PDV i carina. Obicno se taj limit razlikuje za licni uvoz (kada se pojavis na granici sa robom) i za uvoz koriscenjem poste ili kurirskih usluga. Tako je u DE limit za licni uvoz 800 EUR a za uvoz postom/DHL-om 50 EUR. Iznad toga se naplacuje PDV/carina.

Ista prica, dakle, kao i u Srbiji - samo su cifre drugacije.

Prema tome, price "jedino Srbi" su za kafanu. PDV sistem Srbije je identican sa EU.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 13:27 - pre 130 meseci
Stvarno ne razumes Sustinu. Ne govorimo o Maximalnom limitu za uvoz fizickih lica putem paketa. Govorimo o Minimalnom limitu na koji Drzava , Nemacka - Srbija, naplacuje PDV. To je sustina. Nemacka ne naplacuje nikakav PDV ni carinu za proizvode koji su jeftiniji od 22 Eura.

Srbija naplacuje PDV za proizvod koji kosta 0.1 $ . Da li ti vidis tu neku razliku ili ne ??? Ili je ovo sto Srbija naplacuje jedina na svetu na tu vrednost, po tebi sasvim normalno. a Nemacka je Nenormalna, sto svojim gradjanima dozvoljava Gratis za dazbine do 22 Eura vrednosti ?? Takodje i ostale drzave sveta su Glupe pa pustaju svojim gradjanima sitne pakete bez ikakvih naplata, samo Srbija i njeni Upravljaci Pametni pa naplacuju PDV i na jedan cent.
 
Odgovor na temu

Jagnjeca brigada

Član broj: 52969
Poruke: 311



+298 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 13:31 - pre 130 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Mozda ako racun izgleda nerealno mali cariniku - ja ne kupujem robu tako vec su mi racuni pravi pa nisam imao prilike da mi carina obracunava vrednost po svojoj proceni.
PDV sistem Srbije je identican sa EU.




Najjaci su mi likovi sto ne zive u Srbiji i sa oblaka komentarisu sta se desava u Srbiji. Sta ti je isto, nista nije isto! Da si ti narucio taj ranac ebay-a od 9,90 $ u toj drzavi gde zivis, tebe bi to kostalo 9,90 $ i tacka! Da li sam u pravu?

U drzavi gde ja zivim carinik ne priznaje racun sa ebay i procenjuje mi to na 20$ i naplacuje plus PDV na cenu po svoj proceni! Sta je tu isto?

Znas sta, sistem je ovde Srbi je takav da mi se ne isplati zalba! Koliko bi kostala tebe zalba u drzavi gde zivis?

Evo kad se isplati podnositi žalbu, izracunali:



Citat:
Fliz:
A evo kako to izgleda i u brojevima:
Vrednost naručene robe US$9.90 (zaokružimo to na $10 zbog jednostavnosti obračuna)
PDV stopa 20%
Kurs $ na dan obračuna $1 = 87,4 din
Dakle prava vrednost robe koju je poručio je 874 dinara a 20% PDV-a na dotičnu vrednost bi iznosio 174,8 din Dakle to je iznos koji je trebalo da plati da je obračun bio tačan, umesto toga carinik je paket procenio na US$20 što je 1.748 dinara i na taj iznos obračunao 20% PDV-a što je izašlo 349,6 dinara tako da je Jagnjeća brigada zapravo oštećen za 174,8 dinara (349,6 din koliko je platio - 174,8 din koliko je zapravo trebao da plati).

U slučaju da je vratio paket morao bi da podnese žalbu koja bi ga koštala 380 dinara + morao bi da obezbedi dokaze o pravoj vrednosti robe (što može biti i dodatni trošak, recimo ako nemaš štampač pa moraš da platiš da ti odštampaju par slika isl.), dakle dao bi 380 dinara da bi vratio svojih 174,8 din. U slučaju da carina prihvati taj prigovor on dobija nazad 174,8 din ali mu se RA taksa ne vraća tako da je sada svoj gubitak povećao sa 174,8 din na 205,2 dinara (380 - 174,8 = 205,2 din)... U slučaju da odbace njegove dokaze onda je u gubitku 554,8 din.

I za sve koji se sad eventualno pitaju "Pa kad se onda isplati podnositi žalbu?" ovo zavisi od toga koliko cenite svoje vreme. Matematički gledano u plusu ste kada iznos koji carina treba da vam vrati prelazi iznos koji treba da utrošite za žalbu, to znači 381 dinar, ili, može i ovako da se kaže: u "dobitku" ste kada je
razlika između stvarno plaćenog iznosa PDV-a i iznosa PDV-a koji je trebao da bude plaćen da je procena vrednosti robe bila tačna uvećanog za troškove žalbenog postupka, jednak ili veći od 1 dinar.
Naravno kad se uzme u obzir svo utrošeno vreme, živci, i svi dodatni troškovi tipa gorivo da bi otišli do Savske ili karta za bus ili ... nebitno šta već, onda ta razlika postaje mnogo veća tj. procenjena vrednost robe mora biti još veća u odnosu na stvarnu da bi bilo isplativo cimati se...

Matematički u komkretno slučaju, da je jagnjećoj brigadi carinik procenio ranac na $31,8 (2779 din) na to bi platio 555,8 dinara na ime PDV-a, dakle 555,8 din - 174,8 din = 381 din (toliko treba da mu vrate) ali pošto je 380 din dao za žalbu ostaje mu 1 dinar!!!
(pitajte ministra nauke i obrazovanja dal može ovo da reši :D aaaahahahahahah, ovo je kao na času matematike za osnovce LOL )

Ja sam ubeđen da je isto ovo neko iz uprave carina davno-davno shvatio i odlučio da igra na tu kartu, jer, kad se bolje pogleda, to je za njih dobitna kombinacija, kako god okreneš budžet se puni... (bez smajlija na kraju)

"Nikad ne raspravljaj sa budalom: Prvo ce da te spusti na svoj nivo, a onda ce da te
dobije na iskustvo!"
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 13:46 - pre 130 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Nemam pojma, meni su uvek priznavali cene sa ebay racuna.

U Srbiji se ne prihvata uvek, iako je cak covek sa carine na radiu rekao da treba da se prihvata kao zvanicna cena na koju treba ici carina/PDV.

Citat:
Mozda ako racun izgleda nerealno mali cariniku - ja ne kupujem robu tako vec su mi racuni pravi pa nisam imao prilike da mi carina obracunava vrednost po svojoj proceni.

eBay listing ne priznaju kao racun - nema sta da im izgleda mali, verovatno i jeste jer inace bi se kupio u radnji a ne na eBay-u.

Citat:
Ako si dosao u situaciju da carinik sam procenjuje robu onda ocigledno nesto nije u redu. Ako mislis da jeste, moraces da podneses zalbu i da udjes u spor sa njima.

Opet pokazujes koliko nemas veze sa Srbijom - svi koji su probali znaju koliko ovo drugo traje, jer to mora kroz SUD da prodje. A za to vreme roba stoji i naplacuje se lezarina.

Zvanicno si u pravu, ali ti je savet koristan za anti-Ginisa.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7169 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 15:20 - pre 130 meseci
Ako pricate za robu koja je ispod nekih 20-tak EUR, onda da - Srbija je ukinula minimalni prag za postanski uvoz jos pre skoro 10 godina ako me pamcenje ne vara i tu su gradjani Srbije u gubitku posto ne mogu da kupuju vrlo jeftinu robu tako.

Opet, postavlja se pitanje koliko su ti artikli od 0-20 EUR uopste relevantni. Mislim, to pogadja nekoga ko retko kupuje nesto sitno. Neko ko kupuje cesce i vise robe online i ovako i onako bi probijao prag od 20 EUR pa bi ga i ovako i onako kacio PDV sve i da Srbija nije ukinula to oslobodjenje.

Citat:
Dexic
eBay listing ne priznaju kao racun - nema sta da im izgleda mali, verovatno i jeste jer inace bi se kupio u radnji a ne na eBay-u.


Kao neko ko je prodao vise stotina sopstvenih polovnih artikala na ebay i kupio isto vise desetina artikala mogu da kazem da lupetas.

Cena polovne robe koja se prodaje na ebay-ju u svakom razvijenom trzistu je prilicno dobar indikator trzisne cene te robe u tom momentu. A preko ebay-ja se cesto prodaje i nova roba (stavise u razvijenim trzistima tipa USA i DE je nova roba zapravo glavni fokus ebay-a preko "Markets-a") koja je identicne cene kao po online prodavnicama +/- koji %, sto je normalna fluktuacija kakva postoji i van online trzista.

Dakle, carina nema ni jedan razlog da ne uzima ebay racun kao sasvim regularan racun koji je uporediv sa bilo kojim drugim online racunom. Kao dodatnu meru sigurnosti carina moze zahtevati i dokaz o placanju, sto je Ventura vec pominjao.' Ako kupujes kikiriki i ne isplati ti se da se zalis ako ti se desi da postoji sumnja, onda da - u Srbiji se ne isplati kupovati kikiriki online iz inostranstva. To jeste fakat, ali koliko je taj fakat relevantan za neki ozbiljniji obim trgovine to je drugo pitanje.

Osim ako se ne radi o nekim retkim artiklima i da je nekoga bas "us*alo" sto se ne desava - ja kao prodavac uvek pocinjem aukcije sa 1 EUR, i nikada mi se nije desilo da mi je roba otisla ispod cene koliko zaista vredi u tom momentu. Stavise, cesto sam dobio i vise nego sto bi bilo ocekivano.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
41.71.143.*

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 15:44 - pre 130 meseci
Evo recimo mog slucaja.

U januaru 2012 sam bio u okolini Stuttgarta, i odgovaralo mi je da tu a ne u Nigeriji primim FedEx paket, nov laptop, iz Sony centra u Vankuveru.

Paket je uredno i u roku stigao u Nemacku, i zadrzan je na carini. Pozvao sam telefonom da vidim o cemu se radi i rekli su mi da ako sam rezident u Nemackoj, moram da platim PDV a da, ako nisam, moram da im posaljem kopiju strane sa podacima pasosa, kao i kopiju avio kartu za odlazak iz EU, te da u tom slucaju nisma obavezan da platim bilo sta, te je tako i bilo. Posle nekih 36 sati paket sam i dobio bez da sam dodatno platio bilo sta. E sad, da mi je adresa stanovanja u Nemackoj (sto vberujem da je Ivanov slucaj), to ne bi bilo moguce te bih morao platiti i PDV... nekih 400 EUR.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 15:54 - pre 130 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Kao neko ko je prodao vise stotina sopstvenih polovnih artikala na ebay i kupio isto vise desetina artikala mogu da kazem da lupetas.

U Srbiji si to radio, iz inostranstva, kada su cene artikala na eBay-u bile nize od cena u maloprodajama i svaki put je carina SRBIJE uvazavala kupcu racun sa eBay-a? Jel' tako?

Citat:
Dakle, carina nema ni jedan razlog da ne uzima ebay racun kao sasvim regularan racun koji je uporediv sa bilo kojim drugim online racunom.

.... ti zezas ili ne citas da nije poenta da nemaju zakonkog razloga, ali da to rade ipak?

Citat:
Kao dodatnu meru sigurnosti carina moze zahtevati i dokaz o placanju, sto je Ventura vec pominjao.'

I opet ne citas da nisu priznavali PP racune iz njima pozeljnih razloga.

Citat:
To jeste fakat, ali koliko je taj fakat relevantan za neki ozbiljniji obim trgovine to je drugo pitanje.

Trgovine???? Fizicko lice nema pravo trgovine po zakonu :) Ovo je samo prica za uvoz od strane fizickog lica.


Jesi li barem procitao i jednu od poruka koje sam linkovao da vidis da ljudi imaju probleme sa carinom i nepriznavanjem racuna?
 
Odgovor na temu

jerryrain

Član broj: 141562
Poruke: 231
*.dynamic.sbb.rs.



+45 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 18:18 - pre 130 meseci
Meni takodje uvek iz DHL-a traze dokaz o uplati robe (+nalog za pregled, nalog za carinjenje, opisna izjava, ovlascenje)...
Takodje moram da napomenem da od svih kurirskih sluzbi tipa FedEx, UPS, TNT, sa DHL-om imam ubedljivo najgora iskusta. Traze najvise papirologije a sto meni licno smeta najsporiji su, platis ekspresnu postarinu, dodje roba iz USA ili Kine posle 3 dana i onda njima treba jos jedno 3 dana da te kontaktiraju da uopste udjes u proces carinjenja robe. Zato sad cim vidim da je paket stigao, javim spediteru, on odmah otkupi tovarni list i zavrsi sve istog dana, izadje par hiljada skuplje ali barem ne moram da se drndam sa nesposobnjakovicima iz DHL-a, a obzirom da se radi o firmi za brzu postu, to je nesto sto bi oni po defaultu trebalo da obavljaju ali nazalost tako nije u praksi sa srpskim ogrankom dhl-a...
FedEx vrlo brzo zavrse preko svoje spediterske firme flying cargo, a UPS takodje brzo, njima obicno samo posaljem licnu kartu na mail i to je to...
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 18:30 - pre 130 meseci
Jel' to porucujes of firmi, i jel' one salju racun sa robom? Jel' to neka specificna roba ili tipicna? (odeca, obuca, obicna tehnika?)
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?06.07.2013. u 22:15 - pre 130 meseci
Imam jedan problem.

Naime, ranije sam narucivao dosta robe u jednom istom paketu, uvek stigne sve uredno, plati se PDV/carina ako treba i to je to. S obzirom da na ebayu narucim vise stvari od vise prodavaca, sve stize u razlicitim paketima. Krajem proslog meseca sam narucio 7-8 razlicitih paketa, od razlicitih prodavaca, i jedan je samo stigao. Uglavnom je Kina/HK u pitanju. Ni na jednom nemam treking broj. Niko sa carine me nije zvao.

S obzirom da do sada imam iskustva i sa pristiglim i sa ne pristiglim paketima, znam da mi apsolutno sve stigne za max 20-25 dana. Oni koji posle tog perioda nisu stigli, nikad i nisu stigli.

Imam sumnju da su svi ti paketi negde na carini. Sta mogu da uradim po tom pitanju, s obzirom da nemam tracking? Opcija koja postoji je da trazim da mi se vrate pare preko ebay zastite korisnika, ali to zelim da mi bude krajnja opcija, s obzirom da mi nisu pare problem vec to sto zelim te pakete.

Sve su stvari za licnu upotrebu, znaci nikakva gomila stvari, uglavnom jedna po paketu, sitne su cene, do 10ak $, jedino sto je u jednom pakovanju 100 elektronskih tranzistora za hobi potrebe (ovde je jedan 14 dinara, a ovako izadje oko dinar i po).

P.S. cini mi se da Ebay paketi nemaju broj telefona na sebi.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 06.07.2013. u 23:28 GMT+1]
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.dynamic.stcable.net.



+363 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?07.07.2013. u 08:49 - pre 130 meseci
Da imas i 100 olovaka u paketu-vratice ga jer je u pitanju nedozvoljena kolicina za licnu upotrebu. Nebitno koliko su sitne stvari i koliko kostaju. Problem kod tih bez broja za pracenje je sto ne znas gde je paket pa ne mozes ni da posaljes dokaz carini sta si uzeo. Mozes poslati sliku, ali sumnjam da ce oni preturati po onoj gomili kod njih da bi nasli bas tvoj. Sigurnije ti je da narucujes pakete sa brojem za pracenje. I ja ne znam sta mi se desilo sa par takvih paketa pa vise ne narucujem jer je to samo uzaludno gubljenje vremena. Pre 2 meseca narucio sam neke semenke(20kom) bonsai limuna i zadrzali su paket dugo na carini. Kad sam postavio pitanje sta se desava s njim, iz poste su mi odgovorili da je zadrzan na fito-sanitarnom pregledu. Pre neki dan zovem carinu i pitam za taj paket, a zena koja je radila u smeni kaze da cu dobiti na kucnu adresu zahtev za dostavu podataka. Naravno, nije stigao i prekjuce vidim da je paket poslat nazad u Kinu, a ne verujem da ima ni 50 grama. Moze im se...
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?07.07.2013. u 11:01 - pre 130 meseci
Nema "moze im se".... sad ce ventura i Ivan da ti objasne kako u Srbiji to ne funkcionise tako, nego ti lupetas, i da si trebao da odes do advokata koji bi im poslao dopis pa da sacekas odluku suda kako bi dobio te semenke nakon roka trajanja :)

Ivane - za ovakve slucajeve ti pricam. Iako ih licno nijednom nisam imao, iako nijednom licno nisam imao bitan problem sa carinom - ne verujem da gomila ljudi na netu laze. Jedan, dva, tri, 10... mozda! Mozda su sve to preprodavci... ali ako vidis cele teme o tim problemima, i prilicno detaljno opisane probleme, trebas biti previse duduk da ne pomislis da prosto NESTO NE RADI u zemlji Srbiji :)
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Kupovina :: Bahat rad carinika u postanskim ispostavama, kome se zaliti!?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 42045 | Odgovora: 160 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.