Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 27581 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

viktor1986
Viktor Bradjan
Beograd, Palilula

Član broj: 69458
Poruke: 1361
*.ptt.rs.



+20 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...23.06.2012. u 20:05 - pre 144 meseci
Vidim da je Aleksandar postavio semu za Salas shunt ali bez rasporeda elemenata. Evo rasporeda elemenata i seme. Crtao sam je za Veljkovica pre izvesnog vremena ali mi nista ne rece sta uradi sa shuntom, da li radi ili ne. Dokle si stigao sa shunt-om Veljkovicu?

Neka napajanja imam nacrtana, neka treba da se dorade malo...

Ukoliko bi mi trebao serijski regulator to bi bio Sony-jev(mislim da je iz TA-E90 predpojacala) ili onaj Pincov iz headampa. Tamo u Dionis preamu ima 2*LT1085 napajanje ali bi bolje bilo da se stavi LM317.

[Ovu poruku je menjao viktor1986 dana 23.06.2012. u 21:27 GMT+1]
http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html

Na pomolu velika pljačka: Kvadrat zemljišta kao četiri kilograma krompira, tvrde građani Borče i Ovče povodom eksproprijacija za potrebe gradnje mosta Zemun-Borča
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...23.06.2012. u 21:05 - pre 144 meseci
Znam da nije u duhu ni jednog foruma da se postavljaju linkovi ka drugim forumima,ali rizikovaću i postaviti ovde pa ako baš ubode oči urednicima foruma neka obrišu ili neka mi kažu-obrisaću ja. Jednostavno našao se momak koji nije znao i par njih voljnih da objasne i tu kreće priča... Mislim da je korisno.
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...26.06.2012. u 05:23 - pre 144 meseci
Resio sam da za vas napravim i istestiram dobar stabilizator napona za preamp, headphone-amp,
cak moze i za neko slabije izlazno pojacalo.

Izvinite sto sam ga napravio u vazduhu i 3D. Nije bilo vremena.
Citav dan sam potrosio, spalice me musterije :-).

Nece vam biti problem da napravite PCB, samo neka lici na semu (crtao sam je logicno za pcb),
i neka sve GND idu u zvezdiste.

Konacnu povratnu vezu izvedite sa tacaka napajanja same naprave koja je potrosac, i bice dobro.

Nije bas "etalonac", moze to i bolje, ali za audio naprave ce da bude pravi...

Njegovi 100uF na izlazu su dovoljni, ali ne skodi mu povecanje istih (moze bilo koliko).

Kada uopste nema kondenzatora na izlazu, ripple je oko 2,1mV@20KHz.

Kada ponovo dobijem vremena, dodacu modifikaciju za Uin +-70V, sa Uout do +-65V.
Vec sam probao jednu polovinu, i zadovoljan sam. Nije krupna izmena.

Najvazniji je ultrabrz tranzijentni odziv za jedan analogni stabilizator, i primer kako se sve mogu upotrebiti
pover-amp IC.

U principu moze jos precizniji odziv, finim podesavanjem kompenzacionih PID clanova.
Ostavio sam blago natkriticni odziv zbog brzine.
Radi poredjenja LM3xx, 78xx, imaju odziv reda mS, a kod ovog je bolji od 4uS, sto je vrlo zgodno za
najkriticnije visoke tonove.

Nisam imao zivaca da pravim merni most koji moze da meri <10mV pri 15V out. Zato sam napisao
Line i Load regulaciju <10mV. U stvarnosti bi trebalo da je tesko merljiva, jer imam u lancu "cist"
integrator koji to izravnava teoretsko potpuno, a prakticno tesko merljivo.
------------------------------------------------

Sledece je A klasa sa 2 kom LM3886 po kanalu :-)

Puno pozdrava svima

P.S.

Zaboravih:
Ovo je cetvorokvadrantna naprava, sposobna da da i primi struju u bilo kom smeru kroz izlaz.
prakticno prekriva osobine i serijskih i shunt stabilizatora odjednom.
A inace je LM3886 nekonkurentno brz audio power IC (prava mala zvecarka :-).
Evo sta radi na Output pinu da bi iskorigovao "ubrizgan" poremecaj sa cetvrtkom na 20KHz, ovo je
ispred 0,5ohm, a iza je skoro ravno.


--------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------
PAZNJA!!!!
Potkrala mi se greska u crtanju, oko mute pinova, i par propustenih vrednosti komponenti.
Ispravljen crtez nosi naziv "Low noise regulator_rev.pdf.
--------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------





[Ovu poruku je menjao macolakg dana 26.06.2012. u 06:37 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao macolakg dana 26.06.2012. u 06:45 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao macolakg dana 26.06.2012. u 14:46 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...26.06.2012. u 10:27 - pre 144 meseci
@macolakg Uh al si ovo skockao! Svaka cast ...
Integrisani snazni audio OP u ulozi aktivnog elementa za regulaciju napona, slicno kao servo pojacivac - sjajno :)
Ja sam razmisljao nesto suprotno da napravim, od linearnih regulatora (LM317 i sl) da napravim audio pojacivac :) ... mislim da bi radilo kolko tolko ali bi perfomanse bile ocajne - interesatno mi kao ideja ;)
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...26.06.2012. u 14:31 - pre 144 meseci
@mikikg

To jeste PID stabilizator.
Trebalo bi da u potpunosti kompenzuje gresku zato sto ima "cist" integrator u lancu regulacije.
Nisam imao zivaca ni vremena da potvrdim rezultate za Load i Line regulation, koji treba da su
mnogo mnogo bolji od 10mV za pun dijapazon promena.
<10mV stabilnosti napona je i predobro za bilo kakvu audio aplikaciju, pa sam ostao zadovoljan
merenjem pomocu obicnog DMM sa 2 cifre iza zapete, gde je sve ostalo "ukoceno" u poslednjoj
decimali (10,00V kod testa) kod punog raspona promene napajanja od +-15V do +-37V, i rasponom
opterecenja 0-2A, i kombinovano oba.
Zato sam stavio izjavu <10mV, jer znam da je neuporedivo bolje od toga, ali sa koriscenom
metodom merenja to mogu sa sigurnoscu da garantujem.
U suprotnom bih morao da pravim etalonski most, da bih iskoristio DMM u milivoltnom opsegu.

Po ko zna koji put sam se pokajao sto pre 15-tak godina nisam kupio polovan HP 3458A sa njegovih
8+1/2 decimala, bez obzira na uzasnu cenu koja mi je bila trazena.

Verovao ili ne, ta naprava iz 1989 je jos uvek neprevazidjen voltmetar sa 28 bita rezolucije.

Ludilo od sprave! Imao sam ga u rukama, cak sam i jedan popravljao bivsoj
"Zastavi", i taj je unisten u bombardovanju (sto ga ne donesose kod mene da ga cuvam? :-).

Jbg. nov je kostao kao jedna pristojna kuca

-------------------------------------------------
Pre podosta godina sam pravio A klasu sa LM317 i Lm337, medjutim ostao sam razocaran.
Oba pojedinacno imaju problem izrazenog pomeraja faze pri nekim ucestanostima koje su u
cujnom opsegu (vec sam zaboravio koje su), sto je dovodilo do znacajnog izoblicenja na par
ucestanosti.
Svira, ali lose...
Problem je u njihovoj internoj frekventnoj kompenzaciji, sto je bilo kompleksno resiti spolja,
pa bi se od neceg sto je trebalo da bude ultrajednostavno sve to pretvorilo u nesto drugo.
Zato te stabilizatore koristim kao izvrsne elemente najvise do 5KHz, nista iznad, ili kao
stabilizatore sto im je i namena.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...26.06.2012. u 15:03 - pre 144 meseci
:-(

Jos jedna mala ispravaka:

U napomenama u pdf fajlu stoji:
Dozvoljena struja opterecenja je +Vcc x Iout <50W i <2A.

Ispravka glasi:
Dozvoljena struja opterecenja je (+Vcc - +Vout) x Iout <50W, i <2A.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...26.06.2012. u 15:15 - pre 144 meseci
@macolakg, znaci ipak moze da se napravi kakav-takav pojacivac sa LM317/337 ... naravno, ne planiram to da pravim, vec rekoh zanimljiva mi je ideja ... :)

BTW: Imas ovde jako fin i precizan Japanski unimer (AC / AC+DC True RMS, 50000 & 500000 count, Best accuracy 0.03%) SANWA PC5000a http://www.sprintel.rs/ALAT_MERNI_INSTRUMENTI_SANWA%20.html ... ja razmisljam da ga uzmem ...
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...26.06.2012. u 16:08 - pre 144 meseci
@mikikg

Sve to fino izgleda u podacima od njega, jedino nisu navedeni uslovi testa, pa nisam bas
siguran u te mogucnosti koje su napisane :-).

Za 5 decimala iza 5V (10uV), treba u najmanju ruku cetvorozicno merenje, pri cemu
temperatura u prostoru mora biti strogo kontrolisana, a merni pipci apsolutno garantovanog
sastava legure (takodje u bar 4 decimale iza zapete), pri cemu ne smes ni da dises u blizini
merenja zbog nastanka termonapona na opremi, a najbolje je da budes u bunkeru pod zemljom :-)

Salim se, mada mislim da ta naprava ipak moze efektivno koristiti 3-4 decimale iza zapete, pri 5V.

Veoma je malo institucija koje mogu proveriti njihovu tvrdnju.

Instrumentic mi se svidja, posebno cena, koja je dovoljno dobra i za red velicine losije rezultate :-).

Pogledaj ovo, moze ti biti korisno oko A/D konverzija:

http://www.hpl.hp.com/hpjournal/pdfs/IssuePDFs/hpjindex.html#1989

http://www.hpl.hp.com/hpjournal/pdfs/IssuePDFs/1989-04.pdf

Ima tu mnogo korisne dokumentacije od 1949 pa na ovamo.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...26.06.2012. u 17:58 - pre 144 meseci
@mikikg

Citat:
mikikg: @macolakg, znaci ipak moze da se napravi kakav-takav pojacivac sa LM317/337 ... naravno, ne planiram to da pravim, vec rekoh zanimljiva mi je ideja .


:-))

Moze se audio pojacavac napraviti sa dva hipersil jezgra iz ATX napajanja (mag-amp, onih kojima se sa
jednim TL431 i jednim 1W-tnim tranzistorom stabilise 3,3V), u D klasi za bas opseg :-).

Prosto je neverovatno od cega se sve moze napraviti, samo sto je bitno da ne bude "kakav-takav" vec bar
pristojnog kvaliteta.

Npr. u data-sh. od TL431 postoji aplikacija gde se koristi kao kompletan phono preamp-amp, za piezo glavu,
snage 800mW.

Dva SMPS upravljiva napajanja u opoziciji i eto audio-amp. Posle toga sledi problem linearizacije i frekventne
oblasti u kojoj radi, da bi od toga postao dobar pojacavac.

Evo jednog primera koriscenja dualnog Cuk konvertera kao audio amp, i to veoma pristojnog:

http://labs.ti.bfh.ch/fileadmi...rter_audio_power_amplifier.pdf

Prakticno skoro svaki danasnji D-class pojacavac je baziran na dva buck konvertera u opoziciji, u sta spadaju
i half bridge i full bridge verzija...

Zasto buck a ne forward? Zato sto se energija akumulira u jezgru izlaznog filtera i ne biva trosena u istom trenutku kada se plasira u jezgro, sto je osobina buck-a, dok forward konverteri koriste energiju istog momenta kada se plasira ka jezgru, koristeci pri tom akumulacionu prigusnicu u izlaznom filtru i ispravljacke diode kao neophodni buck....

Sustinska razlika je u nacinu koriscenja jezgra glavnog trafoa. Forward akumulira minimalnu kolicinu energije u jezgru, i
to je neizbezna nuspojava, dok buck namerno puni jezgro energijom, da bi njeno praznjenje otislo u potrosac.

Buck, ili flyback (na isto se svodi) je neizbezna komponenta bilo koje topologije SMPS, samo je u nekim topologijama
prikrivena u sklopu.

Npr. LLC rezonantni konverter im prikriven buck-flyback u rasipnom induktivitetu integrated-magnetic trafoa, gde se akumulira visak energije, koji ce kasnije biti ili vracen napajanju ili predat potrosacu....

Buck se cak nalazi skriven i u analognom audio lancu, gde se kod visokih tonova (posebno kod vecih snaga), akumulira
veoma primetna kolicina energije u vazdusnom procepu magneta na zvucniku, i ta energija se negde mora vratiti, jer ne biva sva potrosena na kretanje membrane i toplotu, a gde ce nego nazad u pojacalo :-)), pa kroz izlazne komponente nazad u napajanje. Zato su kod iole vecih snaga dominantne klamp osobine izlaza i TRANZICIONA sposobnost napajanja.

Naravno, sve to postoji i kod manjih snaga, ali je manje primetno, jer se radi o ukupno manjoj kolicini energije, ali itekako moze da utice na zvuk. Stanje se poboljsava sa porastom damping faktora, pri cemu ulogu ne igra samo "kocenje" membrane zvucnika, vec mnogo bitnija sposobnost pojacavaca da "proguta" povratne pikove koji se vracaju iz raznih rasipnih induktiviteta u izlaznom lancu, a nisu poslati iz izvora zvuka, sto ce reci da ne bi trebalo da budu tu...
Cevni pojacavaci, posebno SE u A klasi zvuce "toplo" i prijatno zato sto izlazni trafo, ciji primar ima ogroman broj navoja
(zbog visoke impendanse izlazne cevi), ima takodje i ogromne parazitne kapacitete u kojima zavrsi visak energije iz rasipnih induktivnosti, pa se to prilicno zgodno potrosi na povelikom serijskom otporu trafoa i Ri izlazne cevi, svakako sa padajucom frekventnom karakteristikom ka visokim tonovima kao neizbeznom posledicom, i usput veoma izoblicenom faznom karakteristikom (kad mogu pasivna skretnica i osobine zvucne kutije da izoblice faznu karakteristiku, pa sto ne bi mogao i trafo :-)..
Fazni problemi se resavaju jedino aktivnom skretnicom sa linerarnom faznom karakteristikom i jednim komadom pojacavaca po svakom zvucniku pojedinacno :-) (B&W Nautilus npr.). Ekonomski vrlo "vruca" varijanta :-))


Buck, boost, inverting-buck-boost, flyback,Cuk, Sepic, Zeta... konverteri, svi pripadaju flyback familiji, samo sto je ime zargonski usvojeno za izolacionu verziju inverting-boost-buck konvertera.

U al se rasplinuh!!..., ali necu brisati ovo, jer mozda nekom bude korisno :-)

Pozdrav
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...27.06.2012. u 00:25 - pre 144 meseci
@macolakg, da se vratimo na temu, ova konstrukcija koju si postavio vidim da je sa fantasticim karakteristikama i to sa "samo" cc 1500uF u elektrolitskim kondezatorima na ulazu. Samo mi kazi kako sada tu da uguramo jos 2 x LM3886 za bridge mode AMP ? :) Trebali bi staviti 4 x LM3886 za regulatore i jos 2 x LM3886 za bridge mode (mono block) AMP od 100W RMS ako hocemo da to zvuci "mrak"? :)
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...27.06.2012. u 02:27 - pre 144 meseci
@mikikg

To ce vec sacekati LLC konverter. Previse toplote za potrebe jednog bridge:-).

Imam vec odavno uvezban monoblok sa 6 x LM3886TF koga sam izvesnom gastarbajteru ugradio u Sansui AU-X1,
umesto njegovih izlaza koji su pregoreli.
To radi vec 4-5 godina i to odlicno.
A imam i sa 8 x LM3886TF, video si ga kod mene.
Radio je na dasci, pa sam resio da ga prepakujem u kutiju, ali vec dve godine ne nalazim vremena :-(
Ako imas vremena, mozes pomoci, a nemam nista protiv da obavimo sve moguce testove, i da rezultate
i shemu objavimo na forumu, imam samo uslov (da bi vrhunski radilo), mora biti 3D gradnja bez stampanih
veza u delu snage ili cetvoroslojna pcb, dok kontrole i ostalo mozemo smestiti na obicnu pcb.

Za slusni test posle merenja imamo dva inzvaredna gramofona, dva inzvaredna CD plejera, i 4-5 pari opakih zvucnih kutija
kod nekih mojih prijatelja audiofila (cirka jedno 150Kevra muzike :-), a Braca Ninkovic ce doneti i opak mrezni plejer koji ima ekstremno mali jitter. Inace oni strpljivo cekaju da skockam amp, jer su ga culi dok je bio namontiran na daskama :-).

Strpi se malo dok pobedim ova indukciona zagrevanja sa kojima se trenutno zanimam. Ubi me sto moram da konstruisem kuciste, termodinamiku, bakar, vodu, sve j*biga. Pokojni Bojovic mi je odradio masinski deo za one male peci od 10KW,
ali njega vise nema, pa moram sam.

Tek sam na trecini posla otprilike. procena mi je da ce mi trebati jos bar mesec (a mozda i vise) krvavog rada da to okoncam.
Posle mozemo da navalimo na ove lepe stvari :-)

Mislim da bi bilo super da spakujemo dva monobloka od jedno 300W, sa LLC napajanjem, vrhunskim zastitama i nekim zanimljivim novotarijama koje imam u glavi, a ticu se prenosa signala.
Sve to zajedno postavimo kao kompletan projekat, koji svakom mora da proradi "iz prve".

Ovaj stabilizator koji sam postavio je super za manje pojacavace reda 20W@8ohm, za sluske, preamp i sl...
Zgodan je i za laboratorijski stabilizator zbog sinc-source sposobnosti (cetvorokvadrantan rad), samo mu treba +-Reff, i moze se jednim potenciometrom menjati polaritet i napon proizvoljno, a ako je Reff=0 to je vec bridge-amp, ovako kako stoji uz neznatne izmene...
Cim budem malo predahnuo ovih dana, preuredicu ga u A-class pojacavac, posto mi je vec namontiran na hladnjak...

pozzz, odoh malo da spavam, i ja to moram ponekad :-)
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...27.06.2012. u 14:47 - pre 144 meseci
Na kratko pomislih da sam odstupio od teme sa postavljenom konstrukcijom ispravljaca...
Ali posto se u naslovu krije "prakticna primena LM-ova", bice da je sve u redu, jer ovde je takodje
upotrebljen LM, samo 3886 :-)

Salim se malo.

Nocas cu ovaj ispravljac da preuredim u bridge-amp (treba samo par sitnih izmena), pa cu ga postaviti.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...29.06.2012. u 02:00 - pre 143 meseci
Ispravka teksta iz Napomena u pdf.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...30.06.2012. u 13:22 - pre 143 meseci
Evo za potrebe foruma i za laksi racun potrebnih vrednosti za LM317, sveze napravljen On-line kalkulator :)

http://electronics.greenmonkeys.nl/lm317calc/




Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.chello.nl.



+27 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...13.09.2012. u 13:43 - pre 141 meseci
Zna li neko razlog zasto je National-ov LM317 tacno 3X skuplji od ON ili Fairchild-ovog ?

Ili da preformulisem, ima li razlike u kvalitetu, pouzdanosti izmedju ovih proizvodjaca?

[Ovu poruku je menjao d.veljko83 dana 13.09.2012. u 16:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...13.09.2012. u 19:00 - pre 141 meseci
@d.veljko83

Moje iskustvo je da tronogi stabilizatori od renomiranog proizvodjaca (malo skuplji) znacajno duze traju u uslovima znatno povisene temperature.

Sam "Fairchild" je firma sa izuzetnim kvalitetom proizvoda (npr. njihova cuvena, enormno pouzdana serija FPS flyback cipova, i jos mnogo toga...), sa ogromnim iskustvom i tradicijom, i uopste nisu jevtini.

Najverovatnije se radi o "klonu" ili nekoj perifernoj, kineskoj proizvodnoj jedinici, koja je mozda otkupila licencu.

Treba proveriti logo i kvalitet izrade kucista. Plagijatima smo zatrpani.

Krilo hladnjaka treba da je posrebreno (poznaje se po patini koja je tipicna za srebro), ili veoma kvalitetno niklovano (bez i najmanje neravnine).

Na kucistu se nalazi otisak "izbijaca". Naime, po ulivanju plasticne mase koja cini kuciste, to se hladi u alatu, potom ga jedna sipka sa ravnim celom izbije iz alata.

Zbog tog postupka, na kucistu ostaje otisak izbijanja, koji izgleda kao jedan kruzic precnika 1-2 mm, upusten malo ispod ravni prednje povrsine.

Kvalitetni delovi imaju uvek zig u tom kruzicu (neki broj ili slovo), zig je inace izgraviran na celu te sipke za izbijanje, u kaljenom celiku velike tvrdoce.

Alat ima na stotine tih izbijackih sipcica, i postupak za njihovo graviranje je veoma skup, pa taj "luksuz" sebi dozvoljavaju samo snazniji proizvodjaci.

Na "divljaku" se nikad nece naci zig u otisku izbijaca.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...13.09.2012. u 20:13 - pre 141 meseci
macolakg,mikikg,bilo ko;koliki je maksimalni napon na LM317/337 ulazu? Nešto jesam skontao čitajući ds-ove ali se plašim da sam pogrešno razumio tj nisam siguran u svoj zaključak...
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.chello.nl.



+27 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...13.09.2012. u 20:15 - pre 141 meseci
Citat:
macolakg: @d.veljko83
Moje iskustvo je da tronogi stabilizatori od renomiranog proizvodjaca (malo skuplji) znacajno duze traju u uslovima znatno povisene temperature.
Sam "Fairchild" je firma sa izuzetnim kvalitetom proizvoda (npr. njihova cuvena, enormno pouzdana serija FPS flyback cipova, i jos mnogo toga...), sa ogromnim iskustvom i tradicijom, i uopste nisu jevtini.
Najverovatnije se radi o "klonu" ili nekoj perifernoj, kineskoj proizvodnoj jedinici, koja je mozda otkupila licencu.
Treba proveriti logo i kvalitet izrade kucista. Plagijatima smo zatrpani.
Krilo hladnjaka treba da je posrebreno (poznaje se po patini koja je tipicna za srebro), ili veoma kvalitetno niklovano (bez i najmanje neravnine).
Na kucistu se nalazi otisak "izbijaca". Naime, po ulivanju plasticne mase koja cini kuciste, to se hladi u alatu, potom ga jedna sipka sa ravnim celom izbije iz alata.
Zbog tog postupka, na kucistu ostaje otisak izbijanja, koji izgleda kao jedan kruzic precnika 1-2 mm, upusten malo ispod ravni prednje povrsine.
Kvalitetni delovi imaju uvek zig u tom kruzicu (neki broj ili slovo), zig je inace izgraviran na celu te sipke za izbijanje, u kaljenom celiku velike tvrdoce.
Alat ima na stotine tih izbijackih sipcica, i postupak za njihovo graviranje je veoma skup, pa taj "luksuz" sebi dozvoljavaju samo snazniji proizvodjaci.
Na "divljaku" se nikad nece naci zig u otisku izbijaca.
Pozdrav


Hvala na odgovoru...
Originalni su svi, nikad se nije desilo da iz Mousera dobijem fals... doduse, sad cu verovatno da vas lepo nasmejem ;) , ali nikad nisam drzao LM317/337 u rukama kad ih dobijem ispraticu opis odozgo da proverim ima li ista od toga.

Evo na linku, razlika u ceni 3X, Od Fairchild-a i OnSemi-ja sam uzimao poluprovodnike (a sve preko mousera) i sve je to bilo perfektno... trpelo raznorazne moje gluposti i jos preko toga...
Pa zato pitam ako ne mora National da ne bacam pare na ime?
LINK
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...14.09.2012. u 13:57 - pre 141 meseci
@d.veljko83

Bas sam pogledao datasheets koje Mouser daje uz cip.

Izgleda da je razlika jedino u ceni :-)
(sto nije bas pohvalno za National koji je spadao u proizvodjace sa umerenom cenom)

Naravno, uzeti jevtiniji.

Jedini koji se bitno razlikuje je LM317HVT koji je predvidjen za veci napon, a i on je znacajno jevtiniji od Nationalovog.

Moguce je da je u pitanju preostala zaliha za koju je bila drugacija nabavna cena (desava se to kod velikih distributera), pa je ponudjen bez vidljivog objasnjenja razlike u ceni, gde postoji sansa da ga ipak neko kupi misleci da su bolje performanse u pitanju :-) (precutna uvaljotka, rade to i oni).

Desavalo mi se kod domacih distributera da se potrosi lager nekih komponenti sa pristojnom cenom, pa mi kazu da imaju odredjenu zalihu istih takvih sa znatno vecom cenom, ali zato sto je knjizen sa tom nabavnom, ne mogu cenu promeniti, pa onda izaberi: hoces-neces (pokazali su mi knjige nabavke).
Konkretno mi se desilo sa trijacima BTA41-600B (ne bih da navodim distributera).


@44250

Ne bi to valjalo "terati" preko 40V na ulazu (naravno ako discipacija zadovoljava), osim LM317HV ili HVT koji moze do oko 55V.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.chello.nl.



+27 Profil

icon Re: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...14.09.2012. u 14:54 - pre 141 meseci
Citat:
macolakg: @d.veljko83

Bas sam pogledao datasheets koje Mouser daje uz cip.

Izgleda da je razlika jedino u ceni :-)
(sto nije bas pohvalno za National koji je spadao u proizvodjace sa umerenom cenom)

Naravno, uzeti jevtiniji.

Jedini koji se bitno razlikuje je LM317HVT koji je predvidjen za veci napon, a i on je znacajno jevtiniji od Nationalovog.

Moguce je da je u pitanju preostala zaliha za koju je bila drugacija nabavna cena (desava se to kod velikih distributera), pa je ponudjen bez vidljivog objasnjenja razlike u ceni, gde postoji sansa da ga ipak neko kupi misleci da su bolje performanse u pitanju :-) (precutna uvaljotka, rade to i oni).

Desavalo mi se kod domacih distributera da se potrosi lager nekih komponenti sa pristojnom cenom, pa mi kazu da imaju odredjenu zalihu istih takvih sa znatno vecom cenom, ali zato sto je knjizen sa tom nabavnom, ne mogu cenu promeniti, pa onda izaberi: hoces-neces (pokazali su mi knjige nabavke).
Konkretno mi se desilo sa trijacima BTA41-600B (ne bih da navodim distributera).


@44250

Ne bi to valjalo "terati" preko 40V na ulazu (naravno ako discipacija zadovoljava), osim LM317HV ili HVT koji moze do oko 55V.

Pozdrav


Uzeo od ONsemi-ja da budu i pozitivni i negativni od istog proizvodjaca, malo je skakljivo kod distributera sa ponudom za 337 trenutno... (ili ja nesto nisam dobro video)

Stara vs nova nabavna cena ume da bude...
Kad stignu stavim sliku.

Pozdrav


 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Stabilisana napajanja u audio-tehnici,prakticna primjena LM-ova i santova,iskustva...

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 27581 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.