Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 42782 | Odgovora: 124 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

radovanbera93
Radovan Bera
Smederevo

Član broj: 309218
Poruke: 138
*.madnet.sohosistem.net.



+1 Profil

icon odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 15:42 - pre 134 meseci
imam muke oko kupovine zvucnika, DA LI TREBA DA BUDU ZVUCNICI JACI OD POJACALA ILI TREBA DA BUDE POJACALO JACE OD ZVUCNIKA u pitanju je razglasno ozvucenje
molio bih vas ako bi ste mi pomogli oko ovoga, jer mi svi pricaju drugacije jedni mi kazu zvucnici trebaju da budu jaci od snagasa barem 2 puta, a neki kazu pojacalo treba da bude jace, ko je uprvu ????? ja imam jednu mixetu sa snagom i da li da uzmem jace zvucnike od nje ili slabije ??????
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 15:49 - pre 134 meseci
treba da budu približno iste snage... ako je pojačalo jače, spalićeš zvučnik (ako ne ti, onda neko ko ne zna gde je granica)... ako je zvučnik jači, pojačalo neće moći da ga pokreće pravilno (ako pojačalo nema zaštitu, izgoreće)
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

radovanbera93
Radovan Bera
Smederevo

Član broj: 309218
Poruke: 138
*.madnet.sohosistem.net.



+1 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 15:55 - pre 134 meseci
a malopre mi je jedan rekao da treba da budu zvucnici bar dva puta jaci od snagasa i koga sad da slusam, i ta se prica uvek ponavlja jedni kazu zvucnici treba da budu jaci, a jedni kazu iste jacine treba da budu i zvucnici i snagas
glava me boli od svega ovoga jer niko ne moze da mi kaze sta da kupim, odem u jednu prodavnicu kazi mi da zvucnici trebaju da budu jaci, odem u drugu prodavnicu kazu mi da i zvucnici i pojacalo treba da bude iste jacine....iii sta sad ?
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 16:04 - pre 134 meseci
kupi zvučnike duplo jače od pojačala, pa ako ne budeš zadovoljan kupi još jedno pojačalo pa ćeš videti ko je u pravu...

ako nemaš pojačalo koje može da se bridžuje, onda ga menjaj za duplo jače umesto da kupuješ drugo
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

radovanbera93
Radovan Bera
Smederevo

Član broj: 309218
Poruke: 138
*.madnet.sohosistem.net.



+1 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 16:13 - pre 134 meseci
ja imam mixetu sa snagom i da napomenem meni ne treba da ozvucavam 500 ljudi nego 50 ljudi, to su male privatne zurke
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 16:33 - pre 134 meseci
u tom slučaju se previše opterećuješ oko tako male glasnoće... slobodno uzmi nešto dvosistemce nešto jače od pojačala i bićeš zadovoljan
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 16:57 - pre 134 meseci
Posto vidim da ovde postoji debela zabuna oko postavjene teme, Radovan je pitao, ali sad i mene interesuje, @Backy, objasni nam na osnovu cega tako nesto tvrdis, potrudi se da nam izneses sve relevantne tehnicke cinjenice.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

audiofreek
nezaposlen

Član broj: 312800
Poruke: 70
91.200.192.*



+8 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 17:28 - pre 134 meseci
ako flaša ima zapreminu od 1,5 litara onda je ne možemo napuniti sa dve litre vode-ne ide! do 1,5 litara dakle ide pa makar punili iz bureta od 100 litara - u flašu staje 1,5 litara a ako pođemo dalje flaša puca.

ako zvučnik ima snagu 150W onda u njega možemo postaviti 150W snage - ne više! do 150W dakle ide pa makar pojačalo bilo i 1500W - zvučnik trpi do 150W a ako u njega teramo više zvučnik mora pući.

(zvučnik jeste sposoban da trpi pikove snage ali oko toga nećemo teoretisati jer nećemo nigde stići)

teorija da pojačalo treba da bude jače od zvučnika ide samo kod ljudi koji znaju gde pojačalo radi na snazi do koje su zvučnici deklarisani - tad je situacija da pojačalo teže ide u klipovanje i radi rasterećeno a zvučnici ne idu u preopterećenje jer pojačalo držimo u granicama snage zvučnika.

zvučnici mogu biti snažniji od pojačala koliko hoćeš ali opet treba paziti da pojačalo ne ide u klipovanje,to će prvo spaliti visokotonce pa onda redom dalje - dakle opet treba imati kliker kad pojačalo dolazi u preopterećenje.

sledeća stvar je impedansa zvučnika - ne sme zvučnik biti manje impedanse od pojačala,pojačalo treba da je predviđeno za istu ili manju impedansu od zvučnika.

ni jedno od ta dva ne sme otići u preopterećenje inače sistem trpi. zvučnici iste ili veće impedanse od one za koju je predviđeno pojačalo. zvučnike uzimaj strogo razglasne jer će dati mnogo više glasnoće na istoj snazi u odnosu na HiFi. toliko.
 
Odgovor na temu

radovanbera93
Radovan Bera
Smederevo

Član broj: 309218
Poruke: 138
*.madnet.sohosistem.net.



+1 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 17:47 - pre 134 meseci
naravno sad i gledam da kupim razglasne zvucnike
aa sad ovako, ja imam mixetu DYNACORD EMINENT 200 ona jeste mono ali me dobro sluzi i koje jacine zvucnici mi odgovaraju za nju ????
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 17:50 - pre 134 meseci
Ako imamo auto koji ide max 200km/h da li ce izdrzati ako ga dug vremenski period vozimo isto toliko?

Naravno da nece zato nista ne treba da radi na maksimumu, ne samo u audio nego bilo sta sto radi tako znacajno se smanji vek upotrebe!

Da li zvucnik treba da bude jaci od pojacala?

Vidi ovako kao sto je kolega naveo ako zvucnik od 150W pokusa da svira jace (zbog pojacala) puci ce i mozda pokvariti pojacalo usled toga.

Ali ako na njega prikljucimo pojacalo od 50W i odvrtimo do kraja onda je tu pojacalo optereceno i vrlo moguce da ce i u njemu nesto puci pa ce da izgori pa mozda i zvucnik.

Uglavnom ako imas 150W zvucnik gledaj da ne ides preko 120-tak W sa njim, ako imas pojacalo od npr. 100W gledaj da ne prelazis 80-tak W.

Znaci ide jedno sa drugim, gledaj da naj slabiju kariku-uredjaj ne opterecujes preko 80tak % snage.

Ako uzmes pojacalo od 200W i 150W zvucnik zbog zvunika ides do 120W.

Ako uzmes pojacalo od 100W i 150W zvucnik zbog pojacala ides do 80W.

U oba slucaja trebas da na nesto pazis bilo to pojacalo ili zvucnik.

Jednostavno gledaj da to sto uzimas(pojacalo i zvucnik) zadovolji tvoje potrebe i ima 20-30% rezerve, ako ima vise od toga jos bolje.

Pozdrav!
Aca 93
 
Odgovor na temu

promax
RS

Član broj: 153016
Poruke: 320

Sajt: www.google.com


+49 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 17:54 - pre 134 meseci
U svakom slucaju, bolje je imati jace pojacalo! Slaba pojacala su vecinom glavni uzrok izgorelih zavojnica na zvucnicima!

Kad vec slikovito objasnjavate vase teorije, reci cu to ovako.
Jel' bolje voziti auto 100 na sat drugom brzinom na 7000 obrtaja, ili voziti petom brzinom na 3500?!
Ako je bolje ovo prvo, onda je bolje i slabije pojacalo od zvucnika!

Pozz - Stojke!
 
Odgovor na temu

radovanbera93
Radovan Bera
Smederevo

Član broj: 309218
Poruke: 138
*.madnet.sohosistem.net.



+1 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 18:01 - pre 134 meseci
evo opet se nadje neko ko sve kaze suprotno, i ko je sad u pravu ???????
 
Odgovor na temu

audiofreek
nezaposlen

Član broj: 312800
Poruke: 70
91.200.192.*



+8 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 18:16 - pre 134 meseci
Stojke ti je rekao ovo:

Citat:
aleksandara 93

Ako uzmes pojacalo od 200W i 150W zvucnik zbog zvunika ides do 120W.



Citat:
audiofreek

teorija da pojačalo treba da bude jače od zvučnika ide samo kod ljudi koji znaju gde pojačalo radi na snazi do koje su zvučnici deklarisani - tad je situacija da pojačalo teže ide u klipovanje i radi rasterećeno a zvučnici ne idu u preopterećenje jer pojačalo držimo u granicama snage zvučnika.



svakako,ne smeš preopteretiti ni jedno-ni zvučnike ni pojačalo.
 
Odgovor na temu

radovanbera93
Radovan Bera
Smederevo

Član broj: 309218
Poruke: 138
*.madnet.sohosistem.net.



+1 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 18:21 - pre 134 meseci
ja sam rekao koju mixetu imam i pitao sam koje zvucnike mi preporucujete koje jacine ?
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 18:41 - pre 134 meseci
Citat:
radovanbera93: evo opet se nadje neko ko sve kaze suprotno, i ko je sad u pravu ???????


Ne citas, nisam ja rekao nista suprotno:

Citat:
aleksandara 93:  gledaj da naj slabiju kariku-uredjaj ne opterecujes preko 80tak % snage.


Promax radi dugo u razglasu i verujem da nije dobro slabije pojacalo jer video sam sta se sve danas pravi pa spaljuje zvucnike.

Ali shvati da i ako uzmes jace pojacalo nije dobro da zvucnik radi na maksimumu, moraces da ogranicis nekako.

Opet da se citiram:

Citat:
aleksandara 93: uzimas(pojacalo i zvucnik) zadovolji tvoje potrebe i ima 20-30% rezerve, ako ima vise od toga jos bolje.


Bilo pojacalo jace, slabije ili iste jacine sa zvucnikom, jednostavno sta god radi na max nece dugo...
Aca 93
 
Odgovor na temu

lazyman
Sajt za moj biznis
Kula

Član broj: 183021
Poruke: 215
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.sajtzamojbiznis.com


+5 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 19:56 - pre 134 meseci
Evo da ne preterujemo sa teoretisanjem, druže, bilo šta od 200 - 500w uzmi i nema greške sve dok ne preteraš sa jačinom na mikseru, samo da ne ide u crveno celu noć.. Može da prođe i nešto slabiji zvučnik, jer muzika nije sinusni signal.. Ja sam neko vreme radio sa pojačalima slabijim od zvučnika, sad koristim jače od zvučnika, i mogu da kažem da sa jačim mnogo bolje radi, naravno, nikako ne dozvoljavam da klip svetli celu noć.. Pojačalo nije mnogo jače od zvučnika, možda 20% po deklaraciji.

Za neke manje pare potraži neke Eminense, računam da nemaš previše novca a ovo je ok od tih jeftinijih varijanti.
http://www.sajtzamojbiznis.com/
Pomoć prilikom implementacije Fortumo sistema SMS naplate, SMS glasanje, prodaja, naplata kredita.
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1847



+67 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 20:04 - pre 134 meseci
Hahahhahaha...


Koliko smo razglabali oko toga i evo opet




Svi veci proizvodjaci audio opreme navode da ce njihovi sistemi/zvucnici dati najbolje od sebe sa pojacalom koje je sposobno da istera 3db headroom-a kako ga oni zovu, a obzirom da je za 3db zvuka potrebno duplo vise snage otud i taj odgovor.


Muzika je veoma dinamicna, i tih 150w koje ti spominjes nisu moguci da se izmere. Snaga se navodi za kontinualni signal a to muzika nije. Jedna pesma ce sa tim pojacanjem varirati od 10 do 500W iako ti imas "samo" 150w Kad sve saberes i oduzmes prosek ne sme da prelazi 150w jer dolazi do pregrevanja namotaja. A ukoliko koristis slabo pojacalo da bi postigao zadovoljavajuci zvucni potisak odvrnuces ga do "kraja" a tad dolazi do "rezanja" sinusoide, tj. "pretvara" se u jednosmernu struju koju zvucnik ne moze da trpi! I onda bude "Deda spalio Djenku!" Tako da ga slabijim pojacalom mozes mnogo brze spaliti.... da ne govorimo o tome sto takvo pojacalo veoma tesko drzi membranu kako treba sto dalje dovodi do loseg kvaliteta zvuka pa i mehanickih ostecena... itd... itd....


Kad vec poredite sa automobilima evo jos jednog primera. Moj auto po fabricnog specifikaciji trosi 10l benzina ali kad ga oteram u blokadu na boardu pise preko 30l
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 21:17 - pre 134 meseci
Citat:
promax: U svakom slucaju, bolje je imati jace pojacalo! Slaba pojacala su vecinom glavni uzrok izgorelih zavojnica na zvucnicima!


Ja ne mogu da verujem da neko tako rezonuje?!

Ovakva i slicne konstataciju su mnoge ozbiljne elektronicare i servisere odbile da nastave dalje da se bave audio tehnikom jer nekim ljudima ne vredi objasnjavati, jednostovano previse su tvrdoglavi ili im je krivo sto su dali neke silne pare za nekakvu opremu pa ih istina "boli" i onda stoje iza nekih stavova koji nemaju blage veze sa elektronikom niti audio tehnikom!

POJACALU NE MOZE DA SMETA JACA KUTIJA! To je fakat. Ako neko moze da dokaze suprotno iznoseci realne cinjenice a ne price "rekla-kazala" ja skidam kapu!

Ako neko slucajno krene da objasnjava u tehnickom smislu tipa "ja sam merio ohmetrom ovu kutiju ona ima 1ohm a druga neka 5ohm pa ce ova od 1ohm vise da optereti pojacalo pa ce ono pregori", znajte da taj o elektronici nema pojma! Taj sigurno nezna sta je IMPEDANCA, inace vrlo kompleksna velicina koja ne moze da se izmeri ohmetrom.

BTW: Primecuje se da u ovoj temi ne ucetvuju clanovi koji stvarno poznaju dobro audio tehniku poput moderatora 1OXB, APEXaudio, zeoN_Rider, macolakg (izvinjavam se svim ostalima koje nisam spomenuo) jer im je verovatno muka vise da se objasnjavaju oko ovakvih gluposti.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 25.03.2013. u 22:38 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

audiofreek
nezaposlen

Član broj: 312800
Poruke: 70
91.200.192.*



+8 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 21:38 - pre 134 meseci
nisi dobro skontao promax-a. mislio je da kaže kako će slabo pojačalo ganjano preko svojih maksimalnih mogućnosti klipovanjem spaliti zvučnike- jaće pojačalo pojačano do recimo 80% snage zvučnika neće klipovatii to će biti dobra sinergija.



ne treba unositi emocije.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?25.03.2013. u 21:50 - pre 134 meseci
Eto vidis, to sa klipovanim signalom je jos jedna zanimljiva tema za serial "MythBusters"!

Kakav crni klipovan signal, kakve to veze ima sa "spaljivanjem" zvucnika ... Pa to znaci ako bi ja iz signal generatora doveo savrsen cetvrtasti signal (ekvivalent ultra izoblicenom/klipovanom zvucnom signalu) snage npr 1W na kutiju od 100W da ce kutija nestati u plamenu?! To je jos jedan mit za ljude koji ne poznaju dobro elektroniku!

Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 42782 | Odgovora: 124 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.