Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

LED vrednosti mcd-Lumen-Lux

[es] :: Elektronika :: LED vrednosti mcd-Lumen-Lux

[ Pregleda: 5668 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boxon23
Slobodan Pajic
Elektrotehnicar elektronike
Beograd

Član broj: 219940
Poruke: 33
*.205.103.184.robi.com.mk.



+1 Profil

icon LED vrednosti mcd-Lumen-Lux21.06.2012. u 18:53 - pre 144 meseci
Da li neko mozda zeli da pomogne oko konverzije pojmova tojest vrednosti...radim sa LED rasvetom ali kada kupim 5mm ili 10mm LED u prodavnici dobijem vrednost u mcd - milikandelima - ok za nesto vece tipa 3W LED gde su vrednosti u lumenima.E sad tu je i vrednost Lux....koliko znam lumen je oznaka za gustinu svetlosti,da jos malo pojacam tu je i Kelvin to znam da je boja svetla razne varijacije od toplo do hladno bele to je ok,mene zanima ta konverzija iz recimo mcd u lumene ili lux-e jer ako grupisem recimo 100 LE dioda mogu da pomnozim sve i dobijem kandele (K) ali me neki pitaju e a koliko je to lumena ili luxa :)...Imam drugara koji studira kameru i kaze je to mala nauka ali nadam se da moze da se pojednostavi hehehee..pozdrav svima
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: LED vrednosti mcd-Lumen-Lux21.06.2012. u 19:27 - pre 144 meseci
Prvo malo edukacije: http://en.wikipedia.org/wiki/Lux
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: LED vrednosti mcd-Lumen-Lux21.06.2012. u 19:55 - pre 144 meseci
@boxon23

Evo i jednog malog ali odlicnog programa za konverziju svacega u svasta.
Izvrsno radi i ne opterecuje racunar.

Pozdrav
\
P.S. Izvini! Iz nekog razloga nece da se uploaduje iako je oko 760K
Probacu da nadjem nekakav link za njega.

[Ovu poruku je menjao macolakg dana 21.06.2012. u 21:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+321 Profil

icon Re: LED vrednosti mcd-Lumen-Lux22.06.2012. u 00:04 - pre 144 meseci
Lumen je mera za ukupnu količinu svetlosti koje neko telo emituje, a lux pokazuje koliko je od tog ukupnog svetla palo na neku površinu. I sad, što je neka površina dalje od izvora svetla, količina svetla koja pada na tu površinu je sve manja, i to opada sa kvadratom rastojanja (ima razloga zašto je tako, ako te zanima to se lako objasni), dok je količina svetla u lumenima i dalje ista. Kao kad bi imao grejalicu od 1 kW pa sad kad si blizu, tebi je jako vruće jer se skoro sva energija usmerava na tebe. Kad se odmakneš, osećaš manje toplote jer mnogo manji deo ukupne energije stiže do tebe.

Što se tiče kandele (cd), na nekim sajtovima se pominje da je isto što i lumen samo u drugom odnosu, lumen je 12,57 puta veći od kandele, mada stvari nisu baš tako jednostavne. Imaš ovde dobar tekst i kalkulator na kraju strane pa pogledaj.
http://www.compuphase.com/electronics/candela_lumen.htm
Ovde imaš sliku i definiciju kandele:
http://www.ohmslawcalculator.com/mcd_to_lumens.php
Tako da je tvoj drugar potpuno u pravu.

Kad je u pitanju temperatura boje, postoji jedan paradoks koji je potpuno objašnjiv, a to je da su toplije boje one koje imaju nižu temperaturu, a da su hladnije one koje imaju višu.

Pozdrav.
Sinisha



 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+321 Profil

icon Re: LED vrednosti mcd-Lumen-Lux22.06.2012. u 00:15 - pre 144 meseci
Sad se setih, postoji i CRI (color rendering index) koji može da bude maksimalno 100 (sunčeva svetlost) i pokazuje koliko verno neki izvor bele svetlosti prikazuje boje nekog objekta. Što je veći CRI, to se boje vernije vide, što znači da iako neki izvor emituje na oko belu svetlost, ono može totalno da promeni boje nekog objekta ako ima mali CRI, što samo znači da je ta bela svetlost "generisana" sa nedovoljno pokrivenim spektrom.

Pozdrav.
Sinisha

P.S. Imali smo već neku sličnu temu pre godinu, dve pa potraži.
 
Odgovor na temu

boxon23
Slobodan Pajic
Elektrotehnicar elektronike
Beograd

Član broj: 219940
Poruke: 33
*.205.103.129.robi.com.mk.



+1 Profil

icon Re: LED vrednosti mcd-Lumen-Lux23.06.2012. u 11:21 - pre 144 meseci
Ima ovde materijala za biflanje hvala na odgovorima sad cu da precesljam linkove....
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: LED vrednosti mcd-Lumen-Lux02.05.2016. u 11:21 - pre 97 meseci
Jeste da je tema malo stara ali ni u kom slucaju nije bajata. Sve vise se susrecemo sa LED rasvjetom (pogotovo ljubitelji akvarijuma i uzgajivaci egzoticnih biljaka) pa nije zgoreg malo procesljati temu. Naime po kalkulatoru sa linka, kojeg je postavio Sinisa, ispada da je Candel (1000mcd) (svijeca) 12.57 puta jaca od Lumena i to u slucaju izotropnog izvora svjetlosti. Sa smanjenjem ugla zracenja istog izvora, smanjuje se i jacina u Lumenima istog izvora. Npr. svjetlosni izvor jacine 850mcd (LED 5630 ili 5050) pri uglu zracenja od 120 stepeni ima jacinu od 2.67 Lumena. Sa povecanjem ugla zracenja istog izvora, povecava se i broj Lumena i to sve do 12.57 (za ugao zracenja od 360 stepeni i jacinu od 1000mcd).
Situacija na trzistu LED rasvjete je dosta zbunjujuca (takva situacija cini mi se odgovara trgovcima koji se samaraju sa Lux-ima, Lumen-ima, Candel-ima i Kelvinima) a u sve gore navedeno uplivaju i Wat-i i konfuzija je kompletna.
Evo sta mene tenutno zanima: koliko je pouzdana relacija koju sam pronasao na Wikipediji da je 1LUX=0.00145W odnosno 1.45mW ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: LED vrednosti mcd-Lumen-Lux

[ Pregleda: 5668 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.