Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto NISTE otišli u inostranstvo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic) (HARDTOP topic, by Ivan Dimkovic)
Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 545299 | Odgovora: 1603 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 16:34 - pre 137 meseci
Citat:
mmix:
Ja sam bio late bloomer, nekako imam utisak da ice i moje dete biti i da ce i pored mogucnosti da bude nesto intelektualnije u zivotu neko njemu odluciti da je za njega bolje da bude stolar i da on treba, ne, MORA da bude srecan sa time. Takva vrsta kontrole nad sudbinama ljudi je nekako uz dlaku svake zile u mom telu i to me zabrinjava ne samo zbog deteta vec i zbog toga kako cu se ja snaci okruzen takvim ljudima koji zaista jesu srecni da im neki birokrata negde odlucuje o sudbini i koji nemaju mentalni skloop da kazu "ne, potcenili ste moje dete, zasluzuje sansu da se dokaze". Ta pasivnost u odnosu sa nanny autoritetom je meni, a i istorijski cesto dokazivano, mac sa dve ostrice. Pre ili kasnije, oportunisti skapiraju gde su uzde.

Pri tome ne kazem da ga treba zameniti korupcionastvom kakvo hara Srbijom, ali sigurno bi i zlatna sredina funkcionisala dovoljno dobro. Al dobro, nesto gubis, nesto dobijas, nigde nije savrseno.


Ovo mi se jako dopalo. To su ti nedostaci o kojima sam rekla da su duga prica.

Skolski sistem. Jeste sve ovo stoji i slazem se, ali ima tu i druga strana medalje.
Deca se od malena uce da budu samostalna. Da roditelji rade i da su veceri i vikendi vreme koje provode zajedno. Svako ima svoj posao i to je to. Ne razvlace se do podne sa komsinicom, dve, tri dok dete gleda tv. (ima i toga ali u manjini su u odnosu na radnu vecinu)

Mogicnost izbora vrtica, skole, okruzenja je vise nego dovoljna. To je ono o cemu si govorio. I to je tacno.
U kraju gde ja zivim, su uglavnom familije sa decom, bar 85%. I to je jedna mala komuna, deca nam idu zajedno u vrtic, pa krecu u skolu, pa caskamo na igralistu, pa sve to negde ima smisla.
Kad deca dodju do skole, imaju sansu da budu jednaka. To nisi spomenuo. Svako dete ima sansu da bude neko i nesto ako uci i zeli da to postane.
Cak i da dolazi iz ruralne sredine, da su mu, hipoteticki, roditelji neobrazovani, ima sansu da bude neko. Ma kako da se preziva ili izgleda. To u Srbiji recimo nije slucaj. Ni domaci sa domacima a kamoli sa strancima, izbeglima i raseljenima.
Nije tacno da neko mora da bude stolar i bude pritom srecan. Radi se o tome da za bolje nije jer ne pokazuje nikakve rezultate. A rezultat ucenja je slozices se veoma dobar i dovoljan pokazatelj da li neko moze biti hirurg ili je na nivou da posao stolara obavlja odlicno i bude pritom srecan.
Nisu svi rodjeni niti svi zele da budu sudije i lekari.

Tacno je da mnoga deca ostaju posle skole da rade domaci ali to je ono sto sam spomenula na pocetku, mama i tata rade i to se prihvati. Svako ispunjava svoje obaveze.
E sad koliko vidim problem je radno vreme.
Drugacije je moglo vreme da se organizuje ranije nego danas kada se radi od 10-20h! Uzasno je, slazem se. Moji su radili u fullu a bili su tu.

Opet roditelji, poput mene, koji zele i da rade i da budu sa svojom decom rade pola radnog vremena. Kao majka sam veoma zadovoljna mojim statusom. Mogu da budem fleksibilna, mogu da radim koliko hocu, nemam ogranicenja. Ima onih koji imaju fiskno radno vreme ali i dalje se majkama izlazi u susret.

Majke imaju pravo na 3 godine porodiljskog i radno mesto koje ih ceka. Mogu da spoje tri puta tri godine i da ne rade 9 godina. Koja zemlja to pruza?

U USA kako cujem od drugarice porodiljsko je samo par nedelja. Pre 30 god. zena je morala u DE posle 6 meseci da se vrati na posao, pa su usli u crvenu zonu nataliteta.
Sad su se opametili.

I skolski sistem im nije bogznakoliko los. Ako neko dete vredi ono ce otici u gimnaziju ma sta ucitelj rekao. Roditelji imaju pravo da se zale. Da ga upisu u drugu skolu. I to se desava. Svako ko pokaze interes da bude nesto vise to moze.
Oni se bave strucnim, uskim obrazovanjem, specijalizacijom za milion razlicitih pozicija u privredi. Imaju mali milion raz. zanimanja a kod nas se bar tih 5 razlicitih svode na jedno. To je donekle nedostatak, ali je i prednost.
Mehanicar naruci sraf u Audiju za taj model i ceka ga dve nedelje jer mora da bude original. Meni to zvuci nebulozno, ali isti taj Audi daje garanciju da ce to raditi toliko i toliko vremena bez greske.
Mehanicar u Srbiji ga brusi da ga dotera kako treba jer nema potrebe da bude original. Posle mesec dana tocak otpadne.

Nisam jos cula za slucaj da je neko vredeo a da su ga oni sutnuli na marginu. To mi zvuci kao SF, obzirom da oni ulazu u svakoga ko moze da doprinese sve rastucoj ekonomiji i snazi.



 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 18:39 - pre 137 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
@DaliborP,

Zapravo, mmix-ova briga je prilicno osnovana, u ovom konkretnom slucaju.

Nema razloga da ti ne verujem da je tako u Nemackoj. Ali on je spominjao Holandiju i Kanadu kao problematicne u skolovanju dece po njegovim standardima. Mislim da je Pancevo daleko najbolje na kraju.
 
+2

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 19:15 - pre 137 meseci
Bezveze mi prebacujes. Ispada da sam ja doneo ta pravila u Nemackoj, a ja ih zapravo komentarisem. Mozda malo brutalno iskreno, ali to je tako.

A sad malo da razradimo:

Citat:
Ivan Dimkovic:To je diskriminacija kratko i jasno, i nije za civilizovano drustvo u 21-vom veku. Sto se opaske "o svom trosku" tice, sve dok taj Turcin, Srbin, Englez, Tuta ili Muta placaju porez i doprinose, moraju imati i podjednaka prava za obrazovanje svoje dece o drzavnom trosku. Ako nemaju, to zasluzuje pritiske na drzavu da to promeni.

I sasvim je normalno da to bude i te kako stavka za razmisljanje svakome ko ima decu, ako svojoj deci zeli dobro u zivotu. Kapiras? To je poenta price, a ne tvoji ili moji pogledi na to sta neko sa Balkana ili iz Turske treba ili ne treba da radi.


kazes placaju doprinose i porez, ali zaboravio si da kazes da pre nego sto ih plate dobivaju platu, u Nemackoj, i to platu koju kad plate sve poreze i dazbine i kiriju ostane im toliko para koliko nikad ne bi imali u svojoj zemlji . Pa zato su i dosli u Nemacku.

Na forumu o CH smo vec pricali kako CH na jedan veoma suptilan nacin stite sebe od upliva stranaca u zanimanja koja oni zele da budu rezervisana za sebe. Naravno ti ces sad reci, ovaj Braksi nije normalan kako lupa, ali eto vidis elmagico kaze da je u CH bankarskom sektoru pasos CH prakticno neophodan. Kao i da su roditelji koji su poslali decu kod babe u Srbiju prakticno ih unakazili jer oni nisu pokupili pravi zwyzerisch i to ce ih kasnije puno kostati...

Kako izgleda razvojni put imigranta ?

Pa izgleda tako sto on kopa rukama i nogama da ode, a kad jednom ode on se vise ne opominje siromastva koje je ostavio vec trazi sve veca i veca prava. Sad ces ti reci, kako lupa ovaj Braksi, a zar covek ne treba da se bori za svoja prava. Treba, ali znas, ta prava su ona koja su data, a sve sto je dato moze biti i oduzeto. Zar ne ?

Pitanje je kako ce lokalno stanovnistvo nastaviti da gleda. Svugde su u porastu desnicari. Recimo Gert Wilders je nekad bio minoran politicar, a danas bez njega ne moze da se napravi vlada. Ja naravno nisam srecan zbog toga, ali mogu da razumem zasto ljudi glasaju za njega kao sto mi je jasno da su i Detroit unistili radnici koji su hteli $150 dnevnicu.
 
0

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
95.180.27.*



+395 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 20:13 - pre 137 meseci
Totalno je besmisleno projektovati zivot detetu narednih 20 i kusur godina, to od vrtica do fakulteta do zaposlenja i krova nad glavom i sta ti ja znam .

Takav zivot ume da bude besmislen , jer ga sve zivis u buducnosti a mozda te trenutke nikad ni ne docekas onako kako si zamislio
mozda ni nece hteti da ide na fakultet mozda ce biti zanatlija, mozda nece hteti da zivi u toj zemlji gde ste ga doveli posle x godina itd..
a opet sa druge strane ne treba ziveti ni kao Afrikanac - od danas do sutra .

Treba se naravno truditi da se dete "nadje u sredini" gde postoji normalan sistem vrednosti i drustvo koji je u skladu sa onim sto ga vi kao roditelj i ucite ,
a onda ga treba nauciti da sam trazi srecu na svoj nacin a ne projektovati svoje licne zelje na njega.

U Srbiji je to naravno nemoguce jer ga vi sve vreme ucite ispravnim vrednostima a kad poraste nakaradni i truli sistem ga uverava u suprotno.
Otud i toliko nezadovoljstvo i zelja za emigracijom ...



Viva lollapalooza
 
+4

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 20:34 - pre 137 meseci
Ivane pregledala sam ove linkove i jako me zanima ta prica.
Medjutim, ponajem zaista par ljudi koji su demantovali tu tvrdnju. I ukopili se i skolovali.

Zasto? Zato sto su im roditelji, iako emigranti, usadili tvrdnju da je skola neophodna. A imas ljude, koje se i spominju u ovim clancima i studijama, koji jednostavno ne pridaju vaznost skoli. Ima i gro Nemaca koji idu u Hauptschule i zivotni san im je da zive na ulici ili da primaju socijalu.

Ponekad tripujem i ja kad gledam neke studije kako deca emigranata koja kuci govore maternji imaju losiji prosek u skoli, pa lala pa blabla. Onda me m.m. klepi cinjenicom da je on dete Ausländera koji nisu dobro govorili nemacki ali da mu to nije smetalo da briljira u skoli i pohadja Gimnaziju i kasnije Uni.

Cudi me upravo ta cinjenica, kad je opstepoznato da deca koja usvoje dva ili tri jezika imaju mnogo vece kapacitete za ucenje maternjeg jezika (nemackog jer im to i jeste maternji jezik). Ostaje mi samo da pomislim da to ima veze sa roditeljima i njihovim nacinom vaspitavanja, tipa vaznije da se pet puta pomoli nego da vezba matematiku. Lupam, ne mislim nista lose, da me ne hvatate za rec.

Skoro sam gledala neki dokumentarac gde klinci ciji su roditelji proterani a oni ostali u DE gledaju da se snadju na svakakve nacine da roditelje vrate. Pa ce najstariji brat reci mladjem, kada mu drzi lekciju o tome da 4 nije ocena kakvom treba da tezi i da danas jeste vazno sa kojom se ocenom diplomira, obzirom na konkurenciju, mu je rekao i sledece: Sve dok se ti osecas ovde strancem, tako ces prolaziti. Ti sam sebe diskriminises, ne izlazis iz geta, ne zanima te da se uklopis. Drzava ti tu nista nije kriva. Pocni da se osecas kao Nemac i videces da ce se stvari promeniti.

Pizanje za diskusiju, ali mi se jako dopalo kako razmislja jedan 17-ogodisnjak.
 
0

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 20:41 - pre 137 meseci
Profin, vidim da si ostvarila generacijske teznje tvojih predaka da se isele iz Srbije, castitam! You finally made it!


[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 15.01.2013. u 22:15 GMT+1]
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
+4

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 21:22 - pre 137 meseci
Citat:
profin:


Pizanje za diskusiju, ali mi se jako dopalo kako razmislja jedan 17-ogodisnjak.


Nema potrebe da se diskutuje necija licna odluka. Cuj, upisao se Mikula u gradjane, big deal !
 
0

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 22:13 - pre 137 meseci
Citat:
profin: Deca se od malena uce da budu samostalna. Da roditelji rade i da su veceri i vikendi vreme koje provode zajedno. Svako ima svoj posao i to je to. Ne razvlace se do podne sa komsinicom, dve, tri dok dete gleda tv. (ima i toga ali u manjini su u odnosu na radnu vecinu)


Upravo je to jedna od stvari kojih se ježim na zapadu. Ta (u proseku) fatalna posvećenost zarađivanju para i sticanju materijalnih vrednosti umesto posvećenost boravku sa porodicom, ta hladna organizovanost društva u kojoj su ljudi u stvari samo kontrolisani zasad na njivi koji treba da donese prinos državi...

Ta otuđenost od prirodnih potreba deteta, koje prirodno želi da provodi vreme sa roditeljima i da spava sa roditeljima (bar do pete-šeste godine) a ne da im se samostalnost veštački nameće već od druge godine kada država smatra da "treba da dobije svoj krevet i svoju sobu" inače roditeljima visi nad glavom pretnja oduzimanja deteta (ima tema na ES-u o takvoj praksi).

Sve to, uz pritisak ka zarađivanju i trošenju, proizvodi ljudske jedinke koje su u kasnijem životu sklonije depresijama, aresijama, i ličnim slomovima uz veliki bes i mržnju i socijopatiju, i to slušamo u vestima kada bude još jedna u nizu pucnjava u školama ili tržnim centrima.

Onda se tu pokreću debate i diskusije kako to sprečiti, odakle dolazi to, i šta-ti-ja-znam... a odgovor je jako prost: Čovek nije mašina za zarađivanje novca, porodica je važnija od dobrog automobila i letovanja i vikendice.
 
+3

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 23:21 - pre 137 meseci
@pisac
Evo još jedan totalitarizam, kad čitam dok neko piše.
Ti izgleda nikada nisi živela na zapadu, čim tako pišeš. Nije istina da su ovamo samo pare u pitanju. To je samo tvoja velika predrasuda, jer koliko vidim neznaš kako je ovde.

Ako misliš da pare nisu bitne, jer je samo u pitanju ljubav i emocije. Onda je sa tebe pećina i životinje. One ne gledaju baš toliko interes a još manje pare ko ljudi...

Ma dajte bre...
Koliko vidim ovamo su svi nastrojeni ili na jednu ili na drugu stranu.
Nije tako. U sve i svašta treba da postoji umerenost.
 
+1

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 23:31 - pre 137 meseci
Pisac,

Ja nisam nesto siguran da u Srbiji ima manje sociopatije nego u EU. Za ameriku vec nisam siguran, ali u svakom slucaju SRbija vise nije ona oaza mira i socijalne sigurnosti kakvom je pamtimo i kako ti sad pokusavas da je oslikas.
 
+2

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?16.01.2013. u 01:21 - pre 137 meseci
Citat:
pisac:
Ta otuđenost od prirodnih potreba deteta, koje prirodno želi da provodi vreme sa roditeljima i da spava sa roditeljima (bar do pete-šeste godine) a ne da im se samostalnost veštački nameće već od druge godine kada država smatra da "treba da dobije svoj krevet i svoju sobu" inače roditeljima visi nad glavom pretnja oduzimanja deteta (ima tema na ES-u o takvoj praksi).

WTF ???
Nikad u zivotu nisam cuo da je neko spavao sa roditeljima do pete-seste godine !
 
+1

zmajevacf

Član broj: 275758
Poruke: 59
*.pools.spcsdns.net.



+34 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?16.01.2013. u 01:26 - pre 137 meseci
Citat:


Sve to, uz pritisak ka zarađivanju i trošenju, proizvodi ljudske jedinke koje su u kasnijem životu sklonije depresijama, aresijama, i ličnim slomovima uz veliki bes i mržnju i socijopatiju, i to slušamo u vestima kada bude još jedna u nizu pucnjava u školama ili tržnim centrima.




Za vladajucu burzoaziju kapital je vecan i nedodirljiv a ljudi su potrosna roba , nista tu nema cudno.

pa po kom drugom osnovu su se gastarbajteri uopste i nasli u Nemackoj?
 
0

fafner
Germany

Član broj: 109915
Poruke: 75
..ohnheime.ruhr-uni-bochum.de.



+26 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?16.01.2013. u 02:15 - pre 137 meseci
Zaboravlja se da naši ljudi/muškarci iz npr. Njemačke mogu veoma lakše da dobave (importuju, kako god..) dobre cice, iz ekonomski oronulih zemalja ex-Yu, pogotovo ako legnu dobar posao u DE.

Pod cice smatram kako kratkotrajne veze, tako i lakše impresioniranje npr. eventualne buduće supruge. Tu dosta pomaže ta materijalna sigurnost, obezbijeđen stan, skupocen auto, cijenjen posao, veličina grada gdje se boravi u DE, geografska blizina postojbini, kao i ostali faktori. Ovo je veliki plus za single ljude u inostranstvu.
 
+1

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
193.158.111.*



+168 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?16.01.2013. u 05:57 - pre 137 meseci
Nisam otisao zato sto je uvek postojalo nesto sto me je ometalo. Skolovanje, porodicni problemi, vize, ratiste, ...

Ali, i to ce se promeniti za nedelju dana :). Karta u jednom pravcu je kupljena.
 
+2

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?16.01.2013. u 07:43 - pre 137 meseci
@stojanovicmiki mislim da oni nisu mislili da treba da glume Nemce, vec da se on licno ne oseca kao stranac. Da izbije iz glave tu brigu ja sam stranac, vec da zivi svoj zivot normalno. To je bila poenta.

@deerbeer ne treba na decu projektovati svoje zelje, ali itekako treba razmisljati u koje skole treba ici. Ako se dete odluci za nesto drugo ok, ako zeli biti sportista ili umetnik opet ok, ali ako zeli skolovanje itekako je bitno na vreme planirate gde i kako.

@pisac-a ubi strah od neuspeha. Krije se iza svojih ubedjenja da bi imao opravdanje za svoju pasivnost koja postoji zbog prevelikog straha od neuspeha ili zbog manjka samopouzdanja itd.

EDIT: moram da kupim novu tastaturu majku mu...
 
0

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.mediaworksit.net.



+1622 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?16.01.2013. u 07:56 - pre 137 meseci
Tamo te cene po potomcima, ovde ti sude po precima.

Ko je emigrirao bez 3 tegle ajvara i kajmaka u kutiji od sladoleda, taj je veleizdao srpsku stvar.
 
+3

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.static.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?16.01.2013. u 08:05 - pre 137 meseci
Popunio ja svojevremeno na netu formular za zeleni karton za USA (onaj besplatni na zvaničnom sajtu, ne sa onih prevarantskih što ti i naplate "uslugu"), i maltene i zaboravio na to, jer procedura je trajala od novembra/decembra 2005. do maja 2007. I stigne meni koverta u junu 2007, a ja godinu dana pre toga promenio posao (duplo veća plata, mnogo manje stresa), verio se i spremao svadbu za avgust, usput se i prebacio sa faksa na višu školu i očistio prvu godinu... I kad sam pročitao da do septembra treba da spremim prevode na engleski za brdo dokumentacije, samo rekao "ne hvala"... Sad se ponekad i pokajem zbog toga, a ponekad mi je i drago jer se situacija i ovde razvijala

Nedavno mi stigla ponuda za posao od Microsofta... Ali ne iz Redmonda, nego iz Temišvara - to je nekad bio nemački kraj, i danas imaju priličan broj ljudi koji govore nemački, pa se dosetili da otvore support centar za nemačko govorno područje (ono, računali su verovatno na što jeftiniju radnu snagu)... A ja naveo u CV-ju da sam svojevremeno učio nemački, fino je meni tada išlo na kursevima, ali ga nisam beknuo bar jedno 5-6 godina, i naravno prođem na prvih par testova ali puknem na intervjuu sa Nemcima... Ali sam se i svaki put setio onih žvaka i vegete i farmerki koje su odavde nosili tamo, onih krš dačija, i onih slika sa televizije o onoj bedi u vreme Čaušeskua, pa mi je nekako podsvest verovatno "pomogla" da odustanem od posla...

Bilo je tu i tamo još par šansi da se ode preko, ali je sve to zavisilo od nekog tamo ko je obećavao sve i svašta, pa se nije nikad više oglasio po tom pitanju...
 
0

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?16.01.2013. u 08:45 - pre 137 meseci
Citat:
valjan: Popunio ja svojevremeno na netu formular za zeleni karton za USA (onaj besplatni na zvaničnom sajtu, ne sa onih prevarantskih što ti i naplate "uslugu"), i maltene i zaboravio na to, jer procedura je trajala od novembra/decembra 2005. do maja 2007. I stigne meni koverta u junu 2007, a ja godinu dana pre toga promenio posao (duplo veća plata, mnogo manje stresa), verio se i spremao svadbu za avgust, usput se i prebacio sa faksa na višu školu i očistio prvu godinu... I kad sam pročitao da do septembra treba da spremim prevode na engleski za brdo dokumentacije, samo rekao "ne hvala"... Sad se ponekad i pokajem zbog toga, a ponekad mi je i drago jer se situacija i ovde razvijala


Koliko znam (iz price), zelenu kartu ti udare u pasos, a do tebe je da li ces ziveti tamo ili ne - mislim da si se zeznuo, malo da upoznas USA, uvek si se mogao vratiti :)
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
0

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.static.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?16.01.2013. u 09:04 - pre 137 meseci
Citat:
DusanSukovic: Koliko znam (iz price), zelenu kartu ti udare u pasos, a do tebe je da li ces ziveti tamo ili ne - mislim da si se zeznuo, malo da upoznas USA, uvek si se mogao vratiti :)


Prvo što bih morao da izdvojim izvesnu sumu i vreme za svu papirologiju i prevode, vreme za odlazak do ambasade i intervju itd. a drugo što u narednih šest meseci moraš otići u SAD, provesti tamo neko vreme (sad sam već zaboravio koliko tačno), vratiti se, i onda tek dobiješ zeleni karton. U tom trenutku, sve to mi je delovalo kao skupa akrobacija...
 
0

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?16.01.2013. u 09:07 - pre 137 meseci
Pisac
Koliko ce se vremena neko posvetiti detetu je pitanje licnog izbora i uskladjivanja profesije sa tim izborom.
Da se slazem u globalu sa tim sto si napisao slazem se, ne sporim. Ali nije sve tako crno belo. Meni licno jeste najvaznija porodica pa zato radim dok mi je dete u vrticu.
Menadzersku poziciju odbijam jer ne mogu da se posvetim svom detetu u potpunosti. Trazim alternative kako to uklopiti i pristojno ziveti. Msm ne zalim se, ali projektujem to na buducnost.

Da je taj sistem trulog Zapada, kako kazes, odavno zaziveo i kod nas, je cinjenica. Gro mojih prijatelja koji rade i imaju porodicu se dovijaju ko ce im cuvati decu kad rade popodne do 22h uvece. Imaju tu srecu da imaju babe ili dede ili komsiluk u kog imaju poverenja pa to lakse ide, ali pate zato sto i pored toga sto nisu posveceni svojoj deci i rade, opet grcaju u dugovima i prekrajaju. E to je tuzno.

Sto se spavanja sa roditeljima tice, ne znam otkud podatak da do druge godine spavaju? Koliko ja znam od rodjenja spavaju u svojim sobama i imaju svoje krevete. Velika vecina dece.

Moje nece. I ne silim je.
Ajde neka mi dodje Jugendamt da procaskamo malo.




 
0

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic) (HARDTOP topic, by Ivan Dimkovic)
Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 545299 | Odgovora: 1603 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.