Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SSD - Kupiti ili ne?

[es] :: Storage :: SSD - Kupiti ili ne?

[ Pregleda: 2921 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Admin32
Milan Petrovic

Član broj: 263639
Poruke: 48
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon SSD - Kupiti ili ne?15.11.2012. u 13:02 - pre 138 meseci
Hteo bih da kupim neki SATA3 SSD od 120GB, da na njemu instaliram dva OS-a dualboot. Bila je prica da moze maksimalno 100.000 upisa i citanja. S obzirom da je to vec prica koja je bila davno moguce je da se nesto u medjuvremenu promenilo. Zanima me kakva su iskudtva sa SSD-ovima i koliko ce raditi kako treba?

[Ovu poruku je menjao Admin32 dana 15.11.2012. u 15:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
41.71.139.*

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: SSD - Kupiti ili ne?24.12.2012. u 11:06 - pre 137 meseci
Ako do sada nisi vec doneo odluku, evo mog iskustva:

Umesto standardnih minut do minut i po, laptop mi startuje, od prikazivanja VAIO logoa do login-a za windows, za max. 15 sekundi. Softver koji radim, a koji intenzivno koristi MS SQL Server (na istoj masini), obradu koju je sa hard diskom radio oko 60-90 sekundi, ada je zavrsi za 2-3 sekunde. Racunar koristim barem 10 sati dnevno, i do sada nije bilo problema nikakvih. Redovno radim backup svih bitnih stvari, pa ako SSD (Plextor, 128 GB) strada, rad nastavljam za maksimalno 4-5 sati.

Sve se svodi na to da je brzina (posebno za SATA3 SSD-ove) izuzetna (i brzina prenosa i brzina trazenja), pouzdanost mozda ne, ali ako redovno radis backup (a posebno ako imas recimo desktop, ili imas laptop sa 2 mesta za HDD/SSD, zime nema).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: SSD - Kupiti ili ne?24.12.2012. u 11:12 - pre 137 meseci
Citat:
Admin32: Hteo bih da kupim neki SATA3 SSD od 120GB, da na njemu instaliram dva OS-a dualboot. Bila je prica da moze maksimalno 100.000 upisa i citanja. S obzirom da je to vec prica koja je bila davno moguce je da se nesto u medjuvremenu promenilo. Zanima me kakva su iskudtva sa SSD-ovima i koliko ce raditi kako treba?


SSD je trenutno najbolji moguci upgrade za prosecnu desktop masinu. Ne postoji ni jedan drugi upgrade koji ce vise ubrzati rad na prosecnom desktop sistemu od SSD-a.

Inace, ta cira od 100000 vazi za broj upisa - i to za SLC NAND memoriju.

Medjutim, vecina danasnjih consumer SSD-ova imaju MLC memoriju koja ima 5000-10000 upisa po celiji.

Taj podatak ne treba da te brine osim ako nemas nameru da stavljas SSD u server, posto svaki posten SSD (proizveden u proteklih 2 godine) ima dobre wear-leveling algoritme koji se trude da minimizuju broj upisa po celiji.

Prosecan desktop SSD a-la Samsung 830 ce ti trajati preko 5 godina sigurno (osim ako nema neki fabricki defekt, ali sansa da SSD ima fabricki defekt je manja nego za HDD). Ja imam SSD-ove jos iz 2007 koje maltretiram i dalje svaki dan, i nista im nije. Sansa da ti dobar SSD crkne je daleko manja od HDD-a (osim ako ne stavis neki database server na SSD, za sta ti vec treba enterprise SSD).

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ki111er

Član broj: 158867
Poruke: 381



+53 Profil

icon Re: SSD - Kupiti ili ne?24.12.2012. u 16:18 - pre 137 meseci
Ajd i ja da se ukljucim u diskusiju :) uzeo sam kingstonov od 90gb SSD i sto se tice brzine podizanja OS stvarno je neuporedivo brze i rad u win je vidno brzi ali sam primetio da mi chrome radi mnogo, mnogo sporije nego na obicnom HDD-u. Na operi ili firefox-u radi normalno???
ti propadaš, ti propadaš jer se opijaš
ti propadaš, ti propadaš jer se drogiraš
 
Odgovor na temu

Svarog
PA

Član broj: 26424
Poruke: 213
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+75 Profil

icon Re: SSD - Kupiti ili ne?27.02.2013. u 19:33 - pre 134 meseci
Hajde da malo "zivnem" temu. Elem,planiram da u najskorije vreme (cca 7 dana) pazarim ssd. Ono sto mi treba je malo pomoci oko izbora. Trenutno se dvoumim izmedju OCZ Vertex 4 i Samsung 840pro modela,oba kapaciteta 120gb. Za sada,onako laicki,blagu prednost dajem vertex-u zbog duze garancije. Da li neko moze da me posavetuje da li razmisljam kako treba ili postoje kvalitetnije alternative ? Hvala na pomoci.
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: SSD - Kupiti ili ne?28.02.2013. u 12:33 - pre 134 meseci
Hehe
Pa kad nisi objasnio za sta ti treba
Evo ja sam isto pre nekog vremena razmisljao o kupovini, isto sam bio zagrejan za Samsung(citajuci testove stvarno je kvalitetan)
Ali sam onda prelomio i uzeo Kingston V300 (te milisekunde razlike sto se vide samo u programima za testiranje me bas i ne zanimaju)
Radi za sve pare
Jedino da se javi neko ko je probao/ima ova 2 modela
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: SSD - Kupiti ili ne?

[ Pregleda: 2921 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.