Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto NISTE otišli u inostranstvo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic) (HARDTOP topic, by Ivan Dimkovic)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 545105 | Odgovora: 1603 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.mediaworksit.net.



+1622 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 09:12 - pre 137 meseci
Nemci su za vreme rata po beogradskim kafanama plaćali svoje ručkove uredno, a Srbi se nisu opterećivali tim trivijalnostima, ipak je "bio rat".
 
+3

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 10:37 - pre 137 meseci
Moram priznati da prvi put citam racionalizaciju zasto je nanny state "dobar". Ja realno, ono malo odbojnosti sto imam perma Nemackoj, upravo potice iz te preterane uredjenosti i hladnokrvnog, emocija lisenog, odlucivanja. Oni za sve imaju deus ex machina, ali onaj neumoljivi kojem ne mozes aludirati na emocije. Ceo taj proces skolovanja je recimo meni veoma zabrinjavajuci. Sto ti neko dok si jos balav i ne znas ni onu stvar da koristis, donosi konacnu odluku o tome sta ces biti u zivotu, imho ta "diferencijacija" je za kosnice mrava, ne za drustva ljudi. Jos kad se u pricu uvede autoritativna uloga ucitelja u tom odlucivanju i zloupotreba polozaja, tacno kontam o cemu vos prica. Ja sam bio late bloomer, nekako imam utisak da ice i moje dete biti i da ce i pored mogucnosti da bude nesto intelektualnije u zivotu neko njemu odluciti da je za njega bolje da bude stolar i da on treba, ne, MORA da bude srecan sa time. Takva vrsta kontrole nad sudbinama ljudi je nekako uz dlaku svake zile u mom telu i to me zabrinjava ne samo zbog deteta vec i zbog toga kako cu se ja snaci okruzen takvim ljudima koji zaista jesu srecni da im neki birokrata negde odlucuje o sudbini i koji nemaju mentalni skloop da kazu "ne, potcenili ste moje dete, zasluzuje sansu da se dokaze". Ta pasivnost u odnosu sa nanny autoritetom je meni, a i istorijski cesto dokazivano, mac sa dve ostrice. Pre ili kasnije, oportunisti skapiraju gde su uzde.

Pri tome ne kazem da ga treba zameniti korupcionastvom kakvo hara Srbijom, ali sigurno bi i zlatna sredina funkcionisala dovoljno dobro. Al dobro, nesto gubis, nesto dobijas, nigde nije savrseno.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
+2

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
91.113.163.*



+583 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 11:47 - pre 137 meseci
Apropo obrazovnog sistema ... Ja sam citao i pisao sa nekih 5 g. I to samo latinicu, zbog stripova, cirilicu valjda ni sada ne znam. Kada sam krenuo u zabaviste, bilo mi je dosadno da se javljam na glupa pitanja vaspitacica, kao sta je ovo avion kao da ne znam vec da Mr. No vozi pajper itd. I vaspitacice mi i nisu poklanjale puno paznje, mislile su da sam zaostao. Tek kada se radio neki test za upis u prvi razred su nesto bile kao zapanjene, pa trebao sam odmah krenuti u skolu itd zovi roditelje itd.

Ne znam kako bi se to ispravilo u Nemavkoj da ne zavrsim kao srecni Hans za strugom.

Druga suprotnost je Svedski obrazovni sistem, gde roditelji nemaju nista da rada se decom, jer deca ostaju i popodne u skoli i rade "domace".


A u inostransrvu, kao i u Srbiju moras imati dosta vecu platu od proseka da bi ok ziveo... Sa prosecnim platama tesko i na jednom i na drugom mestu.
 
+2

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 12:14 - pre 137 meseci
Ova tema je kao stvorena da bi se pojedini ispljuvali po mrskom zapadu.
Odlazak/ostanak je potpuno licna stvar i ne moze se generalizovati, ljudi vole razlicite stvari.
Iz mog iskustva propalih pokusaja odlaska poprilicno ima kod konformista, ljudi koji ne zele da menjaju zivotne navike ni za 10% niti previse da rizikuju. Izgovore uvek nalaze u parama i "slobodi". Nema nista lose u tome, ali nekako mi se cini da se uvek prst upire preko granice u tom slucaju.

Dalje, ljudi sa porodicama teze odlaze sto je i razumljivo, zbog promena zivota dece i njihove buducnosti. U tom slucaju takav korak bi trebao da bude dobro proracunat i verujem da nije otici tek tako za jednu cetvoroclanu porodicu nego za samca ili par.

Bolje bi bilo postaviti temu "5 glavnih razloga zasto ste otisli u inostranstvo", zasto neko nije otisao i nije bas od pomoci, posto nikad nisu ni otisli negde da bi mogli da uporede.
 
+2

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 12:47 - pre 137 meseci
Citat:
DaliborP: Ova tema je kao stvorena da bi se pojedini ispljuvali po mrskom zapadu.
Odlazak/ostanak je potpuno licna stvar i ne moze se generalizovati, ljudi vole razlicite stvari..


Pa, i da i ne. Niji dobro cutati o losim stvarima i nije bas da se nista ne mzoe generalizovati, nesto moze. Najgore sto ljudi mogu da urade sebi, narocito ako imaju porodice je da slepo srljaju po principu bilo gde je bolje nego ovde, narocito kad se radi o malo afluentnijim (bar za ovdasnje okolnosti) i intelektualnijim porodicama koje ovde lepo zive ali ih ubija sav nerad, prostakluk i gedzovanstvo. Ja licno poznajem tri porodice koje su otisle i posle se vratile jer realnost nije ispunila njihova ocekivanja (tu ne racunam sebe jer smo se mi vratili iz drugih razloga koji nemaju veze sa nezadovoljstvom), i da se ne lazemo okosnica njihovih razloga je skolstvo i nacin na koji je koncipirano. Samim tim neko ko recimo ide u Kanadu treba da zna da ne mozes da biras skolu svom detetu vec ide u skolu u cijem "reonu" zivis, samim tim reoni koje pokrivaju dobre skole imaju tu cinjenicu ukljucenu u cenu kirije i kvadrata; iliti u prevodu ne mozes da se zrtvujes i crncis za male pare i zivis u jeftinom stanu da bi ti dete zavrsilo bolju skolu u inostranstvu, ici ce u skolu u kvartu sa jeftinim stanovima i loklanim dilerima kreka. Nekome to naravno nije problem jer odlaskom tamo dobija jaca primanja pa moze da odvoji veci deo za zivot u "kvalitetnijem" kvartu ali vecina ljudi iz meni nepoznatih razloga potpuno ignorise taj aspekt, ono, ar da ga ima na pro/con listi i stiklira kao reseno.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 12:59 - pre 137 meseci
Tema je poprimila poprilicno sumoran ton.
Samo neke racunice i kalkulacije, strah od ovog, strah od onog, boj se ovna boj se 6ovna, kao da se u zivotu radi samo o tome koliko u guzicu i sta pod guzicu,...
Bojite se da cete morati zapeti, bojite se da cete negdje pokisnuti. Nema vise ciljeva koje treba u zivotu dosegnuti, nego samo stvari koje treba u zivotu izbjeci.
Djeca su vam umjesto publike koju treba oduseviti i inspirisati postala okovi i lanci koje treba sto vise glancati.

"Ko nije plovio, ko nije brodio
ko se od orkanskih talasa skrivao,
taj kao da se upola rodio
i kao da je upola ziveo..."

M. Antic, pjesnik za djecu

Prerano ste ostarili.
 
+4

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 13:16 - pre 137 meseci
E mojne me pesnika, na njih sam posebno alergican. Od njihove "insipracije" smo tu gde jesmo. A svoju decu uglavnom nisu bacali u orkanske talase, tako da, ono, vazi, hiljadu.

Ako sam i ostario, to sam uradio sa razlogom. Zasto bih dete izlagao disruptivnoj promeni koja moze da mu upropasti zivot isto koliko moze i da mu ga poboljsa? Zbog cega je kockanje detetovom sudbinom prihvatljiva opcija? Neverovatno je koliko u buducnost projektujete trenutne ekonomske i kulturoloske pokazatelje, planirajuci odlazak u neku zemlju na osnovu toga kakva je ona ekonomski danas, ne gledajuci nista drugo. Do pre 5 godina svi su me ubedjivali da idem u Grcku, more, hrana, opustena radna atmosfera, dobra kinta, dober skole, itd, itd, a sta danas? Ko zna sta ce biti bilo gde kroz 20 godina kad ta deca stasaju, mozda ce tada Kina biti destinacija a mi biti jeftina imigrantska snaga a mandarinski biti jezik koji treba da se zna. Ako idem negde idem zbog njega, ne zbog sebe, a to se radi razumom. Nije svima koji su otisli bolje, to je fakat, i to treba reci jer su SVI i apsolutno SVI koji su otisli porodicno tvrdili da to rade zbog dece.




Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
+4

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 13:21 - pre 137 meseci
Ja sam eto imao prilike da vidim ljude (naše) koji su ceo život na zapadu posvetili zarađivanju para, i njima zapad odgovara. Međutim moje mišljenje je da je njima život potpuno prazan. Eto jedan od njih, vrlo uspešan, radi od jutra do ponoći, decu viđa samo dok spava, ne može da dođe u toku dana ni kada je dete bolesno da ga obiđe... i vozi mercedesa ML... i to par komada (za ženu, sebe, itd...)

Sad, da vam ne pričam da se to ni tamo ne zarađuje 100% poštenim radom, nego uz malo ili više novčanih uticaja na tenderima (isto kao i ovde, dakle), što je čovek lepo rekao direktno i sasvim otvoreno (pošto smo "naši", jelte).

Kako god okreneš, meni to nije život. Ali svako ima pravo da svoj život protraći na način koji mu se čini da je najbolji. Tek na kraju će (možda) shvatiti da li je pogrešio ili nije.
 
0

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 13:43 - pre 137 meseci
Citat:
pisac: Ali svako ima pravo da svoj život protraći na način koji mu se čini da je najbolji. Tek na kraju će (možda) shvatiti da li je pogrešio ili nije.


Vrlo istinito, ali ako ja mislim da si ti pogresio ne mora da znaci da ti mislis da si pogresio :)

Kratko sam u emigraciji ali zaraditi para i imati normalan zivot ne iskljucuju jedno drugo. Potpuno sam siguran na uzorku ljudi koje sam video da ukoliko se pojedinac ili par zaukaju i rade pametno i potrude se da napreduju u karijeri to ce se visestruko isplatiti kasnije decenijama rada za vise plate i bolje pozicije. Nije nuzno da placeniji posao je i stresniji pa uzmite primer nekoga na help desk-u koji primi po 70-80 poziva dnevno od korisnika kojima nesto ne radi.

Mislim da obrtanje teme u "zasto ste otisli" ne bi bilo ispravno. Trebalo bi da se povede tema "sta treba da se promeni da bi se vratili". Onda mozemo da pricamo mi "pobegulje" i "patriote" na tome kako da se nasa zemlja dovede u stanje gde bismo mogli zajedno da postojimo srecni.

@mmix
Vrlo interesantna postavka i imas pravo u neku ruku.
 
+1

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7173 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 13:49 - pre 137 meseci
Citat:
mmix
Zbog cega je kockanje detetovom sudbinom prihvatljiva opcija?


Ne bi trebalo da bude, mada ni polazna tacka nije savrsena (stavise, daleko je od savrsene).

Sve u svemu, to samo pokazuje da je pitanje mesta zivota kompleksno i da ponajvise zavisi od licnih prioriteta i stavova, pa su generalizacije potpuno besmislene.

Skolski sistemi se razlikuju od zemlje do zemlje - eto samo po tom pitanju ne postoji jednoznacan odgovor. A pitanje skole je samo jedno od gomile pitanja koja svako treba da postavi prilikom donosenja jedne tako bitne odluke, kao sto je pitanje mesta zivota za celu porodicu.

Citat:
Branko Santo
Mislim da obrtanje teme u "zasto ste otisli" ne bi bilo ispravno. Trebalo bi da se povede tema "sta treba da se promeni da bi se vratili". Onda mozemo da pricamo mi "pobegulje" i "patriote" na tome kako da se nasa zemlja dovede u stanje gde bismo mogli zajedno da postojimo srecni.


Hm, to implicira da je neko odlucio da emigrira iz nuzde, sto sigurno jeste razlog za mnogo ljudi, ali ne treba gubiti iz vida da postoje i ljudi koji su emigrirali iz daleko manje dramaticnih razloga, recimo zbog ciste slobodne volje i zelje da prozive neki deo zivota drugde.

Za takve ljude "sta bi trebalo da se promeni" nije adekvatno pitanje posto nisu ni otisli zbog nedostataka necega.

21-vi vek je, migracije su daleko jednostavnije nego ranije + masovno dostupne telekomunikacije i relativno jeftin avio saobracaj omogucavaju ljudima da komuniciraju ili da se vide sa starim prijateljima daleko lakse nego nekada davno. Sve to prilicno olaksava mobilnost.

U takvom poretku stvari postoji sasvim dovoljno razloga za nekog da promeni vise zivotnih lokacija i da se na kraju nastani tamo gde vidi da mu najvise odgovara. Ne mora se covek ogranicavati samo na kraj gde se rodio posto postoji sansa da negde drugde moze da mu se vise svidja.

Ko zna, za nekog ce sigurno rodni kraj biti najbolje mesto za zivot. Ali za mnoge mozda i nece - posto je zemljina kugla prilicno velika.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
+2

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 14:00 - pre 137 meseci
Citat:
mmix:
Ako sam i ostario, to sam uradio sa razlogom. Zasto bih dete izlagao disruptivnoj promeni koja moze da mu upropasti zivot isto koliko moze i da mu ga poboljsa? Zbog cega je kockanje detetovom sudbinom prihvatljiva opcija? Neverovatno je koliko u buducnost projektujete trenutne ekonomske i kulturoloske pokazatelje, planirajuci odlazak u neku zemlju na osnovu toga kakva je ona ekonomski danas, ne gledajuci nista drugo. Do pre 5 godina svi su me ubedjivali da idem u Grcku, more, hrana, opustena radna atmosfera, dobra kinta, dober skole, itd, itd, a sta danas? Ko zna sta ce biti bilo gde kroz 20 godina kad ta deca stasaju, mozda ce tada Kina biti destinacija a mi biti jeftina imigrantska snaga a mandarinski biti jezik koji treba da se zna. Ako idem negde idem zbog njega, ne zbog sebe, a to se radi razumom. Nije svima koji su otisli bolje, to je fakat, i to treba reci jer su SVI i apsolutno SVI koji su otisli porodicno tvrdili da to rade zbog dece.

Nisam roditelj pa ne bih previse da se pravim pametan, ali zar ostanak u Srbiji nije isto (jos vece) kockanje?
 
+1

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 14:27 - pre 137 meseci
Citat:
mmix:Zasto bih dete izlagao disruptivnoj promeni koja moze da mu upropasti zivot isto koliko moze i da mu ga poboljsa?

Pa isto to moze da se kaze i za bilo sta drugo, npr. "zbog cega bi dijete izlagao ostanku ovdje kad to moze da mu upropasti zivot isto koliko i da mu poboljsa".
Zato sam i rekao da na temi ima suvise besmislenih kalkulacija, a ciji "kvalitet" je uglavnom na nivou licnih projekcija i strahova, vise nego realnih cinjenica ili pokazatelja. Uostalom to si i sam potom demonstrirao:
Citat:
mmix:Neverovatno je koliko u buducnost projektujete trenutne ekonomske i kulturoloske pokazatelje, planirajuci odlazak u neku zemlju na osnovu toga kakva je ona ekonomski danas, ne gledajuci nista drugo. Do pre 5 godina svi su me ubedjivali da idem u Grcku, more, hrana, opustena radna atmosfera, dobra kinta, dober skole, itd, itd, a sta danas? Ko zna sta ce biti bilo gde kroz 20 godina kad ta deca stasaju, mozda ce tada Kina biti destinacija a mi biti jeftina imigrantska snaga a mandarinski biti jezik koji treba da se zna.



Citat:
mmix:Ako idem negde idem zbog njega, ne zbog sebe

Nikad nisam vjerovao da je neko ko nije sebi obezbedio mjesto pod suncem i zivot kakav je zelio u stanju da to uradi za drugoga.
Sve sto ti njemu na taj nacin i sa takvim stavom mozes da preneses je znanje kako da svoj zivot protraci zarad imaginarne srece nekog svog potomka.
Ako se vec samo o njemu radi, onda mozes koliko sutra da prodas svoje bubrege, jetru, pluca, srce i ostalo sto moze da se presadjuje i obezbedis mu skolovanje u kojoj god skoli na svijetu hoces, sve zakljucno sa fakultetom.


Citat:
pisac: Ja sam eto imao prilike da vidim ljude (naše) koji su ceo život na zapadu posvetili zarađivanju para, i njima zapad odgovara. Međutim moje mišljenje je da je njima život potpuno prazan. Eto jedan od njih, vrlo uspešan, radi od jutra do ponoći, decu viđa samo dok spava, ne može da dođe u toku dana ni kada je dete bolesno da ga obiđe... i vozi mercedesa ML... i to par komada (za ženu, sebe, itd...)

I ja znam hiljade ljudi u Srbiji koji po citav dan sjede kuci, svejedno da li imaju para ili ne - ali djecu svejedno ne vidjaju po citav dan niti se njima bave, niti ih narocito zanima da se njima bave, niti sta rade u skoli, sta ih i ko tamo uci, s kim se druze itd.
Takodje znam hiljade njih kojima je zivot isto tako prazan.
Veze to nema ni sa zapadom ni sa parama.
Ako je nekom stalo do djece ili nije stalo - nikakve pare ili posao to nece promjeniti. Ali je naravno zgodno to navesti kao opravdanje ili uzrok. Ono kao: "Uzrok I svjetskog rata je jedna 'ebacina koja se desila u oktobru 1893. Naime, 9 mjeseci kasnije se u Obljaju rodio bosanski momcic Gavrilo..."
 
+1

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 14:27 - pre 137 meseci
Citat:
Homer J. Simpson: Nisam roditelj pa ne bih previse da se pravim pametan, ali zar ostanak u Srbiji nije isto (jos vece) kockanje?

Citat:
Ivan Dimkovic: Ne bi trebalo da bude, mada ni polazna tacka nije savrsena (stavise, daleko je od savrsene).


Verujte mi, da znam pametan odgovor na ovo, podelio bih ga sa vama. Mnogo se lomim i mnogo razmisljam o svemu tome dok cekam odgovor od biroa za strance. Mnogo otezavajuca stvar u vezi Nemacke je sto se necu pitati za skoro nista, ako i toliko. Ovde, kako god bilo, imam mnogo vise opcija da uticem na odnos izmedju skole i njega i ucitelja i njega, u sirokom dijapazonu dejstava. I pri tome ne mislim na ono seljacko forsiranje ocena i proseka, ako nece ili ne moze da uci snosice posledice kao i svako drugi, ono sto je meni vazno je da mu sa ledja skinem skotove ako na njih naidje. U najgorem slucaju, uvek je tu ta privatna skola, koju opet ovde mogu da priustim dok tamo ne bih mogao.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 14:28 - pre 137 meseci
Citat:
mmix:Zasto bih dete izlagao disruptivnoj promeni koja moze da mu upropasti zivot isto koliko moze i da mu ga poboljsa? Zbog cega je kockanje detetovom sudbinom prihvatljiva opcija? Neverovatno je koliko u buducnost projektujete trenutne ekonomske i kulturoloske pokazatelje, planirajuci odlazak u neku zemlju na osnovu toga kakva je ona ekonomski danas, ne gledajuci nista drugo. Do pre 5 godina svi su me ubedjivali da idem u Grcku, more, hrana, opustena radna atmosfera, dobra kinta, dober skole, itd, itd, a sta danas? Ko zna sta ce biti bilo gde kroz 20 godina kad ta deca stasaju, mozda ce tada Kina biti destinacija a mi biti jeftina imigrantska snaga a mandarinski biti jezik koji treba da se zna. Ako idem negde idem zbog njega, ne zbog sebe, a to se radi razumom. Nije svima koji su otisli bolje, to je fakat, i to treba reci jer su SVI i apsolutno SVI koji su otisli porodicno tvrdili da to rade zbog dece.

Izvini @mmix ali pravi si drama queen. Mislim disruptivna promena...WTF. Rekao bi covek da si se licno skolovao i odrastao u najboljim svetskim skolama pa ne mozes nista losije da pozelis svom detetu.
Tek ta prica oko dece kod nas je posebna....svi misle da je njihovo dete bas ono posebno i specijalno i ne zasluzuje nista ispod vrhunske skole, vrhunske paznje i ne znam ja sta. Znam gomilu porodica kojima deca idu u normalnu prosecnu skolu u inostranstvu...i znas sta im fali? Nista. Skroz su ok.
Ajde da ti je dete neki wunderkind kao onaj Fon Burg ili tako nesto pa ima smisla....ako nije zasto izmisljati da jeste.
Zamisli, ne moze da promeni skolu u reonu u Kanadi. Sok i neverica. Uzas.

Ja sam kao i mnogi drugi(verujem i ti i mnogi drugi) isao u obicnu osnovnu skolu, cak prilicno losu srednju skolu i sta sad? Po tvojim kriterijumima trebao bi se hraniti u javnoj kuhinji. Ne valjaju holandske skole zbog strogih ucitelja, ne valjaju kanadske zbog reona, ima li dlaka u jajetu.
Citat:
Ko zna sta ce biti bilo gde kroz 20 godina kad ta deca stasaju

Ko sme da pomisli, evo najezio sam se....
 
+4

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 14:40 - pre 137 meseci
Citat:
DaliborP: Izvini @mmix ali pravi si drama queen. Mislim disruptivna promena...WTF. Rekao bi covek da si se licno skolovao i odrastao u najboljim svetskim skolama pa ne mozes nista losije da pozelis svom detetu.


Ne, situacija je upravo obrnuta, ja sam odrastao u sistemu koji je bio veoma slican ovome koji se sad prodaje napolju, u kome se skola nije birala i o tome kako su ucitelji i skola apsolutno uvek u pravu i u kojem se moji roditelji nisu nista pitali ,i u tom sistemu sam ja naisao na vise od jednog skota koji su mi ogadili i skolu i ucenje i zelju za znanjem zbog cega sam u kasnijem skolovanju imao velikih problema. Nazovi to slobodno dramom ali situacija je itekako realna. Meni je drago sto si ti uspeo da zavrsis losu srednju skolu i sto si zadovoljan svojim bivstvovanjem, ali eto ja svom detetu zelim da omogucim vise, naroctio posto vidim da pokazuje inklinaciju ka inzenjerstvu i nauci i sto mislim da bi bio neispunjen kao moler, jesmo ok sa tim?


Citat:
Odin D.:Nikad nisam vjerovao da je neko ko nije sebi obezbedio mjesto pod suncem i zivot kakav je zelio u stanju da to uradi za drugoga.
Sve sto ti njemu na taj nacin i sa takvim stavom mozes da preneses je znanje kako da svoj zivot protraci zarad imaginarne srece nekog svog potomka.


Hmm, znaci trebao bih vise paznje posvetiti sebi, vazno da je meni dobro, trositi porodicnu ustedjevinu za lude provode i egzoticna putovanja ili se naslepo preseliti negdegde ce meni da ude super, fina kolica na lizing, bez ogranicanjen na autoputevima, a dete, pa kako mu bude, bar ce na primeru da nauci da je njegovo doope najvaznije? Paaa, ne znam, nisi me kupio.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
0

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 14:41 - pre 137 meseci
ja mislim da gomila ljudi ovde koja zivi u inostranstvu ili pak oni koji su ostali u Srbiji a nisu zadovoljni previdja jednu stvar, a to je:

DAUSRBIJIIMALJUDIKOJIZIVEFUCKINGDOBROIJEBEIMSEZACEOZAPADISASVIMIMJEOK.

olrajt ?
 
+3

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7173 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 14:47 - pre 137 meseci
@DaliborP,

Zapravo, mmix-ova briga je prilicno osnovana, u ovom konkretnom slucaju.

Fora sa nemackim skolama je vrlo specificna, zbog toga sto su u stanju da urnisu neciji zivotni put zbog slabijeg znanja jezika tj. mesanja sa nekim ko je zaista zaostao (a mogucnost slabijeg znanja jezika je vrlo realna ako se radi o seobi dece u ranom skolskom uzrastu).

Razlog za to je specifican nacin odabira dece za skolovanje u gimnazijama koji je vrlo specifican za DE i koji je borderline-diskriminatorski, i kojim su se bavila i medjunarodna tela:

http://www.dw.de/new-report-re...man-education-system/a-5691043
http://www.dw.de/experts-push-...german-school-system/a-2707548
http://ideas.repec.org/p/zbw/zewdip/09074.html
http://www.opensocietyfoundati...scrimination-education-germany
http://prod-euronews.euronews....tem-accused-of-discrimination/

Takav problem ne postoji u vecini drugih zemalja, dakle nije problem sa "zapadnim skolama" vec vrlo specifican za DE, i nisu ga izmislili srpski gastarbajteri vec, kao sto se vidi iz izvora gore, predstavlja medjunarodno vidljiv i prepoznat problem.

Postoji resenje za isti, koje se zove privatna skola - ali je vrlo skup.

Sve u svemu, nije nista nenormalno ako si roditelj da ti ove stvari i te kako budu bitne, posto ne zelis da ti dete bude vidjeno za okretaca hamburgera (nista lose prema okretacima hamburgera) samo zato sto nema perfektno znanje jezika, koje ne moze da ima ako je ubaceno u strani skolski sistem iznenada.

Citat:
Braksi
DAUSRBIJIIMALJUDIKOJIZIVEFUCKINGDOBROIJEBEIMSEZACEOZAPADISASVIMIMJEOK


Err, u svakoj bogovetnoj zemlji na ovom svetu postoje ljudi koji zive odlicno i *ebe im se za sve i sasvim im je ok.

Sumnjam da je neko to propustio.

Sledece sto ces nam reci je da je voda vlazna, i da je papa katolik.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
+2

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 15:04 - pre 137 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:  u ovom konkretnom slucaju.

Fora sa nemackim skolama je vrlo specificna, zbog toga sto su u stanju da urnisu neciji zivotni put zbog slabijeg znanja jezika tj. mesanja sa nekim ko je zaista zaostao (a mogucnost slabijeg znanja jezika je vrlo realna ako se radi o seobi dece u ranom skolskom uzrastu).

Razlog za to je specifican nacin odabira dece za skolovanje u gimnazijama koji je vrlo specifican za DE i koji je borderline-diskriminatorski, i kojim su se bavila i medjunarodna tela:


hehe, diskriminitarski kazes. Pa nije Svabo lud da o svom trosku skoluje pametne balkanske, turkse, kurdske i siptarske glavice pa da mu posle oni vode drzavu po magistratima i raznim sluzbama i da mu pametuju. Srafciger u ruke pa ko babo, a ako hoces zemlju da prepravljas eno ti je tvoja pa je opravljaj koliko hoces.

btw. u NL ne mozes da studiras pravo ako nisi njihov drzavljanin.
 
0

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 15:11 - pre 137 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Hm, to implicira da je neko odlucio da emigrira iz nuzde, sto sigurno jeste razlog za mnogo ljudi, ali ne treba gubiti iz vida da postoje i ljudi koji su emigrirali iz daleko manje dramaticnih razloga, recimo zbog ciste slobodne volje i zelje da prozive neki deo zivota drugde.

Za takve ljude "sta bi trebalo da se promeni" nije adekvatno pitanje posto nisu ni otisli zbog nedostataka necega.


Jasno. Ali da li postoji mogucnost da bi se i tako neki ljudi vratili kada bi se stvorila atmosfera X i prilika Y? Kad vec postoji izbor postoji i mogucnost izbora da u jednom trenutku necijeg zivota Srbija bude bas ono mesto gde bi hteli da zive. Ja imam ideju pod kojim uslovima bih otisao u Srbiju da zivim, ali to ne bi kanda bio povratak nego novi dolazak :)
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7173 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?15.01.2013. u 16:12 - pre 137 meseci
@Braksi,

Na prvi pogled, tvoj odgovor je toliko besmislen da je jako tesko naci nacin da se na njega smisleno odgovori.

Ali, evo da probam, ne zbog tebe posto mi je jasno da od toga nema nista, vec zbog drugih koji citaju ovu temu: ne kazem "ja" da je to diskriminatorska praksa vec OECD i mnogi drugi kako u tako i van DE, i njene posledice nemaju blage veze sa srafcigerom i balkanskim imigrantima vec sa negiranjem adekvatnog skolovanja za nicim krivu decu koja bi to skolovanje zasluzila po svakom drugom osnovu osim vise sile koja im je nametnuta faktom da su ih roditelji smestili u drugu sredinu.

To je diskriminacija kratko i jasno, i nije za civilizovano drustvo u 21-vom veku. Sto se opaske "o svom trosku" tice, sve dok taj Turcin, Srbin, Englez, Tuta ili Muta placaju porez i doprinose, moraju imati i podjednaka prava za obrazovanje svoje dece o drzavnom trosku. Ako nemaju, to zasluzuje pritiske na drzavu da to promeni.

I sasvim je normalno da to bude i te kako stavka za razmisljanje svakome ko ima decu, ako svojoj deci zeli dobro u zivotu. Kapiras? To je poenta price, a ne tvoji ili moji pogledi na to sta neko sa Balkana ili iz Turske treba ili ne treba da radi.

Posto to jeste veliki problem i zbog toga je to takodje prepoznato od strane medjunarodnih ustanova i DE ce vrlo verovatno u sledecih nekoliko godina reformisati skolstvo zbog vrlo opravdanih pritisaka.

Ako ti ne vidis nista lose u tome da dete koje po svemu drugom zasluzuje adekvatno skolovanje to ne dobije zato sto su ga roditelji preselili u drugu drzavu u periodu kada ne moze momentalno da nauci strani jezik tako da bude jednako sa decom koja su rodjena na tom prostoru, sta da ti kazem... takav stav je za stid a ne za nesto sto se iznosi javno.

Ali nema potrebe da drvimo o tome - razlog za to sto sam napisao je DaliborP-ov odgovor na mmix-ov post, gde mislim da niije postojala obavestenost o cemu se konkretno radi u slucaju mmix-ove brige, pa sam to pojasnio.

Citat:
Branko Santo
Jasno. Ali da li postoji mogucnost da bi se i tako neki ljudi vratili kada bi se stvorila atmosfera X i prilika Y? Kad vec postoji izbor postoji i mogucnost izbora da u jednom trenutku necijeg zivota Srbija bude bas ono mesto gde bi hteli da zive. Ja imam ideju pod kojim uslovima bih otisao u Srbiju da zivim, ali to ne bi kanda bio povratak nego novi dolazak :)


Pa sigurno da postoji - mislim, ako je neko otisao zato sto mu u Srbiji nesto konkretno smeta, ne sumnjam da bi razmatrao vracanje eventualno ako bi se to sto mu smeta promenilo.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
+4

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic) (HARDTOP topic, by Ivan Dimkovic)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 545105 | Odgovora: 1603 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.