Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Rekompajlirani Mach3

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Rekompajlirani Mach3

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 65252 | Odgovora: 118 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BosniaCNC
buregdžija
BiH

Član broj: 118726
Poruke: 248

Sajt: nekad je ovde bio sajt.co..


+19 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach302.03.2014. u 20:41 - pre 122 meseci
Citat:
cirko:
To Buregdzijo
Pa ti pravis odlican BUREK i prste da pojedes
Odavno ja kazem da je EMC2 na Linux Ubuntu 10.4
odlican
na kojoj platformi linuxa razvijas upravljanje
Veliki pozdrav za mog prijatelja


Evo druže, Ćirko, stigao je novi računar sa Linux platformom za EMC2! Veći je miš od njega! Brzina 1GHz, 512Mb internog rama i 16Gb eksterne memorije na mikroSD, video-izlaz HDMI, USB2.0, .... i što je najvažnije na raspolaganju su 65 pinova potpuno programabilini prema volji korisnika što znači da možeš upravljati sa 65 različitih eksternih komponenti.
Sad preostaje da ga malo "spržim u rerni" pa uskoro postavljam rezultate ovde.
Pozdrav!


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cirko

Član broj: 122475
Poruke: 553
217.16.136.*



+16 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach303.03.2014. u 16:49 - pre 122 meseci
Tako to rade pravi majstori
Nedavno mi je jedan programer rekao da je sa EMC2
pokrenuo HASSa . Malo mi je bilo neprijatno da ga
pitam o detaljima ali sada vidim da moze kada imas 65
pinova i mogucnosti
No samo napred
Ja sam zadovoljan sa EMC2 i toplo ga preporucujem
svakom.
Neznam nisam dostigao jos taj nivo da ga uporedim sa MACH 3
pa ako neko na forumu ima iskustva neka iznese
svoje iskustvo odnosno uporedne rezultate EMC2 i MACH3
Poz za BUREGDZIJU
 
Odgovor na temu

BosniaCNC
buregdžija
BiH

Član broj: 118726
Poruke: 248

Sajt: nekad je ovde bio sajt.co..


+19 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach306.03.2014. u 22:25 - pre 122 meseci
Druže Ćirko kada porediš Mach3 i EMC2 onda je pobednik Linux platforma koja omogućava da EMC2 radi u realnom vremenu što sa Windows nije moguće jer se on ponaša kao "gazda" na računaru i svaku instaliranu aplikaciju stavlja pod svoju kontrolu što iziskuje neko vreme.
Zato se vrši optimizacija Windows-a za instalaciju Mach3 kako bi se njegova aktivnost dovela na minimalu.
Kod Linuxa svega toga nema i zato je pogodan. Još veća pogodnost je njegova cena - besplatan je.
Mnogi ga izbegavaju jer su navikli na Windows ali uz malo muke može se savladati sintaksa.
Mislim da će Mach3 izgubiti mnogo prelaskom na "industrijsku" varijantu jer su sad pokazali pravo lice: sve do sada je bio testni period a plaćala se licenca. Za razliku od njih pobornici Linuxa i Git-a ponudili su sve besplatno i jedini trud je DOWNLOAD.
Zbog svega navedenog prekinuo sam rad na prevodu Mach3 i najverovatnije da ću se posvetiti lokalizaciji EMC2 pa sam iz tog razloga nabavio MiniPC koji se vidi na slici jer je za konfiguraciju pod Linux-om vrlo komforan.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

cirko

Član broj: 122475
Poruke: 553
217.16.136.*



+16 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach308.03.2014. u 14:49 - pre 122 meseci
Buregdzijo
Da li je istina da EMC2 odnosno Linux CNC ne moze da ucita
veliki broj linija G koda. Recimo za izradu jedne ikone treba
oko milion linija G koda kazu da to ne moze da prodje a ja
ne znam zasto je to tako i sa cime je vezano
Poz
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach309.03.2014. u 18:46 - pre 122 meseci
LinuxCNC učitava G-Kod u RAM, koji se koristi i za druge stvari, tako da ti je količina RAM-a limitirajući faktor, tako da nisam siguran da će ono crno čudo sa ARM procesorom i relativno malo RAM-a moći da potera poveću ikonu.
I Mach ima svojih začkoljica, kod velikuh fajlova je poželjno isključiti ToolPath prikaz, zna da "zakuca".

BTW Mach bez pardona glođe G-Kod od nekoliko stotina hiljada linija, kod mene, bez ikakvih problema (fihalni prolaz ikone "percetom" od 0.1mm).

Za Buregdžiju: i LinuxCNC ima svojih bubica.
1. Ne može se lako instalirati na bilo koju Lin distribuciju, ne odgovara mu običan Kernel već isti mora da bude malko "pečovan" da bi radio u, uslovno rečeno, realnom vremenu.
2. Artur je prišao jako blizu samog Win Kernel-a kako bi paralelni port radio u skoro realnom vremenu (potražiti po 'netu definicije realnog vremena).
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

BosniaCNC
buregdžija
BiH

Član broj: 118726
Poruke: 248

Sajt: nekad je ovde bio sajt.co..


+19 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach312.03.2014. u 13:55 - pre 121 meseci
Zorane,
svi mi imamo svojih "bubica" pa kako programske pakete pravi čovek logično je očekivati i bubice.
Što se tiče platforme i kernela ja se nisam izjasnio po tom pitanju jer postoji nekoliko vrsta istih pa ćemo videti koji je najbolji - svaka višestruka provera je iz raja izašla pa ne prejudiciram po tom pitanju. Testovi će reći sve.
----------------------------------------------------------------

Prijatelju Ćirko,
ne kaže se bez veze "koliko para - toliko muzike" ! Ne znam ko izbroja da ima milion linija G-koda? Ako ima toliko a mali ti je prostor u ramu onda iseci G-kod na nekoliko sekvenci a možeš povećati virtuelnu memoriju na hdd jer Mach3 je davno prešao granicu po kojoj je mogao da se instalira na slabe računare - postao je vrlo zahtevan. Još nešto, ako je krekovan Mach3 on zna praviti probleme jer je krek namerno pušten sa bubom tako da se korisnicima "pomogne" u opredeljenju za licencu - sve ima svoju cenu.
Ja napravih onu "kutiju" koja oslobadja svih muka ali se niko ne odazva jer misle da je Mach3 "pravo rešenje".
-----------------------------------------------------------------

Pozdrav Zoki i Ćirku!
 
Odgovor na temu

cirko

Član broj: 122475
Poruke: 553
217.16.136.*



+16 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach312.03.2014. u 18:39 - pre 121 meseci
Buregdzijo
Hvala na pojasnjenju a takodje hvala i Zoranu
Ono oko milion linija sam cuo od coveka koji je radio
ikone i kaze da ikona ima oko milion blokova odnosno
linija G koda. No mislim da je Zoranova i tvoja tvrdnja da
EMC2 G kod ucitava u RAM sve objasnjava.
Ranije korisceni racunari sa LPT izlazom su imali i manje
RAM memorije pa je i verovatno da dolazil do nemogucnosti
ucitavanja G koda.
No jedno pitanje za tebe Buregdzijo da li si resio da izlaz iz tvog cuda
ne bude LPT vec USB
Pozdrav i samo nastavavi sa radom
Ja inace radim sa EMC2 ali na UBUNTU 8.04

Poz
 
Odgovor na temu

BosniaCNC
buregdžija
BiH

Član broj: 118726
Poruke: 248

Sajt: nekad je ovde bio sajt.co..


+19 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach312.03.2014. u 19:50 - pre 121 meseci
Druže Ćirko,
miniPC koji vidiš na postavljenoj slici nema LPT i to mu je jedna od prednosti. Radi na 1GHz sa 512Mb interne memorije i 16Gb eksterne. Prednost mu je i ta što nema hdd niti bilo kakvih mehaničkih sklopova.
Da se vratim tvom pitanju:
-kada koristiš LPT ograničen si na 17 pinova a i USB je nešto komforniji ali traži dodatnu ploču sa mikrokontrolerom što je obično neki od 18F4xxx.
Ovde se usb koristi za priključak tastature i miša. Postoje 64 O/I pina koje konfigurišeš po potrebi jer svaki može biti ulazni ili izlazni, zavisno šta hoćeš pa sad vidi koliko taj "mališa" daje mogućnosti za pogon 6 osa i čitav niz senzora i releja itd.
Na njega može da se instalira Windows CE kao i nekoliko varijanti Linuxa. Za rad CNC-om ne treba instalirati full Linux jer sa njim nećeš na net niti slušati muziku pa se instaliraju "skraćene" verzije sa jezgrom koje daje mogućnost kvalitetnog rada u realnom vremenu.
Nedavno sam ga nabavio ali dao sam se u potragu za kvalitetnim monitorom od 17" sa HDMI ulazom pa da počnem testove. Pripremio sam dobar i u svim režimima testiran servo-driver sa servo-motorom i enkoderom od 1250cpr pa ćemo videti rezultate.
Ja sam pre nekoliko godina koristio EMC2 na P3 sa 533Mhz i 256Mb rama i radio je bez problema na Ubuntu v6. Nove verzije Ubuntu-a su natrpane svime i svačim
pa sam čuo da kod verzije 10 i 12 probleme zna stvarati APIC ako je starija tipa računara ili laptop.
Iskustva su različita (sto ljudi - sto ćudi) pa je dobro sve pročitati a dobro proveriti.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

mixa31
m

Član broj: 321981
Poruke: 3
*.sowireless.org.



Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach312.03.2014. u 21:20 - pre 121 meseci
pozdrav drugari,
nov sam na forumu. procitao sam ranije da ima prevod za Mah3 na srpskom. pa bi voleo ako bi mogao nekako doci u posed istog. i ako neko ima video uputstvo za Artcam. ja sam nov u ovoj oblasti ali moram nekako nauciti da radim na cnc masini i nauciti pripremu, za moj pojam sam napredovao ali bi mi dosta pomoglo da te dve stvari imam na srpskom.
u napred zahvalan.
Milan M.
 
Odgovor na temu

BosniaCNC
buregdžija
BiH

Član broj: 118726
Poruke: 248

Sajt: nekad je ovde bio sajt.co..


+19 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach312.03.2014. u 21:45 - pre 121 meseci
Milane,
to što si pročitao je davno prošlo vreme jer da si dalje pažljivije čitao mogao si videti da se taj prevod više ne šalje jer je rad na njemu obustavljen.
Što se ArtCAM-a tiče ima HELP u programskom paketu i ArtCAM-forum na netu. Ovaj forum ovde jeste za pomoć ali ne za obuku novih članova.
Koliko znam postoje tutorijali na srpskom za ArtCAM ali su na komercijalnoj bazi pa se obrati autorima koji se ovde nekako u tom smislu reklamiraju.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

mixa31
m

Član broj: 321981
Poruke: 3
*.sowireless.org.



Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach313.03.2014. u 17:32 - pre 121 meseci
hvala na pomoci
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach315.03.2014. u 19:48 - pre 121 meseci
@mixa31:
Da bi postojao Mach3 na srpskom trebalo je da neko ozbiljno "zasuče rukave" i potroši mnogo vremena za dekompajliranje/kompajliranje istog programa. U svakom od tih procesa postoji velika mogućnost uvođenja novih "bubica" u sam program, koji, složićeš se, potencijalno može i da te ozbiljno fizički povredi (što važi za sve CNC drajvere).

Buregdžija je imao dobru želju da se pozabavi reverznim inženjeringom, al' pojaviše se isuviše brzo nove podverzije, tako da

Ako baš hoćeš da imaš CNC drajver na srpskom, LinuxCNC ti pruža tu mogućnost, možeš da dođeš do sors koda i da odradiš sve izmene koje su vezane za jezik, i da ga na kraju kompajliraš.

Takođe, za prevođenje uputstava/helpova je potrebno vreme, a složićeš se, vreme=novac, tako da za DŽ, tako nečega nema, bez da neko "dreši kesu" pošto kvalitetan prevod košta 5+ € po šlajfni teksta + "prelom" + ...

Da bi naučio da radiš "na cnc mašini" (osim ispod iste ) potrebno je ili da odeš u školu ili da šegrtuješ dosta vremena kako bi stekao osnovna znanja i tehnike rada, a detalja ima u 3pi...

Za obučavanje u korišćenju raznih programa, ukoliko ne znaš engleski jezik, opet bi trebalo da "drešiš kesu" jer, već gore napisah vreme=novac, a neko treba da odvoji svoje vreme za tebe.

@Ćirko:
Jedna od ikona koju "glockam", u završnoj obradi ima 4,118,152 linija G-Koda
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

mixa31
m

Član broj: 321981
Poruke: 3
*.sowireless.org.



Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach315.03.2014. u 20:34 - pre 121 meseci
hvala vam na savetima i uputstvima, resio sam Mah3 na srpskom, momcu su ga odavno preveli i poslali mi posto oni to vise ne koriste. bar tako kazu. a za artcam jos uvek trazim a valjda cu i za to naci.
 
Odgovor na temu

BosniaCNC
buregdžija
BiH

Član broj: 118726
Poruke: 248

Sajt: nekad je ovde bio sajt.co..


+19 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach316.03.2014. u 14:05 - pre 121 meseci
"Buregdžija je imao dobru želju da se pozabavi reverznim inženjeringom, al' pojaviše se isuviše brzo nove podverzije, tako da..."

Preveo sam verziju 37 kompletno i poceo slati onima koji su ispostovali proceduru za slanje a to se odnosilo na adekvatan e-mail servis. Pojedini se nisu potrudili ni taj mali uslov da ispune a imali su veliku zelju i ambiciju. Bilo je i nekih koji su to slanje smatrali mojom obavezom a ne gestom pomoci pa su se svesrdno potrudili vredjati. U medjuvremenu se pojavila verzija 66 kao i najava industrijske verzije Mach4 i onda je svaki dalji rad na prevodu bio bespotreban i okrenuo sam se projektima kojima Mach3 ili v4. nije potreban. Nije ni EMC2 "cvecka" ali je dobar i bolji od Mach-a.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

cirko

Član broj: 122475
Poruke: 553
217.16.136.*



+16 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach318.03.2014. u 21:15 - pre 121 meseci
Citat:
ZAS011: @mixa31:
Da bi postojao Mach3 na srpskom trebalo je da neko ozbiljno "zasuče rukave" i potroši mnogo vremena za dekompajliranje/kompajliranje istog programa. U svakom od tih procesa postoji velika mogućnost uvođenja novih "bubica" u sam program, koji, složićeš se, potencijalno može i da te ozbiljno fizički povredi (što važi za sve CNC drajvere).

Buregdžija je imao dobru želju da se pozabavi reverznim inženjeringom, al' pojaviše se isuviše brzo nove podverzije, tako da :(

Ako baš hoćeš da imaš CNC drajver na srpskom, LinuxCNC ti pruža tu mogućnost, možeš da dođeš do sors koda i da odradiš sve izmene koje su vezane za jezik, i da ga na kraju kompajliraš.

Takođe, za prevođenje uputstava/helpova je potrebno vreme, a složićeš se, vreme=novac, tako da za DŽ, tako nečega nema, bez da neko "dreši kesu" pošto kvalitetan prevod košta 5+ € po šlajfni teksta + "prelom" + ...

Da bi naučio da radiš "na cnc mašini" (osim ispod iste :D) potrebno je ili da odeš u školu ili da šegrtuješ dosta vremena kako bi stekao osnovna znanja i tehnike rada, a detalja ima u 3pi...

Za obučavanje u korišćenju raznih programa, ukoliko ne znaš engleski jezik, opet bi trebalo da "drešiš kesu" jer, već gore napisah vreme=novac, a neko treba da odvoji svoje vreme za tebe.

@Ćirko:
Jedna od ikona koju "glockam", u završnoj obradi ima 4,118,152 linija G-Koda :D

Pozdrav prijatelju
O kojoj se ikoni radi.
Da li bi EMC2 to mogao progutati
Poz
 
Odgovor na temu

cirko

Član broj: 122475
Poruke: 553
217.16.136.*



+16 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach319.03.2014. u 07:44 - pre 121 meseci
ZASO11
Koliko je veliki fajl ( MB ) sa G kodom za tvoju ikonu
koju radis a ima 4000000 linija G koda
Koju RAM memoriju koristis
Poz
 
Odgovor na temu

BosniaCNC
buregdžija
BiH

Član broj: 118726
Poruke: 248

Sajt: nekad je ovde bio sajt.co..


+19 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach327.04.2014. u 00:02 - pre 120 meseci
NAPOMENA:
Već sam nekoliko puta objavio da je rad na prevodu Mach3 obustavljen i da se neće distribuirati ali mi se i dalje pojedini članovi foruma obraćaju misleći,valjda, da to za njih ne važi i da ću poslati prevod. Ako sam već rekao da je rad obustavljen to onda znači doslovno to i nema potrebe da se bilo ko po tom pitanju obraća direktno preko PP ili na mail.
Iz praktičnog rada sam izbacio Mach3 (ostao je samo tamo gde je proces već bio započet) i on je postao prošlost pa zato pogledajte temu "LinuxCNC na srpskom jeziku".
Nadalje težim ka izbacivanju PC-a kao centralne jedinice koja upravlja nekom cnc-mašinom jer se pokazalo kao jednostavnije i jeftinije rešenje.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

BosniaCNC
buregdžija
BiH

Član broj: 118726
Poruke: 248

Sajt: nekad je ovde bio sajt.co..


+19 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach308.06.2014. u 10:30 - pre 119 meseci
Mach3 - modul za erozimate:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

BosniaCNC
buregdžija
BiH

Član broj: 118726
Poruke: 248

Sajt: nekad je ovde bio sajt.co..


+19 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach305.08.2014. u 21:23 - pre 117 meseci
Mach3 - Turn modifikovan za srpski jezik (Strug Selca-PLC rekonstruisan na servo-sistem sa Mach3 interface).

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tibetanac
Tibet

Član broj: 66691
Poruke: 177
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 123456


+1 Profil

icon Re: Rekompajlirani Mach326.02.2016. u 18:19 - pre 98 meseci
Jedno pitanje. Kas nesto uradi npr. SolidCAM, MasterCAM ili neki drugi kako je najbolje grnerisati G kod da bi mogao da radi na Mach1 ili 3. Kako se pise postprocesor za neku upravljacku jedinicu?

Hvala i pozdrav!
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Rekompajlirani Mach3

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 65252 | Odgovora: 118 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.