Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prodaja programa i besplatni kompajleri

[es] :: Art of Programming :: Prodaja programa i besplatni kompajleri

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12793 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kosta90s
Freelancer programmer
Srbija

Član broj: 306289
Poruke: 27
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+3 Profil

icon Prodaja programa i besplatni kompajleri28.08.2012. u 21:13 - pre 141 meseci
Zdravo,

Uskoro zavrsavam fax i zeleo bih da pokrenem sopstveni biznis.
Zeleo bih da koristim neki besplatan alat(kompajler sa IDE ) za programiranje u c/c++ (eventualno C#) koji bi mi omogucio nesmetanu prodaju programa zatvorenog koda.
Zapocetak bi radio sitnije programe koje rade sa bazama pod win os-om (mozda kasnije i pod gnu/lin).

Moze i neki komercijalni, samo da nije mnogo skup .

Znam da postoji slicna tema iz 2003 godine na forumu, ali nisam siguran da li se nesto promenilo u medjuvremenu.

M$ VS Express je besplatan, ali ne znam da li mogu prodavati programe.

Pozdrav,
Kosta
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri28.08.2012. u 21:47 - pre 141 meseci
GNU prevodioci ti omogućavaju da prodaješ svoj kod licenciran kako hoćeš. Jedino što kad uz program isporučiš njihove dll-ove, oni su pod naravno pod njihovom licencom (što moraš da napišeš u dokumentaciji uz svoj program), a svoje binarne fajlove isporučuj kako god hoćeš. GNU prevodioce za Windows ćeš naći u okviru MinGW paketa.

Što se tiče biblioteka, radni okvir opšte namene koji ti zadovoljava potrebe je Qt. Važe slične napomene kao za GNU prevodioce uz dodatno ograničenje da svoje fajlove sa Qt-ovim linkuješ dinamički, a ne statički. U slučaju statičkog povezivanja bi morao da opensorsuješ svoj kod, a pošto ti to ne odgovara, povezivanje ćeš vršiti dinamički. Originalna binarna verzija Qt-a je podešena upravo za takvo povezivanje. Postoje i alternative za Qt kao što su wxWidgets, GTK, GTK+ i FLTK, koje ti dozvoljavaju i statičko povezivanje bez ograničavanja na model isporuke tvog programa, ali je Qt moćniji.

Integrisano okruženje koje je dobro integrisano sa Qt-om je QtCreator. Takođe ne nameće nikakva ograničenja na model isporuke tvog programa.

Sve prethodno navedeno se nalazi u QtSDK paketu.

Biblioteka sa još džidža-bidža koja bi ti odgovarala je boost. Sasvim je slobodno možeš koristiti u svojim zatvorenim komercijalnim programima.

Što se baza podataka tiče, besplatne koje ti ne nameću ograničenja na model isporuke tvog koda su PostgreSQL i Firebird. Takva je i SQLite, ali su joj mogućnosti daleko skromnije. Sve one se mogu koristiti iz Qt programa.

Sve navedeno radi pod GNU/Linux, Windows i MacOS X sistemima (pa i šire), besplatno je otvoreno i slobodno. Postoji i komercijalna licenca za Qt, ali ti ona nije potrebna ako ne želiš komercijalnu podršku za Qt i ako svoj kod povezuješ dinamički sa Qt-om. Za to je dovoljno otvoreno izdanje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

del-boy
Bojan Delić
Beograd

Član broj: 9330
Poruke: 1089

Sajt: www.delic.in.rs


+21 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri28.08.2012. u 21:55 - pre 141 meseci
Nedeljko je dao poprilično opširan odgovor, tako da bih samo dodao da Visual Studio Express možeš koristiti za razvoj komercijalnih aplikacija.

Takođe za c/c++ razvoj možeš koristiti i eclipse, postoji plugin, ali ne znam koliko je dobro urađen, nisam ga koristio već par godina.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri28.08.2012. u 21:59 - pre 141 meseci
Re C#,

cak ni kod najskupljeg Visual Studia licenca samog okruzenja nije vezana za prozvode napravljene softverom vec za pravo koriscenja integrisanog okruzenja. Sto u prevodu znaci sve i da piratujes visual studio i da te uhvate proizvodi pisani tim visual studiom nisu nelegalni. U osnovi nista sto ti VS napravi nije nemoguce uraditi rucno u notepadu ako si dovoljno zaludan, poenta je samo u tome da investiranjem u alat skracujes vreme ad sve kucas manuelno.

Ti naravno ne bi trebao da piratujes softver, narocito ako imas firmu (poreska provera licence) i VS Express je besplatan i nista te ne obavezuje da otvaras kod.

Iskreno, ako ces da se bavis bazama i ponekim front-end GUIem drzi se dalje od C++-a. Bolje i Java (khm, khm) ako ti je cross-platform vazan (da li je?). Poenta biznisa je da se prave pare, ne da se jure pointeri i mem leakovi.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri28.08.2012. u 23:12 - pre 141 meseci
Citat:
mmix: cak ni kod najskupljeg Visual Studia licenca samog okruzenja nije vezana za prozvode napravljene softverom vec za pravo koriscenja integrisanog okruzenja. Sto u prevodu znaci sve i da piratujes visual studio i da te uhvate proizvodi pisani tim visual studiom nisu nelegalni.

Uhuhu... Iz iskaza da

1. licenca ne nameće ograničenje za pravljenje proizvoda,
2. licencu nemaš,

zaključuješ da je proizvod legalan. Nelegalan je samim tim što nije proizveden legalno.

Ako licencu nemaš, savršeno je nebitno šta u njoj inače piše. Isto važi i za GPL biblioteke. Nisi dužan da prihvatiš uslove uopšte. No, onda si kriv za povredu kopirajta, jer je upravo kopirajt taj koji zabranjuje sve šta treba bez ovlašćenja koja nemaš.
Citat:
mmix: U osnovi nista sto ti VS napravi nije nemoguce uraditi rucno u notepadu ako si dovoljno zaludan, poenta je samo u tome da investiranjem u alat skracujes vreme ad sve kucas manuelno.

Jasno. I windows iso, kao i bilo šta drugo sam mogao da nakucam u hex editoru. Šta onda ima da bilo ko kupuje bilo šta kada je to moguće nakucati u hex editoru.

Mojne da zamlaćuješ čoveka.
Citat:
mmix: Iskreno, ako ces da se bavis bazama i ponekim front-end GUIem drzi se dalje od C++-a. Bolje i Java (khm, khm) ako ti je cross-platform vazan (da li je?). Poenta biznisa je da se prave pare, ne da se jure pointeri i mem leakovi.

Možda ima smisla iz nečije perspektive, a možda iz nečije ne. Za C++ postoje pravi GC-ovi ako baš hoćeš (moguće ih je relativno lako napraviti redefinisanjem new i delete operatora ili šablonskim pokazivačkim klasama), a može se ići i na delimična rešenja - malo klasični pokazivači, malo pametni pokazivači itd. Java/C# tu ne nude ništa pametno u odnosu na C++.

Ono gde je C++ realno bolji je da nudi slobodu. Recimo, dopušta višestruko nasleđivanje klasa, koje je u Java/C# svetu svedeno na jednostruko nasleđianje klasa i višestruko nasleđivanje interfejsa. Zaboga, to je zbog inverzije zavisnosti koja ima i prednosti i mane. Pa, kada je već tako, valjda treba da imam slobodu da izaberem da li taj princip hoću ili neću, a ne da me alat pravi budalom.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 29.08.2012. u 06:51 GMT+1]
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri29.08.2012. u 00:35 - pre 141 meseci
Zapravo, jezik neka sam sebi odabere.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri29.08.2012. u 08:50 - pre 140 meseci
Nedeljko to sto ti mislis da je copyright infringement nema veze sa realnoscu. Sta ti mislis da ce se desiti ako koristi piratovan VS Ultimate i uleti poreska u kontrolu i nadju da nema licencu (sve i da to proveravaju sto, btw, nisam bas 100% siguran da rade za devtools, nisam siguran cak ni da uopste vise proveravaju softver)? Posto je napravljen proizvod "nelegalan" uzece ga (preuzetu vlasnistvo), zabraniti prodaju ili nesto trece? Naravno da nece, "samo" ce kazniti firmu za koriscenje nelegalnog softvera. Ima to mnogo vece reperkusije od izrade softvera, isto bi onda vazilo za podatke napravljene nelegalnim knjigovodstvenim softverom, kompletan biznis bilo koje vrste radjen sa nelegalnog OSa, itd.

Poredjenje sa GPL bibliotekama nema rezona ovde, nista iz visual studia ne postaje deo aplikacije pa ne postoje delovi aplikacija koji poticu iz neke druge licence sa kojom treba da se bakces. Iako koristis piratski softver, proizvod koji napravis (a koji sam po sebi ne krsi licence) je legalan. Ako nije onda znaci da neko drugi ima kontrolu nad njim, a nema.

Ni na "trulom zapadu" to ne vazi isto, sta vise bilo je 90ih (kad se cela piracy prica zahuktavala) nekoliko slucajeva gde su vlasnici softvera pokusavali da zabrane pristup ili preuzmu rezultate rada na njihovom softveru i gde je sud zapravo presudjivao u korist vlasnika podataka i od tad se to pitanje ne poteze u toj formi. U osnovi vrednost stvorena radom na piratovanom softveru je nerazdvojna kombinacija vrednosti og softvera i rada koji je firma platila (dev npr), samim tim vlasnik softvera ne moze legalno preuzeti kontrolu nad istim ali moze da trazi odstetu koja varira od vrednosti licence i sudskih troskova pa do visestruke vrednosti gotovog proizvoda, u zavisnosti od juridikcije. Ali nigde se napravljeni proizvod ne tretira kao nelegalan, iako sam siguran da bi copyright mafija to najvise volela.



Tvoj argument o hex editoru isto ne pije vodu za .NET platformu, tebi zaista NE TREBA VS da napises bilo koji, bilo koliko kompleksan softver za .NET platformu jer nema binary dependencies koji mogu nastati samo iz IDEa, apsloutno sve je u sors human-readable formi, bilo da je kod, deklaracija ili konfiguracija, najkompleksniji fajl format koji imas je XML. Svi kompajleri, modeleri, i prateci alati koji su ti neophodni su deo WindowsSDK tako da ti cak ni VS Expres nije neophodan (sta vise VS koristi te iste alate). Naravno, svoje vreme vrednujem dovoljno da ne zelim da kucam 100 linija XMLa za nesto sto mogu da odradim sa par klikova misem u dizajneru ali to ne znaci da ne bih mogao da to zelim ili moram. Sa druge strane, kad ti budes napisao windows ISO iz hex editora, ja ti skidam kapu... (al da ne viris u drugi prozor )

Da se razumemo, ne podrzavam pirateriju i mislim da ako koristi VS isti i treba da plati, ali plasiti ljude pricama o baba-rogama koje ce im ukrasti sve zube je neozbiljno, dovoljno je strasna i inspekcija poreske

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri29.08.2012. u 09:13 - pre 140 meseci
Citat:
Nedeljko: Možda ima smisla iz nečije perspektive, a možda iz nečije ne. Za C++ postoje pravi GC-ovi ako baš hoćeš (moguće ih je relativno lako napraviti redefinisanjem new i delete operatora ili šablonskim pokazivačkim klasama), a može se ići i na delimična rešenja - malo klasični pokazivači, malo pametni pokazivači itd. Java/C# tu ne nude ništa pametno u odnosu na C++.

Ono gde je C++ realno bolji je da nudi slobodu. Recimo, dopušta višestruko nasleđivanje klasa, koje je u Java/C# svetu svedeno na jednostruko nasleđianje klasa i višestruko nasleđivanje interfejsa. Zaboga, to je zbog inverzije zavisnosti koja ima i prednosti i mane. Pa, kada je već tako, valjda treba da imam slobodu da izaberem da li taj princip hoću ili neću, a ne da me alat pravi budalom.


Haha, i ko sad zamlacuje coveka?

Bez ljutnje, ali ti si definitivan pokazatelj zasto dobri devovi cine lose menadzere. Ti si zalepljen za tehnologiju i lepotu tehnologije i zaboravljas da je cilj biznisa pravljenje para, ne imanja gde da odes da se zabavis od 9 do 5 Cuj, visestruko nasledjivanje, to mi je trebalo, hmmmm, celih NULA puta, sve i da ga imam u C#-u ne bih ga koristio jer povecaav kompleksnost bez iakkve potrebe. Tvoja sloboda po tom pitanju je irelevantna kao i tvoj odnos ljubavi i mrznje prema razvojnom alatu.

Poenta biznisa, narocito ako ga finansiras iz sopstvenog dzepa ili sopstvenim vremenom je da stignes od tacke A (ideja) do tacke B (prozvod za prodaju) u najkracem roku za najveci deo trzista sa najmanje cimanja baratajuci proizvodom koji je lak za odrzavanje i lak za dalje prosirivanje i sirenje biznisa novim devovima. Za biznis aplikacije C++ tu gubi debelo kao i koncept multiplatformske aplikacije, bar jos neko vreme dok MS ne utepa Windows. Ako ti to ne vidis, to je sasvim ok, ali realnost je da je sve manje C++ shopova koji rade takve stvari. Ja nisam skoro video firmu koja nema legacy C++ proizvod iz 90ih a da je krenula sa C++ razvojem, ili je .NET ili Java u zavisnosti od toga na koju platformu gadjaju. Jednostavno nema rezona.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri29.08.2012. u 09:34 - pre 140 meseci
I zaboravili smo na vrlo vaznu ali kompletno legalnu opciju zvanu Visual Studio Ultimate TRIAL. Radis 90 dana, sacuvas sors sa strane, onda reinstaliras i krenes zsa novih 90 dana. Nije koser ali je potpuno legalno.

I na jos vazniju stvar a to je Microsoft BizSpark program, koji je dzabe. http://www.microsoft.com/bizspark/About/Default.aspx



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri29.08.2012. u 09:46 - pre 140 meseci
Legalno je instalirati na istom Windows-u? Tj. hoce li uopste da se instalira? Naravno, uvek mozes reinstalirati i Windows ili vratiti stari image.
Cini mi se da ne dozvoljavaju komercijalnu upotrebu trial-a, mada je to prilicno fleksibilno, sta god da radis, uvek mozes da kazes da testiras kako radi sa tvojim proizvodom.
A i.. Znaju li inspekcije za pojam trial software-a? :)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri29.08.2012. u 10:12 - pre 140 meseci
Re-image naravno, posle aktivacije :). Nema ogranicenja tokom tih 90 dana, mozes komotno da radis komercijalnu primenu, prekrsices EULA samo ako nastavis da koristis taj VS posle 90 dana ali to se resava kroz loophole, EULA ti ne zabranjuje da ponovo ides u trial samo zabranjuje korisenje tog trial-a. A sors je tvoj i nevezan za taj trial tako da mozes komotno da nastavis na drugom trial-u ili u notepadu ako hoces. Mada je kazem to potpuno unfair prema MSu, a ne pricamo o nekoj lovi, ako se bas ne kvalifikujes ni za BizSpark (a ako imas startup firmu ispunjavas uslove) onda imas Action Pack (MAPS) Developer & Design koji kosta $370 i uz njega dobijes i windows i VS Professional i Blend i 10 ofis licenci i sve client i server OSove, nekih cirka $20k u licencama. Pricamo cisto teorijski dakle o vlasnistvu nad sorsom, ja definitivno ne podrzavam piratovanje softvera, a sasvim definitivno ne kad postoje ovako jeftine opcije. 30k dinara za sav neophodan softver je sica, za te pare nemas ni pola pristojne dev masine.


A to da li inspekcija zna za trial je dobro pitanje :) Mada ne vidim zasto bi i morali da znaju, tokom trial-a bilo kakav audit ce vratiti ispravnu trial licencu, bilo generic pocetnu od 30 dana, bilo personalizovanu prosirenu od 90. Bilo bi dobro da neko ko ima firmu kaze dal su proveravali dev tools, nesto mi se cini da se oni fokusiraju samo na OS i Ofis.

[Ovu poruku je menjao mmix dana 29.08.2012. u 11:26 GMT+1]
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

kosta90s
Freelancer programmer
Srbija

Član broj: 306289
Poruke: 27
109.106.243.*



+3 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri29.08.2012. u 12:12 - pre 140 meseci
Mislim da cu krenuti sa QT. Ne smeta mi dinamicko linkovanje.
Sto se tice jezika najbolje poznajem c, c++ i c#. Mogu reci da sam se upoznao sa javom (imam 10) tokom cetvrtog semestra i ne svidja mi se. Mozda je nekad budem koristio za Android ali ne verujem.

Doduse jos nemam neku prestavu sta bi programirao ali polako prikupljam ideje i informacije do kraja skolovanja. :) Mozda nekad nesto i bude od mene xD

Hvala svima na informacijama.

[Ovu poruku je menjao kosta90s dana 29.08.2012. u 13:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri29.08.2012. u 12:56 - pre 140 meseci
^
Nisam znao da ciljaš i android. Desetog avgusta 2012 digia je otkupila Qt kompletno od nokije i najavila podršku za android i iOS, tako da onda nema šta da se priča, ako misliš da jedan proizvod valjaš na svim tim platformama. Mada, to često ne ide tako, nego za poslovanje napraviš jednu aplikaciju za desktop, drugu napraviš za server, a treće kao klijent za mobilne telefone.

@mmix
Citat:
Kopirajt zabranjuje neovlašćeno umnožavanje (u šta sapdaju i instaliranje i izvršavanje) softvera.
Ovlašćenje nemaš.
Instalirao si softver.
Znači, prekršio si kopirajt.

Kraj dokaza.

Dakle, jeste kršenje kopirajta, a kakve će posledice da ima po prekršioca, to je često pitanje toga ko ima bolje advokate.
Citat:
mmix: Poredjenje sa GPL bibliotekama nema rezona ovde, nista iz visual studia ne postaje deo aplikacije pa ne postoje delovi aplikacija koji poticu iz neke druge licence sa kojom treba da se bakces.

Prvo i osnovno, ništa ne proističe ni iz jedne licence koju nemaš, štagod inače pisalo u njoj. Drugo, jesi li siguran da kompajleri nemaju nikakav kostur nalik parser generatorima, koji je dovoljno složen da ako ti ga nađu u kodu mogu da ga tretiraju kao kombinovani rad?
Citat:
mmix: moze da trazi odstetu koja varira od vrednosti licence i sudskih troskova pa do visestruke vrednosti gotovog proizvoda, u zavisnosti od juridikcije.

Misliš, ne uzmu ti proizvod, nego višestruko uvećanu protivvrednost? Ako je tržišna vrednost proizvoda milion dolara, ne uzmu ti proizvod (ionako, koji će im), već nekoliko miliona dolara kinte. Ako sam te dobro shvatio, to je mnogo gore po prekršioca.
Citat:
mmix: Haha, i ko sad zamlacuje coveka?

Bez ljutnje, ali ti si definitivan pokazatelj zasto dobri devovi cine lose menadzere. Ti si zalepljen za tehnologiju i lepotu tehnologije i zaboravljas da je cilj biznisa pravljenje para, ne imanja gde da odes da se zabavis od 9 do 5 :) Cuj, visestruko nasledjivanje, to mi je trebalo, hmmmm, celih NULA puta, sve i da ga imam u C#-u ne bih ga koristio jer povecaav kompleksnost bez iakkve potrebe. Tvoja sloboda po tom pitanju je irelevantna kao i tvoj odnos ljubavi i mrznje prema razvojnom alatu.

Poenta biznisa, narocito ako ga finansiras iz sopstvenog dzepa ili sopstvenim vremenom je da stignes od tacke A (ideja) do tacke B (prozvod za prodaju) u najkracem roku za najveci deo trzista sa najmanje cimanja baratajuci proizvodom koji je lak za odrzavanje i lak za dalje prosirivanje i sirenje biznisa novim devovima. Za biznis aplikacije C++ tu gubi debelo kao i koncept multiplatformske aplikacije, bar jos neko vreme dok MS ne utepa Windows. Ako ti to ne vidis, to je sasvim ok, ali realnost je da je sve manje C++ shopova koji rade takve stvari. Ja nisam skoro video firmu koja nema legacy C++ proizvod iz 90ih a da je krenula sa C++ razvojem, ili je .NET ili Java u zavisnosti od toga na koju platformu gadjaju. Jednostavno nema rezona.

Apsolutno se ne ljutim, ali ovaj post mi deluje kao da si ti taj koji je zaslepljen svetošću .NET-a i donekle Jave jer tvrdiš da se u njima brže dobije proizvod bez ikakve validne argumentacije. Dakle, GC nije prednost Jave/C#-a, jer ga ima i C++ (dobro de, nije ugrađen u jezik, ali ih ima opensource besplatnih i za komercijalnu upotrebu, pošto to nije nikakva nauka napraviti). Ako C++ ima sve što i Java/C# (a nema), to ne govori ništa o prednostima Jave/C#-a.
Citat:
mmix: I zaboravili smo na vrlo vaznu ali kompletno legalnu opciju zvanu Visual Studio Ultimate TRIAL. Radis 90 dana, sacuvas sors sa strane, onda reinstaliras i krenes zsa novih 90 dana. Nije koser ali je potpuno legalno.

I na jos vazniju stvar a to je Microsoft BizSpark program, koji je dzabe. http://www.microsoft.com/bizspark/About/Default.aspx

Odakle ti da je legalno zezati sistem? U čemu je onda poenta onih 90 dana? Zašto ne postoji dugme "produži još 90 dana"? Daj, ne zezaj.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri29.08.2012. u 13:30 - pre 140 meseci
Još nešto. Ako ne ciljaš samo na Windows, zaboravi na .NET. Ne-MS implementacije poput Mono-a jednostavno nisu profi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
..p-217-149-135-124.signet.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri29.08.2012. u 15:34 - pre 140 meseci
Citat:
Nedeljko:
Apsolutno se ne ljutim, ali ovaj post mi deluje kao da si ti taj koji je zaslepljen svetošću .NET-a i donekle Jave jer tvrdiš da se u njima brže dobije proizvod bez ikakve validne argumentacije. Dakle, GC nije prednost Jave/C#-a, jer ga ima i C++ ...


Ovo je zanimljiva tvrdnja koju nisam jako dugo cuo :)

Kako objasnjavas cinjenicu da se cela IT industrija prebacila/prebacuje (gde je to moguce) sa C++ na Javu i .NET?

Zasto Google gura Javu kao jezik za Android pored zivog C++ ispod haube?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.hsi.kabelbw.de.



+7169 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri29.08.2012. u 15:49 - pre 140 meseci
Pa eto, sad kada je MSFT povukao rucnu na svoju cuvenu tvrdnju da je "native mrtav" i vratio COM iz mrtvih kao primarni Win 8 API... sad ce serije powerpointas-a da krenu da "evangelisu" stari-novi COM, tj. WinRT :-)

Ako stara powerpoint ekipa koja je gurala .NET ima problem sa tim (posto bi morali da se po*enjaju po svojoj "native je mrtav" mantri koju su propovedali 10 godina) - no frx, stizu mlade snage zeljne napredovanja i guranja "trendy" tehnologija :)

A za sve to vreme, stari "losi" C++ zivi i dan danas, nigde nije otisao. Pored svih C#-ova, F#-ova, Z-ova, ZNJ-ova ili koja god da je nova moda za sezonu "jesen/zima 2012".

Citat:

Zasto Google gura Javu kao jezik za Android pored zivog C++ ispod haube?


Zato sto je Java bila kul u vreme kada se Android tim razmisljao na sta ce da se piggybackuju, C++ je mator i ne-kul... za uspeh u 'dolini moras da koristis modernije buzzworde. A sve ozbiljno u tom Androidu radi tata C, ali posto C zvuci kao dedin gramafon to se ne pominje puno :)

Citat:

Kako objasnjavas cinjenicu da se cela IT industrija prebacila/prebacuje (gde je to moguce) sa C++ na Javu i .NET?


Cela IT industrija? Wow :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
212.178.241.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri29.08.2012. u 16:01 - pre 140 meseci
Citat:
Nedeljko:
Još nešto. Ako ne ciljaš samo na Windows, zaboravi na .NET. Ne-MS implementacije poput Mono-a jednostavno nisu profi.


Ne znam da li sam pisao ovde, ali ću ponoviti - ne samo da je profi, već je tokom razvoja aplikacije sa tri-četiri klase (implementacije raznih algoritama za rešavanje problema u igrama) MonoDevelop pucao bar dva puta dnevno. Nisam ni siguran da je novac uspeo da kompenzuje izgubljene nerve i stečenu naviku da svake tri sekunde pritiskam CTRL-S (makar i ništa ne radio - nek se nađe).
 
Odgovor na temu

loginkiller
Login Killer

Član broj: 121645
Poruke: 76
77.243.28.*



+4 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri29.08.2012. u 16:11 - pre 140 meseci
Mislim da google gura javu zbog kompatibilnosti aplikacija sa raznim verzijama androida i razlicitih mcu. Ubaci virtuelnu masinu(u daljem tekstu VM) u mob i resio je stvar kompatibilnosti, ali zbog VM Android sporije radi od iOS. Kernel iOS i Androida su manje vise slicni(darwin i lin), ali Android ukopava VM.
----------
MSI H61M-P22 (B3), Intel® Pentium® Dual-Core G840 , DDR3 4GB 1333MHz Silicon Power, Nvidia GeForce 7300 LE, WD Black SATA 160GB , DVD-
RW Pioneer SATA, Bluetooth 2.0, Remote control(use IgorPLUG), Case Moded, MS Industrial 5.1(ML-6015), Dell U2312HM, Dell L100 keyboard, A4Tech X7 748k mouse
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.hsi.kabelbw.de.



+7169 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri29.08.2012. u 16:16 - pre 140 meseci
Zato performance-critical stvari u Androidu ljudi cesto pisu koristeci NDK, ponistavajuci sve te navodne prednosti Jave.

A, kao sto rekoh, na nivou samog OS-a, sve vredno pomena sto je kriticno za performanse (web browser layout engine, opengl, multimedia framework, ...) je raspisano u C/C++. Ne mogu da zamislim na sta bi licilo da su raspisali i browser u Javi... verovatno bi trazio 220V prikljucak.

Nemam ja nista protiv Jave ili .NET-a, ali mi se cini da ipak ne zivim u istom svetu gde je "cela IT industrija" presla na njih.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Prodaja programa i besplatni kompajleri29.08.2012. u 16:17 - pre 140 meseci
Po pitanju izbora jezika:

Glavna prednost Jave i C#-a nad C++ jezikom je što ih zna mnogo veći broj programera, tako da ako otvaraš firmu, sa njima ćeš lakše da zapošljavaš ljude.

Prednost Jave nad .NET-om je što te ne zakucava za MS i što imaš zilion besplatnih alata.

Ja ne znam šta su prednosti .NET-a nad Javom. .NET-ovci kažu da se .NET brže razvija od Jave, a Javadžije kažu da u Javu ulaze samo proverene stvari, a da se u .NET ubacuje sve i svašta k'o lopatom, tako da je to relativno.

Što se C++/Qt sveta tiče, uskoro će nuditi portabilnost između Windows / GNU/Linux / MacOS X / Android / iOS sistema. Takođe, za C/C++ ima koliko hoćeš kvalitetnih besplatnih biblioteka.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Prodaja programa i besplatni kompajleri

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12793 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.