Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

MBPR i Eksterni HDD

[es] :: Mac hardware :: MBPR i Eksterni HDD

[ Pregleda: 3702 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon MBPR i Eksterni HDD29.11.2012. u 11:30 - pre 137 meseci
Imam MacBookPro Retina 15" i Transcend StoreJet 1TB USB3.0 HDD (specs)

Oba USB porta na MBPR-u bi trebala da su USB3.0, tako da tu nema nekih problema.

O čemu se radi - kada priključim taj USB drajv, brzina je katastrofalno loša... Uopšte ne vidim nikakvu razliku u odnosu na USB2.0, štaviše, rezulati koje sam dobio su sporiji nego stari USB 2.0 drajv.

Po specifikacijama ovaj disk bi trebalo da ima brzinu do 625MB/sec (5Gb/sec), a u realnosti najbrža brzina koju je ostvario je 40.77MB/sec što je daleko od tih specifikacija, pa čak i da je u pitanju USB2.0 disk:


Ovo je test internog SSD drajva u kompu, i ovi podaci se otprilike slažu sa onim što kaže proizvođač, dakle taj xBench funkcioniše kako treba:




Da li je ovo normalna pojava, ili ja nešto ne radim dobro što se tiče OS X-a?

Edit:
Disk je formatiran sa "Mac OS Extended (Journaled)", da li bi dobio bolje rezultate da ga formatiram kao exFAT ili neki drugi FS?
 
Odgovor na temu

Darko Selakovic
Čačak

Moderator
Član broj: 17289
Poruke: 499
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: darkoselakovic@gmail.com


+5 Profil

icon Re: MBPR i Eksterni HDD29.11.2012. u 12:14 - pre 137 meseci
U Transcend-u ti je klasični hard disk tako da ne očekuj čuda (u odnosu na SSD), a da imaš USB 2.0 bio bi limitiran na oko 30 Megabajta u sekundi.

Probaj ovu aplikaciju pa nam napiši šta ona kaže:
Blackmagic Disk Speed Test
Darko Selaković.
 
Odgovor na temu

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-3.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: MBPR i Eksterni HDD04.12.2012. u 17:53 - pre 137 meseci
Citat:
ventura: Imam MacBookPro Retina 15" i Transcend StoreJet 1TB USB3.0 HDD (specs)

Oba USB porta na MBPR-u bi trebala da su USB3.0, tako da tu nema nekih problema.

O čemu se radi - kada priključim taj USB drajv, brzina je katastrofalno loša... Uopšte ne vidim nikakvu razliku u odnosu na USB2.0, štaviše, rezulati koje sam dobio su sporiji nego stari USB 2.0 drajv.

Po specifikacijama ovaj disk bi trebalo da ima brzinu do 625MB/sec (5Gb/sec), a u realnosti najbrža brzina koju je ostvario je 40.77MB/sec što je daleko od tih specifikacija

To što Transcendent navodi na toj stranici se odnosi na protok koji USB 3 maksimalno dozvoljava, a ne na brzinu kojom tvoj hard disk može da čita/piše podatke u normalnim uslovima.

Čak ni od nekog desktop hard diska od 10000 rpm ne možeš da očekuješ da će u potpunosti da iskoristi protok koji USB 3 omogućava, a kamoli od nekog "portable" hard diska koji unutra ima hard disk od 5400 rpm kao za laptop.

To je marketingški trik... kažu ti koje su maksimalne brzine koje USB 3 podržava, ali to je potpuno nebitno jer je opštepoznata stvar da običan hard disk za laptop (kakav ti "portable" eksterni hard diskovi obično imaju unutra) radi daleko sporije. Znači, to je kao da ti pitaš nekog ko prodaje Yuga kojom brzinom bi ti mogao da ideš sa Yugom, a on da ti kaže nešto kao "Vidiš onaj put? E tamo može do 500 na sat... toliko je ograničenje" bez pominjanja da motor koji je u Yugu nema šanse da postigne ni neku brzinu koja bi bila približna tom ograničenju.

Citat:
ventura: Da li je ovo normalna pojava, ili ja nešto ne radim dobro što se tiče OS X-a?

Edit:
Disk je formatiran sa "Mac OS Extended (Journaled)", da li bi dobio bolje rezultate da ga formatiram kao exFAT ili neki drugi FS?

Nema to veze ni sa OS-om, niti je do toga kako je formatiran hard disk... džabe ti je da priključiš hard disk od 5400 rpm na bilo koji port koji nudi velike brzine kad hard disk od 5400 rpm ne može da iskoristi to.

Pa i neki prosečan SSD (a SSD je neuporedivo brži od hard diskova za laptop) teško da može da postigne brzinu veću od oko 500 MB/s... ako ti hoćeš brzine veće od 500 MB/s, onda kupi dva SSD-ova i spoji ih u RAID 0 (ima eksternih kućišta za hard diskove koji podržavaju RAID 0), pa nakači to na Thunderbolt... al' očekuj da će to da bude i daleko skuplje od običnog portable hard diska.
 
Odgovor na temu

[es] :: Mac hardware :: MBPR i Eksterni HDD

[ Pregleda: 3702 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.