Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

MT PC temperatura problem

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: MT PC temperatura problem

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7252 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem08.01.2013. u 04:17 - pre 136 meseci
Prepakuj kao u ovom uputstvu http://pedja.supurovic.net/ugr...loce-u-razvodni-ormar?lang=cir
Striropor kao dodatnu izolaciju možeš dodati ako želiš. Ja to ne radim i nemam problema.
 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem08.01.2013. u 14:44 - pre 136 meseci
Pa ni on nije stavljao stiropor pa miu je riknula maticna.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem08.01.2013. u 15:25 - pre 136 meseci
Imam nekoliko takvih rutera, nigde ne koristim stiropor i ne crkavaju. I šta sad?

Ako hoćeš da uradiš dobru klimatizaciju to podrazuemva da se stavi striopor, pa čak i neki grejač sa termosatom u ruter i sve će to lepo da radi dok ne upekne sunce leti pa to počen da se pregerva. E za to treba raditi ventilaciju, a ako se ruer nalazi na teško pristupačnom krovu, ond amroa da se radi i neki autoamt koji će da zumi zatvara otvore za ventialciju a leti da ih otvara... a dok sve to napraviš jednostavniej je staviti mikrotika koji je mnogo tolerantniji na temperaturne promene pa ne mora ni da se mnogo bakće oko njega.


 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem08.01.2013. u 16:37 - pre 136 meseci
Stiropor ti je termo izolator sto znaci da odrzava temperaturu.Zamisli to kao termos sipes vruce on drzi vruce sipas ladno on drzi ladno.Znaci uopste nisu potrebne nikakve ventilacije jer kad je go plek on se jako brzo ohladi takodje i kada opekne + 50 taj plek se doslovno usija i ne mozes ruku da drzis koliko je vruce.A kada stavis stiropor ili jos bolje staklenu vunu plek se moze usijati ali iznutra je znatno hladnije.Imas jos mnogo primera recimo kotao za grejanje na njega mozes stavljati cvece jer mu je staklena vuna odlican izolator i ne gubi se toplota.Prema tome ako kutiju izoliras staklenov vunom nema teorije da ce se leti pregrejati jer ce se sigurno vise grejati ako je go plek nego kada ima izolaciju.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem08.01.2013. u 16:50 - pre 136 meseci
Zaboravljaš da se računar greje i da mu je potrebno rashlađivanje. Stiropor to onemogućava. Potrebna je ventilacija.
 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
198.144.116.*



+104 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem08.01.2013. u 23:21 - pre 136 meseci
Dobro bre Pedja nije to grejalica.Ja ti pisem neke logicne stvari a to je ako je napolju +50 tu ventilacija ne pomaze jer se plek usija i kupovni mikrotik nema ventilaciju pa nikom nista.To sto racunar nebi imao ventilaciju nebi mu smetalo jer nije on opterecen do maksimuma pa da se usija znaci slobodno moze da da radi bez ventilacije i da mu nista ne bude.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem08.01.2013. u 23:35 - pre 136 meseci
Moje iskustvo je da računarima više smeta toplo vreme nego zimoća i da je ventilacija neophodna.
 
Odgovor na temu

bmarkovic06

Član broj: 301412
Poruke: 716



+66 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem08.01.2013. u 23:52 - pre 136 meseci
Citat:
sad_ste_face_jel:
Dobro bre Pedja nije to grejalica.Ja ti pisem neke logicne stvari a to je ako je napolju +50 tu ventilacija ne pomaze jer se plek usija i kupovni mikrotik nema ventilaciju pa nikom nista.To sto racunar nebi imao ventilaciju nebi mu smetalo jer nije on opterecen do maksimuma pa da se usija znaci slobodno moze da da radi bez ventilacije i da mu nista ne bude.


Zatvori PC unutar tako izolirane kutije i ima da premasi temperature za 20min rada pod opterecenjem. PC ne moze da radi bez ventilacije. Ako ga dobro izoliras spolja onda ga isto tako gusis iznutra. Dzaba vent na procesoru ako vazduh ne cirkulise... Ipak je routerboard mnogo bolje resenje za "sva vremena". Evo npr ja imam mirktoik instaliran na fujistu masini koja nema nijedan vent pod tavanom i sve radi vec duze vremena bez izolacije, bez icega (temperature leti idu preko 45c pod krovom) ali opet uzimam u obzir to sto mi CPU nikada nema vece opterecenje od 30% pa nema sta ni da zagreje masinu. Ako se masina jos vise optereti mislim da bi bilo velikih problema. Kad krene toplije vreme moram je probati ugusiti vecim brojem konekcija da zaposlim procesor cisto da vidim kako se ponasa.
 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem09.01.2013. u 03:26 - pre 136 meseci
Citat:
bmarkovic06: Zatvori PC unutar tako izolirane kutije i ima da premasi temperature za 20min rada pod opterecenjem. PC ne moze da radi bez ventilacije. Ako ga dobro izoliras spolja onda ga isto tako gusis iznutra. Dzaba vent na procesoru ako vazduh ne cirkulise.

Jesi li ti ovo testirao ili pricas onako? Nije problem postaviti mali fan koji bi izvlacio vazduh iz kutije ali garantujem da bi se manje grejao kada bi imao izolaciju jer u kucistu sigurno ne mozete postici temperaturu kao kada ga ceo dan greje sunce.Jednostavno dzaba cirkulacija vazduha kada metalno kuciste ogreje sunce i doslovno ne mozete ruku drzati na kuciste.Ako je bas toliko neophodna cirkulacija postavi se mali fan i ne mora se dirati ni zimi jer opet izolacija ne dozvoljava da se metalno kuciste zaledi samim tim ce i u kucistu biti toplije jedino kada bi neko mogao da izracuna koliko mali bi trebao da bude fan da nebi previse izvlacio toplog vazduha.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem09.01.2013. u 09:34 - pre 136 meseci
Postaviti ventilator nije teško, ali šta ćeš zimi? Toliko otvor ti nikako ne ide u prilog.

Kao što rekoh, ja ne praktikujem da stavljam izolaciju i zimi se računar sasvim dovoljno sam greje da održava dovoljnu radnu temperaturu unutar ormara i po najvećim mrazevima. Jedino je nezgodno što ne valja da ruter bude isključen duže vreme da se ne ohladi, mada nisam imao problema ni u takvim slučajevima.

Prilikom pripreme ormara stravljam više uvodnika z akablove tako da oni koji se ne korsite služe kao otvori za ventilaciju. Ti otvori su dovoljno mali da zimi ne pothlađuju unutrašnjost kutije aleti su dovoljni da izlazi ugrejan vazduh. Na ruterimu koji su mi lako dostupni preko leta otvorim ceo donji poklopac tako da je ventiliranje bolje.

Dodatno, uvek se trudim da kutije budu svetle boje i da ih postavim na zaklonjeno mesto tako da ne budu na direktnom udaru sunca ali ni padavina. To ne može uvek, pa imam neke rutere koji su izloženi svemu i ni sa njima nema problema. Nanekim mestima sa postavljao dodatno parče lima malo iznad kutije, tako da ono prima direktno suncevo svetlo i tako štiti samu kutiju. I to pomaže.


 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem09.01.2013. u 09:46 - pre 136 meseci
Ne verujem da izolacija kucista moze ikako da smeta ali kao sto kaze Pedja mora da ima i cirkulaciju vazduha koja je neophodna leti.
Koliko god da je kuciste izolovano kada je spoljnja temp visoka pre ili kasnije postoji mogucnost da se pregreje.

I na kraju malo je bez veze teoretisati o zagrevanju kada MT PC ima i sa procesorom na 233 i na 2Ghz a oni se nikako ne greju jednako.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem09.01.2013. u 14:17 - pre 136 meseci
Ja sam imao ruter koji je 2 godine stajao u izoliranoj kutiji bez cirkulacije.Kutija je bila crna ali je unutra bio stiropor 5cm i nije se desilo nikakvo pregrevanje.
Sve u svemu garantujem da izolacija ne smeta jer kao sto sam vec napisao vise puta dzaba otvori za vazduh kad je napolju +50 jos ako ga direktno pece sunce tu je garant oko +60.I tu nikakvom logikom ne moze biti gore sa izolacijom jer sa zastitom bi smanjili garant 20 stepeni.Za ovo ne treba praksa vec osnovi termike a to da se neko penje svake godine da otvara i zatvara rupe za ventilaciju ume da bude bas dosadno.
 
Odgovor na temu

bmarkovic06

Član broj: 301412
Poruke: 716



+66 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem09.01.2013. u 15:01 - pre 136 meseci
Citat:
sad_ste_face_jel: Jesi li ti ovo testirao ili pricas onako?.


Testirao ali ne sa mikrotikom vec klasican pc sa win xp os-om.

Stavio masinu unutar oruzarnice na tavanu koja dihtuje do te mere da nema nikakve cirkulacije vazduha. Radi PC 3 dana i poceo da se zamrzava i gasi. Vidim otislo napajanje, ja zamenim i radilo tako 15-ak dana kad ono opet ista prica. CPU tem je isla do 85C sa box kulerom (toliko sam i postavio shutdown temp u bios-u) a racunar je sluzio jedino za storage i torentisanje povremeno. Kada sam izneo komp napolje sve je radilo najnormalnije CPU tem do 50c. Ne moze ventilator da hladi kako treba kad uvlaci topao vazduh iz kucista jer posle odredjenog vremena ceo sistem zagreje kuciste a i sam ormar (koji nije mnogo veci od kucista).

E sad kako bi mikrotik radio to je druga prica, nisam probao, ali pretpostavljam da ima trenutaka kada cpu ide preko 70% i kada bi se zagrevao poprilicno.

Ja bih jedino izveo crevo od ~100mm na vrhu kutije i izbacivao topao vazduh stalno iz kucista sa regulacionim ventom.
 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem09.01.2013. u 17:00 - pre 136 meseci
Mozda je najbolje montirati neki termo regulator.Koji bi palio ventilator na odredjenoj temperaturi kada se postigne odredjena temperatura da se ventilator ugasi.Ali da na ventilatoru postoji klapna koja bi se sama zatvarala kada nema protoka vazduha.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem09.01.2013. u 17:21 - pre 136 meseci
Citat:
sad_ste_face_jel: Mozda je najbolje montirati neki termo regulator.Koji bi palio ventilator na odredjenoj temperaturi kada se postigne odredjena temperatura da se ventilator ugasi.Ali da na ventilatoru postoji klapna koja bi se sama zatvarala kada nema protoka vazduha.


Bilo bi, ali to košta.


 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
63.141.199.*



+104 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem09.01.2013. u 21:35 - pre 136 meseci
E pa jbg ne moze i jare i pare valjda je lakse resiti to jednom da se nebi svake godine pentrao po krovu.U sustini to i nije neka investicija jer termostate imas na bojlerima i na kvarcnim grejalicama.Od grejalice je cak bolji jer se moze nastelovati da se gasi ili pali na manjim temperaturama.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem09.01.2013. u 22:56 - pre 136 meseci
Pa dobro, bar je neka korist od diskusije, pošto si na kraju i sam zaključio ono što je rečeno još na početku (osim toga da je to skupo)

:)



 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem10.01.2013. u 15:41 - pre 136 meseci
Ja sam zakljucio da izolacija ne smeta a ti sta si zakljucio nemam pojma.Ovo pricam iz iskustva jer mi je struka termcki i rashladni uredjaji prema tome znam sta pisem i ne moze niko da me ubedi da izolacija smeta racunaru jer kao sto sam vec napomenuo racunar ne moze da postigne vecu temperaturu vecu od suncanih dana.Dakle izolacija moze biti samo od koristi i svako ko malo logicno razmisli docice do tog zakljucka.Ti si prvi okacio tutorial kako montirati pc u kutiju ali sto nisi stavljao izolaciju to ti je veruj mi greska jer sve to radi ali jednom crkne jer su to ekstremni uslovi.
 
Odgovor na temu

tandrkalo1
Milan Ergelasev
Novi Sad

Član broj: 269296
Poruke: 268
*.ptt.rs.



+21 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem10.01.2013. u 16:56 - pre 136 meseci
Izolaciju nisam stavljao nikada i nisam iamo problema, a ventilacija je neophodna bar leti, zimi je problem sneg koji hoce da naveje unutra.
Uslovi jesu extremni, ali se mikrotik ne stavlja na krseve kao sto svi rade, uzmu neku kantu od 400 MHz koaj je izbacena iz upotrene i namontiraju je.
Moraju se koristiti bar malo kvalitetnije masine i nece biti problema...
 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: MT PC temperatura problem10.01.2013. u 18:20 - pre 136 meseci
Naravno ali ljudi gledaju da im ispadne jeftinije.Ako se vec radi o velikim mrezama normalno da je bolje kupiti vec provereno a ne budziti neke stare kante.Meni je trenutno na tavanu p III u fabrickom kucistu i hladno je na dodir a mogu zamisliti kakvo bi bilo da je izlozeno spoljnim uticajima.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: MT PC temperatura problem

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7252 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.