Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zamena primara i sekundara kod transformatora?

[es] :: Elektrotehnika :: Zamena primara i sekundara kod transformatora?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 19467 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zilede

Član broj: 128585
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?03.08.2014. u 15:29 - pre 118 meseci
Citat:
Darko_zedintermitenca nije sigurno 100% i nije predvidjen za takav rad...


pitanje je ako se poveže u "kontra smeru" i uz eventualno odmotavanje nekoliko namotaja zbog korekcije napona da li bi mogao da se koristi za napajanje nekog audio pojačala do 100W (TDA8560)??
Ako mu intermitenca nije 100% onda pretpostavljam da ne može, ali ne znam da li mu se intermitenca menja ako povežem u "kontra smeru"?





 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3679
46.36.163.*



+356 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?03.08.2014. u 15:59 - pre 118 meseci
Kod povezivanja kako si zamislio, snaga drasticno opada i limitirana je debljinom zice tog visokonaponskog namotaja i u vrh glave iznosi 0,1 napisane snage.-

Ako bi uspio bez ostecenja spulkastla (plastike na kojoj su namotaji) rastviti trafo sto je bez iskustva vrlo tesko, trafo je dobro lakiran (limovi) plus varovi
tamo gdje bi trebali biti sarafi za stezanje, iz tog trafoa (priblizno 28 cm kv jezgro) dobio bi pravih 700VA i trafo bi mogao biti ukljucen od sada do vjecnosti.

razmotavanjem tog najveceg namotaja motanog najtanjom zicom, snaga bi kod prikljucenja bila opet ista (limit debljine zice) a napon na namotaju gdje si mjerio tih oko 18V AC
bi rastao.-Koliko bi rastao zavisi u kom procentu si razmotao taj sekundar za 2350 V AC.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?03.08.2014. u 17:17 - pre 118 meseci
Citat:
Darko_zed: Kako mislis da nije za 220V ??
Trafo je klasican , mikro talasna ...

Pa tako, neko je ovde gore objasnio, trafo je namenjen za impulsni rad, tj motan je otrilike kako bi se motao obican trafo koji transformise 18V AC na 220V AC, a onda se na taj navoj od 18V AC dovode impulsi od 220V a na tom namotaju od 220V se dobijaju impulsi od >2000V. Sad se covek setio da to okrene i izgleda da se potrefilo da nece da izgori i da ce da da snagu reda velicine maksimalne. Ja sam racunao jezgro da je oko 12.5 cm kvadratnih, jer ovako kako je mereno izgleda da je dimencija 2.5x5 cm. To jezgro bi moglo da da snagu od 150V ako namotaj nije pretanak, ili vise ali bi brzo izgoreo, ako je namotaj predebeo. Sve izmedju 70 i 150W je super, a ako je manje ili vise moralo bi se premotavati, a to je tesko moguce imajuci u vidu da su limovi zavareni.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Zez-zez
umirovljenik
Osijek

Član broj: 168077
Poruke: 70
*.adsl.net.t-com.hr.



+3 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?03.08.2014. u 23:11 - pre 118 meseci
Primar trafoa je motan za mrežni napon, to piše i na pločici. Nikakvih 18 volti! Sekundar je motan za nekih 2kV ili više, zavisno od magnetrona kojeg napaja (u ovom slučaju za 2,35kV). I trafo ne radi ni u kakvom impulsnom režimu. Magnetron radi. A ako se hoćeš zabaviti, saznaj zašto trafo ima dodatne limove ubačene s obje strane srednjeg stupa jezgre. Nalaze se unutar onog zadebljanja na špulni, između primarnog i visokonaponskog, sekundarnog namota.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3679
46.36.163.*



+356 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?04.08.2014. u 08:13 - pre 118 meseci
Trafo od mikrovalne nije motan za stalni rad. Magnetni sentovi u pragradi stite primar od kratkog spoja, ogranicavaju izracenu snagu magnetrona.
Bilo ko, ko ima bilo kakav trafo od mikrovalne, moze ispitati-prikljuciti primar na 230V AC (mrezni napon) i ustanovit ce da se trafo i u praznom hodu grije,
zbog rada na granici zasicenja magnetnog jezgra, gubici u zeljezu su veliki i jezgro se grije.

Ja napisah da trafo radi u impulsima. Dok je kod REL aparata za elektrolucno zavarivanje intermetanca mjerena za period 10 minuta, kod ovog
trafoa vrijeme na koje se odnosi intermetaca je jedna minuta, na pola snage magnetrona u jednoj minuti 30 sec trafo je aktivan, a 30 sec odmara.
To su impulsi na koje sam mislio.-
Covjek je prikljucio visokonaponski namotaj, 2350 V AC na mrezni napon 230V ac i na primarnom namotaju izmjerio tih pominjanih 18V AC.

Takav napon je dobio kao posljedicu slabog magnecenja jezgre i onih magnetnih sentova. Inace, na ovaj nacin vezan ovakav trafo moze prenijeti
odprilike 0,1 (jednu desetinu) deklarisane snage.

Inace dva identicna trafoa od mikrovalnih pecnica, primari vezani serijski kao i visokonaponski sekundari, godinama pogonili 1KW FM predajnik
jedne lokalne radiostanice.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
212.178.235.*

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?04.08.2014. u 20:00 - pre 118 meseci
Citat:
Pa tako, neko je ovde gore objasnio, trafo je namenjen za impulsni rad, tj motan je otrilike kako bi se motao obican trafo koji transformise 18V AC na 220V AC, a onda se na taj navoj od 18V AC dovode impulsi od 220V a na tom namotaju od 220V se dobijaju impulsi od >2000V.

Veruj mi znam sta ti pricam , nisam sada video prvi put transformator , jer od toga zivim vec desetak godina i napravio toliko transformatora (bukvalno i sama jezgra u mojoj izvedbi) da bi mogao trospratnu kucu da sazidas .
Ovo sto si rekao verujem da nisi dobro shvatio i zez upravo prica istu pricu vec u par postova , poslusaj ga , a isto sve to slikovitije je i emisar opisao gde verujem da te je i zbunilo .

Uglavnom se kod aparata za zavarivanje intermitenca uzima za 10 min i ona veoma zavisi od spoljasne temperature to jest temperature okoline sto zna praviti itekako probleme .

Srdacan pozdrav


 
Odgovor na temu

Zez-zez
umirovljenik
Osijek

Član broj: 168077
Poruke: 70
*.adsl.net.t-com.hr.



+3 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?04.08.2014. u 21:12 - pre 118 meseci
Zahvaljujem, gospodo, na pomoći. Transformatori baš nisu u domeni mog interesa pa ne pamtim ono što ne trebam. Međutim, kako bi priča bila cjelovita, predlažem još kratko pojašnjenje uloge kondenzatora u sekundarnom, visokonaponskom krugu. Pozdrav!
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3679
46.36.163.*



+356 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?04.08.2014. u 22:12 - pre 118 meseci
Magnetron za svoj rad zahtjeva napon reda 4kV i vise. Klasican udvajac napona. Jedna dioda je ona visokonaponska stapna dioda, a drugu diodu
izigrava sam magnetron.-


Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zilede

Član broj: 128585
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?05.08.2014. u 14:56 - pre 118 meseci
Citat:
emiSAr: ...Inace, na ovaj nacin vezan ovakav trafo moze prenijeti
odprilike 0,1 (jednu desetinu) deklarisane snage.

...
pOz

@emiSar da li to znači 1550VA x 0.1=155VA??
Pošto je meni potrebno nešto ispod 100W to bi mi savršeno odgovaralo


međutim muči me nešto drugo:
Citat:
emiSAr: ...kod ovog
trafoa vrijeme na koje se odnosi intermetaca je jedna minuta, na pola snage magnetrona u jednoj minuti 30 sec trafo je aktivan, a 30 sec odmara.
...

pOz


da li je intermitenca ista i u slučaju da transformator povežem na način na koji sam želeo ili je moguće da radi mnogo duže?
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3679
46.36.163.*



+356 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?05.08.2014. u 15:08 - pre 118 meseci
Kontra povezan trafo moze biti ukljucen vjecno, sto se tice rada, nema nikakve intermetance. Samo je iskoristenje jezgra malo.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

djira012
Ivan Djuric
Pozarevac

Član broj: 327082
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?06.01.2015. u 13:40 - pre 113 meseci
Imam istu dilemu za ovakav frafo , nebi mi ni palo na pamet da uradim ovako nesto ali mi je ideju dao https://www.youtube.com/watch?v=LvIyLUOzS64 , e sad @ emiSAr , ti hoces da kazes da je nemoguce da ovaj trafo radi sa ovim primarom ?
 
Odgovor na temu

TOMIC_SCG

Član broj: 46886
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?18.10.2016. u 00:39 - pre 91 meseci
Pozdrav
Dali je moguce na trafo sa mikro talasne namotati sekundar sa manje namotaja i debljom zicom kako bi se na izlazu recimo dobilo oko 30-35VAC ?
Ja sam vec jedan ovakav trafo uspeo premotati sa jako debelim licnastim kablom kako bih napravio mali punkt aparat za tackasto zavarivanje tankih nikl traka i radi dobro.. na izlazu imam negde oko 5VAC i pitaj Boga koliku struju i to za sad sve fino radi.
Zanima me dali je isti princip moguce izvesti za malo veci napon? Pri ruci sam imao neki obican dvozilni licnasti kabel za zvucnike.. Pa sam probao namotati 20ak krugova cisto da vidim i na izlazu sam dobio svega 13VAC ? I jos pritom trafo blago zuji kao da je u kratkom spoju.. Negde sam pogresio a posto sam po struci kuvar uopste mi nije jasno gde je greska :D
Molim pomoc
Hvala unapored
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?19.10.2016. u 04:04 - pre 91 meseci
Citat:
TOMIC_SCG: Negde sam pogresio a posto sam po struci kuvar

Bas mi je drago da si kuvar, jer ovaj narod neko treba da nahrani ukusnim specialitetima.
______________________________________________________________________
Evo, pokusacu da ti pomognem ako umem.

Za pocetak imas li podatak iz koje mikrotalasne je taj transformator?

..neki podaci o trafo-u, dimenzije/gabariti, bilo sta korisno.

Znacilo bi puno kada bi mogao ovde da okacis sliku tog transformatora.

Ako ne moze nadji neku sliku sa interneta i pokazi nam
kako od prilike izgleda taj tvoj transformator.

Neki od tih trafoa izgledaju ovako:



Slika je odavde:
https://www.google.rs/search?q...P97uXPAhVIshQKHaQZA78Q_AUIBigB

Kazi koju rec..

pOz
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

TOMIC_SCG

Član broj: 46886
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?19.10.2016. u 09:22 - pre 91 meseci
Ne znam koji model mikro talasne je bio u pitanju... Ako me dobro secanje sluzi snaga je 1000w
Evo dve slike trafoa
http://prntscr.com/cw54tp
http://prntscr.com/cw55qo
Malo sam se informisao na jos nekim mestima i saznao da ovakvi trafoi ne mogu da isporuce neku snagu kontinuirano? I da se treba premotati i primar i sekundar i pritom ukloniti magnetna plocica izmedju njih.
Zamisao je sto profitabilnije napraviti napajanje za DC-DC konverter koji koristim kao punjac elektricnog bicikla. Dosta bi mi bilo 500w snage.. Sta mi je ciniti? I dali se uopste isplati premotavati oba namotaja?
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?21.10.2016. u 00:55 - pre 91 meseci
Citat:
TOMIC_SCG: i saznao da ovakvi trafoi ne mogu da isporuce neku snagu kontinuirano?

I ja sam tako nesto negde citao, ali se onda postavlja pitanje:

Sta ako u mikrotalasnu ubacim stakleni sud sa vodom
i u vodu krknem sve od povrca + parce sveze piletine .....da bi skuvao supu.

Tako pise u uputstvu od mikrotalasne da moze da se kuva supa !

I tajmer "navijem" na 60 minuta Full snage magnetrona, da ne bi "cakalo" nego da ga "loži" non-stop.

Zar to ne spada (bar delimicno) u Full-Power kontinualni rad transformatora ?

Pa makar to trajalo samo sat vremena.

pOz
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
79.143.160.10



+334 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?21.10.2016. u 06:16 - pre 91 meseci
Dok voda ne prokljuca treba ful snaga.
Kad jednom prokljuca onda se koristi manje snage i radice on/off sa nekim odnosom signal pauza.
Za nekih 10 minuta ce prokljucati voda ( ful snaga 800W) i onda treba skroz malo energije da se drzi temperatura.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3679
46.36.179.*



+356 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?21.10.2016. u 07:37 - pre 91 meseci
Ne treba puno da se napravi eksperiment. Ispravan trafo ukljuciti primarom na mrezni napon i nakon 15-tak minuta provjeriti moze li se
jezgro drzati rukom. Paziti iako ni jedan kraj sekundara (visokonaponskog) nije vezan na masu kod izvadjenog trafoa na visokonaponski
namot (djavo kao ni Marfi ne spavaju).-
pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?21.10.2016. u 11:24 - pre 91 meseci
Citat:
veselinovic: Kad jednom prokljuca onda se koristi manje snage i radice on/off sa nekim odnosom signal pauza.

E, ako je tako,
onda cu da ubacim najveci moguci stakleni sud samo sa cistom vodom (bez piletine),
i onda ga ukljucim na max power da radi sve dok tih par litara vide ne ispari.

I opet ga pustim na tajmer 60 minuta.

Jel to kontinualan rad ?........kad vec testiramo trafo.
______________________________________________________________

Ukljucen trafo u NE-opterecenom stanju vuce malu struju iz mreze.

Ako sumnjas da je probio primar, ili da mu je deo namotaja u kratkom spoju, onda:

-Spoji na red sa primarom jednu sijalicu od 100-150W i krk sve to na 230Vac (u steker).

Ako sijlica zasvetli punim sjajem ili ako zasvetli malo manje od punog sjaja onda
sa trafoom nesto nije u redu.

Ako sijalica uopste ne svetli a trafo ipak radi,
to znaci da je mirnom strujom trafoa (na leru) sve u redu i da je primar ispravan.

Sekundar se ne vezuje nigde za vreme ovakvog testa.

pOz
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
79.143.160.10



+334 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?21.10.2016. u 15:31 - pre 91 meseci
Mikrotalasna, ili bilo sta od 800W ce ispariti 1 kg ( litar) vode za nekih 60 minuta, ako je zaista 800W i radi svih 60 minuta.
Eto ti test proba jel radi on/off ili radi u fulu.
 
Odgovor na temu

kajtaz98
Nemanja Velic
Pristina

Član broj: 305152
Poruke: 388
*.mbb.telenor.rs.

Sajt: Google


+4 Profil

icon Re: Zamena primara i sekundara kod transformatora?06.03.2019. u 17:35 - pre 62 meseci
ljudi ste aktivni treba mi pomoc
Ne uradi danas,ono sto mozes sutra da odlozis za prekosutra.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Zamena primara i sekundara kod transformatora?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 19467 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.