Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Microsoft Windows 8 RTM

[es] :: Windows desktop :: Microsoft Windows 8 RTM

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 19590 | Odgovora: 92 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM02.01.2013. u 01:46 - pre 137 meseci
Evo i ja sam pre par dana instalirao W8 i prilično sam zadovoljan. U početku sam sumnjao da metro nije baš za desktop/laptop računare koji nemaju touch ekran ali ispalo je da je vrlo upotrebljivo. Evo utisaka:

- Više nego duplo brže starotovanje windowsa. Od kako stisnem power dugme, ne prođe ni 10 sekundi i eto me na Start meniju. Naravno uključio sam autologin kako ne bi svaki put kucao password.
- Sam rad u windowsu je nešto optimizovaniji, programi imaju brži odziv, baterija na laptopu traje duže, nije neka velika razlika ali primeti se.
- U početku malo smeta što nema start dugmeta ali brzo se navikne na metro meni. Lepo sam poređao one kockice kako mi odgovara i svaki program mogu brzo da pokrenem. Naravno, niko vam ne brani da stavljate ikonice na desktop.
- Metro meni osim funkcije menija ima i još jednu funkciju a to je kao dashbord. Većina tih kockica koje predstavljaju programe imaju neki dinamički sadržaj, na primer, mail kockica prikazuje nepročitane poruke, messenger kockica kad nam neko piše (preko messegnera ili facebooka), na kalendaru se vide predstojeće obaveze, onda imamo kockice za vreme, vesti itd...
- W8 ima odličnu integraciju sa cloud i društvenim sistemima. Ko koristi microsoftov servis outlook.com imaće odličnu integraciju sa W8. Na outlook.com imamo mail, kontakte, kalendar i skydrive. Sve se sinhronizuje automatski tako da u samom windowsu dolaze obaveštenja o porukama, obavezama i slično bez da se pokreće neki poseban program za to. Kontakte možemo da linkujemo sa facebookom, tweeterom, google kontaktima i linkedinom. Znači ako imamo nekog iz kontakt liste i posle se on pojavi na mailu ili bilo gde, program nam automatski otvara sve njegove podatke koje je pokupio sa svih drugih mreža. Vrlo praktično.
Skydrive je online prostor gde možemo da držimo i editujemo fajlove. Online mogu da se edituju word, excel i powerpoint fajlovi i to sa web officeom koji je moćniji od onoga na google docs. Takođe je microsoft napravio online varijantu OneNote-a koji radi besprekorno, već sam napravio nekoliko notesa koje mogu da editujem kako u lokalku tako i preko web onenotea. Čisto da napomenem da glavni konkurent Google, koji ima svoju mail aplikaciju, kontakte i drive ali nema ništa nalik na OneNote.
- Fontovi u metrou i officeu 2013 nisu neki, nekako deluju iskrzano, ne znam u čemu je problem, da li je to moralo tako zbog nekog kompromisa vezano za skaliranje ili šta drugo ali malo deluje ružno.
- Store (prodavnica aplkacija) radi slično kao i Android Market (play store). Ondeš, nađeš šta ti treba, instalira se za 5 sekundi i koristiš. Tamo već ima solidan broj aplikacija i igara. Instalirao sam 5-6 igara i stvarno je pravo zadovoljstvo ne petljati se sa setupima, samo odabereš, klikneš i igraš.

Znači sve u svemu, pozitivno iskustvo.

Za koga je W8? Za one koji hoće da svoj operativni sistem nadograde sa touch interfejsom i za one koji hoće svoj sistem da nadograde cloud i društvenim mrežama, pritom mislim na outlook.com i facebook. Čak i ako ne želite te stvari, desktop deo W8 je skoro potpuno isti kao i W7, čak i brži i optimizovaniji pa po meni nema razloga da se ne pređe na njega. Problem sa nedostatkom start menija je samo stvar navike, kao što su onomad svi kukali kako u officeu fale obični meniji a sada svi koriste ribon, tako je i za start meni. Na netu ima dosta emulacija start dugmeta, par njih sam probao, najbolji je Stardock Start8, bukvalno je identičan kao i start meni u W7, ima i opciju da prilikom boot-a odmah ode na desktop (metro se ni ne pojavi) pa sa takvim podešavanjem možete dobiti slično iskustvo kao u W7. Ja sam to probao ali sam ubrzo to sklonio i počeo da koristim metro kao sastavni deo operativnog sistema jer sam želeo i uspeo da provalim novu filozofiju koju donosi. Sada neke stvari odradim u metrou a neke u desktopu, vrlo lepo se te dve stvari slažu iako na prvi pogled deluje kao da su dva odvojena sveta. W8 je klasičan OS + touch interfejs + cloud/social platforma. Ranije ste cloud/social doživljavali samo kroz brauzer a sada je to sve "ugrađeno" u os.

Ako koristite google servise (gmail, contacts, calendar i drive) onda nećete imati nikakvu integraciju sa W8 (moći ćete i dalje da ih koristite kroz brauzer), Google je odbio da radi podršku za W8, bar u početku, mislim da mu to nije pametna odluka, ja sam kompletno prešao sa google servisa na outlook.com i mogu reći da sam tamo zatekao više prednosti nego mana. Ne vidim što bi koristio google servise ako kod microsofta imam sve to isto samo još sa punom integracijom u operativni sistem.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM02.01.2013. u 11:43 - pre 137 meseci
Ček bre, OneNote je deo Office paketa i kao takav se - PLAĆA? :)

A to za brže dizanje, pa naravno da se sveže instaliran Windows brzo podiže.

Takođe, on lepo podigne Windows brzo, ali onda nastavi da drlja u pozadini, dok ne podigne sve ostale servise.

I na kraju, ako je nekome bitno brzo podizanje Windowsa i od Windowsa 2000, pa na dalje je mogao koristiti opciju Hibernate.

Fontovi su žnaru, vidi da li ima Ajust cleartype text opcija, sigurno ima da prilagođavaj.

Inače se slažem da je Store lepa stvar, samo da ne bude jednog dana da ćeš programe morati da instaliraš isključivo preko toga, ali se nadam da neće...
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM02.01.2013. u 13:25 - pre 137 meseci
Ako me secanje ne vara, uz Osmicu se dobija neki polu-Office pa valjda i OneNote kao njegov deo.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM02.01.2013. u 15:04 - pre 137 meseci
OneNote je ranije bio deo Office paketa, i sad je ali... Na SkyDrive-u možeš da otvoriš OneNote dokument i da ga edituješ preko Web OneNote aplikacije. Znači potpuno besplatno. Dalje, u W8 Store-u možeš da skineš metro verziju OneNote-a, dakle isto potpuno besplatno. Jedino što se plaća je OneNote u okviru office paketa (desktop OneNote).

Brzo podizanje nije samo kad je windows prazan već i kad je "pun". Ja sam instalirao ceo set programa koje sam imao ranije na W7, uključujući i par teških programa, plus 10-ak metro aplikacija, i opet se windows učitava više nego duplo brže nego W7. Posle pojave metro menija, nema nikakvog drljanja diska u pozadini, zapravo isto kao i kod W7 kad se pojavi desktop. Bolje probaj pa ćeš se uveriti.

Fontovi koji su ružni su ružni i nema načina da ih ulepšaš. Probao sam sve opcije ClearType podešavanja ali ne pomaže. Jednostavno ih nisu dobro napravili i moguće da će u nekim narednim verzijama (service packovima) to biti sređeno.





 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM08.03.2013. u 07:41 - pre 135 meseci
Sad sam ponovo instalirao Windows 8. Na svu sreću, postoji programče koji se zove Startisback koji pokraj toga što vraća start meni onakav kakav je na Windowsu 7, omogućava da se ukinu oni charms (!!!!!) barovi i hot corneri za njega dok ste u desktop modu. Takođe pritiskom na winkey, otvara se normalan start meni, a ne shitty metroov.

Sad se već lakše diše!

Ostaje mi problem fontova, kapiram da ću se navići na to, ne verujem da ću se navići na 8bit izgleda GUI-a, ali ono što mi najviše smeta jeste asocijacija sa programima.

Metro aplikacije sam sve deinstalirao, zabranio njihovo pokretanje generalno (nusefekat kada kompletno isključite UAC kroz registry, ali i nije tako loš taj efekat), tako da kada kliknem na mp3 fajl, ne razvuče mi se aplikacija preko celog 22' ekrana kako bi mi pustila jednu pesmu.

E sad postoji drugi problem, oko asocijacija... Instaliram Winamp, naznačim da je "odgovoran" za mp3 i ostale njegove fajlove, međutim, kada kliknem na mp3 fajl, dobijam prozor gde me Windows pita sa čime želim da pokrenem mp3 fajl! Kada kroz taj prozor (nije mu bilo dovoljno što mu je aplikacija sama rekla) izaberem da je winamp, onda on konačno ukapira. Ali je smor jer postoji gomila ekstenzija i gomila programa i za svaku ekstenziju prvi put pita.

Može li se ovo nekako rešiti?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
93-86-194-97.dynamic.isp.telekom.rs.



+35 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM08.03.2013. u 07:56 - pre 135 meseci
Kontrolna tabla...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM08.03.2013. u 08:17 - pre 135 meseci
Znam za to, efekat je nakon toga isti, opet me pita prvi put sa kojim programom da izaberem.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM08.03.2013. u 09:32 - pre 135 meseci
Bachi, da li je vredno tih peripetija? Mislim, dobija li se nesto sto bi opravdalo zezanje/iskljucivanje i sve ostalo, u odnosu na Sedmicu?
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM08.03.2013. u 09:37 - pre 135 meseci
Ne, nego sam naručio na poslu 8GB RAMa, a imao sam x86 Windows 7 i kao ajde da ponovo probam Windows 8 x64.

Naravno da nije vredno tog cimanja, ne dobija se ama baš ništa, samo se gubi, nego me sad mrzi da instaliram ponovo OS. Pa kad ne budem imaš šta pametnije da radim, vratiću se na Windows 7.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM08.03.2013. u 11:26 - pre 135 meseci


E znači... Imam wallpaper koji je 1920x1080 (kolika i rezolucija mog monitora) i taj wallpaper je crn, a u sredini je slika mog deteta. I sada kada stavim to za wallpaper, za rezultat dobijem crnu pozadinu (tamo gde je crno na pozadini), ali umesto da se boja ikonica promeni u belu, ona je idalje crna! Tako da za rezultat dobijem crnu pozadinu sa crnim tekstom na ikonicama.

Naravno, ovo na pre-W8 ne bi bio problem, jer bih otišao u Advanced appearance, za item stavio desktop i za boju stavio crnu. Posle apply, dobio bih tekst ikonica bele boje i problem bi bio rešen.

Međutim, imbehili iz Microsofta su odlučili da je Advanced appearance suviše komplikovano za buduću teletabis naciju, pa su to jednostavno izbacili.

Ne mrzi mene da odem na Bing i potražim pomoć. Link me odvede do MS answers i imam šta da vidim:



Bili, vrati se, sve ti je oprošteno!

____________________________________________________________________________

Edit: Izgleda da ja znam više od ovog MS tipa iz Answersa.

Rešenje je desni klik, pa na personalize pa na desktop background, pa dole desno imate Change background color i tu stavite crnu da bi dobili bela slova na ikonicama...

Naravno, ostaje problem kako da se promeni boja fonta u naslovi (titles)...

I da, kada promenite background color, ona ostaje upamćena sve dok ne stavite neku drugu pozadinu. Ako stavite drugu pozadinu, izgube se boje, pa mora ponovo da se naznači.

[Ovu poruku je menjao bachi dana 08.03.2013. u 12:43 GMT+1]
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM12.03.2013. u 20:01 - pre 135 meseci
Rešio sam problem sa odvratnim izgledom fontova kada se isključi ClearType tehnologija (jednostavno je ne volim), među kojima su najodvratniji Tahoma i Segoe UI... Problem je rešen na taj način što sam instalirao iste te fontove, ali od Windowsa 7!

Znači namerno su izmenili da bez Cleartype tehnologije Tahoma i SegoeUI izgledaju očajno na Windows 8.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM13.03.2013. u 10:46 - pre 135 meseci
I još jedan FAIL...
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM13.03.2013. u 11:17 - pre 135 meseci
Proces se zakucao, to zaista još nikad nije viđeno na Windowsu
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM13.03.2013. u 21:47 - pre 135 meseci
Izgiboh od smeha kad videh "Bojanka" i "Pisanka" i to cirilicom u postu par postova ranije! :))) Nikada ne menjam originalni jezik softvera na bilo kom uredjaju pa mi smesno kad naidjem na srpske izraze.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM14.03.2013. u 07:11 - pre 135 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić:
Proces se zakucao, to zaista još nikad nije viđeno na Windowsu :D

Da Miroslave, ali koji proces? Nije se zakucao neki 3rd party program, već menagment console.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM14.03.2013. u 12:21 - pre 135 meseci
Citat:
bachi: Da Miroslave, ali koji proces? Nije se zakucao neki 3rd party program, već menagment console.


Pa? U poređenju sa noćnim morama sa XP-a i svchost.exe-om i sličnim... ne želim ni da se setim
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM14.03.2013. u 12:23 - pre 135 meseci
A u poređenju sa Windows 7?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM14.03.2013. u 12:56 - pre 135 meseci
Nešto sumnjam da se na Win 7 nikada nije zaglavio neki sistemski proces
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM14.03.2013. u 13:03 - pre 135 meseci
Ali je svakako realnije porediti sa Win7 nego sa XP-om kao sto si prvobitno.

Bachi, u ovom slucaju nije blokirao mmc.exe nego taj snap-in sto moze da bude iz raznih razloga (ne znam koji je snap-in u pitanju). Tipa disk manager moze da blokira na neko vreme ako postoji problem sa nekim od diskova.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Microsoft Windows 8 RTM14.03.2013. u 13:09 - pre 135 meseci
E meni vala na istom mašini nije.

@Shadowed, u pitanju je potpuno isti snapin koji je radio sasvim lepo na W7, a na W8 neće. Znači ista mašina, sve isto, na W8 se startuje svake prestupne godine, dok je na W7 radilo perfektno.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Microsoft Windows 8 RTM

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 19590 | Odgovora: 92 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.