Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto

[es] :: Elektronika :: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 32559 | Odgovora: 148 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto12.12.2012. u 20:55 - pre 138 meseci
Citat:
mikikg:
Citat:
macolakg:
@ivan_srbwap
Ako se dublje zavuces u ove modele, neki od njih imaju ovakav pdf, sto moze biti izuzetno korisno:
http://kostov-motors.com/files....5-4.5-23-02-7.5-4.5-23-04.pdf
Pozz


Nesto nije dobar ovaj gore link ...




Ispravio sam ga u jednom od sledecih postova.

Pozz
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto12.12.2012. u 20:59 - pre 138 meseci
Citat:
ivan_srbwap: Upravo sam i ja pronašao taj model. Liči veoma
Citat:
ivan_srbwap: Upravo sam i ja pronašao taj model. Liči veoma


Imas sada ispravan link za pdf, pa izmeri i uporedi. Rekao bih da je ili ET 7.5/4.5/23-02 ili mozda ET 6/4.8/14
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto12.12.2012. u 21:08 - pre 138 meseci
Ok hvala ... pratim aktivno sta se radi ovde ... Cekam deo kad se dodje do MOSFET i PWM ;)
U medjuvremenu moram ovde da podesim "samo" 28 servera za JEDNU web aplikaciju koju pravimo ... :)
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto12.12.2012. u 21:09 - pre 138 meseci
Ako je ovaj od 7,5KW, ima odlican KKD od skoro 84% sto je izvrsno za taj tip motora.
 
Odgovor na temu

ivan_srbwap

Član broj: 170445
Poruke: 68
188.247.133.*



+2 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto12.12.2012. u 21:19 - pre 138 meseci
Loša vest. Izgleda da je sličniji ovom manjem, gledajući po dužini.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto12.12.2012. u 22:07 - pre 138 meseci
Nesto sam bio na kratko odsutan.

Pa, nije to toliko lose i ako je ovaj od 6KW 1400RPM

Prvi (7,5KW 2300RPM) bi trebalo da raspolaze nominalnim obrtnim momentom od oko 31Nm, dok ovaj drugi (6KW 1400RPM) sa oko citavih 41Nm.

Prenosnim odnosom mozda mozes uskladiti to, ali ce ti u najboljem slucaju sa ovim drugim tipom motora konacna brzina biti manja (pod uslovom da su oba idealno prilagodjeni prenosom).

No, mislim da je izbor prenosa najpre odredjen tipicnom konfiuracijom terena, gde moras racunati sa maksimalnim nagibom sa kojim ces se "sresti" u prakticnoj voznji.

Mozda se tu cak i bolje pokaze ovaj sa vecim momentom, jer takav motor ce pri manjim opterecenjima "dozvoliti" da se "overi" i sa 2000RPM ili vise, jer ima slican precnik rotora kao i onaj drugi (mozda cak i isti), a verovatno ih razlikuje debljina zice, broj segmenata i ugao polja (arbis).

Slicni precnici rotora imaju slicnu mehanicku opteretivost u smislu centrifugalnih sila (a sigurno je izvrsno balansiran, poput vecine takvih motora), tako da ce "presudu" o konacnom maksimalnom broju obrtaja najpre doneti tacka pri kojoj ce luk zatvoriti krug oko komutatora zbog "smicanja" polja.

Jedno veoma vazno upozorenje: Serijski DC elektromotori imaju prirodnu teznju ka BESKONACNOM broju obrtaja kada su potpuno rastereceni, tako da "probe na prazno" mogu zavrsiti razletanjem motora.

I ako broj obrtaja nece biti beskonacan, bice toliki da moze opasno ugroziti ljude koji stoje u pravcima potencijalnog razletanja, a u najmanjem slucaju moze doci do nepopravljivih ostecenja motora!

Razlog teznje beskonacnom broju obrtaja je opadanje statorskog polja sa prirastom rotorove KEMS, jer generalno jacina statorovog polja zavisi od struje kroz motor.

Imas nesto o tome ovde:
http://www.elitesecurity.org/p3193267

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto12.12.2012. u 22:30 - pre 138 meseci
@ivan_srbwap

Imam jedan interesantan predlog:

Takvo vozilo ce veoma retko imati potrebu za kretanjem u "rikverc"(po ravnom terenu se lako moze pogurati u nazad jer ima masu velikog motocikla), pa to mozes resiti na jedan veoma jevtin i pouzdan nacin:

Rotor ili stator (a bolje je rotor, objasnicu zasto) mozes prikljuciti pomocu standardnih i jevtinih konektora, namenjenih za prikljucenje kablova na aparat za zavarivanje.

Ako ta dva prikljucka postavis u kabinu, blizu ruku, mozes lako zameniti polaritet rotora kada ti treba kretanje u nazad.

Druga, dodatna prednost rastavljanja rotora je to sto (uz odredjenu upravljacku logiku) sa otkacenim rotorom mozes upotrebiti 12V punjac za dopunjavanje aku. u nuzdi, kada nisi blizu svog punjaca.

Posto onaj pominjani sinhroni buck, moze raditi kao veoma upravljiv boost, mozes se "dopuniti" i sa 12V akumulatora sa necijeg vozila.

Takodje i glavni rastavljac mozes izvesti jednim takvim, jevtinim, pouzdanim, i za velike struje namenjenim prikljuckom, koji se moze mehanicki zabraviti protiv slucajnog ispadanja.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

ivan_srbwap

Član broj: 170445
Poruke: 68
188.247.133.*



+2 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto12.12.2012. u 22:37 - pre 138 meseci
Nije problem rikverc. Samo da ono ide. Makar izašao da guram kad treba nazad.

A sa obimom od 104cm (13 inča točak) i 1400 obrtaja, dobijem malo manje od 25kmh.
Jako su me zeznuli obrtaji. Mislio sam da je bar 2000. Sad moram ići ovako dok ne nabavim drugi motor. Ne pravi mi se smanjenje redukcije (remenice sa kajišima za ubrzavanje pre dif.)..

p.s. Gledam objašnjenja iz ranijih tema. Ti macolakg bi mogao pisati udžbenike za elektrotehniku :)



[Ovu poruku je menjao ivan_srbwap dana 13.12.2012. u 00:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto12.12.2012. u 23:23 - pre 138 meseci
@ivan_srbwap

Moguce.

Bar se trudim da sto jednostavnije objasnim, a da ima dovoljno ozbiljnih elemenata pomocu kojih korisnik moze naci literaturu.

Namerno ubacujem puno kljucnih reci za pretrazivanje, a literature ima do mile volje po netu.
----------------------------------------------------------------------------------------

Rekoh malopre da taj motor tezi beskonacnom RPM kada je neopterecen.

Po ravnom terenu ce besprekidno ubzavati (sa opadajucom stopom ubrzanja), sve dok se ne uravnoteze obrtni moment motora u datom trenutku sa zbirom otpora svih trenja u napravi i aerodinamickim otporima vozila, a to ce se dogoditi pri znatno vecoj brzini od one koju si izracunao iz jednostavne relacije obim tocka-prenosni odnosi-rpm motora.

Dakle, taj jednostavan racun ne vazi, brzina moze biti znatno veca po ravnom terenu i (ili) sa vetrom u ledja.

Tu brzinu koju si izracunao ces imati kada ostvaris nominalni moment na vretenu motora (41Nm), a pri 1400RPM.

Ako ti je ukupna redukcija 3,6 imaces 1400/3,6=388RPM na tockovima. Obim tocka od 13 cola je 13*2,54*Pi=103,7cm.
388*103,7=40249cm/minut = 402,49m/minut * 60= 24,149 Km/h.

Teoretski obrtni moment na tockovima ce ti biti 147,6 Nm.

Radi poredjenja, Zastavina Florida 1.6L sa peugeot motorom od 95KS ima 136Nm@3500RPM motora, i masu praznog vozila sa punim rezervoarom od 1000Kg, tj. specificnu snagu od 0,095Ks/Kg, sto je ekvivalentno vozilu mase 1500Kg sa snagom od 142,5KS (otprilike Laguna turbodizel), i ubrzava kao "bolestan" .
http://www.zastava-automobili..../proizvodi/florida/tehspec.htm

Iz toga priozilazi da mozes ici na direktan pogon sa motora na tockove, i imao bi moment kao mozda fica ili yugo 45 (da ne trazim po literaturi).

Nadam se da negde nisam pogresio u racunanju (moguce je :-).

U sustini, konacnu brzinu bi ti odredila snaga motora, a rekao bih da to tvoje vozilo ima veoma mali koeficijent aerodinamickih otpora.

Ako se pozabavis smanjenjem otpora trenja (direktan pogon), i smanjenjem otpora tockova (sto uze gume), preostaje ti aerodinamicki otpor kao glavni limitirajuci faktor.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

milan_obr
Milan Kojadinović
ETV
Obrenovac

Član broj: 141234
Poruke: 222
*.cpe.vektor.net.



+24 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto12.12.2012. u 23:24 - pre 138 meseci
Pozdrav Kolegama.

Citat:
@ivan_srbwap

p.s. Gledam objašnjenja iz ranijih tema. Ti macolakg bi mogao pisati udžbenike za elektrotehniku :)

G. Macola je naš počasni Profesor Macola.
Predlažem moderatoru foruma da mu ispred nick-a dodeli prefiks Prof.

Knjigu (Knjige, bre) će napisati svakako.
Na ovom forumu je već sastavio stotinak strana vrhunskih tekstova.
----------------
Pitanje za g. Ivana.
A sa kim ćeš da se trkaš na 400 m brzinom od 25-40 km/h ?

Milan.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto12.12.2012. u 23:37 - pre 138 meseci
@milan_obr

Ne treba preterivati drugar.

Imam izvesne potencijale, ali ni na koji nacin ne zasluzujem tako visoko pocasno zvanje.

Najradije bih da ostanem obicni Macola. :-)

Pozdrav!

P.S.

To me oslobadja izuzetne odgovornosti koju svaki predavac mora imati :-)
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto13.12.2012. u 00:35 - pre 138 meseci
@ivan_srbwap

Jeste van teme, ali pogledaj sta radi direktan prenos (kad ima viska snage :-)

http://www.youtube.com/watch?v=-VF0JwxQqcA

Primetices da na vozilu i ledjima ljudi iz ekipe pise "Optima".

Ovaj snimak moze kao izvrsnu reklamu upotrebiti Optima iz Modrice :-)

Pozz
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto13.12.2012. u 00:47 - pre 138 meseci
@ivan_srbwap

Jeste van teme, ali pogledaj sta radi direktan prenos (kad ima viska snage :-)

http://www.youtube.com/watch?v=-VF0JwxQqcA

Primetices da na vozilu i ledjima ljudi iz ekipe pise "Optima".

Ovaj snimak moze kao izvrsnu reklamu upotrebiti Optima iz Modrice :-)

Pozz

P.S.

Moram da postavim i ovaj kratak klip: http://www.youtube.com/watch?v=cTMN_KobQF4

:-))))) To ne moze da se dozivi gledanjem snimka! Mora da se prisustvuje tome.

Izvinite zbog moje opsesije spravom.
 
Odgovor na temu

ivan_srbwap

Član broj: 170445
Poruke: 68
188.247.133.*



+2 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto13.12.2012. u 11:14 - pre 138 meseci
Citat:
milan_obr:
Pozdrav Kolegama.

Citat:
@ivan_srbwap

p.s. Gledam objašnjenja iz ranijih tema. Ti macolakg bi mogao pisati udžbenike za elektrotehniku :)

G. Macola je naš počasni Profesor Macola.
Predlažem moderatoru foruma da mu ispred nick-a dodeli prefiks Prof.

Knjigu (Knjige, bre) će napisati svakako.
Na ovom forumu je već sastavio stotinak strana vrhunskih tekstova.
----------------
Pitanje za g. Ivana.
A sa kim ćeš da se trkaš na 400 m brzinom od 25-40 km/h ?

Milan.


Možda nisam bio najprecizniji. Trkanje je više plan za budućnost. Naravno, ne sa ovim motorom.
Od nečeg se mora krenuti da bi se došlo do sponzora, pa makar to bio ovaj krš od motora koji imam. Važno je da ide, zasad.
Svi koji su detaljnije videli konstrukciju, slažu se da ima veliki potencijal za prvorazrednu atrakciju.
Zna profesor koji "kostov" i koje baterije su potrebne da bi izašao na stazu ;)
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto16.12.2012. u 19:28 - pre 138 meseci
Ivane samo naprijed.....

Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

ivan_srbwap

Član broj: 170445
Poruke: 68
188.247.133.*



+2 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto16.12.2012. u 20:04 - pre 138 meseci
Bilo je suviše hladno ovih dana za rad. Danas sam spremio kalup za hladnjak.
Treba sutra ili prekosutra da ga izlijem i onda može dalje.

Gledao sam malo šta ima u ponudi od mosfeta i mislim da bi najbolji bio IRF3710
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto16.12.2012. u 23:05 - pre 138 meseci
Citat:
ivan_srbwap: Bilo je suviše hladno ovih dana za rad. Danas sam spremio kalup za hladnjak.
Treba sutra ili prekosutra da ga izlijem i onda može dalje.

Gledao sam malo šta ima u ponudi od mosfeta i mislim da bi najbolji bio IRF3710


Moze, samo treba biti oprezan oko ovog:

"The TO-220 package is universally preferred for all
commercial-industrial applications at power dissipation
levels to approximately 50 watts. The low thermal
resistance and low package cost of the TO-220
contribute to its wide acceptance throughout the
industry."

Tu je (stoji da je skuplje) mozda pametnije staviti TO-247, osim ako ne napravis da ti nije potrebna izolacija prema hladnjaku.
Ako moras staviti izolaciju, onda ce ti to kuciste napraviti velikih problema zbog male kontaktne povrsine (trebace ti vise tranzistora).

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto17.12.2012. u 18:55 - pre 138 meseci
Pa ja mislim da je izolacija tranzistora neophodna (kako drugacije a da ne bude mehanicki komplikovano?), spomenuo sam kapton traku, nemam predstavu koji je njen temp koeficient, ali kako drugi clanovi pisu (uglavnom po audio forumu) kazu da bolje provodi toplotu od liskuna.

Opciono, mogu da se nadju tranzistori sa izolovanim kucistem (koja je razlika u ceni?), ali isto ne znam dali je bolje takav tranzistor ili obican sa izolacijom + termo pasta.

Neka postavi neko info ako zna nesto oko ovoga, bilo bi korisno i za druge konstrukcije.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

ivan_srbwap

Član broj: 170445
Poruke: 68
188.247.133.*



+2 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto17.12.2012. u 19:04 - pre 138 meseci
Onda samo IRFP260N
Type NMOS
Package TO247
VDSS max 200V
Maximum Drain current 50A
Maximum power dissipation 300W
On resistance 0.04Ω

Nije problem za par crvenih više, ako će biti bolje.

Evo i šta sam pripremio danas:

Moj stari je došao na ideju da napravim 12ougani kalup. Namestio sam dva i sa njima bi moglo da se galvanski razdvoje dve grupe. Stegao bi ih izolovanim šrafovima na razmaku kao na prvoj slici. Koliko sam razumeo konfiguraciju spajanja, to bi tako odgovaralo. Posle mi preostaje samo da izbrusim površine do idealno ravnog, a to nije problem.
Jedino što kalupi nisu tako veliki. Izdelio sam lim na 12 puta 26mm i tako je ispalo.
Ipak, aluminijuma imam puno i napraviću još jednu pogaču prečnika 150mm i debljine 60mm ili dve od po 30mm. Nije mi problem jer kad krene da se topi, onda samo sipam u nešto


 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto17.12.2012. u 19:14 - pre 138 meseci
Ovo za pocetak izgleda ok, samo nisam ukapirao kako ces to izolovano spojiti (u unutrasnjem delu, sa bakelitom/teflonom? a kako ces srafove izolovati + moras da ih upustis da bi imao ravne spoljnje strane za neki veci rebrasti hladnjak) a spoljne si predvideo za vece hladnjake?
Predpostavljam da si odustao od vodenog hladjenja.

Ovo kako sad stoji (bez dodatnih hladnjaka) moze da izdrzi neko kratko vreme (nekoliko minuta) ali kad se jednom zagreje to bez pola sata i vise ne moze da se ohladi.

Dodatno, vodi racuna da moras negde odvojiti mesto (a to je odprilike samo spoljnja strana "pogace") za opet neki teflon/bakelit za montazu negde na shasiju.

Meni to sve lici kao mehanicka komplikacija pa zato trazim odgovor na pitanje iz predhodne moje poruke o izolatorima za tranzistore sa kojim bi onda imao samo jedno telo (odprilike 2.5 - 3x duzine jednog). U tom smisli hajde da sacekamo odgovor nekog strucnog oko toga pa da vidis da li da lijes duze telo jer samo struju imas da "pogoris" vise nego sto ces da ustedis na nekoj ovde komponenti :)

U svakom slucaju moje misljenje je da se ipak ide na izolaciju sa kapton trakom (celo telo obmotas da ne bude posle frke da ti se prespoji neka nozica sa telom) a imas posle ranve spoljne stranice za dalje hladjenje + montaza na shasiju nije frka jer nemas potrebe za dalju izolaciju.

PS: Ja bih na to telo negde ostavio malo prostora za jedan mehanicki termo prekidac (70C), za svaki slucaj, koji iskljucuje ceo PWM driver ako se to pregreje. Ovo je obavezno jer na visokoj temperaturi hladnjaka rizikujes pregorevanje 24 MOS-FET tranzistora! Vec je pisano o tome, kako raste temperatura poluporovodnika, tako sve ove cifre oko struja/otpor brzo pocinju da klize u jednu stranu i PWM tehnicki gupi iskoriscenje tj krene da raste njegova temperatura. Kolika je ta energija kroz vreme, samo pogledaj koliki je motor i baterija koju prikljucujes na njega! To mora da se ohlado MNOGO dobro! Bez upotrebe vodenog hladjenja bice tesko, tako da bar ovaj osigurac na 70C obavezno da ide :)

PS2: Naparvi i jedan primerak debljine 110mm, mislim da je to isto dobra varijanta.


[Ovu poruku je menjao mikikg dana 17.12.2012. u 22:05 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Izgradnja pwm kontrolera za elektroauto

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 32559 | Odgovora: 148 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.