Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe

[es] :: Hosting :: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe

[ Pregleda: 2602 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

marinsu
Subotica

Član broj: 306442
Poruke: 59
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.radio-srbija.iz.rs


+1 Profil

icon Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe23.04.2013. u 14:18 - pre 133 meseci
Evo sta mene muci. Poceo sam da razmisljam malo u pravcu da se obrazujem ako budem kupovao jednog dana server npr od nekoga i zelim da napravim da to bude hosting sa odredjenim protokom, npr. game hosting i ostalo sto moze. E sad mi preporucujete vi strucnjaci znam da vas ima puno odakle da krenem sa vezbom? Imam racunar sledece konfiguracije;
Procesor: Intel i5 2.8 boost 3.1 ghz
Maticna: gigabyte
Ram: 8gb ddr3 na 1600 mhz
hard: 500gb planiram uzeti jos 1 tb 7200mp
Grafika: ne bitno al ajd ATI Radeon 6770 1gb ddr5
To bi bilo onako uopsteno. E sad ja bih voleo da se pocnem baviti time, da dobro usavrsim to instaliranje svega sto mi je potrebno, da imam save kad nesto kupim preko interneta samo ubacim na njega instaliram i mogu prodavat. Znaci bukvalno da se pripremim sto bih rekli ako se budem odlucio da predjem na veci korak, a to je da pocnem prodavati hosting prostor i ostalo.

Stvarno bih bio zahvalan onome koji da bilo koji predlog, znajte da krecem odma od tog predloga i to danas. Isto tako ako neko zeli zajedno da vezbamo, pomazemo jedno drugom tj ucimo moze da me doda na skype: "marinvip" samo neka predhodno posalje pm da znam koga dodajem, jer inace ne prihvatam. Ili putem Team Speka koji sam hostovao npr eto bas na taj moj racunar, kucajte u server list "apb serbia" i pronacete. Meni se na primer to svidja kada nesto uspem sa svog racunara da prilozim u javnost odnosno na interent da bacim a posle barem znam i kako sve to funkcionise. JEDNOM RECIJU ZELIM UCITI Hvala u napred.


^vip^
 
Odgovor na temu

Nemanja Tesic
IT Administrator
RS

Član broj: 276516
Poruke: 30
*.telrad.net.



+1 Profil

icon Re: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe23.04.2013. u 16:49 - pre 133 meseci
Na tom racunaru koristis Windows XP?
Za pocetak digni Win 7, malo napreduj.

Dalje:
- Digni virtualizaciju (pr. Vmware workstation)
- Kreiraj jednu virtuelnu masinu
- Skini Debian (amd64) distribuciju linuxa www.debian.org (osim ako imas iskustva sa nekom drugom)
- Instaliraj Debian na virtuelnu masinu bez ikakvih paketa (grafickog interfejsa i ostalih dzidzamidza jer nam ne trebaju)

Ovo je sve jednostavno. Kad odradis javi se ovde na temi pa cu ti pisati sta dalje da radis.


[Ovu poruku je menjao Nemanja Tesic dana 23.04.2013. u 18:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

marinsu
Subotica

Član broj: 306442
Poruke: 59
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.radio-srbija.iz.rs


+1 Profil

icon Re: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe24.04.2013. u 06:39 - pre 133 meseci
Uhh pa nisam bas toliko zakržljao da ne znam šta je win i koji softveri postoje, za šta služe i tako :) Naravno da imam win 7 64bit-a. Gde ću sa silnim ramom na xp ? :) Ajde probaću tvojim postupkom već danas nešto da uradim. A jer to što ti kažeš na virtuelnoj mašini, misliš na Vmware workstation koliko vidim, a da li je ok virtual box? Probao sam ga do sada 2 puta, nisam imao prilike nešto više da se bakcem oko njega, ali čini mi se da virtual box i nije neki program za pohvalu. A taj debian amd64 to nije možda za amd procesor nei? Piše amd pa nije mi jasno šta mu dođe ta oznaka? Hvala ti na komentaru, danas skidam te stvari što mi treba za početak
^vip^
 
Odgovor na temu

marinsu
Subotica

Član broj: 306442
Poruke: 59
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.radio-srbija.iz.rs


+1 Profil

icon Re: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe26.04.2013. u 12:18 - pre 132 meseci
Citat:
Nemanja Tesic:
Na tom racunaru koristis Windows XP?
Za pocetak digni Win 7, malo napreduj.

Dalje:
- Digni virtualizaciju (pr. Vmware workstation)
- Kreiraj jednu virtuelnu masinu
- Skini Debian (amd64) distribuciju linuxa www.debian.org (osim ako imas iskustva sa nekom drugom)
- Instaliraj Debian na virtuelnu masinu bez ikakvih paketa (grafickog interfejsa i ostalih dzidzamidza jer nam ne trebaju)

Ovo je sve jednostavno. Kad odradis javi se ovde na temi pa cu ti pisati sta dalje da radis.


[Ovu poruku je menjao Nemanja Tesic dana 23.04.2013. u 18:28 GMT+1]



Evo ovako, juce sam stigao da skinem sve potrebno, instalirao sam Vmware i mogu reci da sam prezadovoljan sa njime, bolje nego virtual box tj mnogo bolje. E sad ovaj debian sam skinuo neku 64 bita verziju ali je oko 170 mb danas cu ga instalirati, samo da pitam jer ok toliko? Ako nije prob da me dodas na skype i svi oni koji zele da se ucimo i pomazemo kada saznamo skype name: "marinvip"
^vip^
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe26.04.2013. u 13:04 - pre 132 meseci
Je l' VMware moze da se dobije fraj ili samo ilegalno fraj?
Realno...
 
Odgovor na temu

marinsu
Subotica

Član broj: 306442
Poruke: 59
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.radio-srbija.iz.rs


+1 Profil

icon Re: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe26.04.2013. u 15:49 - pre 132 meseci
kao sve i do sada kako ide kod nas samo ilegala ;)
^vip^
 
Odgovor na temu

Miroslav Ćurčić
ex mVeliki
Novi Sad

Član broj: 19034
Poruke: 1118
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe26.04.2013. u 15:57 - pre 132 meseci
VMWare Player je besplatan.
Ograničen je na samo jednu VM mašinu i nema snapshot-ova.
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Blog | PowerCMS
 
Odgovor na temu

Nemanja Tesic
IT Administrator
RS

Član broj: 276516
Poruke: 30
*.telrad.net.



+1 Profil

icon Re: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe27.04.2013. u 15:58 - pre 132 meseci
Izvini bio sam odsutan par dana. Od danas sam tu.
amd64 je za x86-x64 pravljen zajedno od Intela i Amd tako da radi i na jednom i drugom.
Za mrezu na VM koristi NAT.

Taj debian sto si skinuo je ok ako je amd64.
Verovatno ce ti mreza biti podesena po defaultu. Postavi NAT u VMware

Prvo cemo instalirati openssh-server koji ce nam omoguciti da pristupimo tom racunaru sa drugih racunara (primer preko Putty-a) da se ne mucis preko Vmware-a

Kad budes instalirao Debian obavezno bez grafickog interfejsa jer necemo da gubimo vreme sa tim a i nepotrebno nam uzima resurse.
Nakon isntalacije logujes se sa korisnickim imenom i lozinkom koju si izabrao prilikom instalacije. Dobices crni ekran na kom pise neka poruka i dole od tebe
trazi:
login as: ovde kucas svoj username
password: lozinka

Sad si ulogovan u sistem i imas osnovne privlegije obicnog korisnika. Kad si obican korisnik nemas ovlastenja da intaliras alate (primer openssh-server koji nam treba da pristupimo sa drugog racunara na tu masinu, osim ako rucno ne kompajliras ili skines binarne fajlove sto nama sad trenutno ne treba)

Glavni korisnik (onaj koji ima sva ovlastenja na sistemu, moze da radi sta hoce) ima korisnicko ime "root".

Prilikom instalacije veoravtno te je pitalo koju ces lozinku da postavis za root a ako nije onda ti je ista kao i ona sto si stavio za tvoje korisnicko ime.
Moguce da te uopste nije pitao da stavis svoje korisnicko ime nego samo za lozinku od root-a. Ako je tako onda se gore na crnom ekranu logujes sa:
login as: root
password: lozinka

/*
Ako se logujes sa svojim korisnickim imenom da bi koristili sistemske komande moramo postati "root" korisnik.
Kucas: su root
i onda ce ti traziti lozinku i nakon ukucane lozinke postajes root.

Postoji jos nacina (sudo, dozvole za korisnika) kako da izvrsavas komande kao root, ali koristicemo ovaj gore da bi se lakse snalazio.
*/

Ako nisi siguran da li si root korisnik kucaj: whoami
i ispisace ti ko si.

Ako ti ispise da si root onda je super i idemo dalje.

Prvo cemo instalirati openssh-server, komanda je:
apt-get install openssh-server
openssh-server je ime paketa

apt-get - Kao sto je na Iphone-u App store (blize Cydia) tako i ovde koristimo da skinemo neki software. Necu puno oko toga objasnjavati sad. S njim mozes skidati software koji ti treba (primer Apache, mysql, graficki interfejs itd...)
(na drugim distribucijama je moguce da se koriste drugi package manager-i i da komanda nije apt-get)

Kad izvrsis komandu moguce je da ce te pitati da li da instaliras jos neke dodatne pakete koji su potrebi da koristis sshd server pritisni Y.
Sad imamo mogucnost da pristupimo toj masini(u nasem slucaju VM) sa neke druge masine, primer sa naseg windowsa.

Na svoj Windows skines putty: http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe

U host name u Puttyu kucas ip adresu VM.

Da vidis koja ti je IP Adresa kucas u konzoli: ifconfig
i dobices nesto slicno ovom:

eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:1c:14:01:35:5a
inet addr:192.168.254.13 Bcast:192.168.254.108 Mask:255.255.255.0
inet6 addr: fe80::21c:14ff:fe01:355a/64 Scope:Link
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:2480077 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:305765 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:184900167 (176.3 MiB) TX bytes:161721838 (154.2 MiB)
Interrupt:10 Base address:0xe000

lo Link encap:Local Loopback
inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1
RX packets:20639 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:20639 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:2114872 (2.0 MiB) TX bytes:2114872 (2.0 MiB)



Mozes koristiti komandu: ping da proveris da li ti radi mreza i internet.
Primer:
ping google.com (ako radi super)
ping 8.8.8.8 (ako ne radi prva a ova radi znaci da nismo podesili DNS servere koji nam omogucavaju da koristimo domene umesto IP adresa da pristupimo odredjenoj masini. Ako i ova ne radi nemamo internet ili smo pod nekim firewallom.)

Ako ne radi mreza probaj ovo:
nano /etc/network/interfaces
nano je alat koji sluzi za editovanje fajlova ima ih raznih koristicemo za pocetak njega
/etc/network/interfaces je fajl u kome se na Debianu podesava mreza

ako nesto ima u fajlu obrisi i napisi ovo:
auto eth0
iface eth0 inet dhcp


auto eth0 - znaci da podesi mrezu prilikom boot-a
inet da mreza koristi TCP/IP
dhcp da dhcp server moze da nam dodeli ip adresu

Zatim pristisni CTRL+X i onda pritisni Y.


Sad napisi da li si uspeo sve ovo da uradis?

Ako jesi:
Koja ti je IP Adresa?

[Ovu poruku je menjao Nemanja Tesic dana 28.04.2013. u 11:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

marinsu
Subotica

Član broj: 306442
Poruke: 59
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.radio-srbija.iz.rs


+1 Profil

icon Re: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe29.04.2013. u 11:02 - pre 132 meseci
E sad ja nisam bio dostupan 2 dana, ali ovako. Mene zbunjuje ovo?
Taj debian sto si skinuo je ok ako je amd64.
Verovatno ce ti mreza biti podesena po defaultu. Postavi NAT u VMware

Prvo cemo instalirati openssh-server koji ce nam omoguciti da pristupimo tom racunaru sa drugih racunara (primer preko Putty-a) da se ne mucis preko Vmware-a

Ja sam instalirao Vmware, na njega instaliram debian server ako se ne varam? I onda instaliram openssh ? ili kako? Posto mi stvarno jos nije jasno
^vip^
 
Odgovor na temu

Nemanja Tesic
IT Administrator
RS

Član broj: 276516
Poruke: 30
*.telrad.net.



+1 Profil

icon Re: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe29.04.2013. u 16:07 - pre 132 meseci
Debian instaliras na VMware a tek posle onda ide ovo sa opensshd.
 
Odgovor na temu

marinsu
Subotica

Član broj: 306442
Poruke: 59
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.radio-srbija.iz.rs


+1 Profil

icon Re: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe29.04.2013. u 21:51 - pre 132 meseci
E sad pazi, on je mene pitao u pocetku da li da koristim localdomian ili mogu izabrati nesto sto ja zelim? Jer se to tice samo racunara koji su umrezeni da mogu videti jer tako? To ne sluzi za spoljnu mrezu koliko kapiram, potom sam ukucao za root i za korisnika isti password. Onda me pita neki http sta tu treba da se radi? Izbaci mi prvo da izaberem neku adresu neki cdb.debian.org ako se ne varam? To je za spoljnu mrezu? I potom mi izbaci ako cu koristiti http: da ukucam tamo nesto [[password]:server tako nesto? Nzm sta tacno tu treba i da li treba dirati oko toga nesto prilikom instalacije?
^vip^
 
Odgovor na temu

Nemanja Tesic
IT Administrator
RS

Član broj: 276516
Poruke: 30
*.telrad.net.



+1 Profil

icon Re: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe30.04.2013. u 09:26 - pre 132 meseci
Instalacija ti je kao i na Windowsu samo Next.

A mnogo bitnija stvar jeste da procitas sta pise a ne samo http, jer valjda hoces da naucis a ne samo da prodjes kroz to sa Next, next...
Ako nije radilo sa next next napisi ovde sta je pisalo, mada pogledaj bolje mora sve samo pritisces enter i kad te pita neke banalne stvari onda to ukucas/izaberes.
 
Odgovor na temu

marinsu
Subotica

Član broj: 306442
Poruke: 59
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.radio-srbija.iz.rs


+1 Profil

icon Re: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe30.04.2013. u 10:26 - pre 132 meseci
Ma jok :) Stvarno ne zelim da me ljudi shvataju za dibidusa. Nisam neko koji ce pritiskati pre nego sto procita ako ne zurim. Ovog puta nije bila takva situacija da nisam procitao ni 1, vec naprotiv procitao sam oko 2 do 3 puta sta me je pitao. Ali jedino sto nisam uspeo kada izaberem server npr fpt.us.debian.org kaze posle ako zelim da imam spoljnu mrezu moram da ukucam http://[[korisnickinalog]:[sifra]@]server[:port]/ E sad tu ne razumem koji port da kucam? Nece da reaguje ni 1 sto sam pokusao... Ostavio sam prazno i isao sam next, mozda cu moci posle podesiti videcemo :)
^vip^
 
Odgovor na temu

Nemanja Tesic
IT Administrator
RS

Član broj: 276516
Poruke: 30
*.telrad.net.



+1 Profil

icon Re: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe30.04.2013. u 13:26 - pre 132 meseci
Jesi li stavio u VMware na toj virtualnoj masini mrezni interfejs da je NAT? Ako jesi onda posle mrezu podesis kao auto dhcp.
Ako nista ne radi onda me dodaj na skajp: tesic3 da pogledam pa cemo ovde ostalim napisati sta je bio problem.
 
Odgovor na temu

Nemanja Tesic
IT Administrator
RS

Član broj: 276516
Poruke: 30
*.telrad.net.



+1 Profil

icon Re: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe09.05.2013. u 19:55 - pre 132 meseci
Radimo li ovo ili si odusto?
 
Odgovor na temu

marinsu
Subotica

Član broj: 306442
Poruke: 59
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.radio-srbija.iz.rs


+1 Profil

icon Re: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe21.05.2013. u 11:11 - pre 132 meseci
Nisam odustao, ali sam bio u velikoj gužvi od maja i praznika. A na skype te nema? Ajde me add marinvip ako ti nije problem, tj ja sam te add sad ne znam da li sam dobrog čoveka dodao ;)
^vip^
 
Odgovor na temu

[es] :: Hosting :: Uopsteno oko kucnog servera zbog vezbe

[ Pregleda: 2602 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.