Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?

[es] :: Advocacy :: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37345 | Odgovora: 222 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 22:41 - pre 131 meseci
Citat:
calexx: Mada ja nikada ne bih ni pisao dokument niti mu dao ime koristeći pogrešno pismo.

Za mene je engleska abeceda jedino ispravno pismo za davanje imena fajlvima i direktorijumima. Ako neko ne želi da piše na srpskom latinicom, neka im da imena na engleskom.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.hotel-delfin.si.



+6455 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 23:35 - pre 131 meseci
Citat:
Nedeljko:
Pa, evo, pogledaj kako se licencira.

http://www.ghisler.com/online1.htm

1. Single user licence (jedan korisnik, više mašina, to imam),
2. Multi-user licence (broj korisnika se bira i ograničen je),
3. Reseller or GIFT order (kao multi-user, samo ne na tvoje ime),
4. Additional licences (kad već imaš neki broj licenci kako da dokupiš još).

Nedeljko, postoji nešto što se zove "fair use"... Pri čemu se računa da ljudima nije baš potrebno nacrtati sve.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 00:00 - pre 131 meseci
To je vrlo rastegljiv pojam. Eto, neki piratski pokreti i partije smatraju da je fair use neograničena upotreba svega što je starije od 2-3 godine. Piratska partija Hrvatske smatra da treba skratiti važenje materijalnih autorskih prava na 10 godina od trenutka objavljivanja. Sa druge strane, sumnjam da bi se MS s tim složio.

Ono što je objektivno (tj. isto za sve) je zakon, kao i odgovarajuća licenca. Na sudu si nevin sve dok se ne dokaže suprotno, tj. optužena strana može da bira smislena tumačenja zakona i licence i da bira bilo koji od primenljivih zakona na taj slučaj (ako je jedan zakon važio u vreme počinjenja dela, a naknadno donesen drugi zakon koji se primenjuje retroaktivno). Međutim, ako ne možeš da se izvučeš na taj način, jednostavno si kriv.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.hotel-delfin.si.



+6455 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 00:03 - pre 131 meseci
Prilično sam siguran da ako imaš single user licencu, da se pod fair use smatra ako pozajmiš računar prijatelju na par sati/dana.
 
Odgovor na temu

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 01:04 - pre 131 meseci
Citat:
newtesla:
Nego, nešto se mislim: tema je počela tako što je pokretač pokušao da standardni .ISO prebaci na fleš programom koji nije sposoban da to odradi korektno - umesto da .ISO nareže na disk?????

Verovatno nema kompatibilan rezač na Jabuci... jao, čekaj - pa Jabuka nema rezač :D :D :D

Disk Utility sasvim lepo prebacuje sadržaj instalacionog DVD za Snow Leopard (to je zadnji OS X koji je dolazio na disku... sve novije verzije OS X-a idu preko AppStore) direktno na neku particiju ili USB memoriju i to se bootuje bez ikakvih problema. Isto je i kada se od instalacionog DVD-a za Snow Leopard napravi DMG, pa se taj DMG koristi da se iz njega odradi restore na neku particiju ili USB memoriju... to takođe radi bez ikakvih problema. Znači, nije čak ni USB memorija neophodna za instalaciju OS X-a (bilo kakva particija je sasvim dovoljna).

Neki standardni ISO takođe nije problem... ISO datoteke se mountuju na klik, mogu da se režu i može njihov sadržaj da se prebaci na neku particiju ili USB memoriju. Ima brdo jednostavnih tutorijala na YouTube i kako napraviti instalacioni USB za Windows u OS X samo uz korišćenje BootCampa (koji dolazi uz OS X i ima opciju da napravi bootabilni USB za Windows, a i da stavi potrebne drajvere na USB koji će da se instaliraju pod Winodows kasnije, da bi sve od hardwara radilo).

Poenta je to što pomenuti Ubuntu ISO, za koji ti kažeš da je "standardan ISO", NIJE STANDARDAN, pa neće čak ni da se mountuje na klik, kao što je to slučaj sa normalnim ISO datotekama (koje rade sasvim lepo), a ni uputstvo sa Ubuntu sajta NIJE RADILO (možda nekom radi... meni nije, a i drugi su potvrdili da i njima ne radi na onoj prvoj stranici koju sam pomenuo). Neki ISO napravljen od instalacionog diska za Windows se mountuje bez problema (proverio sam, da ne misliš da nagađam), a i neki ISO za starije verzije Ubuntu Linuxa (verzije koje su koristile standardan ISO) se takođe mountuju bez problema (mada nisam probao da pravim bootabilni USB od njih iz Disk Utility, pa ne mogu da potvrdim da li se bootuju).

A što se rezača tiče... zašto bih u 2013. godini rezao bilo šta na CD, kad postoje i eksterni hard diskovi i USB memorije, a i današnji Wireless je znatno brži od CD-a? Niti mi je rezač potreban za instalaciju nečega na Mac, niti za prebacivanje nečega na drugi računar... neću valjda da kupujem eksterni rezač samo da stoji bezveze u slučaju da me neko pita da mu narežem neki Linux nekad...


Uzgred... pošto je počela diskusija o menjanju ekstenzija većem broju datoteka odjednom... da se nadovežem...

Otvoriš Automator (dolazi uz OS X), odabereš opciju Workflow, sa leve strane odabereš "Files and Folders" i imaš da biraš, na primer, da li hoćeš da nađe određene datoteke po određenom kriterijumu (da pretraži sistem), da dohvati sadržaj nekog direktorijuma, da dohvati samo selektovane datoteke (koje su prethodno selektovane mišem) i slično... samo odabereš na koji način da dohvati datoteke, odabereš zatim opciju "Rename Finder Items", odabereš da li hoćeš da zameni određeni teks, da doda neki teks ili šta već (ima razne opcije)... i samo klikneš na "Run" dugme. :)

Znači, bukvalno mogu da u nekoliko klika mišem (samo biranjem opcija iz grafičkog okruženja) napravim "Workflow" koji će, na primer, da pretraži hard disk, da nađe samo određene datoteke po određenim kriterijumima (na primer, da to budu video klipovi koji su napravljeni određenog datuma ili da imaju neku reč negde u nazivu... i još svašta... može da filtrira po raznim kriterijumima) i da onda samo zameni određene reči u nazivu ili da doda tekst koji ja hoću nazivu.

Kad vidim koliko se otegla rasprava o tome kako se koristi "rename" komanda na Linuxu (uzgred, to nije standardna UNIX komanda) za obično menanje ekstenzije, možda je bolje da i ne pitam kako biste na Linuxu preimenovali samo određene datoteke, po određenim kriterijumima (na primer, samo video klipove napravljene određenog datuma, koji sadrže određenu reč u nazivu, a nemaju, na primer, .wmv ekstenziju).

[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 15.06.2013. u 07:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 01:33 - pre 131 meseci
Citat:
ventura: Prilično sam siguran da ako imaš single user licencu, da se pod fair use smatra ako pozajmiš računar prijatelju na par sati/dana.

Po kom zakonu? Zakon je formalan i moras naci tumacenje koje ti odgovara jer je tuzilac navalio da te odere.

No, to pitanje smo razresili. Ja sam pozaboravljao uslove single user licence. Poenta je da se moze koristiti jedna takva licenca na proizvoljnom broju racunara sve dok u istom trenutku ne koriste program dve osobe na razlicitim masinama. To pise u licenci. Procitaj citat iz licence koji je naveden u odgovoru clana calexx meni.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 01:38 - pre 131 meseci
Citat:
Marcus Naissus: Uzgred... pošto je počela diskusija o menjanju ekstenzija većem broju datoteka odjednom... da se nadovežem...

Otvoriš Automator (dolazi uz OS X), odabereš opciju Wokflow, sa leve strane odabereš "Files and Folders" i imaš da biraš, na primer, da li hoćeš da nađe određene datoteke po određenom kriterijumu (da pretraži sistem), da dohvati sadržaj nekog direktorijuma, da dohvati samo selektovane datoteke (koje su prethodno selektovane mišem) i slično... samo odabereš na koji način da dohvati datoteke, odabereš zatim opciju "Rename Finder Items", odabereš da li hoćeš da zameni određeni teks, da doda neki teks ili šta već (ima razne opcije)... i samo klikneš na "Run" dugme. :)

Znači, bukvalno mogu da u nekoliko klika mišem (samo biranjem opcija iz grafičkog okruženja) napravim "Workflow" koji će, na primer, da pretraži hard disk, da nađe samo određene datoteke po određenim kriterijumima (na primer, da to budu video klipovi koji su napravljeni određenog datuma ili da imaju neku reč negde u nazivu... i još svašta... može da filtrira po raznim kriterijumima) i da onda samo zameni određene reči u nazivu ili da doda tekst koji ja hoću nazivu.

+1

Objasni ovo "ren *.c *.cpp rulez" gospodi da je pravo rešenje upravo to što si naveo, a ne šta sistem misli da je korisnik mislio.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 01:40 - pre 131 meseci
@Marcus Naissus
Ne znam da li postoji taki gdi se levo klikne pa desno pa levo.. kao sto si ti napisao ali sam recimo licno koristio tool koji je specijalizovan za fotografije(phatch). S njim moze da se obavi sijaset prostih manipulacija nad slikama ukljucujuci i egzoticne rename sheme.
Samo ne vidim poentu u tom "dokazivanju" i kukanju. Naopako da mek ne moze da nareze leoparda.
 
Odgovor na temu

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 06:22 - pre 131 meseci
Citat:
HeYoo: ali sam recimo licno koristio tool koji je specijalizovan za fotografije(phatch). S njim moze da se obavi sijaset prostih manipulacija nad slikama ukljucujuci i egzoticne rename sheme.

Nije reč samo o nekom alatu za oraganizovanje slikâ, nego je bila diskusija kako na jednostavan način promeniti ekstenzije gomili datoteka odjednom (nebitno da li su slike, video klipovi, tekstualni dokumenti ili nešto deseto).

Automator nije samo za slike, nego je vrlo moćna alatka za automatizaciju raznih zadataka (nije vezano samo za organizovanje datoteka i preimenovanje, nego može da se koristi i za automatizaciju raznih drugih zadataka, pa i za dosta komplikovanije i naprednije stvari)... za organizovanje slika se koriste iPhoto (to je za prosečne korisnike i dobija se uz svaki nov Mac) ili nešto naprednije poput Aperture ili Lightroom.

Citat:
HeYoo: Samo ne vidim poentu u tom "dokazivanju" i kukanju.

Možda bi trebalo da odeš kod oftamologa jer ja uopšte niti "kukam", niti imam razloga da "kukam"... Niti mi smeta nešto u Disk Utility, niti mi instalacioni CD-ovi i DVD-ovi za OS X nedostaju (smatram da je i bolje i lakše da to ide preko AppStore ili da se instalacija pokreće sa posebne particije na hard disku, nego da moram da nabavljam CD-ove i DVD-ove da bih instalirao nešto)... a ne osećam ni neku potrebu da se ja dokazujem nekom.

Što se Linuxa tiče, samo skrećem pažnju na ono što bi Linux zajednica trebalo da poboljša/olakša i navodim primer kako to funkcioniše na OS-u koji koristim... to što pišem je dobronamerna kritika jer bi bilo lepo da se Linuxu popravi... ali zbog Linuxa nemam razloga da "kukam" jer to nije platforma koju koristim... Možda vama smeta kada neko kaže da je na Linuxu nešto lošije nego na drugim platformama, ali mora i neko da skrene pažnju na ono što bi trebalo srediti, pa će Linuxu valjda biti bolji u budućnosti.

Citat:
HeYoo: Naopako da mek ne moze da nareze leoparda.

Je l' znaš ti uopšte šta pričaš?

Prvo, niko ne bi trebalo ni da stavlja Leopard na nove Macove (Macovi koji nemaju rezač) jer Leopard ne podržava kompletan hardware koji novi Macovi imaju (na primer, Apple nije prodavao Magic Trackpad u vreme Leoparda, pa Leopard nema ugrađenu podršku za Magic Trackpad). Za noviji hardware je uglavnom Snow Leoparad ili neki noviji OS X minimum.

Drugo... što se tiče instalacije OS X-a na novije Macove... ništa nije potrebno narezivati na bilo kakav CD ili DVD. Već neko vreme to ide preko AppStore i nije potrebno praviti ni bootabilni USB, niti narezivati bilo šta... samo se pokrene instalacija iz OS X, restartuje se računar i nastavi se instalacija nove verzije (i to pregazi onu staru verziju na hard isku)... a čak i da se formatira hard disk i Mac ne nađe OS X na tom hard disku, ni u tom slučaju novijim Macovima nije potreban instalacioni DVD, niti bootabilni USB, nego se instalira sa Appleovih servera (nije bitno da li je hard disk prazan jer je Apple u firmware ugradio mogućnost da se Mac poveže na internet preko Wirelessa ili Etherneta i da onda sa Appleovih servera preuzme sve što mu je potrebno da reinstalira OS X)... stariji Macovi nemaju tu dodatnu mogućnost da bez OS-a na hard disku sami downloaduju sve što im je potrebno za instalaciju OS X-a, ali pošto mogu da pokrenu instalaciju i sa USB memorije i sa eksternog hard diska i sa neke particije na hard disku koji je u računaru, opet nema potrebe da neko narezuje bilo šta.

Čak i da neko instalira neku stariju verziju OS X, koja je originalno dolazila na DVD-u, ako je on od instalacionog DVD-a napravio DMG preko Disk Utility, on iz te DMG datoteke može da odradi "restore" na neku particiju i ta particija će da se ponaša kao i instalacioni DVD, pa može i sa nje da bootuje. Disk Utility ima i opciju za rezanje i može da nareže DMG, ali to nema potrebe da se radi ako neko već ima DMG na hard disku jer bi instalacija brže išla sa hard diska.

Tako da, kad mi pomeneš narezivanje OS-a na CD ili DVD, to mi zvuči otprilike isto kao da pričaš o narezivanju FireFoxa ili Chroma, da bi ga instalirao.... ako instalacija nečega može sasvim lepo da se pokrene sa hard diska, ne vidim ni jedan dobar razlog se to narezuje iako će odmah nakon toga da se instalira na hard disk... samo se troše CD-ovi i DVD-ovi bezveze.

Bolje je da laptop bude tanji i da ima jaču bateriju, nego da ima rezač (ako se stavi rezač, onda laptop mora da bude deblji i da baterija bude manja).


Da se razumemo... ja se ne slažem sa svime što Apple napravi, niti branim svaki njihov potez... ne sviđa mi se, na primer, što je na MacBook Pro Retina računarima baterija zalepljena i zbog toga sam više puta kritikovao Apple, ali za rezač stvarno ne mogu da ih kritikujem uopšte jer stvarno ne vidim potrebu da neki Mac u 2013. godini ima rezač (obzirom da za instalaciju OS-a i programa nije potreban ni CD, ni DVD, a i za prebacivanje informacija sa računara na računar postoje daleko bolja rešenja jer je čak i Wireless danas daleko brži od CD-a i DVD-a).
 
Odgovor na temu

Nenad Andrić
Beermuda

Član broj: 122526
Poruke: 27
*.adsl.eunet.rs.



+16 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 07:09 - pre 131 meseci
Citat:
Marcus Naissus:
Bolje je da laptop bude tanji

Nije
 
Odgovor na temu

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 07:32 - pre 131 meseci
@Nenad Andrić
Pa ako ti imaš potrebu da svakodnevno režeš diskove u autobusu, u tom slučaju bih razumeo da ti je potreban laptop koji ima ugrađen rezač... ako ne režeš diskove svakodnevno van kuće, onda se više isplati da se taj prostor koji bi rezač zauzeo u kućištu laptopa iskoristi za nešto veću bateriju i da laptop bude tanji i lakši zbog lakšeg nošenja, a ako ti nekad zatreba rezač, priključi eksterni (većina ljudi nema potrebu da na sred ulice narezuje bilo šta, tako da eksterni rezač može da stoji i kući).
 
Odgovor na temu

Nenad Andrić
Beermuda

Član broj: 122526
Poruke: 27
*.adsl.eunet.rs.



+16 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 07:59 - pre 131 meseci
Za prenosivost su mnogo bitnije druge dve dimenzije i masa. Ja mislim da je lakše nositi računar sa ekranom od 13" i 1,5kg, pa makar visina bila 3cm, nego od 17", 3.5kg, a da je mu je visina npr. 1,5cm.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 10:28 - pre 131 meseci
Marcus Naissus

Eto, ja ponekad iznajmim neki DVD sa filmom (i dalje se tako nabavljaju). Kako bih ga gledao bez optičkog uređaja? Ako već imam čitač, zašto da ne bude i rezač?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 11:30 - pre 131 meseci
Možda je to OK za neke nove korisnike koji nemaju nijedan optički disk, nijedan film na DVD, ništa sačuvano od ranije. Naravno, lakše rešenje je da se ima kompletna audio-video oprema pa da se komp ne koristi za to.

Da li Mac dolazi sa preinstaliranim OS? Šta da radi neko ko formatira disk a recimo nema internet ili mu trenutno ne radi? Da sačeka da proradi? Po ovome nije potrebno ni da imam audio diskove niti filmove, svega ima na internetu. Ne bih rekao da je feature nekog uređaja to što nema neki deo koji je proglasio suvišnim. Eto, meni za Linux uopšte nije potreban ni hard, instaliraću ga na flešku i odatle startovati a ionako svega ima na internetu.

Na linuxu koristim neki osnovni program za prebacivanje .iso na fleške i to radi. Za Windows postoje slični programi pa ostaje samo jedan OS koji to ne može. Možda je bolje da malo ažuriraju programe. Ni stari Office ne može da otvori nove docx dokumente pa ne znači da su oni nestandardni nego da je potrebno da se malo poradi na tome.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 12:18 - pre 131 meseci
Citat:
calexx: Po ovome nije potrebno ni da imam audio diskove niti filmove, svega ima na internetu.


Marcus Naissus, nije valjda da Apple podržava pirateriju? Šta to znači da "sve muzike i svih filmova ima na internetu"?

Citat:
calexx: Po ovome nije potrebno ni da imam audio diskove niti filmove, svega ima na internetu. Ne bih rekao da je feature nekog uređaja to što nema neki deo koji je proglasio suvišnim.


Nemoj da preteruješ. Ni najmanje mi ne smeta što nikada nisam imao bušač kartica. Međutim, optički uređaji nisu prevaziđeni dok filmska industrija ne pređe na nešto drugo.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 12:29 - pre 131 meseci
Kod mene će da budu prevaziđeni tek kada zažive SD XC od par tera i to da bude jeftino pa da kupim dvadesetak i prebacim sve što imam na par kopija. Do tada imam šta da ubacujem u DVD.
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 12:44 - pre 131 meseci
Citat:
Nije reč samo o nekom alatu za oraganizovanje slikâ, nego je bila diskusija kako na jednostavan način promeniti ekstenzije gomili datoteka odjednom (nebitno da li su slike, video klipovi, tekstualni dokumenti ili nešto deseto).


Pa nije ali ja pricam o onome s cime sam imao iskustva. Prostom pretragom po package menadzeru vidim desetine alata za rename. Druga stvar je sto ljudi vole da to odrade iz terminala. Moze li to na meku?

Citat:
Što se Linuxa tiče, samo skrećem pažnju na ono što bi Linux zajednica trebalo da poboljša/olakša i navodim primer kako to funkcioniše na OS-u koji koristim... to što pišem je dobronamerna kritika jer bi bilo lepo da se Linuxu popravi... ali zbog Linuxa nemam razloga da "kukam" jer to nije platforma koju koristim... Možda vama smeta kada neko kaže da je na Linuxu nešto lošije nego na drugim platformama, ali mora i neko da skrene pažnju na ono što bi trebalo srediti, pa će Linuxu valjda biti bolji u budućnosti.


Iskreno citao sam te samo s pocetka.. dakle taj neki Mekov alat nece da prebaci Ubuntu iso na usb flesku? Da li ti Unetbootin radi posao? Ako radi, kukas na pogresnu adresu.

Citat:
Je l' znaš ti uopšte šta pričaš?

Izvini, greska ali poenta ostaje ista.

Citat:
Disk Utility sasvim lepo prebacuje sadržaj instalacionog DVD za Snow Leopard (to je zadnji OS X koji je dolazio na disku... sve novije verzije OS X-a idu preko AppStore) direktno na neku particiju ili USB memoriju i to se bootuje bez ikakvih problema. Isto je i kada se od instalacionog DVD-a za Snow Leopard napravi DMG, pa se taj DMG koristi da se iz njega odradi restore na neku particiju ili USB memoriju... to takođe radi bez ikakvih problema. Znači, nije čak ni USB memorija neophodna za instalaciju OS X-a (bilo kakva particija je sasvim dovoljna).


Pokazujes valjanost tog Disk Utility-ia tako sto moze da manipulise sa instalacionim diskom za leoparda. Da li se ti salis?

@Nedeljko
Citat:
Marcus Naissus, nije valjda da Apple podržava pirateriju? Šta to znači da "sve muzike i svih filmova ima na internetu"?


Filmovi i muzika se vec odredjeno vreme legalno distribuiraju putem interneta tako da opticki diskovi polako odlaze u penziju. Doduse, nije poznato da su ti online servisi omoguceni u Srbiji.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 12:50 - pre 131 meseci
Marcusova poenta je druga:

- Odes na ubuntu-ov sajt i postupiš po njihovom uputstvu - ne radi.

Izvini, ali za ovo može da bude kriv camo canonical.

- Probaš sa standardnim alatima dostupnim na sistemu - ne radi. Razlog - iso sadrži nešto što ne piše u specifikaciji nijednog standarda.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 12:52 - pre 131 meseci
Citat:
HeYoo: Filmovi i muzika se vec odredjeno vreme legalno distribuiraju putem interneta tako da opticki diskovi polako odlaze u penziju. Doduse, nije poznato da su ti online servisi omoguceni u Srbiji.

1. Da li su na taj način dostupni SVI filmovi koji su dostupni na DVD-ju?
2. Da li Marcus Naissus kome optički uređaj ne treba živi u Srbiji?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?15.06.2013. u 15:15 - pre 131 meseci
Citat:
calexx:
Citat:
pisac:
Citat:
calexx: Možda je nekome svejedno da li će da za sebe napiše da se zove ivan ili Ivan ali ja tu vidim razliku.

Znači to su po tebi dve osobe?
Jesu, jedna nepismena i jedna pismena.


Eto, zaključak do bola pun nebeske logičke istine, i čemu onda dalja rasprava?

Ako vi momci uporno odbijate da prihvatite da su Sex i sex jedna ista stvar, i da je pismo Zakonodavnom odboru isto što i pismo zakonodavnom odboru, a i odbijate da prihvatite da je čak i Cisco sasvim zadovoljan ako mu umesto RINGLIST.XML podmetnem Ringlist.xml, već tvrdite da su sve to različite stvari i da ako je tako na Linuxu onda mora da je božja zapovest, onda je rasprava krajnje besmisnena (mada nisam ni mislio da može biti drugačija).

Mada nisam programer, savršeno mi je jasno da unix/linux/posix razlikuje velika i mala slova u imenu samo zato što je to mnogo lakše za isprogramirati, odnosno zato što je gluplji od Dos-a. Znači, nije ta Linuxova divna osobina nešto što je iznad Dos/Windowsa koji "nije u stanju" da razlikuje velika i mala slova, nego je baš obrnuto: Dos/Windows je uložio trud da ispravi tu nebulozu posix/linuxa kome su zamislite sex/seX/sEx/sEX/Sex/SeX/SEx/SEX/.sex/.seX/.sEx/.sEX/.Sex/.SeX/.SEx/.SEX šesnaest različitih međusobno sasvim nepovezanih stvari!

 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37345 | Odgovora: 222 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.