Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koliko ampera je neophodno ??

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Koliko ampera je neophodno ??

[ Pregleda: 4319 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zzorrann

Član broj: 191237
Poruke: 10
109.122.65.*



Profil

icon Koliko ampera je neophodno ??01.10.2012. u 11:24 - pre 140 meseci
Interesuje me koliko je ampera dovoljno za rad radio stanice Motorola GM340 i slicnih ? Imam napravljen RIB i planiram da je isprogramiram a kao napajanje za stanicu bi koristio napajanje iz kompa ali ne znam da li to napajanje poseduje dovoljno ampera (napajanje od recimo 350w)??

Hvala unapred
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Koliko ampera je neophodno ??01.10.2012. u 11:46 - pre 140 meseci
Koliko vidim po specifikaciji to je 25W stanica, ajd da kazemo da moze maksimalno to trosi 50W (mada je verovatno nesto manje) i iz toga proizilazi da pri 12V ona ce da vuce max 4.2A. Naravno ovo je slucaj kada je stanica u predaji sa maksimalnom snagom. Za prijem (i programiranje) je to mozda red 0.5 - 1A.

Tu struju uglavnom mogu da daju svi ATX ispravljaci za PC racunare (naravno proveri na deklaraciji). Eventualno moze samo da se desi da ces morati da opteretis 5V ili 3.3V granu sa nekom sijalicom je ti ispravljaci "ne vole" da im te grane budu neopterecenje, tj moze da se desi da nece uopste ni da se ukljuci. Dodatno bi valjalo da postavis neki masivan L/C filter na 12V granu jer ti ispravljaci ne vode toliko racuna o kvalitetu tih 12V koji je pak za radio uredjaje vrlo bitan. Probaj, ako nema nikakvih smetnji/zujanja, mozda i nije potreban.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+89 Profil

icon Re: Koliko ampera je neophodno ??01.10.2012. u 13:59 - pre 140 meseci
Imas na svakom napajanju nalepnicu i pise koliko vati daje po granama, koje je napajnje u pitanju? Ako je neko jeftino moguce je da ce imati problema oko smetnji mada to nije HF, ali snage preko 5A na 12V grani ima 100% bilo ono i najeftinije napajanje, jedino ako je mnogo staro preko 6-7 godina pa su slabiji elektroliti ali snaga od 50W na 12V granama je u danasnje vreme "nista" obzirom koliko grafike trose. Verovatno nisi nabavio pa ako nabavjlas i vidis neki od brendova polovnog chifteca, seasonic, enermax, antec, corsair, tagan, thermaltake itd...

Ono sto sam probao jeste 12v grana od chifteca zajsta nema suma, mogu pored mog kompjutera slusati HF. Iscimaj nekog za probu bice ti lakse posle.
YU1OTW
 
Odgovor na temu

zzorrann

Član broj: 191237
Poruke: 10
109.122.65.*



Profil

icon Re: Koliko ampera je neophodno ??01.10.2012. u 14:23 - pre 140 meseci
Hvala puno na brzim odgovorima! :)
Na napajanju koje je trenutno u mom kompu od 450W pise da na 12v ima 18A a to je onda i vise nego potrebno, tako da bi cak mogao uzeti neko drugo slabije napajanje (sigurno mi je ostalo da ne vadim ovo ili kupujem drugo) npr. neko od 250-350w bi bilo dovoljno ako kazete da stanica trosi tako malo.
I da, jedan prijatelj mi je skrenuo paznju da opteretim jedan izlaz od 5v npr. da zakacim neki stari Hard disk cisto da vrti, u pravu ste i za to.
Sto se tice tih 12v trebalo bi da je to stabilno jer ipak je u pitanju napajanje iz kompa a i treba mi samo da obavim programiranje ne za komunikaciju.
Hvala jos jednom pa cu javiti kako je sve proslo :)
 
Odgovor na temu

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+89 Profil

icon Re: Koliko ampera je neophodno ??01.10.2012. u 15:16 - pre 140 meseci
A pa ako je samo za programiranje radi i ne brini, koristi tvoje ne kupuj nista.
PC napajanje mora da bude stabilno nema druge!
YU1OTW
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Koliko ampera je neophodno ??

[ Pregleda: 4319 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.