Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije

elitemadzone.org :: MadZone :: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 15134 | Odgovora: 106 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 01:38 - pre 147 meseci
dajte predloge za promenu ili poboljsanje ekonomske situacije u Srbiji. Sta bi ste vi uradili ili menjali ? Ima li nesto sto vam posebno smeta ili pak nesto sto mislite da je odlicno uradjeno ?

Kakav bi ste vi ekonomski program ponudli biracima ?

have your say...
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 02:23 - pre 147 meseci
Citat:
Braksi:

 ..... Ima li nesto sto vam posebno smeta ili pak nesto sto mislite da je odlicno uradjeno ?

Kakav bi ste vi ekonomski program ponudli biracima ?

have your say...


Odgovor na prvi red u citiranom delu : SVE i NIŠTA

A jel' postoji bilo kakav efikasan, politički program iz roda ekonomije, kojeg će neko čistog obraza, bez laži i mudoklopije da ponudi biračima?

I gave my say.

Osim toga, tvoje mišljenje je najbitnije.
Pokretač ovakve teme treba prvi da iznese predlog programa za efikasan ekonomski oporavak/politiku.
about:networking
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 02:35 - pre 147 meseci
razmisljao sam da napisem nesto kao uvod, mozda se to i desi, ali IPAK, sada je najvaznije da ljudi iz Srbije direktno kazu sta misle a ne da mi iz rasejanja teoretisemo i "solimo pamet".
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 02:41 - pre 147 meseci
Pa pazi da ti neko ne smisli idealno rešenje koje će da sanira sve što je unazad ubijano i uništavano - koliko dugo već?
Rešenje na duge staze, postoji. Ali, dok se ne ostvari vidljiv rezultat, neće samo dinar da devalivira jedno 20 puta, već će i ostale valute.

Proceni sam koliko godina treba da prođe.

Razmišljao si da napišeš nešto kao uvod?

Pa hajde, makar počni. :)

U protivnom, niko neće da ti se obazre na ... survey?
Gde glavni glumac takođe pojma nema, al' bi da čuje/pročita od nekog ko zna.
about:networking
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 02:50 - pre 147 meseci
pa po meni trebalo bi krenuti najpre od monetarne reforme tj. napustanja politike fiksnog kursa.
 
Odgovor na temu

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+727 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 07:26 - pre 147 meseci
Zaustaviti zapošljavanje novih radnika u državnoj administraciji i postepeno smanjivati njihov broj. Nedavno se krenulo sa "racionalizacijom" ali je proizvod toga na kraju bio još više nepotrebno zaposlenih.
 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 11:38 - pre 147 meseci
Ja sam jos prosle godine dao predlog kako smatram da bi trebalo...

Citat:
Marko83: Evo da probam ja da dam predlog
1/3 drzavne administracije prebaciti u Drzavni Projekat Stvaranja Dobara(u prevodu oformiti zemljoradnicke zadruge - znaci motiku u ruke)
one 2/3 koje ostanu u administraciji smanjiti platu za 50% - nezadovoljne povremeno rotirati u DPSD a ako su bas nezadovoljni onda knjizicu u ruke, naravno bez otpremnine jer drzava nema novca
Drzavna administracija mora da bude ekspeditivnija i sa osmehom da rade svoj posao
Ukinuti sve agencije koliko odmah
Od novca koji se pojavi kao visak smanjiti dodatno porez na plate u cilju povecanja zaposljavanja
Tuzilastvo i policiju odvojiti od politike i osloboditi da rade kontrolu javnih nabavki
Uvesti pojam ODGOVORNOSTI u sudstvu
Preostali poslovi ce biti daleko laksi kad je osnova dobra....


I dalje mislim da nam je ovo jedini spas


Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 12:00 - pre 147 meseci
Citat:
Braksi: pa po meni trebalo bi krenuti najpre od monetarne reforme tj. napustanja politike fiksnog kursa.


Haha, kakav kontrast sa uvodnim pitanjem. Ja znam da si ti ubedjen da nisi lupio ali jesi, Srbija nema fiksni kurs.

Nadam se da ti je to i odgovor ujedno. Ne moze biti nikakvog smislenog ekonoskog reformskog plana jer

a) plebs misli da sve zna a ku*ca pojma nema o bilo cemu, pocev o ekonomije
b) ekonomisti koji bi trebalo da znaju te stvari ku*ca pojma nemaju o nicemu, pocev od ekonomije, jer su ih ekonomiji ucili komunisti
c) ovaj narod jos uvek drzi nedosanjani san komunizma u dovoljno kriticnoj meri da onesposobi svaki pokusaj reforme
d) retko ko u ovoj zemlji razume sta zapravo znaci uzrecica da "nema besplatnog rucka"

Za kraj => http://www.elitemadzone.org/p2948289


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 12:08 - pre 147 meseci
Evo, citat iz druge teme (sa B92) apropo moje liste.


Citat:
Mr Jovica Đukić, ekonomski stručnjak i aktuelni pokrajinski sekretar za finansije, kaže da je ovde reč o gotovo dve hiljade godina starom pitanju između pravičnosti i efikasnosti ekonomije, koje se još uvek posmatra kao nespojiv pojam.

"Liberalni i neoliberalni koncepti zahtevaju efikasnost akonto pravičnosti, dok socijalno usmerene ideologije vuku na stranu pravičnosti. Sve je počelo od famozne 'nevidljive ruke' Adama Smita, koji je tvrdio da je tržište u stanju da samo po sebi uredi društvo. Naravno, to ono ne može. Ono utiče na razvoj društvenog bruto proizvoda koji vama i meni ništa ne znači, jer ako 50 posto društvenog proizvoda pripadne 15-torici ljudi, a 50 ostatku društva, onda očito nešto škripi. Ispada da je proizvodnja roba i usluga cilj, a ne samo sredstvo, a zapravo je raspodela cilj", navodi on.


Dok god je narod (i njegovi "strucnjaci") nalozen na to da je bolje da niko nema tortu nego da oni dobiju manji deo torte, vi tortu ne videli.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 13:04 - pre 147 meseci
prvo sto mora da se uradi to je uvodjenje paypal sistema u srbiji! jer time pokazujes narodu da ti nije samo stalo do tajkuna!
pa na 1 godinu barem ogranitici uvoz onoga sto se proizvodi u srbiji a tice se hrane!
ispitati titine penzije i lazne invalidske jer toga sigurno ima bar 20%
vratiti trudnicama dostojanstvo!
ako drzava ima obradivu zemlju u posedu koja se trenutno ne obradjuje pozajmiti nekoj sirotinji da je radi uz obavezu drzave da ce proizvedeno otkupiti!

al mozemo mi svasta pricati ovde i nista se nece destiti ako ovi sa vlasti trenutne ili buduce ne vide malo oko sebe stanje stvari i nesto ne preduznu!!
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 13:14 - pre 147 meseci
E ako nas paypal nalog ne spasi, nista nece :)
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 13:46 - pre 147 meseci
Citat:
cika dacha: prvo sto mora da se uradi to je uvodjenje paypal sistema u srbiji! jer time pokazujes narodu da ti nije samo stalo do tajkuna!
...

A bio sam nesto kaqrcen od jutros, bez nekog velikog razloga, kad procitah ovo i osmeh mi ozari lice! Bicu raspolozen ceo dan, garant', i dokle god je ovakvih bisera nema brige za raspolozenje... :)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 13:51 - pre 147 meseci
Citat:
Dok god je narod (i njegovi "strucnjaci") nalozen na to da je bolje da niko nema tortu nego da oni dobiju manji deo torte, vi tortu ne videli.

Dok god narod ima pristojni parcic torte niko se ne buni. Medjutim kad narod nema nista padnu na pamet svakakve(cesto ne previse bistre) ideje :)


Sa ovim se generalno slazem ali to nema veze sa komunizmom ili kapitalizmom. Ovde su ljudi navikli da hvataju krivine od vajkada bez obira sto i sami vide da je to na duzi rok neodrzivo. Partijasenje, ngo-vanje i kojekakva druga laktanja su samo prilagodjavanja sadasnjoj situaciji.

Svaka mera koja bi eventualno povela u oporavak znacila bi secenje grane na kojoj vise laktasi. Nece se to desiti samo od sebe bez pritiska. Unutrasnji pritisak nije realno ocekivati sve dok "elita" ima dovoljno sira da zapusi gavranu kljun tako da jedinu nadu odrzava spisak zahteva drustva kome hocemo da se prikljucimo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 14:10 - pre 147 meseci
Sve su to izgovori za nesuocavanje sa sopstvenim greskama u proceni i nerealnim ocekivanjima. Ako se ova generacija ne zrtvuje, okolnosti ce zrtvovati njihovu decu. Tu nema i nece biti milosti.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 14:49 - pre 147 meseci
vidim da se kristalisu polako neke ideje, a da budem i lican, meni se otkrivaju i neke nove stvari koje pre nisam znao.

Zasto mislim da bi Srbija trebala da odustane od fiksnog kursa ? Kurs je vezan za korpu valuta pa je znaci nerealan. On je vestacki. Ima neko blago klizanje, kako oni kazu - fluktuiranje. Realno kurs je precenjen, odavno se to zna. Pored toga on se vestacki odrzava jer je drzava i gradjani neraumno zaduzeni u evrima (tj. obracunava se prema evru), pa bi vece klizanje dinara iazvalo slom fin. sistema.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 15:02 - pre 147 meseci
Aman covece, kurs dinara nije fiksiran niti vezan za currency-bin, slobodno se prodaje i kupuje na trzistu uz intervencije centralne banke.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
192.128.3.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 15:35 - pre 147 meseci
Jedina ekonomija koja za nas moze da uspe je ekonomija znanja. Kako nemamo nikakve resurse koji bi mogli da nas odrze na iole pristojnom nivou moramo se posvetiti mozgu.

Ekonomija znanja

Drzavna politika mora da uradi sledece:
- Napravi sistem van-skolskog obrazovanja koji direktno osposobljava ljude za poslove u ekonomiji znanja
- Napravi ulazne sisteme u industriju znanja. Tj privuce firme koje se bave industrijom znanja koje bi mogle ponuditi poslove
- Napraviti osnovu za pokretanje malih biznisa u ekonomiji znanja
- Pruziti finansijsku, logisticku i pravnu podrsku firmama koje posluju u ekonomiji znanja
- Sto pre uci u EU
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 15:48 - pre 147 meseci
U srbiji je broj visoko skolovanih ljudi appx 4.5% od cega pola odmah mozes da iskljucis iz industrijske primene (profesori knjizevnosti i fizickog, filozofi, diplomci fakulteta za javnu upravu, etc). To je suvise mala baza iz koje moze u iole smislenom roku da se oformi baza skolovanog kadra, narocito kad uzmes u obzir predominantno razmisljanje da edukacija ne sluzi nicemu.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
192.128.3.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 16:15 - pre 147 meseci
@mmix

Mislim da gledas bez vizije. Poslovi koji bi mogli da se obavljaju bi bili i tipa help desk sa raznim jezicima. Mislim da bar jezicara imamo na tone. Dalje zamisli malu firmu koja pise clanke, lektorise i slicno. Zasto neko ne bi mogao da radi link building na internetu, poprilicno sam siguran da mozes nekog da obucis za to u roku od 2-4 nedelje sa sve dobrom teorijom.

Ima puno poslova gde nije potrebna fakultetska diploma niti visegodisnje izucavanje odredjenih predmeta. Problem je sto je to samo deo sistema koji ne moze da postoji jedan bez drugog. Naopako kada bi drzava napravila program i objavila da ce finansirati kurseve za sve koji zele da postanu programeri* sa tipa 2.000e.
Sve svetske novine/TV stanice bi to prenele, i da li bi ti otvarao firmu gde drzava obrazuje programere pocetnike.

*Stavio sam programeri ali ima i jednostavnijih stvari tipa osnovne podrske odredjenih sistema za koje je jos jeftinije i lakse obuciti nekoga

Naravno mnoge firme ne zele ili cak ne mogu (ugovorom ograniceno) da podrzavaju svoje klijente uz pomoc radnika koji sede van EU.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije27.03.2012. u 16:20 - pre 147 meseci
Citat:
Jedina ekonomija koja za nas moze da uspe je ekonomija znanja. Kako nemamo nikakve resurse koji bi mogli da nas odrze na iole pristojnom nivou moramo se posvetiti mozgu.


Ne bih se kladio da "Jedina ekonomija koja za nas moze da uspe je ekonomija znanja.".

Takodje nismo ni prvi koji su dosli na tu ideju. Sad cemo mi kao da strebamo pa ce svi dolaziti kod nas da im pruzimo uslugu. Na prvi pogled ekonomija znanja izgleda laksa za napraviti nego neki pogon ili osmisliti proizvodnju, a nije bas tako. Tako je razmisljao Djindjic koga su eksperti ubedili da nam je industrija pukla pa se njemu upalila sijalica "aha, mi smo pametan narod sad cemo da bidnemo lider regiona u npr programiranju" Kao to je lako, sednes i programiras. Malo sutra. Nista se nije desilo.

Sto se tice sektora usluga, tu objektivno nema sta da trazimo. To zagovara Stiroporski kao mi cemo biti trgovacka spona izmedju istoka i zapada. Kako da ne. Kinez i Rus jedva cekaju da dodju u Beograd da se dogovore sa Amerima ili Britancima oko nekog posla. Inace to nikako ne bi mogli kuci, u Genevi ili Dubai-ju.

O visokoj nauci takodje nema nikakvog govora posto ne samo da imamo odliv mozgova vec je visoka nauka i tehnologija uglavnom rezervisana za naj naj ravijenije zemlje sveta.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Predlozi za (novu) ekonomsku politiku Srbije

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 15134 | Odgovora: 106 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.