Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Oglas za IT posao

[es] :: Vodič za posao :: Oglas za IT posao

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 32590 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cheetah
BGD

Član broj: 267494
Poruke: 36
89.216.56.*



+57 Profil

icon Re: Oglas za IT posao21.02.2013. u 15:26 - pre 135 meseci
Pazi, mozemo sad da se raspravljamo zasto i kako, i sta ces raditi za 10 godina, itd... mislim da nema svrhe.

Ovo sto sam ti rekao "iz prve ruke", tako i shvati, koliko god da se tebi/meni to svidja ili ne. Jednostavno, razumem da se danas nema posla, itd, mozemo i o tome da razglabamo (imam dobrog drugara, dao bih ruku za njega, ali lencuga neopevana, shatro admin, zna 5-10% mog znanja, stariji od mene par godina) - jednostavno razliciti ljudi razlicito funkcionisu, zivotne prilike, bla bla bla...

Drugo npr. 5 godina iskustva u 2 privatne firme gde se radi krvnickim tempom je MNOGO RAZLICITO od 5 godina iskustva rada u nekoj drzavnoj ustanovi, ili na nekoj jednostavnijoj IT poziciji, tako da i to ti nista ne znaci (mislim na godine u bilo kom smislu).

A ja sam bio u poziciji da par puta citam CV-jeve pre nego ih dam HR-u na "obradu", i brate smaranje je kad moras da listas previse CV-jeva, koliko god to smesno izgledalo, a kakvi se sve ljudi privaljuju - od igle do lokomotive, a ti trazis super brzi voz, kapiras vec.

Sve u svemu mojne se nerviras, nego pocnes negde, i guras napred, pa se za 5-6 godina prijavis na taj posao sa barem 50-60% toga sto se trazi.

Vozdra
 
Odgovor na temu

rajco

Član broj: 19348
Poruke: 1020

Sajt: rajco.me/blog


+45 Profil

icon Re: Oglas za IT posao21.02.2013. u 19:06 - pre 135 meseci
Čovek možda razmišlja u pravcu da se ne bi prijavio da zna 50-60%, ja se lično ne bi prijavio iako mislim da sam na 80%, baš iz tog razloga koji si pomenuo, malo mi bezveze da se prijavljujem na oglas za koji ne ispunjavam sve mandatory uslove.
rajco.me/blog

 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Oglas za IT posao21.02.2013. u 19:13 - pre 135 meseci
Citat:
machiavelli:Pritom, kakva je to firma koja ima stvarnu potrebu za svim ovim a zaposljava 1 (jednu) osobu? Jako neozbiljno, po meni.

U principu meni je gornji oglas prilicno logican, uz napomenu da se mozda ne radi o jednoj osobi. Naime, zamisli situaciju da sve ovo rade 3 osobe i da je svako zna samo po 1/3 tehnologija a drugo ni da bekne. Jedna osoba ode na godisnji odmor recimo na Kubu, druga dobije temperaturu 39.5 ili polomi nogu na fudbalu (otprilike ovako iz licnog iskustva). Ostaje treca osoba koja onda kao u onom visu zatrpava kanal, a to sto Mujo nije dosao na posao da postavi kabl nije njegova briga? Ne moze tako. Firma kojoj sve ovo treba verovatno ima nekoliko stotina radnika i ne moze sebi dozvoliti da ne radi 2-3 dana. Treci radnik koji je na gornjem primeru jedini raspoloziv mora da bude sposoban da odrzi neki minimum funkcionalnosti celog sistema, makar uz telefonsku asistenciju prethodne dvojice. Mi u firmi gledamo da za svaki posaokoji jedan radnik obavlja, imamo jos dvojicu koji ako mora mogu da uskoce i to otaljaju nekako. Ne moze drugacije, svako ima pravo na godisnji odmor, svako moze da se razboli, svako moze da ima smrtni slucaj u porodici, na kraju krajeva, svako moze i da ode odbivsi da odradi otkazni rok. Firma u takvoj situaciji ne moze da nadje drugog radnika za sutra ujutro, a ne moze ni da saceka da sud donese presudu po kojoj ovaj mora da se vrati na posao do kraja otkaznog roka. Cak i da se nista ne desi, ozbiljna firma gleda da izbegne situaciju da zavisi od nekog radnika, jer su onda tome otvorena vrata za ucene tipa "hocu povisicu odmah, ili sutra ne dolazim".
Tako da - ako vladas sa 2/3 nabrojanih tehnologija slobodno se prijavi, verovatno je to vise nego dovoljno za pocetak.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

machiavelli
Beograd

Član broj: 7080
Poruke: 216
*.dynamic.sbb.rs.



+164 Profil

icon Re: Oglas za IT posao22.02.2013. u 19:56 - pre 135 meseci
@pctel, ta logika "redundantnog znanja" i "jedan covek na jednoj funkciji" jeste nesto na sta se obraca paznja u smislu operativnih rizika. Ali ja jos nisam video da se to resava tako sto se trazi od jednog coveka da zna bukvalno sve u okviru IT-a, makar i povrsno, kako bi se taj rizik predupredio. To je apsolutni nonsens. Doduse, u Srbiji izgleda da je tako. Zamisli tog bezobraznog radnika kome natovaruju stalno neki posao, ili ima pored sebe neke neradnike ili ljude koji su vise odsutni nego pristuni, i trazi povisicu?!

Takodje, kod privatnika u Srbiji je takodje sasvim normalno da se prilikom zaposljavanja dogovore jedni uslovi, recimo, radno vreme, opis posla i plata, a onda poslodavac odluci da posle X meseci dodeli jos zaduzenja, povecava broj radnih sati, i slicno. Jednom recju KRSI pocetni dogovor na koje su obe strane pristale. Cim taj radnik trazi povecanje plate kako bi se revidirao pocetni dogovor, jer ocigledno poslodavac ima volju da to uradi, onda je on drznik?

Da ispravim i tebe i prethodne, imam posao, i ne pisem zato sto sam kivan, i slicno, vec iz ciste empatije prema onima koji nemaju posao a traze ga.
 
Odgovor na temu

cheetah
BGD

Član broj: 267494
Poruke: 36
*.com
Via: [es] mailing liste



+57 Profil

icon Re: Oglas za IT posao22.02.2013. u 20:06 - pre 135 meseci
Al' si ih utesio, svaka ti cast...
 
Odgovor na temu

cheetah
BGD

Član broj: 267494
Poruke: 36
*.com
Via: [es] mailing liste



+57 Profil

icon Re: Oglas za IT posao22.02.2013. u 20:16 - pre 135 meseci
I nisu svi poslodavci takvi, ne ubijaj volju onima bez posla. Svaki pocetak
je tezak. Ozbiljan admin MORA da bude FAMILIAR sa svim navedenim stvarima,
neke od njih da razbija, neke da je samo cuo/video, itd.
Tako da spustite loptu i fokusirajte se na posao i sticanje iskustva.
Poz
 
Odgovor na temu

machiavelli
Beograd

Član broj: 7080
Poruke: 216
*.dynamic.sbb.rs.



+164 Profil

icon Re: Oglas za IT posao22.02.2013. u 20:24 - pre 135 meseci
Jos i da bude ortoped, pa da pomogne onome sto je slomio nogu na fudbalu, koga je spomenuo pctel? I nikome ne zelim da ubijem volju, samo konstatujem realnost. Naravno da ljudi treba da se usavrsavaju, i da se bore za svoje karijere i mesto u struci i nikad, ali nikad ne treba da odustanu. Ali nikako ne zelim da nekome ko zeli da uspe preporucim da bude svastar i da mu imputiram misao da tako MORA. Ne mora, i bolje je da se specijalizuje za odredjenu oblast, koju treba da prate opsta znanja iz drugih oblasti iz struke...
 
Odgovor na temu

cheetah
BGD

Član broj: 267494
Poruke: 36
*.com
Via: [es] mailing liste



+57 Profil

icon Re: Oglas za IT posao22.02.2013. u 20:52 - pre 135 meseci
Generalno se slazem, ali dati oglas zahteva seniora u bilo kom smislu, sto
podrazumeva i odredjenu adekvatnu platu itd. Inace rekao sam dobar admin,
znaci ne neki specijalista unutar neke oblasti, vec admin/inzenjer. Jer IT
okruzenja su heterogena i moras da budes upucen koliko toliko u razne
oblasti.
Ja da ne poznajem dovoljno mreze, nikad ne bih mogao recimo da instaliram
CloudStack u produkciji, jer sam morao mrezistu da uputim sta treba da mi
odradi u datacentru (znaci ja sam FAMILIAR, ali ne znam konkretno to da
uradim na ozbiljnoj mreznoj opremi). Mislim da kontas poentu.
 
Odgovor na temu

machiavelli
Beograd

Član broj: 7080
Poruke: 216
*.dynamic.sbb.rs.



+164 Profil

icon Re: Oglas za IT posao22.02.2013. u 21:19 - pre 135 meseci
Poenta je da mora da postoji segregacija duznosti. I iz prakticnih a i iz security pogleda. Slazemo se da su tehnologije naslonjene jedna na drugu i da treba da postoji komunikacija izmedju inzenjera koji se time bave i da oni treba da budu upoznati sa elementima koji se nalaze na granicama. U oglasu se trazi sistem inzenjer koji mora da bude familijaran sa BGP-om, recimo. Meni to nikako nije na granici segregacije. Ja na poslu imam inzenjera, magistra, koji ne zna da instalira MS office. Meni je to za zgrazavanje. Ali to sto ne zna u kom VLAN-u je njen DB server, ili da li je tu PVLAN i da li imamo QoS u mrezi je apsolutno opravdano.
 
Odgovor na temu

cheetah
BGD

Član broj: 267494
Poruke: 36
*.com
Via: [es] mailing liste



+57 Profil

icon Re: Oglas za IT posao22.02.2013. u 21:22 - pre 135 meseci
True, true...
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Oglas za IT posao23.02.2013. u 07:51 - pre 135 meseci
Ne vidim šta je toliko loše ići u širinu i biti svestran? Da, to može da se nazove "svaštar" i nema tu ništa loše, to je neko zvanje IT Managera i vrlo je korisno za firme da ima takvog nekoga. Ta osoba treba da poznaje što više oblasti IT-a koji imaju veze sa poslovanjem firme, a može i šire. Nije neophodno da zna krajnje detalje jer uvek mogu da se angažuju specijalisti za određene poslove. IT Manager je zadužen da nadgleda ceo sistem, da kordinira specijalistima i da nadgleda njihov rad. Ja nisam specijalista za mnoge naprednije serverske ili mrežne tehnologije ali bi definitivno mnogo brže obavio posao sa specijalistom nego kod odnosa krajnji korisnik-specijalista. Po meni je tipičnoj firmi više potreban "svaštar" nego 10 specijalista, zato ne vidim što bi bilo loše da neko ide u tom pravcu razvoja. Biti IT Manager ima više veze sa liderstvom i organizacijom nego sa samim tehničkim veštinama. Prema tome, nema ništa uobičajno što neka firma traži sve one veštine iz prvog posta, nije to ništa zahtevno niti teško znati a za neke retke slučajeve uvek mogu da se angažuju specijalisti.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.149.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Oglas za IT posao23.02.2013. u 07:56 - pre 135 meseci
@Saja
Ono je tipican oglas za inzinjerski posao. Jesu malo dodali sta i ne mora da se zna ali nijanse su to pa se mora dobro citati oglas. Ima deo u obaveznom znanju gde znanje treba da bude na nivou "familiarity" a onda ima i drugi deo gde je "familiarity" sa tom tehnologijom prednost ali nije obavezno.

@Machiavelli
Definitivno da treba ljudi da znaju da moze da se dobije i posao sa jednom jakom tehnologijom da li to bile mreze, sistemi ili nesto trece. A ako se traze eksperti onda mogu da traze razne stvari.
 
Odgovor na temu

rajco

Član broj: 19348
Poruke: 1020

Sajt: rajco.me/blog


+45 Profil

icon Re: Oglas za IT posao23.02.2013. u 08:09 - pre 135 meseci
Ajde pročitaj još jednom šta sam ja napisao i o čemu ti pričaš.
Citat:
Prema tome, nema ništa uobičajno što neka firma traži sve one veštine iz prvog posta, nije to ništa zahtevno niti teško znati a za neke retke slučajeve uvek mogu da se angažuju specijalisti

Problem je u tome što je oglas postavljen tako da se za više stvari koje obično ne idu jedna sa drugom traži specijalista, a ne neko ko poznaje stvari (tako je shvatilo više od jednog čoveka). Već sam objasnio da ja sve poznajem, ali nemam working knowledge Apacha i MySQL-a... Samo u tom delu se ne slažemo svi, familijaran i stručnjak... Inače kod mene na poslu sarađujemo, ali se zna ko šta radi. Ono što je pričao machiavelli je poenta. Bio je neki primer pre sa sharepointom koji je bio na express verziji i kada je baza dostigla maksimum fajlovi se više ne mogu brisati iz web-a, već moraju ručno iz SQL-a, normalno je da je tu pritekao kolega koji održava SQL za ERP i koji dnevno radi 10+sati sa tim i rešio problem u vrlo kratkom roku. Taj što radi sharepoint je samo rekao u čemu je problem, dao mu pristup i problem rešen. To je razlika familiaran i stručnjak. Da li je sada jasnije?
rajco.me/blog

 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Oglas za IT posao23.02.2013. u 09:14 - pre 135 meseci
Ja nisam odgovarao direktno tebi pa mi nije preterano bitno šta si napisao. Takođe nije mnogo bitno ni šta se konkretno traži u oglasu na osnovu kojeg je postavljena tema, ja sam govorio generalno. U firmama treba da postoji neko ko se bavi "svim vezano za IT", da li će se on zvati IT Manager ili prosto Administrator to nije mnogo bitno. Specijalisti se angažuju po potrebi. To je tako u velikoj većini firmi. Sa druge strane, ko hoće da se razvija kao specijalista (za neku oblast), to je sve super samo treba da ima u vidu da tu ima manje posla. Mnogo manje ima firmi gde specijalista može da radi "full time" posao, može da radi "tezge" ali tu nema siguran priliv novca, u jednom mesecu možeš da zaradiš mnogo a u drugom da uopšte ništa ne radiš. Naravno, u inostranstvu postoje veće mogućnosti za "full time" zaposlenje specijalista nego kod nas, pa to može nekome biti motiv.
 
Odgovor na temu

rajco

Član broj: 19348
Poruke: 1020

Sajt: rajco.me/blog


+45 Profil

icon Re: Oglas za IT posao23.02.2013. u 09:25 - pre 135 meseci
Citat:
S A J A: Prema tome, nema ništa uobičajno što neka firma traži sve one veštine iz prvog posta, nije to ništa zahtevno niti teško znati
Pošto bi po sajtu rekao da si knjigovođa ne čudi me mnogo ova izjava. U svakom slučaju ova diskusija ide u neki advocacy, koji vidim da ti je bliži, a takve priče izbegavam, pa se neću dalje uključivati.
rajco.me/blog

 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Oglas za IT posao23.02.2013. u 11:19 - pre 135 meseci
Ovo je "vodič za posao" a ne tehnički deo foruma. Koliko vidim ljudi traže nekoga sa širim znanjem, samo komentarišem da tu nema ništa loše. Tendecija u savremenom poslovanju je da se ide u širinu, niko više nema novca da zapošljava 10 ljudi koji će da rade specifične poslove već jednoga koji može sve. Ako taj naiđe na komplikovaniji problem, bože moj, nije nuklearna fizika u pitanju, sve se može naučiti u hodu, a može i da angažuje nekog sa strane. To sve govorim na osnovu bogatog iskustva po firmama. Biti svestran ne znači biti radnik nižeg nivoa kako se to ovde predstavlja, dobar IT manager ili administrator je vrlo redak, od 10 firmi koje obiđem, možda 2 imaju kvalitetne ljude na IT pozicijama, ovo ostalo je toliko površno i nezainteresovano da firma od njih skoro pa da i nema nikakve koristi. Ovo sve što pričam odnosi se na "obične" firme, ne IT firme. Kod IT firmi se traži usmerenije znanje, to je tačno. Zato je teško komentarisati oglas iz prvog posta jer se ne vidi koja je firma u pitanju i čime se bavi. I druga stvar, nemojte tako bukvalno doživljavati te oglase za posao, tu se uvek navodi više nego što je neophodno. I mene ako pitaju kakvu devojku bi hteo ja bih rekao "lepu, zgodnu, vernu, bogatu i da zna da kuva", to svako traži ali na kraju bude sasvim zadovoljan i sa nekom bez neke od ovih stavki. Zato prestanite da filozofirate šta je pisac hteo da kaže (znajući ljude koji rade po firmama, najverovatnije ni oni sami ne znaju) pa ako verujete da znate preko pola od svih ovih stvari (a za ostale ste čuli) onda se lepo prijavite.
 
Odgovor na temu

cheetah
BGD

Član broj: 267494
Poruke: 36
89.216.56.*



+57 Profil

icon Re: Oglas za IT posao02.04.2013. u 09:09 - pre 134 meseci
Citat:
S A J A: Ovo je "vodič za posao" a ne tehnički deo foruma. Koliko vidim ljudi traže nekoga sa širim znanjem, samo komentarišem da tu nema ništa loše. Tendecija u savremenom poslovanju je da se ide u širinu, niko više nema novca da zapošljava 10 ljudi koji će da rade specifične poslove već jednoga koji može sve. Ako taj naiđe na komplikovaniji problem, bože moj, nije nuklearna fizika u pitanju, sve se može naučiti u hodu, a može i da angažuje nekog sa strane. To sve govorim na osnovu bogatog iskustva po firmama. Biti svestran ne znači biti radnik nižeg nivoa kako se to ovde predstavlja, dobar IT manager ili administrator je vrlo redak, od 10 firmi koje obiđem, možda 2 imaju kvalitetne ljude na IT pozicijama, ovo ostalo je toliko površno i nezainteresovano da firma od njih skoro pa da i nema nikakve koristi. Ovo sve što pričam odnosi se na "obične" firme, ne IT firme. Kod IT firmi se traži usmerenije znanje, to je tačno. Zato je teško komentarisati oglas iz prvog posta jer se ne vidi koja je firma u pitanju i čime se bavi. I druga stvar, nemojte tako bukvalno doživljavati te oglase za posao, tu se uvek navodi više nego što je neophodno. I mene ako pitaju kakvu devojku bi hteo ja bih rekao "lepu, zgodnu, vernu, bogatu i da zna da kuva", to svako traži ali na kraju bude sasvim zadovoljan i sa nekom bez neke od ovih stavki. Zato prestanite da filozofirate šta je pisac hteo da kaže (znajući ljude koji rade po firmama, najverovatnije ni oni sami ne znaju) pa ako verujete da znate preko pola od svih ovih stvari (a za ostale ste čuli) onda se lepo prijavite.
:)

Lepo receno, u tome i jeste poenta.

Nego... firma koja je raspisala oglas sa pocetka teme... nije nasla odgovarajuceg kandidata, verovatno zbog cifre koje ne zele da plate, iako su imali par odlicnih ljudi koji su se javili - valjda misle da network engineer za gomilom cisco/juniper sertifikata, odnosno dobar system engineer u zemlji Srbiji, ne zavredjuju platu koja je oko 20% manja od plate sobarice u maticnoj drzavi firme (ITAF = Belgija)

Tako da ide drugi krug oglasa:

http://poslovi.infostud.com/po...3-04-01&utm_medium=sadrzaj

Pa ko voli nek' izvoli :)
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Oglas za IT posao03.04.2013. u 19:38 - pre 134 meseci
Dobro znanje mora i da se plati samo ima jedan problem vezan za IT delatnost. Prosečan gazda ne razume baš najbolje šta to radi administrator i uvek mu teško pada da za njega izdvoji neke veće pare. U poslednjih godinu dana, od kako je kriza počela dobro da drma veće firme, vidim da su ljudi iz IT sektora prvi dobili otkaze.
 
Odgovor na temu

cheetah
BGD

Član broj: 267494
Poruke: 36
*.com
Via: [es] mailing liste



+57 Profil

icon Re: Oglas za IT posao03.04.2013. u 20:00 - pre 134 meseci
Pa pazi ako radis u firmi cija delatnost NIJE IT, onda sa jedne strane si i
u pravu, ali ako je IT (web development ovih dana) primarna oblast rada
firme, onda daleko od toga da ti je posao ugrozen, osim ako nije rec o jako
maloj firmi...
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Oglas za IT posao03.04.2013. u 21:46 - pre 134 meseci
Citat:
cheetah: Pa pazi ako radis u firmi cija delatnost NIJE IT, onda sa jedne strane si i u pravu,


Naravno, mislio sam upravo na firme čija delatnost nije IT, moguće da se nisam lepo izrazio.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Oglas za IT posao

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 32590 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.