Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Manja poslovna racunarska mreza - Zadatak

[es] :: SOHO Networking :: Manja poslovna racunarska mreza - Zadatak

[ Pregleda: 1735 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

GangHack

Član broj: 186389
Poruke: 13
*.telrad.net.



Profil

icon Manja poslovna racunarska mreza - Zadatak25.05.2013. u 06:10 - pre 132 meseci
Pozdrav svima. Potrebna mi je pomoc, imam na fakultetu temu za seminarski "Manja poslovna računarska mreza" gdje trebam povezati sledece

* 5 do 10 racunara

* 2 do 3 laptopa

* 10 smart uređaja (telefon, tablet)

* WiFi AP- , svič (neupravljiv)

* Internet pristup ADSL/DSL

* Ruter koji je ujedno i WiFi uređaj

* FTP server (wind., linux)

* Interni web portal, web server

* DHCP server (WiFi, ruter)

Ako bi neko mogao pomoc, ja bih bio zahvalan, ili neki predlog odakle da se pocne?

Hvala vam
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Manja poslovna racunarska mreza - Zadatak25.05.2013. u 06:24 - pre 132 meseci
Prvo treba to gateway, koji će da bude i DHCP server, a koji može da bude i webserver/ftpserver/dhcpserver. Neka bude linux ili *bsd.
on je vezan za internet (1Gbit) i za switch (1Gbit).

Switch to treba. Recimo sa 16 portova http://reviews.cnet.com/switch...e-16/4014-6432_7-30884103.html
Treba to jedan WLAN server za WiFi.

Klijenti svi na switch, gateway na switch (pa na spoljni net), a laptopovi svi na wifi.

Gateway će da ima javni IP, a i jednu internu (recimo 192.168.* itd) i klijenti i WLAN server svi LAN adrese u istom opsegu preko DHCP.

Ako hoćeš da druge mašine budu web/ftpserveri whatever, samo ćeš morati da ih forwarduješ na gateway kompu.

Tako bi trebalo, sad ja nemam iskustva, ispraviće me ako sam pogrešio.

PS: webserver može biti i spoljni i interni, kako ti je volja. Bolje je da forwarduješ domen u javni DNS (recimo
Code:
www.private.mojafirma.rs
), pa zabraniš u apache conf sve a Allow samo lokalnu mrežu. Čistije je nego da se koristi IP, ili ne daj bože Windows. TAD ti treba i DNS za domen, tj. onda, treba ti 2 IP adrese. Ja sam to rešavao javnim backup DNS serverom, mada trebalo bi da na taj wlan server možeš i bind da staviš.

Ja bih međutim, razmišljao i o lan boot konfiguraciji onda, (pxe boot), ne mora (ali je mnogo dobro da imaš lan boot server na tom gateway, i da klijenti mogu da se butuju sa mreže, ako ne mogu lokalno da se butuju), ali obavezno rsyncuj ceo linux/*bsd repo na NFS ili samba server ili ftp server i daj da linux kompovi sebe updateuju sa lokalnog repoa (svi naravno isti distro ista verzija).

Ako imaš i linux kompove za desktop, koristi jedan distro koji zbog toga može biti i server i desktop (debian, gentoo) ili *bsd, isti distro i verzija na svima. To će MNOGO da uštedi saobraćaj ka netu kad krene update kompova....

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 25.05.2013. u 07:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

GangHack

Član broj: 186389
Poruke: 13
*.telrad.net.



Profil

icon Re: Manja poslovna racunarska mreza - Zadatak25.05.2013. u 06:48 - pre 132 meseci
Hvala ti, sad cu vidjeti malo vise da se upoznam sa tim. Dao si mi i vise nego sto sam ocekivao :D. Ja do sada nisam radio nikada nesto sa mrezama ( osim kucne mreze, koja uopste nije nesto posebno, modem i ruter i to je to). Hvala ti jos jednom :)
 
Odgovor na temu

Jovan25
Jovan Radosavljevic
Kragujevac

Član broj: 276454
Poruke: 20



+1 Profil

icon Re: Manja poslovna racunarska mreza - Zadatak26.06.2013. u 23:16 - pre 131 meseci
Jesi li resio ovaj problem i na koji nacin? Jesi li koristio neki simulator?
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Manja poslovna racunarska mreza - Zadatak

[ Pregleda: 1735 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.