Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

INDEX MATCH jednako i veće

[es] :: Office :: Excel :: INDEX MATCH jednako i veće

[ Pregleda: 2720 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mojeKorIme
BiH

Član broj: 59512
Poruke: 350
*.mo1.dlp43.bih.net.ba.



+1 Profil

icon INDEX MATCH jednako i veće08.01.2013. u 14:01 - pre 137 meseci
Pozdrav.. kako napraviti formulu u kojoj će se ispisati podatak odabran iz druge tablice..da bira iz tablice vrijednost na osnovu ideksa koji se poklapa
sa nekoliko vrijednosti koje su jednake (sto sam uspio) ali trebam i uslov da se nesto nalazi izmedju max i min vrijednosti koje su u istoimenim kolonama te tabele iz koje se bira..

Code:

=INDEX(tablica!$B$1:$B$100;MATCH(1;(C5096=tablica!$A$1:$A$2971)*(D5096=tablica!$C$1:$C$2971)*(F5096=tablica!$E$1:$E$2971);0))


molim Vas za pomoc!
Give me six hours to chop down a tree and I will spend the first four sharpening the axe.
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: INDEX MATCH jednako i veće08.01.2013. u 14:30 - pre 137 meseci
Ne valja ti ta formula: čitaš iz tablice sa indeksom od 1:100 a tražiš rezultate u opsegu od 1:2971!

Što se tiče provere, da li je nešto u opsegu MIN/MAX možeš da vidiš sa AND, ovako:
Code:
=AND(C5096>=MIN(tablica!$A$1:$A$2971);C5096<=MAX(tablica!$A$1:$A$2971))

ili sa MEDIAN, ovako:
Code:
=C5096=MEDIAN(C5096;MIN(tablica!$A$1:$A$2971);MAX(tablica!$A$1:$A$2971))

Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

mojeKorIme
BiH

Član broj: 59512
Poruke: 350
37.203.92.*



+1 Profil

icon Re: INDEX MATCH jednako i veće08.01.2013. u 16:22 - pre 137 meseci
hvala ti na odgovoru.. nebitan mi je opseg.. zelim sljedece..za tabelu A

sifra min max vrijednost
1 1 2 0
1 2 3 1
1 4 10 2
2
2
2
.
.
.

zelim odabrati "vrijednost" ako je kolona sifra = npr. i izmedju min i max.. nadam se da sam uspio objasniti
Give me six hours to chop down a tree and I will spend the first four sharpening the axe.
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2268
212.200.121.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: INDEX MATCH jednako i veće09.01.2013. u 14:20 - pre 137 meseci
Postoji više načina da se ovo uradi, neka rešenja su bila i na forumu. Najlakše za razumevanje i najpreglednije je da se formira pomoćna kolona sa kombinovanim uslovom (npr. AND kako je 3okc naveo) i onda na osnovu tražiš True u ovoj koloni.

Naravno postoje rešenja i pomoću jedne formule, bez pomoćne kolone. Možeš da koristiš SUMPRODUCT, kombinaciju INDEX-MATCH kao matričnu formulu. Za ovu priliku rešenje koje sam skoro video "matrični" VLOOKUP

Uzmimo da je tvoja tabela sa kolonama (Šifra, Min, Max, Vrednost) u opsegu A2:D13 i neka je šifra koja se zadaje u I1. Formula bi mogla da glasi

Code:
=LOOKUP(1;1/(A2:A13=I1)/(D2:D13>=B2:B13)/(D2:D13<=C2:C13);(D2:D13))


Ovde se lista za Lookup formira tako što se 1 deli sa nizom True/False vrednosti za svaki od uslova
A2:A13=I1 - šifra jednaka zadatoj šifri
D2:D13>=B2:B13 - vrednost veća ili jednaka min
D2:D13<=C2:C13 - vredmpst veža ili jednaka max

Kako su true/false ustvari 1 ili 0 rezlutujuća lista imaće članove 1 kad su svi uslovi zadovoljeni odnosno #N/A kad neki uslov nije zadovoljen

Tražimo 1 u toj listi, a vektor čije vrednosti vraćamo je D2:D13. U slučaju više vrednosti koje zadovoljavaju uslov rezultat će biti poslednja od njih

Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: INDEX MATCH jednako i veće12.01.2013. u 14:39 - pre 137 meseci
@Jpeca: Hvala za predloženo rešenje, LOOKUP mi je jedna od najintrigantnijih formula! Zadovoljstvo mi je da čitam primere u kojima može da radi s obzirom da mi se čini da nisam još u potpunosti usvojio logiku po kojoj 'funkcioniše'.

Nikako je ne bih preporučivao početnicima tj svima koji se smatraju manje iskusnima! -sem ovako u formi gotovog rešenja, je li. Malo mi je zaparalo uši ono poređenje sa VLOOKUP: mislim da je bolje ne dovoditi ih u vezu znajući da manje iskusni imaju već problem i sa VLOOKUP, dok je ova druga nešto sasvim drugačije; lako ih je pomešati zbog sličnog naziva, pa eto da ne bismo doprinosili konfuziji.

Najvažnija osobina LOOKUP je da zanemaruje greške, preskače ih. Tj, da bi LOOKUP vratila grešku, neoph. je da onda sve instance sadrže grešku. Inače, vraća poslednje nađeni rezultat. Druga je, pomenuta, da normalno radi sa opsegom, kao i SUMPRODUCT, te je nije potrebno unositi sa Ctrl+Shift+Enter.

Upravo na osobini da trpi greške zasnivaju se rešenja u kojima se LOOKUP upotrebljava (pa tako i ovo @Jpecino). Naime, zbog toga ona recipročna vrednost iz logičkih iskaza/uslova: da bismo generisali nedozvoljeno deljenje nulom nad uslovima koji nisu ispunjeni.

Takođe, zbog toga i ono dosledno deljenje između logičkih iskaza -sasvim korektno sa aritmetičke strane, ali za Bulovu algebru nije bitno da li pišemo 1*1 ili 1/1, to postaje bitno tek kada se uvede manipulisanje greškom! i to je ono što je izuzetno 'opasno' jer potpuno izvrće konvencionalnu logiku pri računanju (gde se vrednuje izbegavanje grešaka).

Ovo se može demonstrirati na preth. primeru ako podesimo logičke iskaze tako, da sada 1 izazove grešku a da je traženi rezultat onda kada imamo 0.

Sledeća formula bi trebala da radi identično: sve je izvrnuto a LOG je upotrebljen da bi u finalu od 'jedinice' pravila traženu 'nulu' a od 'svega ostalog' - grešku.
Code:

=LOOKUP(0;LOG(1-(A2:A13<>I1)-(D2:D13<B2:B13)-(D2:D13>C2:C13));D2:D13)

Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2268
212.200.121.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: INDEX MATCH jednako i veće14.01.2013. u 09:58 - pre 137 meseci
3okc potupuno si u pravu. Ovo gore je sa VLOOKUP i LOOKUP je zaista konfuzno. Hteo sam da kazem da je to verzija LOOKUP
koja radi sa nizovima, za razliku od druge variajnte koja radi sa opsegom. Medjutim, pošto sam pre toga razmišljao da li može da se reši sa VLOOKUP, izgleda da je to uticalo na omašku koja je uzrok konfuzije.
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: INDEX MATCH jednako i veće

[ Pregleda: 2720 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.