Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Programiranje kao posao?

[es] :: Art of Programming :: Programiranje kao posao?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 53567 | Odgovora: 279 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+267 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 09:57 - pre 142 meseci
Ma pusti Tosa, oće da kaže da kod njega - Seoul, South Korea - toga nema!
Jes, hau jes nou ! Pa u Kaliforniji će ti meriti na milimetar koliko se dugo i iskreno smejes na prazno!

A posebno me oduševi kad ljudi komentarisu knjigu koju nisu čitali.
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
*.ptt.rs.



+128 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 11:00 - pre 142 meseci
@Boyka
ne mogu da te savetujem u vezi posla.
Ali mogu ti reci ovo:
1. Poslusaj svacije misljenje
2. Vidi koliko je savetovalac uspesan u tome o cemu te savetuje
2a. Ako vidis da je neko uspesan u onome sta te zanima, uci od njega
3. Naravno sve uzmi sa dozom rezerve jer ipak ljudi te savetuju od ljudi ucis, i najbolji grese (namerno ili slucajno)

Moje misljenje na temu veza ledja itd. Osim u par specificnih slucajeva (u koje spada <1% zanimanja, ljudi sta god), veza treba onima koji su 1. nesposobni, 2. lenji, 3. radno mesto im je usko vezano za drzavu (mada oni su u onoj <1% grupi). Jer ako vec znas da ima malo radnih mesta za tvoje zanimanje, onda bato moras da budes baja u tome, ne mozes da cekas da "to naucis na faxu" nego moras da sam citas, ucis, juris.

Sto se 500e plate tice, jeste ona sada realnost ali cim average fizikalac skonta da moze da slaze kvadratice umesto blokova, pasce ta plata na realan nivo. Dakle uci i bazicne stvari i gledaj da u tome sto radis budes najbolji. Neko pre toga rece sve sto napravis razmisli da li bi i koliko ti to platio. Sve sto programiras radi kao da je deo sire slike, za sve sto koristis tudje u kodu moras da znas kako radi. (biblioteke, frejmvorci itd.)

Inace ovo sto pricam ne pricam iz licnog iskustva nego iz iskustava skupljenih iz bliske okoline, kako je ko prosao od meni poznatih ljudi. Definitivno ljudi za koje smatram da su dobri, dobro su prosli... A skoro niko od njih nije poceo da trazi posao sa CV-om punim open source projekata, freelanceom itd. Svi su ono sto su ucili na faxu ucili glavom, ono sto je bitno ucili i van faxa. Nije bilo bitno da se ispit polozi 6icom ili 10kom nego da se to nauci.
 
Odgovor na temu

Boyka
BPS

Član broj: 287185
Poruke: 338
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 12:52 - pre 142 meseci
Citat:
the_tosic:
@Boyka
ne mogu da te savetujem u vezi posla.
Ali mogu ti reci ovo:
1. Poslusaj svacije misljenje
2. Vidi koliko je savetovalac uspesan u tome o cemu te savetuje
2a. Ako vidis da je neko uspesan u onome sta te zanima, uci od njega
3. Naravno sve uzmi sa dozom rezerve jer ipak ljudi te savetuju od ljudi ucis, i najbolji grese (namerno ili slucajno)

Moje misljenje na temu veza ledja itd. Osim u par specificnih slucajeva (u koje spada <1% zanimanja, ljudi sta god), veza treba onima koji su 1. nesposobni, 2. lenji, 3. radno mesto im je usko vezano za drzavu (mada oni su u onoj <1% grupi). Jer ako vec znas da ima malo radnih mesta za tvoje zanimanje, onda bato moras da budes baja u tome, ne mozes da cekas da "to naucis na faxu" nego moras da sam citas, ucis, juris.

Sto se 500e plate tice, jeste ona sada realnost ali cim average fizikalac skonta da moze da slaze kvadratice umesto blokova, pasce ta plata na realan nivo. Dakle uci i bazicne stvari i gledaj da u tome sto radis budes najbolji. Neko pre toga rece sve sto napravis razmisli da li bi i koliko ti to platio. Sve sto programiras radi kao da je deo sire slike, za sve sto koristis tudje u kodu moras da znas kako radi. (biblioteke, frejmvorci itd.)

Inace ovo sto pricam ne pricam iz licnog iskustva nego iz iskustava skupljenih iz bliske okoline, kako je ko prosao od meni poznatih ljudi. Definitivno ljudi za koje smatram da su dobri, dobro su prosli... A skoro niko od njih nije poceo da trazi posao sa CV-om punim open source projekata, freelanceom itd. Svi su ono sto su ucili na faxu ucili glavom, ono sto je bitno ucili i van faxa. Nije bilo bitno da se ispit polozi 6icom ili 10kom nego da se to nauci.


Bas tako, vec sam naveo to da sam samo od skole ucio, dosad bi znao samo neke osnove oop i ado.net-a... Mene je programiranje privuklo preko skole, da nije bilo nje verovatno nikada ne bih ni otvorio c# ili neki drugi programski jezik.
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
2001:470:9db1:.*



+679 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 13:18 - pre 142 meseci
Recite vi šta hoćete tosi, ali ako se izbaci standardni TV program iz dnevnog plana, uštedi se mnogo vremena za coding :)
Kako ono ide... hiljade i hiljade sklekova, hiljade i hiljade trbušnjaka?


Citat:
whitie2004:
Ma pusti Tosa, oće da kaže da kod njega - Seoul, South Korea - toga nema!
Jes, hau jes nou ! Pa u Kaliforniji će ti meriti na milimetar koliko se dugo i iskreno smejes na prazno!

A posebno me oduševi kad ljudi komentarisu knjigu koju nisu čitali.

Ako je pitanje postavljeno na ES, onda baš nisam siguran da bi odgovori trebali biti formulisani u domenu self-help knjiga. Pitao je oko programiranja na tehničkom forumu namenjenom za tu svrhu, takve odgovore bi trebalo i da dobije, ako mu već treba šira pomoć, to nije za Art of Programming.
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+267 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 14:44 - pre 142 meseci
Bojim se da Boyka-e nije postavio pitanje u vezi nekog problema u programu ili neke tehnicke nedoumice. Naprotiv ima problem organizacije, izbora zivotnog puta, opredeljenja ...

Citat:
I sad recimo da sam naučio sve to, koje korake preduzeti? Da li otići u inostranstvo ili ostati ovde? Da li raditi za firmu ili biti 'freelancer'? Najbolje bi bilo da neko ko je sve ovo prošao da savete ljudima koji žele ovim da se poslovno bave, a na početku su..


Predlozio sam mu knjigu koja mu pomaže da odradi bas to. Da odredi zivotne ciljeve, prioritete, metode da dodje do njih ... OK, ima i deo o motivaciji, ali sve to će ga pitati i potencijalni poslodavac. Očito da Boyka ima iskustva sa dosta tih stvari u programiranju, ali ovaj deo nije pokrio. Nema jos date odgovore na tu temu, a srednju skolu je davno završio.

Onakousput - mislis da su sklekovi i trbušnjaci bolji savet, prilagodjen ES-u?
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

masetrt
Marko Djurovic
Programer, Omni-Explorer
Beograd

Član broj: 3129
Poruke: 228
95.180.43.*

Sajt: www.vast.com


+2 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 15:33 - pre 142 meseci
Citat:
whitie2004:
Bojim se da Boyka-e nije postavio pitanje u vezi nekog problema u programu ili neke tehnicke nedoumice. Naprotiv ima problem organizacije, izbora zivotnog puta, opredeljenja ...

Citat:
I sad recimo da sam naučio sve to, koje korake preduzeti? Da li otići u inostranstvo ili ostati ovde? Da li raditi za firmu ili biti 'freelancer'? Najbolje bi bilo da neko ko je sve ovo prošao da savete ljudima koji žele ovim da se poslovno bave, a na početku su..


Predlozio sam mu knjigu koja mu pomaže da odradi bas to. Da odredi zivotne ciljeve, prioritete, metode da dodje do njih ... OK, ima i deo o motivaciji, ali sve to će ga pitati i potencijalni poslodavac. Očito da Boyka ima iskustva sa dosta tih stvari u programiranju, ali ovaj deo nije pokrio. Nema jos date odgovore na tu temu, a srednju skolu je davno završio.

Onakousput - mislis da su sklekovi i trbušnjaci bolji savet, prilagodjen ES-u?


Posto si toliko uporan moram da napisem nesto. Prvi savet koji si dao u ovoj temi i nacin na koji si ga prezentovao je tipican, za citace knjiga tipa ove koje si naveo. Znaci iskrivljenom logikom povezujes problem sa banalnim primerima iz "realnog zivota" i tako nudis "resenje" koje je sve samo ne pravo resenje.

O kakvoj kradji znanja pricas. To sto ti pricas je kupljenje fora kako u svakoj situaciji da delujes sto manje lame iako u stvari nemas pojma o cemu se radi. Cinjenica je da u Kaliforniji (posto vec nju navodis kao reper) ima gomila "softver inzenjera" koji godinama tako egzistiraju i kojma se stvarno meri lenjirom koliko se dugo smeju na prazno. Skakucu iz firme u firmu prodavajuci damu za bubrege.

Sa druge strane imas prave inzenjere koji i u stvarnosti nesto urade. To znanje sigurno nisu "ukrali" nego su ucili i ucili bas po tom principu hiljade i hiljade sklekova. Zalim ali ako hoces stvarno nesto da naucis instant knjige "kako dotaknuti zvezde by John Smith" ti nece pomoci. Samo linearna algebra 1 ima vise strana nego bilo koja knjiga "Kako biti uspesan na poslu i bog u krevetu i izdrzavati 8 zena" i svaka od tih strana zahteva mnogo vise vezbe i koncetracije nego bilo koja strana iz navedenih knjiga. Kroz rad covek spozna zasta je sposoban, sta su mu afiniteti i nacini kako se ostvaruje cilj, a i naucis nesto korisno.

O vrednosti besplatnih podataka na netu hmmmmmm, uzmes te podatke normalizujes ih struktuiras i eto kako od necega besplatnog dobijes nesto vredno. Samo da bi to uradio mora da se nauci mnogo iz teorije normalizacije. Informativno moze se procita http://www.ibm.com/developerwo...m-1112normalization/index.html (vidi jos jedna besplatna knjiga na netu, a nije bas da ne vredi).


Boyka , ako kodiras da bi zaradio za zivot a ne zanima te batali. Budi prodavac magle mozda je veci stres ali i novac je veci. Ako te pak zanima i volis (da ne odvajaj ljubav prema poslu od posla) knjige u ruke toliko toga ima samo iz matematike sta treba da znas. A kad naucis , ima ljudi koji ce adekvatno vrednovati tvoje znanje i rad

His majesty Grand Duke of Shumadija and Western Pomoravlje
 
Odgovor na temu

Boyka
BPS

Član broj: 287185
Poruke: 338
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 16:45 - pre 142 meseci
Čekajte malo, ja ne znam da li je iko ovde pročitao moj komentar(dva) gde sam napisao da sam stvarno zavoleo programiranje...

E sad što se tiče mog znanja, iskreno mislim da sa godinu+ programiranja znam više od nekih sa 5 godina...

Ono što sam iz C#.net-a dosad naučio je:
ovim redosledom:

1. Tipovi podataka(int, char, bool, string, byte itd...)
2. Varijable
3. Operatore
4. Petlje(if-else, for, foreach, while, do while, switch-case-default itd...)
5. Nizove
6. Enumeracije
7. Modifikatore pristupa(static, public, private, global,override itd)
8. Liste
9. Izuzetke(try, catch, finally)
10. IO klase
11. OOP(Metode, klase, Propertije, Konstruktore, Strukture, Izvedene klase itd)
12. Rad sa formama i kontrole(button, textbox, listbox, timer, dijaloge itd sve)
13. ADO.net klase(Access, MS SQL i MySQL), najviše provedenog vremena
14. Graphics - Drawing klase
15. rad sa XML klasama, to slabo znam
16. rad sa portovima, tu još vežbam

verovatno sam još nešto izostavio što znam, sada uglavnom radim sa WPF C# aplikacijama i Javom..
što se tiče Jave, prvih 11 od gore znam jer je isto kao u C#, a 11,12i 13 trenutno vežbam...

Ovo je moj blog inače -> http://forum.krstarica.com/ent...-Programski-jezici-šta-i-kako

[Ovu poruku je menjao Boyka dana 17.08.2012. u 17:55 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Boyka dana 17.08.2012. u 17:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 17:26 - pre 142 meseci
Svaki dobar programer je - lud. U pozitivnom smislu. A da bi postao lud, "dozvoljeno vreme" ili dnevni limit ne sme biti bitan faktor, ama nikada.
Vreme sme biti nekakav faktor samo kada se govori o deadline-u povodom projekta i tačka. Takođe, smatram da je tosa u pravu i da mu je svaka na mestu.

"Lezi lebe da te jedem", to može da prođe, jednom ili dva puta.
Kad se istroši takva sreća, koja je retka i kratkog veka, posle se na silu uči PRVO - kako se greje stolica (ne goozicom, već mozgom), pa tek onda sve što se - preležalo.
Ukoliko je to oko savladavanja tehinke ispravnog grejanja stolice mission impossible, tražiće se druga profesija.
Najverovatniji, budući scenario dotičnog programera.
Ukoliko taj ne želi da se usko fokusira samo na css, itd. :p
(ukoliko nije užljebljen u neku firmu gde je kontrola rada, na jako slabom nivou)

Što se mene tiče, ponekad je i 16 sati na dan, sasvim dovoljno. :)
Još ako se pravi nešto, a to nije topla voda i na kraju ispadne - dobro? :)
Pesma.
about:networking
 
Odgovor na temu

masetrt
Marko Djurovic
Programer, Omni-Explorer
Beograd

Član broj: 3129
Poruke: 228
95.180.43.*

Sajt: www.vast.com


+2 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 17:30 - pre 142 meseci
Super sto si zavoleo, to je jedan ogroma svet u kome sto vise naucis, kapiras da sve manje znas.

Ovo sto si ti do sada savladao (ne racunajuci osnove OOP) je ucenje programskog jezika i nekih APIja. Pored samih programskih jezika programiranje ukljucuje jos mnogo toga sto je sama srz software engineeringa.

Prvo algoritmi, pocnes od standardnih pa siris sve vise i vise

Teorija:
npr za pocetak Gang of 4 i njihovo designing patterns

Matematika:
verovatnoca i statistika,
analiza,
linerana,
diskretna

ne sad da znas doaz svake teoreme , ali da tibude jasno sta je sta i zbog cega. I najvaznije da znas da neka teorema postoji i da znas sta kaze (lenjivac pristup al sta ces :) )


Pa posle ima jos sta hoces iz koje god oblasti oces. I samo cepas ;), ovo je samo pocetak pocetaka

Ovo za 1+ godina programiranja, pa svakako ima i onih koji se time bave i 5 godina a znaju manje od tebe. Al to su ljudi koji su ucili kako ti sad ucis, aucili ADO.NET i cap kraj. Unose podatke i bas ih briga. Kad im spomenes osnovu iz baza kao npr normalizaciju najeze se i kazu to ce neko drugi odradi. Jbg dovodjenje bazu u 3. normalnu formu moras da znas. E pa isto tako je i u drugim oblastima programiranja, ima teorija koje moras da znas ako oces uspesno time da se bavis. Nije sve u programskim jezicima, naravno uvek mozes da budes i zanatlija i da skarabudzavas nrucene poslove i u tome nema nista lose. Ali ako oces da radis u nekoj firmi za vise od ih 500e koji su navedeni moras da budes inzenjer, mozda ne po zvanju ali svakako po znanju
His majesty Grand Duke of Shumadija and Western Pomoravlje
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 17:34 - pre 142 meseci
To što si naveo je početničko znanje, a sa 3+ godine se zna mnooogo više. Tvoje znanje se vidi iz onoga što si napisao o tome kako se prave web browser-i. Daću ti par saveta.

1. Nije tačno da ono što je besplatno ne vredi ništa. Cena je obično nevezana sa vrednošću.
2. Za sve što koristiš, udubi se u to kako radi ispod haube. E, onda se web beowser ne pravi stavljanjem komponente na formu, već da bi to bilo moguće, mora se prvo napraviti forma.
3. Matematika je vrlo korisna i ne uči se džabe na studijama računarstva.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
*.cust.tele2.hr.



+19 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 17:44 - pre 142 meseci
Citat:
Boyka:
Čekajte malo, ja ne znam da li je iko ovde pročitao moj komentar(dva) gde sam napisao da sam stvarno zavoleo programiranje...

E sad što se tiče mog znanja, iskreno mislim da sa godinu+ programiranja znam više od nekih sa 5 godina...

Ono što sam iz C#.net-a dosad naučio je:
ovim redosledom:

1. Tipovi podataka(int, char, bool, string, byte itd...)
2. Varijable
3. Operatore
4. Petlje(if-else, for, foreach, while, do while, switch-case-default itd...)
5. Nizove
6. Enumeracije
7. Modifikatore pristupa(static, public, private, global,override itd)
8. Liste
9. Izuzetke(try, catch, finally)
10. IO klase
11. OOP(Metode, klase, Propertije, Konstruktore, Strukture, Izvedene klase itd)
12. Rad sa formama i kontrole(button, textbox, listbox, timer, dijaloge itd sve)
13. ADO.net klase(Access, MS SQL i MySQL), najviše provedenog vremena
14. Graphics - Drawing klase
15. rad sa XML klasama, to slabo znam
16. rad sa portovima, tu još vežbam

verovatno sam još nešto izostavio što znam, sada uglavnom radim sa WPF C# aplikacijama i Javom..
što se tiče Jave, prvih 11 od gore znam jer je isto kao u C#, a 11,12i 13 trenutno vežbam...

Ovo je moj blog inače -> http://forum.krstarica.com/ent...-Programski-jezici-šta-i-kako

[Ovu poruku je menjao Boyka dana 17.08.2012. u 17:55 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Boyka dana 17.08.2012. u 17:56 GMT+1]


i misliš da puno znaš?
kad počnješ raditi shvatiš da neznaš ništa.
kad naučiš OOP tek si ušao u svijet programiranja i onda tek počinješ učiti.
znaš klesati, ali neznaš ništa isklesati.



 
Odgovor na temu

Boyka
BPS

Član broj: 287185
Poruke: 338
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 18:41 - pre 142 meseci
Ne smatram sebe profesionalcem, ali se ne smatram ni pocetnikom.

Neka mi neko da jednu poslovnu aplikaciju koju je radio, da vidim sta je to toliko strasno, pa mi treba znanje iz kvantne fizike i ceo Mendeljejev sistem elemenata LOL!

Znaci samo neka mi da sta treba da odradim, potrudicu se da uradim to u zakazanom periodu, moze?

Ako je u vezi sa bazama tim bolje

P.S Ja vise planiram da se posvetim web programiranju i web dizajnu, ali sto ne bi jos usavrsavao ovo sto dobro znam..
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.sbb.rs.



+267 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 19:01 - pre 142 meseci

Citat:
Prvi savet koji si dao u ovoj temi i nacin na koji si ga prezentovao je tipican, za citace knjiga tipa ove koje si naveo.

Vidi Marko. ETF u Beogradu sam upisao '81.god. Fortran sam polagao na IBM masini sa busenim karticama i diskom od 1 mega velicine tepsije za burek. Veruj mi da imam iskustva, a i matematiku sam, cini mi se, imao. Verovatno mozes predpostaviti i koje sam predmete usput jos procitao... A vidis, ti ovu knjigu nisi procitao! I to te ne sprecava da dajes svoje ocene i komentare. I veruj mi, i ja sam imao isto misljenje ... dok me jedan svapski bankar nije izmaltretirao sa tim na intervjuu!

Citat:
Samo linearna algebra 1 ima vise strana nego...

Sad merimo pamet na stranu ... cekaj da se setim. U moje vreme, osnovi elektro-tehnike( I. godina, osnova svake osnove), Surutka ->4 knjige i 5 zbirki. Ko je pobedio?

Ono predavanje o normalizaciji da ne citiram... ili da ja tebi pametujem da je sastavni deo normalizacije i denormalizacija, a da postoje i neki ( EAV data modeli ) koji su kontrolisani haos. A da to sve nema veze sa ES, svaki model ima kad i gde se koristi.

Evo i ovo pitanje sam znao :-) ali ne znam odakle vam ti komentari da zagovaram leba bez motike, Dali je lamer covek koji umesto na more provede dane i noci u zavrsavanju nekog posla. Mislis da je zaludan covek koji se angazuje danima da bi prisao kupcu, ostvario kontakt sa nekim iz banke ili drzavne uprave. Odakle to fokusiranje na termine plavusa, splav, bivsa zena - jel to neka negativna vizualizacija? Ni ja to sve nisam imao, ne ide to uz ETF, ali ne reagujem tako...

Prica - faks i tvrdo znanje je ok, ali samo ako imas nekog da ti plati skolarinu na nekom normalnom mestu, da te neko izdrzava 7 + 3 godine i u narednih 15 godina ne planiras porodicu i obaveze. Sve to ako i tada bude potraznja za tim kadrom . Kome bi ja prodao te busene kartice da sve ove godine nisam kaskao za novinama. Veruj da mi ni jedna licenca ili sertifikat nisu poziveli 3 godine. Ove momke sto im je CSS primer prostog koda da pozdravim da preskoce LESS i da odma uce SASS ... ucicemo mi CSS jos dugi niz godina!
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 19:51 - pre 142 meseci
Citat:
Boyka: Ne smatram sebe profesionalcem, ali se ne smatram ni pocetnikom.

U tome je tvoj osnovni problem koji te sputava da napreduješ.
Citat:
Boyka: Neka mi neko da jednu poslovnu aplikaciju koju je radio, da vidim sta je to toliko strasno, pa mi treba znanje iz kvantne fizike i ceo Mendeljejev sistem elemenata LOL!

Znaci samo neka mi da sta treba da odradim, potrudicu se da uradim to u zakazanom periodu, moze?

Ako je u vezi sa bazama tim bolje

Evo, treba napraviti program za vođenje prodavnice kompjuterske opreme. Korisnik mora da ima mogućnost da unosi svoje tipove podataka, koji mogu imati svoje podtipove. Na primer, svaki artikal ima barkod, nabavnu i prodajnu cenu, a štampač ima brzinu štampe prve stranice i ostalih stranica, opet laserski štampač neke svoje kerefeke itd.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.adsl.eunet.rs.



+73 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 19:56 - pre 142 meseci
Citat:
Ne smatram sebe profesionalcem, ali se ne smatram ni pocetnikom.

Neka mi neko da jednu poslovnu aplikaciju koju je radio, da vidim sta je to toliko strasno, pa mi treba znanje iz kvantne fizike i ceo Mendeljejev sistem elemenata LOL!


Ne preteruj, pocetnik si, mozda napredan ali pocetnik. Programer mora mnogo da zna, i matematiku i sve ostalo. Kako stojis sa knjigovodstvom? Nemoj samo reci da te ne zanima. Knjigovodstveni programi trebaju svima i tu je najveca konkurencija.

Napisao sam ti, probaj nesto da napravis, da dobijes pozitivne komentare, vrhunac bi bio da to prodas. Pogledaj http://dramin-ns.com/download/
Stanica na kojoj ima dosta besplatnih programa. Recimo da nisu po mom ukusu, ali to nije bitno.

Skini, pogledaj, probaj da napravis tako nesto. Svaki deluje jednostavno, nema mnogo funkcija.

whitie2004 ti napisa:
Citat:
Vidi Marko. ETF u Beogradu sam upisao '81.god. Fortran sam polagao na IBM masini sa busenim karticama i diskom od 1 mega velicine tepsije za burek.


To je vreme kad su zaludjenici u programiranje obilazili firme koje su imale racunare i iz smeca vadili listinge programa, analizirali i ucili. To je navodno prica iz amerike, nisam cuo da je toga bilo ovde. A ti sada imas internet, google i jos mnogo mnogo toga o cemu su oni sanjali. Racunar je tada bio misaona imenica, malo ko ga je video, videli su samo terminale koje su koristili.

Nemoj praviti poredjenje jer je ovo drugo vreme, sve je lakse s jedne i teze s druge strane. Mnogi vise ljudi ima sansu da nauci, a opet samo neki uspevaju.

Zato sedi i uci. Skola ti daje opste znanje, mozda ti sada ne treba, ali kad ti zatreba setices se.

Zavrsio sam fakultet i cudio se sto pripravnicki staz traje godinu dana. Mislio sam da sve znam. Imao sam dosta znanja i kolege koje su mi pokazale sve, i onda sam video da taj pripravnicki staz nije bez razloga.

Danas je drugo vreme, traze se mladi sa iskustvom. Niko nema vremena ili nece da te uci. To nije dobro ali je tako.

Mozda ti bude smesno, prvi racunar sam kupio 1990, kosta je 3600 dm, 386sx, vga kolor monitor, disk 40 mb. Najbolja stvar clipper. Koju godinu kasnije sam video oracle, prosao neke kurseve i odusevio se. Ali nije bilo uslova da se to radi. Ono sto me je odusevilo kod orakla je bila lekcija "60 seconds for run program". Onda sam seo i napisao razvojni alat na clipperu s kojim sam postigao tako nesto. Forma sa osnovnim kontrolama proradi za minut. Program za izvestaji isto tako za minut. I to sam eksploatisao godinama, a i sad koristim. Nekima sam dao, prihvatili i olaksali sebi posao. A bilo je i para da se zaradi




Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

Boyka
BPS

Član broj: 287185
Poruke: 338
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 19:57 - pre 142 meseci
Citat:
Nedeljko:
Citat:
Boyka: Ne smatram sebe profesionalcem, ali se ne smatram ni pocetnikom.

U tome je tvoj osnovni problem koji te sputava da napreduješ.
Citat:
Boyka: Neka mi neko da jednu poslovnu aplikaciju koju je radio, da vidim sta je to toliko strasno, pa mi treba znanje iz kvantne fizike i ceo Mendeljejev sistem elemenata LOL!

Znaci samo neka mi da sta treba da odradim, potrudicu se da uradim to u zakazanom periodu, moze?

Ako je u vezi sa bazama tim bolje

Evo, treba napraviti program za vođenje prodavnice kompjuterske opreme. Korisnik mora da ima mogućnost da unosi svoje tipove podataka, koji mogu imati svoje podtipove. Na primer, svaki artikal ima barkod, nabavnu i prodajnu cenu, a štampač ima brzinu štampe prve stranice i ostalih stranica, opet laserski štampač neke svoje kerefeke itd.


Ok, vec sam pravio slican program, pocinjem od sutra. :)
 
Odgovor na temu

Boyka
BPS

Član broj: 287185
Poruke: 338
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 20:21 - pre 142 meseci
Evo jedan source kod koji sam kuckao pre par dana:
Ovakve smo programe otprilike i radili na faksu, nesto jednostavnije.. Ali maksimalna primena OOP-a.
Code:

//klasa Clan
public class Clan
    {
        public Clan()
        { 
        }

        private int _clanID;
        private string _ime;
        private string _prezime;
        private string _jmbg;
        private string _adresa;
        private string _telefon;

        public int ClanID
        {
            get
            {
                return _clanID;
            }
            set
            {
                _clanID = value;
            }

        }

        public string Ime
        {
            get
            {
                return _ime;
            }
            set
            {
                _ime = value;
            }

        }

        public string Prezime
        {
            get
            {
                return _prezime;
            }
            set
            {
                _prezime = value;
            }

        }

        public string Jmbg
        {
            get
            {
                return _jmbg;
            }
            set
            {
                _jmbg = value;
            }

        }

        public string Adresa
        {
            get
            {
                return _adresa;
            }
            set
            {
                _adresa = value;
            }

        }

        public string Telefon
        {
            get
            {
                return _telefon;
            }
            set
            {
                _telefon = value;
            }

        }
    }

//klasa Film
public class Film
    {

        public Film()
        {
        }

        private int _filmID;
        private string _nazivFilma;
        private int _trajanje;
        private string _zanr;

        public int FilmID
        {
            get
            {
                return _filmID;
            }
            set
            {
                _filmID = value;
            }

        }

        public string NazivFilma
        {
            get
            {
                return _nazivFilma;
            }
            set
            {
                _nazivFilma = value;
            }

        }

        public int Trajanje
        {
            get
            {
                return _trajanje;
            }
            set
            {
                _trajanje = value;
            }

        }


        public string Zanr
        {
            get
            {
                return _zanr;
            }
            set
            {
                _zanr = value;
            }

        }

    }

//klasa Iznajmljivanje
public class Iznajmljivanje
    {

        public Iznajmljivanje()
        { 
        
        }

        private int _iznajmljivanjeID;
        private int _filmID;
        private int _clanID;
        private DateTime _datumIznajmljivanja;
        private DateTime _datumVracanja;
        private decimal _cena;

        public int IznajmljivanjeID
        {
            get
            {
                return _iznajmljivanjeID;
            }
            set
            {
                _iznajmljivanjeID = value;
            }
        }

        public int FilmID
        {
            get
            {
                return _filmID;
            }
            set
            {
                _filmID = value;
            }
        }

        public int ClanID
        {
            get
            {
                return _clanID;
            }
            set
            {
                _clanID = value;
            }
        }

        public DateTime DatumIznajmljivanja
        {
            get
            {
                return _datumIznajmljivanja;
            }
            set
            {
                _datumIznajmljivanja = value;
            }
        }

        public DateTime DatumVracanja
        {
            get
            {
                return _datumVracanja;
            }
            set
            {
                _datumVracanja = value;
            }
        }

        public decimal Cena
        {
            get
            {
                return _cena;
            }
            set
            {
                _cena = value;
            }
        }
    }

//Clan Provajder klasa

public class ClanProvider
    {

        public List<Clan> IscitajListuClanova()
        {
            List<Clan> Clanovi = new List<Clan>();
            DataSet ds = new DataSet();
            SqlDataAdapter da = new SqlDataAdapter();
            Konekcija kon = new Konekcija();
            SqlCommand sqlCom = new SqlCommand();
            sqlCom.Connection = kon.ConnectionString();
            sqlCom.CommandText = "select * from Clan";
            da.SelectCommand = sqlCom;
            da.Fill(ds, "Clan");
            foreach (DataRow RedClan in ds.Tables["Clan"].Rows)
            {
                Clan cl = new Clan();
                cl.ClanID = int.Parse(RedClan["ClanID"].ToString());
                cl.Ime = RedClan["Ime"].ToString();
                cl.Prezime = RedClan["Prezime"].ToString();
                cl.Jmbg = RedClan["Jmbg"].ToString();
                cl.Adresa = RedClan["Adresa"].ToString();
                cl.Telefon = RedClan["Telefon"].ToString();
                Clanovi.Add(cl);
            }
            return Clanovi;
        }

        public void UbaciClana(Clan cl)
        {
            Konekcija kon = new Konekcija();
            SqlCommand sqlCom = new SqlCommand();
            sqlCom.Connection = kon.ConnectionString();
            sqlCom.CommandType = CommandType.StoredProcedure;
            sqlCom.CommandText = "UbaciClana";
            sqlCom.Parameters.Add("@ime", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@ime"].Value = cl.Ime;
            sqlCom.Parameters.Add("@prezime", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@prezime"].Value = cl.Prezime;
            sqlCom.Parameters.Add("@jmbg", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@jmbg"].Value = cl.Jmbg;
            sqlCom.Parameters.Add("@adresa", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@adresa"].Value = cl.Adresa;
            sqlCom.Parameters.Add("@telefon", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@telefon"].Value = cl.Telefon;
            try
            {
                kon.OpenConnection();
                sqlCom.ExecuteNonQuery();
            }
            catch
            {

            }
            finally
            {
                kon.CloseConnection();
            }
        }

        public void IzbrisiClana(Clan cl)
        {
            Konekcija kon = new Konekcija();
            SqlCommand sqlCom = new SqlCommand();
            sqlCom.Connection = kon.ConnectionString();
            sqlCom.CommandType = CommandType.StoredProcedure;
            sqlCom.CommandText = "IzbrisiClana";
            sqlCom.Parameters.Add("@clanID", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@clanID"].Value = cl.ClanID;
            try
            {
                kon.OpenConnection();
                sqlCom.ExecuteNonQuery();
            }
            catch
            {

            }
            finally
            {
                kon.CloseConnection();
            }
        }

        public void IzmeniClana(Clan cl)
        {
            Konekcija kon = new Konekcija();
            SqlCommand sqlCom = new SqlCommand();
            sqlCom.Connection = kon.ConnectionString();
            sqlCom.CommandType = CommandType.StoredProcedure;
            sqlCom.CommandText = "IzmeniClana";
            sqlCom.Parameters.Add("@clanID", SqlDbType.Int);
            sqlCom.Parameters["@clanID"].Value = cl.ClanID;
            sqlCom.Parameters.Add("@ime", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@ime"].Value = cl.Ime;
            sqlCom.Parameters.Add("@prezime", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@prezime"].Value = cl.Prezime;
            sqlCom.Parameters.Add("@jmbg", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@jmbg"].Value = cl.Jmbg;
            sqlCom.Parameters.Add("@adresa", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@adresa"].Value = cl.Adresa;
            sqlCom.Parameters.Add("@telefon", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@telefon"].Value = cl.Telefon;
            try
            {
                kon.OpenConnection();
                sqlCom.ExecuteNonQuery();
            }
            catch
            {

            }
            finally
            {
                kon.CloseConnection();
            }
        }

    }

//Film Provajder
public class FilmProvider
    {

        public List<Film> IscitajListuFilmova()
        {
            List<Film> Filmovi = new List<Film>();
            DataSet ds = new DataSet();
            SqlDataAdapter da = new SqlDataAdapter();
            Konekcija kon = new Konekcija();
            SqlCommand sqlCom = new SqlCommand();
            sqlCom.Connection = kon.ConnectionString();
            sqlCom.CommandText = "select * from Film";
            da.SelectCommand = sqlCom;
            da.Fill(ds, "Film");
            foreach (DataRow RedFilm in ds.Tables["Film"].Rows)
            {
                Film fi = new Film();
                fi.FilmID = int.Parse(RedFilm["FilmID"].ToString());
                fi.NazivFilma = RedFilm["NazivFilma"].ToString();
                fi.Trajanje = int.Parse(RedFilm["Trajanje"].ToString());
                fi.Zanr = RedFilm["Zanr"].ToString();
                Filmovi.Add(fi);
            }
            return Filmovi;
        }

        public void UbaciFilm(Film fi)
        {
            Konekcija kon = new Konekcija();
            SqlCommand sqlCom = new SqlCommand();
            sqlCom.Connection = kon.ConnectionString();
            sqlCom.CommandType = CommandType.StoredProcedure;
            sqlCom.CommandText = "UbaciFilm";
            sqlCom.Parameters.Add("@NazivFilma", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@NazivFilma"].Value = fi.NazivFilma;
            sqlCom.Parameters.Add("@Trajanje", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@Trajanje"].Value = fi.Trajanje;
            sqlCom.Parameters.Add("@Zanr", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@Zanr"].Value = fi.Zanr;
            try
            {
                kon.OpenConnection();
                sqlCom.ExecuteNonQuery();
            }
            catch
            {

            }
            finally
            {
                kon.CloseConnection();
            }
        }

        public void IzbrisiFilm(Film fi)
        {
            Konekcija kon = new Konekcija();
            SqlCommand sqlCom = new SqlCommand();
            sqlCom.Connection = kon.ConnectionString();
            sqlCom.CommandType = CommandType.StoredProcedure;
            sqlCom.CommandText = "IzbrisiFilm";
            sqlCom.Parameters.Add("@FilmID", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@FilmID"].Value = fi.FilmID;
            try
            {
                kon.OpenConnection();
                sqlCom.ExecuteNonQuery();
            }
            catch
            {

            }
            finally
            {
                kon.CloseConnection();
            }
        }

        public void IzmeniFilm(Film fi)
        {
            Konekcija kon = new Konekcija();
            SqlCommand sqlCom = new SqlCommand();
            sqlCom.Connection = kon.ConnectionString();
            sqlCom.CommandType = CommandType.StoredProcedure;
            sqlCom.CommandText = "IzmeniFilm";
            sqlCom.Parameters.Add("@FilmID", SqlDbType.Int);
            sqlCom.Parameters["@FilmID"].Value = fi.FilmID;
            sqlCom.Parameters.Add("@NazivFilma", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@NazivFilma"].Value = fi.NazivFilma;
            sqlCom.Parameters.Add("@Trajanje", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@Trajanje"].Value = fi.Trajanje;
            sqlCom.Parameters.Add("@Zanr", SqlDbType.NVarChar);
            sqlCom.Parameters["@Zanr"].Value = fi.Zanr;
            try
            {
                kon.OpenConnection();
                sqlCom.ExecuteNonQuery();
            }
            catch
            {

            }
            finally
            {
                kon.CloseConnection();
            }
        }

    }

//Iznajmljivanje Provajder
public class IznajmljivanjeProvider
    {
        public DataSet IscitajIznajmljivanja()
        {
            DataSet ds = new DataSet();
            SqlDataAdapter da = new SqlDataAdapter();
            Konekcija kon = new Konekcija();
            SqlCommand sqlCom = new SqlCommand();
            sqlCom.Connection = kon.ConnectionString();
            sqlCom.CommandText = @"SELECT     dbo.Clan.Ime, dbo.Clan.Prezime, dbo.Film.NazivFilma, dbo.Iznajmljivanje.DatumIznajmljivanja, dbo.Iznajmljivanje.DatumVracanja, 
                      dbo.Iznajmljivanje.Cena
                      FROM         dbo.Clan INNER JOIN
                      dbo.Iznajmljivanje ON dbo.Clan.ClanID = dbo.Iznajmljivanje.ClanID INNER JOIN
                      dbo.Film ON dbo.Iznajmljivanje.FilmID = dbo.Film.FilmID";
            da.SelectCommand = sqlCom;
            da.Fill(ds, "Iznajmljivanje");
            return ds;
        }

        public List<Iznajmljivanje> IscitajListuIznajmljivanja()
        {
            List<Iznajmljivanje> Iznajmljivanja = new List<Iznajmljivanje>();
            DataSet ds = new DataSet();
            SqlDataAdapter da = new SqlDataAdapter();
            Konekcija kon = new Konekcija();
            SqlCommand sqlCom = new SqlCommand();
            sqlCom.Connection = kon.ConnectionString();
            sqlCom.CommandText = "select * from Iznajmljivanje";
            da.SelectCommand = sqlCom;
            da.Fill(ds, "Iznajmljivanje");
            foreach (DataRow RedIznajmljivanje in ds.Tables["Iznajmljivanje"].Rows)
            {
                Iznajmljivanje iz = new Iznajmljivanje();
                iz.IznajmljivanjeID = int.Parse(RedIznajmljivanje["IznajmljivanjeID"].ToString());
                iz.FilmID = int.Parse(RedIznajmljivanje["FilmID"].ToString());
                iz.ClanID = int.Parse(RedIznajmljivanje["ClanID"].ToString());
                iz.DatumIznajmljivanja = (DateTime)RedIznajmljivanje["DatumIznajmljivanja"];
                if (RedIznajmljivanje["DatumVracanja"].ToString() != "")
                {
                    iz.DatumVracanja = (DateTime)RedIznajmljivanje["DatumVracanja"];
                }
                if (RedIznajmljivanje["Cena"].ToString() != "")
                {
                    iz.Cena = decimal.Parse(RedIznajmljivanje["Cena"].ToString());
                }
                Iznajmljivanja.Add(iz);
            }
            return Iznajmljivanja;
        }

        public void UbaciIznajmljivanje(Iznajmljivanje iz)
        {
            Konekcija kon = new Konekcija();
            SqlCommand sqlCom = new SqlCommand();
            sqlCom.Connection = kon.ConnectionString();
            sqlCom.CommandType = CommandType.StoredProcedure;
            sqlCom.CommandText = "UbaciIznajmljivanje";
            sqlCom.Parameters.Add("@FilmID", SqlDbType.Int);
            sqlCom.Parameters["@FilmID"].Value = iz.FilmID;
            sqlCom.Parameters.Add("@ClanID", SqlDbType.Int);
            sqlCom.Parameters["@ClanID"].Value = iz.ClanID;
            sqlCom.Parameters.Add("@DatumIznajmljivanja", SqlDbType.SmallDateTime);
            sqlCom.Parameters["@DatumIznajmljivanja"].Value = iz.DatumIznajmljivanja;
            sqlCom.Parameters.Add("@DatumVracanja", SqlDbType.SmallDateTime);
            sqlCom.Parameters["@DatumVracanja"].Value = iz.DatumVracanja;
            sqlCom.Parameters.Add("@Cena", SqlDbType.Decimal);
            sqlCom.Parameters["@Cena"].Value = iz.Cena;
            try
            {
                kon.OpenConnection();
                sqlCom.ExecuteNonQuery();
            }
            catch
            {

            }
            finally
            {
                kon.CloseConnection();
            }
        }

        public void IzbrisiIznajmljivanje(Iznajmljivanje iz)
        {
            Konekcija kon = new Konekcija();
            SqlCommand sqlCom = new SqlCommand();
            sqlCom.Connection = kon.ConnectionString();
            sqlCom.CommandType = CommandType.StoredProcedure;
            sqlCom.CommandText = "IzbrisiIznajmljivanje";
            sqlCom.Parameters.Add("@IznajmljivanjeID", SqlDbType.Int);
            sqlCom.Parameters["@IznajmljivanjeID"].Value = iz.IznajmljivanjeID;
            try
            {
                kon.OpenConnection();
                sqlCom.ExecuteNonQuery();
            }
            catch
            {

            }
            finally
            {
                kon.CloseConnection();
            }
        }

        public void IzmeniIznajmljivanje(Iznajmljivanje iz)
        {
            Konekcija kon = new Konekcija();
            SqlCommand sqlCom = new SqlCommand();
            sqlCom.Connection = kon.ConnectionString();
            sqlCom.CommandType = CommandType.StoredProcedure;
            sqlCom.CommandText = "IzmeniIznajmljivanje";
            sqlCom.Parameters.Add("@IznajmljivanjeID", SqlDbType.Int);
            sqlCom.Parameters["@IznajmljivanjeID"].Value = iz.IznajmljivanjeID;
            sqlCom.Parameters.Add("@FilmID", SqlDbType.Int);
            sqlCom.Parameters["@FilmID"].Value = iz.FilmID;
            sqlCom.Parameters.Add("@ClanID", SqlDbType.Int);
            sqlCom.Parameters["@ClanID"].Value = iz.ClanID;
            sqlCom.Parameters.Add("@DatumIznajmljivanja", SqlDbType.SmallDateTime);
            sqlCom.Parameters["@DatumIznajmljivanja"].Value = iz.DatumIznajmljivanja;
            sqlCom.Parameters.Add("@DatumVracanja", SqlDbType.SmallDateTime);
            sqlCom.Parameters["@DatumVracanja"].Value = iz.DatumVracanja;
            sqlCom.Parameters.Add("@Cena", SqlDbType.Decimal);
            sqlCom.Parameters["@Cena"].Value = iz.Cena;
            try
            {
                kon.OpenConnection();
                sqlCom.ExecuteNonQuery();
            }
            catch
            {

            }
            finally
            {
                kon.CloseConnection();
            }
        }

    }
//Konekcija klasa
public class Konekcija
    {
        SqlConnection con;
        public Konekcija()
        {
            con = new SqlConnection(@"Data Source=.\SQLEXPRESS;AttachDbFilename=|DataDirectory|\Database1.mdf;Integrated Security=True;User Instance=True");
        }

        public SqlConnection ConnectionString()
        {
            return con;
        }
        public void OpenConnection()
        {
            con.Open();
        }
        public void CloseConnection()
        {
            con.Close();
        }
    }

//Forma 1
//U ovoj formi postoje tri dugmeta, gde prvi predstavlja formu Azuriranje Clana
//druga Azuriraj Film
//treca Iznajmljivanje

public partial class Form1 : Form
    {
        public Form1()
        {
            InitializeComponent();
        }


        private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
        {
            
            
        }

        private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            frmAzuriranjeClan frm = new frmAzuriranjeClan();
            frm.ShowDialog();
            frm.Dispose();
        }

        private void button2_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            frmAzuriranjeFilm frm = new frmAzuriranjeFilm();
            frm.ShowDialog();
            frm.Dispose();
        }

        private void button3_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            frmIznajmljivanje frm = new frmIznajmljivanje();
            frm.ShowDialog();
            frm.Dispose();
        }
    }

//Azuriranje Clana forma
public partial class frmAzuriranjeClan : Form
    {
        public frmAzuriranjeClan()
        {
            InitializeComponent();
        }

        List<Clan> ls;
        ClanProvider cp = new ClanProvider();
        private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            Clan cl = new Clan();
            int poz = listBox1.SelectedIndex;
            cl.ClanID=ls[poz].ClanID;
            cl.Ime = textBox1.Text;
            cl.Prezime = textBox2.Text;
            cl.Jmbg = textBox3.Text;
            cl.Adresa = textBox4.Text;
            cl.Telefon = textBox5.Text;
            try
            {
                cp.IzmeniClana(cl);
                FillListBox();
                MessageBox.Show("Uspesno ste izmenili clana.");
            }
            catch (Exception ex)
            {
                MessageBox.Show(ex.Message, "Greska!");
            }
            listBox1.SelectedIndex = poz;
            groupBox1.Enabled = false;
            listBox1.Enabled = true;
            button3.Enabled = true;
        }

        private void frmAzuriranje_Load(object sender, EventArgs e)
        {
            FillListBox();
            if (listBox1.Items.Count > 0)
                listBox1.SelectedIndex = 0;
            else
                listBox1.SelectedIndex = -1;
        }

        private void FillListBox()
        {
            listBox1.Items.Clear();
            ls = new List<Clan>();
            ls = cp.IscitajListuClanova();

            foreach (Clan c in ls)
            {
                string imeprezime = c.Ime + " " + c.Prezime;
                listBox1.Items.Add(imeprezime);
            }
        }


        private void listBox1_SelectedIndexChanged(object sender, EventArgs e)
        {
            int poz = listBox1.SelectedIndex;
            textBox1.Text = ls[poz].Ime;
            textBox2.Text = ls[poz].Prezime;
            textBox3.Text = ls[poz].Jmbg;
            textBox4.Text = ls[poz].Adresa;
            textBox5.Text = ls[poz].Telefon;

        }

        private void button2_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            int poz = listBox1.SelectedIndex;
            try
            {
                if (MessageBox.Show("Da li si siguran da zelis da izbrises?", "Upozorenje!", MessageBoxButtons.YesNo) == DialogResult.Yes)
                {
                    cp.IzbrisiClana(ls[poz]);
                }
            }
            catch
            { 
            
            }
                FillListBox();
                
        }

        private void button3_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            groupBox1.Enabled = true;
            listBox1.Enabled = false;
            button3.Enabled = false;
        }

        private void button4_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            groupBox1.Enabled = false;
            listBox1.Enabled = true;
            button3.Enabled = true;
        }

        private void button5_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            frmDodajClan frm = new frmDodajClan();
            frm.ShowDialog();
            frm.Dispose();
            FillListBox();
        }
    }

//Forma Azuriraj Clana
    public partial class frmDodajClan : Form
    {
        public frmDodajClan()
        {
            InitializeComponent();
        }
        ClanProvider cp = new ClanProvider();
        private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            Clan cl = new Clan();
            cl.Ime = textBox1.Text;
            cl.Prezime = textBox2.Text;
            cl.Jmbg = textBox3.Text;
            cl.Adresa = textBox4.Text;
            cl.Telefon = textBox5.Text;
            try
            {
                cp.UbaciClana(cl);
                MessageBox.Show("Uspesno ste ubacili clana.");
                textBox1.Text = "";
                textBox2.Text = "";
                textBox3.Text = "";
                textBox4.Text = "";
                textBox5.Text = "";
            }
            catch (Exception ex)
            {
                MessageBox.Show(ex.Message, "Greska!");
            }

        }

        private void button4_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            this.Close();
        }
    }

//Forma Azuriranje Filma
public partial class frmAzuriranjeFilm : Form
    {
        public frmAzuriranjeFilm()
        {
            InitializeComponent();
        }

        List<Film> ls;
        FilmProvider fp = new FilmProvider();
        private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            Film fi = new Film();
            int poz = listBox1.SelectedIndex;
            fi.FilmID=ls[poz].FilmID;
            fi.NazivFilma = textBox1.Text;
            fi.Trajanje = int.Parse(textBox2.Text);
            fi.Zanr = textBox3.Text;
            try
            {
                fp.IzmeniFilm(fi);
                FillListBox();
                MessageBox.Show("Uspesno ste izmenili film.");
            }
            catch (Exception ex)
            {
                MessageBox.Show(ex.Message, "Greska!");
            }
            listBox1.SelectedIndex = poz;
            groupBox1.Enabled = false;
            listBox1.Enabled = true;
            button3.Enabled = true;
        }

        private void frmAzuriranje_Load(object sender, EventArgs e)
        {
            FillListBox();
            if (listBox1.Items.Count > 0)
                listBox1.SelectedIndex = 0;
            else
                listBox1.SelectedIndex = -1;
        }

        private void FillListBox()
        {
            listBox1.Items.Clear();
            ls = new List<Film>();
            ls = fp.IscitajListuFilmova();

            foreach (Film f in ls)
            {
                listBox1.Items.Add(f.NazivFilma);
            }
        }


        private void listBox1_SelectedIndexChanged(object sender, EventArgs e)
        {
            int poz = listBox1.SelectedIndex;
            textBox1.Text = ls[poz].NazivFilma;
            textBox2.Text = ls[poz].Trajanje.ToString();
            textBox3.Text = ls[poz].Zanr;

        }

        private void button2_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            int poz = listBox1.SelectedIndex;
            try
            {
                if (MessageBox.Show("Da li si siguran da zelis da izbrises?", "Upozorenje!", MessageBoxButtons.YesNo) == DialogResult.Yes)
                {
                    fp.IzbrisiFilm(ls[poz]);
                }
            }
            catch
            { 
            
            }
                FillListBox();
                
        }

        private void button3_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            groupBox1.Enabled = true;
            listBox1.Enabled = false;
            button3.Enabled = false;
        }

        private void button4_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            groupBox1.Enabled = false;
            listBox1.Enabled = true;
            button3.Enabled = true;
        }

        private void button5_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            frmDodajFilm frm = new frmDodajFilm();
            frm.ShowDialog();
            frm.Dispose();
            FillListBox();
        }
    }

//Forma dodaj film
public partial class frmDodajFilm : Form
    {
        public frmDodajFilm()
        {
            InitializeComponent();
        }
        FilmProvider fp = new FilmProvider();
        private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            Film fi = new Film();
            fi.NazivFilma = textBox1.Text;
            fi.Trajanje = int.Parse(textBox2.Text);
            fi.Zanr = textBox3.Text;
            try
            {
                fp.UbaciFilm(fi);
                MessageBox.Show("Uspesno ste ubacili film.");
                textBox1.Text = "";
                textBox2.Text = "";
                textBox3.Text = "";
            }
            catch (Exception ex)
            {
                MessageBox.Show(ex.Message, "Greska!");
            }

        }

        private void button4_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            this.Close();
        }
    }


//Forma Dodaj Iznajmljivanje
public partial class frmDodajIznajmljivanje : Form
    {
        public frmDodajIznajmljivanje()
        {
            InitializeComponent();
        }

        ClanProvider cp = new ClanProvider();
        FilmProvider fp = new FilmProvider();
        List<Film> lsf = new List<Film>();
        List<Clan> lsc = new List<Clan>();

        private void FillClan()
        {
            
            comboBox1.Items.Clear();
            lsc = new List<Clan>();
            lsc = cp.IscitajListuClanova();

            foreach (Clan c in lsc)
            {
                string imeprezime = c.Ime + " " + c.Prezime;
                comboBox1.Items.Add(imeprezime);
            }
        }

        private void FillFilm()
        {
            
            comboBox2.Items.Clear();
            lsf = new List<Film>();
            lsf = fp.IscitajListuFilmova();

            foreach (Film f in lsf)
            {
                comboBox2.Items.Add(f.NazivFilma);
            }
        }

        private void frmDodajIznajmljivanje_Load(object sender, EventArgs e)
        {
            FillFilm();
            FillClan();
            textBox1.Text = DateTime.Now.Date.ToShortDateString();
        }

        private void button2_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            this.Close();
        }

        private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            int pozclana = comboBox1.SelectedIndex;
            int pozfilma = comboBox2.SelectedIndex;
            IznajmljivanjeProvider ip = new IznajmljivanjeProvider();
            Iznajmljivanje iz=new Iznajmljivanje();
            iz.FilmID=lsf[pozfilma].FilmID;
            iz.ClanID=lsc[pozclana].ClanID;
            iz.DatumIznajmljivanja=DateTime.Now.Date;
            iz.DatumVracanja=dateTimePicker2.Value;
            try
            {
                ip.UbaciIznajmljivanje(iz);
                MessageBox.Show("Uspesno ste izvrsili iznajmljivanje!");
            }
            catch (Exception ex)
            {
                MessageBox.Show(ex.Message,"Greska!");
            }
        }
    }

public partial class frmDodajIznajmljivanje : Form
    {
        public frmDodajIznajmljivanje()
        {
            InitializeComponent();
        }

        ClanProvider cp = new ClanProvider();
        FilmProvider fp = new FilmProvider();
        List<Film> lsf = new List<Film>();
        List<Clan> lsc = new List<Clan>();

        private void FillClan()
        {
            
            comboBox1.Items.Clear();
            lsc = new List<Clan>();
            lsc = cp.IscitajListuClanova();

            foreach (Clan c in lsc)
            {
                string imeprezime = c.Ime + " " + c.Prezime;
                comboBox1.Items.Add(imeprezime);
            }
        }

        private void FillFilm()
        {
            
            comboBox2.Items.Clear();
            lsf = new List<Film>();
            lsf = fp.IscitajListuFilmova();

            foreach (Film f in lsf)
            {
                comboBox2.Items.Add(f.NazivFilma);
            }
        }

        private void frmDodajIznajmljivanje_Load(object sender, EventArgs e)
        {
            FillFilm();
            FillClan();
            textBox1.Text = DateTime.Now.Date.ToShortDateString();
        }

        private void button2_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            this.Close();
        }

        private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            int pozclana = comboBox1.SelectedIndex;
            int pozfilma = comboBox2.SelectedIndex;
            IznajmljivanjeProvider ip = new IznajmljivanjeProvider();
            Iznajmljivanje iz=new Iznajmljivanje();
            iz.FilmID=lsf[pozfilma].FilmID;
            iz.ClanID=lsc[pozclana].ClanID;
            iz.DatumIznajmljivanja=DateTime.Now.Date;
            iz.DatumVracanja=dateTimePicker2.Value;
            try
            {
                ip.UbaciIznajmljivanje(iz);
                MessageBox.Show("Uspesno ste izvrsili iznajmljivanje!");
            }
            catch (Exception ex)
            {
                MessageBox.Show(ex.Message,"Greska!");
            }
        }
    }

public partial class frmDodajIznajmljivanje : Form
    {
        public frmDodajIznajmljivanje()
        {
            InitializeComponent();
        }

        ClanProvider cp = new ClanProvider();
        FilmProvider fp = new FilmProvider();
        List<Film> lsf = new List<Film>();
        List<Clan> lsc = new List<Clan>();

        private void FillClan()
        {
            
            comboBox1.Items.Clear();
            lsc = new List<Clan>();
            lsc = cp.IscitajListuClanova();

            foreach (Clan c in lsc)
            {
                string imeprezime = c.Ime + " " + c.Prezime;
                comboBox1.Items.Add(imeprezime);
            }
        }

        private void FillFilm()
        {
            
            comboBox2.Items.Clear();
            lsf = new List<Film>();
            lsf = fp.IscitajListuFilmova();

            foreach (Film f in lsf)
            {
                comboBox2.Items.Add(f.NazivFilma);
            }
        }

        private void frmDodajIznajmljivanje_Load(object sender, EventArgs e)
        {
            FillFilm();
            FillClan();
            textBox1.Text = DateTime.Now.Date.ToShortDateString();
        }

        private void button2_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            this.Close();
        }

        private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            int pozclana = comboBox1.SelectedIndex;
            int pozfilma = comboBox2.SelectedIndex;
            IznajmljivanjeProvider ip = new IznajmljivanjeProvider();
            Iznajmljivanje iz=new Iznajmljivanje();
            iz.FilmID=lsf[pozfilma].FilmID;
            iz.ClanID=lsc[pozclana].ClanID;
            iz.DatumIznajmljivanja=DateTime.Now.Date;
            iz.DatumVracanja=dateTimePicker2.Value;
            try
            {
                ip.UbaciIznajmljivanje(iz);
                MessageBox.Show("Uspesno ste izvrsili iznajmljivanje!");
            }
            catch (Exception ex)
            {
                MessageBox.Show(ex.Message,"Greska!");
            }
        }
    }

//Forma Dodaj Iznamljivanje
public partial class frmDodajIznajmljivanje : Form
    {
        public frmDodajIznajmljivanje()
        {
            InitializeComponent();
        }

        ClanProvider cp = new ClanProvider();
        FilmProvider fp = new FilmProvider();
        List<Film> lsf = new List<Film>();
        List<Clan> lsc = new List<Clan>();

        private void FillClan()
        {
            
            comboBox1.Items.Clear();
            lsc = new List<Clan>();
            lsc = cp.IscitajListuClanova();

            foreach (Clan c in lsc)
            {
                string imeprezime = c.Ime + " " + c.Prezime;
                comboBox1.Items.Add(imeprezime);
            }
        }

        private void FillFilm()
        {
            
            comboBox2.Items.Clear();
            lsf = new List<Film>();
            lsf = fp.IscitajListuFilmova();

            foreach (Film f in lsf)
            {
                comboBox2.Items.Add(f.NazivFilma);
            }
        }

        private void frmDodajIznajmljivanje_Load(object sender, EventArgs e)
        {
            FillFilm();
            FillClan();
            textBox1.Text = DateTime.Now.Date.ToShortDateString();
        }

        private void button2_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            this.Close();
        }

        private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            int pozclana = comboBox1.SelectedIndex;
            int pozfilma = comboBox2.SelectedIndex;
            IznajmljivanjeProvider ip = new IznajmljivanjeProvider();
            Iznajmljivanje iz=new Iznajmljivanje();
            iz.FilmID=lsf[pozfilma].FilmID;
            iz.ClanID=lsc[pozclana].ClanID;
            iz.DatumIznajmljivanja=DateTime.Now.Date;
            iz.DatumVracanja=dateTimePicker2.Value;
            try
            {
                ip.UbaciIznajmljivanje(iz);
                MessageBox.Show("Uspesno ste izvrsili iznajmljivanje!");
            }
            catch (Exception ex)
            {
                MessageBox.Show(ex.Message,"Greska!");
            }
        }
    }

//Forma Potvrdi Vracanje
public partial class frmPotvrdiVracanjecs : Form
    {
        public frmPotvrdiVracanjecs()
        {
            InitializeComponent();
        }

        public Iznajmljivanje iz = new Iznajmljivanje();

        private void button2_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            this.Close();
        }

        private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
        {
           
            iz.Cena = decimal.Parse(textBox1.Text);
            IznajmljivanjeProvider ip = new IznajmljivanjeProvider();
            try
            {
                ip.IzmeniIznajmljivanje(iz);
                MessageBox.Show("Uspesno ste izvrsili potvrdu!");
            }
            catch (Exception ex)
            {
                MessageBox.Show(ex.Message, "Greska!");
            }
        }

    }

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 20:41 - pre 142 meseci
Citat:
whitie2004: Sad merimo pamet na stranu ... cekaj da se setim. U moje vreme, osnovi elektro-tehnike( I. godina, osnova svake osnove), Surutka ->4 knjige i 5 zbirki. Ko je pobedio?

Nisam bio na ETF-u, ali sam od ETF-ovaca čuo da su im udžbenici iz dotičnog predmeta najobičnije smeće iz kojeg se ništa ne može naučiti i da je ispit kod Caje bio bauk dok se ne pročita neka američka knjiga, posle koje je to bila sprdnja od ispita.
Citat:
whitie2004: Veruj mi da imam iskustva, a i matematiku sam, cini mi se, imao.

Onda ti neće biti problem da rešiš sleeći zadatak za koji je predviđeno vreme izrade 30 minuta (a rešava se i za dosta kraće vreme):
Citat:
Dat je niz celih brojeva A sa N članova (N može biti i nula) sa indeksima od 0 do N-1. Indeks ravnoteže je ceo broj n takav da je 0<=n<N i da je zbir svih članova niza A sa indeksima manjim od n jednak zbiru svih članova niza A sa indeksima većim od n, pri čemu se podrazumeva da je suma nijednog člana 0.

Napisati C funkciju sa prototipom

int equi(int A[], int N);

koja vraća barem jedan indeks ravnoteže ako takav postoji, a -1 ako indeks ravnoteže ne postoji. Podrazumeva se da je sizeof(int)=4. Članovi niza A su u opsegu tipa int, a N je manje od 10,000,000 (može biti 0).

Dozvoljena vremenska složenost je O(N) u najgorem slučaju i prostorna O(N), takođe u najgorem slučaju ne računajući ulazne podatke. Dozvoljeno je menjati niz A, čiji članovi na izlazu ne moraju biti isti kao na ulazu.

Ovo je koding test. Rešenje ne mora da se piše baš u C-u, ali svakako bez korišćenja sofisticiranih tipova kojih nema u C-u.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 20:45 - pre 142 meseci
Boyka, to i nije neka primena OOP-a. Nauči dizajn paterne, koristiće ti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?17.08.2012. u 20:59 - pre 142 meseci
Citat:
Boyka:
Neka mi neko da jednu poslovnu aplikaciju koju je radio, da vidim sta je to toliko strasno, pa mi treba znanje iz kvantne fizike i ceo Mendeljejev sistem elemenata LOL!


Nece niko da ti da svoju aplikaciju :)
A sta je to toliko strasno videces kada napravis jednu pa je das na svakodnevno koriscenje nekolicini ljudi i kad pocnes da se natezes sa korisnicima - u tome je i poenta.

Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Programiranje kao posao?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 53567 | Odgovora: 279 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.