Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto mladi danas nemaju posao

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 620698 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao22.11.2012. u 10:52 - pre 138 meseci
Nek odigraju egzibicioni meč sa ulaznicama po 100 evra pa nek im navijači otplate porez.
Nek unovče "najtrofejnije trofeje u okruženju".
Sada ti propaliteti treba da arče državni novac.
Samo se preslikava patriotska pljačka. Novac nestao stanova nema. Pa sad ti isti smradovi pričaju da oni nisu ništa potpisali već njihovi sekretri. Zatim su napustili radnu grupu a kud je nestao novac pojma nemaju. Tako će napustiti i ovu radnu gruupu pa neće znati kud je novac nestao.

Dovedeni su isti ljudi jer su uspešni u "nestajanju novca" i "napuštanju radnih grupa". Sa istim zadatkom.

Kakva državna komisija. U četvrtu ligu kao britanski klubovi.

I onda "zašto mladi ne rade"? Što su "na sisi" u 30-oj?

Šta ima da "rade"? I ovako vide šta i kako se "radi".
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao22.11.2012. u 16:20 - pre 138 meseci
Sace Kole da uvede prava kao sto imaju u jugoistocnoj Aziji pa moze da otpusti i ove preskupe radnike (za 200-300 €) i uveze jugoistocne Azijate koji ce raditi za 50-100 €. Srbija ce da procveta
 
Odgovor na temu

shadow-bg
Ciric Vukasin
Preduzetnik
Beograd

Član broj: 189835
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.bgwireless.net


+293 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao22.11.2012. u 19:50 - pre 138 meseci
setio sam se ove teme sinoc...ja se izvinjavam, ali moram da ispricam...

Sinoc ja bio kod moje devojke na slavi. Dosla njena rodbina iz vojvodine, sumadije itd..., znate vec kako to ide. I dodje do teme njenog posla. Zavrsila pravno birotehnicku skolu, momentalno na 3. godini prava, ne moze da nadje neki posten posao, sve neke navlakuse i prevare nalazila. Ja sam je preporucio jednom mom dugogodisnjem klijentu koji poceo sa jednim start-up, on ju je zaposlio. Start-up jos nije krenuo sa poslom, tako da za sada prima 30k dinara mesecno "na belo", dok ne pocnu pare, pa ce se to koriguje.
Covek joj je obezbedio sluzbeni mobilni, laptop i 3G modem. Posto je on-line biznis, sajt jos nije pusten, jos se puni podacima. Dat joj je sadrzaj koji treba da ubacuje u sajt, i rok. Nema radno vreme, nema odredjeno radno mesto, moze da radi od kuce, moze iz kafica, parka, a ponudjeno joj je da dodje pa da radi u kancelariji njegove maticne firme. Otprilike nekim laganim tempom dovoljno je da radi 4-5 sati dnevno. Po meni korektno za sada. Ovo je da bih vam objasnio "podlogu" na osnovu koje krece rasprava izmedju mene i nje, i njene rodbine i majke...

Rasprava pocinje tako sto se njena majka zalila rodbini na nju kako nocu bulji u kompjuter do 2-3 nocu, a ujutro spava do 12, jer radi. (razgovor je malo karikiran, jer ne mogu da citiram, izvlacim iz glave kolko se secam)

- kakav je to nacin da on nju placa tako malo za nocni rad?
- on njoj nije rekao da radi nocu
- pa sto onda radi nocu?
- pa zato sto nocu je mirno pa moze da radi
- zasto on njoj nije obezbedio uslove za rad?
- obezbedio joj je sve sto je potrebno da bi radila, na bilo kom mestu, i dao slobodu da bira kolko ce da radi
- to nije po zakonu! mora da se zna radno vreme! mora da se zna norma sat!
- on je njoj dao slobodu da sama sebi organizuje radno vreme, dat joj je rok 2 meseca, i odredio sta treba da se uradi
- kakva je to firma koja zna 2 meseca unapred sta treba da se radi? to je neka prevara
- (facepalm) ozbiljne firme prave planove po vise meseci unapred
- prevara a ne ozbiljna firma da ti ja kazem...kakva je to firma koja nema kancelariju, nema radno vreme...
- firma ima kancelarije, njoj je ponudjeno ako ne moze da se skocentrise kuci, da dolazi u kancelariju, ima obezbedjeno mesto
- eto, zasto onda draga lepo ne ides tamo u kancelariju, od toliko do toliko, da se zna kad si zavrsila i gotovo
- to je skroz u drugom delu grada...
- draga, on je tebi duzan da plati markicu za prevoz! nisu tu cista posla cim on to izbegava
- ne izbegava nego ja nisam htela! nema potrebe

i tako se tu nastavila rasprava kako je to mala plata za takav posao, kako to nisu cista posla, kako treba da nadje neki drugi posao...bla bla...ako tako pune glavu svojoj deci, nije ni cudo sto su im nezaposlena.
 
Odgovor na temu

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.mediaworksit.net.



+1622 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao22.11.2012. u 21:26 - pre 138 meseci
*ebo to šta misli i govori klimakterični roditelj, posle 50 godina počnu sami sebi da protivreče u dve uzastopne rečenice i sutradan ti objasne da si sve vreme ti to pričao.

Svako godišta te devojke treba da je već 5 godina odvojen/a od predaka, ne samo finansijski, nego i po katastru nepokretnosti. Ono, da nije na puškomet ocu.
Zdravije je za sve.
Ceo problem je oko toga što sa "korektnih" 250e može da priušti jedan onako prilično kvalitetan konopac, višenamenski.

Pa ako je bolje takvo išta nego ništa, onda stvarno ništa.

[Ovu poruku je menjao Boris Tadić dana 22.11.2012. u 22:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao22.11.2012. u 21:56 - pre 138 meseci
shadow,

teorecki, njena kevara je u pravu.
prakticno lupa ko maksim po diviziji !
 
Odgovor na temu

zmajevacf

Član broj: 275758
Poruke: 59
*.pools.spcsdns.net.



+34 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao23.11.2012. u 06:22 - pre 138 meseci
U glasacki spisak upisano 7 miliona stanovnika.

Radno sposobnih ima 5,5 miliona (7 - 1,5 milion penzionera).

Zaposlenih ima 1,8 miliona.

Od toga 1,1 milion radi direktno za drzavu :opstine, javna komunalna preduzeca ,policija ,vojska itd.

Dalje, oko 400 hiljada radi u velikim firmama gde drzava ima udeo vlasnistva i upravljanja (telekom , NIS, JAT, itd.)

I ostaje 300 hiljada sto je zaposleno kod privatnika.

Pa , kakva je orijentacija u vremenu i prostoru nekog privatnika koji bulazni :" ima posla samo lenjivci

nece da rade "?

I jedino sto preostaje nezaposlenom koji nema para ili ne moze da kupi radno mesto je inostranstvo, sverc ,kriminal, kladionica i ovo dole:


Citat:

Hebeš ko se srozao na platu od 300 evra. Taj je izgubio kompas. 300 evra možeš da sakupiš okolo ne rintajući ni za koga samo za sebe. Uzmi šij zastavice za utakmice, priglavke za decu, slikaj naivu i napabirčićeš i više od 300 evra. Ne treba ti "gazda" da te muze.
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
194.247.212.*



+690 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao23.11.2012. u 08:36 - pre 138 meseci
@shadow-bg

Nemoj se kačiti sa (potencijalno) budućom taštom.
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.sonydadc.com.



+583 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao23.11.2012. u 14:21 - pre 138 meseci
Kako se zove muz od zmije : tast
 
Odgovor na temu

shut_down
Bg

Član broj: 115337
Poruke: 256
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao01.12.2012. u 19:29 - pre 138 meseci
Ovi mladi našli posao. http://www.24sata.rs/vesti/beo...-beogradskoj-ulici/65484.phtml
Sada će da dobiju nanogicu ili će ih država amnestirati... I milinica.
 
Odgovor na temu

sinisamilutinovic
Sinisa Milutinovic
Chief Executive Officer
Modus Consulting
Srbija

Član broj: 309457
Poruke: 17
*.exe-net.net.

Sajt: www.modusconsulting.rs


+7 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao04.12.2012. u 23:48 - pre 138 meseci
Postoji vise razloga, a navescu nekoliko
1. Zato sto su delom vaspitani od strane svojih roditelja da ne rade. Naime, roditelji su ziveli u doba real socijalizma, te je u to vreme rad bio krajnje ponizavajuca stvar, te su poznate krilatice toga doba-uci sine skolu da ne radis i sl. Dakle, ovo je prvi razlog.
2. Zato sto su se skolovali za zanimanja koja ne postoje na trzistu rada, a da im to niko nije rekao dok su se skolovali
3. Zato sto i oni koji su se skolovali za zanimanja koja postoje, ne mogu da se zaposle jer nemaju prakticnoga znanja
4. Zato sto ih niko nije skolovao da uzmu stvar u svoje ruke i budu preduzetnici
5. Zato sto je u zemlji haos, nijedna institucija ne funkcionise, i nijedno trziste pa ni trziste rada
6. Zato sto radna mesta dolaze iz greenfield investicija, a njih nema zbog razloga pod brojem 5
7. Zato sto je prisutan nepotizam i korupcija
 
Odgovor na temu

madmax-wifi

Član broj: 167175
Poruke: 386



+248 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.12.2012. u 20:23 - pre 138 meseci
Neznam dali je tema preminula ili je jos uvek ziva....
Citam danas u dnevnoj stampi... slatko sam se nasmejao...
Clanak bi mogao dati neke odgovore na temu... :)


[Ovu poruku je menjao madmax-wifi dana 10.12.2012. u 22:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.12.2012. u 20:35 - pre 138 meseci
Ipak je stvar u tome i da nece da rade.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.12.2012. u 21:03 - pre 138 meseci
ako ne budu krali kao zuti poput skolovanog min.sase Dragina licno nemam nista protiv ko ce biti na rukovodecim polozajima! pa makar to bili i nepismeni ljudi!
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao11.12.2012. u 12:56 - pre 138 meseci
@ madmax-wifi
Naravno da ima i toga, niko normalan ne moze da radi za neku volinu koja ne zna ni da se potpise. Takve treba samo medju rogove

@ cika dacha
Svejedno je da li kradu ili su nesposobni, u oba slucaja pare nestaju a firme propadaju.
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.02.2013. u 00:26 - pre 136 meseci
Pišem iz nekog svog ličnog iskustva.

U pravu ste, ima i onih koji neće da rade bilo iz razloga što je posao ispod njihovog nivoa (ne bi bilo strašno da se radi o doktorima nauke već obično o KV, SSS) ili su tako vaspitani (moje dete će u kancelariju u opštinu i nikako drugačije).
Ali, najveći problem je u nedostatku posla. Ali, ali, paradoks je u tome što posla nije baš da nema, nego... 99% je zapošljavanje preko veze. Ne može da strana firma je u pregovru za kupovinu likvidiranog preduzeća a da ima obezbeđene radnike za najprimamljivije pozicije. OK, da ima nekog ko će da pregovara u njegovo ime, ali da budu sve office i boss pozicije popunjene i to "primernim" kandidatima (kao iz onog članka za UO) ? Ako tako može stranac, šta mislite šta rade ovi naši, domaći?
Znači, ima posla za koga ima ali nema za običnu raju. U prevodu: ako imate dobre veze ili znate i možete da podmažete, ima za vas da ima posla toliko da će vam 24h biti malo za sve a samo od jednog posla moći ćete normalno da živite; dok za druge bez veze, bez obzira na znanje, posla nema.
Drugo, privatnici... njih mi ne spominjite (čast izuzetcima). Proizvod su nekog bivšeg vremena i partijskih škola: Zapošljavali su se I/NS u 16 godina kao razvlakači kablova i ako su bili podobni na kraju bi im bilo omogućeno (o trošku firme) da se obrazuju - KV->VKV-[>viša->fakultet->mr->dr] ... možete li da zamislite sa kakvim su znanjem postajali dr (Čast izuzetcima koji su znali da stanu na svom nivou i koji su u skladu sa postignutim znanjem stručno i kvalitetno obavljali svoje radne zadatke). Ti takvi ljudi naviknuti da na ovaj ili onaj način pljačkaju svoja preduzeća (Šojić nije samo jedan, ima ih mnogo više) na kraju bi otkupljivali ta ista preduzeća koja su upropastili i na stotine i hiljade radnika ostavili bez posla, ili osnivali svoje privatne firme (čast izuzetcima koji su do novca dolazili na druge načine). Ovo sve važi i za niže "rangove".
Naviknuti da kradu, većina njih bi krala i iz sopstvenih firmi, a svoje radnike više tretirala kao neku robovsku a ne radnu snagu. (Opet, čast izuzetcima) Uz put bi zakidali i državi a kada bi jednu firmu upropastili, ili kada bi došao porez na naplatu (ako su bili manje vešti) sami bi gasili jednu, a otvarali drugu pod drugim imenom a kao vlasnika bi naveli ženu (koja možda ne zna ni pošteno da se potpiše) ili nekog drugog bliskog punoletnog člana familije i to bez ikakvih dugovanja (pojeo vuk magarca, a u evidenciji pribeleženo da pošto magarca nema da ga nikada i nije bilo)
I, sada: neko ko je vredno učio i danju i noću da bi stekao diplomu, čiji su se roditelji dovijali kako bi im deca bila obrazovana treba da radi za takvog poslodavca ili kako više vole da se zovu gazde (nisam ti ja pas pa da mi budeš gazda). Za nekoga ko ne zna da sastavi ni najjednostavniju prostoproširenu rečenicu?
Glavni problem im je to što im je sve to od strane državnih organa omogućeno. Nije njima to omogućio zakon: zakon ko zakon, svaki zakon ima rupe ali to ne znači da ih treba proširivati (rupe) i zaobići cele delove. Njima su to omogućili lokalni sprovodioci zakona.
Da li znate da većina privatnika ima "crne fondove" koji im pomažu da sve bude po zakonu? Službenici Nacionalne službe za (ne)zapošljavanje, službenici PIO fonda, opštinski inspektori ... svi oni znaju šta se dešava i kako ide selekcija kandidata ali svi okreću glave. Zašto? Zato što je to u njihovom najboljem interesu. Ako ikada budete imali potrebe da nekoga prijavite, ne zovite opštinske organe, okrenite republičke inspektore - oni jedino hoće i mogu da urade koliko - toliko (a koliko zavisi od toga koliko opštinske ćate dobro stoje u "višim" krugovima - što bolje, to gore po onoga ko se žali).
A tek "fantomske" firme (imam jednu na manje od 500m i još par njih u krugu od 20tak km): kao otvore, zaposle par radnika (koji primaju solidnu platu najviše godinu dana, a posle se samo vode da su u radnom odnosu i čak nemaju ni obavezu da borave na svojim mestima, jer tamo ionako se ništa nikada nije zaista radilo), rašire glasine (mediji, "radio Mileva") o velikom projektu, o zapošljavanju na stotine pa čak i hiljade radnika (Šojić i Magareće livade, da bude jasnije) a onda neko dođe i kaže: eto, otvorila se fabrika što ne ideš tamo da radiš? gde, u prazne hale/kancelarije ... da lovim paukove za dž?
pa i ovi privremeni državni poslovi ... npr. popis - za instruktore na opštinskim pozicijama, to je jedna gadna nameštaljka. Ali, nije to nameštaljka Zavoda za statistiku, to je lokalna nameštaljka: pametni ljudi pa su bili odredili da se prijave šalju isključivo elektronskim putem i da se dodatno proveravaju kvalifikacije kandidata. Mada, to nije bilo dovoljno: u manjim sredinama (gradovima koji vole da se zovu grad taj i taj a u stvarnosti su samo jedno oveće selo ili varošICA) gde kompjuteri nisu baš u modi (ne računam klince koji znaju da uključe, pokrenu igricu i isključe komp), oni bi lepo sastavili spisak kandidata i poslali prijave (pogledajte, ako možete, a ne verujete mi, redne brojeve prijava za određenu opštinu/grad: idu jedan za drugim - pravi redni uzastopni brojevi).

Dogurali smo do te faze da i za metlu u propaloj firmi treba debela veza. To još nekako i može da se nađe i bez veze, ali ako nezaposlena osoba ne može da radi fizičke poslove, onda je u nevolji. Ovi iz službe za (ne)zapošljavanje isključivo traže posao samo za one koji imaju rešenje od 2 godine za novčanu naknadu a ostale... ma i ne znaju da postoje ...

I, šta preostaje onima koji ne rade:
- da se ponižavaju i rade za nekog "privatnika" a platu primaju svaki drugi mesec (u najboljem slučaju) bez dana uplaćenog staža i to najčešće tako što diplomu urame, okače na zid i odu da mešaju malter
- da odu u inostranstvu
- da sede kući i čekaju bolja vremena ???

Povezivanje staža: tu su bezveze bačene gomile novca. Dobro je za one kojima je time omogućeno da konačno mogu da odu u penziju. Dobro je i za firme. Ali ne valja za budžet u smislu da je tu bilo jako puno firmi kojima je tamo neko omogućio da ne plaćaju ništa, a onda im država sve oprostila i na neki način platila za njih (njih je možda bilo i najviše).

Bolovanje (bilo kog tipa ako je opravdano): ne vidim u čemu je tu problem. Poslodavac plaća samo prvih 30 dana (to nisu radni dani, već su tu uračunati i vikend i praznici) a ostalo ide preko socijalnog, poslodavac je dužan da izvrši obračun i preda papire (a to bi za istog radnika ionako radio i da nije na bolovanje). Problem je u službeniku koji je zadužen za te poslove. Šta ima neko bolestan da se šeta od po šalterima?

Baš me interesuje koliko će ovaj "novi" Zakon da potraje i da se konačno i privatnici disciplinuju i počnu da rade kako treba? Nešto slično je bilo uvedeno otprilike 2003. godine i potrajalo je nekih godinu-dve, možda i tri (toliko je bar Komercijalna banka poštovala: plata, a gde su doprinosi?)
ER
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.02.2013. u 00:35 - pre 136 meseci
Istinita priča:
dr profesor predavač (prof) i šef katedre sreće svog školskog iz osnovne škole (školski) koga nije video još od završetka iste:
školski: Gde si? Šta radiš? Dugo se nismo videli? ...
prof: Evo ja sam tu na fakultetu, predajem ... A ti?
školski: Ja sam trgovac, imam svoju prodavnicu.
prof: Pa kako si ti trgovac, kada si jedva u osnovnoj imao 2 iz matematike?
školski: Ih, to je lako: kupim za dinar, prodam za 4 i uzmem svojih 3 procenta!
prof - ostao bez reči.

ER
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
95.59.81.*



+6455 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.02.2013. u 04:16 - pre 136 meseci
@EmmaR:

Da skratimo priču.

Zašto mladi danas nemaju posao?
- Zato što im ne treba.

 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.02.2013. u 06:56 - pre 136 meseci
Citat:
EmmaR:
Istinita priča:
dr profesor predavač (prof) i šef katedre sreće svog školskog iz osnovne škole (školski) koga nije video još od završetka iste:
školski: Gde si? Šta radiš? Dugo se nismo videli? ...
prof: Evo ja sam tu na fakultetu, predajem ... A ti?
školski: Ja sam trgovac, imam svoju prodavnicu.
prof: Pa kako si ti trgovac, kada si jedva u osnovnoj imao 2 iz matematike?
školski: Ih, to je lako: kupim za dinar, prodam za 4 i uzmem svojih 3 procenta!
prof - ostao bez reči.


Wow! Nemoguce! Profa sokiran! Ako ti smatras da je ova prica nesto strasno za tebe nema spasa.

I 80% stvari koje si navela su uglavnom kojekakvi izgovori.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.02.2013. u 07:47 - pre 136 meseci
Ovo je sjajna prica.Malo me nasmejala i oraspolozila.A u stvari, to je zivot i izbor koji se pravi.
Na ovo je i profa sa svojim itelektom trebao da se nasmeje,a ne da ostane u tom freez modu.
Citat:
Zašto mladi danas nemaju posao?
- Zato što im ne treba.

Istina.Bolje im je da budu navijacka horda koja farba fasade sa glupim parolama,nego da se zainteresuju
za neki profit.Imam dvoje u kraju.Dzukela pored sebe,teretana i on je baja bez cvonjka u dzepu.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.02.2013. u 07:59 - pre 136 meseci
Sacuvaj me boze takvih profesora.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 620698 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.