Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Instalacija struje po kući.

[es] :: Elektrotehnika :: Instalacija struje po kući.

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 86961 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
188.124.222.170



+334 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.27.03.2016. u 08:05 - pre 98 meseci
Citat:
Sadun
Da li je uopste dozvoljeno provlacenje trofaznog kabla kroz plafon stana?
Ako jeste, da li dozvoljeno da linija tog "provlacenja" bude 20-30 cm van postavljene trofazne uticnice, da ne pricam o razvodnim kutijama u zidu?

Mene interesuje da li je ovaj nacin razvoda uopste dozvoljen za 5zilni kabl?



Odgovor na sva tri pitanje je isti : dozvoljeno je.

U modernim zgradama zaista ima problema pri polaganju kablova. Broj kablova se upetostrucio u odnosu na stanje prije 20-tak godina.
Sve vise je objekata ima ili zidove od livenog betona ili masivne i ceste betonske grede i stubove izmedju kojih je ispuna.
Nije dozvoljeno ( a ni normalno ) stemati nosive konstrukcije a kablovi moraju proci, i to mnogo kablova.
Logicno rjesenje je plafon i pod, i to buziri ili okiten cijevi postavljene priije livenja betona u plafonu i postavljene naknadno po ploci a prije ( ispod) estriha.
Cesto ni staticar ne dzvoljava gripisaje buzira ( okitena ) u nosivim konstrukcijama, pa se mora voditi koso po plafonu.
To je legitimno i dobro rjesenje, e sad stemati i busiti po plafonu i podu nije bas uobicajeno.
 
Odgovor na temu

Sadun
Zemun

Član broj: 94350
Poruke: 244
194.156.48.*



+14 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.28.03.2016. u 07:32 - pre 98 meseci
Hvala ljudi...

Iskreno ja ovo nisam znao, nekada davno sam radio u elektricarskoj firmi, doduse kao spoljni momak ne kao elektricar, i koliko se ja secam na svim zgradama koje smo radili sve je bilo po PS-u. Pod 90 stepeni, u pravcu sa razvodnim kutijama i na tih 30ak cm od plafona, sve je bilo u rebrastom crevu...

Zato mi je ogromno neprijatno iznenandjenje bilo kada sam naleteo na ovaj kabl, ne samo kad je sevnulo nego i kasnije kada sam stao i pogledao...
Trofazni kabl kroz ceo plafon, samo provucen kroz montu, nigde rebrastog creva, nista. na 1,5 do 2 cm maltera i to je to.

Onda sam krenuo malo da gledam instalacije, koliko sam mogao bez obijanja, na jednom mestu sam malo i obijao da bih pomerio kabl...
Nigde ne postoji rebrasto creveo u celom stanu, ulaz u razvodne kutije, kako je majstoru bilo najlakse, 2 prekidaca za 2 razlicita sijalicna mesta se napajaju sa 1 kabla, koji se negde da li u razvodnoj ili u plafonu deli na 2...
Sve kutije su spakovane ko svercerska torba, i lepljene super lepkom, nije cak ni silikon... To ako se otvori mora dobro da se nalegne da bi se zatvorilo...

Secajuci se kako su radili u toj "mojoj" firmi pre 10 i vise godina, i gledajuci ovo sto su sada uradili "majstori", ja bih pre rekao da su radila deca na praksi a da profesor nije bio tu. Mada je tuzna istina da se stedi gde god mogu.

Nakon toga sam resio da ekser u ovom stanu ne ukucavam, za sve sto treba busilica u ruke i vrti. Sto je sigurno sigurno je, za svaki slucaj, odakle znam da "majstoru" nije bilo lakse da gurne ukoso kabl.
 
Odgovor na temu

branimirs
nezaposlen

Član broj: 165858
Poruke: 78



+6 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.24.11.2017. u 22:32 - pre 77 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina:
^^Samo sam rekao da to nisam,ama bas nigde video.Ja nisam elektricar po profesiji,trudim se da pratim i naucim.
Nisam rekao da to nije mozda novi standard.Ja kao amater,svaki stemovan deo slikam,postavim metar radi tacne lokacije,kanala-dozni-prekidaca
i to stavim kao arhivu te instalacije.Ko god da bude imace neku predstavu gde se sta nalazi,pa i moj rad a nisam elektricar.
Vidjao sam ja kada ljudi traze i po dijagonali precice..

Vidim da je stari post ali radi svih budućih čitalaca želim ovde da napišem nešto. Ova 2017.godina je četrdeseta godina mog profesionalnog bavljenja elektrikom. U međuvremenu
učeći i napredujući u samoj elektrici učio sam ruski i engleski do nivoa da mogu da pročitam i bez problema razumem svako uputstvo i šemu i naravno poslodavca i kolegu. Učio sam
o računarima i računarstvu da bih mogao da koristim Internet jer sam shvatio da je to velika besplatna škola. Došao sam i tu do nivoa da samostalno popravljam računare i da mi to
bude rezervni zanat. Ali, išao sam u škole i na kurseve priznate u celom svetu gde vas i uče i ispituju pravi ljudi. Tako da i taj sertifikat koji imam ima dobru zaleđinu. Delimično mi je
to znanje trebalo da se lakše prilagodim PLC tehnici jer je ona zamenila celu onu glomaznu relejnu automatiku koju sam učio. Ali, kada gledam ljude kako vire električaru preko ramena
i nadaju se da će sve lako shvatiti ( ma brate crna na crnu, plava na plavu, žutu ko ..be bez nje ionako sve radi) i ajmo kume da zaradimo.Malo skinemo cenu radi popularnosti u susedstvu
i gde nam je kraj. Još, kada se doda prizemni kriterijum našeg naroda: prvo jeftino a ostalo kako bude onda je jasno da u Srbiji sa prirodnom inteligencijom našeg naroda svako može da
bude električar (i da, naravno, i vodoinstalater, fudbalski selektor, premijer i t.d.) bez pet minuta škole. Škola? Ma, ajde od toga moš se poludi. Lepo je što se u praksi radi na pojednostavljenju
instalacija i uprošćavanju povezivanja, ali majstori, naše potrebe država uopšte ne prati inovacijama u Propisima. Poslednji put promena je bilo 88. i 95. godine a sa ovakvom Skupštinom
ne vidi se budućnost u energetici. Tako da što se mene tiče stvarii stoje ovako: samo je pitanje vremena kada će pravosuđe početi da radi i da za požare, strujne udare i slično sudi onima
koji su te instalacije radili na nakaradan način. Produžavanje iz šukoa u šuko mogu da rade Amerikanci u onim njihovim drvenim kućicama, toga na Youtube imate da se nagledate. Oni
jednostavno ne koriste termoakumulacione peći. Kod nas imate strašno veliki procenat domaćinstava koje se isključivo greju na struju i ne plaćaju je mnogo (jer znaju fore oko brojila).
Na tako rađene instalacije te peći će praviti probleme. Neću ni počinjati temu o neispravnim uzemljenjima, o tome kako nisam godinama video u kupatilima kutije za izjednačavanje
potencijala, o direktnom spajanju bakra i aluminijuma itd, itd. Ljudi, pustite da rade oni što znaju, a vi uzmite svaki svoj posao i naučite kako treba pa ćete moći da zaradite i platite
dobre majstore. Nisam alergičan na novine i sam jedva čekam da ih primenim, ali ne tako uprošćene i pod pritiskom. Jedan kolega ovde reče da je promenio način rada kada je promenio
firmu pa su ga u toj novoj terali da radi kako poslodavac zahteva.Izvini, ali to nije argument, kao što mi je slab argument estetika. Kao razvodne kutije su ružne pa ne treba da postoje. Ne, one
ne treba da postoje jer treba da se primenjuje sistem sa boljim i bezbednijim kontaktima između provodnika. I da, treba da se pređe na sistm jedan priključak - jedan osigurač jer su to skoro
pa večne instalacije. Eto, tako.
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 719
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.25.11.2017. u 13:34 - pre 77 meseci
Kao prvo to se ne desava samo u Srbiji, to rade i u Americi (posto gledas youtube imas i toga tamo), tako da ne znam po kom kriterijumu meris inteligenciju nekog naroda.
Umesto ruskog bolje da si ucio nemacki imaju sigurno bolje informacije iz elektrotehnike.
A dosta losih instalacija rade upravo elektricari.

 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1630



+590 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.26.11.2017. u 05:24 - pre 77 meseci
Meni su najjaci upravo ovi sto zavrse neki dvonedeljni kurs, a potom misle da su strucnjaci za tu oblast.
Budi dobar
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.26.11.2017. u 19:40 - pre 77 meseci
Jbg druze,da si doktor pa da ti stoji prica,ali nisi pa se lako savlada.Glupo ovo dvoje posta odvajat.Stalno vrtis istu pricu.

I slazem se sa tobom,samo ubaci u ES kasicu za reklamu i slobodno ostavi telefon.


Citat:
branimirs...Kad čoveku padne napamet da se malo igra kuvara može da napravi štetu od par hiljada dinara, napravi neku splačinu, lepo se malo nasmejemo, bacimo to u kantu
i odemo do restorana da probamo hranu pravog kuvara. Sa elektrikom je mnogo drugačije. Ljudi, zašto smo tako "slobodouman" narod pa nam pada napamet da se
baš u sve zanate pačamo i samodokazujemo svojim ručnim radovima. U električarskoj karijeri od ravno četrdeset godina video sam u ovoj našoj zemlji više gluposti
nego pravih lepo urađenih elektro instalacija.Prvo, postoje propisi o izvođenju elektro instalacija i nisu ni malo glupi a još manje nepotrebni. Oni služe da bismo svi
pravili iste instalacije i da bi bilo predvidljivo gde su kablovi u zidu. Tamo je takođe sve napisano i objašnjeno kako se slažu jedni pored drugih energetski i komunikacioni
kablovi a u nekim drugim knjigama piše zašto to tako treba da bude. Ali kad Srbinu pomeneš pravila,zakone i norme to je kao da si mu prst u oko gurno. Pa kod nas
već tridesetak godina na svim televizijama i novinama glavnu reč vode oskudno obučene privatnice koje jedna drugu citiraju sa onom čuvenom i samo u Srbiji često
korišćenom rečenicom: "Pa pravila su tu da se ruše". Pa ne nisu. Pravila su tu da se poštuju.Dok to ne naučimo nema nam napred. I još jedno: u civilizovanim narodima
se zna: ko ne poštuje pravila dobije po njušci ili novčaniku. Moja preporuka: prijatelju, radi dobro svoj posao da te ljudi cene, poštuju i dobro plate, pa kada zaradiš
plati dobrog majstora da ti uradi dobar posao. Ali ne onog tri puta jeftinijeg što se kune da zna pa posle tri meseca ti sve nešto smrducka po razvodnim kutijama :)
Verujte, a ako ne verujete proverite, koliko god vam se učini skup električarski rad na kraju ispadne skuplje igranje strujom.
 
Odgovor na temu

AwesomeP
fejsbuk

Član broj: 337772
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.19.12.2017. u 15:19 - pre 77 meseci
Rekoh i ja da se ubacim malo, da tema "ispliva" na vrh. Možda nisam dobro razumeo jedan deo diskusije, ali mi se čini da se meša "halogen free", "flame retardant" i "fire resistant". Ako se ne meša, izvinjavam se, onda je ovo dobro da se pročita zbog fino izloženih činjenica (kako sam samo skroman...)

- HF (ili LSHF ili LS0H ili...) po definiciji nije ni "flame retardant" ni "fire resistant", osim ako se drugačije ne traži, mada u poredjenju sa PVC ima bolje "flame retardant" osobine, a ne oslobadja ni halogene.
- Savitljivo crevo za HF kabl ne treba da bude ni "flame retardant" ni "fire resistant", već samo HF.
- Za kuću HF kablovi nisu zahtev, jer su PP kablovi pod malterom dozvoljeni u stambenim i poslovnim prostorima, a u kućama i stanovima je obično sve pod malterom. Ako je drugačije, onda su HF kablovi zahtev.
- IEC 60331 je relevantan standard za "fire resistant". IEC 60332 je relevantan standard za "flame retardant".

Kabl koji je "flame retardant" ima osobinu da ne pospešuje širenje požara.
Kabl koji je "fire resistant" ima osobinu da zadrži funkcionialnost (circuit integrity) čak i u uslovima požara (odredjeno vreme na odredjenoj temperaturi, pa se tu definiše i neka mehanička izdržljivost itd...).

Često se brkaju LSF (Low Smoke and Fume) and LSHF (Low Smoke Halogen Free) kablovi.

Zbog mnogih nepovoljnih osobina LSHF kablova javljaju se inicijative da se zaista proveri kolika količina PP kablova zaista može da proizvede otrovne količine halogena i pri kojim uslovima i da njihova upotreba bude malo fleksibilnija.

Nadam se da je ovo dovoljan pelcer za guglanje :-)
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1630



+590 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.19.12.2017. u 16:41 - pre 77 meseci
Kod nas u prodavnici PP/Y. Mala privreda. Pa sad ti pogadjaj da li je retardant, resistant, ili none of the above.
Jos kad mere, obavezno ti zakinu jedan metar, iako su duzni metri odstampani na kablu.
Jedino se isplati da uzmes fabricku jedinicu pakovanja - 100m kotur.
Pre god. dana sam vadio iz zidova 50 god. stare kablove 3 x 2,5mm2. Zice su vidljivo deblje od ovih novih od 2,5mm2. Ne znam da li su pre bili velikodusni, ili sada zakidaju.
Budi dobar
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1630



+590 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.19.12.2017. u 16:49 - pre 77 meseci
Svidjaju mi se ovi britanski instalacioni kablovi:

1. pljosnati su, pa se lakse polazu pod malter, mozda i bez stemovanja, kao nasi PP/R
2. centralni provodnik je Protective Earth, i nije izolovan. Ako probije izolacija na provodniku faze, prvo nalilazi na PE, i odmah odradjuje FID-ovka, odnosno sanse da se faza i nula prespoje, kada moze doci do razvijanja visoke temperature (u sistemima uzemljenja sa odvojenim PE i N), i kada se osigurac zalepi, su minimalne.




Budi dobar
 
Odgovor na temu

mb57

Član broj: 337338
Poruke: 401



+412 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.19.12.2017. u 16:58 - pre 77 meseci
Ja sam sličan kabal kupio od jednog našeg električara koji je radio u Rusiji.

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Instalacija struje po kući.

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 86961 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.