Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SBB-ov SIP trunk

[es] :: VoIP :: SBB-ov SIP trunk

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15741 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.static.sbb.rs.



+190 Profil

icon SBB-ov SIP trunk28.01.2013. u 22:55 - pre 135 meseci
Posle toliko godina, konačno sam dočekao da mogu da imam SIP trunk.

Ali, naravno, na srpski način, posle 20 dana borbe, prozivanja, pregovaranja itd.

Imao sam normalan SBB priključak kao fizičko lice, a pošto mi je kancelarija u kući, tražio sam od SBB-a SIP trunk na pravno lice. Međutim iz SBB-a su rekli da ne može, nego mora i priključak da bude na pravno lice. Odem, raskinem ugovor kao fizičko, potpišem kao pravno i dobijem taj njihov BizSmart paket u kome se navodi da ima telefon. Ja sam naivno mislio da je to zapravo SIP trunk. Međutim jok. To je u stvari "analogni telefon". Zapravo IP telefon koji možete da koristite samo preko ATA adaptera koji je ugrađen u SBB-ov modem koji dobijete. Onda sam tražio da mi daju SIP trunk. Može. Ali dobijem još jedan modem, isti kao onaj prvi ali predviđen samo za VoIP. Modem je podešen da se povezuje na SBB-ov VPN kroz koji ide samo VoIP, bez interneta.

Ovo gore je bila kondenzovana verzija 20-dnevne zajebancije sa SBB-om i avanture kroz njihovu nedorečenu ponudu.

Dakle, kakva je situacija sada? Imam kabl i 1-na-3 spliter. Iz njega imam dva coaxa za modeme (jedan za Internet i jedan za Voice) i jedan coax za D3 set-top-box.

Šta je problem? Problem je što imam Asterisk box i LAN mrežu, ali imam dva WAN priključka: jedan za internet i jedan za Voice. SIP telefoni su, naravno na LAN mreži, a Asterisk box mora da bude na Voice modemu. Probno sam uspeo da podignem mrežu tako što sam Asterisk direktno preko ethernet kabla uboo u voice modem, a preko wirelessa zakačio na ruter i telefoni su se preko rutera odnosno LAN-a kačili na Asterisk. dok je SIP trunk išao preko etherneta na Asterisk kablom. Ovo naravno nije dobro rešenje. Ja bih sve to preko kabla.

Idealno bi bilo imati ruter sa dva WAN priključka koji je programabilan pa da sve to izbridžujem. Ali svi znamo da su ti ruteri skupi i teško dostupni uopšte.

Druga varijanta je da nađem neki ruter koji je kompatibilan sa DD-WRT ili OpenWRT pa da ga iskonfigurišem kako meni odgovara.

Treća varijanta je da na Asterisk box-u podignem virtuelni ethernet adapter i da jedan adapter bude okačen na LAN, a drugi na Voice VPN.

Znači npr. internet modem kačim na WAN port rutera, Voice modem kačim na LAN1 port rutera, Asterisk na LAN2 port rutera, ostalo na LAN3 i LAN4. S tim što preko LAN2 porta rutera Asterisk se prijavljuje sa dva adaptera (fizički i virtuelni, odnosno eth0 i eth0:1).

Šta je meni slučajno uspelo? U gore opisanoj fizičkoj konfiguraciji, jedan laptop koji je bio okačen preko WLAN-a je uspeo da pokupi adresu od Voice modema koji je bio na LAN1 portu rutera.

Kontam da bi najbolje bilo u ruteru uraditi rezervaciju IP adresa u 192.168.1.x domenu pomoću MAC adresa uređaja i da jedini preostali uređaj koji se pojavi na kraju pokupi adresu od voice modema. Da li mislite da je to izvodljivo?

http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk29.01.2013. u 11:07 - pre 135 meseci
Najjednostanvije bi bilo da u taj Asterix box ubacis jos jednu mrežnu karticu pa ga tako spojis na LAN. To ce da ti radi isprve kao sto ti radi i prekowireless-a.

Druga opcija je da uzmes neki mikrotik ruter i da na njemu podesis dva WAN ali znaj da to ume da bude prilicno zaguljeno podesiti, pogotovo nekome ko nije iskusan.
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.static.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk29.01.2013. u 11:56 - pre 135 meseci
A ja naivno pitao SBB hoće li biti i SIP trunk za fizička lica, i dobio odgovor kao "biće, ali ne skoro"... A ono oni još nisu ni za pravna lica krenuli da rade kako treba...
 
Odgovor na temu

scenarist

Član broj: 169249
Poruke: 441
109.175.57.*



+2 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk29.01.2013. u 13:30 - pre 135 meseci
@Predrag

Imam jedno zanimljivo pitanje prije nego krenem sa implementacijom jer cekam da mi dostave server.

Naime od lokalnog ISP provajdera firma je uzela SIP trunk. Provajder im je dovukao optiku direktno u firmu i rekao da direktno iz porta 1 optickog konverteta nakacim lan kabl u mreznu karticu 1 i da je podesim prema slijedecem: dakle
NIC A:
IP: 217.75.xxx.xxx
SUB: 255.255.255.192
G: 217.75.xxx.xxx

dakle kroz ovu IP adresu ce ici samo telefonija bez ikakvog interneta. tj. SIP trunk cu nakaciti preko IP autentifikacije, gdje oni koriste "zatvoren" sistem.

Kako meni sad treba da se agenti preko LAN-a nakace na web interfejs servera proizilazi da mi treba i druga mrezna kartica u serveru koja ce mi biti podesena prema slijedecem : dakle
NIC B
IP: 192.168.1.2 till 254
SUB: 255.255.255.0
G: 192.168.1.1 (my router)

Malo me bune ova dva razlicita gatewaya na dvije mrezne...odnosno kako ce server znati da treba da izadje preko gatewaya A jer je on samo za telefoniju. (gateway B mi je za internet i za LAN).

Ukoliko jednostavno ne unesem gateway od NIC B , server nece imati dvoumljenja i birat ce preko jedinog gatewaya NIC A. ALI u tom slucaju necu imati pristup internetu na serveru ?
Mozemo li malo prodiskutovati navedenu situaciju ?
(opet napominjem nisam jos poceo sa implementacijom pa da vidim sta ce se konkretno desiti, nego samo cisto naglas razmisljam.)
Inace kada su betamaxovi klonovi u pitanju registracija sip trunka ide preko username i pass i tu je sve jasno ko dan.
No medjutim sad ova gore navedena situacija sip trunka preko lokalnog provajdera me malo zbunjuje?

[Ovu poruku je menjao scenarist dana 29.01.2013. u 14:44 GMT+1]

 
Odgovor na temu

scenarist

Član broj: 169249
Poruke: 441
109.175.57.*



+2 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk29.01.2013. u 14:10 - pre 135 meseci
@Mist

dvije mrezne ubodi u asterisk box.
U NIC A nakaci direktno lan kabl iz voice modema. (podesi ip, subnet i gateway koji bi trebao dobiti od provajdera). Nakon toga registruj sip trunk (ne znam koji distro koristis kada je asterisk u pitanju ?)
zatim u

NIC B nakaci kabl iz rutera ili switcha (ako ga imas prije rutera DHCP ON na ruteru) i sve ostale sip telefone i racunare takodjer ubodi u switch.

Dakle NIC A koristis samo za telefoniju tj.za registraciju sip trunka, a NIC B za LAN odnosno IP telefone i racunare ukoliko ih imas.
Kada budes birao odlazni poziv preko nekog ip telefona koji se nalazi na ip adresi npr.192.168.1.110, uputices poziv asterisk boxu a kako ti je sip trunk registrovan preko NIC A poziv ce se automtski uputiti preko gatewaya A.
Tako bi trebalo da je u teoriji, a sad u praksi.. :)

 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk29.01.2013. u 14:42 - pre 135 meseci
@scenarist

Ne trebaju ti dva default gatewaya, stavi samo 192.168.1.1.
Koju ip adresu ima provajderov SIP server/proxy (na koji se registruješ)? Ako je u tom istom opsegu 217.75.x.x/26 onda ne trebaš ništa više.
Ako nije, dodaj statičku rutu za ip tog servera koja ide preko 217.75.x.y (default gateway koji ti je provajder dao).

Ako operativni sistem podržava više odvojenih routing tabela (linux, openbsd, možda freebsd - nemam baš iskustva sa njim) onda je moguće namestiti više default ruta.
Ali mislim da ti to nije potrebno.
 
Odgovor na temu

scenarist

Član broj: 169249
Poruke: 441
109.175.57.*



+2 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk29.01.2013. u 15:06 - pre 135 meseci
IP za moj PBX je (dakle parametri za NIC A) kako se radi o zatvorenom sistemu slobodno cu ih napisati
IP:217.75.206.97
S:255.255.255.192
G:217.75.206.65

Provajderov sip server je 217.75.205.49 (dakle nije u istom opsegu!)
Inace kada je u pitanju moj server radi se o Centosu v5.2.
Staticke rute cu definisati preko iptabela ?





 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk29.01.2013. u 16:55 - pre 135 meseci
Ne preko iptables već sa route ili ip route:

ip route add 217.75.205.49/32 via 217.75.206.65

Za trajno podešavanje namesti u /etc/sysconfig/network-scripts/route-eth0
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
92.244.141.*



+638 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk29.01.2013. u 16:58 - pre 135 meseci
Stavi mikrotik i iskonfigurisi kako zelis.
 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.static.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk29.01.2013. u 19:48 - pre 135 meseci
Trenutno mi je na SIP trunk okačen Gigaset C610IP telefon. I to fantastično radi. Osim što Gigaset kada je okačen na voice modem ne može da vuče ništa sa interneta, a inače ima mogućnost da proverava e-mail, facebook, twitter, vremensku prognozu i svašta nešto.

Asterisk box mi je bio Zotac Atom N330 sa NVidia ION, miniITX ploča koja nema slotove u koje bih stavio NIC. Zapravo ima jedan mini PCI express slot koji zauzima wireless kartica, međutim mini PCI express ethernet adaptere je skoro nemoguće naći, a i kad ih nađete koštaju kao pola kompjutera. Taj Atom PC ja koristim kao Home Theater, ovo sam samo probao Asterisk na njemu.

Krajem februara mi stiže Raspberry Pi rev B, na kome sam hteo da podignem Asterisk za stalno i da mi koristi kao PBX. On ima isto samo jedan ethernet, jedina opcija je da se preko USB-a okači ethernet adapter.


http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

lexus-it
student

Član broj: 209245
Poruke: 40
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk08.02.2013. u 03:40 - pre 135 meseci
Orion Telekom je izbacio neku kovu uslugu koja podseca na SIP trunk. U pitanju je povezivanje preko njihove Android aplikacije, a mozda moze i da se podesi nezavisno od nje.
 
Odgovor na temu

Dennis
Chicago, IL

Član broj: 17804
Poruke: 356
*.hsd1.il.comcast.net.



+11 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk26.05.2013. u 00:39 - pre 131 meseci
Citat:
mist:
Trenutno mi je na SIP trunk okačen Gigaset C610IP telefon. I to fantastično radi. Osim što Gigaset kada je okačen na voice modem ne može da vuče ništa sa interneta, a inače ima mogućnost da proverava e-mail, facebook, twitter, vremensku prognozu i svašta nešto.

Asterisk box mi je bio Zotac Atom N330 sa NVidia ION, miniITX ploča koja nema slotove u koje bih stavio NIC. Zapravo ima jedan mini PCI express slot koji zauzima wireless kartica, međutim mini PCI express ethernet adaptere je skoro nemoguće naći, a i kad ih nađete koštaju kao pola kompjutera. Taj Atom PC ja koristim kao Home Theater, ovo sam samo probao Asterisk na njemu.

Krajem februara mi stiže Raspberry Pi rev B, na kome sam hteo da podignem Asterisk za stalno i da mi koristi kao PBX. On ima isto samo jedan ethernet, jedina opcija je da se preko USB-a okači ethernet adapter.



A odakle ti user i pass za SIP? To SBB daje ili si nekako izvukao iz uređaja?
 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.static.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk26.05.2013. u 22:47 - pre 131 meseci
SBB daje user/pass kada uzmeš SIP trunk uslugu kao pravno lice.
Kada uzmeš kao fizičko lice "fiksni telefon" koji je u stvari sip trunk sa ATA adapterom, onda ne dobijaš user/pass.
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

2nd to none
bgd

Član broj: 26310
Poruke: 50
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk27.09.2014. u 21:54 - pre 115 meseci
da li neko na kraju koristi taj sbb sip?
prilikom upgrade-a na biz smart phone dobio sam cisco router na kome iz porta 1 izlazi net, a ostali portovi su za voip (ako sam dobro ih dobro razumeo preko telefona jer nikakvo uputstvo nisam dobio).
da li neko ima iskustva sa asteriskom i dve mrezne kartice u nekoj slicnoj situaciji?
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk28.09.2014. u 03:09 - pre 115 meseci
Ja sam nedavno kod jednog našeg klijenta nakačio asterisk na SBB-ov SIP trunk, i sve je prošlo iznenađujuće lako, i za razliku do Telekoma stiglo je i pisano uputstvo (doduše, zaboravili su da spomenu da za dolazne pozive mora ići i register string, i falilo je još par sitnih setovanja koja su se sama otkrila kroz CLI sa višim nivoom verbose-a), i sve je proradilo kroz dodatni ruter sa NAT-om, znači nije bilo potrebe za dodatnim mrežnim karticama i podešavanjem zasebnih opsega. A što se tiče tvog poslednjeg dela pitanja, da, imam iskustvo kod Telekomovog SIP trunka sa asteriskom i dve mrežne kartice, ali nije uopšte prijatno iskustvo jer nemam nikakvo iskustvo sa iptables a neophodno mi je da bih podesio rutiranje ne-SIP paketa preko drugog gejtveja (uz asterisk je instaliran i hylafax, i ne može da šalje emailove jer je trenutni default gejtvej na konekciji na kojoj je i SIP trunk, a tu nema ni DNS-a ni prolaza do SMTP servera koji mi je potreban).
 
Odgovor na temu

2nd to none
bgd

Član broj: 26310
Poruke: 50
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk28.09.2014. u 04:37 - pre 115 meseci
Citat:
i sve je proradilo kroz dodatni ruter sa NAT-om, znači nije bilo potrebe za dodatnim mrežnim karticama i podešavanjem zasebnih opsega


moze malo detaljnije objasnjenje?
kod mene je situacija sledeca: njihov cisco ruter i u prvi port utaknut moj wrt54gl a u njega asterisk (i sve drugo). ako sam ih dobro razumeo, da bi sip trunk uopste radio asterisk mora da bude zakacen na neki od ostalih portova na njihovom ruteru.
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk28.09.2014. u 05:17 - pre 115 meseci
Ne mora, samo podesiš u sip.confu ono što su ti dali od parametara, i teraš...
 
Odgovor na temu

2nd to none
bgd

Član broj: 26310
Poruke: 50
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk28.09.2014. u 05:53 - pre 115 meseci
probao vec, nece da se registruje..

[2014-09-28 06:49:20] NOTICE[2115]: chan_sip.c:13761 sip_reg_timeout: -- Registration for '[email protected]' timed out, trying again (Attempt #2)
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk28.09.2014. u 08:14 - pre 115 meseci
Jesi li stavio nat=yes u sip.conf, i jesi li u sip.confu podesio externip? Imaš li u sip.confu register string? Sećam se da je najjednostavniji tipa

Code:
register => username:secret@host


odradio posao.
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: SBB-ov SIP trunk28.09.2014. u 13:36 - pre 115 meseci
Nekada bude i username:secret@host/username


 
Odgovor na temu

[es] :: VoIP :: SBB-ov SIP trunk

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15741 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.